آموزش مارجین کراس و ایزوله را از کجا دنبال کنیم؟ مقالات آموزشی

آشنایی با تفاوت مارجین کراس و ایزوله

  • توسط sara
  • 18 دقیقه

اگر یک تریدر یا معامله گر تازه وارد به عرصه بازار های مالی فارکس و ارز دیجیتال هستید حتماً تا کنون اصطلاحاتی از جمله مارجین، تفاوت مارجین کراس و ایزوله را شنیده اید. مارجین به عنوان اساسی ترین مفهوم و عبارت در بازار های مالی در واقع بیانگر حجم سرمایه و پولی است که یک معامله گر در بازار های مالی قرار می دهد تا با انجام معاملات با توجه به سرمایه خود بتواند آن را چندین برابر مبلغ اولیه تبدیل کند.

بنابراین تمام معاملات در بازار ها از جمله بازار های مالی بر اساس مارجین و میزان سرمایه رونق می گیرد چرا که با توجه به میزان سرمایه معامله‌ گران حجم نقدینگی و معاملات در یک بازار تعیین می‌شود و هر چه میزان آن افزایش یابد به تدریج حجم معاملات نیز افزایش می ‌یابد.

در صرافی های مختلف که معاملات ارزهای دیجیتال در آن ها صورت می گیرد قوانین خاصی در رابطه با مارجین و امکان انجام معامله بر اساس آن وجود دارد از جمله قانون مارجین کراس و مارجین ایزوله. باید توجه داشته باشید که با وجود این که در این عبارات از کلمه مارجین استفاده شده این دو با یکدیگر تفاوت های اساسی و مهمی دارند و هر معامله گری که قصد استفاده از این روش ها را دارد باید به خوبی با مفهوم و تفاوت مارجین کراس و ایزوله آشنایی داشته باشد. در ادامه همراه صرافی ارز دیجیتال بیستکس باشید تا با این تفاوت ها آشنا گردید.

تفاوت مارجین کراس و ایزوله در چیست؟

تفاوت مارجین کراس و ایزوله در چیست؟

برای این که بهتر با مفهوم مارجین کراس و ایزوله و تفاوت های موجود میان این دو عبارت آشنا شوید و آن را درک کنید ابتدا توضیح مختصری در رابطه مارجین برای شما ارائه خواهیم داد. مارجین تریدینگ در ارزهای دیجیتال به این معنا است که گاهی اوقات یک معامله گر قصد دارد معامله بزرگی را در بازار انجام دهد اما با توجه به سرمایه اولیه ای که دارد چنین امکانی برای او وجود ندارد در چنین شرایطی اغلب صرافی ها امکانی در اختیار معامله گران قرار می دهند تا بتوانند چند برابر سرمایه اولیه خود در بازار اقدام به معامله کنند.

به این صورت که با توجه به سرمایه ای که خود فرد دارد به میزان چند برابر آن صرافی به معامله گر قرض می دهد تا بتواند معامله خود را انجام دهد و پس از انجام معامله مبلغ وام خود را از شخص باز پس می گیرد. با انجام چنین معامله ای اگر شخص موفق به کسب سود از بازار شود سود حاصل چندین برابر سودی که در بازار معمولی می توانست بدست بیاورد می باشد و اگر هم دچار ضرر شود این ضرر هم چندین برابر می شود تا جایی که ممکن است کل سرمایه فرد به خطر بیوفتد و به اصطلاح فرد لیکوئید شود.

زمانی که یک فرد می خواهد حساب مارجین خود را فعال کند دو حالت پیش روی او قرار دارد یکی مارجین کراس و دیگری مارجین ایزوله طبق تعریفی که در بایننس در رابطه با کراس و ایزوله عنوان شده در پوزیشن مارجین کراس کل سرمایه ای که فرد در کیف پولش قرار دارد به عنوان ضمانت معامله او در نظر گرفته می شود و در پوزیشن مارجین ایزوله فقط مبلغی که فرد برای معامله در نظر گرفته ضمانت معامله او می شود.

با توجه به آن چه گفته شد قبل از کار با صرافی هایی مثل کوینکس و کوکوین باید ابتدا با تفاوت کراس و ایزوله در کوینکس و همچنین کراس و ایزوله در کوکوین به طور کامل آشنا باشید. در ادامه به تفاوت cross و isolated margin می پردازیم:

میزان سرمایه درگیر

در معامله مارجین به روش کراس کل سرمایه فرد به عنوان ضمانت مارجین محاسبه می شود ولی در مارجین ایزوله فقط میزان سرمایه ای که برای معامله در نظر گرفته شده است به عنوان ضمانت مارجین در نظر می گیرند.

امنیت سرمایه

در حالت مارجین کراس در صورتی که فرد در معامله متضرر شود کل موجودی حساب او به عنوان لیکوئید مسدود خواهد شد اما در مارجین ایزوله فقط مبلغی که خود فرد تعیین کرده است به عنوان لیکوئید مسدود می شود.

مدیریت ریسک

در معاملاتی که از ریسک زیادی برخوردار است بهتر است از مارجین ایزوله استفاده شود چرا که در این روش معامله گر این امکان را دارد که کنترل بیشتری روی معامله داشته باشد و در چنین شرایطی مارجین اولیه مورد نیاز برای پوزیشن مورد نظر خود را تعیین کرده و حداکثر میزان ضرر را به همان مقدار محدود می کند.

در صورتی که در معامله از روش مارجین کراس استفاده شود معامله ‌گر دیگر نمی تواند حداکثر میزان ضرر خود را محدود کند و در صورتی که معامله دچار ضرر شود خطر از دست دادن تمام مانده حساب فرد وجود دارد.

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از مارجین کراس استفاده شود؟

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از مارجین کراس استفاده شود؟

بهترین زمان استفاده از روش ماشین کراس زمانی است که یک معامله گر می‌خواهد ریسک لیکویید شدن از طریق سرمایه‌ گذاری مانده حساب خود به عنوان مارجین اضافه شده را بکاهد. همان‌ طور که می ‌دانید در پوزیشن مارجین کراس تمام موجودی حساب یک معامله‌ گر درگیر معامله می شود و چنانچه معامله فرد به سمت ضرر سوق پیدا کند و مارجین که برای معامله در نظر گرفته شده از حد نصاب کمتر شود در این صورت کل حساب لیکوئید می‌شود و در این شرایط سرمایه فرد به خطر می ‌افتد و معامله ‌گر هیچ کنترلی بر روی مدیریت سرمایه خود ندارد. اما در صورتی که یک معامله گر از معامله خود مطمئن باشد می‌ تواند برای جلوگیری از لیکوئید شدن از مارجین کراس استفاده کند.

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از ایزوله استفاده شود؟

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از ایزوله استفاده شود؟

بهترین زمان استفاده از مارجین ایزوله در روش معاملات فیوچرز در بازار ارز دیجیتال زمانی است که معامله گر می‌خواهد پوزشن های حساس و پر ریسک را باز کند. چرا که در این روش مارجین که برای باز کردن پوزیشن در نظر گرفته شده از موجودی قابل برداشت و دیگر پوزیشن های فعال جدا نگه داشته می شود و در صورتی که معامله آن طور که معامله گر پیش‌بینی کرده پیش نرود و دچار ضرر شود و مارجین حساب پایین‌ تر از حد مارجین نگهداری شده برسد صرافی به طور خودکار پوزیشن معامله متضرر را لیکوئید می‌ کند. بنابراین حداکثر میزان مارجینی که معامله گر امکان دارد از دست بدهد به همان مارجین اولیه که برای معامله در نظر گرفته شده محدود می‌ شود و هیچ مبلغ دیگری از موجودی حساب او نخواهد شد.

چگونه در انتخاب بهترین کراس ایزوله درست عمل کنیم؟

با توجه به این که در معامله به روش مارجین کراس کل موجودی سرمایه یک فرد در خطر و ریسک معامله قرار می گیرد. بنابراین باید با هوشیاری و دانش کامل انتخاب و انجام عمل شود. یک معامله گر زمانی که با تحلیل و ارزیابی دقیق به این پیش‌ بینی می‌ رسد که روند بازار در نهایت به سود او تمام خواهد شد و قیمت ارز مورد نظر یک روند افزایشی را دنبال خواهد کرد می ‌تواند از مارجین کراس استفاده کند.

چرا که تحلیلگر به این درک رسیده است که روند نوسان قیمت در بازار طوری است که اگر چه ممکن است با ضرر کمی همراه باشد اما در نهایت منجر به کسب سود خواهد شد و اگر با خود چنین احتمالی را بدهد که ممکن است روند بازار به ضرر او تمام شود برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی و از دست دادن کل سرمایه از بهترین روش ایزوله استفاده کند.‌

پس طبق آن چه که گفته شد نتیجه می گیریم که برای این که بتوانید بهترین کراس یا ایزوله را انتخاب کنید باید آن قدر سطح دانش و مهارت خود را در زمینه تحلیل و ارزیابی بازار ارز دیجیتال بالا ببرید طوری که با درصد موفقیت بالایی بتوانید بازار را پیش بینی کنید و این پیش بینی صحیح صورت گرفته باشد.

چگونه از مارجین کراس و ایزوله استفاده کنیم؟

چگونه از مارجین کراس و ایزوله استفاده کنیم؟

در صرافی بایننس باید قبل از شروع و باز کردن پوزیشن حالت حساب خود را انتخاب کنید. چرا که در غیر این صورت صرافی حساب مارجین شما را مسدود خواهد کرد بنابراین اگر قصد معامله مارجین را دارید باید آن را از قبل مشخص کنید و اینکه آیا می خواهید یک پوزیشن مارجین کراس را فعال کنید یا پوزیشن مارجین ایزوله تا برای شما پوزیشن فعال شود. اما در صورتی که نوع حساب مارجین را مشخص نکرده باشید صرافی به طور خودکار نوع حساب مارجین شما را کراس در نظر می‌ گیرد. برای اینکه بدانید چطور در معاملات خود از روش کراس و ایزوله استفاده کنید به طور مختصر روش فعال کردن هر کدام از روش‌ ها را در صرافی بایننس برای شما بیان خواهیم کرد.

برای استفاده از این روش ها ابتدا باید وارد حساب کاربری فیوچرز خود شوید و سپس در صفحه اول بر روی آیکون cross کلیک کنید بعد از اینکه این عمل را انجام دادید صفحه‌ ای با عنوان margin mode باز خواهد شد و در این قسمت شما می توانید از بین گزینه های isolated وcross یک گزینه را انتخاب و در نهایت با کلیک confirm پوزیشن مورد نظر شما فعال خواهد شد.

جدول اطلاعات

برای این که شما عزیزان به طور خلاصه و اجمالی اطلاعاتی راجع به مارجین کراس و ایزوله داشته باشیم گزیده‌ ای از مهمترین نکات آن را در جدولی برای شما فراهم کرده ایم.

موضوعمارجین کراس و ایزوله
انواع روش های معامله مارجینمارجین کراس و مارجین ایزوله
مارجین کراس نوعی مارجین که کل سرمایه فرد در معرض لیکوئید شدن است.
مارجین ایزوله نوعی مارجین که فقط مبلغ درگیر معامله در معرض لیکویید شدن قرار دارد.
تفاوت های کراس و ایزوله میزان سرمایه، درگیر امنیت، سرمایه مدیریت ریسک
فرمول محاسبه مارجین کراس چیست؟

فرمول محاسبه مارجین کراس چیست؟

برای این که بهتر مفهوم مارجین کراس و نحوه محاسبه آن درک کنید در این جا با ذکر مثالی این روش را بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد. به این صورت که فرض کنیم یک معامله گر در حساب کیف پول خود هزار دلار موجودی دارد و آن شخص معامله به روش کراس مارجین را انتخاب می کند، برای شروع معامله ۱۰۰ دلار از موجودی خود را برای باز کردن پوزیشن در نظر می‌ گیرد در این حالت صرافی تمامی هزار دلار فرد را به عنوان ضمانت در گرو خود نگه می دارد.

در صورتی که در هنگام معامله با لوریج ۱۰۰، قیمت یک درصد افت یا کاهش داشته باشد در این شرایط ۱۰۰ دلار از حساب او کسر خواهد شد و موجودی کیف پول فرد رقم ۹۰۰ دلار را نشان می دهد. چنان چه روند نوسان در بازار به گونه‌ ای باشد که در وضعیت سود قرار گیرد و ضرر پیش آمده را جبران کند مبلغ به حساب فرد باز خواهد گشت.

اما در صورتی که ضرر ادامه داشته باشد حساب فرد لیکوئید خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم گسترده کراس مارجین و نحوه محاسبه آن ویدئو های بسیاری در سایت های آپارات و یوتیوب وجود دارد که مشاهده آن ها به طور کامل می توانید در این زمینه اطلاعات کسب کنید و سطح دانش خود را بیافزایید.

آیا مارجین کراس و ایزوله در بازار فارکس و ارز دیجیتال با هم تفاوت دارند؟

به طور کلی در بازار های مالی مارجین به میزان سرمایه ای گفته می شود که صرافی یا کارگزاری به صورت وام در اختیار معامله گران قرار می دهد. معامله مارجین هم به روشی گفته می‌ شود که به فرد این امکان را می دهد که چندین برابر سرمایه خود که در واقع به صورت وام توسط شخص دیگری تامین شده است در موقعیت‌های معامله بزرگتری نسبت به سرمایه اولیه خود قرار گیرد.

به طور کلی مارجین اهرمی است که نتیجه معاملات را چه سود باشد و چه ضرر چند برابر می کند. با توجه به امکان چند برابر شدن سرمایه که در معاملات مارجین وجود دارد این نوع از معاملات در شرایطی که در بازار فارکس دچار رکود شده باشند بسیار پر طرفدار می باشد.

در بازار کریپتوکارنسی هم این روش طرفداران خاص خودش را دارد و معمولاً این سرمایه توسط اشخاص دیگر تامین می شود یا این که برخی از صرافی‌ ها چنین امکانی را در اختیار مشتریان شان قرار می دهند. اصطلاح مارجین کراس و مارجین ایزوله دو حالتی هستند که به تازگی توسط صرافی بایننس در روش های معاملاتی قرار داده شده است و پدیده ای است که در سال ۲۰۲۰ به عنوان یک شیوه معاملاتی تعریف شده است.

با وجود این که معامله به این روش ها ممکن است شرایط ویژه ای را در اختیار معامله گران قرار دهد اما در حالت کلی با استفاده از این روش میزان سرمایه لازم برای پرداخت سود معامله گران که در وضعیت سود قرار دارند برای صرافی ها تامین می شود و در واقع این روش ها بیشتر به نفع صرافی می باشد تا معامله گران.

آموزش مارجین کراس و ایزوله را از کجا دنبال کنیم؟

بازار های ارز دیجیتال بازاری است پر از نوسان و بازاری که نوسان در آن زیاد باشد ریسک سرمایه ‌گذاری در آن نیز افزایش می یابد. پس باید بسیار محتاط و با دانش کامل در چنین بازاری به انجام معامله پرداخت. چرا که در کنار ریسکی که خود بازار دارد روش های مختلف معاملاتی که در آن تعریف شده اند درصد ریسک را چند برابر می کند. به همین دلیل است که اغلب کسانی که وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند بیشتر از آن که کسب سود داشته باشند سرمایه خود را از دست می دهند.

اینجا است که بحث آموزش و اهمیت کسب تجربه در زمینه بازار های مالی مطرح می شود. پس برای این که یک تریدر حرفه ای در بازار ارزهای دیجیتال باشید ابتدا باید با صبر و حوصله تمام جوانب مربوط به بازار های مالی را به دقت مورد بررسی قرار دهید و سطح دانش و مهارت خود را در رابطه با آن با مطالعه و تحقیق بیفزایید.

خوشبختانه با گسترش روز افزون ورود افراد به حوزه بازار های ارز دیجیتال، مطالب آموزشی در رابطه با این بازار نیز به صورت گسترده در وبسایت های مختلف و پلتفرم های فضای مجازی منتشر شده است و در کنار پکیج ها و دوره های آموزشی که توسط مدرسین فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در بازار وجود دارد.

افراد علاقه ‌مند به معامله ارز دیجیتال می تواند به صورت رایگان از ویدئو ها و مطالب گسترده و متعددی که در رابطه با ارز دیجیتال و مفاهیم مرتبط با آن از جمله تفاوت مارجین و فیوچرز و تفاوت مارجین و لوریج و همچنین دو روش معاملاتی کراس و ایزوله و تفاوت که میان این دو روش وجود دارد را استفاده کنند و در معاملاتشان به کار گیرند.

تفاوت مارجین کراس و ایزوله از زبان فعالان حوزه اقتصادی ایران

تفاوت مارجین کراس و ایزوله از زبان فعالان حوزه اقتصادی ایران

زمانی که بحث از بازار ارز دیجیتال به میان می آید مهم ترین جنبه ای که باید مورد توجه قرار گیرد بحث اهمیت آموزش و دانش در رابطه با بازار ارز دیجیتال و روش های معاملاتی موجود در آن می باشد. خصوصاً برای معامله گران ایرانی که با محدودیت های زیادی در این زمینه مواجه هستند و اغلب آن ها با چنین بازاری نا آشنا می باشند. خوشبختانه برخی از مدرسین فعال و خبره ایرانی تلاش های گسترده ای در زمینه آموزش روش های معاملاتی در بازار به خصوص دو روش کراس و ایزوله که روش هایی نوپا هستند و درک آن برای بسیاری از افراد سخت و مشکل می باشد، آموزش های مختلفی ارائه کرده اند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

محمد حسینی

محمد حسینی یکی از مدرسین فعال در زمینه بازار های مالی به خصوص ارز دیجیتال می باشد که دوره ها و پکیج های آموزشی متعددی در رابطه با این بازار و روش های معاملاتی در آن از جمله معامله به روش مارجین همچنین ایزوله و کراس برای افراد مبتدی و تریدر های تازه کار ارائه کرده است و در دسترس افراد قرار دارد.

محمد هلاکویی

محمد هلاکویی از جمله مدرسینی است که تجربه حضور در همایش ها و ملاقات با افراد برجسته در زمینه بازار ارزهای دیجیتال دارد. او در ارائه مطالب آموزشی مطابق با مباحث روز بسیار فعال عمل می ‌کند و تازه ‌ترین اطلاعات را در اختیار دانشجویان قرار می ‌دهد.

در دوره های متعددی که هم به صورت پولی و هم به صورت رایگان ارائه کرده است به طور کامل در رابطه با تفاوت میان کراس و ایزوله در معاملات مارجین پرداخته است که به خوبی می توانید این دو مفهوم را درک کنید.

احمد کلاته

احمد کلاته از جمله مدرسینی است که مطالب آموزشی که از او وجود دارد بیشتر به کسب و کار های اینترنتی و بازار های مالی از جمله بورس را در بر می ‌گیرد. با این حال دوره های آموزشی در قالب پکیج های متعدد توسط احمد کلاته در رابطه با انواع روش های معامله در ارز دیجیتال به خصوص کراس و ایزوله ارائه شده است.

حاجی محمدی

افرادی که در رابطه با افزایش دانش خود در زمینه ارزهای دیجیتال از مطالب ارائه شده توسط حاج محمدی استفاده می کنند می ‌توانند با تهیه پکیج های آموزشی این مدرس و یا دنبال کردن او در پلتفرم های فضای مجازی تفاوت میان کراس و ایزوله را از زبان حاجی محمدی فرا گیرند.

کالج اسپارک

گروه مدرسین کالج اسپارک از جمله افراد موثر در زمینه افزایش آگاهی و دانش معامله گران ایرانی در زمینه بازار ارزهای دیجیتال و همچنین فارکس هستند و مطالب آموزشی متعددی توسط آن ها در رابطه با ریسک انجام معاملات و همچنین روش های معاملاتی در بازار ارز دیجیتال به ‌خصوص کراس و ایزوله وجود دارد که در اختیار دانشجویان و معامله گران مبتدی قرار گرفته است.

دانستن تفاوت مارجین کراس و ایزوله برای افراد مبتدی لازم است؟

افراد برای اینکه بتوانند سرمایه خود را در بازار ارزهای دیجیتال چند برابر کنند باید به معامله در حجم های مختلف بپردازند. بنابراین ضرورت دارد که به خوبی با انجام معامله و روش‌ های معاملاتی که در رابطه با بازار ارز دیجیتال تعریف شده است آشنایی کامل داشته باشند.

مفهوم کراس و ایزوله هر کدام یک مبحث طولانی و مهم می باشد که قبل از استفاده از آن ابتدا باید دانش خود را در رابطه با آن افزود. همچنین معامله گران که با یک صرافی خاص از جمله کوینکس فعالیت دارند باید با تفاوت مارجین و فیوچرز کوینکس و همچنین کراس مارجین کوینکس به خوبی آشنایی داشته باشند تا معامله موفقی در این صرافی انجام دهند.

سوالات متداول

مارجین در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

مارجین به معنای مقدار سرمایه ای که صرافی به یک معامله گر وام می دهد.

اصطلاح معامله مارجین چه مفهومی دارد؟

معامله مارجین به معنای امکان چند برابر کردن سرمایه.

دو روش اساسی در معاملات مارجین چه می باشد؟

روش های معاملاتی مارجین کراس و ایزوله هستند.

کراس مارجین به چه معنا می باشد؟

در کراس مارجین تمام سرمایه فرد در معرض لیکویید شدن قرار دارد.

ایزوله مارجین در بازار ارز دیجیتال به چه معنا می باشد؟

در ایزل مارجین فقط سرمایه‌ای که با آن معامله انجام می شود در معرض لیکویید شدن قرار دارد.

روش های ایزوله و کراس مارجین برای اولین‌بار توسط چه کسی مطرح شد؟

ایندو روش برای اولین بار توسط صرافی بایننس مطرح شد.

یکی از تفاوت های اساسی در کراس و از اول مارجین چه می باشد؟

امنیت سرمایه یکی از تفاوت‌ های اساسی در این دو روش است.

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از ایزوله استفاده شود؟

زمانی که یک معامله پرویز و پرخطر باشد.

چگونه می توان بهترین کراس یا ایزوله را انتخاب کرد؟

با تحلیل و ارزیابی دقیق بازار می توان انتخاب کرد.

بهترین زمان استفاده از کلاس ایزوله در معاملات چه موقع می باشد؟

زمانی که حساب فرد در معرض لیکویید شدن قرار دارد.

در صورتیکه در پوزیشن معاملاتی نوع معامله را انتخاب نکنیم چه حالتی برای معامله در نظر گرفته می شود؟

در صورت مشخص نکردن صرافی به طور خودکار کراس را در نظر می‌گیرد.

بیشترین ریسکی که در رابطه با کراس مارجین مطرح شده چه می باشد؟

در صورت عدم پیش‌بینی دقیق امکان لیکوئید شدن کل سرمایه فرد وجود دارد.

کراس و ایزوله از چه زمانی در بازار های ارز دیجیتال مطرح شده است؟

این دو واژه در سال ۲۰۲۰ توسط صرافی بایننس تعریف شده‌ اند.

آیا دانستن تفاوت میان کلاس و ایزوله برای معامله‌ گران تازه‌ کار ضرورت دارد؟

این دو روش تفاوت هایی با هم دارند که دانستن آن برای هر معامله گری به خصوص تریدر های مبتدی ضرورت دارد.

آموزش های مرتبط با تفاوت کراس و ایزوله را از کجا می توان به دست آورد؟

از طریق وب سایت های و پلتفرم های فضای مجازی

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها