اسیلاتور ها ابزارها

بررسی انواع انواع اسیلاتور ها و کاربردهای آن ها

  • توسط sara
  • 16 دقیقه

در این مقاله قصد داریم در خصوص اسیلاتور ها و انواع آن در بازار های مالی اطلاعاتی را برای شما ارائه کنیم. همه معامله ‌گران و سرمایه‌ گذارانی که به بازار های مالی و بازار ارزهای دیجیتال ورود می کنند به دنبال کسب سود و افزایش سرمایه می ‌باشند. برای موفقیت در بازار مالی باید به خوبی بتوان بازار را تحلیل و مورد بررسی قرار داد. مهم ترین روش تحلیلی که همواره مورد توجه معامله ‌گران قرار می گیرد تحلیل تکنیکال می باشد.

در این روش تحلیل با استفاده از ابزار ها و روش‌ های مختلف روند بازار را پیش بینی و بهترین نقطه ورود و خروج را برای معامله ‌گران مشخص می‌ کنند. یکی از ساده ترین و پرکاربرد ترین ابزار هایی که در تحلیل تکنیکال همواره مورد توجه و استفاده تحلیلگران قرار می گیرد انواع اندیکاتور ها و Oscillator ها می باشد.

برخی از افراد تازه کار به اشتباه تصور می کنند که معنای این دو واژه یکی است و تفاوتی میان Oscillator و اندیکاتور وجود ندارد. در حالی که اگر به درستی با مفهوم هر کدام آشنا باشید در شناسایی نمودار بسیار مفید و کاربردی هستند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با انواع اسیلاتور ها پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب همراه صرافی ارز دیجیتال بیستکس باشید.

اسیلاتور چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اسیلاتور چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اندیکاتور ها ابزاری هستند که در تحلیل تکنیکال برای تحلیل و بررسی نمودار و چارت قیمت مورد استفاده قرار می ‌گیرند. اندیکاتور ها به انواع مختلف تقسیم می شوند و اسیلاتور ها به عنوان جزئی از این اندیکاتور ها در موقع رنج زدن نمودار و برای تعیین مناطق اشباع خرید و فروش مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

این اسیلاتور ها همانند خط روند و میانگین متحرک از اهمیت زیادی در بررسی نمودار یک سهم دارند. بنابراین از اسیلاتور ها معمولاً به عنوان اندیکاتور های پیشرو یاد می شود که در تحلیل یک دارایی یا یک ارز که در دامنه مشخصی در حال معامله شدن قرار دارد کاربرد زیادی دارد.

همچنین از این اسیلاتور ها برای تشخیص وجود نقاط برگشتی متحمل هم می توان بهره برد. با توجه به کارایی و ماهیت اسیلاتور ها آن ها بیشترین بازدهی خود را در الگو های معاملاتی افقی دارند یک تحلیلگر موقعی که با یک نموداری که روند مشخصی ندارد و ساید ترند می باشد از Oscillator ها برای بررسی نمودار استفاده می کند.

بنابراین زمانی که در بازار مالی یک دارایی یا یک ارز در روند ساید ترند و افقی قرار داشته باشد و یا نتواند در بازار پرنوسان روند معینی را در پیش بگیرد Oscillator ها کاربردی ترین و بهترین ابزار برای تحلیل بازار هستند.

بنابراین با توجه به معنی کلمه اسیلاتور که به معنای ارتعاش سنج و نوسانگر می باشد به مجموعه‌ای از اندیکاتور ها گفته می‌ شود که هدف آن ها درک و بررسی میزان هیجان معامله‌ گران در بازار می باشد. به این معنا که اسیلاتور ها تلاش می کنند که نوسانات و هیجانات خریداران و فروشندگان فعال در دارایی های بازار را بسنجند و از این طریق تحلیل گران را از میزان هیجان بازار در معاملات آگاه کنند.

اسیلاتور ها چه تفاوتی با اندیکاتور ها دارند؟

اغلب افراد تصور می‌ کنند که اصطلاح Oscillator و اندیکاتور به یک معنی می باشد و کاربرد آن ها یکسان است. در حالی که این یک تصور اشتباه و غلط است. اسیلاتور ها به عنوان بخشی از اندیکاتور ها کارایی و عملکرد مخصوص به خود را در تحلیل و بررسی نمودار دارند.

برای درک بهتر تفاوت موجود میان اندیکاتور ها و اسیلاتور ها در ادامه سه مورد از مهم ترین ویژگی های اسیلاتور که در واقع تفاوت های موجود میان Oscillator ها و اندیکاتور ها می باشد را شرح خواهیم داد:

نواحی اشباع خرید و فروش

در اکثر اسیلاتور ها دو ناحیه بالا و پایین محدوده نوسان به عنوان نواحی اشباع خرید و فروش مشخص و تعیین می‌شود. اشباع خرید یا فروش در واقع به معنای بیش از حد گران یا ارزان بودن یک دارایی یا ارز در طی یک دوره زمانی مشخص می باشد که بر اساس آن شرایط نمودار قیمت نمایان کننده یک دوره از حرکات روندی شدید و بدون اصلاح می باشد و بازگشت قیمت در این نواحی به احتمال زیاد صورت می ‌گیرد.

در اغلب اسیلاتور های کاربردی که اشباع خرید در محدوده بالاتر از ۷۰ قرار دارد حکایت از هیجان زدگی در خریداران دارد و اشباع فروش در محدوده پایین تر از ۳۰ حکایت از اوج شدت هیجان شتاب زدگی در میان فروشندگان می باشد.

نحوه قرار گرفتن در نمودار

یکی دیگر از تفاوت های مهم موجود میان اسیلاتور ها و اندیکاتور ها نحوه قرار گرفتن آن در نمودار می باشد. به این صورت که اسیلاتور ها معمولاً در یک پنجره جداگانه در قسمت پایینی نمودار نمایش داده می ‌شوند. در حالی که اندیکاتور ها به طور معمول در پس زمینه نمودار قیمت نمایش داده می شود.

بنابراین اگر اندیکاتور های مانند پارابولیک سار یا میانگین متحرک را بررسی و مشاهده کنید خواهید دید که این ابزار بر روی خود نمودار ایجاد شده‌ اند. در حالی که در مواردی مثل استوکاستیک که به‌ عنوان اسیلاتور شناخته می شود در یک پنجره جدا نموداری قرار می گیرد.

واگرایی

از دیگر تفاوت های مهم اسیلاتور ها و اندیکاتور ها واگرایی می باشد. واگرایی معمولاً توسط اسیلاتور ها مشخص می‌شود و در اندیکاتور ها کاربردی ندارند. از جمله مهم ترین و معتبر ترین سیگنال‌ های معاملاتی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرند واگرایی قیمت و اندیکاتور می باشد.

طوری که عده‌ ای از معامله‌ گران از این ساختار نموداری به عنوان یک استراتژی کامل معاملاتی استفاده می‌ کنند. حال باید گفت که این واگرایی به چه معنا می باشد؟ در واقع به شرایطی که در آن قیمت و اندیکاتور سیگنال های متناقض صادر می‌شود واگرایی گفته می‌شود و این شرایط ایجاد واگرایی به شکلی است که فقط به واسطه مقایسه قیمت و اسیلاتور های نظیر مکدی، rsi و استوکاستیک قابل تشخیص می باشد.

اسیلاتور ها چقدر در بازار مالی محبوبیت دارند؟

با توجه به این که بازار های مالی به خصوص بازار فارکس و ارز دیجیتال بازاری پر ریسک و پر خطر می باشد، تحلیل دقیق و پیش بینی بازار و این که بتوان در بهترین موقعیت به بازار وارد شد و در مناسب ترین حالت از آن خارج شد اهمیت زیادی دارد.

به همین خاطر ابزار ها در تحلیل تکنیکال همواره مورد توجه تحلیلگران قرار دارد و یکی از محبوب ترین ابزار ها اسیلاتور ها می باشند. اهمیت این اسیلاتور ها در بازار مالی آن جا مشخص می‌شود که در شرایطی که نوسان قیمت ها در یک باند افقی یا محدوده معاملاتی قرار دارند و موقعیتی را در بازار ایجاد می‌ کنند که اکثر ابزار های دنبال کننده روند نمی ‌توانند به وجود بیاورند، این اسیلاتور ها ابزاری را در اختیار تحلیل گر قرار می دهد که می تواند با استفاده از آن محیط های دوره ای و محیط های بازار بدون روند کسب سود داشته باشد.

نکته جالب توجه این است که کارایی اسیلاتور ها فقط محدود به دوره‌ های بدون روند در بازار مالی نیست بلکه اسیلاتور ها در رابطه با نمودار های قیمت در طی مراحلی با آگاه کردن تحلیلگر نسبت به اخطار ها و نقاط هیجان انگیز کوتاه مدت بازار که معمولاً به عنوان شرایط سبقت فروشی نیز شناخته می شوند تبدیل به یک واحد بسیار مهم می شود.

به علاوه اسیلاتور ها می توانند قبل از آن که این شرایط در قیمت دیده شود هشدار دهند که این روند در حال خاتمه یافتن است. اسیلاتور ها می توانند با نمایش واگرایی خاص روند صعودی را نمودار نمایان کنند. مجموع این ویژگی ها و کارایی اسیلاتور ها در بازار مالی سبب شده که به یک ابزار مهم و پرکاربرد بیان تحلیلگران قرار گیرد.

آموزش اسیلاتور ها را از کجا دنبال کنیم؟

آموزش اسیلاتور ها را از کجا دنبال کنیم؟

در رابطه با اهمیت و کارایی اسیلاتور ها که به عنوان یک ابزار تحلیل در بازار شناخته می شوند مطالب زیادی را ارائه کردیم. لذا با توجه به اهمیتی که دارند و همواره مورد تایید تحلیلگران می باشند، مطالب آموزشی متنوع و متعددی در رابطه با این اسیلاتور ها چه به صورت ویدئو کلیپ و چه به صورت متن در وب سایت ها و پلتفرم های فضای مجازی توسط اساتید مطرح و برجسته بازار های مالی ارائه شده است.

با مشاهده این ویدئو ها و مطالعه مطالب مربوط به آن می توانید اطلاعات کاملی در رابطه با این که اندیکاتور و اسیلاتور چیست؟ و یا این که اسیلاتور در موبایل چیست؟ و دیگر مباحث مربوط به اطلاعات اسیلاتور ها اطلاعات کاملی به دست آورید.

علاوه بر این تریدر های تازه واردی که قصد فعالیت در بازار های مالی را دارند می توانند با ثبت نام در دوره های آموزشی و یا خرید پکیج های آموزشی مباحث مربوط به بازار های مالی اطلاعات مفیدی را در خصوص ابزار های تحلیل تکنیکال به خصوص اسیلاتور ها کسب کنند.

جدول اطلاعات

اسیلاتور ها به عنوان یکی از ابزار های مفید و کاربردی در تحلیل تکنیکال نقش بسزایی در یک معامله موفق و سودآوری برای معامله گران دارد. البته باید توجه داشته باشه اسیلاتور ها به عنوان بخشی از اندیکاتور ها می باشند که ویژگی منحصر به فرد خود را دارند مهم‌ ترین این ویژگی‌ ها در جدولی برای شما شرح داده ایم:

موضوعاسیلاتور ها
Oscillator در کدام دسته از ابزار ها قرار دارد؟Oscillator بخشی از اندیکاتور ها می باشند.
کاربرد Oscillator در کدام روش تحلیلی است؟تحلیل تکنیکال
پرکاربرد ترین Oscillator ها مکدی، استوکاستیک و rsi
Oscillator ها در چه نمودار هایی کارایی دارند؟در روند نمودار حالت افقی دارد.

انواع اسیلاتور ها

در تحلیل های تکنیکال مربوط به بازار های مالی انواع مختلفی از اسیلاتور ها طراحی و معرفی شده اند که هر کدام کارایی و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. تحلیلگران می‌ توانند انواع مختلفی از این Oscillator ها را که به صورت پیش فرض در پلتفرم های تحلیلی نظیر متاتریدر ها ایجاد شده‌ اند را مورد استفاده قرار دهند.

با توجه به کارایی و اهمیتی که آن ها در تحلیل تکنیکال دارند همواره Oscillator های جدید توسط پژوهشگران و علاقه مندان به مباحث تکنیکال طراحی و ارائه می شود. در مجموع اسیلاتور های متعددی که وجود دارند اسیلاتور های مکدی، استوکاستیک و RSI تقریباً پرکاربرد ترین اسیلاتور ها در تحلیل تکنیکال می باشند که مورد استفاده اکثر تحلیل گران بازار های مالی قرار می گیرند. در ادامه هر یک از این اسیلاتور ها را به طور خلاصه تشریح خواهیم کرد:

مکدی (MACD)

اسیلاتور مکدی (MACD) یا همان میانگین متحرک همگرایی و واگرایی یکی از انواع اسیلاتور ها می باشد که قابلیت تشخیص مومنتوم و جهت روند بازار را دارد. Oscillator از سه بخش اصلی خط مکدی ( تفاوت میان میانگین های متحرک نمایی ۱۲ و ۲۶)، خط سیگنال ( میانگین نمایی خط مکدی با دوره ۹) و هیستوگرام ( تفاوت میانه خط سیگنال و مکدی) تشکیل شده است.

اسیلاتور مکدی به این دلیل پرکاربرد است که می‌ تواند حرکت و روند را در یک نمودار ایجاد کند و این ترکیب را در چارت روزانه، هفتگی یا ماهانه اعمال کند. تنظیمات استاندارد برای مکدی اختلاف میان میانگین متحرک وزنی ۱۲ و ۲۶ دوره است.

اما تحلیلگرانی که به دنبال حساسیت بیشتر هستند می‌ توانند این میانگین حرکت کوتاه ‌مدت را کوتاه تر و متوسط حرکت بلند مدت نیز مورد استفاده قرار دهند.

تحلیل گرانی که به دنبال حساسیت کمتر هستند می ‌توانند افزایش میانگین متحرک را در نظر بگیرند. نکته قابل توجه این است که مکدی برای شناسایی سطوح اشباع خرید و فروش مناسب و کاربردی نیست به این خاطر که با وجود این که امکان شناسایی از نظر تاریخی در محدوده اشباع خرید و فروش هستند وجود دارد اما مکدی هیچ محدودیت بالا یا پایین تری برای متصل شدن به جنبش خود ندارد.

در کل خط مکدی با استفاده از اختلاف واقعی میان دو میانگین متحرک شناسایی و محاسبه می شود. به این به معنا که مقادیر مکدی به قیمت وابسته هستند و به همین خاطر است که اندیکاتور مکدی را در دسته اسیلاتور ها قرار می دهند چرا که همواره حول یک سطح ثابت صفر در حال نوسان می باشد.

استوکاستیک (Stochastic)

از دیگر اسیلاتور های پرکاربرد در تحلیل تکنیکال اسیلاتور استوکاستیک می باشد که توسط یکی از معروف ترین تحلیل گران تکنیکال در قرن ۱۹ میلادی یعنی گئورگ لین طراحی و ارائه شده است. اسیلاتور استوکاستیک دارای دو خط K% و D% می باشد و بهترین کارایی آن در شرایط بازار خنثی یا شناسایی نقاط بازگشت روند در جریان حرکات اصلاحی بازار است.

تحلیلگران محاسبات استوکاستیک را براساس مقایسه قیمت بسته شدن نسبت به سقف و کف های قیمتی اخیر انجام می دهد. این اسیلاتور ها معمولا بین دو سطح صفر تا صد نوسان کرده و نواحی اشباع فروش (۰تا ۱۰۰) و خرید (۸۰ تا ۱۰۰) معینی دارند.

به طور کلی این اسیلاتور برای تشخیص نقاط حمایتی و مقاومتی را در یک روند سهم مورد استفاده قرار می گیرد و در همین محدوده است که با شناسایی نقاط اشباع خرید و نقاط اشباع فروش مورد توجه کامل قرار می گیرد.

تنظیمات و نحوه کار با استوکاستیک بستگی به دیدگاه معاملاتی تحلیلگر دارد به این معنا که زمانی که تایم فریم های کوتاه مدت را انتخاب می کند شاهد نوسانات زیاد در نقاط اشباع خرید و فروش می باشد اما اگر تایم فریم های بلند مدت را تعیین کند نوسانات کمتری قابل مشاهده هستند چرا که بازه زمانی معاملاتی بلند مدت تر شده است.

در کل تحلیلگران با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک می توانند سرعت و شتاب قیمت را در نمودار یک سهم یا دارایی اندازه گیری و مشخص کنند.

اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI که مخفف عبارت Relative Strength lndex به معنای شاخص قدرت نسبی می باشد. برای شناسایی جهت قدرت روند تعیین نقاط برگشتی نمودار مورد استفاده قرار می گیرد. اندیکاتور rsi همیشه یکی از کاربردی ترین اسیلاتور ها در تحلیل تکنیکال بوده است و همواره مورد استفاده تحلیلگران قرار می گیرد.

در این روش اسیلاتور همانند استوکاستیک در یک بازه ۰ تا ۱۰۰ نوسان دارد و دارای دو ناحیه اشباع خرید (۱۰۰-۷۰) و فروش (۳۰-۰) می باشد. بنابراین در این اندیکاتور دو سطح ۳۰ و ۷۰ به عنوان دو سطح کلیدی برای اشباع فروش و اشباع خرید در نظر گرفته می شود.

به این معنا که هر گاه مقدار rsi به کمتر از عدد ۳۰ برسد این معنی را می دهد که شاهد فروش های افراطی در بازار هستیم و امکان کاهش فشار فروش و افزایش قیمت وجود دارد. در مقابل اگر rsi از سطح ۷۰ به بالا برسد به این معنی است که خرید های افراطی در بازار شکل گرفته که ممکن است در هر لحظه تمام شود و شاهد نزول قیمت در بازار باشیم.

از دیگر کاربرد های جالب rsi به کار بردن این اندیکاتور همراه با خطوط روند می باشد. به این صورت همان طور که خطوط روند را در مورد قیمت مورد استفاده قرار می دهیم به همان شکل می توان همان خطوط را در مورد rsi مورد استفاده قرار دهیم.

کدام اسیلاتور ها در بازار کریپتو بیشتر استفاده می شود؟

کدام اسیلاتور ها در بازار کریپتو بیشتر استفاده می شود؟

برای معامله گران که با ترید های روزانه و کوتاه مدت در بازار ارزهای دیجیتال کسب درآمد می ‌کنند روند قیمت رمز ارزها و پیش بینی نوسانات قیمت در نمودار ها به خصوص در بازار های اسپات اهمیت بسیار زیاد دارد. اینجا است که تحلیل تکنیکال با ابزار ها و روش های خود بهترین وسیله برای معامله گران برای کسب سود در بازار می باشند.

همان طور که گفته شد اسیلاتور های متعددی در تحلیل تکنیکال طراحی شده اند اما همه آن ها مناسب بازار کریپتو نمی باشند و کارایی لازم را در این زمینه ندارد. از میان همه آن ها پرکاربرد ترین اسیلاتور هایی که توسط تحلیلگران بازار ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد اسیلاتور های مکدی، استوکاستیک و rsi می باشند که به وفور شاهد استفاده آن ها توسط تحلیلگران بازار هستیم.

نکته قابل توجه این است که اسیلاتور ها در صورتی که با یکدیگر ترکیب شوند کارایی بسیار مناسب تر و بهتری خواهند داشت تا این که به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.

آیا اسیلاتور ها روند بازار را مشخص می کنند؟

اسیلاتور ها به عنوان اندیکاتور های پیشرو شناخته می‌ شوند و عملکرد آن ها در تحلیل یک دارایی یا ارز زمانی است که در نمودار روند مشخصی و ساید ترند هستند بیشترین کاربرد را دارد. همان طور که گفته شد اسیلاتور ها بیشترین کارآیی خود را زمانی که الگو های معاملاتی به شکل افقی هستند دارند و زمانی که نمودار روند مشخصی ندارد و ساید ترند است از اسیلاتور ها استفاده می شود.

سوالات متداول

از جمله پرکاربرد ترین ابزار های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال چه می باشد؟

اندیکاتور ها و اسیلاتور ها

آیا اندیکاتور ها و اسیلاتور ها به یک معنی می باشند؟

اسیلاتور ها به عنوان بخشی از اندیکاتور ها کارایی متفاوتی دارند.

کاربرد اسیلاتور ها در چه زمینه ای می باشد؟

اسیلاتور یکی از ابزار های تحلیل نمودار در تحلیل تکنیکال می باشند.

Oscillator ها در تحلیل تکنیکال چه کاربردی دارند؟

از اسیلاتور ها موقع رنج زدن نمودار و برای تعیین مناطق اشباع خرید و فروش مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

Oscillator ها در کدام الگو های معاملاتی مفید هستند؟

الگو های معاملاتی افقی

کلمه Oscillator به چه معنی می باشد؟

اسیلاتور که به معنای ارتعاش سنج و نوسانگر می باشد.

با استفاده از اسیلاتور ها چه چیزی برای معامله‌گران مشخص می‌ شود؟

نوسانات و هیجانات خریداران و فروشندگان فعال در دارایی های بازار را بسنجند و از این طریق تحلیل گران را از میزان هیجان بازار در معاملات آگاه کنند.

مهم ترین تفاوت های موجود میان اندیکاتور ها و Oscillator ها می باشد؟

نواحی اشباع خرید و فروش نحوه قرار گرفتن در نمودار قیمت واگرایی

چه تفاوتی در نحوه قرار گرفتن Oscillator و اندیکاتور ها در نمودار وجود دارد؟

 اسیلاتور ها معمولاً در یک پنجره جداگانه در قسمت پایینی نمودار نمایش داده می ‌شوند. در حالی که اندیکاتور ها به طور معمول در پس زمینه نمودار قیمت نمایش داده می شود.

مهم ترین نقاط اشباع خرید و فروش در اسیلاتور ها کدام نواحی می باشد؟

محدوده بالاتر از ۷۰ قرار دارد  حکایت از هیجان زدگی در خریداران دارد و اشباع فروش در محدوده پایین تر از ۳۰ حکایت از اوج شدت هیجان شتاب زدگی در میان فروشندگان می باشد.

دلیل اهمیت اسیلاتور ها در تحلیل تکنیکال چه می باشد؟

در شرایطی که الگوی نمودار به صورت افقی و سایت ترن قرار دارد و هیچ ابزاری نمی تواند روند بازار را پیش‌ بینی کند با استفاده از Oscillator ها می توان بازار را تحلیل کرد.

اسیلاتور استوکاستیک توسط چه کسی و در چه سالی طراحی و ارائه شده است؟

این Oscillator توسط یکی از معروف ترین تحلیل گران تکنیکال در قرن ۱۹ میلادی یعنی گئورگ لین طراحی و ارائه شده است.

از اسیلاتور استوکاستیک در چه مواردی استفاده می شود؟

از این Oscillator برای تشخیص نقاط حمایتی و مقاومتی را در یک روند سهم مورد استفاده قرار می گیرد.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها