بهترین بروکر برای اسکالپ فارکس

بهترین بروکر برای اسکالپ کدام است؟ بررسی دلایل انتخاب

یکی از سبک‌های محبوب معاملات، اسکالپینگ (scalping) است که در آن معامله‌گر می‌تواند از حرکات کوچک قیمت در مدت زمان کوتاه سود ببرد. هدف این است که با بهره‌گیری از نوسانات قیمتی که به طور مکرر در بازار اتفاق می‌افتد، در بازه زمانی کوتاهی وارد و خارج از معاملات شوید. در کسب سود از این استراتژی، انتخاب بروکر مناسب بسیار مهم است. در بروکرهایی با سرعت انجام معاملات پایین و کارمزد بالا نمی‌توان از استراتژی اسکالپینگ استفاده کرد. اما بهترین بروکر برای اسکالپ چیست؟

بروکر مناسب اسکالپینگ (scalping) در فارکس به یک شرکت کارگزاری فارکس اطلاق می‌شود که برای استراتژی معاملاتی خاصی به نام اسکالپینگ مناسب است. اسکالپینگ بیشتر در فارکس محبوب است؛ اما توسط بسیاری از معامله‌گران در معاملات CFD، ارزهای دیجیتال و سهام نیز استفاده می‌شود. برخی بروکرهای فارکس، به دلیل هزینه اضافی پشتیبانی از چنین معاملاتی با فرکانس بالا و با تأخیر کم یا احتمال دستکاری و سوء استفاده اجازه اسکالپینگ را نمی‌دهند. در این مقاله سعی می‌کنیم بهترین بروکر برای اسکالپ را پیدا کنیم که شرایط معاملاتی مطلوبی برای این استراتژی خاص داشته باشد.

ما در مقاله ای اختصاصی لیستی را برای بروکرهای فارکس تهیه کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر از این لینک کمک بگیرید.

استراتژی اسکالپ چیست؟

استراتژی اسکالپ چیست؟

قبل از بررسی بهترین بروکر برای اسکالپ، باید بیشتر با مفهوم اسکالپینگ آشنا شویم. استراتژی اسکالپینگ فارکس یک سبک معاملاتی روزانه است که معمولا توسط معامله‌گران فارکس استفاده می‌شود و شامل خرید یا فروش جفت ارز در مدت زمان کوتاه، برای دریافت سود سریع، است. یک اسکالپر فارکس ممکن است روزانه معاملات زیادی را انجام دهد. یک معامله‌گر با استراتژی اسکالپینگ ممکن است در هر معامله حدود 5 تا 20 پیپ سود کند؛ اما با افزایش تعداد معاملات این سود را زیاد می‌کند. اسکالپرها معمولاً معاملات را برای چند ثانیه تا چند دقیقه نگه داشته و چندین پوزیشن را در یک روز باز و بسته می‌کنند.

اسکالپرهای فارکس معمولاً از اهرم (leverage) استفاده می‌کنند، به طوری که یک تغییر کوچک در قیمت برابر با سود خوبی در معامله شود. بیایید این مورد را با یک مثال بررسی کنیم. به عنوان مثال، سود پنج پیپ در معامله جفت ارز EUR/USD در یک موقعیت 10,000 دلاری (لات کوچک)، برابر با 5 دلار است. در حالی که در یک موقعیت 100,000 دلاری (لات استاندارد) این حرکت پنج پیپ معادل 50 دلار خواهد بود.

استراتژی‌های اسکالپینگ در معاملات هم به صورت دستی انجام می‌شود و هم به صورت خودکار. سیستم دستی، همان حالتی است که یک معامله‌گر پشت صفحه کامپیوتر خود به دنبال سیگنال‌ها گشته و خرید یا فروش انجام می‌دهد. در یک سیستم معاملاتی خودکار، برنامه‌هایی استفاده می‌شوند تا بر اساس پارامترهای ورودی به نرم‌افزار معاملاتی بگویند که چه زمانی خرید و فروش کند.

استراتژی اسکالپینگ اغلب در لحظات پس از انتشار داده و اخبار مهم مانند گزارش اشتغال ایالات متحده و اعلام نرخ بهره محبوب است. این نوع انتشارات خبری با تاثیر بالا، باعث حرکت‌های قابل توجه قیمت در مدت زمان کوتاه می‌شوند. چنین تغییراتی برای اسکالپرهایی که می‌خواهند به سرعت وارد معاملات شده و از آن خارج شوند کاملا ایده‌آل است.

مثالی از استراتژی اسکالپ: جفت ارز EUR/USD

برای درک بهتر استراتژی اسکالپینگ، بیایید یک مثال را بررسی کنیم. فرض کنید یک اسکالپر فارکس با استفاده از استراتژی معاملاتی روند، جفت ارز EUR/USD را معامله می‌کند. او روند اخیر را شناسایی کرده و منتظر عقب‌نشینی قیمت می‌شوند و زمانی که قیمت شروع به حرکت در جهت روند کرد، این شخص خرید خود را انجام می‌دهند. بسته به نوسانات، معامله‌گر معمولاً چهار پیپ ریسک می‌کند و هشت پیپ سود می‌برد. در این معامله پاداش دو برابر ریسک است. اگر نوسانات بالاتر از حد معمول باشد، معامله‌گر ریسک بیشتری کرده و سعی می‌کند سود بیشتری به دست آورد؛ اما اندازه پوزیشن کوچک‌تر از حد ضرر چهار پیپ خواهد بود.

فرض کنید این معامله‌گر یک حساب 10,000 دلاری دارد و مایل است تا 0.5 درصد حساب خود را ریسک کند. در چنین شرایطی شخص ممکن است در هر معامله 50 دلار از دست بدهد. او روی 4 پیپ ریسک می‌کند. هر لات استاندارد (100,000 دلار) معادل 10 دلار سود یا زیان در هر پیپ است. از آنجایی که معامله‌گر روی 4 پیپ ریسک می‌کند، می‌تواند 1.25 لات استاندارد (50 دلار / (4 پیپ در 10 دلار)) معامله کند.

اگر او 4 پیپ را در لات استاندارد 1.25 از دست بدهند، 50 دلار از دست خواهند داد که حداکثر ریسک او در هر معامله است. در این شرایط، سود او دو برابر است، بنابراین اگر روی 8 پیپ ریسک کند، 100 دلار درآمد خواهد داشت. پیش از این اشاره شد که حساب دارای 10,000 دلار است؛ اما معامله‌گر از پوزیشن معاملاتی 100,000 دلاری استفاده می‌کند.

بررسی معاملات این شخص

نمودار زیر سه معامله این شخص را بر اساس جهت روند نشان می‌دهد. در معامله اول 8 پیپ سود دریافت شده است. شخص معامله دوم، 4 پیپ یا 50 دلار ضرر داده است. دو معامله بعدی نیز سود 8 پیپ یا 100 دلاری به همراه داشته است.

سود کلی شخص در این معاملات، 3 معامله سودده و یک ضرر بوده است، 300 دلار سود منهای 50 دلار ضرر. در یک حساب 10,000 دلاری، این شخص با کسب سود 250 دلار در 3 معامله خود، توانست بازده 2.5 درصدی داشته باشد. از طرف دیگر، انجام معاملات سودده آسان نیست. اگر معامله‌گر روش درستی نداشته باشد، حتی با ریسک 0.5 درصد در هر معامله، ضرر زیادی را متحمل خواهد شد.

 بررسی بهترین بروکر برای اسکالپ

 بررسی بهترین بروکر برای اسکالپ

بهترین بروکر برای اسکالپ، در وهله اول باید اجازه این استراتژی معاملاتی را بدهد. اسکالپینگ از کوچکترین تغییرات قیمت ارز استفاده می‌کند و همچنین امکان سود بردن از اسپرد را فراهم می‌کند. با این حال، این روش نیاز به توجه زیادی دارد و به طور معمول شخص باید به سرعت چندین معامله را باز و بسته کند و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه تا حد امکان سفارشات کوچک انجام دهد.

نکته مهم دیگری که در بررسی بهترین بروکر برای اسکالپ باید به آن توجه داشته باشید، در دسترس نبودن برخی از این بروکرها در ایران است. از برخی بروکرهای محبوب برای اسکالپینگ می‌توان به آی سی مارکتز (IC Markets)، پپراستون (Pepperstone) یا اف پی مارکتز (FP Markets) اشاره کرد که هیچکدام آنها به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند. اما این بروکرها تنها گزینه‌های در دسترس نیستند. در ادامه برخی از بروکرهای فارکس که همچنان به کاربران ایرانی خدمات می‌دهند را بررسی خواهیم کرد.

بهترین بروکرها برای اسکالپ ایرانیان

پیش از این اشاره کردیم که اسکالپینگ فارکس یک روش خاص برای معامله در بازار ارز است. وقتی معامله‌گر یک جفت ارز خاص را می‌خرد یا می‌فروشد و تنها برای چند دقیقه یا حتی چند ثانیه آن را نگه‌ می‌دارد از استراتژی اسکالپینگ استفاده کرده است. اسکالپرهای فارکس باید سریع و کارآمد باشند. اسکالپینگ تکنیکی است که از چند سود کوچیک، یک سود خوب حاصل می‌شود. اسکالپرهای فارکس در یک روز معاملاتی، معاملات زیادی را انجام می‌دهند و هر معامله تنها چند دقیقه زمان می‌برد. بسیاری از معامله‌گران از استراتژی‌های خودکار استفاده می‌کنند.

از طرفی معاملات فارکس به دلیل تغییر مداوم بازارها همیشه دارای ریسک بالایی است. اگر یک اسکالپر فارکس یک پوزیشن معاملاتی را برای مدت طولانی حفظ کند، ممکن است قبل از بستن معامله، قیمت از محدوده سوددهی خارج شود. معامله‌گران هنگام استفاده از این استراتژی باید فوق‌العاده سریع و قاطع باشند. از این رو انتخاب بروکر برای استراتژی اسکالپ اهمیت بالایی دارد.

بهترین بروکر برای اسکالپ شما، بروکری است که در وهله اول به کاربران ایرانی خدمات دهد، سرعت بالایی در اجرای معاملاتی داشته باشد و کارمزد و کمیسیون پایینی دریافت کند. در ادامه چند بروکر را برای اسکالپ بررسی می‌کنیم و بهترین بروکر برای اسکالپ ایرانیان را معرفی می‌کنیم.

بروکر ویندزور (Windsor)

یکی از بروکرهایی که بین کاربران ایرانی از محبوبیت زیادی برخوردار است، بروکر ویندزور (Windsor) است. این بروکر در سال 1988 تاسیس شد و توانسته طی این سال‌ها مشتریان زیادی را جذب کند. ویندوز راه حل‌های معاملاتی فرابورس مناسبی را ارائه می‌دهد. دو حساب اصلی توسط این بروکر ارائه می‌دهد، حساب‌ پرایم (Prime)  و حساب زیرو (Zero). از بین این دو حساب، حساب زیرو یا صفر با اسپرد صفر، حداقل سپرده 2500 دلار و کمیسیون 8 دلار گزینه مناسبی برای اسکالپ است. البته حساب زیرو برای معامله‌گران فعال و باتجربه مناسب است.

ویندزور را می‌توان یکی از کاندیکاهای اصلی بهترین بروکر برای اسکالپ ایرانیان دانست. معامله‌گران در صورت نیاز می‌توانند برای ارتقای حساب Zero اقدام کنند. همچنین لازم به ذکر است که گزینه حساب اسلامی برای حساب Zero و Zero VIP در دسترس نیست.

بروکر هات فارکس (HF Markets یا HFM)

هات فارکس در سال 2010 تاسیس شد و دارای شرایط معاملاتی مطلوب و اجرای سریع سفارشات است. با وجود اینکه این بروکر نسبتا میان کاربران ایرانی شناخته شده و گزینه مناسبی برای اسکالپ معرفی می‌شود؛ اما پشتیبانی از زبان فارسی نداشته و به صورت کلی به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهد. در واقع چند سالی است که هات فارکس اعلام کرده دیگر امکان ساخت حساب را به کاربران ایرانی نخواهد داد.

با این وجود، این بروکر چندین حساب ارائه می‌دهد که از میان آنها، حساب اسپرد صفر (Zero Spread) گزینه مناسبی برای اسکالپ است. با همه این موارد، همانطور که اشاره شد این بروکر به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهد؛ پس نمی‌توان آن را بهترین بروکر برای اسکالپ دانست.

بروکر روبو فارکس (RoboForex)

روبو فارکس یکی از بروکرهای فارکس با رتبه بالا است و توانسته کاربران زیادی را جذب کند. شرایط معامله در این بروکر برای کاربران مناسب است؛ زیرا حداقل سپرده 10 دلاری و اهرمی تا 1:2000 ارائه می‌دهد. ارزهای حساب‌های این بروکر USD، EUR و Gold است. علاوه بر این، اسپرد حساب‌های Pro در روبو فارکس، با حداقل اندازه لات 0.01 (یک میکرو لات)، از 1.3 پیپ شروع می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند 36 جفت ارز، فلزات و CFD را با این کارگزار معامله کنند. علاوه بر این موارد، این بروکر پلتفرم‌های معاملاتی مانند متاتریدر 4 و متاتریدر 5، سی تریدر (cTrader) و آر تریدر (RTrader) را برای حساب‌های واقعی یا آزمایشی ارائه می‌دهد.

حساب ECN و Prime در بروکر روبو فارکس را می‌‎توان از بهترین گزینه‌های این بروکر برای استراتژی اسکالپ دانست. حداقل سپرده حساب ECN از 10 دلار شروع شده و حداقل اندازه لات آن 0.01 لات است. حساب Prime با سپرده بالا 5,000 دلاری و حداقل اندازه معاملات لات 0.01، گزینه بهتری برای اسکالپ است؛ زیرا ویژگی‌هایی مانند پوشش ریسک، سفارش‌های معلق، حد ضرر شناور و معاملات خودکار را ارائه می‌دهد.

با وجود این موارد، نمی‌توان این بروکر را بهترین بروکر برای اسکالپ ایرانیان دانست. کاربران ایرانی می‌توانند از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و علاوه بر آن پشتیبانی غیررسمی از زبان فارسی نیز در دسترس است. اما در یکسال اخیر، حساب معاملاتی برخی کاربران ایرانی این بروکر با مشکل رو به رو شده و به ایرانیان فرصت محدودی برای خالی کردن حساب داده شده است.

بروکر ای اف سی مارکتس (IFC Markets)

بروکر ای اف سی مارکتس توانست طی بیش از یک دهه فعالیت خود، به بیش از 165 هزار مشتری در سراسر دنیا ابزارهای معاملاتی نامحدود و فرصت‌های متعدد ارائه دهد. این کارگزار بیش از 600 ابزار معاملاتی را به 18 زبان در 80 کشور ارائه می‌دهد. هزینه معاملات در این بروکر پایین بوده و برای اسکالپینگ مناسب است. اسپرد شناور کم و نداشتن کمیسیون و پایین بودن حداقل سپرده این بروکر را بین کاربران ایرانی محبوب کرده است.

آلپری (Alpari)

بروکر آلپاری با بیش از 20 سال تجربه در صنعت معاملات فارکس یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها میان کاربران ایرانی است. اما آیا می‌توان آلپری را بهترین بروکر برای اسکالپ دانست؟ این بروکر سال 1998 تاسیس شد و به خوبی تجارت خود را گسترش داد. بروکر آلپری برخی ویژگی‌های معاملاتی عالی مانند اسکالپینگ، پوشش ریسک، STP و حداقل سپرده را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

در مجموع، چهار نوع حساب‌های Mini، استاندارد، حساب ECN و حساب اسلامی در دسترس کاربران این بروکر است. از میان این حساب‌ها، بسیاری کاربران ایرانی حساب Pro-ECN این بروکر را گزینه مناسبی برای استراتژی اسکالپینگ می‌دانند. این حساب در متاتریدر 4 در دسترس است و حساب آزمایشی ندارد. اما حداقل سپرده 25,000  دلار بوده و اسپرد از 0.4 پیپ شروع می‌شود. کاربران این حساب می‎توانند از اهرمی تا 1:300 استفاده کنند.

لایت فارکس یا لایت فایننس (LiteForex)

بروکر لایت فایننس (LiteFinance)، که قبلا تحت عنوان لایت فارکس (LiteForex) شناخته می‌شد نیز یکی دیگر از کاندیداهای بهترین بروکر برای اسکالپ ایرانیان است. لایت فایننس سال 2005 راه‌اندازی شد و بیش از 150 ابزار معاملاتی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. از آنجایی که این بروکر با چندین ارائه‌دهنده نقدینگی کار می‌کند، معامله‌گران می‌توانند با اسپرد کم و با بهترین قیمت بازار معامله کنند.

یکی از مواردی که باعث محبوبیت گسترده این بروکر شده حساب ECN است. حداقل سپرده این حساب از 50 دلار شروع می‌شود و در متاتریدر 4 و متاتریدر 5 در دسترس است. این حساب به خوبی از استراتژی اسکالپینگ، سفارشات در حال انتظار، حد ضرر شناور (trailing stop) و معاملات خودکار پشتیبانی می‌کند. حساب ECN اهرمی تا 1:100 را به معامله‌گران ارائه می‌دهد و در مجموع بیشتر برای کاربران حرفه‌ای مناسب است.

چگونه بهترین بروکر برای اسکالپ را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب بهترین بروکر برای اسکالپ چند مورد را باید در نظر داشته باشید. اول از همه، به عنوان یک تریدر ایرانی، باید مطمئن شوید که بروکر مد نظر شما به کابران ایرانی خدمات ارائه می‌دهد. وقتی لیستی از بروکرها فراهم کردید که به کاربران ایرانی اجازه ساخت حساب می‌دهد و از فارسی‌زبانان پشتیبانی می‌کند، باید به دنبال چند ویژگی خاص در بروکر مورد نظر باشید.

مقررات

اسکالپینگ فارکس باید از طریق بروکرهایی انجام شود که به درستی تحت نظارت بوده و تنظیم شده‌اند. باید به خوبی اطمینان حاصل کنید که بروکر انتخابی شما دارای رگولاتورهای سطح بالایی است که با استانداردهای مقررات در ایران مطابقت دارد. یک کارگزار فارکس را انتخاب کنید که توسط مقرراتی مانند FCA، NFA، ASIC یا سازمان‌های نظارتی اروپایی مانند CySEC تنظیم می‌شود.

کارمزد و کمیسیون

هر بروکر، اسپردها، کارمزدها و ساختارهای کمیسیون منحصر به فرد خود را دارد. بررسی این مورد در انتخاب بهترین بروکر برای اسکالپ اهمیت بالایی دارد، چرا که مقدار این هزینه‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی بر بازده شما تأثیر بگذارد. بنابراین، قبل از شروع معامله در یک بروکر درباره کارمزد، اسپرد و کمیسیون آن تحقیق کنید. بروکری با اسپرد بسیار کم در فارکس انتخاب کنید، اسپردهای خام (raw) در این موارد گزینه خوبی هستند.

حساب‌ها

بیشتر اوقات، اسکالپینگ فقط در بروکرهایی در دسترس است که مانند کارگزاران ECN عمل می‌کنند. حساب‌های مختلف در بروکرها، امکانات و قابلیت‌های متفاوتی نیز ارائه می‌دهد. برخی حساب‌ها برای ورود و خروج از معاملات (به اضافه اسپرد) کمیسیون دریافت می‌کنند؛ این حساب‌ها برای استراتژی اسکالپینگ مناسب نیست.

بازارسازها نیز نوع دیگری از بروکرها هستند که ممکن است اجازه اسکالپینگ را بدهند. به صورت کلی، معمولا بازارسازها اجازه معاملات اسکالپ را نمی‌دهند؛ زیرا بازارسازان طرف مقابل معاملات هستند و در صورت کسب سود مداوم با اسکالپینگ، آنها ضرر می‌کنند. در نتیجه بهتر است بروکری را انتخاب کنید که از حجم معاملات بالا پشتیبانی کند، کارمزد پایینی داشته باشد و معاملات را به سرعت اجرا کند.

امکانات

بروکر انتخابی شما برای استراتژی اسکالپینگ باید دارایی‌هایی با نقدینگی زیاد را به شما ارائه دهد. همچنین امکان تجزیه و تحلیل بازارها با چندین اندیکاتور و قابلیت شخصی‌سازی داشته باشد. علاوه بر این، بروکر باید اهرم بالا (در صورت امکان بالای 1:30) ارائه دهد. البته کابران باتجربه و افراد حرفه‌ای باید از اهرم‌ها استفاده کنند.

اسکالپینگ برای چه کسی مناسب است؟

حال که با مفهوم اسکالپ آشنا شدیم و بهترین بروکر برای اسکالپ را بررسی کردیم، باید بدانیم که آیا این شرایط معامله برای ما مناسب است یا خیر. تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا این استراتژی برای شما مناسب است، تا حد زیادی به میزان زمانی بستگی دارد که می‌خواهید به معاملات خود اختصاص دهید. اسکالپینگ فارکس نیاز به تجزیه و تحلیل مداوم و قرار دادن چندین سفارش در روز دارد، که ممکن است اندازه یک کار تمام وقت سخت باشد.

برای اینکه یک استراتژی اسکالپینگ فارکس سودآور باشد، باید به سرعت پیش‌بینی کنید که بازار به کدام سمت خواهد رفت و سپس در عرض چند ثانیه پوزیشن معاملاتی خود را باز و بسته کنید. علاوه بر این، معامله‌گران علاقه‌مند به اجرای استراتژی‌های اسکالپینگ فارکس باید بتوانند توانایی پذیرش ضرر و از دست دادن سرمایه را داشته باشند. این امر به ویژه هنگام معامله با لوریج مهم است. باید به خاطر داشته باشید که اسکالپینگ فارکس یک سبک معاملاتی نیست که برای همه مناسب باشد. برخی از معامله‌گران با استفاده از این استراتژی پیشرفت می‌کنند؛ اما برخی دیگر مانند معامله‌گران نوسانی در بازه‌های زمانی طولانی‌تر عملکرد بسیار بهتری دارند.

قبل از انتخاب بهترین بروکر برای اسکالپ، در نظر داشته باشید که بسیاری از آنها به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌کنند. با این وجود،  بروکر ویندزور، بروکر هات فارکس، بروکر IFC Markets، آلپاری و لایت فایننس (لایت فارکس) انتخاب‌های مناسبی برای کاربران ایرانی است. حساب Zero در ویندزور، حساب Pro-ECN در آلپری و حساب ECN در لایت فایننس به دلیل ویژگی‌های خود گزینه‌های بسیار محبوبی برای استراتژی اسکالپ میان ایرانیان هستند.

سوالات متداول درباره بهترین بروکر برای اسکالپ

چه نوع حسابی برای اسکالپینگ بهتر است؟

این انتخاب واقعا فردی است و به نیازهای شخص بستگی دارد. اما معمولا بسیاری از معامله‌گران اسکالپینگ، حساب‌های فارکس ECN را بهترین گزینه برای این استراتژی می‌دانند.

بهترین دارایی مالی برای اسکالپینگ چیست؟

بازار فارکس یکی از بهترین دارایی‌های مالی برای اسکالپینگ است. این بازار نقدینگی بالایی دارد؛ زیرا بازار به صورت شبانه‌روز طی 5 روز هفته باز است. فارکس بزرگترین بازار جهان است و معامله‌گران می‌توانند از اهرم بالاتری نسبت به بازارهای دیگر استفاده کنند.

برای اسکالپینگ به چه ابزار معاملاتی نیاز است؟

اسکالپینگ یک استراتژی معاملاتی است که نیاز به دسترسی به داده‌های بازار در زمان واقعی، یک پلتفرم معاملاتی سریع و قابل اعتماد، نرم‌افزار ترسیم نمودار، فیدهای خبری و ابزارهای مدیریت ریسک دارد. معامله‌گران باید بتوانند نمودارهای قیمت را به سرعت خوانده و تفسیر کنند. مدیریت ریسک نیز برای اسکالپرها حیاتی است؛ زیرا آنها اغلب با اهرم بالا معامله می‌کنند و در یک دوره کوتاه چندین معامله انجام می‌دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها