تبلیغات
مقالات آموزشی

شاخص s&p 500 چیست؟ راهنمای محاسبه و اطلاعات کامل

احتمالا بارها نام وارن بافت (Warren Buffet)، اقتصامشهور و پنجمین مرد ثروتمند دنیا را شنیده‌اید. بافت یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران تمام دوران است. او معتقد است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های شاخص کم‌هزینه، و به‌ویژه صندوق‌های شاخصی که از شاخص S&P 500 پیروی می‌کنند، برای اکثر مردم بهترین گزینه است. این شاخص یک شاخص سهام است که 500 شرکت از بزرگترین شرکت‌های سهامی عام را در ایالات متحده دنبال می‌کند.

شاخص s&p 500 عموماً به عنوان یک رقم معیار توسط سرمایه‌گذاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرمایه‌گذار با استفاده از این شاخص و مقایسه آن با سبد سرمایه‌گذاری خود، می‌تواند عملکرد سهام خود را ارزیابی کند. از این شاخص برای سنجش وضعیت اقتصاد ایالات متحده نیز استفاده می‌شود. اگر این شاخص رو به افزایش باشد، نشان دهنده وضعیت خوب اقتصاد در ایالت متحده است. در این مقاله، علاوه بر پرداختن به ماهیت شاخص s&p 500، تحلیل و نحوه محاسبه این شاخص را نیز دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

شاخص s&p 500 چیست؟

شاخص s&p 500 چیست؟

شاخص بازار یک سبد سرمایه‌گذاری است که هدف آن نشان دادن بخش خاصی از بازار سهام است. از شاخص‌های محبوب بازار می‌توان به میانگین صنعتی داوجونز (DIJA)، شاخص ترکیبی نزدک (Nasdaq Composite Index) و شاخص استاندارد اند پورز 500 یا همان اشاره کرد. این شاخص عملکرد حدود 500 شرکت با ارزش بالا در ایالات متحده را دنبال می‌کند، بنابراین هدف آن نشان دادن عملکرد بازار سهام ایالات متحده و کل اقتصاد آن است.

از آنجایی که این شاخص نشان‌دهنده شرکت‌های زیادی است، بسیاری آن را راهی عالی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری می‌دانند. شاخص اس‌اند‌پی 500 عملکرد بازار سهام را با گزارش ریسک و بازده بزرگ‌ترین شرکت‌ها نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاران از این شاخص به عنوان معیار کل بازار و ابزاری برای مقایسه سرمایه‌گذاری‌های دیگر خود استفاده می‌کنند.

شاخص اس‌اند‌پی 500

عبارت S&P مخفف عبارت استاندارد و پور (Standard and Poor) نام دو شرکت موسس است. هنری پور (Henry Poor) یک تحلیل‌گر مالی در قرن نوزدهم بود. او کتابی متشکل از شرکت‌های راه‌آهن عمومی را گردآوری کرد. شاخص اس‌اند‌پی 500، به طور رسمی در 4 مارس سال 1957 (13 اسفند سال 1335) توسط شرکت استاندارد اند پور معرفی شد. سپس شرکت مک‌گرا-هیل (McGraw-Hill)، در سال 1966 میلادی این شاخص را خریداری کرد. انتشارات او با انتشارات شرکت استاندارد استتیستیکس (Standard Statistics) در سال 1941 ادغام شد.

البته لازم به ذکر است که این شاخص لیست دقیقی از 500 شرکت برتر ایالات متحده بر اساس ارزش بازار نیست؛ زیرا این شاخص شامل معیارهای دیگری نیز می‌شود. با این حال، شاخص s&p 500 به عنوان یکی از بهترین معیارهای سنجش عملکرد سهام آمریکا و به طور کلی عملکرد بازار سهام در نظر گرفته می‌شود.

نماد شاخص s&p 500

شاخص S&P 500 یا Standard & Poor’s 500، شاخص بسیار مهمی است که عملکرد سهام 500 شرکت با سرمایه بزرگ در ایالات متحده را ردیابی می‌کند و نماد این شاخص GSPC است. البته این شاخص بسته به بازار یا وب سایت مربوطه، با نمادهایی از جمله GSPC، INX و $SPX شناخته می‌شود. به یاد داشته باشید که نماد GSPC یک شاخص قیمت است و قابل معامله نیست و فقط حرکت قیمت سهام در شاخص S&P 500 را نشان می‌دهد.

نماد s&p 500 در فارکس

این شاخص بزرگ‌ترین شاخص بورس در جهان بوده و می‌توان آن را از طریق اکثر کارگزاری‌های فارکس معامله کرد. شاخص اس‌اند‌پی 500 را می‌توان در بسیاری از بروکر‌ها با نماد SPX معامله کرد. شاخص S&P 500 به عنوان یک شاخص بسیار گسترده، نشان دهنده بزرگترین و موفق ترین شرکت‌ها در اقتصاد جهان است، از این رو برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران گزینه جالبی است.

ساده ترین راه برای اکثر معامله‌گران خرد معامله این شاخص در کارگزاری‌های فارکس است. خوشبختانه، بسیاری از کارگزاری‌های فارکس، امکان معامله CFD را در شاخص‌های بازار سهام ارائه می‌کنند.

SPX در فارکس چیست؟

همانطور که اشاره شد، نماد SPX در فارکس مخفف شاخص Standard & Poor’s 500  است که یک شاخص بورس متشکل از 500 شرکت بزرگ فهرست شده در نزدک (NASDAQ) و بورس نیویورک (NYSE) است. S&P 500 یک معیار مهم برای سنجش عملکرد بازار سهام ایالات متحده است و سرمایه‌گذاران همواره آن را زیر نظر دارند.

شاخص s&p 500 در تریدینگ ویو

شاخص اس‌اند‌پی 500 طیف وسیعی از صنایع از جمله فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، انرژی و مالی را در بر می‌گیرد. سرمایه‌گذاران اغلب از این شاخص به عنوان فشارسنجی برای سبدهای سرمایه‌گذاری خود و ارزیابی عملکرد تک تک سهام‌ها استفاده می‌کنند. شاخص S&P 500 نقشی حیاتی در دنیای مالی ایفا می‌کند و تحلیلگران و سیاست‌گذاران از نزدیک آن را رصد می‌کنند. برای شماهده و تحلیل این شاخص، می‌توانید آن را با نماد S&P 500 یا SPX در سایت تریدینگ ویو (tradingview) مشاهده کنید.

نحوه محاسبه شاخص s&p 500

نحوه محاسبه شاخص s&p 500

همانطور که پیش از این اشاره شد، شاخص اس‌اند‌پی 500 تغییرات قیمتی سهام 500 شرکت پیشرو در ایالات متحده را دنبال می‌کند و فعالیت تقریباً 80 درصد از ارزش بازار کل سهام ایالات متحده را به خود اختصاص می‌دهد. ارزش S&P 500 ثابت نبوده و به طور مداوم در طول روز معاملاتی بر اساس حرکت اجزای اصلی آن تغییر می‌کند. تعداد سهام مورد معامله و قیمت سهام هر شرکت مقدار آن را تعیین می‌کند.

ارزش شاخص s&p 500 بر اساس ارزش بازار هر شرکت محاسبه می‌شود که برابر است با قیمت سهام شرکت ضرب در تعداد کل سهام موجود. در محاسبه این شاخص، تعداد سهام به گونه‌ای تنظیم می‌شود که سهامی در نظر گرفته شود که برای معامله در بازارهای آزاد موجود است. از آنجایی که ارزش بازار برای سهام قابل معامله تعدیل می‌شود، S&P یک شاخص وزنی شناور است.

هر شرکت در شاخص s&p 500 بر اساس ارزش بازار خود وزن متفاوتی دارد. می‌توان این وزن را با تقسیم ارزش بازار شرکت بر کل ارزش بازار این شاخص محاسبه کرد. بنابراین، شرکت‌هایی با ارزش بازار بزرگ‌تر وزن بیشتری دارند. در نتیجه، حرکت‌های مثبت یا منفی قیمت سهام این شرکت‌ها بر شاخص تاثیر بیشتری دارد.

تعیین وزن هر شرکت در  S&P 500، با جمع کردن کل ارزش بازار برای شاخص با جمع کردن ارزش بازار هر شرکت در شاخص شروع می‌شود. ارزش بازار یک شرکت با گرفتن قیمت فعلی سهام و ضرب آن در سهام موجود شرکت محاسبه می‌شود. خوشبختانه، کل ارزش بازار برای S&P 500 و همچنین ارزش بازار شرکت‌ها به طور مکرر در وب‌سایت‌های مالی منتشر می‌شود و سرمایه‌گذاران نیازی به محاسبه آنها ندارند. وزن هر شرکت در شاخص با تقسیم ارزش بازار شرکت بر کل ارزش بازار شاخص محاسبه می‌شود.

ارزش هر پیپ s&p 500

پیپ در فارکس به معنای کوچکترین تغییر قیمتی است که در یک جفت ارز اتفاق می‌افتد. پیپ یک مفهوم اساسی در بازار ارز خارجی (فارکس) است. وقتی معامله‌گران فارکس ارزی را خرید و فروش می‌کنند، ارزش آن در رابطه با ارز دیگری بیان می‌شود. حرکات قیمتی در این بازار با واحد پیپ اندازه‌گیری می‌شود.

 در اکثر جفت ارزها، هر 1 پیپ برابر 0.0001 است. اما در جفت‌ ارزهایی با ین ژاپن، مانند USD/JPY، هر 1 پیپ برابر 0.01 است. در معامله فلزات نیز، 1 پیپ برای طلا و نقره برابر با 0.01 است. ارزش 1 پیپ در شاخص s&p 500، که با نماد US500 یا SPX نشان داده می‌شود، برابر با 0.01 دلار آمریکا است. از آنجایی که اندازه 1 پیپ در این شاخص برابر با 0.01 است، در نتیجه اگر SPX برابر با 1.23 دلار باشد، عدد 3 نشان دهنده 3 پیپ است.

تحلیل شاخص s&p 500

طبق تحلیل‌های انجام شده، شاخص s&p 500 در میان مدت در یک کانال صعودی قرار دارد. این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در طول زمان شاخص را با قیمت‌های بالاتر خریداری کرده‌اند و نشان‌دهنده توسعه خوب بازار است. این شاخص بین حمایت در 3912 و مقاومت در 4330 در حرکت است. اگر یکی از این سطوح شکسته شود، نشان از شروع یک جهت حرکت جدید خواهد بود. شاخص اس‌اند‌پی 500 بارها مقاومت 4160 را امتحان کرده است.

 شاخص نزدک چیست؟

 شاخص نزدک چیست؟

اگر اخبار مالی را دنبال کرده باشید، علاوه بر شاخص s&p 500، احتمالا نام شاخص ترکیبی نزدک (Nasdaq Composite) را نیز شنیده‌اید. این دو شاخص، به علاوه شاخص میانگین صنعتی داوجونز (DIJA)، معیار عملکرد بازار در هر روز معین در نظر گرفته می‌شوند. این شاخص‌ها همچنین مبنای بسیاری از محصولات سرمایه‌گذاری هستند که بر اساس حرکات روزانه قیمت آنها الگوبرداری شده است. نزدک یک بازار الکترونیک جهانی برای معاملات اوراق بهادار است. چندین شاخص در بازار سهام وجود دارد که شامل سهام معامله شده در نزدک می‌شود. توجه داشته باشید که یک سهم موجود در شاخص S&P 500 ممکن است در یک یا چند شاخص مختلف نزدک نیز وجود داشته باشد.

شاخص ترکیبی نزدک که در سال 1971 راه اندازی شد، دارای ارزش اولیه 100 بوده و تقریباً تمام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار نزدک را شامل می‌شود. برای شرکت‌های جوان‌تر، فهرست شدن در نزدک راهی برای افزایش سرمایه و رشد سریع‌تر نسبت به بورس نیویورک بود.

شاخص Nasdaq

نزدک کامپوزیت دارای بیش از 3000 سهم به عنوان مؤلفه است. این شاخص نیز همانند S&P 500، یک شاخص وزنی بر اساس سرمایه است، در نتیجه وزن‌هایی را بر اساس ارزش بازار شرکت‌های مربوطه تعیین می‌کند. عملکرد کامپوزیت منعکس‌کننده عملکرد بورس است که به نوبه خود نشان‌دهنده عملکرد بخش فناوری است. با رشد فناوری، ارزش شاخص ترکیبی نزدک نیز افزایش یافته است.

نزدک و شاخص S&P 500، هر دو بخش‌های بیشتر و سهام بیشتری را در پرتفوی خود پوشش می‌دهند؛ در حالی که Dow یک شاخصی برای 30 سهم است. این دو شاخص وزن‌ هر شرکت را بر اساس ارزش بازار تعیین می‌کنند. بسته به شرایط بازار و وضعیت اقتصاد، هر شاخص سود یا زیان متفاوتی ایجاد می‌کند. در مقابل شاخص میانگین صنعتی داوجونز (DIJA) را می‌توان با جمع کردن قیمت سهام اجزا و ضرب در یک ثابت آن را محاسبه کرد؛ اما s&p 500 پیچیده‌تر است.

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم، شاخص S&P 500 شامل بسیاری از شرکت‌های بزرگ از بخش‌های تجاری مختلف است که فهرست بسیار خاصی از معیارها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. S&P 500 یک شاخص بسیار شناخته شده با سرمایه کلان ایالات متحده است که حدود 75 درصد از کل سهام ایالات متحده را تحت پوشش قرار می‌دهد. از آنجایی که شرکت استاندارد اند پور صنایع مختلف و شرکت‌های با ارزش زیادی را نمایندگی می‌کند، از لحاظ تاریخی در فراز و نشیب‌های مختلف اقتصاد و بازار سهام ایالات متحده موفق بوده است.

شاخص‌های بورس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بازار و بخش‌های متعدد آن را ردیابی کنند. وقتی در یک شاخص سرمایه‌گذاری می‌کنید، به این معناست که پول شما تقریباً مطابق خود شاخص عمل می‌کند، اگرچه این تطابق همیشه کامل و دقیق نیست. اگر از توصیه وارن بافت برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های شاخص کم هزینه پیروی کنید، می‌توانید بسیاری از ETFها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را پیدا کنید که از شاخص S&P 500 پیروی می‌کنند.

1/5 - (1 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها