ترید در بازار گاوی و خرسی مفاهیم پایه

نکات کلیدی برای ترید در بازار گاوی و خرسی

  • توسط behrouz
  • 9 دقیقه

نوسانات بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند و همین مسئله باعث شده است تا این نواسانات تفاوتی را بین بازار ارزهای دیجیتال و بازار های دیگر مالی بوجود بیاورند. این نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال طبیعی بوده و نباید از آن ترسید بلکه می توان هم از روند صعودی و هم از روند نزولی آن سود کرد. پس بهتر است تا برای این دو راهکار های مشخص و حرفه ای داشته باشیم تا بتوانیم از هر دو آنان سود کنیم‌ و همچنین با ترید در بازار گاوی و خرسی آشنا شویم.

ترید در بازار گاوی و خرسی نامی است که به این اوضاع از بازار اختصاص داده شده است. همچنین اصطلاحی دیگر وجود دارد که هم از روند صعودی و هم از روند نزولی بتوان سود کرد که به اسم دو طرفه بودن بازار نامیده می شود. بازار ارزهای دیجیتال به گونه ای است که گاهی بر اثر یه اتفاق و یا یک خبر ممکن است نوساناتی شروع شود و این نوسانات نیز به گونه ای هستند که واقعا احساس خواهند شد. پس بهتر است تا آموزش های لازم را دیده و با دیدی جامع نسبت به اقدامات بازار های ارز دیجیتال و ترید در بازار گاوی و خرسی اقدام کنیم و در آن به سود برسیم. در ادامه با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

آشنایی با بازار گاوی

آشنایی با بازار گاوی

به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم بازار گاوی یک بازار صعودی بوده که اعتماد سرمایه گذاران را به همراه داشته و باعث رشد آن شده است. همان طور که می دانید در بازار های ارز دیجیتال همیشه نوسانات رخ داده و گاهی صعودی و گاهی نیز نزولی می شوند. فعالیت در این نوع از بازار ها به صورت پیوسته در حال انجام است و هرگز متوقف نخواهد شد و مانند رودی است که آب همواره در آن در حال جریان است. در نتیجه آمادگی تریدر ها برای نوسانات کوین ها از مهم ترین نکات در این مسئله است.

وقتی با یک بازار گاوی یا صعودی همراه هستیم که پیوسته در حال صعود باشد و قیمت ها در یک مدت طولانی افزایش پیدا کنند که اصطلاحا به این بازار، بازار گاوی گفته می شود. جالب است بدانید که علت نام گذاری این بازار هنوز مشخص نبوده ولی برخی بر این باورند که وقتی گاو نر می خواهد حمله کند شاخ هایش را به سمت بالا می برد و به همین دلیل به این اسم نامگذاری شده است. مدت زمان این بازار احتمال دارد که چندین ماه یا چندین سال به طول بینجامد و زمان دقیقی برای تاریخ آن نمی توان در نظر گرفت و تنها فقط با پایان یافتن زمانش می توان فهمید وگرنه به هیچ وجه قابل تشخیص نیست.

از دیگر نشانه های بازار گاوی این است که اعتماد سرمایه گذاران نیز در آن بالا می رود که در این زمان تریدر ها علاوه بر اعتماد بیشتر به آینده ارزهای دیجیتال نیز بیشتر امیدوار می شوند و ایمان می آوردند که قیمت ها نیز افزایش پیدا خواهند کرد که این مورد نیز یکی از اصلی ترین موارد و مشخصه های بازار مالی است.

ولی گاهی اوضاع اینقدر خوب پیش نمی رود و گاهی اعتماد از بین رفته که در نتیجه بازار دوباره نزول قیمت را تجربه خواهد کرد. پس متوجه شدید که اعتماد تریدر ها نیز از موارد مهم در بازار مالی است. بازار گاوی دارای نشانه هایی است که در زیر به آنان اشاره شده است:

  • برای مدتی طولانی قیمت های ارزهای دیجیتال افزایش قیمت خواهند داشت.
  • در بازار ارزهای دیجیتال اطمینان و اعتماد وجود خواهد داشت.
  • بعضی از پروژه ها بیشتر از آنچه که به نظر برسند دارای افزایش قیمت و ارزش می شوند.
  • با منتشر شدن یک خبر خوب قیمت های ارز دیجیتال دچار افزایش قیمت می شوند.
  • با منتشر شدن یک خبر بد قیمت های ارز دیجیتال دچار کاهش قیمت می شوند.
  • در خصوص ارزهای دیجیتال، رسانه های جریان اصلی صحبت خواهند کرد.

اگر بخواهیم به یک نمونه از بازار های گاوی اشاره کنیم، می توانیم به بازار گاوی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ اشاره کنیم که قیمت آن افزایشی باور نکردنی داشت و از ۹۰۰ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید.

نحوه سرمایه گذاری در بازار صعودی

نحوه سرمایه گذاری در بازار صعودی

خب در این قسمت می رسیم به بحث جذاب و شیرین استراتژی سرمایه گذاری در بازار های صعودی و یاد می گیریم که چطور در این وب سایت ها سرمایه گذاری کنیم. یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در این بازار این است که ارز دیجیتال را در کمترین قیمت بخرید و منتظر باشید تا قیمت آن بالا رفته و سپس آن را بفروشید.

اگر جزء سرمایه گذاران خبره باشید حتما می دانید که باید چرخه صعودی را تشخیص داده و سپس نسبت به خرید ارزهای دیجیتال در کمترین قیمت اقدام کنید و در نهایت در زمان افزایش قیمت آن ها را بفروشید. اگر در این حین متوجه شدید که بازار دچار نزول شده است اصلا نگران نباشید، زیرا این نزول قیمت موقتی بوده و دوباره به اوج خود بازخواهد گشت و دوباره می توانید به سرمایه گذاری خود ادامه دهید.

از راهکار های معروف بازار گاوی می توان به سوار شدن بر موج روند اشاره نمود، اما این روش چگونه است؟ در این روش شما به عنوان یک سرمایه گذار ارزهای دیجیتال را انتخاب می کنید که در یک روند صعودی قوی قرار گرفته اند و باید سعی کنید تا از باقی مانده روند صعودی این ارزهای دیجیتال بیشترین بهره را ببرید. همچنین از راه کار های مشهور دیگر می توان به روش خرید و هودل کردن اشاره کرد که در این روش شما به عنوان یک سرمایه گذار صبور ارزهای دیجیتال خریداری شده خود در در طول مدت روند صعودی نگه داشته و در زمان اوج قیمت آن ها می فروشید.

در این نوع از بازار ها بهتر است به جای تعیین محدودیت زمانی برای یک بازار از اصل میانگین گیری دلاری استفاده کنید، زیرا این کار بیشتر عاقلانه به نظر می رسد و بهتر است که به جای تلاش برای زمان بندی، بیشتر تمرکز خود را بر روی مورد گفته شده بزارید. اما منظور از میانگین گیری دلاری چیست؟ منظور از این مورد این است که بر طبق یک زمان بندی خاص مبلغ ثابتی را به خرید سهام یا ارز دیجیتال اختصاص دهید. این راهکار به شما این امکان را می دهد تا از سقوط ها و اصلاح هایی که ممکن است در بازار اتفاق بیوفتد بیشترین استفاده را ببرید.

آشنایی با بازار خرسی

آشنایی با بازار خرسی

بازار خرسی دقیقا برعکس بازار گاوی بوده و دوره ای است که ارزش و قیمت سرمایه و ارزهای دیجیتال کاهش می یابد و به دنبال آن نیز اعتماد و اطمینان سرمایه داران نیز کاهش خواهد یافت و توسط تمام این موارد سود شرکت ها نیز کاهش خواهد یافت.

اما چرا نام خرس را برای این بازار به کار می برند؟ دلیل آن این است که خرس برای حمله چنگال هایش را به سمت پایین می کشد. معمولا در زمانی مشخص می گردد که در مدت زمان طولانی ای یک کلاس دارایی به میزان ببش از ۲۰ درصد سقوط کند و این مدت زمان ذکر شده تقریبا بیش از دو ماه است. همان طور که اندکی قبل تر گفته شد بازار گاوی و خرسی کاملا برخلاف هم بوده و پس از این که قیمت ها به اوج خود رسید، زمان بازار خرسی آغاز می شود و مدت زمان این بازار ممکن است از چند هفته تا چند سال نیز به طول بینجامد.

در این مدت احساساتی مانند ترس، تردید و بلاتکلیفی به سراغ سرمایه گذار می آید و بر روی احساسات تریدر ها اثر می گذارد که معمولا برای جمع بندی این شرایط و احساسات از عبارت مخفف fud استفاده می شود. سرمایه گذاران تازه وارد معمولا از شرکت در چنین بازاری به دلیل وجود این احساسات اجتناب می کنند. یکی از چشمگیر ترین بازار های خرسی بازار ۱۲ مارس ۲۰۲ بود که در این روز ارز دیجیتال بیت کوین سقوط ۵۰ درصدی را تجربه کرد که اگر به خاطر داشته باشید به نام پنج شنبه سیاه مشهور است. از دلایل اصلی و مهم این رخداد شیوع ویروس کرونا بود که نه تنها بر روی بیت کوین بلکه بر روی سایر ارزهای دیجیتال و حتی آلت کوین ها نیز اثر گذاشت.

نحوه سرمایه گذاری در بازار خرسی

خب بهتر است که اندکی در این مورد نیز صحبت کنیم که چگونه می توانیم در بازار خرسی سرمایه گذاری کنیم. برخی از تریدر ها این نوع بازار را فرصتی خوب برای سرمایه گذاری دانسته و نسبت به سرمایه گذاری در آن اقدام می کنند. دقت کنید که سرمایه گذاری در این بازار برای سرمایه گذاران تازه وارد بسیار سخت بوده و ممکن که در این بازار بیشتر ضرر کنید تا سود!

اما اگر بتوانید ارزهایی را که در بازار نزولی خریده اید را در بازار صعودی و به موقع بفروشید قطعا سود خوبی خواهید کرد. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که هیچ کس نمی داند که چه مدت طول خواهد کشید و همجنین قیمت ها چقدر کاهش خواهند داشت.

از مهم ترین راهکار های موفقیت در این بازار فروش استقراضی بوده که معمولا توسط سرمایه گذاران مجرب انجام می شود. منظور از این فروش این است که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را که قرض گرفته اند را در قیمت بالا به فروش برسانند و مجددا در قیمت های پایین تر آن ها را بخرند و بدهی خود را پرداخت کرده و اختلاف قیمت حاصل از این را به عنوان سود برای خود برمی دارند.

اهمیت درک شناخت ترید در بازار گاوی و خرسی

حال به بررسی اهمیت این دو می پردازیم تا بدانیم چرا این موضوع مهم است. شما به عنوان یک معامله گر برای انجام معاملات پیروزمند در انواع بازار ها به استراتژی های متفاوتی نیاز دارید. این دو بازار به صورت قابل توجهی بر روی سرمایه گذاری شما تاثیر خواهند گذاشت، پس در نتیجه برای یافتن بهترین روش برای سرمایه گذاری و کاهش ریسک ها بهتر است تا این دو را بشناسید. با این وجود ثابت شده است که اگر در بلند مدت نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنید قطعا نتیجه بهتری می گیرید.

 چالش‌ های تشخیص در حوزه ترید در بازار گاوی و خرسی

شما به عنوان یک تریدر باید چالش های این دو بازار را بدانید. از اصلی ترین چالش ها می توان به این اشاره کرد که یک سرمایه گذار باید از افتادن در تله های خرسی و گاوی پرهیز کند. به جهت جلوگیری از نتایج ناخواسته باید بر روی روند کلان تمرکز کنید. در طول مدت بازار گاوی شما ممکن است چندین بار کاهش قیمت را تجربه کنید و خیلی از تریدر ها به محض دیدن یک کندل قرمز رنگ از موقعیت معاملاتی خود خارج گشته ولی بعدا متوجه می شوند که این کاهش تنها یک کاهش موقت بوده و روند صعودی بازار هنوز پا برجاست.

همچنین در روند بازار نزولی و پس از مشاهده کندل سبز رنگ خیلی از تریدر ها در قیمت های بالا به بازار وارد شده ولی متوجه می شوند که بازار سقوط خواهد کرد. یکی دیگر از چالش ها مواجه شدن با احساسات است و ممکن است این احساسات اثر منفی گذاشته و شما را دچار ضرر کند پس بر روی احساسات خود کنترل کامل داشته باشید.

سوالات متداول ترید در بازار گاوی و خرسی

آیا احساسات از فاکتور های مهم ترید در بازار گاوی و خرسی است؟

بله این مورد یکی از مهم ترین موارد است که بر روی بازار اثرگذار خواهد بود.

آیا اخبار می توانند ترید در بازار گاوی و خرسی را دستخوش تغییر کنند؟

بله اخبار این قدرت را دارند تا ارزش بازار ها را دچار کاهش و یا افزایش قیمت کنند.

بازار گاوی چیست؟

یک بازار صعودی بوده است و اعتماد سرمایه گذاران را به همراه داشته و باعث رشد آن می شود.

بازار خرسی چیست؟

بازاری است که ارزش و قیمت سرمایه و ارزهای دیجیتال در آن کاهش یافته و به دنبال آن نیز اعتماد و اطمینان تریدر ها نیز کاهش می یابد.

5/5 - (2 امتیاز)
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها