تبلیغات
ابزارها

همه چیز درباره اندیکاتور obv + مزایا و ویژگی های آن

  • توسط sara
  • 11 دقیقه

به طور قطع برای انجام یک معامله موفق و کسب سود در بازار های مالی به خصوص بازار فارکس و ارزهای دیجیتال تحلیل نمودار ها و نوسانات قیمت که در نتیجه آن می‌ توان آینده بازار را پیش‌ بینی کرد یکی از نکات کلیدی و بسیار مهم می باشد. به همین جهت اندیشمندان و تحلیل گران اقتصادی همواره به دنبال ارائه ابزار های جدید و پیشرفته برای تحلیل بازار هستند. طوری که ما شاهد تعداد بسیار زیاد و متنوع اندیکاتور ها در بازار هستیم که هر کدام با توجه به قابلیت و کارایی که دارند در جهت شناسایی و پیش بینی آینده بازار یک ابزار مفید برای تحلیل گران هستند. اندیکاتور obv نوعی از اندیکاتور ها می‌باشد که تحلیل گران با استفاده از این شاخص می‌ توانند جریان حجم معاملات را در بازار مشاهده کرده و آن را با حرکات قیمت در نمودار مقایسه کنند. در نتیجه روند بازار مشخص خواهد شد و آن چه که در این نمودار اهمیت دارد این است که حجم معاملات باید در جهت روند قیمت رشد داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه صرافی ارز دیجیتال بیستکس باشید.

اندیکاتور obv چیست؟  

اندیکاتور حجم تعادلی OBV مخفف شده عبارت  On Balance Volume می‌ باشد که یکی از اندیکاتور های تحلیل تکنیکال از نوع مومنتوم می باشد. با استفاده از این اندیکاتور تحلیل گران می تواند جریان حجم در دارایی های مختلف را مورد بررسی قرار دهند و با استفاده از آن تغییرات قیمتی بعدی را در نمودار پیش بینی کنند. این شاخص برای اولین بار توسط شخصی به نام جوزف گرانویل طراحی و ارائه شده است.

وظیفه این اندیکاتور این است که تغییرات حجم در دارایی ها را بر اساس حرکات قیمتی بسنجد تا این گونه بتواند برای حرکات بعدی پیش بینی های درست انجام دهد. به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران حجم معاملات در بازار اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که حجم می ‌تواند به عنوان نیروی محرکه بازار عمل کند و به همین خاطر تغییر و تعامل بسیار با اهمیت است. روش کار با اندیکاتور obv بسیار آسان و قابل فهم می باشد.

به این صورت که معمولاً در پایان معاملات روزانه قیمت ها پایین تر یا بالاتر با حجم خاصی از معاملات بسته می شود، در صورتی که قیمت بالاتر بسته  شده باشد حجم معاملات عددی مثبت خواهد بود و به حجم معاملات روز قبل نیز اضافه می شود و چنان چه قیمت پایین تر بسته شده باشد حجم معاملات عددی منفی را نشان می‌دهد و از حجم معاملات روز قبل کاسته خواهد شد.

اگر هم روزی بدون تغییر باشد شاخص حجم معاملات همچنان ثابت باقی خواهد ماند. به طور کلی حجم معاملات تعادلی عبارت است از جمع کل اعداد حجم معاملات مثبت و منفی به صورت پیشرونده می ‌باشد.

ویژگی های اندیکاتور obv به چه صورت است؟

اندیکاتور obv یکی از ابزار های مفید در بازار های مالی و سرمایه به خصوص بازار بورس بوده است و به همین خاطر از زمان ارائه آن تا به حال استفاده های زیادی از این اندیکاتور صورت گرفته است. این شاخص ویژگی هایی دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد: 

اندیکاتور مومنتوم

بارزترین ویژگی که در رابطه با اندیکاتور حجم تعادلی تعریف شده این است که این شخص یک اندیکاتور مومنتوم می باشد که با استفاده از تغییرات حجم معاملات برای پیش بینی قیمت در نمودار بهره می برد.

 تشخیص دهنده خط روند 

مهم ترین کارایی اندیکاتور حجم تعادلی این است که با توجه به حجم معاملات و نوسانات قیمت روند نمودار را ارزیابی کرده و آن را در آینده پیش بینی می کنند.

تابع تحرکات بازار 

یکی دیگر از ویژگی‌ های اندیکاتور حجم تعادلی این است که معمولاً obv نشان دهنده احساسات و هیجانات جمعی بازار می باشد که می تواند در نتیجه یک بازار خرسی یا گاوی ایجاد شده باشد و آن را می توان به خوبی می توان در نمودار حجم تعادلی مشاهده کرد.

 آموزش استفاده از اندیکاتور obv

تحلیل گران بازار همواره بر تحلیل تکنیکال به عنوان عامل اصلی موفقیت و کسب سود تاکید دارند. لذا برای این که یک تریدر موفقی در بازار باشید باید کار با اندیکاتور ها از جمله اندیکاتور obv را بلد باشید تا بتوانید آینده بازار را پیش بینی کرده و در معاملات موفق سرمایه گذاری داشته باشید.

در رابطه با آموزش این شاخص شما می توانید به وب سایت های مختلف از جمله بیستکس مراجعه کنید. چرا که در رابطه با اندیکاتور obv بیستکس اطلاعات جامع و کامل را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد و علاوه بر این شما می توانید با تماس با مشاوران مجرب این تیم هرگونه سوال و ابهامی در این رابطه را برطرف کنید.

علاوه بر این برای این که بدانید چطور این شاخص را بر روی نمودار خود اضافه کنید، کلیپ های متعددی توسط اساتید برجسته و تحلیلگر در آپارات، یوتیوب و وب سایت های گوگل به اشتراک گذاشته شده است و فقط کافیست با جستجوی عبارت اندیکاتور obv  فراچارت یا اندیکاتور obv آپارات به تمامی این مطالب آموزشی دسترسی داشته باشید و با مشاهده و مطالعه آن ها اطلاعات خود را در خصوص این اندیکاتور افزایش داده و نحوه کار با آن را فرا گیرید.

 اندیکاتور obv در بورس ایران  

برای تحلیل تکنیکال بازار بورس می ‌توان از ابزار ها و اندیکاتور های مختلفی استفاده کرد و با استفاده از هر کدام از این ابزار ها  اطلاعات مهم و تاثیرگذاری بدست می آید. تحلیل گران با استفاده از داده هایی که از این اندیکاتور ها به دست می آورند می ‌توانند روند بازار را تشخیص داده و سیگنال های خرید و فروش انواع سهام و دارایی را از آن به دست آورند.

به همین خاطر اندیکاتور حجم یکی از اندیکاتور های مهم در بازار بورس محسوب می شود چرا که هر گونه تغییر در حجم معاملات بازار بورس از اهمیت زیادی برخوردار است و به اعتقاد کارشناسان بورس حجم بازار نیروی محرکه اصلی بازار است و به همین خاطر تغییرات آن را باید مورد توجه قرارداد.

اندیکاتور obv در فارکس  

با استفاده از اندیکاتور obv در بازار فارکس می توان از حجم معاملاتی که در روز در بازار صورت می گیرد اطلاع یافت و تاثیر آن را در نوسان قیمت مورد بررسی قرار دادند. بنابراین اندیکاتور obv می‌تواند یک اندیکاتور کاربردی در بازار فارکس باشد.

چراکه در این بازار در کنار جفت ارزها معمولاً شاخص ها و سهام های معتبر نیز معامله می شود و همانطور که گفتیم حجم معاملات تاثیر زیادی در تغییرات قیمت دارایی ها دارد.

اندیکاتور obv در ارز دیجیتال  

تحلیل گران بازار ارزهای دیجیتال با استفاده از شاخص obv می‌ توانند اطلاعات کاملی در رابطه با حجم معاملات ارز مورد نظر خود به دست آورند. آن چه که مسلم است یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در افزایش یا کاهش قیمت ارزهای دیجیتال میزان عرضه و تقاضا می باشد.

هرچه تقاضا برای خرید ارز دیجیتال در بازار افزایش یابد به منزله افزایش قیمت آن و هرچه مقدار عرضه آن در بازار بیشتر شود مسلماً قیمت آن روبه کاهش خواهد بود. در نتیجه می ‌توان با بررسی روند مثبت یا منفی حجم معاملات در نمودار اطلاعاتی در خصوص میزان عرضه و تقاضای مربوط به ارز مورد نظر به دست آوریم. 

جدول اطلاعات

کلیدی ترین اطلاعات مربوط به اندیکاتور obv خلاصه شده در جدول زیر:

موضوعاندیکاتور obv
اندیکاتور obv مخفف کدام عبارت است؟مخفف شده عبارت  On Balance Volume می‌باشد.
obv چه نوع اندیکاتوری است؟ابزار اندازه گیری حجم
نام دیگر این اندیکاتورحجم تعادلی
طراح اندیکاتور obvشخصی به نام جوزف گرانویل

دانلود اندیکاتور obv  

چنان چه قصد استفاده از این اندیکاتور را دارید ابتدا باید نرم افزار آن را دانلود کرده و سپس آن را بر روی سیستم خود نصب کنید. برای این که اندیکاتور obv دانلود کنید می توانید هم به صورت پولی آن را خریداری کرده و هم به صورت رایگان آن را از وب سایت های گوگل دانلود کنید.

تنظیمات اندیکاتور obv  

برای استفاده از این شاخص نیازی به ایجاد تنظیمات خاصی نیست فقط کافی نرم افزار آن را دانلود کرده و پس از نصب آن را به نمودار خود اضافه کنید. یا اگر از طریق سیستم هایی مثل متاتریدر، تریدینگ ویو و یا مفید تریدر از این شاخص استفاده می کنید فقط کافیست از قسمت ابزار های موجود در سیستم ها اندیکاتور obv  را انتخاب و فعال کنید. به طور کلی کار با این اندیکاتور بسیار ساده و کاربردی می باشد و پیچیدگی خاصی ندارد.

فیلتر اندیکاتور obv  

همانطور که در مطالب بالا گفته شد فیلتر اندیکاتور obv نوسانات قیمت و حجم معاملات انجام شده در طول روز را با یکدیگر ترکیب کرده است و در نهایت به صورت یک اندیکاتور حجم به تحلیل گر ارائه می دهد. اینگونه تحلیلگران تشخیص خواهند داد که آیا تغییرات قیمت در نمودار قوی هستند یا اینکه ضعیف می باشند.

به طور معمول در این اندیکاتور دو جریان حجم مثبت و منفی معاملات را با روند قیمت دارایی ها در طول یک دوره زمانی مورد مقایسه قرار می دهد و اینگونه تحلیل گر میفهمد که آیا روند ایجاد شده ثبات مناسبی دارد و یا این که اعتبار آن زیاد نیست.

سوالات متداول

اندیکاتور obv چیست؟

 اندیکاتور obv نوعی از اندیکاتور ها می‌باشد که تحلیل گران با استفاده از این شاخص می‌توانند جریان حجم معاملات را در بازار مشاهده کرده و آن را با حرکات قیمت در نمودار مقایسه کنند.

اهمیت اندیکاتور obv در چه رابطه ای است؟

تحلیل گران حجم معاملات در بازار اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که حجم می ‌تواند به عنوان نیروی محرکه بازار عمل کند و به همین خاطر تغییر و تعامل بسیار با اهمیت است.

وظیفه اندیکاتور obv چیست؟

 این اندیکاتور این است که تغییرات حجم در دارایی ها را بر اساس حرکات قیمتی بسنجد تا این گونه بتواند برای حرکات بعدی پیش بینی های درست انجام دهد.

ویژگی های اندیکاتور obv چست؟

اندیکاتور مومنتوم، تشخیص دهنده خط روند،تابع تحرکات بازار

اندیکاتور obv در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

فارکس، بورس و ارز دیجیتال

آیا اندیکاتور obv در بورس کارایی دارد؟

اندیکاتور حجم یکی از اندیکاتور های مهم در بازار بورس محسوب می شود چرا که هر گونه تغییر در حجم معاملات بازار بورس از اهمیت زیادی برخوردار است.

آیا این اندیکاتور ها تنظیمات خاصی دارد؟

برای استفاده از این اندیکاتور نیازی به تنظیمات خاصی نیست.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها