تفاوت مارجین و فیوچرز در چیست؟ آموزش ارزهای دیجیتال

بررسی تفاوت مارجین و فیوچرز به زبان ساده

 • توسط sara
 • 19 دقیقه

اگر به دنبال این هستید که در بازار های مالی سود های خوبی را به دست آورید، معاملات مارجین و فیوچرز این امکان را برای شما فراهم کرده است پس از آن به هیچ عنوان غافل نشوید. در صرافی های مختلف جهانی این معاملات انجام می شود و شما می توانید از آن ها بهره ببرید. اما آیا می دانید استفاده از این معاملات چه فرصت های خوب مالی را برای شما ایجاد می کنند؟ و یا این که امکان جدا کردن تفاوت این مفهوم را با هم دارید؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات و هم چنین یافتن پاسخ تفاوت مارجین و فیوچرز تا انتها همراه صرافی ارز دیجیتال بیستکس باشید.

مارجین چیست؟

مارجین چیست؟

اگر بخواهیم مارجین را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم بهتر است بگوییم مارجین خرید و فروش دارایی هایی می باشد که سرمایه آن به وسیله شخص سومی فراهم می شود. در واقع شما با استفاده از این روش معاملاتی و با بهره بردن از اهرم ها می توانید در بازار های جهانی مالی سود های خوبی را به دست آورید. اگر بخواهیم به شکل و ماهیت کار را در این مورد بازگو کنیم بهتر است به این مثال توجه کنید. برای مثال شما باید به گونه ای حدس بزنید که از سودی که به دست می آورید، هم کارمزد آن و هم وام هایش را بپردازید.

در واقع ما از معاملات مارجین برای خرید و فروش به شکل استقراضی نیز بهره می گیریم که در این معاملات فروش استقراضی نشان دهنده آن است که اگر قیمت دارایی بالا برود، تریدر سود خود را خواهد برد اما بالعکس در خرید استقراضی اگر ارزش دارایی کم شود هم تریدر سود می کند.

اگر بخواهیم چشم اندازی در مورد این معاملات به شما بدهیم بهتر است بدانید که تریدر در این جا با کمک گرفتن از ابزار های مالی مختلف ارز دیجیتال یا هر سهام دیگر را می فروشد بدون آن که صاحبش باشد! هم چنین در خرید استقراضی نیز تریدر با کمک ابزار های مالی ارز یا سهمی را می خرد که در واقع صاحبش نیست.

شاید بهتر باشد برای روشن شدن موضوع در مورد خرید و فروش استقراضی مثالی برایتان بیاوریم. فرض کنید در این بازار تریدری وجود دارد که صاحب 1 بیت کوین است و این تریدر حدس می زند که قیمت بیت کوین اگر در حال حاضر 2000 دلار است به 4000 دلار تغییر می یابد. اگر چنین حالتی پیش بیاید به اصطلاح او اهرم 3 را برای معامله خود انتخاب کرده و اگر طبق حدس او بیت کوین به 4000 دلار برسد، سودش سه برابر خواهد شد.

البته بیایید آن روی سکه را هم ببینیم و اگر تریدر حدس اشتباهی زده باشد و بیت کوین قیمتش به 4000 دلار نرسد، صرافی طبق ضرری که وی کرده از سرمایه اش می کاهد و این کار ممکن است آن قدر ادامه پیدا کند تا تمام سرمایه اش از دست برود.

در این حالت تریدر باید جوری معامله خود را ببندد که بتواند قرضش را بپردازد. در این معاملات دو زیر مجموعه بسیار مهم وجود دارد که یکی بازار نقدی و آن یکی مبادله مشتقات است که در بازار نقدی مبالغ قرضی باید به محض تمام شدن معامله از طریق صرافی ها پرداخته شود.

در مبادله مشتقات شما مجبور نیستید که به پول خود دست بزنید یا بخواهید وامی بگیرید که البته تمامی شرایط را در زمان قرار داد باید مورد بررسی قرار دهید.

فیوچرز چیست؟

فیوچرز چیست؟

همان طور که از نام آن مشخص است، به معاملات آینده اطلاق می شود که در آن طبق توافق دو طرف معامله ای بسته می شود که دارایی های مشخص در تاریخ مشخص مورد معامله قرار خواهد گرفت. در این معاملات چیزی که مهم است قیمت داراییست و برای فروش نیازی نیست دو طرف حتما دارایی را در اختیار داشته باشند و مشخص بودن قیمت برای این کار کفایت می کند. مثلا اگر شما معامله ای را روی یک قیمت مشخص ببندید و تعیین کنید که این دارایی در مدت زمان مثلا 5 ماه آتی با قیمتی که از قبل طبق توافق طرفین مشخص شده معامله شود، باز هم نیازی به داشتن دارایی ندارید و فقط قیمت مهم است.

حال زمانی که موعود قرارداد سر برسد، طرفین باید به مواردی که در ابتدا بر سر آن توافق کردند پای بند باشند. در معاملات فیوچرز دو مفهوم بسیار مهم short و long وجود دارد که در آن به دلیل این که در آن واحد مبادله این شکل نمی گیرد، از این اصطلاحات استفاده می شود.

در معاملات فیوچرز long را برای سفارش خرید به کار می برند و در آن خریدار باید دارایی مشخص با قیمتی معینی را در زمانی که تعیین می کنند، بخرد. در مقابل short را برای سفارش فروش به کار می برند و در آن خریدار باید دارایی مشخص با قیمتی معینی را در زمانی که تعیین می کنند، بفروشد.

تفاوت مارجین و فیوچرز در چیست؟

تفاوت مارجین و فیوچرز در چیست؟

حال در این جا تفاوت های مارجین و فیوچرز را بیان می کنیم:

متفاوت بودن نحوه سودآوری

در معاملات فیوچرز از اهرم ها استفاده می شود و بدین معناست که اگر تریدر حدسی بزند و با اهرم 3 جلو برود، در صورت درست بودن آن حدس تریدر 3 برابر سود خواهد کرد و در صورت غلط بودن آن به همان اندازه صرافی از آن کسر خواهد کرد و ضرر می کند و این کار آن قدر ادامه می یابد که سرمایه اش به صفر برسد. در مقابل در معاملات مارجین با در نظر گرفتن مقدار دارایی خودتان می توانید مقدار معینی هم به عنوان قرض استفاده کنید. بعد از این که به سر رسید معامله رسیدید باید قرضتان را با طوری که در اول معامله تعیین کردید پرداخت کنید که این امکان در معاملات فیوچرز وجود ندارد.

محدودیت زمانی

تفاوت دیگری که به چشم می خورد این است که در معاملات فیوچرز طرفین هر زمانی که بخواهند می توانند قرارداد ببندند و لازم نیست این کار در همان ابتدای کار انجام شود.

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از مارجین استفاده شود؟

همان طور که گفته شد زمانی که بخواهیم در بازار های مالی علاوه بر دارایی که داریم، دارایی دیگری را قرض بگیریم و نحوه پرداخت اقساط را از همان ابتدای کار با طرفین طی کنیم می توانیم از مارجین استفاده کنیم.

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از فیوچرز استفاده شود؟

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از فیوچرز استفاده شود؟

فیوچرز برای افرادی بهتر است که قدرت ریسک پذیری بالایی دارند که اگر حدسی که می زنند درست از آب در بیاید سود خوبی به جیب خواهند زد و اگر بر عکس این باشد متحمل ضرر و زیان زیادی می شوند. شاید بهتر باشد بدانید که فیوچرز مناسب افراد حرفه ای بازار های مالی است و بهتر است افراد مبتدی که قدرت ریسک پذیری بالایی ندارند به سراغ آن نروند.

راه های دسترسی به مارجین در بایننس

صرافی بایننس در سال 2019 تصمیم گرفت که مارجین را به معاملات خود اضافه کند و در روز های اول برای استفاده از آن کاربر باید احراز هویت انجام می داد اما در ماه های اول سال 2020 بدون احراز هویت برای همگان این دسترسی فراهم شد. راه های دسترسی به گزینه margin در پلتفرم بایننس عبارتند از:

 • اول باید منوی trade را انتخاب کرده و سپس زیر منوی margin را برگزینید. زمانی که مارجین را انتخاب می کنید، ارزهای مربوطه را می توانید ببینید.
 • اگر می خواهید مارجین را برای جفت ارزها فعال کنید، از منوی سمت چپ جفت ارزها را انتخاب کنید تا مارجین بر روی آن ها اعمال شود.
 • در جلوی بعضی از جفت ارزها، گزینه های 3x ، 5x و … به چشم می خورد که نمایان گر آن است که این جفت ارزها در قسمت مارجین قرار دارند.

این صرافی بزرگ یعنی صرافی بایننس در سال 2020 تصمیم گرفت بخشی با عنوان futures را هم به معاملات خود بیفزاید. همان طور که در قسمت های دیگر توضیح داده شد، این دو متد تفاوت های بنیادی با هم دارند و البته ریسک های مربوط به خود را نیز دارا هستند. تریدر های مبتدی به هیچ وجه نباید بدون اطلاعات کافی از این دو مفهوم از آن ها استفاده کنند چرا که ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهند.

تفاوت مارجین و فیوچرز در بایننس عبارتند از:

 1. مارجین زیر مجموعه ای از قسمت spot بایننس است. spot جایی است که کاربر یکی از ارزهای یک جفت ارز را در کیف پول خود دارد و نگهداری می کند و معاملات واقعی خود را بر اساس آن می چیند.
  هم چنین در معاملات فیوچرز خرید یا فروش طبق قراردادی انجام می شود که قبلش پوزیشن های لانگ و شورت مشخص شده باشد. در این نوع معامله کاربر ارزهایی که در اختیار دارد را به شکل امانتی ضمنی در اختیار صرافی قرار می دهد و صرافی متقابلا قراردادی را با تاریخ یا بدون تاریخ انقضا با کاربر می بندد که با عنوان قرارداد perpetual از آن یاد می شود. قرارداد های پرپچوال یکی از قرار داد هایی است که تریدر ها علاقه بسیاری به آن نشان داده اند و از محبوب ترین هاست.
  در معاملات spot و مارجین بهتر است بدانید که کاربر با بازاری یک طرفه سر و کار دارد. اگر بخواهیم در این مورد مثالی بزنیم بدین شکل است که مثلا تریدر با تتر سفارش خرید ارزی را به ثبت می رساند. بعد از این که ارز مورد نظرش خریداری شد و در کیف پولش نشست، آن گاه می تواند برای فروش آن اقدام کند. دیگر تفاوت مارجین و فیوچرز در بایننس آن است که در مارجین فقط از روی رشد ارز می توان سود کرد ولی معاملات فیوچرز چون طبق یک قرارداد انجام می شود، هم از بالا رفتن و هم از پایین رفتن قیمت ارز می توان سود کسب کرد.
 2. دیگر تفاوت مارجین و فیوچرز در بایننس در زمانی که می خواهید اهرم را تعیین کنید. در فیوچرز مقدار اهرم کاملا به کاربر بستگی دارد و کاربر این اجازه دارد که اهرمی را تعیین کند که بر اساس آن می خواهد ریسک انجام دهد.
چگونه در انتخاب بهترین فیوچرز درست عمل کنیم؟

چگونه در انتخاب بهترین فیوچرز درست عمل کنیم؟

در واقع بهتر است زمانی که می خواهید از فیوچرز استفاده کنید، دارایی که در دست دارید را به خوبی تحلیل کنید و کاملا انتظار این را داشته باشید که ممکن است تمام سرمایه شما به صفر برسد. اگر فیوچرز شما متناسب با دارایی شما باشد مشکلی پیش نخواهد آمد و البته آن روی سکه را نیز بهتر است با دید بهتری ببینید و در صورت درست بودن حدس شما، سرمایه تان چندین برابر خواهد شد.

جدول اطلاعات

در این جا درباره تفاوت مارجین و فیوچرز اطلاعاتی را باهم مرور می کنیم.

موضوعتفاوت مارجین و فیوچرز
صرافی هایی که این امکان را دارند؟بایننس، کوکوین و …
کدام متد برای افراد مبتدی مناسب نیست؟فیوچرز
بایننس از چه سالی متد مارجین را افزود؟2019
بایننس از چه سالی متد فیوچرز را افزود؟ 2020

چگونه از مارجین در بایننس استفاده کنیم؟

برای این که از صرافی بایننس متد معاملاتی مارجین را دنبال کنید، باید ابتدا به داشبود خود وارد شده و سپس به قسمت کیف پول هایتان بروید. در این جا می توانید گزینه مارجین را مشاهده کنید. در ادامه مراحل را به شکل گام به گام برایتان توضیح خواهیم داد:

 • در وسط صفحه یک کادر زرد رنگی را می بینید که داخلش عنوان Important reminder نوشته شده است.
 • دلیل این کار این است که صرافی می خواهد ریسک موجود را دوباره به کاربر گوشزد کند.
 • حالا روی گزینه Open margin account کلیک کنید.
 • حال صفحه ای باز می شود که شما باید در این جا با دقت شرایط و مقررات مربوط به مارجین را مطالعه کرده و اگر با تمامی آن موارد موافق بودید روی گزینه I confirmed کلیک کنید.
 • زمانی که شما روی کادر زرد رنگ Open margin account کلیک کنید، یک اکانت فعال ترید مارجین برایتان ساخته خواهد شد.
 • حالا صفحه دیگری برایتان باز خواهد شد که صفحه معاملات مارجین بایننس با تفاوت‌های جزئی بسیار شبیه صفحه مربوط به معاملات دیگر است و شما از این بابت گیج نخواهید شد.
 • آپشن های جدید مانند سطح ریسک (Risk level) و گزینه‌ هایی مربوط انتقال (Transfer) و قرض گرفتن (Borrow) در کنار لیست مربوط به سفارشات وجود دارد که در صورت نیاز می توانید آن ها فعال یا غیر فعال کنید.
 • اگر روی گزینه transfer کلیک کنید، مجددا به صفحه دیگری هدایت خواهید شد.
 • در قسمت اول این مرحله شما می‌ توانید ارزهای خود را از کیف پول اکسچنج خود به کیف پول معاملات مارجین انتقال دهید. From exchange wallet to margin wallet گزینه مربوط به این کار است و در صورتی که روی آن کلیک کنید هیچ هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد.
 • در کادر مربوط به Coin ارزی که می خواهیم مورد معامله قرار دهیم را انتخاب می کنیم که می تواند هر ارزی باشد.
 • بعد از آن در کادر مربوط به Amount مقداری را که از آن ارز می خواهیم مورد خرید و فروش قرار دهیم را مشخص می کنیم.
 • بعد از اتمام تمام این مراحل با انتخاب گزینه Confirm Transfer فرایند انتقال را نهایی می کنیم.
فیوچرز بهتر است یا مارجین؟

فیوچرز بهتر است یا مارجین؟

در واقع معاملات مارجین بایننس برای افرادی که مقدار دارایی قابل قبولی ندارند بسیار مناسب است زیرا آن ها می توانند مقداری را به عنوان قرض دریافت کنند. از طرف دیگر افرادی که حساب قابل قبولی دارند، می توانند از فیوچرز استفاده کنند و شانس خود را در معاملات ریسکی بسنجند. در حالت کلی این که کدام روش معاملاتی برای شما مناسب است، کاملا به خودتان و سرمایه ای که در این بازار می گذارید بستگی دارد و هیچ کس دیگری نمی تواند به شما این اطمینان را دهد که کدام روش معاملاتی شما را به سود خواهد رساند.

آیا مارجین و فیوچرز در فارکس و ارز دیجیتال با هم تفاوت دارد؟

در واقع برخی از بروکر های فارکس هستند که می توان معاملات کریپتو خود را در آن ها انجام دهید و البته این کار را هیچ تحلیل گری پیشنهاد نمی کند. در حالت کلی با توجه به متفاوت بودن بازار کریپتو و فارکس مفهوم این دو اصطلاح نیز دستخوش تغییر خواهد بود و در فارکس با جزئیات و در نظر گرفتن فاکتور های دیگری مبحث را جلو خواهیم برد.

آموزش مارجین و فیوچرز را از کجا دنبال کنیم؟

شما می توانید آموزش این دو متد معاملاتی و فیوچرز به زبان ساده را از سایت های معتبر که در این زمینه فعالیت دارند دنبال کنید. هم چنین می توانید از طریق ویدیو هایی که در سایت یوتیوب و آپارات موجود هست هم نهایت استفاده را ببرید.

تفاوت مارجین و فیوچرز از زبان فعالان حوزه اقتصادی ایران

تفاوت مارجین و فیوچرز از زبان فعالان حوزه اقتصادی ایران

در این جا چند فعال اقتصادی در زمینه ارز دیجیتال و فارکس را به شما عزیزان معرفی می کنیم که با سر زدن به پیج اینستاگرام آن ها و یا وب سایت هایشان می توانید آموزش های این دو متد معاملاتی را به خوبی درک کنید.

محمد حسینی

محمد حسینی در زمینه بازار های مالی چندی است که بسیار پر کار تر از قبل شده و همواره در تلاش است تا اصطلاحات جدید در این زمینه را با زبانی ساده برای کاربران توضیح دهد.

محمد هلاکویی

هلاکویی یکی از قدیمی ترین ها در این زمینه است که اعتماد افراد زیادی را به خود جلب کرده و اکنون در این زمینه نیز حرف هایی برای گفتن دارد.

امید فدوی

امید فدوی نیز یکی از تریدر های موفق در این زمینه می باشد که کار با فیوچرز و مارجین را به شکل عملی برای علاقه مندان توضیح داده است و شما می توانید آموزش فیوچرز بایننس امید فدوی از سایت خود او دریافت کنید.

کالج اسپارک

کالج اسپارک نیز مجموعه ای از تریدر های موفق در این زمینه است که این روز ها حسابی سر و صدا به راه انداخته اند و با گذاشتن دوره های مختلف در این زمینه بیش از پیش معروف شده اند.

دانستن تفاوت مارجین و فیوچرز برای افراد مبتدی لازم است؟

در واقع آشنایی با اصطلاحات و متد های معاملاتی برای هر کسی لازم است اما چیزی که مشخص است این است که در ابتدای کار بهتر است اطلاعات خوبی درباره این دو مفهوم کسب کنید و سپس به سراغ آن بروید. در صورتی که نسنجیده در این زمینه عمل کنید ممکن است متحمل خسارت های سنگینی شوید.

سوالات متداول تفاوت مارجین و فیوچرز

کدام صرافی ها فیوچرز دارند؟

صرافی هایی که به شکل غیر متمرکز فعالیت دارند، بهترین گزینه هستند.

کاربرد مارجین بیش تر است یا فیوچرز؟

کاملا بستگی به دارایی فرد سرمایه گذار دارد.

تفاوت لات و لوریج در چیست؟

واحد اندازه گیری حجم معاملات در فارکس لات است در صورتی که لوریج برای تریدر هایی است که نمی خواهند همه پول خود را وسط بیاورند و فقط با مقداری اندک می خواهند ترید خود را انجام دهند.

آموزش فیوچرز کوینکس در موبایل را از کجا دنبال کنیم؟

شما می توانید آموزش های مربوط به این بخش را از یوتیوب و سایت های مربوط مشاهده کنید.

تفاوت مارجین و فیوچرز در کوکوین چگونه است؟

در واقع با توجه به یکسان بودن متد مورد نظر تمامی مراحل تقریبا مانند صرافی بایننس است که در متن به طور کامل به آن پرداخته شد.

صرافی های معروف که قابلیت مارجین دارند کدامند؟

بایننس، کوینکس، کوکوین و …

کدام تریدر ها در ایران این دو متد را آموزش می دهند؟

هلاکویی، کالج اسپارک، امید فدوی و …

برای افراد مبتدی کدام مورد ریسک کمتری دارد؟

مارجین برای افراد مبتدی ریسک کم تری به همراه دارد.

فیوچرز مناسب چه کسانی است؟

فیوچرز مناسب افرادی است که حساب قابل توجهی داشته باشند.

ریسک در کدام متد بالا تر است؟

در متد فیوچرز ریسک بالاتری را شاهد هستیم.

در کدام متد از اهرم ها استفاده می شود؟

در متد فیوچرز از اهرم ها کمک می گیرند.

آیا برای ایرانی ها دو متد بالا قابل استفاده است؟

در واقع اگر به صرافی که این دو متد را ارائه می دهد دسترسی داشته باشید، می توانید از آن ها بهره ببرید.

تفاوت عمده فیوچرز و مارجین در چیست؟

نحوه سود آوری است.

آیا در فیوچرز لازم است در همان ابتدا قرارداد بسته شود؟

محدوده زمانی خاصی برای قرارداد در فیوچرز وجود ندارد.

در متد مارجین نحوه عقد قرارداد چگونه است؟

در متد مارجین تمامی موارد در همان ابتدا بین دو طرف توافق می شود.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها