حداقل واریزی بروکرها فارکس

بررسی حداقل واریزی بروکرها در سال 2023

اگر به تازگی به معاملات فارکس علاقه‌مند شده و می‌خواهید کسب درآمد از این بازار را شروع کنید، یکی از مهم‌ترین مراحل پیش روی شما انتخاب بروکر مناسب است. یک بروکر مناسب برای تازه‌کاران باید سه ویژگی اصلی داشته باشد: در وهله اول بروکر انتخابی شما باید به کاربران ایرانی خدمات ارائه دهد تا شما به عنوان کاربر فارسی‌زبان بتوانید از خدمات و پشتیبانی بروکر استفاده کنید. دومین و مهم‌ترین مورد کیفیت و وضعیت بروکر به عنوان یک برند منظم و قابل اعتماد است. مورد آخر، ارائه یک پلتفرم کاربر پسند و با شرایط معاملاتی مطلوب است. یکی از مهم‌ترین این شرایط بالا نبودن حداقل واریزی بروکرها است.

برای پوشش هزینه‌های ایجاد حساب و اطمینان از اینکه معامله‌گر سرمایه کافی برای باز کردن معاملات در بازار انتخابی خود دارند، کارگزاران آنلاین نیاز به یک سپرده اولیه دارند. بروکرهایی با حداقل سپرده پایین به ویژه برای معامله‌گران جدید ایده‌آل هستند؛ زیرا شرایط آسانی را برای ورود به بازارهای مالی فراهم می‌کنند. برخی از کارگزاری‌های فارکس ممکن است به معامله‌گران اجازه دهند تا حساب‌هایی با حداقل سپرده 1 دلار باز کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به حداقل سپرده چند هزار دلاری نیاز داشته باشند.  از این رو، در این مقاله از بیستکس نگاهی به حداقل واریزی بروکرها خواهیم داشت و شرایط حساب در هر یک را بررسی خواهیم کرد.

بررسی حداقل واریزی بروکرها

بررسی حداقل واریزی بروکرها

معمولا به معامله‌گران تازه‌کار پیشنهاد می‌شود که در ابتدای کار، به دلیل تجربه پایین و ریسک از دست رفتن دارایی، سرمایه زیادی را برای معاملات در نظر نگیرند. حداقل واریزی بروکرها یکی از موارد مهم برای بررسی و شروع معامله در یک کارگزار فارکس است. حداقل واریزی یا minimum deposit به کمترین مقدار پولی اطلاق می‌شود که یک معامله‌گر باید قبل از شروع معامله در حساب معاملاتی خود واریز کند. این مبلغ ثابت نیست و از یک کارگزاری به کارگزاری و حتی یک حساب به حساب دیگر متفاوت است. به صورت کلی، کارگزاری‌هایی که حداقل واریزی پایین‌تری دارند گزینه مناسب‌تری برای کاربران تازه‌کار و ایرانیان است.

حداقل واریزی بروکرها به عوامل متفاوتی بستگی دارد. نوع حساب انتخاب شده توسط معامله‌گر یکی از این موارد است. برخی حساب‌ها از آنجایی که برای معامله‌گران حرفه‌ای طراحی شده معمولا حداقل واریزی بالایی دارد. اما حساب‌های استاندارد، حساب سنتی (در برخی کارگزاری‌ها) و حساب‌های مایکرو و مینی معمولا حداقل واریزی پایینی را به معامله‌گران ارائه می‌دهند.

 یکی دیگر از عوامل معم در تعیین حداقل واریزی بروکرها سیاست‌های شرکت کارگزاری است. همچنین موقعیت جغرافیایی و نهاد نظارتی نیز در مشخص کردن حداقل واریزی بروکرها نقش دارد. برای مثال در بروکر FBS، منطقه و نوع نهاد نظارتی در مشخص کردن حداقل واریزی نقش دارد. در حساب سنتی (Cent Account) این بروکر، حداقل سپرده این حساب از 1 دلار شروع می‌شود. البته در مناطقی که تحت مقررات IFSC هستند این مقدار از 10 دلار شروع می‌شود.

شایان ذکر است که حداقل سپرده گاهی با حداقل سرمایه‌گذاری (minimum investment) اشتباه گرفته می‌شود. حداقل سرمایه‌گذاری به کوچک‌ترین مقداری اشاره دارد که می‌توانید در یک دارایی مالی خاص یا موقعیت معاملاتی سرمایه‌گذاری کنید. برای مثال، یک بروکر فارکس ممکن است محدودیت حداقل سرمایه‌گذاری به اندازه 1 مینی لات (0.1 لات) یا 1 مایکرو لات (0.01 لات) داشته باشد.

حداقل واریزی بروکرها مناسب ایرانیان

هنگام معامله ارزهای خارجی، از یک کارگزار فارکس برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنید. شما یک حساب باز می‌کنید، وجوه سپرده می‌کنید، سپس از پلتفرم معاملاتی کارگزار برای خرید و فروش ارز با استفاده از مارجین استفاده می‌کنید. بازارهای فارکس 24 ساعت شبانه روز در پنج روز هفته باز هستند. بر اساس بروکر انتخابی، ممکن است در این مراحل تفاوت‌هایی باشد. یکی از مواردی که معمولا در کارگزاری‌ها متفاوت است مبلغ حداقل واریزی بروکرها است. در این بخش از مقاله نگاهی به حداقل واریزی بروکرها و محبوب‌ترین کارگزاری‌هایی خواهیم داشت که به کاربران ایرانی خدمات می‌دهند.

قبل از بررسی بروکرها، باید توجه داشته باشید که تمامی کارگزاری‌ها به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند. به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه ایرانیان، بسیاری از بروکرها اعلام کردند که به کاربران ایرانی اجازه ساخت حساب را نخواهند داد. از این رو، قبل از بررسی هر فاکتور دیگر در انتخاب بروکر، باید مطمئن شوید که بروکر انتخابی شما از زبان فارسی پشتیبانی کرده و به کاربران ایرانی اجازه ساخت حساب را می‌دهد.

هنگام بررسی حداقل واریزی بروکرها، ممکن است با مواردی برخورد کنید که یک بروکر فارکس در برخی حساب‌های خود محدودیت خاص  برای واریز ندارد. برخی دلایل باعث شده تا کاربران به دنبال بررسی حداقل واریزی بروکرها باشند تا بتوانند حسابی را بدون محدودیت در سرمایه اولیه پیدا کنند. در برخی موارد، معامله‌گران می‌خواهند شرایط و ابزارهای یک بروکر را بررسی کنند یا تازه‌کاران می‌خواهند بدون از دست دادن سرمایه زیاد درباره بازار فارکس بیاموزند.

حداقل سرمایه ارانته (Errante)

بروکر ارانته (Errante) یک کارگزار بین‌المللی بوده که در سال 2019 ثبت شده است. این بروکر از مارس سال 2020 توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس (CySEC) تنظیم شده است. در سال 2021، بروکر ارانته در مراسم جایزه اولتیمیت فینتک (Ultimate Fintech) جایزه گرفته و در سال 2022 به عنوان بهترین بروکر ECN/STP شناخته شده است. این کارگزاری از کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند و وب‌سایت بومی‌سازی شده آن به زبان فارسی در اختیار کاربران است.

حداقل سرمایه ارانته (Errante)
سایت بروکر ارانته

این بروکر امکان دسترسی به بیش از 50 جفت ارز فارکس را فراهم کرده است. ارانته چهار نوع حساب اصلی ارائه می‌دهد، که برای کاربران تازه‌کار و کاربران حرفه‌ای مناسب هستند. طبق اطلاعات سایت ارانته، حساب استاندارد این بروکر، حداقل سپرده 50 دلاری دارد که آن را برای معامله‌گران مبتدی مناسب می‌سازد. حساب‌های VIP، تیلور مورد (Tailor-made) و پریمیوم به ترتیب حداقل واریز 1000 دلار، 15000 دلار و 5000 دلار دارند. با توجه به بالا بودن حداقل واریز در این حساب‌ها، معمولا برای معامله‌گران با تجربه مناسب است.

حداقل سرمایه آمارکتس (AMarkets)

بروکر آمارکتس یکی از شرکت‌های شناخته‌شده در زمینه معاملاتی فارکس و CFD است و در سال 2007 راه‌اندازی شد. احتمالا بارها نام این بروکر را در بررسی حداقل واریزی بروکرها شنیده باشید. شرکت آمارکتس، که در ابتدا با نام ای‌فارکس (AForex) نامیده می‌شد، تغییرات زیادی را از زمان راه‌اندازی تجربه کرده است. امروز اما این بروکر یکی از گزینه‌های مناسب برای کاربران ایرانی است؛ علاوه بر ارائه خدمات به ایرانیان، پشتیبانی خوبی از زبان فارسی ارائه می‌دهد.

کاربران این بروکر به بیش از 400 ابزار معاملاتی از جمله فلزات، سهام، ارزهای دیجیتال، CFD، جفت ارزها، ETF و کالا دسترسی دارند. آمارکتس نیز چهار نوع حساب در اختیار کاربران خود قرار داده است:

 • حساب ثابت (fixed account)
 • حساب استاندارد (standard account)
 • حساب ECN
 • حساب بیت کوین (Bitcoin account)

حساب ثابت یا فیکسد هیچ محدودیت یا مبلغ مشخصی برای سپرده اولیه ندارد. حساب استاندارد دارای حداقل واریز 100 دلار است. حداقل سپرده مورد نیاز برای افتتاح حساب ECN در این بروکر 200 دلار است. البته حساب کریپتو یا بیت کوین که مخصوص معامله ارزهای دیجیتال است محدودیتی برای حداقل واریز ندارد.

حداقل سرمایه آلپاری (Alpari)

بدون شک بروکر آلپاری یکی از مجبوب‌ترین گزینه‌ها در بررسی حداقل واریزی بروکرها است. این بروکر با بیش از 20 سال تجربه در صنعت معاملات، خدمات مناسبی را به کاربران خود در بیش از 150 کشور ارائه می‌دهد. بروکر آلپاری چهار نوع حساب با ویژگی‌های متفاوت را به کاربران خود ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند با استفاده از پلتفرم‌های متاتریدر 4 و متاتریدر 5 به این حساب‌ها دسترسی داشته باشند. چهار حساب آلپاری شامل موارد زیر است:

 • حساب استاندارد (Standard Account)
 • حساب نانو (Nano Account)
 • حساب ECN
 • حساب پرو (Pro Account)

طبق اطلاعات داده شده در سایت آلپاری، حساب نانو (Nano) در پلتفرم متاتریدر 4 حداقل واریز ندارد؛ اما باقی حساب‌ها دارای محدودیت‌های هستند. در حساب استاندارد پلتفرم متاتریدر 4 حداقل واریز 20 دلار و در پلتفرم متاتریدر 5 این مقدار 100 دلار است. در حساب ECN در پلتفرم متاتریدر، حداقل سپرده برابر با 300 دلار است و همین حساب در پلتفرم متاتریدر 5 محدودیت واریز 500 دلاری دارد. حساب پرو نیز دارای حداقل واریز 500 دلاری است.

حداقل سرمایه لایت فایننس (لایت فارکس)

لایت فایننس، که قبلا با نام لایت فارکس شناخته می‌شد، سال 2005 راه‌اندازی شد و بیش از 150 ابزار معاملاتی را ارائه می‌دهد. لایت فایننس بین کاربران ایرانی محبوبیت بالایی دارد و بروکر امنی حساب می‌شود. معمولا معامله‌گران این بروکر به بهترین قیمت‌ها با اسپرد کم دسترسی دارند؛ زیرا لایت فایننس با چندین ارائه‌دهنده نقدینگی کار می‌کند. این بروکر پلتفرم معاملاتی کاربر پسندی دارد و سایت آن به خوبی از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند.

این بروکر دو نوع حساب معاملاتی دارد:

 • حساب کلاسیک
 • حساب ECN

به دلیل همکاری این بروکر با چندین ارائه‌دهنده نقدینگی، حساب ECN میان کاربران محبوبیت خوبی دارد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای باز کردن این حساب 50 دلار است و حداقل حجم معامله آن 0.01 دلار. حساب ECN معمولا برای افراد حرفه‌ای مناسب‌تر است. حداقل سرمایه حساب کلاسیک نیز با حساب ECN برابر است و کاربران با 50 دلار می‌توانند حساب کلاسیک باز کنند.

حداقل سرمایه ویندزور (Windsor)

شرکت ویندزور یکی از بروکرهای قدیمی فارکس است که در سال 1988 تاسیس شد و از آن زمان خدمات خوبی را به کاربران ارائه کرده است. بروکر ویندزور معامله آنلاین فارکس و CFD را به کاربران خود در بیش از 80 کشور در جهان ارائه می‌دهد. بروکر ویندزور دو شاخه دارد که یکی توسط کمیسیون خدمات مالی بین المللی (IFSC) و کمیسیون اوراق بهادار اردن (JSC) و دیگری توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس (CySEC) تنظیم می‌شود. این بروکر خدمات مناسبی را به کاربران ایرانی خود ارائه می‌دهد.

دو حساب اصلی بروکر ویندزور، پرایم (Prime) و زیرو (Zero) هستند که انتخاب از میان این دو کاملا به نیاز معامله‌گر و تجربیات او بستگی دارد. حساب پرایم (Prime) دارای حداقل واریز 50 دلاری بوده و حداقل حجم معامله آن 0.01 لات است. از طرف دیگر، حساب زیرو (Zero) دارای حداقل واریز 1000 دلار و اسپرد 0 است. این حساب‌ها در پلتفرم متاتریدر 4 برای کاربران ایرانی در دسترس است.

حداقل سرمایه یو اس جی اف ایکس (USGFX)

هنگام بررسی حداقل واریزی بروکرها، احتمالا نام بروکر USGFX را شنیده باشید. بروکر یو اس جی اف ایکس به خوبی از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و انتخاب محبوبی بین کاربران ایرانی است. این بروکر که در سال 2005 راه‌اندازی شد، گزینه مناسبی برای معامله فارکس و CFD است. USGFX چندین گزینه پلتفرم معاملاتی، از جمله متاتریدر 4 و متاتریدر 5 و وب تریدر، را به کاربران ارائه می‌دهد. همچنین معامله‌گران این بروکر می‌توانند از ZuluTrade یا myfxbook استفاده کنند.

به صورت کلی، چهار حساب اصلی در اختیار کاربران USGFX است:

 • حساب مینی (Mini Account)
 • حساب استاندارد (Standard Account)
 • حساب Pro-ECN
 • حساب VIP

حساب مینی ابتدایی‌ترین حساب این بروکر است، افتتاح آن به حداقل سپرده 100 دلار نیاز دارد. این حساب همچنین اسپرد نسبتا بالایی دارد؛ اما این نوع حساب، محدودیتی برای حداکثر سرمایه نداشته و حداقل اندازه لات آن 0.01 است. حساب استاندارد دارای حداقل واریز 10,000 دلار است و  معامله‌گران می‌توانند به اهرم‌های 1:100 تا 1:500 دسترسی داشته باشند. حساب‌های Pro-ECN و VIP حداقل واریز بالایی دارند. حداقل واریز این دو حساب برابر با 50,000 دلار است و معمولا برای کاربران حرفه‌ای انتخاب مناسب‌تری هستند. برای آشنایی بیشتر در این خصوص مقاله آموزش ورود به فارکس را بخوانید.

حداقل واریز بروکرها مهم‌ترین عامل نیست

حداقل واریز بروکرها مهم‌ترین عامل نیست

همانطور که پیش از این در بررسی حداقل واریز بروکرها اشاره کردیم، قبل از هر چیز کاربران ایرانی باید مطمئن باشند که بروکر مورد نظر از ایرانیان پشتیبانی کرده و به آنها اجازه ساخت حساب می‌دهد. از طرفی شاید دقت کرده باشید که در بررسی بروکرها، چندجا به حداقل اندازه لات نیز اشاره شد. واقعیت این است که اگر شما یک معامله‌گر فارکس در ایران هستید، انتخاب‌های محدودی پیش روی شما قرار دارد.

اما حداقل سرمایه پایین در بروکرها تنها عامل مهم در انتخاب بروکر مناسب نیست. همچنین باید این واقعیت را در نظر بگیرید که احتمالاً برای معاملات خود از اهرم استفاده خواهید کرد. میزان اهرم ارائه شده توسط بروکر و حداقل اندازه لات نقش مهمی در انتخاب بهترین بروکر برای شما خواهد داشت.

بعد از بررسی این موارد، مرحله بعدی کسب اطمینان از داشتن مجوزهای نظارتی از حوزه‌های قضایی معتبر است. انتخاب یک بروکر تنظیم شده که مجاز به ارائه خدمات در ایران باشد به شما کمک می‌کند تا از کلاهبرداری‌های احتمالی فارکس جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که معامله در بازارهای مالی همواره با ریسک از دست دادن پول همراه است.  از این رو، حتما قبل از شروع سرمایه‌گذاری به خوبی درباره بروکرها و روش‌های سرمایه‌گذاری تحقیق کنید.

سوالات متداول

حداقل سرمایه ویندزو چقدر است؟

حداقل سرمایه ویندزور در حساب پرایم (Prime) 50 دلار است.

آیا می‌توان با 1 دلار وارد فارکس شد؟

بله. برخی بروکرهای، مانند حساب ثابت یا فیکسد در بروکر آمارکتس، هیچ محدودیت یا مبلغ مشخصی برای سپرده اولیه ندارد.

 حداقل سرمایه آلپاری چقدر است؟

حساب نانو (Nano) آلپاری در پلتفرم متاتریدر 4 حداقل واریز ندارد. اما باقی حساب‌ها دارای محدودیت‌هایی هستند. در حساب استاندارد پلتفرم متاتریدر 4 حداقل واریز 20 دلار و در پلتفرم متاتریدر 5 این مقدار 100 دلار است.

حداقل سرمایه لایت فارکس چقدر است؟

این بروکر دو حساب کلاسیک و ECN دارد که سرمایه مورد نیاز برای باز کردن حساب در هر دو 50 دلار است.

5/5 - (1 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها