تبلیغات
وام آنی آموزش ارزهای دیجیتال

وام آنی در ارز دیجیتال (Flash Loan) به همراه بررسی کاربردها

  • توسط behrouz
  • 10 دقیقه

اگر تا به حال برای اخذ وام از سازمان های دولتی و سنتی اقدام کرده باشید، حتما می دانید که بسیار وقت گیر است و گاهی نیز ممکن است که با وام شما موافقت نشود. حال علاوه بر این ها باید کلی کاغذ بازی کنید و از این اتاق به آن اتاق بروید و کلی امضا بگیرید تا با وام شما موافقت شود. تمام این ها تنها بخش کوچکی از گرفتن وام از این گونه سازمان ها و نهاد ها است. این در حالی است که شما در فضای مجازی و بدون وثیقه و حتی در حالت دریافت آنی می توانید وام خود را دریافت کنید که این گونه وام ها تنها توسط سیستم هال مالی غیرمتمرکز انجام می شوند. این گونه وام ها به وام آنی و یا وام فوری مشهور بوده و بدون این که وقت شما تلف شود، در سریع ترین زمان ممکن و توسط فضای امور مالی غیر متمرکز می توانید وام خود را دریافت کنید.

در هر جای دنیا که باشید به راحتی می توانید بدون دخالت و رهایی از امور اداری و کاغذ بازی خدمات بانکی خود را انجام دهید و کار های خود را در سریع ترین زمان ممکن به ثمر برسانید، در این زمینه بلاک چین به کمک شما آمده تا در این راه مانند یک موشک قدرتمند به کار های شما قدرت و سرعت ببخشد. بلاک چین خالق دنیای همتا به همتا و بی نیازی از نهاد مرکزی قدرت بوده و پایه و اساس امور مالی غیرمتمرکز توسط قرارداد های هوشمند و نرم افزار های مالی غیرمتمرکز است که به سراسر جهان خدمات رسانی می کند.

قدرت بلاک چین و ویژگی همتا به همتا بودن به دنیای جدید این قدرت را داده است تا از خدمات مالی سنتی قوی تر بوده و نسبت به آن برتری داشته باشد. از مهم ترین کاربرد های این دنیای جدید می توان به پلتفرم های وام دهی اشاره نمود، وام گرفتن از نهاد های سنتی بسیار کسل کننده و طاقت فرسا است که توسط وام دهی آنی و این کاربرد شما قادر هستید تا وام خود را تنها با چند کلیک ساده دریافت کنید.

فناوری های مبتنی بر بلاک چین مانند پلتفرم های وام دهی روز به روز به امکاناتشان اضافه شده که بدین وسیله می توانند گزینه های شگفت انگیزی را در اختیار کاربران خود قرار دهند. وام آنی نیز یکی از این گزینه های جذاب است که شما توسط آن می توانید در سریع زمان ممکن و بدون نیاز به حتی یک ریال وثیقه وام خود را دریافت کنید. در مورد این نوع وام به صورت کامل در این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس توضیح داده خواهد شد.

وام آنی یا وام فوری چیست؟

وام آنی یا وام فوری چیست؟

خب وقت آن است تا در خصوص این وام اندکی صحبت کنیم. نام دیگر این وام فلش لون بوده و این توانایی را در اختیار کاربران ارز دیجیتال می گذارد که در سریع زمان ممکن و در عرض چند ثانیه و حتی بدون نیاز به وثیقه میلیون ها دلار سرمایه دیجیتال را وام بگیرند که به آن وام آنی یا وام فوری نیز گفته می شود.

جالب است بدانید که برای طی مراحل این وان نیازی به هیچ گونه مدارک و اسنادی نبوده و این فرایند تماما غیرمترمکز انجام خواهد شد، کسانی که از این وام استفاده کرده اند، عقیده دارند که این نوع وام انقلابی در زمینه مالی بوجود آورده است که معاملات آربیتراژ را نیز بسیار سریع تر کرده و این نوآوری تنها به دلیل وجود بلاک چین امکان پذیر شده است.

به جهت این که دلیل محبوبیت وام آنی را درک کنید و ماجرا برایمان روشن شود، بهتر است که در ابتدا در مورد فرایند وام های سنتی اندکی صحبت کنیم.

گذری بر وام های سنتی

موضوع مهمی که در خصوص وام های سنتی وجود دارد، این است که تحت نظارت بانک ها و موسسات مالی بوده که این موارد به عنوان کنترل کننده و واسطه بین سپرده گذاران و وام گیرندگان هستند. فرایند و مراحل وام سنتی بدین صورت است که فرد وام گیرنده باید دارایی و سرمایه مشخصی را تحت عنوان وثیقه در اختیار بانک و موسسات مالی بگذارد تا بدین وسیله وام به آن فرد تعلق گیرد. یکی از نکات مهم دیگر در خصوص این گونه وام ها این است که تقریبا دارای بهره بالایی هستند.

اما این بهره های بالا باعث تامین بودجه و رونق چرخه کسب و کار ها شده ولی دارای معیار ها و مشکلاتی مانند موارد زیر هستند:

  • معیار های سخت و دشوار بانک‌ ها به جهت احراز هویت مشتریان
  • فرایند و مراحل طولانی ثبت درخواست وام و بهره زیاد بعضی از وام‌ ها که برای مواردی که پشتوانه وثیقه اندکی دارند بسیار دشوار است.

عواملی مانند بالا باعث شده است تا خیلی از اشخاص و حتی استارتاپ های کوچک دارای واجد صلاحیت اخذ وام نبوده و یا این که وام خود را بسیار دیر بگیرند.

گذری بر وام‌ دهی دیفای

حال بهتر است تا در خصوص وام دهی در دیفای اندکی صحبت کنیم. این نوع وام که از آن با نام وام آنی و وام فوری یاد کردیم نوعی از وام مبتنی بر قرارداد های هوشمند بوده که بعضی از مواردی مانند شبکه‌ ها و پروتکل‌ های مالی غیرمتمرکز را در اختیار اشخاص سرمایه گذار قرار می دهد.

به صورت کلی وام های فوری با وام های معمولی دیفای در تضاد بوده و وثیقه بیش از اندازه نمی گیرند، اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع وثیقه نگاه کنیم در حقیقت هیچ نوع وثیقه ای ار فرد وام گیرنده اخذ نمی کنند.

اما باید بدین نکته نیز توجه کنید که در وام آنی نیز مانند تمام وام های دیگر باید بازپرداخت وام خود را انجام دهید و تنها تفاوتی که وجود دارد این است که دریافت و بازپرداخت در قالب یک تراکنش واحد جای گرفته و تنها در مدت زمان چند ثانیه انجام خواهد شد و در این مدت تنها در زمانی شرایط تعیین شده در قرارداد هوشمند باطل شده و تراکنش بازگردانده می شود که فرد وام گیرنده اصل سرمایه را بازپرداخت نکند.

نگاهی بر ویژگی‌ های وام‌ آنی

نگاهی بر ویژگی‌ های وام‌ آنی

در ادامه و با توجه به این که در مورد این سه نوع وام توضیح داده شد، حال می توانیم ویژگی های اصلی وام های آنی در دیفای را برایتان شرح دهیم. در ادامه این ویژگی ها معرفی خواهند شد.

عدم نیاز به وثیقه در وام آنی

در وام آنی نیازی به وثیقه نبوده و این مورد یکی از ویژگی های عظیم این وام است، اغلب وثیقه برای این مورد دریافت می شود که اگر وام گیرنده بازپرداخت وام را پرداخت نکرد، وام دهنده بتواند از طریق وثیقه پول خود را پس بگیرد. ولی آیا در وام آنی می توان بازپرداخت را گرفت؟

بله در شیوه کار بدین صورت است که تراکنش های وام فوری از طریق قرارداد های هوشمند امنیت وام دهنده را ضمانت می کنند. وام گیرنده نیز در عوض ارائه وثیقه ضمانت می کند که مبلغ وام را در طی چند ثانیه بازپرداخت نموده و در غیر این صورت تراکنش معکوس شده و مانند این است که وام گیری اصلا صورت نپذیرفته است.

مبتنی بر قرارداد هوشمند

از مهم ترین موارد برای وام های آنی می توان به قرارداد های هوشمند اشاره نمود زیرا توسط این قرارداد ها این اطمینان حاصل می شود که تا قبل از اجرا شدن قوانین تعیین شده هیچ پول و مبلغی جا به جا نخواهد شد. از موارد این قوانین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دریافت وثیقه
  • بررسی اعتبار فرد وام گیرنده
  • و …

در نتیجه به فرد وام گیرنده این امکان داده می شود که بدون داشتن هیچگونه سرمایه اولیه بتواند وام های بزرگی بگیرد. ولی با وجود این موارد شرایط قوانین هوشمند به گونه ای پیاده سازی شده اند که تمام فرایند و مراحل دریافت وام و استفاده و حتی بازپرداخت آن فقظ در یک تراکنش انجام شده و تنها چند ثانیه برای این کار فرصت داریم و اگر بازپرداخت طی این مدت انجام نشود، شرایط مشخص شده در قرارداد هوشمند باطل می شود و همچنین علاوه بر این تراکنش نیز بازگردانده می شود.

در واقع با توجه به این که فرد وام گیرنده ضمانت و وثیقه ای را دریافت نمی کند ولی برمبنای شرایط قرارداد هوشمند، بازپرداخت نکردن وام گیرنده مساوی است با نگرفتن وام، پس در نتیجه با نگاهی دقیق تر می توان متوجه شد که گرفتن وام آنی برای دو طرف دارای ریسک و خطر اندکی است.

شخص وام گیرنده نیازی به دارایی و سرمایه نخستین ندارد و همچنین شخص وام دهنده می تواند اطمینان حاصل کند و در هر صورت و به طور مطمئن بازپرداخت وام گرفته خواهد شد.

ارائه در کمترین زمان

اگر قبلا به صورت سنتی وام گرفته باشید حتما می دانید که اخذ وام بدین صورت دارایی یک پروسه طولانی بوده و زمان زیادی می برد. همچنین برای بازپرداخت آن نیز باید مدتی طولانی را طی کنید که ماه ها و حتی سال ها زمان بر است ولی در وام آنی این دو مورد یعنی پرداخت و بازپرداخت وام در سریع ترین زمان ممکن محقق و انجام خواهد شد.

کاربرد های وام آنی چیست؟

کاربرد های وام آنی چیست؟

در ادامه بهتر است تا در خصوص کاربرد های این وام جالب اندکی صحبت کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید تا با تمام این کاربرد ها آشنا شوید.

آربیتراژ

این مورد یکی از مهم ترین روش های کسب سود از وام های آنی بوده و توسط این روش معامله گران قادر هستند تا توسط اختلاف قیمت در صرافی های گوناگون کسب درآمد کنند.

مبادله وثیقه

اما منظور از مبادله وثیقه چیست؟ منظور از این مورد معاوضه سریع یک وام با نوع دیگری از وثیقه بوده و با توجه به این که سرمایه های به عنوان وثیقه گذاشته شده در دیفای در خطر و ریسک نوسانات قیمت بوده و این امکان وجود دارد که سرمایه نخستین وام از دست برود و یا به اصطلاح امکان لیکویید شدن وجود داشته باشد.

توسط وام آنی به کاربران این قابلیت داده می شود تا در سریع ترین زمان ممکن یک موقعیت وثیقه را بسته و بدون اتلاف زمان یک موقعیت جدید با سرمایه گوناگون باز کنند. باید توجه نمود که این مورد ابزار مناسبی برای تسهیل روند وام گیری دیفای برای معامله گر های حرفه ای بوده ولی پتانسیل خاصی به جهت کسب سود ندارد.

کاهش کارمزد تراکنش

از دیگر ویژگی ها و کاربرد های وام آنی می توان به کاهش کارمزد تراکنش و صرفه جویی در پرداخت کارمزد تراکنش اشاره نمود. در این نوع وام ها از چند فرایند مالی گوناگون که معمولا باید در طی چند تراکنش انجام شوند فقط در قالب یک تراکنش پشتیبانی کرده که در نهایت نیز کاربر این توانایی را دارد تا چندین تراکنش با سود بالا را توسط تنها پرداخت یک کارمزد به انجام برساند.‌

پرداخت بدهی

حال تصور کنید که وامی با نرخ بهره ده درصد از پلتفرم الف گرفته اید و ناگهان متوجه می شوید که پلتفرم ب دقیقا همین وام را با نرخ پنج درصد می دهد. با این حال قادر هستید تا توسط گرفتن وام فوری، بدهی خودتان را در پلتفرم الف پرداخت کرده و سپس وثیقه خود را آزاد و در سریع زمان ممکن وام دیگری در پلتفرم ب بگیرید و وام آنی را نیز برگردانید.

در ادامه نیز توسط این وام قادر هستید تا برای آزاد کردن وثیقه های دیگر وام ها استفاده نمایید و به راحتی وام آنی دریافت کنید و سپس بدهی وام وثیقه دار خودتان را پرداخت نموده و سپس وثیقه را دریافت کنید و توسط آن وام آنی را بازپرداخت نمایید و همچنین بتوانید بقیه وثیقه را برای خودتان برداشته و از آن استفاده نمایید.

با توجه به آن چه که گفته شد متوجه شدید که برای استفاده از وام های آنی روش های بسیاری وجود دارد که در ادامه باید برای استفاده، دریافت و پرداخت وام آنی به دانش فنی بالایی برای این کار داشته باشید.

سوالات متداول در مورد وام آنی

برای گرفتن وام آنی نیاز به وثیقه است؟

خیر برای اخذ این وام نیازی به وثیقه ندارید.

وام آنی بر بستر چه شبکه ای پیاده سازی شده است؟

این وام بر بستر شبکه بلاک چین پیاده سازی شده و توسط قرارداد های هوشمند انجام می شود.

نام دیگر وام آنی چیست؟

به نام وام فوری نیز شناخته می شود.

امتیاز دهید
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها