تبلیغات
دارایی دیجیتال (Digital assets) اخبار ارزهای دیجیتال

دارایی دیجیتال چیست؟ آشنایی کامل با (Digital assets)

اگر به موضوع ارز دیجیتال علاقمند شده اید باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که ارز دیجیتال با دارایی دیجیتال تفاوت هایی دارند. هدف بیستکس از تولید این مقاله این است که عناصر کلیدی دارایی دیجیتال و نحوه تعیین ارزش آن را برای شما تعیین کنیم.

دارایی دیجیتال (Digital assets) چیست؟

دارایی دیجیتال (Digital assets) چیست؟

هر چیزی که به صورت دیجیتال ایجاد شده و مهم تر این که دارای ارزش باشد را دارایی دیجیتال می‌گویند. این دارایی ها با گذشت زمان و پیشرفت فناوری جا افتاده تر و ارزشمند تر شده اند و ممکن است ما هر روزه با آن سر و کار داشته باشیم و از آن استفاده کنیم. دارایی دیجیتال شامل داده های مختلف تا تصاویر، ویدیوها و متون نوشتاری می باشد.

در کل هر محتوایی که قابل ذخیره به فرمت دیجیتال که حق استفاده آن در اختیار یک فرد حقیقی یا حقوقی باشد را ارز دیجیتال می گویند. سه عنصر لازم است تا یک فایل به ارز دیجیتال شناخته شود. یک متعلق به فرد یا شرکتی باشد، دو برای مالک تولید ارزش کند و سه قابل بازیابی باشد.

دارایی دیجیتال مهم ترین بخشی است که خدمات یک برند در آن منعکس می شود، مثل برند یک شرکت که ارزشمند است و این ارزش یا به صورت پولی و یا به شکل نامشهود می باشد. برخی دیگر از این دارایی ها برای یک شخص و یا سازنده ارزشمند است مثل تصویر خانوادگی که با گوشی عکسبرداری شده باشد.

در گذشته این دارایی ها برای حفظ ارزش های خود تحت مالکیت یک سازمان خصوصی قرار داشتند از سال 2009 که فرایند بلاک چین و ارزهای دیجیتال معرفی شد تعریف ارز دیجیتال تغییری مشهود صورت گرفت. به لطف بلاک چین می‌توانیم هر چیز دیجیتالی را دارای ارزش کنیم.

ارزش دارایی های دیجیتال

ارزش دارایی های دیجیتال

کاملا مشخص است که زندگی ما به صورت دیجیتالی در آمده است برای نمونه اگر بخواهیم راجع به موضوعی اطلاعات کسب کنیم در اولین اقدام به سراغ موتورهای جستجو می‌رویم که کار را برای ما آسان کردند تا اینکه به کتابخانه مراجعه کنیم. حتی تمامی عکس ها، اسناد و سرگرمی های ما به صورت دیجیتالی در آمده است.

سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی نیز داده های خود را به صورت دیجیتال نگه داری می کنند. در دهه 2010 زمانی که دولت ها، سرمایه گذاران و عموم مردم از فناوری بلاک چین و رمز ارزها آگاهی پیدا کردند، دارایی های دیجیتال مفهوم تازه ای به خود گرفت. رمز ارزها وارد لیست دارایی های دیجیتال شدند و همه چیز به کل تغییر کرد.

ارزش دارایی های دیجیتال آنجایی رونمایی می شود که اگر به زندگی روزمره خود نگاهی بیندازیم متوجه این موضوع بشویم که این دارایی ها برای کیفیت زندگی ما چه تاثیری می‌گذارند. برای مثال شما در حال تماشای یک منظره خاصی هستید، می توانید آن را ضبط کنید و در بازار nft آن را آپلود کنید به این امید که روزی آن ارزشمند شود.

مدیریت دارایی دیجیتال

مدیریت دارایی دیجیتال  یک فناوری دیجیتال و همچنین نوعی فناوری مدیریت اطلاعات است. بسیاری از سازمان ها برای دسترسی به اطلاعات رسانه ای خود نیاز به مکانی متمرکز دارند. فرایند مدیریت دارایی دیجیتال با خلق محتوای دیجیتال در فرمت دیجیتال، عکس، صدا و … آغاز می شود.

در قدم بعدی باید شاخص گذاری بشود تا دارایی دیجیتال در میان دارایی های موجود دیگر شناسایی شود، این کار اطلاعات و توضحیات بیشتری را درباره آن دارایی ارائه می کند. سپس به صورت فرایند تجاری تبدیل می شود.

انواع دارایی دیجیتال

دارایی های دیجیتال انواع مختلفی دارند که معروف ترین آن ها شامل: تصاویر، ویدیو، پی دی اف، موسیقی، فایل های طراحی «مثال لوگو»، فیلم و انیمیشن، پادکست، حساب های شبکه های اجتماعی و یا حتی بازی هایی ویدیویی اشاره کرد. دارایی های دیجیتال جدید که از فناوری بلاک چین نشات گرفته است شامل: ان اف تی ها، رمز ارزها، توکن ها، ارزهای دیجیتالی بانک های مرکزی و … است.  

ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی دیجیتال

ارزها واحد های تضمین شده ای هستند که برای انتقال دارایی استفاده می شوند. دارایی دیجیتال می تواند به عنوان ارز برای تراکنش ها بین افراد منتقل کرد. رمز ارز یکی از انواع ارز دیجیتال است.   crypto currency پول نقد الکترونیکی رمزنگاری شده است که براساس بلاک چین عمل می‌کند.

اما توجه داشته باشید همه ذارایی های رمزنگاری شده یک ارز دیجیتال نیست. روند ارز دیجیتال سیستم مالی شرکت ها را رفته رفته تغییر داده است که نشان از تمایل به بودن ارز می‌دهد با اینکه رمز ارز در حال توسعه است اما با توجه به مشکلات مقیاس پذیری بلاک چین، تراکنش رمز ارزها به کندی و گران صورت می‌گیرد. بنابراین بیشتر به عنوان دارایی های سرمایه ای می‌شناسند تا ارزهای دیجیتال.

توکن ها و فناوری توکینیزاسیون (tokenization)

هر حق امتیازی مثل حق مالکیت به شکل یک معرف دیجیتال در دفتر بلاک چین ثبت می‌شود این روش را توکینیزه و هر معرف دیجیتالی را توکن می‌گویند. توکن ها مثل حقوق قابل معامله بین افراد قابل انتقال است. بلاک چین به افراد این امکان را می‌دهد که بدون مواجهه با میزبان های بازار یا صادر کنده اصلی توکن، به خرید و فروش دارایی های خود بپردازند. انتقال از فرایند بازار بینیاز بنبراین کارمزد را به شدت کاهش می‌دهد همچنین حقوق توکینیزه شده در سیستم های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

توکن هاتوسط پلتفرم‌هایی که خودشان روی بلاک چین قرار دادند، براساس همان بلاک چین ایجاد می‌شود. پروتکل هایی که از آن عنوان شده است شامل قراردادهای هوشمندی هستند که ویژگی های توکن قوانین تعامل شبکه را مشخص می‌کند. ترکیب آن ها با توانایی های حوزه defi  امکانات بی نهایتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مثل: قرض دادن و قرض گرفتن، حمایت از مالکیت کسری یا استفاده از آن به عنوان وثیقه ی وام توکینیزه کردن شکل گیری دارایی را تغییری داده که قبلا بلاک چین نبود که ثروت ذخیره شده نهان را، در دارایی های فیزیکی را روی کاربران باز کرده است و مدل های سرمایه گذاری جدیدی را در دسترس قرار دادند. دارایی های کریپتو در سه دسته توکینیزه قرار می‌گیرد: یک کالای سرمایه ای و سرمایه گذاری، دو وسیله مبادله و سه دسترسی به کالاها و خدمات. درباره ایجاد یک توکن در ایران با نام پیمان آغاز شده است.

نقدشوندگی از طریق چند شرکت وابسته به بانک ها تضمین شده است و برای راحتی سایر توکن ها، اعم از توکن گواهی یا دارایی در شبکه به کار می‌رود. شبکه ققنوس که خالق توکن پیمان است امکان انتشار توکن های  متنوع را فراهم کرده است.

مزایا و معایب دارایی های دیجیتال

مزایا و معایب دارایی های دیجیتال

ریسک اصلی سرمایه گذاری در دارایی دیجیتال این است که توسط  دولت ها و بانک های مرکزی پشتیبانی می‌شود  در صورتی که به مشکل بخورید هیچکس مسئولیت کمک کردن به شما را بر عهده نمی‌گیرد. در ضمن باید این را هم در نظر گرفته باشید که بر اساس تقاضای بازار در نوسان می‌باشد.

کیف پول های الکترونیکی یا همان والت که با استفاده از رمز پیچیده 16 رقمی محافظت می‌شود مکان خوبی برای ذخیره رمز ارز دیجیتالی است البته چون که ثبت مالکیت مرکزی وجود ندارد اگر کاربری رمز کیف خود را فراموش کند برای همیشه از دسترسی به دارایی خود را از دست می‌دهد.

از خطرهای اصلی آن هم می‌توان به این نکته اشاره کرد که هکرها می‌توانند کاربران را فریب بدهند و رمز آن ها را به سرقت ببرند حتی صرافی هایی که ارز دیجتال را خرید و فروش می‌کنند از این قائده مستثنا نیستند. دارایی های دیجیتال می‌توانند از دارایی های فیزیکی سریع تر صادر شوند.

همچنین تراکنش را ساده و  هزینه ذخیره سازی فیزیکی و بایگانی را کاهش می‌دهد. گسترش برنامه های مرتبط نشان از رشد آن در آینده می‌دهد. دارایی های دیجیتال روش های فعالیت و حتی تولید ارزش صنایع بیشماری را بهبود بخشیده و امکانات اجتماعی و اقتصادی جدیدی را فراهم کرده است.

امتیاز دهید

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها