تبلیغات
فورک مفاهیم پایه

فورک چیست؟ بررسی تاثیر فورک روی قیمت ها با نکات مهم آن

  • توسط sara
  • 22 دقیقه

اگر با بازار کریپتو کارنسی ها آشنایی داشته باشید احتمالاً این کلمه را شنیده اید. اگر با فورک آشنایی ندارید تا پایان این مطلب با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید تا با یکی از مهم‌ ترین بخش های این بازار آشنا شوید. فورک یا فورک شدن در کل به معنای تغییر در ساختار یک رمز ارز است.

فورک در ارز دیجیتال به چه معنا می باشد؟

برای توزیع بهترین موضوع ابتدا باید با ساختار بازار کریپتوکارنسی ها آشنا شوید. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا به ارزهای دیجیتال رمز ارز نیز گفته می شود. دلیل این مسئله این است که ارزهای دیجیتال یا همان توکن ها و کوین ها در واقع دارایی‌ های رمزنگاری شده هستند که توسط برنامه نویسان به صورت کد های پیچیده ای به وجود آمده اند.

ساختار و کد های هر ارز با دیگری کاملا متفاوت است. این اطلاعات ثبت شده و در شبکه بلاک چین قرار می‌ گیرند و به شکل ساختاری زنجیره مانند در کنار یک دیگر می نشینند. به همین دلیل به آن شبکه بلاک چین می گویند. زیرا بلوک های کوچک به صورت دانه‌ های زنجیر در کنار یک دیگر قرار می گیرند و هر بلوک به بلوک قبل از خود متصل می شود.

این اطلاعات قابل دستکاری و تغییر نیستند و می توانند تا ابد به کار خود ادامه داده بدون این که وقفه ای در این مسئله ایجاد شود و هر کدام از این اطلاعات و پروسه ها قوانین و ساختار مشخص خود را دارند. حالا در نظر بگیرید که بر روی یک شبکه مشکلی ایجاد شود و کاربران از آن رضایت نداشته باشند.

یا به هر دلیلی شب که قصد بهبود عملکرد خود را داشته باشد. این زمانی است که پروسه فورک کردن وارد عمل می شود. به طور کل و عامیانه فورک یا شدن به معنی تغییری در یک رمز ارز و کد های آن است. پس اگر کسی از شما پرسید فورک چیست؟می توانید خیلی راحت به این جواب دهید که فورک به معنی بروز رسانی در ساختار بلاک چین یک ارز است.

انواع فورک ها در بازار کریپتو به چه صورت است؟

انواع فورک ها در بازار کریپتو به چه صورت است؟

برای درک بهتر این موضوع کامپیوتر خانگی خود را در نظر بگیرید. کامپیوتر از دو بخش اصلی با عنوان سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. اگر برای ویندوز شما مشکلی به وجود می‌ آید با یک اسکن ساده از کل محتوای کامپیوتر خود می توانید این مشکل را برطرف کنید.

اما اگر زمانی رایانه شما روشن نشود با خود چه فکری می کنید؟ حتماً این احتمال را در نظر می‌ گیرد که شاید یکی از قطعات آن سوخته باشد. برای رفع مشکل اول که مثال زدیم شما راحت می توانید با استفاده از یک یا دو نرم افزار مشکل خود را حل کنید و به راحتی از رایانه خود استفاده کنید. ولی برای برطرف کردن مشکل دوم نیاز به بررسی بیشتر و حتی استفاده از قطعات جدید است.

همین مسئله نیز دقیقا در بازار ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد که به آن فورک می گویند. زمانی فورک انجام می شود که مسئله ای در ساختار رمز ارز به وجود آمده باشد یا تولید کنندگان برای راحتی و رضایت کاربران خود تصمیم به تقویت و به‌ روزرسانی این شبکه داشته باشند.

مانند مثال رایانه انواع فورک هم به دو دسته هارد فورک و سافت فورک تقسیم می‌ شوند. حال با هم به بررسی بیشتر این دو مورد می پردازیم.

هارد فورک

یکی از تغییرات به روزرسانی هایی که در شبکه بلاک چین به وجود می‌آید با روش هارد فورک انجام می شود. هارد فورک زمانی اتفاق می‌ افتد که ارتباط بین بلوک های یک شبکه از بین برود. یا اطلاعات رمزنگاری شده و تراکنش ها برای تایید و ثبت شدن زمان زیادی را بگیرند.

در این زمان برنامه نویسان دست به ساخت نوع جدیدی از شبکه می زنند. که می تواند بخشی از ساختار شبکه بلاک چین قبل را داشته باشد یا کاملاً شبکه ای جدید با بلوک ها و زنجیر های جدیدی به وجود بیاورند و در واقع ارز جدیدی ایجاد کنند.

سافت فورک

یک بار دیگر مثال رایانه را به خاطر بیاورید. زمانی که عملکرد سیستم شما کند می شود با بروزرسانی بعضی از برنامه‌ های خود یا حتی یک ویروس کشی ساده مجدد عملکرد رایانه خود را به حد مورد نظرتان می‌ رسانید. سافت فورک دقیقا همین کار را انجام می‌ دهد. انجام این کار نسبت به هارد آسان تر بوده و سریع تر قابل اجرا است.

سافت فورک کلا به معنی به روز رسانی برنامه ها و نرم افزار هایی است که شرکت کنندگان یک ارز باید آن را انجام دهد. این بروزرسانی از دل اطلاعات و منابع قبلی به وجود می آید و شبکه همچنان به کار خود ادامه می دهد و نیاز به ساخت کد ها و قوانین جدید نیست.

فورک ارزهای دییجتال سرشناس

فورک ارزهای دییجتال سرشناس

می توانیم بگوییم تمام ارزهای دیجیتال زمانی به فورک نیاز دارند. ممکن است با یک بروزرسانی سال عملکرد آن ها بهبود پیدا کند. در غیر این صورت دست به انجام هارد فورک می زنند. بیایید به تعدادی از این ارزهای شناخته شده که اکثر مردم آن ها را می شناسند از این جهت نگاهی بی اندازیم.

فورک بیت کوین

بیت کوین که به عنوان سلطان ارزهای دیجیتال و پیشرو این بازار شناخته می شود از فورک شدن مستثنا نبوده و نیست. در واقع زمان نه چندان دوری جدالی سخت میان تولید کنندگان و افرادی که با ماینر استخراج بیت کوین می کردند شکل گرفته بود. یکی از دلایلی که بیت کوین را خاص می کرد این بود که امکان هک شدن آن کم بود و دلیل این امر محدود بودن شبکه آن بود.

توسعه دهندگان به شدت بر حفظ این محدودیت اصرار داشتند. مشکلی که این محدودیت ایجاد می‌ کرد سرعت پایین تراکنش‌ ها بود. در نهایت بعد از کشمکش های بسیار شبکه بیت کوین فورک انجام داد. در کمتر از یک سال گذشته چیزی نزدیک به هشت fork روی شبکه بیت کوین انجام شده است.

فورک اتریوم

به خاطر داشته باشید که سافت فورک ها برای بهبود عملکرد یک شبکه به وجود می آیند و در واقع به روزرسانی آن شبکه است. در حالی که هارد فورک می تواند به شکل کلی عملکرد یک شبکه را تغییر داده و در واقع شبکه جدیدی به وجود آورد. نکته مهمی که این جا وجود دارد این است که بعد از انجام هارد فورک اگر شبکه قدیمی همچنان به مسیر خود ادامه دهد ارز جدیدی شکل می گیرد.

در مورد اتریوم این مسئله برعکس انجام شده است. اتریوم کلاسیک یک هارد فورک از اتریوم است. بعد از این که شبکه dao که یک شبکه غیر متمرکز است و اتریوم بر روی این شبکه فعال است مورد حمله تعدادی هکر قرار گرفت.

اتریوم با انجام یک هارد fork دست به ساخت اتریوم کلاسیک زد تا بتواند ارزهای خود را مجدداً بازیابی کند. آخرین فورکی که اتریوم انجام داد آپدیت لندن بود. اتریوم سعی داشت با انجام این آپدیت هزینه تراکنش های خود را که به شکل بسیار قابل توجهی افزایش پیدا کرد بود پایین آورد که تا حدودی موفق شده است.

فورک ترون

حتماً نام ارز tron را شنیده‌ اید. به اعتقاد بعضی از فعالان بازار ترون رقیبی برای اتریوم است. زیرا زمانی که اکثراً به دلیل بالا بودن هزینه تراکنش ها در شبکه اتریوم از آن ناراضی بودند ترون با انجام چند فورک هزینه تراکنش های خود را به شدت پایین آورد و افراد زیادی را از شبکه اتریوم جذب خود کرد.

ترون گرید زیر مجموعه شبکه ترون است که با انجام یک هارد فورک به وجود آمد. در حال حاضر ترون در نظر دارد تا انتهای ماه دسامبر fork دیگری را انجام دهد.

فورک لایت کوین

لایت کوین که آن را مانند نقره برای بازار کریپتوکارنسی می‌ شناسند هم چندین fork از نوع هارد و سافت تا امروز داشته است. لایت کوین کش فرزند لایت کوین نتیجه یکی از این هارد فورک ها است که در سال ۲۰۱۸ به وجود آمد. در حال حاضر اخبار جدیدی در مورد انجام fork برای این ارز وجود ندارد.

فورک دوج کوین

از شناخته‌ شده‌ ترین ارزها می‌ توانیم دوج کوین را نام ببریم. جالب است بدانید دوج کوین خودش یکی از fork های بیت کوین است که به مسیر خود ادامه داده و ارز جدیدی را به وجود آورده است. همان طور که قیمت این ارز متفاوت از سایر بازار حرکت می‌ کند و دست افراد خاصی می باشد، اطلاعات مشخصی نیز برای آن وجود ندارد. تیم توسعه دهنده این ارز خبر از انجام یک هارد فورک را داده اند ولی هنوز زمانی برای آن مشخص نشده است.

فورک ان اف تی

فورک روی یک شبکه انجام می شود که قصد بهبود عملکرد را دارد. یا به منظور ایجاد ساختار جدیدی صورت می‌ گیرد. در حالی که ان اف تی ها دارایی‌های ثابتی هستند که رمزنگاری شده‌ اند. علت ارزشمند بودن آن ها این است که نسخه دیگری ندارند. عملیات فورک چه از نوع هارد یا سافت باشد روی ان اف تی ها انجام نمی شود زیرا این نوع دارایی باید ثابت و خاص باشد.

فورک کاردانو 

علت این که کاردانو مورد استقبال و علاقه سرمایه گذاران قرار گرفته است این بود که از ابتدا آپدیت های خود را مشخص کرده بود. ارزهایی که مورد استقبال قرار می گیرند اکثرا نقشه راه مشخصی دارند و از ابتدا آن را تعریف می کنند.

ارزهایی مانند اتریوم، بیت کوین، لایت کوین و کاردانو از ابتدا نقشه راه خود را مشخص کرده بودند. طبق همین نقشه راه کاردانو آخرین fork خود را در قالب آپدیت آلونزو عرض کرده است.

fork های بیت کوین کدامند؟

بیت کوین با این سابقه طولانی و گذشته ای که پشت سر دارد به تبع فورک های بسیاری از نوع سافت و هارد را تجربه کرده است. یکی از این fork های آشنا و مورد استقبال، بیت کوین کش است. بیت کوین کش هارد فورک شبکه بیت کوین است که به عنوان فرزند بیت کوین شناخته می‌ شود. بیت کوین با فورک بلاک چین خود این ارز را به وجود آورده است که مورد استقبال عمومی نیز قرار دارد.

فورک شدن چیست؟

هر بروز‌رسانی که بر روی شبکه یک ارز دیجیتال انجام شود و باعث عملکرد بهتر آن، سرعت انتقال داده ها و رضایت کاربران شود فورک نام دارد. عملیات fork به دو دسته سافت و هارد فورک تقسیم می شود.

 fork در گیت هاب

fork در گیت هاب

کلمه فورک از برنامه نویسی قرض گرفته شده است و در بازار کریپتو کارنسی ها نیز استفاده می شود. به این دلیل که اکثر این دارایی ها توسط برنامه نویسان و با نوشتن کد های برنامه نویسی به وجود آمده اند. گیت هاب سایتی است که از پروژه و طرح های توسعه دهندگان و گرد آورندگان میزبانی می‌ کند و به آن ها اجازه می‌ دهد در این بستر تغییرات لازم را روی پروژه خود انجام دهند.

فورک کردن به طور کلی به معنای در اختیار داشتن یک کپی از یک منبع است که قصد انجام تغییرات را روی آن داشته باشید و بتوانید آن پروژه را به نام خود عرضه عمومی بکنید.

هارد فورک بیت کوین کش چه زمانی روی داد؟

هارد فورک بیت کوین کش چه زمانی روی داد؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال بهتر از نگاهی به گذشته هارد فورک های بیت کوین بیندازیم و با فرزندان ناخلف این ارز آشنا شویم. بیت کوین به دست شخصی کاملاً ناشناس که تا همین امروز هم هویت او در هاله ای از ابهام قرار دارد به وجود آمد.

نام این شخص ساتوشی ناکاموتو است اما هیچ کس نمی تواند این نام را تایید و یا رد کند. زیرا هیچ نشانه‌ ای از حقیقی بودن این هویت وجود ندارد حتی تصویری از چهره این شخص نیز وجود ندارد تا بتوان به واسطه آن، او را شناسایی کرد. عده ای بر این باور رسیده اند که ساتوشی ناکاموتو شخص خاصی نبوده بلکه تیمی از برنامه نویسان بودند که در سال ۲۰۰۹ دست به آفرینش بیت کوین زدند.

بیت کوین طرح اولیه این نوع دارایی‌ ها بود و افراد زیادی به این طرح دست پیدا کرده و از آن به عنوان منبع اصلی استفاده کردند و تغییراتی در آن شکل دادند تا ارزهای خود را به وجود آورد. به این ترتیب فرزندان ناخلف بیت‌کوین به وجود آمدند.

این ارزها با نام های بیت کوین ایکس تی، بیت کوین کلاسیک و بیت کوین آن لیمیت شکل گرفتند. همگی این ارزها از همان ساختار بیت کوین پیروی می کردند و در واقع همان تراکنش ها را توسط ماینر ها ها تایید می‌ کردند. اما نامی متفاوت از بیت کوین داشتند.

در نتیجه گروهی از توسعه دهندگان بیت کوین تصمیم به متوقف کردن این روند گرفتند. به این ترتیب بیت کوین کش در سال ۲۰۱۵ به وجود آمد. این ارز یکی از هارد فورک های بیت کوین بود و در واقع یک آپدیت بر روی این شبکه بود. با انجام این آپدیت بیت کوین کش از ساختار قدیمی جدا شد و دیگر تراکنش هایی را که توسط دستگاه ها و برنامه های قدیمی که آپدیت نشده بودند تایید نمی‌ کرد.

سافت فورک چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سافت فورک چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

به طور کلی به معنای آپدیت است. به معنای ایجاد امکانات و شرایط بهتری برای استفاده افراد می باشد. این بروزرسانی ها به دو دسته کلی هارد فورک و سافت فورک تقسیم می‌ شوند. سافت فورک یک بروزرسانی ساده است که زحمت چندانی ندارد. در واقع سافت فورک را می‌ توان همان آپدیت کردن برنامه هایی دانست که افراد برای تایید تراکنش ها بر شبکه بلاک چین استفاده می کنند.

 در صورتی که این به روزرسانی اعلام شود و افراد از انجام این کار امتناع کنند، دستگاه های آن ها تراکنش های جدید را شناسایی نمی کند و در واقع تایید نمی کند. به این ترتیب عملکرد دستگاه آن ها کاهش پیدا می‌ کنند تا انگیزه برای آن ها ایجاد شود که این آپدیت را انجام دهند. انجام سافت فورک بسته به شرایط و پیش‌بینی توسعه دهندگان ممکن است به دو حالت انجام شود.

سافت فورک اجباری

زمانی که به هر دلیلی نقص در عملکرد دستگاه ها به وجود می آید تولید کنندگان مجبور می‌ شوند برای رفع این مشکل اقدام سریع انجام دهند. گاهی اوقات رفع این مشکل با یک بروزرسانی خیلی ساده امکان پذیر است. به این ترتیب تیم تولید کننده دست به اقدامی پیش بینی نشده می زنند و ساخت فورکی را اعلام می کند.

سافت فورک اختیاری

این اقدام در واقع همان برنامه از پیش تعیین شده پروژه ها است که در قالب رود مپ یا نقشه راه از قبل مشخص می شود. این نوع اقدامات از ابتدا برای پروژه تعیین شده و در تاریخ مقرر خود انجام می‌ شوند. همین مسئله در مورد هارد فورک نیز برقرار است و ممکن است به صورت اختیاری یا اجباری سازمان مجبور به انجام آن شود.

جدول اطلاعات

در جدول اطلاعات قسمت زیر به مهم ترین مسائل فورک اشاره شده است.

موضوعفورک
fork ارزهای دیجیتال سر شناس فورک بیت کوین، فورک اتریوم و …
انواع فورک هاهارد و سافت
انواع سافت فورکاجباری، اختیاری
آیا fork در فارکس هم وجود دارد؟خیر

آیا fork در بازار فارکس هم وجود دارد؟ 

‏ fork یک اقدام مرتبط با مبحث برنامه نویسی و کد نویسی می باشد. از آن جایی که ارزهای دیجیتال نیز دارایی‌ های رمزنگاری شده هستند که توسط برنامه نویسان به وجود آمده‌اند، می‌ توانند مسئله ای با نام fork را در خود جا دهند.

در بازار فارکس این مسئله وجود ندارد. ارزهای رایج دنیا در بازار فارکس در مقابل یک دیگر قرار گرفته و افراد از اختلاف قیمتی بین آن ها با انجام معاملات خرید یا فروش می توانند سود به دست آورند. هیچ کد و متن رمزنگاری شده در بازار فارکس وجود ندارد که بخواهد نیازمند به فورک یا آپدیت باشد.

چرا کد های برنامه نویسان در حوزه ارز دیجیتال open source است؟

چرا کد های برنامه نویسان در حوزه ارز دیجیتال open source است؟

اگر با بازار رمز ارزها آشنایی حتی جزئی داشته باشید باید بدانید به چه علت این بازار به این شکل مورد استقبال قرار گرفته و همه روزه شاخه‌ های مختلفی از زندگی انسان را در بر می گیرد. چیزی که صنعت بلاک چین را مورد استقبال قرار داده است شفافیت آن است.

دومین دلیل اهمیت این بازار غیر متمرکز بودن آن است. علت این که کد ها در بازار ارزهای دیجیتال open source هستند و به این خاطر می باشد که به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد و همه بتوانند نسبت به آن چیزی که خریداری می کنند اطمینان حاصل کند.

دلیل دیگری که وجود دارد این است که توسعه دهندگان تمایل دارند در صورتی که نقص یا مشکلی در پروژه آن ها وجود دارد توسط خود مصرف کنندگان به آن ها معرفی شود. مهم ترین دلیلی که در پشت این تصمیم وجود دارد این است که بازار بتواند غیر متمرکز باقی بماند.

به این معنا که قدرت در دست شخص یا سازمان خاصی نباشد و عموم مردم به همه اطلاعات و حتی کد های به وجود آورنده این دارایی ها دسترسی داشته باشند. به این ترتیب شما به راحتی می توانید ببینید که یک ارز از چه الگویی پیروی می کند و چگونه به وجود آمده است. شما حتی می توانید تعداد ارزهایی که بین کیف پول های مختلف جابجا می شوند را نیز متوجه شوید.

تفاوت های سافت فورک و هارد فورک در چیست؟ 

واضح ترین و مشخص ترین تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که سافت فورک یک بروز رسانی ساده است و معمولاً روی نرم افزار های اجرا کننده و ثبت کننده تراکنش ها انجام می شود. هارد فورک بروزرسانی است که در ساختار یک شبکه بلاک چین به وجود می آید و می تواند نحوه چیدمان بلوک ها، نوع اتصال آن ها به هم و محدودیت حفظ اطلاعات در آن ها را تغییر دهد.

fork چه تاثیراتی بر روی شبکه ارز دیجیتال دارد؟ 

در کل به روزرسانی ها به این دلیل انجام می‌شوند تا نیاز های بیشتر و بهتری را از کاربران رفع کند. بازار ارز دیجیتال نیز از این قاعده مستثنا نیست. هرگونه فورک به این دلیل انجام می‌شود تا بهتر بتواند نیاز کاربران را برطرف کند. یک فورک می‌تواند سرعت ثبت تراکنش ها در شبکه را افزایش دهد یا می تواند تنها شکل ظاهری یک برنامه بلاک چین را به روز کند.

سوالات متداول

فورک چیست؟

بروز رسانی هایی که در صنعت بلاکچین و روی ارزهای مختلف انجام می‌ شوند که ممکن است ساختار یک ارز را به طور کامل تغییر دهد، فورک می‌ گویند.

چه تعداد فورک در بازار رمز ارزها انجام می شود؟

تعداد مشخصی وجود ندارد. با توجه به شرایطی که برای یک پروژه پیش می‌ آید می‌ تواند دست به بروزرسانی هایی بزند که به آن ها همان فورک گفته می شود

چند مدل فورک وجود دارد؟

فورک ها به طور کلی به دو دسته سافت و هارد فورک تقسیم می شوند.

آیا بیت کوین هم fork انجام می دهد؟

بله بیت کوین هم یک دارایی رمزنگاری شده است که تا به امروز فورک های بسیاری انجام داده است.

کدام یک از انواع fork تاثیر بیشتری دارند؟

هارد فورک به دلیل این که بر ساختار یک شبکه اثر می‌گذارد می‌ تواند بیشتر مورد توجه و اهمیت واقع شود.

هارد فورک اختیاری چیست؟

این ها همان آپدیت هایی هستند که از ابتدا در نقشه راه یک ارز مشخص شده‌ اند.

آیا در نقشه راه سافت فورک هم مشخص می شود؟

اگر توسعه دهندگان آن ارز در این مورد برنامه‌ ای داشته باشند قطعاً از ابتدا در نقشه راه یا رود مپ آن را مشخص می‌ کند.

آیا لایت کوین هارد فورک انجام می دهد؟

برای متوجه شدن این موضوع می توانید به سایت این ارز مراجعه کنید. در صورتی که قصد انجام هارد فورک داشته باشند حتماً ابتدا در سایت خود آن را مشخص می‌ کند.

کدام یک از هارد فورک های اتریوم بهتر است؟

در واقع تمام هارد فورک ها و سافت فورک ها به این دلیل انجام می‌شوند تا برای کاربران امکانات بهتری را فراهم کنند. می توانیم بگوییم تمام آپدیت هایی که برای اتریوم انجام شده مفید و با اهمیت بوده اند.

در بازار فارکس هم fork انجام می شود؟

همان طور که در این مطلب که گفته شد در بازار فارکس این اتفاق نمی افتد.

بعد از اتمام هارد فورک چه اتفاقی می افتد؟

بعد از این بروز رسانی ممکن است ارز جدیدی به وجود آید یا عملکرد ارزی که اقدام به هارد فورک کرده است بهتر شود.

آیا ارز ترون بروز رسانی دارد؟

در این تاریخ خبری از این موضوع نیست. به هر حال می توانید با مراجعه به سایت این پروژه از آخرین اخبار آن مطلع شوید.

fork ارزهای دیجیتال سر شناس کدامند؟

فورک بیت کوین، فورک اتریوم و …

انواع سافت فورک ها کدامند؟

اختیاری و اجباری

آیا fork در فارکس هم وجود دارد؟

fork ها در بازار فارکس وجود ندارند.

fork چه تاثیری بر روی شبکه ارزهای دیجیتال دارد؟

در طول مقاله به این موضوع اشاره شده است.

fork شدن چیست؟

هر بروز‌رسانی که بر روی شبکه یک ارز انجام شود و باعث عملکرد بهتر آن، سرعت انتقال داده ها و رضایت کاربران شود فورک نام دارد.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها