پشتوانه بیت کوین مفاهیم پایه

پشتوانه بیت کوین چیست؟ بررسی نقش دولت ها و مردم

 • توسط sajjad
 • 19 دقیقه

امروزه بازار ارز های دیجیتال بسیار گرم است. در میان ارز های دیجیتال، بیت کوین یکی از بزرگ ترین و معروف ترین آن ها به شمار رفته که هم در راستای سرمایه گذاری و هم در راستای خرید و فروش از آن استفاده می شود. پشتوانه بیت کوین یکی از مهم ترین مسائل در مورد این ارز دیجیتال بوده که ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است. تا کنون برای عده زیادی این سوال مطرح شده است که (آیا بیت کوین پشتوانه دارد؟) یا اگر دارد (پشتوانه بیت کوین چیست؟) که اگر به دنبال جواب چنین سوالاتی هستند حتما این مقاله را تا پایان از بیستکس مطالعه کنید.

پشتوانه بیت کوین کدام کشور است؟

پشتوانه بیت کوین کدام کشور است؟

بیت کوین امروزه به یکی از بزرگ ترین و پر استفاده ترین ارز های دیجیتال در دنیا تبدیل شده است. بیت کوین ابتدا در سال 2009 میلادی توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو ارائه شد. اگر برایتان سوال پیش آمده که ساتوشی ناکاموتو کیست؟ باید بگوییم وی یک شخص ناشناخته است که ارائه دهنده بیت کوین و طرح بلاک چین می باشد. این شخص در سال 2009 میلادی بیت کوین را ارائه کرد و این ارز دیجیتال امروزه یکی از بزرگ ترین ارز های غیر متمرکز به شمار می رود.

با توجه به اهمیت بالای بیت کوین همیشه سوالات زیادی پیرامون این ارز برای مردم پیش می آید. مهم ترین این سوالات معمولا اعتماد به این ارز و یا پشتوانه بیت کوین می باشد. بیت کوین همانند تمامی ارز های دیجیتال هیچ پشتوانه مشخصی ندارد اما این بدان معنا نیست که قابل اعتماد نباشد. بیت کوین با توجه به خصوصیاتی که دارد باعث شده ارزی خاص و قابل اعتماد به شمار برود که این خصوصیات در هیچ کدام از ارز های سنتی وجود ندارد. بیت کوین پشتوانه مشخصی مانند طلا ندارد اما امنیت بالای این ارز باعث شده تا بسیار قابل اعتماد باشد. دولت فدرال آمریکا یکی از مهم ترین پشتوانه های بیت کوین به شمار می رود که تاثیر زیادی در ارزش این ارز دارد.

در مورد ارزش و نبود پشتوانه مشخص برای بیت کوین اگر بخوهیم به صورت واضح تری توضیح دهیم می توان اشاره ای به گذشته کرد. در گذشته تبادلات به صورت کالا به کالا انجام می شد و سپس پای سکه های طلا، نقره و برنز به عنوان میان آمد که به عنوان پول از آن ها استفاده می شد که خود این سکه ها بر اساس جنس (طلا، نقره و برنز) ارزش خود را مشخص می کردند. پس از آن کم کم اسکناس ها وارد این معاملات شدند اما از آن جایی که ارزش مشخصی نداشتند معاملات با چالش جدی ای رو به رو شد و ارزش اسکناس بر اساس خصوصیات ان طبقه بندی شد.

حال ارزش و پشتوانه بیت کوین هم بر اساس مسائل مختلفی طبقه بندی می شود. این ارز دیجیتال با این که پشتوانه مشخصی ندارد اما بسیار قابل اطمینان می باشد. از مهم ترین پشتوانه های این ارز دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماینینگ
 • اعتماد مردم
 • کد های رمزنگاری شده
آیا می توان به بیت کوین اعتماد کرد؟

آیا می توان به بیت کوین اعتماد کرد؟

بیت کوین پشتوانه مشخصی ندارد اما بسیار قابل اعتماد است اما نکته مهم این است که این اعتماد چگونه به دست می آید؟ بیت کوین جزو بزرگ ترین شبکه های ارزی غیر متمرکز جهان است که امنیت بالای این ارز یکی از مهم ترین مسائلی است که آن را قابل اعتماد کرده است.

بیت کوین دارای کد های رمزنگاری شده می باشد. این کد های رمزنگاری شده بیت کوین هیچ گاه از بین نمی روند و تحت هیچ شرایطی قابل پیش بینی نیستند و همین مسئله باعث امنیت بالای بیت کوین در معاملات می باشد که بدون شخص سوم صورت می گیرد و همین امنیت باعث شده تا به راحتی بتوان به این ارز دیجیتال اعتماد کرد.

نوسانات شدید بیت کوین چه دلایلی دارد؟

نوسانات شدید بیت کوین چه دلایلی دارد؟

امروزه عوامل زیادی در نوسانات این ارز دیجیتال تاثیر گذار هستند. یکی از مهم ترین عواملی که نقش بسیار زیادی در نوسانات بیت کوین دارد سیاست های فدرال می باشد که به تصمیم گیری های دولت آمریکا بستگی دارد. بیت کوین بیش از آن که فکر کنید وابسته به تصمیمات دولت آمریکاست. علاوه بر سیاست های فدرال، مالیات هم در نوسانات این ارز دیجیتال تاثیرگذار است.

به گزارش وال استریت دولت آمریکا در صدد است که مالیات را بر سود خالص از فروش بیت کوین و سایر ارز ها را اعمال کند که همین مسئله نقش زیادی در نوسانات بیت کوین دارد زیرا بایدن از تریدر هایی که در کمتر از 1 سال به سود رسیده اند باید گزارش مالی ارائه دهد.

البته علاوه بر مواردی که گفته شد سیستم عرضه و تقاضا هم نوسانات این ارز تاثیر دارد. به طور مثال زمانی که تقاضای مردم برای خرید بیت کوین افزایش یابد قطعا در قیمت آن هم تاثیرگذار است.

چه زمانی پشتوانه بیت کوین اهمیت پیدا کرد؟

چه زمانی پشتوانه بیت کوین اهمیت پیدا کرد؟

بیت کوین پشتوانه مشخصی ندارد که فقط به آن اتکا کنیم. برخی از مسائلی که به عنوان پشتوانه ای برای بیت کوین شناخته می شوند ماینینگ، اعتماد مردم و کد های رمزنگاری شده می باشند.

اعتماد مردم یکی از مهم ترین پشتوانه های بیت کوین به شمار می رود زیرا اگر اعتماد مردم نباشد، خرید و فروش و یا سرمایه گذاری ای هم بر روی بیت کوین صورت نمی گیرد و همین مسئله باعث پایین آمدن ارزش بیت کوین می شود. پس با این نتیجه زمانی پشتوانه های بیت کوین اهمیت پیدا کردند که ارزش بیت کوین هم به آن ها گره خورد.

یکی دیگر از پشتوانه های مهم بیت کوین کد های رمزنگاری شده می باشند. کد های رمزنگاری شده نیز زمانی اهمیت بالایی پیدا کردند که معاملات بین طرفین از طریق همین کد ها صورت می گرفت و این کد ها هیچ گاه از بین نمی روند و قابل پیش بینی نخواهند بود.

توافقنامه برتون وودز چه نقشی در مباحث پشتوانه این ارز داشت؟

سیستم برتون وودز (Bretton Woods system) بر این اساس بود که معاملات و مبادلات بر پایه طلا انجام می شد. توافق نامه برتون وودز با هدف ایجاد یک سیستم پول بین المللی صورت گرفت که در سال 1944 میلادی با حضور نمایندگان 44 کشور این توافقنامه به امضا رسید.

در سال 1971 با توجه به این که عرضه طلای امریکا جهت تامین میزان دلار این کشور کافی نبود رئیس جمهور وقت آمریکا دستور به تعلیق این توافقنامه داد. پس از کنار رفتن سیستم برتون وودز کم کم پشتوانه سازی ارز ها با استفاده از کالا ها هم برچیده شد و کشور ها به سمت پول های فیات مانند ارز های دیجیتال و اسکناس ها رفتند که بر اساس دستور یک قانون گذار این ارز و پول ها ارزش پیدا می کنند. پس از برچیده شدن توافقنامه برتون وودز پشتوانه ارز های دیجیتال هم بر اساس عقیده مردم و بر اساس تصمیم دولت ها مشخص شد.

ارز های بدون پشتوانه ارزش خرید دارند؟

ارز های بدون پشتوانه ارزش خرید دارند؟

هیچ کدام از ارز های دیجیتال پشتوانه مشخص و معینی ندارند اما با این حال بسیاری از ارز های دیجیتال مانند بیت کوین با توجه به خصوصیات مهمی که دارند باعث شده تا بسیار قابل اعتماد باشند و حتی در بسیاری از کشور ها هم بیت کوین فرا تر از اعتماد مردم است.

با توجه به این که هیچ کدام از ارز ها دیجیتال پشتوانه مشخصی ندارند از همین رو امنیت و اعتماد در بحث خرید ارز حرف اول را می زند.

موارد تاثیرگذار در پشتوانه بیت کوین چیست؟

در پشتوانه های بین کوین عوامل مهم و مختلفی تاثیر دارند. معمولا مهم ترین پشتوانه های بیت کوین کد های رمزنگاری شده، اعتماد مردم و ماینینگ می باشد که چند مورد مهم در تمامی آن ها تاثیرگذار است. این موارد به قدری تاثیرگذار هستند که حتی می توان از آن ها به عنوان برخی دیگر از پشتوانه های بیت کوین نام برد که در 6 مورد از این عوامل توضیح داده شده اند:

حذف واسطه ها

حذف واسطه یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در پشتوانه این ارز دیجیتال می باشد. حذف واسطه توسط کد های رمزنگاری شده صورت می گیرند که نقش مهمی هم در اعتماد مردم ایفا می کنند. با حذف شدن واسطه معاملات و حتی پرداخت های بین المللی که با بیت کوین صورت می گیرند بسیار آسان تر خواهند شد.

خاصیت ضد تورمی

خاصیت ضد تورمی یکی از نکات حائز اهمیت در بیت کوین می باشد که حتی به عنوان پشتوانه هم از آن نام برده می شود. بر خلاف ارز های سنتی مانند اسکناس، ارز بیت کوین خاصیت ضد تورمی دارد و همین مسئله باعث می شود تا علاوه بر اعتماد مردم به این ارز باعث بالا رفتن ارزش بیت کوین هم بشود.

زمان و عرضه محدود

از دیگر عوامل تاثیرگذار در پشتوانه های این ارز دیجیتال زمان و عرضه محدود می باشد. بیت کوین توسط زمان تنظیم می شود که یک سیستم ثابت جهانی می باشد. با استفاده از زمان می توان برنامه ای برای عرضه بیت کوین ایجاد کرد. عرضه محدود بیت کوین هم باعث بالا رفتن تقاضای مردم برای خرید بیت کوین خواهد شد.

شفافیت

شفافیت یکی از نکات و موارد مهم در رابطه با اعتماد مردم می باشد که یکی از خصوصیات بیت کوین بشمار می رود. نقش شفافیت در اعتماد مردم این است که تمامی کاربران به دفترچه تراکنش های خود دسترسی دارند و علاوه بر آن کاربران می توانند از طریق این دفترچه زمان اولین و یا جدید ترین بیت کوین اضافه شده را مشاهده کنند.

امنیت

امنیت از دیگر موارد تاثیرگذار در اعتماد مردم و کد های رمزنگاری شده می باشد. امنیت توسط کد های رمزنگاری شده ایجاد می شود که دلیل اصلی آن ها این است که این کد ها هیچ گاه از بین نرفته و قابل پیش بینی نخواهند بود و کاربران به راحتی معامله و تراکنش انجام می دهند. پس در نتیجه امنیت نقش تاثیرگذاری در اعتماد مردم و تراکنش های آن ها از طریق شبکه بیت کوین دارد.

متن باز بودن

بیت کوین یک نرم افزار متن باز هم به شمار می رود به این صورت که هر کاربری می تواند به کد های آن دسترسی داشته باشد. متن باز به معنی این است که هر کاربری می تواند در کد های منبع تغییراتی ایجاد کند که این مورد هم در پشتوانه های بیت کوین تاثیرگذار هستند.

ارزش بیت کوین تحت تاثیر چه مواردی است؟

ارزش بیت کوین تحت تاثیر چه مواردی است؟

در ابتدای پاسخ به این پرسش باید بگوییم در دنیای مدرن امروزه ارز های دیجیتال پشتوانه مشخصی ندارد. شما زمان های گذشته را به یاد بیاورید. زمانی که اسکناس جای سکه های طلا و نقره را در معاملات گرفت با توجه به این که تمامی اسکناس ها از جنس کاغذ بودند مردم با عقیده خود بر روی آن ارزش گذاری کردند و اسکناس های مختلفی ساخته شد. امروزه بیت کوین هم پشتوانه مشخصی ندارد که بر اساس آن ارزش گذاری کرد و ارزش بیت کوین هم با عقیده مردم مشخص می شود.

ارزش بیت کوین از عقیده و اعتماد مردم نشات می گیرد. به طور مثال زمانی که مردم یک جامعه به بیت کوین اعتماد داشته باشند معاملات خود را با بیت کوین انجام می دهند و یا بر روی آن سرمایه گذاری های کلانی انجام می دهند که همین مسئله باعث بالا رفتن ارزش بیت کوین می شود و با بالا رفتن ارزش بیت کوین سایر مردم یک جامعه هم به ارزش این ارز دیجیتال باور خواهند داشت و این گونه مردم بر این عقیده هستند که بیت کوین ارزش بسیار زیادی دارد.

نقش مردم در اعتماد سازی بیت کوین چیست؟

نقش مردم در اعتماد سازی بیت کوین چیست؟

اعتماد مردم یکی از مهم ترین پشتوانه های بیت کوین می باشد که به آن ارزش و اعتبار داده است. امروزه ارزش و اعتبار یک ارز به مردم یک جامعه بستگی دارد. به طور مثال اگر مردم یک جامعه از یک ارز استفاده نکنند آن ارز تمام اعتبار خود را از دست خواهد داد. حال اگر مردم یک ملت یا یک جامعه بر یک ارز اعتماد داشته باشند و تصمیم بر استفاده از آن را بگیرند آن موقع این ارز ارزش و اعتبار پیدا خواهد کرد.

پس با این حال این مردم هستند که با اعتماد به یک ارز یا کالا به آن اعتبار می دهند و آن ارز و کالا ارزشمند خواهد شد. پس نقش مردم در اعتماد و ارزش دادن به یک ارز بسیار مهم است.

اولین دامنه سایت بیت کوین چیست؟

یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم و افرادی که از بیت کوین استفاده می کنند، سایت اصلی این ارز می باشد. اولین سایت رسمی ای که برای بیت کوین ساخته شد bitcoin.org بود. این دامنه در سال 2009 میلادی و در همان اوایلی که بیت کوین ارائه شده بود ایجاد گردید.

سایت bitcoin.org اصلی ترین سایت بیت کوین به شمار می رود و یکی از بهترین قابلیت های این سایت پشتیبانی از تمامی زبان های دنیا می باشد و شما به راحتی می توانید محتوای این سایت را به زبان فارسی و دیگر زبان ها تغییر دهید. شما با استفاده از این سایت ها اطلاعاتی که راجب بیت کوین می خواهید را می توانید پیدا کنید و همچنین در صفحه اصلی این سایت شما می توانید کیف پولی برای خود ایجاد کنید و کار با بیت کوین را آغاز کنید.

چه کسانی در خصوص پشتوانه بیت کوین مصاحبه کرده اند؟

چه کسانی در خصوص پشتوانه بیت کوین مصاحبه کرده اند؟

در خصوص بیت کوین و یا پشتوانه این ارز دیجیتال مصاحبه های زیادی صورت گرفته است. یکی از معروف ترین مصاحبه هایی که تا کنون در مورد بیت کوین و پشتوانه آن صورت گرفته است با ایلان ماسک یکی از بزرگ ترین کار آفرینان جهان می باشد.

ایلان ماسک تا کنون مصاحبه های زیادی در مورد بیت کوین و پشتوانه آن انجام داده است که در آخرین مصاحبه خود در 11 تیر ماه سال 1400 عنوان کرد: اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد او هم ضرر بسیار زیادی می کند اما او هیچ گاه از این کار دست نخواهد کشید و سرمایه خود را تخلیه نمی کند. به نظر این مصاحبه در این خصوص صورت گرفت که مردم حتی با پایین آمدن قیمت بیت کوین سرمایه خود را تخلیه نکنند تا بیت کوین ارزش خود را حفظ کند. همچنین ایلان ماسک که مدیر عامل شرکت تسلا می باشد در توییتر عنوان کرد که این کمپانی از بیت کوین هم برای پرداخت ها و خرید و فروش های خود استفاده خواهد کرد.

از دیگر مصاحبه هایی که در این زمینه صورت گرفت مربوط به رئیس جمهور السالوادور می باشد. السالوادور که اولین کشوری به شمار می رود که به صورت قانونی بیت کوین را خریداری کرده است، پس از آن رئیس جمهور این کشور اظهار کرد که این یک اتفاق تاریخی برای کشور ما می باشد و با توجه به ارزش و پشتوانه بیت کوین تصمیم به خریداری قانونی آن کردیم.

شما با جست و جو به زبان انگلیسی هم می توانید مصاحبه های بیشتری هم در این زمینه و از افراد مختلف پیدا کنید.

چه کتاب هایی که در خصوص پشتوانه بیت کوین منتشر شده است؟

تا کنون کتاب های زیادی به زبان های مختلف در مورد بیت کوین و پشتوانه آن توسط نویسندگان مختلف منتشر شده است. از معروف ترین و معتبر ترین کتاب هایی که تا کنون در مورد بیت کوین و پشتوانه آن منتشر شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیتکوین آینده پول؟
 • دوگانگی
 • بیت کوین به زبان ساده
 • پول الکترونیکی
 • همه چیز درباره بیت کوین
 • از چاپ پول تا استخراج بیت کوین
 • نهنگ های بازار چگونه سرمایه را می بلعند؟
 • ارز های دیجیتال
 • امپراتور ارز های دیجیتال
 • جویندگان بیت کوین
 • جاده ابریشم مجازی

البته اکثر کتاب هایی که نام برده شد نویسندگان خارجی داشته اند و به زبان فارسی ترجمه شده اند. موارد ذکر شده جزو معتبر ترین کتاب ها در مورد بیت کوین و مسائل مهم آن مانند پشتوانه بیت کوین می باشد که در صورت علاقه می توانید از این کتاب ها استفاده کنید.

پشتوانه بیت کوین تنها ماینر های این رمز ارز است؟

پشتوانه بیت کوین تنها ماینر های این رمز ارز است؟

ماینر بیت کوین هم جزوی از پشتوانه بیت کوین به شمار می رود اما تنها پشتوانه آن نیست. همان طور که می دانید بیت کوین تنها یک پشتوانه مشخصی ندارد بلکه مسائل مختلفی به عنوان پشتوانه این ارز شناخته می شوند.

علاوه بر ماینر و ماینینگ که جزو اصلی ترین پشتوانه های این ارز می باشند، چیز های دیگری هم وجود دارد: مانند اعتماد مردم، کد های رمزنگاری شده، عقیده مردم و … که به عنوان پشتوانه های مهم این ارز دیجیتال جهانی شناخته می شوند. در میان پشتوانه های بیت کوین اعتماد مردم اهمیت بالاتری نسبت به ماینر های این ارز دارد.

پشتوانه بیت کوین دولت است یا مردم؟

پشتوانه بیت کوین دولت است یا مردم؟

علاوه بر مردم دولت هم نقش زیادی به عنوان پشتوانه بیت کوین دارد. اعتماد مردم به عنوان یکی از پشتوانه های اصلی این ارز به شمار می رود اما تصمیمات دولت هم در مورد ارزش این ارز نقش زیادی به عنوان پشتوانه آن دارد.

مارکت کپ btc به پشتوانه بیت کوین چه ربطی دارد؟

مارکت کپ به معنای مجموع سرمایه بازار و یا ارزش بازار می باشد پس با این حساب مارکت کپ btc ارزش بازار بیت کوین به شمار می رود. مارکت کپ بیت کوین ارتباط زیادی با پشتوانه بیت کوین دارد زیرا این پشتوانه بیت کوین است که ارزش بیت کوین را تعیین می کند.

سوالات متداول

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یکی از بزرگ ترین ارز های غیر متمرکز جهانی می باشد که در سال 2009 میلادی ارائه شد.

بیت کوین پشتوانه مشخصی دارد؟

نه تنها بیت کوین بلکه هیچ کدام از ارز های دیجیتال پشتوانه مشخصی ندارند و پشتوانه آن ها معمولا اعتماد مردم و مسائل این چنینی می باشد.

چگونه به بیت کوین اعتماد کنیم؟

هر چند بیت کوین پشتوانه مشخصی ندارد اما با توجه به خصوصیات مهمی که دارد مانند امنیت، حذف واسطه، خاصیت ضد تورم، شفاف سازی، کد ها رمزنگاری شده و … بسیار قابل اعتماد می باشد.

پول فیات چیست؟

پول فیات به ارز هایی گفته می شود که هیچ پشتوانه ای ندارند. مانند ارز های دیجیتال، دلار، یورو و … که این ارز ها بر اساس عقیده مردم و تصمیم دولت ها ارزش گذاری می شوند.

توافق نامه برتون وودز چه بود؟

توافق نامه برتون وودر در سال 1944 میلادی با حضور نمایندگان 44 کشور به امضا رسید. این توافقنامه بر این اساس بود که کشور ها تمامی معاملات و مبادلات خود را بر پایه طلا انجام دهند تا بتوانند یک سیستم پولی بین المللی را ایجاد کنند که این توافقنامه در سال 1971 میلادی به دستور دولت آمریکا برچیده شد و جای خود را به بازار های ارز دیجیتال و اسکناس ها داد.

امتیاز دهید
sajjad

sajjad

سجاد نوری عضو گروه seo و بهینه سازی بیستکس هستم. شما می توانید مطالب من را از صفحه من دنبال کنید.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها