الگوی سر و شانه ابزارها

آموزش الگوی سر و شانه + بررسی انواع مختلف آن

 • توسط behrouz
 • 12 دقیقه

در این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس قصد داریم تا در مورد الگوی سر و شانه تحلیل تکنیکال صحبت کنیم. این الگو در زمانی که در نمودار های بازار دیده می شود خبر از نزول و سقوط قیمت را می دهد پس با مشاهده این الگو باید آماده سقوط بورس و ارزهای دیجیتال بود. توسط این الگو یک روند نزولی غیرقابل باور شروع می شود که باید خودتان را برای آن آماده کنید. در ادامه الگوی سر و شانه و الگوی سر و شانه معکوس که روندی صعودی دارد را به شما معرفی خواهیم کرد و با آنان آشنا خواهید شد. همچنین آموزش خواهیم داد که در مواجه با این الگو چگونه معاملات را انجام دهید پس در ادامه با ما همراه باشید.

الگوی سر و شانه چیست؟

الگوی سر و شانه چیست؟

از این الگو می توان به عنوان یکی از اصلی ترین الگو ها برای تحلیل تکنیکال در بازار های مالی یاد کرد. این الگو به راحتی قابل تشخیص بوده و از ساده ترین الگو ها به شمار می آید و شامل موارد زیر می شود:

 • خط مبنا یا گردن خط
 • سه قله یا سقف قیمتی
 • قله وسط که بالاترین سطح است.

همان طور که در بالا گفته شد این نمودار یک نمودار نزولی است و روند قیمتی را از صعودی به نزولی مشخص می نماید. در صورتی متوجه شروع این الگو می شویم که یک تحلیل گر آن را تایید کند که در نتیجه روندی صعودی یک ارز دیجیتال به پایان خود رسیده است و نوبت به شروع روند نزولی می رسد. جالب است بدانید که این الگو یک الگوی خرسی بوده و از آن الهام ‌گرفته است.

بد نیست که بدانید از این روند و الگو می توان برای الگوی نزولی به صعودی نیز استفاده نمود که در این صورت این الگو، الگوی سر و شانه معکوس نامیده شده که از یک خط مبنا و سه دره یا همان کف قیمت تشکیل می شود، در حالی که دره وسط در پایین ترین سطح قرار دارد.

پس به عبارت کلی الگوی سر و شانه به صورت زیر تفکیک پذیر است:

 • این الگو در حالت عادی و معمولی نزولی بوده و سقف قیمت را نشان می دهد.
 • این الگو نیز به صورت برعکس قرار گرفته و صعودی شده و کف قیمت را نشان می دهد.

جالب است بدانید که این الگو در تمام بازه های زمانی ارزهای دیجیتال دیده شده و در تمام این بازار ها حضور دارد و در نتیجه تمام سرمایه گذاران می توانند از این الگو استفاده کنند. این الگو جز الگو های نمودار های بوده و به معاله گران کمک کرده تا نقاط زیر را پیدا کنند:

 • ورود به معامله
 • حد ضرر یا همان فروش اضطراری
 • اهداف قیمت

توجه کنید که در شناخت این الگو تحلیل گران باید دقت فراوان به خرج دهند زیرا همیشه امکان اشتباه از سمت تحلیلگر وجود دارد و هرگز نمی شود اطمینان صددرصدی از تکمیل یک الگوی سر و شانه حاصل کرد.

شکل الگوی سر و شانه در نمودار

شکل الگوی سر و شانه در نمودار

در ابتدا بهتر است تا در خصوص شکل گیری این الگو صحبت کنیم و اندکی در این خصوص اطلاعاتی را به شما عزیزان بدهیم. بعد از معرفی این مورد در خصوص الگوی سر و شانه معکوس نیز صحبت خواهیم کرد. به موارد زیر توجه کنید و آنان را به خاطر بسپارید.

شکل گیری الگوی سر و شانه به صورت زیر است:

 • شانه چپ: ایجاد یک قالب و کاهش قیمت، افزایش قیمت
 • سر: افزایش مجدد قیمت و شکل گیری قله ای بالاتر
 • شانه راست: کاهش یافتن مجدد قیمت، افزایشی به جهت ایجاد قله راست الگو با ارتفاهی کمتر از قله سر و سپس افت شدید قیمت

باید این نکته را به خاطر بسپارید که الگوی سر و شانه خیلی کم شکل گرفته و حتی در حقیقت نیز این امکان وجود دارد که بین شانه ها و سر حرکات دیگر نیز مشاهده شود. در ادامه نیز به این نکته توجه کنید که روند پشت یک الگوی سر و شانه صعودی بوده پس در نتیجه در زمان شناخت این الگو باید به روند پشت آن نیز دقت کنید.

شکل گیری الگوی سر و شانه معکوس نیز به صورت زیر است:

 • شانه چپ: ایجاد یک دره و سپس افزایش قیمت، کاهش قیمت
 • سر: کاهش یافتن دوباره قیمت تا ایجاد دره ای پایین تر
 • شانه راست: افزایش یافتن و سپس در ادامه کاهش قیمت و شکل دادن دره سمت راست

این الگو نیز خیلی کم مشاهده می شود و همچنین مشاهده آن به صورت کامل خیلی کم اتفاق می افتد و حتی این امکان وجود دارد که بین شانه ها و سر روند حرکات دیگری نیز مشاهده شود. باید همیشه این نکته را در نظر بگیرید که روند پشت یک الگوی سر و شانه معکوس نزولی بوده و در نتیجه در زمان شناسایی این الگو حتما به روند پشت آن نیز دقت کنید.

آشنایی با ترسیم خط گردن

منظور از خط گردن همان سطح حمایت یا مقاومتی است که فرد معامله گر به جهت مشخص ساختن محدوده های مناسب و کاربردی به جهت سفارش گذاری استفاده می کند. در اصل باید این نکته را بگوییم که در سر و شانه زمانی که شانه سمت راست به زیر خط گردن برسد، معنای آن این است که حمایت شکسته شده و قیمت بیشتر سقوط خواهد کرد.

ولی در سر و شانه معکوس نیز این روند برعکس بوده و زمانی که شانه سمت راست به بالای خطر گردن برسد، به این معنی است که مقاومت شکسته شده و جهش ادامه می یابد.

حال برای ترسیم خطر گردن چه باید کرد؟ برای این کار باید در اولین قدم شانه چپ را مشخص کرد و سپس بعد از این عمل سر و سپس شانه چپ را بر روی نمودار مشخص نمود. در این الگو کف قیمتی پس از شانه چپ و همچنین کف قیمتی بعد از سر الگو را به یکدیکر وصل می کنیم تا بدین وسیله خط گردن رسم شود.

حال به بحث الگوی سر و شانه معکوس می پردازیم، در این الگو نیز اوج قیمت بعد از شانه چپ را به اوج قیمت بعد از سر وصل کرده تا بدین صورت خط گردن رسم شود. بعد از این که سر و شانه کامل شد به صورت معمول قیمت به اندازه فاصله سر تا خط گردن سقوط خواهد کرد.

در ادامه نیز بعد از این که سر و شانه معکوس نیز کامل شد به صورت معمول قیمت نیز به اندازه فاصله سر تا خط گردن افزایش خواهد یافت.

نحوه معامله با الگوی سر و شانه

نحوه معامله با الگوی سر و شانه

به جهت استفاده نمودن از این الگو باید اندکی صبر کنید تا این الگو کامل بشود زیرا گاهی شده است که این الگو کامل نشود یا این که بخشی از این الگو کامل شده و ادامه آن نیز در آینده کامل شود، پس در نتیجه برای کامل شدن آن باید اندکی صبر نمود.

الگو هایی را که قسمتی و یا نصف آنان تکمیل شده اند را باید در نظر گرفته و تا زمانی که الگو خط گردن را قطع نکند، بر مبنای آن نباید دست به انجام هیچ معامله ای زد.

در ادامه پس از این که سر و شانه بر روی نمودار مشاهده شد باید صبر کنیم تا به قله شانه راست برسد و سپس روند قیمت نیز از خطر گردن پایین تر برود. برای الگوی سر و شانه معکوس چه باید کرد؟ برای این الگو نیز باید صبر کنیم تا شانه راست شکل بگیرد و در ادامه همچنین منتظر حرکات قیمت بالاتر از خط گردن باشیم.

پس از این که الگو کامل شد، می توانیم معامله را آغاز کنیم. در اولین قدم باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهید و نقاط ورود، حد ضرر و هدف سود را نیز مشخص نمایید. همچنین باید در نظر بگیرید که آیا متغیری ممکن است بر روی ضرر و یا سود شما تاثیر بگذارد یا نه و این متغیر را نیز باید در نظر بگیرید.

نقطه ورود به معامله توسط این الگو معمولا در نقطه تقاطع خط گردن و روند شکل می گیرد. برای ورود به نقطه ورود دیگر معامله باید صبر کرد و حتی ممکن است که حرکت به صورت کامل از دست برود. در این موضع نیز بعد از قطع خطر گردن، فرد معامله گر باید برای پولبک و روند بازگشتی مجدد به سمت خط گردن اندکی صبر کند.

این شیوه نیز در دسته شیوه های محتاطانه قرار گرفته زیرا می توان حرکت روند را رصد کرد که آیا از مسیر اصلاح جزئی دست می کشد و جهت شکست نخستین را مجدد پیش می گیرد یا نه! حال در صورتی که قیمت در جهت شکست به حرکت خود ادامه دهد، این احتمال وجود دارد که فرصت معامله به صورت کامل از دست برود.

تعیین حد ضرر

حال در الگوی سر و شانه چگونه می توان حد ضرر را مشخص نمود؟ در ادامه متوجه این موضوع نیز خواهیم شد، در این الگو حد ضرر بالاتر از شانه راست قرار خواهد گرفت. همچنین از محدوده سر الگو نیز می توان تحت عنوان حد ضرر استفاده نمود.

ولی باید دقت کنید که این سطح نیز ریسک بیشتری نیز به همراه دارد و نسبت سود به زیان الگو را کاهش خواهد داد. در الگوی سر و شانه معکوس نیز می توان حد ضرر را درست در زیر شانه راست تعیین نمود، همچنین در این الگو نیز می توان حد ضرر را نیز بر روی سر الگو تنظیم نمود. هر چند این کار ریسک بیشتری را برای معامله گر به همراه دارد.

تعیین هدف سود

حال پس از کامل شدن الگوی سر و شانه و یا الگوی سر و شانه معکوس به اندازه فاصله میان سر تا خط گردن، قیمت کاهش و یا افزایش می یابد. در اصل اگر نگاهی دقیق تری بیندازیم توجه می شویم که هدف یا حد سود برای الگوی سر و شانه، اختلاف قیمت موجود بین سر و پایین ترین سطح یا همان کف در هر یک از شانه هاست.

برای کسب هدف سود در مسیر نزولی باید این اختلاف قیمت از خط گردن کاسته شود. حال برای اختلاف قیمت الگوی سر و شانه نیز این تفاوت قیمت به خط گردن افزوده شده تا بدین وسیله هدف قیمت و نقطه سود در مسیر صعودی تعیین شود.

گاهی نیز پیش آمده است که سرمایه گذاران بعد از تعیین شدن خط گردن به جهت رسیدن به هدف سود مد نظر خود باید زمان زیادی را حتی تا چند ماه صبر کنند. در روند معاملات عواملی وجود دارند که به سرمایه گذار را در پیش بینی نتایج کمک خواهند کرد که از این عوامل می توان به نظارت مستمر و زمان‌ بندی اشاره نمود.

مشکلات معامله‌ گری با الگوی سر و شانه

در ادامه بهتر است به برخی از ایرادات این الگو نیز اشاره کنیم، قطعا هر الگویی یک سری مزایا و یک سری ایرادات دارد که در ادامه به شما معرفی خواهند شد:

 • الگو باید تشخیص داده شود و شکل بگیرد ولی تا زمانی که الگو تکمیل نشده نباید که از آن استفاده نمود که اندکی زمان بر است.
 • این الگو همواره جواب نداده و گاهی با ضرر نیز همراه است و ممکن است معامله از دست برود.
 • هدف سود همیشه واقعیت پیدا نمی کند. پس شما باید متغیر هایی را که بر خروج آن ها از بازار تأثیرگذار است، با دقت بالا تنظیم نمایید.
 • الگوی سر و شانه همواره راه معامله‌ را هموار نکرده و مثلا اگر در زمان شکل‌ گیری یک شانه، کاهش چشم گیری به‌ علت اتفاقی غیر قابل پیش بینی رخ دهد، این احتمال وجود دارد که هدف قیمت حساب شده به دست نیاید.

سوالات متداول

الگوی سر و شانه صعودی است یا نزولی؟

الگوی سر و شانه نزولی بوده ولی الگوی صعودی آن الگوی سر و شانه معکوس نام دارد.

واکنش قیمت به الگوی سر و شانه قطعی خواهد بود؟

نه  هیچ الگویی قطعی نبوده و تنها به سرمایه دار کمک خواهد کرد که بتواند بهتر بازار را بررسی کند.

این الگوی در چه تایم فریمی قابل‌ استفاده خواهد بود؟

در هر تایم‌ فریمی از این الگو می توان استفاده نمود ولی اکثر تحلیل‌ گران از آن در تایم فریم بلند مدت مثل چهار ساعته استفاده می کنند.

امتیاز دهید
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها