تبلیغات
تپروت مفاهیم پایه

تپروت چیست؟ بررسی تاثیر تپروت بر روی بیت کوین

 • توسط sajjad
 • 12 دقیقه

اگر در بازار ارزهای دیجیتال و با رمز ارز بیت کوین سر و کار دارید حتما نام تپروت به گوشتان خورده است. تپروت یکی از مهم ترین مسائل در شبکه بیت کوین به شمار می رود. تپروت در واقع یک نوع بروزرسانی در شبکه بیت کوین می باشد به شبکه بیت کوین کمک بسیار زیادی می کند. بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که تپروت یک نوع بروزرسانی برای تمامی ارزهای دیجیتال می باشد که در واقع این طور نیست و این طرح تنها بر روی شبکه بیت کوین قابل پیاده سازی خواهد بود.

این طرح توسط توسعه دهندگان بیت کوین در سال 2018 میلادی ارائه شد. تپروت از اهمیت بسیار زیادی در شبکه بیت کوین برخوردار می باشد و مزایای زیادی هم دارد. البته این طرح دارای معایبی هم می باشد که در طول مقاله به آن ها اشاره شده است. اگر به دنبال شناخت این طرح هستید حتما این مقاله را در صرافی ارز دیجیتال بیستکس تا پایان مطالعه کرده تا از هر سوالی که در این زمینه وجود دارد بی نیاز شوید.

تپروت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

در ماه ژانویه سال میلادی بوده که یکی از توسعه دهندگان شبکه بیت کوین به نام مکسول طرحی برای ارتقا شبکه بیت کوین ارائه داد. این طرح برای ارتقا شبکه بیت کوین با اسکریپت قابل تغییر و حفظ حریم خصوصی طراحی شده بود که باعث افزایش حریم خصوصی کاربران در شبکه بیت کوین شده بود. در واقع تپروت یک نوع بروزرسانی در شبکه بیت کوین می باشد اما برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که این طرح برای تمامی ارزها می باشد که در واقع این طور نیست.

همان طور که گفته شد تپروت یک بروزرسانی در شبکه بیت کوین می باشد. این طرح مقیاس پذیری و حریم خصوصی بیت کوین را بهبود بخشیده و حتی باعث کاهش تراکنش ها و انعطاف بیشتر شبکه بیت کوین می شود. با توجه به اهمیتی که این طرح دارد در سال 2020 میلادی توسط فردی به نام پیتر وویل به صورت رسمی بر روی کتابخانه bitcoin core قرار گرفت. یکی از مهم ترین مسائل در تپروت این است که به کاربران یادآوری می کند که بیت کوین یک فناوری بسیار بزرگ و هوشمند می باشد.

تاثیر تپروت بر روی بیت کوین به چه صورت است؟

تاثیر تپروت بر روی بیت کوین به چه صورت است؟

همان طور که می دانید تپروت یک نوع بروزرسانی بیت کوین به شمار می رود. این بروزرسانی ها باعث شده می شود تا باگ ها بیت کوین بر طرف شده و حتی ویژگی های جدید تری هم به این ارز دیجیتال اضافه شود و این یکی از مهم ترین تاثیر های تپروت بر روی ارز بیت کوین می باشد. در کنار این مورد تپروت گاهی بر روی قیمت بیت کوین هم تاثیر گذار می باشد.

با توجه به مزایای زیادی که تپروت دارد بر روی قیمت بیت کوین هم تاثیر گذار می باشد. یکی از این مزایا حریم خصوصی می باشد که جزو مهم ترین چالش های کاربران می باشد که افراد را از هجوم هکر ها حفظ می کند و با توجه به این که حریم خصوصی یکی از مهم ترین مزایای تپروت است باعث می شود این ویژگی ها به شبکه بیت کوین افزوده و هر چه این ویژگی ها بیشتر شود قیمت بیت کوین هم افزایش پیدا می کند.

آیا این رویداد یک بروزرسانی مفید برای دنیای کریپتو محسوب می شود؟

همان طور که در قسمت های ابتدایی هم گفته شد این طرح در شبکه بیت کوین بسیار حائز اهمیت می باشد. این طرح یا رویداد فقط مختص شبکه بیت کوین می باشد و در شبکه سایر ارزهای دیجیتال مانند ethereum و … کاربرد ندارد. با توجه به ویژگی هایی که تپروت دارد باعث شده تا این بروزرسانی در شبکه بیت کوین بسیار مفید باشد و حتی باعث می شود تا کاربران بیشتری هم از بیت کوین استفاده کنند.

نکته: این بروزرسانی باعث می شود تا همواره ویژگی های جدید تری به شبکه بیت کوین افزوده شود.

 رابطه تپروت با ماینر ها چیست؟

رابطه تپروت با ماینر ها چیست؟

تپروت و ماینر های ارز دیجیتال با یک دیگر رابطه مستقیم دارند. دلیل این رابطه مستقیم این است که برای بروزرسانی بیت کوین نیاز به حضور 90 درصدی ماینر ها در شبکه بیت کوین می باشد. دلیل حضور ماینر ها هم در شبکه بیت کوین برای بروزرسانی این است که بروزرسانی با ماینر ها تطبیق داده شود.

 • ماینر چیست؟ همه چیز در مورد ماینر ها تنها در این لینک

ارتقای تپروت چیست و چه پیامد هایی داشت؟

همان طور که می دانید تپروت یک بروزرسانی واحد می باشد. در واقع تپروت از 3 BIP مختلف برای بروزرسانی بیت کوین استفاده می کند. برای بروزرسانی این 3 BIP بایستی با یک دیگر ترکیب شوند که به آن BIP Taproot گفته می شود. همچنین این بروزرسانی به عنوان یک سافت فورک جهت پشتیباتی از ماینر ها هم می باشد.

این بروزرسانی باعث می شود تا باگ های شبکه بیت کوین رفع شده و همواره به کاربر نشان می دهد که بیت کوین یک فناوری بزرگ است.

جدول اطلاعات

در جدول اطلاعات قسمت زیر به مهم ترین نکات پیرامون تپروت اشاره شده است که اهمیت بالایی هم دارند.

موضوعتپروت
تپروت چیست؟تپروت یک نوع بروزرسانی در شبکه بیت کوین است.
BIP های تپروت کدامند؟ BIP 340، BIP 341 و BIP 342
تپروت در چه سالی ارائه شد؟در سال 2018 میلادی
آیا تپروت بروزرسانی تمام ارزها است؟در واقع از رویداد تنها بر روی شبکه بیت کوین قابل اجرا می باشد.
درخت مرکل چیست و چه ربطی با این رویداد دارد؟

درخت مرکل چیست و چه ربطی با این رویداد دارد؟

درخت مرکل یکی از مهم ترین ارکان در شبکه بلاک چین می باشد. درخت مرکل در واقع برای ساماندهی تراکنش های معمول مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف تپروت، درخت مرکل در شبکه سایر ارزهای دیجیتال هم استفاده می شود. با استفاده از درختان مرکل می توان امنیت شبکه را افزایش داد.

ماجرای امضا اشنور چه بوده است؟

همان طور که ممکن است بدانید امضای اشنور یک طرح رمزنگاری شده می باشد. حال ممکن است به این سوال برای شما پیش بی آید که ماجرای امضا اشنور چه بوده است. این طرح در ابتدا توسط ناکاموتو خالق بیت کوین ارائه شد. این امضا به خوبی قابل درک بوده و به صورت گسترده در سایر پروژه های متن باز به کار می رود و همین موضوع باعث می شود تا توسعه طرح امضای دیجیتالی اشنور یک نقطه آغاز جدید برای بیت کوین و شبکه های بلاک چین باشد. این طرح از طریق ثبت اختراع برای سال ها از الگوریتم خود محافظت کرد اما در سال 2008 این حق انحصار به صورت کاملا قانونی منقضی شد.

مزایا تپروت چه بوده است؟

مزایا تپروت چه بوده است؟

در قسمت های قبل گفته شد که تپروت با توجه به ویژگی های زیادی که دارد، نقش مهمی در بلاک چین بیت کوین ایفا می کند. با توجه به تعاریفی که از این طرح شنیده اید احتمالا به دنبال این هستید که بدانید مزایای این طرح چیست که باعث شده تا این حد محبوب شود و نقش مهمی در شبکه بیت کوین دارد. اگر به دنبال شناخت مزایای تپروت هستید حتما این قسمت را مطالعه کنید. در این قسمت به مهم ترین مزایای تپروت اشاره شده است.

 • افزایش استحکام
 • استفاده بهینه از فضا
 • کاهش نرخ کارمزد برای معاملات پیچیده
 • افزایش حریم خصوصی
 • انعطاف پذیری بیشتر
 • قابلیت اسکریپ نویسی پیچیده
 • تقویت لایتینگ

معایب این ارتقا چه می تواند باشد؟

در قسمت قبل مهم ترین مزایای تپروت گفته شد. این طرح محبوب در کنار تمام مزایای مهمی که دارد دارای معایبی هم می باشد و چندان بی عیب هم نیست. البته این معایب تاثیری در محبوبیت این رویداد مهم نداشته و همچنان از اهمیت بسیار زیادی در شبکه بیت کوین برخوردار می باشد. حال در این قسمت به معایب این طرح اشاره شده است.

 • نرخ پذیرش پایین
 • مقاومت کوانتومی
 • از هم گسیختگی جامعه بیت کوین

مواردی که در این قسمت گفته شد جزو مهم ترین معایب احتمالی بروزرسانی این رویداد می باشند. البته امکان رخ دادن این موارد 100 درصد نیست اما احتمال رخ دادن این موارد وجود دارد و نمی توان ساده از کنار آن ها رد شد.

سوالات متداول

تپروت چیست؟

تپروت یک بروزرسانی بر روی شبکه بیت کوین می باشد که در طول مقاله به صورت مفصل در رابطه با آن توضیحاتی ارائه شده است.

مزایای تپروت کدامند؟

افزایش استحکام، استفاده بهینه از فضا، کاهش نرخ کارمزد برای معاملات پیچیده، افزایش حریم خصوصی، انعطاف پذیری بیشتر، قابلیت اسکریپ نویسی پیچیده و تقویت لایتینگ از مهم ترین مزایای بروزرسانی تپروت به شمار می روند.

معایب تپروت چیست؟

نرخ پذیرش پایین، مقاومت کوانتومی و از هم گسیختگی جامعه بیت کوین جزو معایب این رویداد به شمار می روند.

آیا تپروت بر روی تمامی بلاک چین ها قابل اجرا است؟

این طرح تنها بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین قابل اجرا خواهد بود.

تپروت در چه سالی و توسط چه کسی ارائه شد؟

این طرح در سال 2018 میلادی توسط یکی از عوامل توسعه دهنده ارز دیجیتال بیت کوین به نام مکسول طراحی و ارائه شد.

دلیل اهمیت تپروت چیست؟

این بروزرسانی باعث می شود تا باگ های شبکه بیت کوین رفع شده و ویژگی های بیشتری هم به شبکه بیت کوین افزوده شود.

آیا تپروت باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود؟

با توجه به ویژگی هایی که این طرح به بیت کوین اضافه می کند گاهی اوقات تاثیری کمی بر روی قیمت بیت کوین می گذارد.

5/5 - (1 امتیاز)
sajjad

sajjad

سجاد نوری عضو گروه seo و بهینه سازی بیستکس هستم. شما می توانید مطالب من را از صفحه من دنبال کنید.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها