مزایا تعیین حد ضرر در بورس چیست؟ مقالات آموزشی

منظور از تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

 • توسط sajjad
 • 19 دقیقه

بازار بورس بزرگ ترین بازار تجاری جهان به شمار می رود که کاربران بسیار زیادی در سرتاسر جهان در آن فعالیت دارند. در بازار بورس یکی از مهم ترین مسائلی که اهمیت بالایی هم دارد بحث سود و ضرر می باشد. بحث سود و ضرر در بازار بورس بسیار مهم است و معمولا برای آن ها از اندیکاتور هایی به نام تعیین حد سود و ضرر استفاده می کنند. تعیین حد ضرر در بورس بسیار مهم و کاربردی می باشد. اگر در بازار بورس فعالیت دارید ممکن است تا کنون مطالبی راجب تعیین حد ضرر در بورس به گوش شما رسیده باشد و احتمالا از آن استفاده هم کرده یا شناخت مناسبی از آن ها دارید.

در بازار بورس اندیکاتور های زیادی فعالیت دارند که یکی از آن ها تعیین حد ضرر می باشد. اگر در بازار بورس فعالیت دارید اما اطلاعات کافی در رابطه با تعیین حد سود و زیان در بازار بورس ندارید حتما این مقاله را تا پایان مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس می توانید اطلاعات جامع و کافی در رابطه با حد ضرر داشته باشید و از هر سوالی در این زمینه بی نیاز خواهید شد.

منظور از تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

منظور از تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

یکی از مهم ترین اندیکاتور های بازار بورس در سرتاسر جهان تعیین حد ضرر می باشد. با توجه به گسترش بازار بورس ممکن است تا کنون نام تعیین حد سود یا ضرر به گوشتان خورده باشد. تعیین حد در بورس بسیار کاربردی است و اکثر کاربران در هنگام سرمایه گذاری از این ابزار استفاده می کنند.

تعیین ضرر در بورس بسیار آسان است. تعیین ضرر به این معناست که زمانی که یک کاربر می خواهد بر روی یک سهام سرمایه گذاری کند مرزی برای میزان ضرر خود مشخص کند که معمولا 10 رصد سهام خریداری شده به عنوان مرز تعیین می شود.

به طور مثال شما می خواهید بر روی یک سهام سرمایه گذاری کنید و مبلغ سرمایه شما 10 میلیون تومان می باشد. حال شما 10 درصد از میزان سرمایه گذاری خود را که حدود 1 میلیون تومان می باشد را به عنوان حد ضرر مشخص می کنید.

زمانی حال زمانی که شما حد ضرر را مشخص کردید زمانی که در سرمایه خود 10 درصد ضرر کنید و سرمایه شما به 9 میلیون تومان می رسد این اندیکاتور این مفهوم را به شما می رساند که سهم خود را به فروش برسانید. تعیین حد سود در بورس هم مشابه به همین مورد است و زمانی که سود شما به 10 درصد یا میزان مشخص شده برسد پیغام فروش به دست شما می رسد.

روش های تعیین حد ضرر در بورس کدامند؟

روش های تعیین حد ضرر در بورس کدامند؟

تعیین ضرر در بورس به روش های مختلفی صورت می گیرد. روش های ضرر در بازار بورس به 2 شکل تعیین می شوند. اولین روش تعیین مقدار ثابت عددی بوده و روش دوم نیز مقدار ثابت درصدی می باشد. شما زمانی که بر روی یک سهام سرمایه گذاری می کنید اگر قصد استفاده از تعیین حد ضرر را دارید می بایست از یکی از این 2 روش ذکر شده استفاده کنید که تفاوت های هم با هم دارند.

در این قسمت به معرفی روش های تعیین حد ضرر در بازار بورس اشاره شده است که با خواندن دقیق این قسمت می توانید به راحتی حد ضرر خود را در هنگام سرمایه گذاری مشخص کنید.

تعیین مقدار ثابت عددی

تعیین مقدار ثابت عددی اولین روش در تعیین حد ضرر بورس می باشد. این روش به این گونه است که شما در هنگام سرمایه گذاری بر روی یک سهام یک عدد ثابت را به عنوان مرز ضرر خود مشخص می کنید. به طور مثال شما بر روی یک سهام 10 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده اید و برای آن حد ضرر 200 هزار تومانی مشخص می کنید و زمانی که در سرمایه خود 200 هزار تومان ضرر کنید سهام شما به فروش می رسد.

تعیین مقدار ثابت درصدی

دومین روش تعیین ضرر تعیین درصد می باشد. در رابطه با این روش توضیحاتی در قسمت های قبل گفته شد. شما در هنگام سرمایه گذاری به عنوان مثال 10 درصد را به عنوان مرز ضرر خود مشخص می کنید و زمانی که در سرمایه خود 10 درصد ضرر کنید سهام شما به فروش می رسد.

نرم افزار حد ضرر بورس

همان طور که اشاره شد تعیین سود و ضرر در بازار بورس بسیار مهم است. با توجه به اهمیت بالای این موارد به خصوص تعیین حد ضرر نرم افزار هایی ارائه و ایجاد شده اند که کاربران با استفاده از آن ها می توانند به صورت درصدی یا عدد ثابت میزان حد ضرر خود را در بازار بورس مشخص نمایند.

این نرم افزار ها بسیار کاربردی بوده و کاربران زیادی از آن ها برای تعیین حد ضرر استفاده می کنند. در قسمت زیر به بهترین نرم افزار هایی که با استفاده از آن ها می توانید حد و مرز ضرر خود را در بازار بورس مشخص کنید اشاره شده است.

 • نرم افزار آتی کالا
 • نرم افزار سبد بورس
 • نرم افزار مفید تریدر

آموزش حد سود و ضرر در بورس را چگونه فرا بگیریم؟

ممکن است شما در بازار بورس بخواهید برای سرمایه گذاری های خود حد سود و ضرر مشخص کنید اما روش آن را بلد نباشید. در حال حاضر در بازار بورس تریدر های زیادی فعالیت دارند که گاهی هم کلیپ های آموزش در حوزه های مختلف بازار بورس منتشر می کنند.

شما اگر قصد فرا گیری آموزش تعیین حد سود و ضرر در بازار بورس را دارید می توانید از کلیپ های آموزشی منتشر شده توسط تریدر های بازار بورس استفاده کنید.

شما برای دسترسی به این کلیپ های آموزش می توانید عبارت (آموزش تعیین ضرر در بورس) را در گوگل جست و جو کنید. همچنین تعداد زیادی از این کلیپ ها نیز در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام هم وجود دارد که جزو بهترین منابع برای فرا گیری آموزش های تعیین حد سود و ضرر در بازار بورس می باشند.

چگونه حد ضرر را فعال کنیم؟

در این قسمت به نحوه فعال سازی حد ضرر در بازار بورس اشاره شده است. شما با اجرای دقیق مراحل ذکر شده به راحتی می توانید حد ضرر در سرمایه گذاری خود را مشخص کنید. برای فعال سازی حد ضرر مانند روش زیر عمل کنید.

 1. نرم افزار اکسپرت را دانلود و روی کامپیوتر خود نصب کنید.
 2. متا تیبل خود را باز کنید.
 3. از قسمت file بر روی گزینه open data folder را کلیک کنید.
 4. در صفحه باز شده بر روی mql 4 کلیک کنید.
 5. حال در صفحه جدید پوشه experts را باز کرده و فایل دانلود شده را در این پوشه کپی کنید.
 6. حال در صفحه اصلی برنامه متا تیبل کلید های ctrl+n را فشار دهید.
 7. در سمت چپ کادر بر روی گزینه expert advisors کلیک راست کرده و بر روی refresh  کیک کنید.
 8. حال در سمت چپ کادر نام نرم افزار دانلود (auto sl and ts) شده وجود دارد. آن را بر روی نمودار بکشید و بر روی گزینه yes کلیک کنید.
 9. حال از قسمت inputs می توانید حد ضرر خود را مشخص کنید و سپس بر روی ok  کلیک کنید.
 10. در کادر بالای صفحه بر روی گزینه auto trading کلیک کرده تا تعیین حد فعال شود.
مزایا تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

مزایا تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

تعیین حد ضرر در بازار بورس به قدری حائز اهمیت است که حتی می توان آن را یک تفاوت مهم میان تریدر حرفه ای با تریدر آماتور دانست. تعیین حد سود و ضرر در بورس مزایا و ویژگی های زیادی دارد و باعث شده تا کاربران زیادی از این قابلیت استفاده کنند.

در این قسمت مزایای تعیین حد ضرر در بورس ذکر شده است که با توجه به این مزایا و ویژگی ها شما نیز اگر در بازار بورس فعالیت دارید می توانید از آن استفاده کنید.

 • جلوگیری از ضرر های مالی سنگین
 • جلوگیری از خواب سرمایه
 • عادت به استراتژی معاملاتی
آیا تعیین حد ضرر در بورس با اندیکاتور atr امکان پذیر است؟

آیا تعیین حد ضرر در بورس با اندیکاتور atr امکان پذیر است؟

اندیکاتور atr به معنای میانگین محدوده واقعی می باشد. این اندیکاتور توسط جونیور ولز وایدر مطرح شده است و اولین بار با هدف تحلیل بازار کالا به وجود آمد. اندیکاتور atr می تواند نوسانات را با تجزیه محدوده قیمت یک دارایی یا سهام را بسنجد و در حال حاضر در بازار بورس هم مورد استفاده قرار می گیرد.

از این اندیکاتور در بازار بورس برای تعیین حد ضرر هم استفاده می شود. در حال حاضر بسیاری از کاربران از اندیکاتور atr  برای تعیین حد ضرر خود استفاده می کنند. در صورت استفاده از اندیکاتور atr در تعیین حد ضرر باید شاخص را در عدد 2 ضرب کرده تا یک نقطه برای حد ضرر تعریف شود. به طور مثال اگر قصد دارید 10 درصد سرمایه را به عنوان حد ضرر قرار دهید باید شاخص را بر روی 5 درصد تعریف کنید.

جدول اطلاعات

جدول اطلاعات

در قسمت زیر جدولی وجود دارد که در آن به مهم ترین نکات پیرامون تعیین حد ضرر در بورس اشاره شده است. هر کدام از موارد ذکر شده از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

موضوعتعیین حد ضرر در بورس
مزایای تعیین حد در بورس چیست؟جلوگیری از ضرر مالی سنگین، جلوگیری از خواب سرمایه، عادت به استراتژی معاملاتی
روش های تعیین حد در بورس چیست؟تعیین مقدار ثابت عددی، تعیین مقدار ثابت درصدی
بهترین نرم افزار های تعیین حد ضرر بورس کدامند؟آتی کالا، سبد بورس، مفید تریدر
فرمول محاسبه حد ضرر چیست؟در حال حاضر هیچ فرمول و قانونی برا محاسبه حد ضرر وجود ندارد.
فرمول محاسبه حد ضرر چیست؟

فرمول محاسبه حد ضرر چیست؟

در قسمت های قبل به صورت کامل در مورد حد ضرر در بورس صحبت شد. یکی از بحث های مهم در رابطه محاسبه ارز دیجیتال فرمول محاسباتی آن می باشد. در مورد فرمول محاسباتی حد ضرر باید بگوییم که در واقع هیچ فرمول یا قاعده و قانون مشخصی برای تعیین حد ضرر وجود ندارد و به نوعی این مورد به عوامل مختلفی مانند سبک سرمایه گذاری و میزان ریسک پذیری معامله گر بستگی دارد زیرا تعیین حد ضرر یک نوسان گیر با یک فرد معامله گر که به صورت بلند مدت سرمایه گذاری می کند کاملا تفاوت دارد. هر چند که گفته شد برای محاسبه حد ضرر فرمول مشخصی ندارد اما باز هم چند روش و فرمول وجود دارد که در قسمت زیر نام این فرمول ها ذکر شده است.

 • تعیین حد ضرر به روش ثابت
 • تعیین حد ضرر به روش مکانیکال
 • تعیین حد ضرر به روش تکنیکال و رسم نمودار

چگونه حد ضرر در ایزی تریدر را فعال کنیم؟

ایزی تریدر سامانه اختصاصی کارگزاری مفید می باشد که معاملات آنلاین این کارگزاری را انجام می دهد. کارگزاری مفید جزو معروف ترین کارگزاری های ایرانی در بازار بورس می باشد که کاربران زیادی از آن استفاده می کنند. با توجه به استفاده زیادی که از این کارگزاری صورت می گیرد و همچنین این که سامانه ایزی تریدر اصلی این کارگزاری می باشد، چگونگی فعال کردن حد ضرر در سایت ایزی تریدر هم جزو سوالات رایج کاربران می باشد. در این قسمت به چگونگی فعال کردن حد ضرر در سایت ایزی تریدر اشاره شده است.

شما برای فعال کردن حد ضرر در ایزی تریدر مانند روش زیر عمل کنید.

 • بر روی موقعیت معاملاتی راست کلیک کنید.
 • گزینه Modify or Delete را انتخاب کنید.
 • حال در این قسمت می توانید مقدار یا حد ضرر خود Stop Loss را تعیین کنید.

چه عواملی بر تعیین حد ضرر در بورس تاثیرگذار است؟

در تعیین حد ضرر بورس دو عامل مهم تاثیرگذار هستند و حتما باید به آن ها توجه ویژه ای شود. عوامل تاثیرگذار در تعیین حد ضرر با یک دیگر تفاوت دارند و هر کدام از آن ها نیز اثر خاص خود را بر روی حد تعیین شده می گذارند. در قسمت زیر مهم ترین عواملی که در تعیین حد ضرر در بازار بورس اثرگذار هستند ذکر شده است.

 • فیبوناچی
 • امواج الیوت
 • الگو های نموداری
 • کف دو قلو
 • الگوی سر و شانه

مواردی که ذکر شد عوامل کلی تاثیرگذار در تعیین حد هستند. علاوه بر موارد ذکر شده عوامل دیگری هم مانند دیدگاه زمانی سرمایه گذار و همچنین ریسک پذیری سرمایه گذار هم نقش مهمی در تعیین حد ضرر در بورس دارند.

چه زمانی فرمول حد ضرر استفاده کنیم؟

معمولا زمانی که یک سرمایه گذار در حال سرمایه گذاری بر روی یک سهام می باشد در همان هنگام از حد ضرر استفاده می کند. حد ضرر تایم خاصی ندارد که بگوییم چه زمانی باید از آن استفاده کرد و تقریبا هر کاربر در هنگام سرمایه گذاری حد ضرر خود را هم تعیین می کند.

شما نیز اگر به دنبال سرمایه گذاری در بورس هستید حتما در همان ابتدا حد ضرر خود را هم تعیین و فعال کنید. در قسمت های گذشته در رابطه با ویژگی ها و مزایای فعال سازی حد ضرر توضیحاتی ارائه شد و شما با فعال کردن آن می توانید از ضرر مالی سنگین جلوگیری کنید.

تعیین حد ضرر در بورس مناسب افراد مبتدی است؟

در قسمت های گذشته گفته شد که حد ضرر یکی از تفاوت های تریدر حرفه ای با تریدر های تازه کار می باشد. تعیین حد ضرر برای افراد مبتدی بسیار مناسب است زیرا هنوز این تریدر ها چندان با بازار بورس آشنا نیستند و استفاده از حد ضرر می تواند کمک بسیار زیادی به آن ها داشته باشد. نه تنها تعیین حد ضرر بلکه تعیین حد سود هم برای تریدر های مبتدی بسیار مناسب می باشد.

شما فرض کنید که یک تریدر تازه کار و مبتدی هستید و چندان در بازار بورس فعالیت نکردید. با توجه به این مورد ممکن است شما زمان مناسب خرید و فروش یک سهام را ندانید و شاید با ضرر مالی سنگینی هم مواجه شوید. حال شما با استفاده از تعیین حد ضرر می توانید ضرر مالی خود را بسیار کاهش دهید و کم کم می توانید با بازار بورس آشنا شوید به همین دلیل تعیین حد مرز برای کاربران و تریدر های مبتدی بسیار مناسب می باشد.

تعیین حد ضرر در بورس برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

تعیین حد ضرر در بورس برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

یکی از نکات مهم در رابطه با تعیین حد ضرر در بورس مدت زمان سرمایه گذاری و تایم فریم ها می باشد. سرمایه گذاری ها معمولا به صورت بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت می باشند که حد ضرر در هر یک از این تایم فریم ها متفاوت است.

معمولا معامله گرانی که در بازار های مالی مانند بازار بورس با دیدگاه کوتاه مدت فعالیت دارند برای تعیین زمان خروج خود از معاملات از حد سود و حد ضرر استفاده می کنند.

استفاده از حد ضرر در سرمایه گذاری های کوتاه مدت به مراتب بیشتر به سرمایه گذاری های بلند مدت مورد استفاده قرار می گیرد. ناگفته نماند که بسیاری از کاربران و تریدر ها بر این عقیده هستند که حد ضرر در معاملات کوتاه مدت تفاوتی با تایم فریم های بلند مدت ندارد.

تعیین حد ضرر در بورس برای سرمایه گذاری بلند مدت

در حال حاضر افراد زیادی هستند که برای سرمایه گذاری های خود از تایم فریم های بلند مدت استفاده می کنند. تعیین حد در سرمایه گذاری بلند مدت هم کاربرد زیادی دارد و افراد زیادی هستند که برای سرمایه گذاری های خود از تعیین حد ضرر یا تعیین حد سود استفاده می کنند.

سرمایه گذاری های بلند مدت معمولا برای افراد است که به دنبال سود بالایی هستند. در سرمایه گذاری بلند مدت باید صبر زیادی از خود به خرج دهید. تعیین حد ضرر در تایم فریم های بلند مدت هم معمولا ریسک بیشتری دارند و افراد معمولا درصد های به مراتب بالاتری را به نسبت سرمایه گذاری های کوتاه مدت تعیین می کنند.

به طور مثال ممکن است یک کاربر در تایم فریم کوتاه مدت 10 درصد سرمایه را به عنوان حد ضرر مشخص کند اما در تایم فریم بلند مدت ممکن است حتی تایم فریم خود را تا 30 درصد هم بالا ببرد تا بتواند سود بیشتری کسب کند. البته درصد های بالا ریسک بالاتری هم دارند و ضرر مالی سنگین تری هم ممکن است داشته باشند.

سوالات متداول

منظور از تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

تعیین حد ضرر در بورس به این گونه است که شما یک عدد ثابت یا یک درصد از سرمایه گذاری خود را به عنوان حد ضرر مشخص می کنید. به عنوان مثال شما حد ضرر 10 درصدی را تعیین می کنید و زمانی که کل سرمایه شما 10 درصد ضرر کند سهام شما به صورت خودکار به فروش می رسد و یا پیغامی در این راستا برای شما ارسال می شود.

روش های تعیین حد ضرر در بورس کدامند؟

تعیین مقدار ثابت عددی و تعیین مقدار ثابت درصدی روش های تعیین ضرر در بازار بورس هستند.

بهترین نرم افزار های تعیین حد ضرر بورس کدامند؟

آتی کالا، سبد بورس و مفید تریدر بهترین نرم افزار های تعیین حد ضرر بورس به شمار می روند.

مزایای تعیین حد ضرر در بورس چیست؟

جلوگیری از ضرر های مالی سنگین، جلوگیری از خواب سرمایه، عادت به استراتژی معاملاتی مهم ترین ویژگی و مزایای تعیین حد ضرر به شمار می روند.

فرمول محاسبه حد ضرر چیست؟

در حال حاضر محاسبات حد ضرر فرمول مشخصی ندارند و این معمولا بستگی به مدت زمان سرمایه گذاری و میزان ریسک پذیری تریدر دارد.

چه عواملی بر تعیین حد ضرر در بورس تاثیرگذار است؟

فیبوناچی، امواج الیوت، الگو های نموداری، کف دو قلو و الگوی سر و شانه مهم ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین حد ضرر بورس به شمار می روند.

چگونه حد ضرر در ایزی تریدر را فعال کنیم؟

در طول مقاله به صورت کامل به این موضوع اشاره شده است.

حد ضرر درصدی چگونه است؟

شما در این مورد به یک درصد از سرمایه خود را به عنوان حد ضرر تعیین می کنید به عنوان مثال 10 درصد از کل سرمایه حد ضرر شما می باشد.

حد ضرر یک عدد ثابت چیست؟

شما در این روش یک عدد ثابت مانند 200 هزار تومان را به عنوان حد ضرر خود تعیین می کنید.

اندیکاتور atr چیست؟

اندیکاتور atr می تواند نوسانات را با تجزیه محدوده قیمت یک دارایی یا سهام را بسنجد که در بورس هم کاربرد دارد.

تایم فریم های سرمایه گذاری در بورس کدامند؟

بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تایم فریم های سرمایه گذاری در بورس هستند.

آیا استفاده از حد ضرر خوب است؟

حد ضرر برای سرمایه گذاری ها بسیار مناسب می باشد.

نحوه فعال سازی حد ضرر چگونه است؟

در طول مقاله به نحوه فعال سازی حد ضرر اشاره شده است.

آموزش های حد ضرر را چگونه فرا گیریم؟

با استفاده از کلیپ های آموزشی می توانید آموزش های لازم را در این زمینه فرا گیرید.

آیا تریدر های حرفه ای هم از حد ضرر استفاده می کنند؟

در حال حاضر تریدر های حرفه ای هم در سرمایه گذاری های خود از حد ضرر استفاده می کنند.

امتیاز دهید
sajjad

sajjad

سجاد نوری عضو گروه seo و بهینه سازی بیستکس هستم. شما می توانید مطالب من را از صفحه من دنبال کنید.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها