تبلیغات
پراپ تریدینگ فارکس

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

بسیاری از سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند که بخش عمده‌ای از حجم معاملات بازار سهام از سوی سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی است. البته که این موضوع درست است؛ اما به غیر از معامله‌گران خرده‌فروشی، چندین موسسه و شرکت نیز در فعالیت‌های روزانه بازار سهام نقش دارند. در واقع، حتی شرکت‌های کارگزاری سهام نیز تمایل به معامله و سرمایه‌گذاری منظم در بازار دارند. این پدیده همان چیزی است که از آن به عنوان پراپ تریدینگ (proprietary trading یا Prop trading) یاد می‌شود.

پراپ تریدینگ، رویه‌ای جذاب در دنیای مالی است که شامل موسساتی می‌شود که با هدف کسب سود، از سرمایه خود برای شرکت در فعالیت‌های معاملاتی استفاده می‌کنند. برخلاف معامله سنتی، که در آن موسسات به نمایندگی از مشتریان معامله می‌کنند، پراپ تریدینگ بر روی معامله ابزارهای مالی به نفع خود شرکت متمرکز است. از آنجایی که پراپ تریدینگ توجه سرمایه‌گذاران باتجربه و افراد کنجکاو را به خود جلب کرده، در این مقاله از بیستکس نگاهی به پراپ تریدینگ و عملکرد آن خواهیم داشت.

پراپ تریدینگ چیست

پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ تریدینگ (Prop Trading) زمانی اتفاق می‌افتد که یک بانک یا شرکت سهام، اوراق مشتقه، اوراق قرضه، کالاها یا سایر ابزارهای مالی را در حساب خود معامله کند و به جای استفاده از پول مشتریان، از سرمایه خود استفاده می‌کند. این روش معامله، شرکت را قادر می‌سازد تا از یک معامله سود کامل کسب کند. بانک‌ها و سایر موسسات مالی با هدف کسب سود مازاد به این نوع معامله می‌پردازند. چنین شرکت‌هایی اغلب از نظر اطلاعات، نسبت به سرمایه‌گذاران متوسط برتری دارند.

اگرچه این نوع معامله پرریسک تلقی می‌شود؛ اما پراپ تریدینگ اغلب یکی از سودآورترین روش‌های سرمایه‌گذاری برای یک شرکت است. پراپ تریدینگ توسط یک معامله‌گر، از طرف بانک یا شرکت مالی انجام می‌شود. این اصطلاح معمولاً زمانی استفاده می‌شود که شرکت‌ها دارایی‌هایی از جمله سهام، ارزهای خارجی، ارزهای دیجیتال، قراردادهای آتی، ETF و موارد دیگر را با پول خود و از طریق یک معامله‌گر خرید و فروش می‌کنند. در چنین مواقعی با مفهوم پراپ تریدینگ سروکار داریم.

معاملاتی که تحت عنوان پراپ تریدینگ شناخته می‌شوند، زمانی رخ می‌دهد که یک موسسه مالی، شرکت کارگزاری، بانک سرمایه‌گذاری یا از سرمایه و ترازنامه شرکت برای انجام تراکنش‌های مالی خود استفاده کنند. این معاملات معمولاً ماهیت سفته‌بازی دارند و از طریق انواع مشتقات یا سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری پیچیده انجام می‌شوند.

یک شرکت پراپ تریدینگ معمولاً متشکل از چندین معامله‌گر است که مسئولیت مناطق مختلف بازار را بر عهده دارند. معامله‌گران از استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلفی مانند تحلیل تکنیکال، معاملات الگوریتمی و تحلیل بنیادی برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی از طرف شرکت استفاده می‌کنند. سپس این شرکت برای انجام معاملات سفارشات را به صرافی‌ها یا بروکرهای فارکس ارسال می‌کند.

معامله‌گر پراپ

معامله‌گر پراپ، به فردی گفته می‌شود که برای به کارگیری استراتژی‌های معاملاتی سودآور و ایجاد سود برای شرکت، بودجه دریافت می‌کند. هر معامله‌گر استراتژی‌ها و رویکردهای خاص خود را دارد و شرکت‌های حمایتی سعی می‌کنند از این تفاوت‌ها برای تولید بازده استفاده کنند. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، این افراد سرمایه لازم برای معامله طیف متنوعی از دارایی‌ها را در بازارهای مالی دارند.

در صورتی که این معامله‌ها سودبخش باشد، هم معامله‌گر و هم شرکت سرمایه‌گذار سود خوبی خواهند کرد. در صورت زیان، قوانین از پیش تعیین‌شده‌ای توسط شرکت سرمایه‌گذار اعمال می‌شود. سود به دست آمده بین معامله‌گر و شرکتی تقسیم می‌شود که سرمایه را به معامله‌گر ارائه کرده است. سهم هر طرف از سود معامله بر اساس قوانین شرکت انتخابی متفاوت است.

اکثر شرکت‌ها 50 درصد از میزان سود را به معامله‌گر می‌دهند؛ اما این عدد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. به طور کلی، حداقل مقدار حدودا 25 درصد است، در حالی که برخی از شرکت‌ها تا سهم 75 درصد را ارائه می‌دهند. درآمد معامله‌گر صرفاً به توانایی او در ایجاد سود بستگی دارد. با این حال، برخی از شرکت‌ها حداقل دستمزد ارائه می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان با تمرکز بیشتر کار می‌کنند.

آموزش شروع پراپ تریدینگ

آموزش شروع پراپ تریدینگ

به صورت کلی، محدودیتی برای کسب درآمد از پراپ تریدینگ وجود ندارد. هر چه معامله‌گر با خرید و فروش در زمان‌های مناسب سود بیشتری کسب کند، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. با این حال، عوامل متعددی می‌تواند بر درآمد شخص تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، درصد سهم از پیش توافق شده مستقیماً بر سود نهایی تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، شرکتی که برای تامین مالی انتخاب می‌کنید بر حقوق شما تأثیر می‌گذارد. به صورت کلی، کارمزد ماهانه، کمیسیون و موارد دیگر را باید در نظر بگیرید. اما چطور پراپ تریدینگ را شروع کنیم؟

به پراپ تریدینگ علاقه داشته باشید

بسیاری از افراد، تنها به دلیل فرصت خوب برای کسب درآمد وارد این کار می‌شوند. به هر حال، پراپ تریدینگ یک شغل بسیار پردرآمد در مقایسه با بسیاری از مشاغل دیگر است. اما در کنار همه این موارد، باید اشتیاق انجام این کار را داشته باشید. توجه داشته باشید که معاملات پراپ یک کار رقابتی است و متخصصان زیادی وجود دارند که باید با آنها رقابت کنید. این واقعیت باعث ایجاد چالش‌های متعددی شده که معامله‌گر باید هر روز با آن مواجه شود.

آیا برای رویارویی با این چالش‌ها آماده‌اید؟ آیا از نظر ذهنی آماده شکست خوردن و تلاش مجدد هستید؟ اگر نه؛ این کار برای شما مناسب نیست. بنابراین اگر عاشق معامله هستید و مشتاق هستید که روزانه به نمودارها نگاه کنید تا داده‌های مورد نیاز را استخراج کنید و بر اساس آنها تماس برقرار کنید، این کار برای شما مناسب است.

درباره پلتفرم‌ها و معامله تحقیق کنید

قبل از انتخاب یک شرکت مناسب برای پراپ تریدینگ، باید به خوبی درباره آنها تحقیق کنید. مهم است که دقت لازم را داشته باشید و شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید تا بهترین گزینه مطابق با نیازهای خود را پیدا کنید. عواملی مانند پلتفرم‌های معاملاتی مورد استفاده، حداقل سرمایه مورد نیاز، کارمزدها، خدمات مشتری و موارد دیگر را در نظر بگیرید.

همانطور که قبلا ذکر شد، یک معامله‌گر پراپ توانایی خرید و فروش دارایی در بازارهای مختلف را دارد. هرچه درک شما از بازار جامع‌تر باشد، عملکرد بهتری خواهید داشت. استراتژی‌ها و روش‌های مختلف را امتحان کنید، آنها را به خوبی بشناسید و مطمئن شوید که می‌توانید با استفاده از آنها درآمد کسب کنید. درباره بازارهای مختلف تحقیق کنید و به مزایا و معایب هر کدام توجه کنید. با شناخت خوب هر بازار مالی، می‌توانید تصمیم مناسب‌تری برای رویکرد معاملاتی دلخواه خود بگیرید.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که استراتژی شما به خوبی با ارزهای دیجیتال مطابقت دارد، بر روی پراپ تریدینگ در این بازار تمرکز کنید. برعکس، اگر معتقدید که می‌توانید در سهام یا بازار فارکس عملکرد خوبی داشته باشد، آن را هدف اصلی خود قرار دهید. قبل از انتخاب شرکت، بیشتر درباره محصولات و خدمات آنها تحقیق کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تیم پشت پلتفرم را بشناسید و مطمئن شوید که برای نیازهای شما مناسب است. با پرسیدن سؤالات درست و دریافت مشاوره، می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری در مورد پیوستن به یک شرکت معاملاتی بگیرید.

قوانین و شرایط هر بازار را بشناسید

مهم نیست که چه بازاری را برای ورود انتخاب می‌کنید، قوانین و محدودیت‌هایی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. هنگام تحقیق در مورد بازارهای مختلف، به دنبال قوانین و شرایط هر یک باشید. تخصص در یک کلاس دارایی خاص به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌های خود را تقویت کنید و به مرور زمان در معامله آن مهارت بیشتری پیدا کنید.

استراتژی‌های معاملاتی خود را برنامه‌ریزی کنید

قبل از شروع معامله با یک شرکت معاملاتی اختصاصی، مهم است که استراتژی‌های خود را برنامه‌ریزی کنید. این شامل تنظیم پارامترهای مدیریت ریسک، مانند توقف ضرر و سود، در کنار استراتژی‌های ورود و خروج است. با برنامه‌ریزی رویکرد خود از قبل، می‌توانید معاملات خود را بهینه کنید و سودآوری خود را به حداکثر برسانید. برنامه‌ریزی مؤثر استراتژی‌های معاملاتی همچنین تضمین می‌کند که حتی زمانی که همه چیز مطابق میل شما نیست، به قوانین پایبند باشید و دچار فومو (FOMO) نشوید.

بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان را پیدا کنید

توجه داشته باشید که نمی‌توان تنها یک گزینه را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کرد. هر شرکت ویژگی‌ها و فرصت‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهد که گروه‌های خاصی از معامله‌گران را تامین می‌کند. برای نتیجه‌گیری منطقی به نکات زیر توجه کنید:

  • درصد تقسیم سود شرکت
  • شرایط و ضوابط شرکت احتمالی
  • پلتفرم و اندیکاتورهای ارائه شده
  • کارمزد و پورسانت شرکت
  • امکان کار حضوری یا کار از راه دور
  • مدارک مورد نیاز برای شروع کار
  • دستورالعمل‌ها و شرایط معامله شرکت
  • اعتبار شرکت انتخاب شده و نظرات کاربران ایرانی

معامله را شروع کنید

پس از انتخاب یک شرکت و دریافت آموزش‌های لازم، زمان شروع معامله فرا رسیده است. مطمئن شوید که اهداف واقع‌بینانه دارید. با انجام این کار، می‌توانید به طور پیوسته سود خود را افزایش دهید و در عین حال ریسک را به حداقل برسانید. به یاد داشته باشید که باید از قوانین حاکم بر بازار و شرکتی انتخابی پیروی کنید. مدیریت ریسک و تثبیت خود به عنوان یک معامله‌گر پرسود کلیدی است. با انجام این کار، به شرکت نشان می‌دهید که معامله‌گر ارزشمندی هستید.

بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

جمع بندی

پراپ تریدینگ مزایای بسیاری را برای یک موسسه مالی یا بانک فراهم می‌کند. از مهمترین آنها می‌توان به سودهای فصلی و سالانه بالا اشاره کرد. هنگامی که یک شرکت کارگزاری یا بانک سرمایه‌گذاری به نمایندگی از مشتریان معامله می‌کند، درآمدهایی به صورت کمیسیون و کارمزد به دست می‌آورد. این درآمد می‌تواند درصد بسیار کمی از کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده یا سود ایجاد شده را نشان دهد؛ اما فرآیند پراپ تریدینگ به یک موسسه اجازه می‌دهد تا سود زیادی از یک سرمایه‌گذاری دریافت کند.

علاوه بر این، موسسه می‌تواند موجودی اوراق بهادار را ذخیره کند. اگر شرکتی برخی از اوراق بهادار را برای اهداف کسب سود خریداری کند، بعداً می‌تواند آنها را به مشتریان خود که بفروشد. پراپ تریدینگ به یک مؤسسه مالی اجازه می‌دهد تا با تأمین نقدینگی روی یک اوراق بهادار یا گروهی از آنها، به یک بازارساز تأثیرگذار تبدیل شود.شرکت‌های مالی از نرم‌افزارهای پیچیده و پیشرفته معاملاتی استفاده می‌کنند که برای استفاده عمومی در دسترس نیستند. آنها همچنین از پلتفرم‌های معاملاتی الگوریتمی و خودکار و همچنین برای معاملات با فرکانس بالا استفاده می‌کنند. این به آنها برتری واضحی نسبت به معامله‌گران خرده‌فروشی و سرمایه‌گذاران عادی می‌دهد.

پراپ تریدینگ زمانی اتفاق می‌افتد که یک موسسه مالی با استفاده از سرمایه خود، معامله انجام دهد. این عمل به شرکت‌های مالی اجازه می‌دهد تا سود خود را به حداکثر برسانند. در پایان برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله آموزش ترید در فارکس و کپی تریدینگ را نیز مطالعه نمایید.

سوالات متداول

پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ تریدینگ (Prop Trading) زمانی اتفاق می‌افتد که بانک یا شرکت مالی، ابزارهای مالی را در حساب خود، با استفاده از سرمایه خود، معامله کند.

بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان کدام است؟

به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، سرمایه‌گذاری مستقیم در برخی شرکت‌ها مشکل است. البته کاربران می‌توانند از شرکت‌های پراپ تریدینگ ایرانی استفاده کنند. باید بهترین گزینه را با توجه به نیازها و تجربه خود انتخاب کنید؛ البته حتما قبل از انتخاب درباره امنیت شرکت تحقیق کنید.

آیا پراپ تریدینگ معتبر است؟

بله. پراپ تریدینگ در اکثر کشورها معتبر و قانونی است.

آیا پراپ تریدینگ رایگان است؟

بله، تعدادی از شرکت‌های در حال حاضر شرایطی را به صورت رایگان به معامله‌گران ارائه می‌کنند تا استراتژی‌های خود را آزمایش کنند.

امتیاز دهید

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها