تبلیغات
خود پرداز بیت کوین مفاهیم پایه

خود پرداز بیت کوین چیست؟ | راهنمای خود پردازهای نزدیک ایران

  • توسط sara
  • 10 دقیقه

با وجود مخالفت ها و واکنش های بسیاری که بازار ارزهای دیجیتال در ابتدای ظهورش با آن مواجه شد اما با گذشت بیش از یک دهه از ظهور این بازار روز به روز به تعداد طرفداران ارزهای دیجیتال افزوده می شود. همین امر موجب شده تا دولت‌ ها و نهادهای قانونی کم‌ کم به سمت رسمیت بخشیدن به این ارزهای دیجیتال گرایش پیدا کنند. این اتفاق را در خدماتی که توسط دولت ها در رابطه با ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین ارائه شده است را به خوبی می‌ توان مشاهده کرد. یکی از این خدمات دستگاه خود پرداز بیت کوین می باشد که در بسیاری از کشورهای جهان نصب و راه اندازی شده است. افراد به راحتی می توانند از این دستگاه ها بیت کوین مورد نظر خود را خریداری کنند یا اینکه بفروشند. برای آشنایی بیشتر با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه شوید.

خود پرداز بیت کوین چیست؟

خود پرداز های بیت کوین (Bitcoin ATM) یکی از امکاناتی است که در زمینه خرید و فروش بیت کوین فعالیت می کنند. اولین دستگاه ATM بیت کوین در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۳ در شهر ونکوور کانادا افتتاح شد و پس از آن در بسیاری از کشورهای دنیا خودپرداز هایی مربوط به بیت کوین نصب شد. این خود پردازها در واقع مشابه یک کیوسک کوچک می باشد که به افراد این امکان را می دهد تا مقدار بیت کوین مورد نظر خود را با پول نقد یا با استفاده از کارت‌ های اعتباری خریداری کنند. به دستگاه‌های خود پرداز بیت کوین BTM گفته می‌ شود.

این دستگاه‌ های ATM انواع مختلفی دارند در برخی از آن ها علاوه بر خرید بیت کوین امکان فروش آن نیز می باشد. اما برخی دیگر از دستگاه های بیت کوین فقط برای خریداری بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب دستگاه های خود پرداز این ارز دیجیتال در ازای پرداخت بیت کوین هم پول نقد دریافت می ‌کنند و هم کارت های اعتباری را قبول می کنند. به طور کلی دستگاه ها خود پرداز به یک صرافی حضوری کوچک ارز دیجیتال شباهت دارند معمولاً از یک اسکنر، یک پول شمار و یک کامپیوتر برای مدیریت تراکنش ها تشکیل شده اند.

ویژگی های استفاده از خود پرداز بیت کوین

ویژگی های استفاده از خود پرداز بیت کوین

دستگاه‌ های ATM این ارز دیجیتال به عنوان یکی از روش های پرداخت و دریافت ارز بیت کوین در برخی از کشورها رایج شده است. یکی از ویژگی های آن این است که با استفاده از این دستگاه ها به راحتی می توانید هر میزان ارز که می خواهید خریداری کنید. دیگر اینکه در صورتی که به کشور دیگری سفر کرده باشید و به وجه نقد احتیاج پیدا کنید می توانید با فروش بیت کوین خود توسط این دستگاه ها پول نقد رایج آن کشور را دریافت کنید. مهمترین ویژگی که در خصوص این دستگاه‌ها وجود دارد این است که با استفاده از آنها حریم شخصی و خصوصی افراد به طور کامل رعایت می شود و افراد هنگام کار با این دستگاه ها هیچ الزامی برای احراز هویت ندارند، البته در صورتی که این رقم بیت کوین درخواستی آنها بسیار زیاد و قابل توجه نباشد.

جدول اطلاعات

مهمترین نکات و موضوعات مرتبط با دستگاه های atm بیت کوین را در جدولی به صورت خلاصه ارائه کرده ایم که به این شرح می باشد:

موضوعخودپرداز بیت کوین
کارایی خودپرداز بیت کوینخرید و فروش بیت کوین
اولین خودپرداز بیت کوین در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۳ در شهر ونکوور کانادا
نام دیگر خودپرداز بیت کوینBTM
کشورهای دارنده BTMآمریکا،ترکیه، امارات و ایران

قیمت خود پرداز بیت کوین چقدر است؟

در رابطه با قیمت خود پردازهای بیت کوین رقم و آمار دقیقی ارائه نشده است آنچه که مسلم است این خود پردازها به عنوان روشهای پرداخت بیت‌کوین روز به روز در سراسر کشورهای دنیا در حال گسترش است. با وجود اینکه در برخی از دوره ها با کاهش شدید قیمت بیت کوین مواجه بودیم اما نصب و راه اندازی این دستگاه ها به هیچ عنوان متوقف نشده بلکه افزایش هم داشته است.

آیا خود پرداز بیت کوین در ایران هم وجود دارد؟

کشور ایران نیز از جمله کشورهایی است که دستگاه‌های خود پرداز بیت کوین به صورت معدود در آن نصب شده است. اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین نصب شده در ایران توسط شرکت سیتکس ساخته شده است که در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران از آن رونمایی شد. اما به دلیل قوانین و سیاست های داخلی ایران در حال حاضر امکان استفاده از این دستگاه خود پرداز وجود ندارد.

خود پرداز بیت کوین در کشورهای مختلف

خود پرداز بیت کوین در کشورهای مختلف

با توجه به استقبال گسترده ای که از دستگاه‌های ‏ATM بیت کوین در سراسر دنیا صورت گرفته است روز به روز به تعداد این خود پردازها در سراسر دنیا افزوده می‌شود. براساس آخرین آمار هایی که توسط سایت دکریپت منتشر شده است در حال حاضر حدود بیش از ۱۰ هزار دستگاه ATM بیت کوین در حدود ۷۵ کشور دنیا نصب و راه اندازی شده است و کاربران می‌ توانند از خدمات آن بهره‌مند شود.

آمار نشان دهنده رشد ۱۵۰ درصدی نصب این دستگاه‌ ها در طی دو سال اخیر بوده است. همچنین براساس این آمار این در این دستگاه ها حدود ۷/۵۲ درصد از آلت کوین ها پشتیبانی می شود و بیش از ۳۳ درصد از اتریوم پشتیبانی صورت می‌ گیرد. ‌در ادامه برخی از کشورهایی که اقدام به نصب دستگاه خود پرداز بیت کوین کرده اند را معرفی خواهیم کرد:

خود پرداز بیت کوین در ترکیه

در حال حاضر معاملات ارز بیت کوین در کشور ترکیه روز به روز رو به افزایش است. از همین رو دستگاه‌های ATM بیت کوین در این کشور نصب و راه اندازی شده اند و علاوه بر شهروندان ترکیه مسافرانی که در قالب تورهای تفریحی به این کشور سفر می کنند می توانند ارز مورد نظر خود را از این دستگاه ها خریداری کنند. اولین دستگاه های ATM بیت کوین در سه نقطه استانبول نصب و راه اندازی شده اند و مسافران تور های مختلف به‌ راحتی می‌ توانند به آن ها دسترسی داشته باشند و از آن ها استفاده کنند.

خود پرداز بیت کوین در امارات

کشور امارات به عنوان قطب صرافی های ارزهای دیجیتال در غرب قاره آسیا همواره میزبان همایش ها و گردهمایی های مرتبط با ارزهای دیجیتال بوده است. به تازگی نیز اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین در دبی راه اندازی شده و معامله گران می توانند بدون احراز هویت و با پرداخت پول نقد در مورد نظر خود را از این دستگاه‌ها خریداری کنند.

خود پرداز بیت کوین در آمریکا

کشور آمریکا یکی از کشورهای پیشگام در زمینه استفاده از دستگاه های atm بیت کوین بوده است و تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین فعال در سراسر این کشور به بیش از ۳۰۰۰ خودپرداز می‌ رسد و هزینه معاملات با استفاده از این دستگاه ها حدود ۱۶ درصد می باشد.

خود پرداز بیت کوین در ایران

تعداد معامله گرانی که در کشور ایران در زمینه ارزهای دیجیتال بخصوص ارز بیت کوین فعالیت دارند نیز روز به روز در حال گسترش است. با وجود اینکه هنوز این معاملات به صورت قانونی با محدودیت هایی مواجه است اما دستگاه های خودپرداز بیت کوین در کشور ایران نیز وجود دارند که فقط مراحل نصب آن به پایان رسیده اما در حال حاضر امکان استفاده از این دستگاه ها میسر نمی باشد.

خود پرداز بیت کوین در مشهد هم وجود دارد؟

به تازگی در فضای مجازی کلیپ هایی منتشر شده است که گویای نصب دستگاه‌های ATM بیت کوین در فرودگاه بین‌المللی مشهد است. بنابراین به نظر می‌رسد که شهر مشهد یکی از شهرهای پیشگام ایران در زمینه نصب دستگاه های atm بوده است.

خودپرداز بیت کوین در تهران کجاست؟

در شهر تهران نیز یک نمونه از دستگاه های atm بیت کوین نصب شده است که در فرودگاه امام خمینی قرار گرفته است این دستگاه از زبان فارسی پشتیبانی می کند.

خود پرداز بیت کوین در برج میلاد هم گذاشته شده است؟

طی همایشی که در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تهران در برج میلاد برگزار شده بود از اولین دستگاه ATM ساخت ایران رونمایی شد که البته هنوز امکان استفاده از آن وجود ندارد و از نظر برخی از زیرساخت ها نیاز به بررسی بیشتری دارد با این حال این دستگاه از خرید و فروش بیت کوین و اتریوم پشتیبانی می کند.

دستگاه خودپرداز بیت کوین را افراد عادی می‌ توانند بخرند؟

دستگاه‌های ATM بیت کوین مشابه دیگر خودپرداز های رایج کشورها برای مصارف عموم و در مکانهای عمومی از جمله رستوران ها، پارک ها و فرودگاه ها طراحی شده اند. بنابراین این طور به نظر می رسد که افراد عادی نمی‌ توانند به طور به صورت اختصاصی مالک این دستگاه ها باشند.

آیا به ارزهایی که از خودپرداز بیت کوین می خریم مالیات می خورد؟

آیا به ارزهایی که از خودپرداز بیت کوین می خریم مالیات می خورد؟

با گسترش دستگاه های ATM بیت کوین در سراسر دنیا دولت‌ ها به دنبال وضع قوانین سخت گیرانه و مالیاتی در استفاده از این دستگاه ها هستند. چرا که آن ها معتقدند که با استفاده از این دستگاه ها افراد می‌ توانند اقدام به فرار مالیاتی و یا پولشویی کنند.

سوالات متداول

دستگاه های خودپرداز بیت کوین برای چه منظوری طراحی شده‌ اند؟

خود پرداز های بیت کوین یکی از امکاناتی است که در زمینه خرید و فروش بیت کوین فعالیت می کنند.

انواع مختلف دستگاه‌ های خودپرداز چگونه عمل می کنند؟

برخی از آنها فقط قابلیت خرید ارز را دارند و برخی دیگر علاوه بر خرید می‌توان ارز هم خرید.

دستگاه‌ های خود پرداز بیت کوین از چه چه اجزایی تشکیل شده اند؟

معمولاً از یک اسکنر، یک پول شمار و یک کامپیوتر برای مدیریت تراکنش ها تشکیل شده اند.

آیا در کشور ایران دستگاه خودپرداز بیت کوین وجود دارد؟

در حال حاضر در دو شهر ایران یعنی تهران و مشهد در فرودگاه های بین المللی دستگاه ATM راه اندازی شده است.

در حال حاضر چه تعداد دستگاه خودپرداز بیت کوین در سراسر دنیا راه اندازی شده اند؟

در حال حاضر حدود بیش از ۱۰ هزار دستگاه خود پرداز بیت کوین در حدود ۷۵ کشور دنیا نصب و راه اندازی شده است.

آیا با استفاده از این دستگاه های خودپرداز فقط ارز بیت کوین خرید و فروش می‌ شود؟

این دستگاه ها حدود ۷/۵۲ درصد از آلت کوین ها پشتیبانی می شود و بیش از ۳۳ درصد از اتریوم پشتیبانی صورت می‌ گیرد.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها