تبلیغات
قیمت لگاریتمی مقالات آموزشی

قیمت لگاریتمی چیست و چه کاربردی دارد؟ + بررسی های ویژه

  • توسط sheida
  • 13 دقیقه

قیمت لگاریتمی نوعی از نمودار های وابسته به تغییرات درصد قیمت هر نوع دارایی هستند. تحلیل گران حرفه ای بازار های مالی بیشتر از این نوع نمودار استفاده می کنند. برای درک بهتر موضوع به بررسی نمودار های تحلیل تکنیکال می پردازیم. نمودارهای تحلیل تکنیکال دارای دو محور افقی و عمودی هستند که محور افقی یا محور X نشان دهنده زمان و محور عمودی یا محور Y نشان دهنده قیمت است.

محور عمودی نشان دهنده تغییرات قیمت، دارای دو مقیاس خطی و مقیاس لگاریتمی است. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این مقیاس قیمت خواهیم پرداخت پس با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

قیمت لگاریتمی یعنی چه؟

در نمودار های تحلیل تکنیکال دو نوع مقیاس برای بررسی قیمت وجود دارد. یکی مقیاس خطی یا حسابی که تغییرات قیمت را به صورت عددی نشان می دهد. به بیان ساده تر تغییر قیمت در طول زمان را با یک عدد که تفاضل بین دو قیمت است مشخص می کند.

این مقیاس فاصله مساوی میان قیمت‌ ها را نشان می دهد و همان مقیاسی است که به صورت پیش‌ فرض در بسیاری از نمودار ها مشاهده می شود. در مقیاس خطی میزان حرکت واقعی موج های قیمتی مشخص نمی شود پس برای تطابق با واقعیت بازار های مالی نیاز به محاسبه تغییرات قیمت به صورت درصدی در روی نمودار ها می باشد.

در مقابل مقیاس خطی، مقیاس Log یا درصدی وجود دارد. اولین و مهم ترین تفاوت این دو نمودار در این است که در این مقیاس فواصل قیمت ها نسبت به مقیاس خطی نابرابر هستند. در مواردی که حرکات سریع و پرشتاب در امواج تغییرات قیمتی مشاهده شود و این تغییرات از 100 درصد بیشتر باشد، برای تحلیل نیاز به نمودار مقیاس لگاریتمی می باشد.

در بازه های زمانی کوچک که معمولا درصد تغییرات قیمت از 100 درصد کمتر است، اختلاف چندانی بین نمودار این دو مقیاس با یکدیگر نخواهد بود و می توان از نمودار مقیاس خطی یا حسابی به منظور تحلیل و ترسیم ابزارها استفاده کرد.

ویژگی ها و معایب قیمت لگاریتمی

ویژگی ها و معایب قیمت لگاریتمی

ویژگی های این نمودار های قیمت را می توان در مقایسه با نمودار های قیمت خطی در چند مورد زیر خلاصه کرد:

  • اندازه فاصله میان دو نقطه در این نمودار ها نسبت به نمودار خطی نابرابر است.
  • بازه زمانی تحلیل نسبت به نمودار خطی بلند مدت است.
  • تغییرات قیمت در این نمودار ها با درصد و نه مانند نمودار خطی با واحد قیمت نشان داده می شود.
  • اندازه گیری واقعی تغییرات قیمت در این نمودار ها مشخص است.
  • میزان استفاده از این نمودار ها در میان تحلیل گران نسبت به نمودار خطی بسیار بیشتر است.

انتخاب هر یک از این دو مقیاس باید با توجه به شرایط و نیاز شما انجام گیرد. اما به طور کلی از نمودار های خطی برای بازه تثبیت قیمت و از نمودار های Log برای بازه های دارای نوسانات بیشتر قیمت استفاده می شود.

بررسی قیمت لگاریتمی طلا

از این نمودار ها برای قیمت طلا هم استفاده می شود. برای بررسی قیمت Log طلا یا به بیان درست تر، تحلیل تکنیکال قیمت طلا با این مقیاس در نمودار های قیمت می توان به آسانی و با کلیک بر روی حالت لگاریتمی در پایین محور عمودی در نمودارهای تحلیل تکنیکال موجود، مقیاس را از حالت پیش فرض یا همان مقیاس خطی به لگاریتمی تغییر داد.

نمودار لگاریتمی قیمت طلا

در نمودار های تحلیل تکنیکال موجود طلا محور افقی یا محور X، مشخص کننده زمان است. محور عمودی یا محور Y در این نمودار ها در دو مقیاس خودکار که همان مقیاس خطی و پیش فرض است و دیگری مقیاس لگاریتمی یا Log قابل تغییر است. ارتفاع میان نقاط مشخص کننده قیمت بر روی محور Y، در این مقیاس نابرابر است.

بررسی قیمت لگاریتمی دلار

دلار در ایران همواره با نوسان قیمت زیادی همراه است. برای بررسی قیمت لگاریتمی دلار یا به بیان درست تر، تحلیل تکنیکال قیمت دلار با این مقیاس در نمودار های قیمت می توان به آسانی و با کلیک بر روی حالت لگاریتمی در پایین محور عمودی در نمودار های تحلیل تکنیکال موجود، مقیاس را از حالت پیش فرض یا همان مقیاس خطی به لگاریتمی تغییر داد.

جدول اطلاعات

در این قسمت به مهم ترین موارد پیرامون قیمت لگاریتمی اشاره شده است.

موضوعقیمت لگاریتمی
بیان مفهوم نمودار قیمت لگاریتمیقیمت لگاریتمی که بیان درست تر آن مقیاس لگاریتمی قیمت (نمودار log) است، نوعی از نمودار های قیمت وابسته به تغییرات درصد قیمت هر نوع دارایی هستند.
تفاوت های نمودار قیمت لگاریتمی با نمودارهای معمولیدر مقیاس لگاریتمی فواصل قیمت ها نابرابر هستند. نمودار های مقیاس لگاریتمی در بازه های زمانی بلند مدت تری نسبت به نمودار مقیاس خطی تحلیل می شوند. در نمودارهای مقیاس لگاریتمی تغییرات قیمت با درصد بیان می شوند. استفاده از نمودارهای مقیاس لگاریتمی نسبت به مقیاس خطی در میان تحلیلگران بیشتر است. در تحلیل حرکات سریع و پرشتاب در امواج تغییرات قیمت مقیاس لگاریتمی کارآمدتر است.
روش لگاریتمی کردن یک نمودار در نمودارهای تحلیل تکنیکال موجود محور عمودی که نشان دهنده قیمت است به طور پیش فرض بر روی حالت مقیاس خطی قرار دارد، با یک کلیک ساده در قیمت پایین نمودار، بر روی واژه لگاریتمی یا Log مقیاس تغییر خواهد کرد.
ارزهای دیجیتالی که قیمت لگاریتمی را تجربه کرده اند کدامند؟ shiba inu، terra، solana و …
ارزهای دیجیتالی که قیمت لگاریتمی را تجربه کرده اند؟

ارزهای دیجیتالی که قیمت لگاریتمی را تجربه کرده اند؟

تجربه کردن قیمت لگاریتمی در مورد ارزهای دیجیتال یا هر نوع دارایی ارزشمند دیگری بسته به بازه زمانی تعیین می شود. اما در این بخش می خواهیم بدانیم کدام ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی شدید را در بازه زمانی یک سال اخیر نسبت به سایر ارزهای دیجیتال تجربه کرده اند. به عنوان نمونه 5 مورد از ارزهای شناخته شده که در یک سال اخیر رشد قیمت شدیدی را تجربه کرده اند مورد بررسی قرار می دهیم.

SHIBA INU

شیبا اینو با نماد اختصاری SHIB یکی از ارزهای دیجیتالی است که در یک بازه زمانی رشد بسیار بالایی از خود نشان داده است. این ارز دیجیتال به عنوان قاتل دوج کوین نیز نام برده می شود. رمز ارز شیبا اینو نیز مانند دوج کوین یک شت کوین است به این دلیل که فاقد ارزش و هدفی خاص است.

یکی از اتفاقاتی که باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال شد سرمایه گذاری ویتالیک برترین بنیان گذار ارز دیجیتال ethereum در آن بود. با پخش شدن این خبر قیمت شیبا اینو بیشتر از 20 برابر افزایش داشت. همین موضوع باعث شد افراد بیشتری به سرمایه گذاری و خرید و فروش این ارز دیجیتال علاقه مند شوند.

این افزایش محبوبیت یک سقف قیمتی جدید در تاریخ 10 می سال 2021 برای شیبا اینو رقم زد و رشد 2 میلیون درصدی را از زمان پیدایش آن در برداشت. قیمت این ارز در حال حاضر 0.00003 می باشد.

Terra

ترا با نماد اختصاری LUNA از دیگر ارزهای دیجیتال است که در یک سال اخیر افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده است. در حال حاضر این ارز دیجیتال با قیمت 83.81 دلار بالاترین قیمت خود را تا به حال تجربه کرده است. اگر قیمت این ارز دیجیتال را نسبت به همین تاریخ یعنی 21 دسامبر با سال 2020 مقایسه کنیم، رشد 16 هزار درصدی را تجربه کرده است. قیمت این ارز دیجیتال در سال گذشته 0.51 دلار بوده است.

Axie infinity

اکسی اینفینیتی با نماد اختصاری AXS در حال حاضر با قیمت 94.71 دلار در حال معامله است. بالا ترین قیمت این ارز دیجیتال در سال 2021 و در تاریخ 6 نوامبر به 165.37 دلار رسیده است که نسبت به قیمت سال گذشته آن در همین تاریخ که 0.14 دلار بوده است، افزایش قیمت 118 هزار درصدی را تجربه کرده است.

Polygone

پالیگان با نماد اختصاری MATIC از ارزهای دیجتال دیگری است که در یک سال اخیر افزایش قیمت شدیدی داشته است. این ارز دیجیتال بالا ترین قیمت خود را در تاریخ 18 می سال 2021 با قیمت 2.68 داشته است که در مقایسه با قیمت آن در همین تاریخ در سال 2020 با داشتن قیمت 0.021 دلار، رشد 12 هزار درصدی داشته است. در حال حاضر این ارز دیجیتال با قیمت 2.25 دلار در حال معامله است.

Solana

سولانا با نماد اختصاری SOL نمونه ای دیگر از ارزهای دیجیتال با تجربه رشد قیمت با مقیاس لگاریتم و بیشتر از 100 درصد است. این ارز دیجیتال در تاریخ 6 نوامبر سال 2021 در بالا ترین قیمت خود یعنی 260.06 دلار خرید و فروش شده است. قیمت این رمز ارز در سال گذشته آن 1.94 دلار بوده است. این افزایش قیمت در طول یک سال، رشد 13 هزار درصدی را در طول یک سال برای سولانا در پی داشته است.

ما بررسی قیمت ارزهای دیجیتال بالا را در بازه زمانی یک ساله و نسبت به بالاترین قیمتی که ارز دیجیتال تا کنون تجربه کرده است انجام دادیم. همچنین سعی شده است که ارزهای دیجیتالی را مورد بررسی قرار دهیم که بیشتر شناخته شده باشند.

این ارزهای دیجیتال رشد قیمتی بالاتر از 100 درصد را در بازه زمانی یک سال تجربه کرده اند، بسیاری از ارزهای دیجیتال نیز هستند که چنین کاهش قیمت هایی را داشته اند اما به این دلیل که عمدتا ارزهایی فاقد ارزش بوده اند، در این مقاله مورد بررسی قرار نگرفته اند.

تفاوت نمودار لگاریتمی و نمودار حسابی در چیست؟

تفاوت نمودار لگاریتمی و نمودار حسابی در چیست؟

اولین و مهم ترین تفاوت این دو نمودار در این است که در مقیاس لگاریتمی فواصل قیمت ها نابرابر هستند، حال آن که در مقیاس خطی این فواصل برابرند. نمودار های مقیاس لگاریتمی در بازه های زمانی بلند مدت تری نسبت به نمودار مقیاس خطی تحلیل می شوند. در نمودارهای مقیاس لگاریتمی تغییرات قیمت با درصد بیان می شوند اما در نمودار مقیاس خطی این تغییرات با عدد واحد مشخص می شوند.

میزان استفاده از این دو نمودار نیز در میان تحلیلگران متفاوت است. استفاده از نمودار های مقیاس لگاریتمی نسبت به مقیاس خطی در میان تحلیلگران بیشتر است. در مواردی که تغییرات قیمت، امواج سریع و پرشتاب و بیشتر از 100 درصد را داشته باشند نمودارهای مقیاس Log در تحلیل ها کارآمدتر هستند.

مقایسه نمودار قیمت لگاریتمی با نمودار های معمولی

نمودار های معمولی همان نمودار مقیاس خطی (حسابی) هستند که به صورت پیش فرض نیز در نمودار های تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرند. در بخش قبلی مقایسه ای بین این دو نمودارانجام دادیم.

کاربرد لگاریتم در معاملات چیست؟

در انجام تحلیل تکنیکال در بازار های مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال، مهم ترین ابزار مورد استفاده نمودار قیمت است. به همین دلیل بسیار مهم است که از چه نموداری برای تحلیل دارایی مورد نظر استفاده شود.

سوالات متداول

قیمت لگاریتمی چیست؟

قیمت لگاریتمی که بیان درست تر آن مقیاس لگاریتمی قیمت (نمودار log) است، نوعی از نمودار های قیمت وابسته به تغییرات درصد قیمت هر نوع دارایی هستند.

تفاوت قیمت لگاریتمی با قیمت معمولی در چیست؟

در مقیاس لگاریتمی فواصل قیمت ها نابرابر هستند. نمودار های مقیاس لگاریتمی در بازه های زمانی بلند مدت تری نسبت به نمودار مقیاس خطی تحلیل می شوند. در نمودار های مقیاس لگاریتمی تغییرات قیمت با درصد بیان می شوند. استفاده از نمودار های مقیاس لگاریتمی نسبت به مقیاس خطی در میان تحلیلگران بیشتر است. در تحلیل حرکات سریع و پرشتاب در امواج تغییرات قیمت مقیاس لگاریتمی کارآمد تر است.

کاربرد قیمت لگاریتمی در معاملات چیست؟

کاربرد قیمت لگاریتمی یا بیان درست تر آن مقیاس لگاریتمی در نمودار های تحلیل تکنیکال دارایی در بازار های مالی مثل ارزهای دیجیتال است. تحلیل تغییرات قیمت با کمک مقیاس لگاریتمی به تصمیم گیری درست در خصوص انجام معامله (خرید یا فروش) منجر می شود.

ویژگی های قیمت Log کدامند؟

اندازه فاصله میان دو نقطه در این نمودار ها نسبت به نمودار خطی نابرابر است. بازه زمانی تحلیل نسبت به نمودار خطی بلند مدت است. تغییرات قیمت در این نمودارها با درصد و نه مانند نمودار خطی با واحد قیمت نشان داده می شود. اندازه گیری واقعی تغییرات قیمت در این نمودار ها مشخص است. میزان استفاده از این نمودار ها در میان تحلیل گران نسبت به نمودار خطی بسیار بیشتر است.

قیمت حسابی چیست؟

قیمت حسابی همان مقیاس خطی در نمودار های تحلیل تکنیکال است که به صورت پیش فرض در نمودار ها وجود دارد.

قیمت لگاریتمی همان قیمت درصدی است؟

بله. قیمت لگاریتمی که بیان درست تر آن مقیاس لگاریتمی قیمت (نمودار log) است، مقیاس درصدی نیز نامیده می شود زیرا در آن تغییرات قیمت با درصد نشان داده می شود.

تفاوت نمودار لگاریتمی با نمودار حسابی چیست؟

نمودار حسابی همان نمودار مقیاس خطی است که با نمودار مقیاس Log تفاوت های زیر را دارد. در مقیاس لگاریتمی فواصل قیمت ها نابرابر هستند. نمودار های مقیاس لگاریتمی در بازه های زمانی بلند مدت تری نسبت به نمودار مقیاس خطی (حسابی) تحلیل می شوند. در نمودار های مقیاس لگاریتمی تغییرات قیمت با درصد بیان می شوند.

امتیاز دهید
sheida

sheida

شیدا حقی فوق لیسانس زبان و تولید کننده محتوا در سایت ارزهای دیجیتال بیستکس هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها