تبلیغات
کال مارجین مقالات آموزشی

کال مارجین چیست؟ بررسی تفاوت لیکوئید و کال مارجین

  • توسط zeinab
  • 9 دقیقه

بسیاری از افراد در روند بازار درگیر برخی از پیش بینی های نادرست می شوند. این امر باعث ضرر های زیادی برای تریدر ها یکی شود و آن ها را وارد مرحله ای به نام کال مارجین می کند. به طور کل این مرحله مربوط به افرادی است که درگیر زیاد می شوند. در این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس سعی داریم به شما کال مارجین را توضیح دهیم و بعد از این امر به واسه انجام برخی از مراحل به شما کمک کنیم که چگونه از این مرحله بگذرید. در این مقاله کال مارجین های بازار های متفاوت برای شما بازگو می شود تا در صورت اتفاق بتوانید به راحتی این مورد را حل کنید با ما همراه باشید.

کال مارجین چیست؟

کال مارجین چیست؟

موجودی حساب شما در این امر بسیار مهم است. شما به نسبت میزان موجودی خود می توانید تا 30 درصد ضرر کنید و بعد از این امر اگر میزان ضرر شما بیشتر شود اخطاریه کال مارجین دریافت می کنید. اشخاصی که در این وضعیت قرار می گیرند.

باید تا حداکثر یک ساعت بعد از شروع بازار در روز کاری بعد وجه جبرانی را به حساب عملیاتی خود منتقل کنند یا آفست را جایگزین این امر کنند. برای مثال شخصی با موجودی حساب 1 میلیون و 500 هزار تومان در وضعیت پایان معامله و دو موقعیت باز است.

این امر نشان دهنده این است که با این وجه باید حداقل در حساب خود 1 میلیون و 610 هزار تومان داشته باشد و اگر این مقدار موجود نیست این شخص وارد حالت کال مارجین می شود. اگر شخص قبل از اتمام معاملات موجودی خود را شارز کند از این وضعیت خلاص می شود.

کال مارجین شدن فارکس به چه معنا می باشد؟

کال مارجین یکی از اصطلاحات فارکس که به این امر سطح محدودیت می گویند. این امر به این معنا است که اگر مارجین لول شما به 100 درصد برسد نمی توانید پوزیشن جدید دنبال کنید. اگر جهت بازار تغییر کند اکوئیتی شما از مارجینتان بیشتر می شود.

بروکر فارکس در این موقع به شما هشدار می دهد و شما باید حساب خود را شارژ کنید. اگر به سطح استاپ اوت برسد، تمام معاملات شما بسته می شود. کارگزاری به شما اجازه نمی دهد که بر روی پول های درون حساب شما ریسک کنند و این امر باعث بدهکاری به کارگزاری می شود. اگر به دنبال سوال کال مارجین در فارکس به چه معناست هستید باید سایت های متفاوتی را دنبال کنید.

جدول اطلاعات

در این جدول شما می توانید از چکیده اطلاعات کال مارجین استفاده کنید.

موضوعکال مارجین
وضعیت های متفاوت در بازار ها وجود دارد؟وضعیت نرمال، وضعیت ات ریسک، وضعیت مارجین کال
کال مارجین در کدام بازار ها اجرا می شود؟بازار بورس، فارکس، ارز دیجیتال
عدم پرداخت وجه چه مشکلی ایجاد می کند؟جرائم انتقال وجه به حساب فروشنده
بازار جبرانی شامل چند دوره است؟6 دوره
کال مارجین به زبان ساده

کال مارجین به زبان ساده

کال مارجین شدن یعنی چی؟ یعنی حساب شما بیش از حد ضرر کند. کال مارجین با مثال در این مقاله برای شما توضیح داده شده است. این عملیات باعث می شود که اجازه نداشته باشید پوزیشنی جدید در معاملات خود باز کنید. به طور کلی افراد زیادی با جستجو عبارت کال مارجین شدم وارد سایت های معتبر می شوند. برای رفع این امر باید حساب خود را شارژ کنید و پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله آموزش شارژ حساب در فارکس را بخوانید.

کال مارجین ارز دیجیتال هم داریم؟

این عملیات یکی از مهم ترین عملیات در بازار ارزها می باشد و این امر مستلزم انجام برخی از مراحل است. منظور از کال مارجین وارد شدن به مرحله ای است که ضرر های زیادی در حساب شما به وجود آمده است. وضعیت ریسک در این مراحل بسیار حساس می شود و در واقع اگر اتفاق بی افتد باعث می شود که حساب شما دچار مشکل شود.

در نظر بگیرید که در این عملیات شما بار ها و بارها ضرر کرده اید و به دنبال این امر برخی از مهم ترین عوامل را در نظر گرفته اید و حساب خود را برای شارژ آمده نکرده اید. در این مرحله ضرر زیادی را تجربه خواهید کرد. به همین دلیل تمامی تریدر ها درباره تحلیل های قبل از معامله صحبت می کنند.

کال مارجین در بورس ایران

این عملیات نه تنها در بازار ارزها بلکه در بازار بورس ها نیز وجود دارد. به طور کلی شما به واسطه برخی از مهم ترین اطلاعات راجع به این عملیات می توانید به راحتی از پس از آن بر آیید. وضعیت نرمال در صورتی خدشه دار می شود که شما زیر 20 درصد مجاز ضرر کنید.

بعد از این امر شما اخطاریه کال مارجین را دریافت می کنید و این امر باعث می شود که به دنبال شارژ حساب خود باشید. بهتر است این کار را انجام دهید تا پوزیشن های شما بسته نشود. در ابتدا امر یا باید وجه نقد را افزایش دهید، یا باید موقعیت های خود را ببندید تا از این وضعیت خارج شوید. اگر این عملیات را انجام ندهید بازار جبرانی برای بستن موقعیت های شما اقدام می کند.

سطح کال مارجین متفاوت است؟

این عملیات بسته به میزان سرمایه گذاری شما و میزان ضرر شما دارد و به همین دلیل سطح آن متفاوت است. به طور کلی به واسطه این امر می توانید به راحتی از پس کال مارجین بر آیند. شما باید واریز وجه خود را انجام دهید و بعد از این امر اگر توانایی واریز وجه را ندارید، موقعیت ها و پوزیشن های باز خود را ببنید و در صورت نبود این دو راه از ادغام این دو راه استفاده کنید. مقداری از وجه نقد خود را واریز کنید و موقعیت های باز خود را ببندید.

مقایسه وضعیت کال مارجین با وضعیت های دیگر

مقایسه وضعیت کال مارجین با وضعیت های دیگر

برای فعالیت در بازار تریدر باید حساب عملیات خود را به اندازه کافی شارژ کند. این امر در بین فروشنده و خریدار یکی است و هر دو باید قبل از معامله مقداری وجه نقد در حساب های عملیاتی خود بریزند. این وجه بعد از معامله به عنوان وجه تضمین بلوک می شود.

به طور کل حساب عملیاتی هر نیم ساعت یک بار بروزرسانی می شود و این امر حساب را به سه وضعیت متفاوت در می آورد. وضعیت نرمال، ات ریسک و مارجین کال وضعیت های حساب هستند. در نظر بگیرید که در وضعیت نرمال در صورتی امکان پذیر است که بعد از تسویه حساب سود هایی برای معامله گران شناسایی شود و این امر باعث افزایش حساب عملیاتی معامله گران می شود.

این امر باعث افزایش حساب معاملاتی می شود و به این وضعیت نرمال می گویند. وضعیت ریسک وضعیتی است که معامله گر زیاد می کند و به این واسطه 30 درصد از حساب عملیاتی آن کسر می شود اما هنوز 70 درصد وجود دارد. وضعیت مارجین کال وضعیتی است که حساب عملیاتی بیش از 70 درصد ضرر داشته است و این امر باعث می شود که به وضعیت کال مارجین در آید.

بازار جبرانی چیست؟

بازار جبرانی موقعیت های خرید و فروش مشتریانی که در وضعیت کال مارجین قرار دارند و وجه خود را با موفقیت واریز نکرده اند پیش می آید. بازار جبرانی شامل 6 دوره دو دقیقه ای و تک قیمتی است. دوره حراج آن شامل یک دوره گشایش و حراج های تک قیمیتی می باشد.

جرم عدم واریز وجه توسط خریدار چیست؟

اگر تعهد مربوط به پرداخت وجه نقد را انجام ندهید. جرائمی برای شما در نظر گرفته می شود. اگر در موقعیت باز خرید تا ساعت 12 روز کاری در روز بعد وجه را وارد سیستم نکردید جریمه یک درصد ارزش قرارداد را متحمل می شوید.

این مبلغ از حساب شخصی که در قالب خریدار در این معامله قرار دارد و برای فروشنده ارسال می شود. مهلت پرداخت وجه به هیچ عنوان قابل برگشت نیست و بعد از یک ثانیه گذشتن از زمان خریدار جریمه می شود.

سوالات متداول

وضعیت های حساب های عملیاتی کدام اند؟

تا به امروز سه وضعیت ثبت شده است و این امر در تمامی بازار ها وجود دارد. در حال حاضر وضعیت نرمال، وضعیت ریسک و وضعیت مارجین کال در بازار های متفاوت وجود دارد.

آیا کال مارجین برای بازار های متفاوت وجود دارد؟

این وضعیت برای تمامی بازار ها مانند ارزهای دیجیتالی، بورس، فارکس و وجود دارد.

آیا می توان از وضعیت کال مارجین بیرون آمد؟

شما می توانید با پرداخت وجه به حساب عملیاتی و یا بستن پوزیشن های معامله و موقعیت های باز خود از این وضعیت خلاصی پیدا کنید.

بازار جبرانی در بازار بورس وجود دارد؟

بازار جبرانی برای افرادی است که نمی توانند وجه نقد خود را پرداخت کنند. بعد از اتمام زمان پرداخت وارد بازار جبرانی می شوند.

آیا این وضعیت برای تمامی افراد یکسان است؟

به طور کل این وضعیت برای افرادی می باشد که میزان ضرر را رد کرده اند و برای جلوگیری از ضرر بیشتر وارد این وضعیت می شوند. در حال حاضر این وضعیت برای تمامی افرادی که ضرر می کنند یکسان است.

جریمه شخصی که وجه خود را واریز نکرده است چیست؟

افرادی که وجه خود را واریز نمی کنند و بعد از اتمام وقت واریز جریمه می شوند و این جریمه از حساب خریدار به حساب فروشنده واریز می شود.

آیا وضعیت نرمال در تمامی بازار های سودآوری وجود دارد؟

وضعیت نرمال برای تمامی بازار ها وجود دارد و شما در این وضعیت سود کرده اید.

امتیاز دهید
zeinab

zeinab

زینب احمدنژاد نویسنده تولید محتوا بیستکس هستم. به بررسی و ارائه دانستنی های روز ارزهای دیجیتال در بیستکس می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها