تبلیغات
وایت پیپر مقالات آموزشی

وایت پیپر چیست؟ آموزش روش مطالعه White paper

  • توسط zahra
  • 19 دقیقه

وایت پیپر یا اوراق سفید تنها مربوط به ارزهای دیجیتال نیست و ممکن است شما در دیگر کار های خود نیز با آن برخورد داشته باشید. با این حال این اصطلاح در ارزهای دیجیتال یک مفهوم جدی تر ایفا می کند در واقع هر معامله گر باید قبل از خرید یک ارز وایت پیپر آن را مطالعه کند. در این مقاله به طور ساده در مورد اهمیت و چگونه ای آن بحث می کنیم پس با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

وایت پیپر چیست؟

مفهوم وایت پیپر به خصوص در ارزهای دیجیتال به عنوان یک سند که به صورت معمول آن را به شکل یک فایل از نسخه پی دی اف خواهیم دید. در این پی دی اف یک توضیح کامل در مورد این که دقیقه این ارز دیجیتالی که شما قصد کار کردن با آن را دارید چه چیزی می باشد. این که شبکه براساس بلاک چین طراحی شده به این صورت است و در مجموع پروژه این ارز دیجیتال چگونه بوده است. در واقع در وایت پیپر یک سی وی از پروژه رمزارز مورد نظر ارائه می شود.

در وایت پیپر به معامله گر به طور کامل توضیح می‌ دهد که این پروژه رمزارز می خواهد در چه زمینه ای فعالیت کند. نوشتن این سند برای هر ارز دیجیتال به این دلیل بوده است که استفاده کنندگان و معامله گران در آن ارز دیجیتال مورد نظر بتوانند از برنامه های آتی این ارز‌ و این که چه نقشه راهی برای آن متصور شده آگاه شوند. مشابه چنین موارد برای سهام شرکت ها در ایران روی سایت کدال منتشر می شود. با این حال موضوع در ارزهای دیجیتال کاملا متفاوت است.

به عنوان مثال در وایت پیپر توضیح کاملی از فناوری‌ بلاکچین به کار رفته در آن ارز دیجیتال، تا این که چه افراد یا شرکتی پشت این ارز می باشند بحث می شود. همچنین در مورد جزئیات و مواردی که در خصوص توکن های ارز دیجیتال وجود دارد نیز مباحثی مطرح شده و به خواننده ارائه می شود. در ادامه نیز اطلاعات و خبر هایی که در مورد تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال وجود دارد که در پی دی اف وایت پیپر یافته می شود.

چرا باید قبل از خرید هر ارز دیجیتال وایت پیپر آن را چک کرد؟

چرا باید قبل از خرید هر ارز دیجیتال وایت پیپر آن را چک کرد؟

در قسمت قبل با مفهوم وایت پیپر آشنا شدید. شما اگر در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید باید بدانید که قبل از این که بخواهید روی یک رمزارز جدید فعالیت و سرمایه گذاری خود را آغاز کنید، باید حتما وایت پیپر آن را به طور دقیق مطالعه نمایید. شاید قبل از این که این توصیه را دیده باشید، با توجه به توضیحاتی که ما به شما داده ایم می توانستید حدس بزنید که مطالعه وایت پیپر یک رمزارز قبل از سرمایه‌گذاری روی آن بسیار مهم و قابل توجه می باشد.

با این حال اگر ما بخواهیم که به طور دقیق تر این اهمیت را برای شما شرح دهیم، سه علت از اهمیت وایت پیپر را باید به شما معامله گر رمزارزهای دیجیتال گوش زد کنیم. اولین و مهم ترین علتی که وجود دارد تا شما را مجبور به مطالعه وایت پیپر کند این است که باعث می سود شما کاملا پروژه رمزارز مورد نظر را درک نمایید. علت بعدی که با مطالعه وایت پیپر رمزارز مورد نظر شما به دست می آید فهمیدن کامل مشکلات پروژه رمزارز شماست که این رمزارز می خواهد آن مشکل را بر طرف کند.

مورد سوم که ممکن کمی تخصصی تر باشد، این است که با مطالعه وایت پیپر یک رمزارز دیجیتال می توانید بفهمید که آیا این پروژه رمزارز خواهد توانست مشکل ادعایی خود را حل نماید یا در حد ادعا باقی خواهد ماند. در مجموع مطالعه وایت پیپر رمزارز مورد نظر به شما کمک می کند تا اعتبار توکن پروژه رمزارز خود را بتوانید بسنجید و در نهایت با اطلاعات جامع تر و دقیق تری نسبت به سرمایه گذاری روی آن رمزارز پیش روید.

  • اگر به دنبال سرمایه گذاری توسط ارزهای دیجیتال هستید، به شما پیشنهاد می کنیم تا مقاله پر سود ترین ارز دیجیتال را در بیستکس مطالعه کنید.

وایت پیپر ارزهای دیجیتال مطرح کریپتوکارنسی

همان طور که می دانید وایت پیپر در رابطه با تمام کریپتو ها وجود دارد. اگر شما می خواهد وایت پیپر اصلی یک ارز دیجیتال به خصوص مانند بیت کوین را مطالعه نمایید، با یک جستجوی ساده می توانید به متن اصلی آن دست یابید و انجام ترجمه وایت پیپر بیت کوین و موارد مورد نظر خود برای سرمایه گذاری را در دست داشته باشید.

با این حال ما نیز در اینجا خلاصه ای از نکات مهم این وایت پیر را برای ارزهای دیجیتال مختلف گرد آوری کرده ایم که با صرف تایم بسیار کمتری می توانید مطالعه فرمایید.

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین مشابه یک مقاله مرسوم دارای چکیده مقدمه و بخش هایی می باشد که موارد مهم آن را به اختصار توضیح می دهیم. مطالعه وایت پیپر بیت کوین به عنوان اولین و پر قدرت ترین رمز ارز دیجیتال می تواند برای ما بقی وایت پیپر ها بسیار راه گشا باشد. در چکیده این وایت پیپر برای اولین بار از پول الکترونیک نام برده شده و این که برای پرداخت های اینترنتی دارای مزیت نسبت به پول های قدیم و رایج است. زیرا نیاز به وجود یک موسسه مالی برای نظارت در مورد تراکنش های اینترنتی نمی باشد. این وایت پیپر علاوه بر مقدمه و چکیده شامل بخش هایی مانند تراکنش ها برچسب زمانی، گواه اثبات کار، شبکه، انگیزه، احیای فضای دیسک و غیره می باشد که در هر کدام به طور مفصل توضیحات مربوطه داده شده است.

از مهم ترین ویژگی های بیت کوین این است که نیاز به طرف ثالث به عنوان یک طرف قابل اعتماد در یک تراکنش اینترنتی نیست و بیت کوین این بستر را ایجاد می کند‌. در واقع بیت کوین می تواند ادامه یک پروژه امضای دیجیتال باشد. از دیگر مواردی که در این وایت پیپر برجسته می باشد، این است که بیت کوین غیر متمرکز است و همین خود یک دلیل برای افزایش قدرت و عملکرد می باشد.

وایت پیپر ترون

تمامی معامله گران ارزهای دیجیتال می دانند که tron یک نام شناخته شده در میان ارزهای دیجیتال است. رمزارز ترون علاوه بر جهان در ایران نیز طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. اکثر متخصصان رمزارزهای دیجیتال معتقدند اند که با توجه به وایت پیپر ترون سرمایه گذاری در این رمزارز دیجیتال می تواند یک سرمایه گذاری کم ریسک باشد.

در سال ۲۰۱۷ و در کشور سنگاپور این رمزارز وارد عرصه رقابت شد و به سرعت مورد توجه قرار گرفت. وایت پیپر آن نیز طبیعتا در همان سال منتشر شد که به معرفی و عملکرد این ارز دیجیتال نوپا پرداخته است.

در وایت پیپر ارز دیجیتال ترون عنوان شده که در سال ۲۰۱۷ حدود صد میلیارد کوین از این ارز را می خواهیم به بازار سهام ارزهای دیجیتال وارد کنیم. مدتی نگذشت که پس از عرضه کوین های ترون، قیمت آن روی تابلو صعودی شد و تا کنون چندین برابر قیمت اولیه رشد داشته است.

وایت پیپر ETH

وایت پیپر ETH

رمزارز اتریوم یا ETH نیز از دیگر رمزارزهای معروف می باشد که همواره مورد توجه معامله گران رمز های ارز بوده است. با مطالعه وایت پیپر منتشر شده مربوط به ارز دیجیتال اتریوم شما به مفهوم جدیدی برخورد خواهید داشت که به وسیله ارزها و ابزار های دیجیتالی مطرح شده است. این موضوع از این جهت جالب توجه می باشد که اتریوم اولین رمزارز دیجیتالی بود که موفق شد از قرارداد های هوشمند به صورت جامع و کامل پشتیبانی نماید.

به همین دلیل فرآیند تولید این رمزارز دیجیتال که در هدف گذاری و کاربرد قرارداد های دیجیتالی به طور کامل دسترسی پیدا کرده بود، مورد توجه تمامی بازار رمزارز دیجیتال قرار گرفت. علی رغم این که امنیت این رمزارز در شاخه بلاک چین اتریوم بسیار بالا عنوان شده، اما همچنان نواقص و عیوبی در این زمینه وجود دارد که البته از آنجا که یافتن این موارد در white paper بسیار دشوار و تخصصی می باشد باید از موارد دیگر نیز برای شناخت رمزارز مناسب تر بهره برد که در مقالات آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وایت پیپر لایت کوین

رمزارز لایت‌ کوین یک دیگر از ارزهای اینترنتی است که عملکرد آن همتا به همتا می باشد. این ارز سریع در دسترس معامله گران قرار می‌ گیرد و کارمزد تراکتش های آن برای همه افراد از که از سراسر دنیا برای یکدیگر پول انتقال می دهند ناچیز است. لایت‌ کوین یک شبکه می باشد که در آن پرداخت جهانی با ویژگی مهم منبع باز بودن انجام گرفته است.

شبکه لایت کوین به طور کاملا غیر متمرکز فعالیت کرده و در واقع هیچ کشور خاصی بر آن نظارت عام یا خاص نمی‌ کند. این ارز دیجیتال امنیت‌ شبکه خود را کاملا تضمین می‌کند و به کاربران خود این توانایی را می دهد تا امور تراکنش و غیره مربوط به خودشان را بتوانند کنترل نمایند.

از خواص منحصر به فرد لایت کوین می‌ توانیم به سریع بودن این رمزارز فوق العاده در تایید تراکنش و همچنین ذخیره‌ سازی بهینه تر نسبت به دیگر ارزهای رایج اشاره کرد. این توانایی ها با پشتیبانی بسیار دقیق صنعت، حجم معاملات و نیز نقدینگی افزایش قابل تقدیری پیدا می کند. خلاصه مطلبی که در white paper لایت کوین هم به خوبی دیده می شود، این است که این ارز در واقع یک واسطه‌ ثابت شده و مکمل برای رمزارز بیت‌ کوین می باشد.

وایت پیپر دوج کوین

وایت پیپر دوج کوین

یکی از ده ها رمز ارز دیجیتالی که پس از معرفی بیت کوین پا به عرصه وجود گذاشتند دوج کوین است. اما مساله اصلی این است که دوج کوین چه تفاوتی با دیگر هم خانواده های خود دارد. در واقع دوج‌‌ کوین در حال بازسازی یک انجمن سرگرم‌‌ کننده، انسان‌‌ دوستانه و البته آموزنده می باشد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۴ این رمزارز مبلغی در حدود ۵۰ هزار دلار جمع آوری کرد و به تیم ملی کشور جاماییکا در المپیک زمستانی سوچی روسیه کمک بلاعوض کرد. یا دیگر مورد اینکه حدود ۳۰ هزار دلار برای بازسازی و ساخت چاه‌‌ آب سالم در کشور کنیا نیز کمک کرده است.

وایت پیپر کاردانو

تفاوت اساسی که این ارز دیجیتال با دیگر ارزهای دیجیتال رقیب خود دارد، این است که پیشرو در نسل سوم بلاکچین ها است. از سوی دیگر امنیت کاربران خود را با استفاده از افزایش سرعت کارمزد تراکنش های منحصر به فرد چند لایه ای تامین می‌ نماید. از همین رو کار کردن بر روی این پروژه این رمز ارز از سال ۲۰۱۵ شروع شد و عرضه کاردانو نیز در ۲۰۱۷ توسط بسیاری از صرافی‌ ها آغاز شد‌.

یکی از ابتکارات کاردانو این بوده که تیم رمز ارز کاردانو برای کاربران در زمینه رفع نیاز تنظیم‌ کننده مقررات اقداماتی را به کار برده و در حال تلاش است تا حریم خصوصی کاربران و معامله گران وابسته به خود را راضی نگه دارد. از همین رو است که معامله گران زیادی اتریوم را به عنوان یک رمز ارز پیشرو می شناسند و مورد پسند آن ها واقع شده است.

وایت پیپر ICP

یکی از رمز ارزهای معروف و مورد توجه ICP است. این ارز توکن مطرح شده از پلتفرم اینترنت کامپیوتر است. همچنین این پلتفرم جز سومین نوآوری بزرگ می باشد که در کنار بلاکچین و بیت کوین و رمز ارز اتریم قرار می گیرد. اینترنت کامپیوتر در واقع به صورت یک کامپیوتر بلاک چین در دسترس قرار دارد که در یک مقیاس بسیار هوشمندانه محاسبه و داده ها مورد نظر را اجرا می کند. در واقع این گونه ادامه می دهد که داده ها را به طور بسیار موثر پردازش و ذخیره می نماید و چارچوب های نرم افزاری قدرتمندی را به توسعه دهندگان ارائه می دهد.

وایت پیپر NFT

رمز ارز دیگر Non-Fungible Token که ما آن را به اختصار در آورده و با NFT نشان می دهیم. در ترجمه فارسی از NFT به توکن غیر مثلی به این معنی که مثل و مشابهی ندارد در آورده ایم. NFT یک توکن یونیک بوده و با هیچ رمز ارز دیگری قابل تعویض نیست. یکی از پر کاربردترین موارد استفاده NFT در صنعت گیم است.

وایت پیپر SLP

ارز دیجیتال SLP در واقع جایگزین امتیاز های مراحل مختلف یک بازی با نام (experience points) است. با این تفاوت که شما می توانید امتیاز خود را در صرافی ها به پول واقعی تبدیل کنید. این مورد جالب است که می توان چنین تبدیلی انجام داد.

وایت پیپر ماتیک

رمز ارز دیگر ماتیک یا MATIC می باشد. در واقع این ارز یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاکچین رمز ارز اتریوم اجرا می شود. ارز دیجیتال ماتیک با توجه به این نقش خود برای انجام چندین نقش اصلی طراحی شده است از جمله اینکه به عنوان یک واحد در شبکه پرداخت مورد استفاده واقع می شود.

وایت پیپر شیبا

ارز دیجیتال شیبا در واقع نوعی توکن به شمار می‌ رود. این ارز به عنوان یک توکن در فضای ارز دیجیتال اتریوم فعالیت می‌ کند. این که کسی نمی‌ داند سازنده ارز شیبا چه کسی است به عنوان یک نکته منفی برای این ارز دیجیتال محسوب می‌ شود.

وایت پیپر سولانا

سولانا نام ساحلی در کالیفرنیا نیز است. این رمز ارز خوش نام از مهندسین خود در حوزه‌ ی نرم‌ افزار با سابقه‌ همکاری در شرکت‌ های بزرگی مانند گوگل تشکیل شده است که این موضوع بسیار باعث افزایش اعتماد عمومی فعالان این حوزه به برنامه‌ها و آینده این تیم می‌ شود.

وایت پیپر پولکادات

منشاء تولد پولکادات به دیدار یکی از چهره‌ های رمزنگاری و یک توسعه دهنده معروف بلاکچین است که بخشی از تیم توسعه اتریوم بود. در رمز ارز پولکادات یک پروتکل اثبات سهام رای ایجاد اطمینان ایجاد شده است. به این ترتیب با سایر اعتبار سنج‌ ها به توافق رسیده و توافق کسب می‌ کنند.

جدول اطلاعات

در جدول زیر برخی اطلاعات کلیدی متن در مورد white paper گلچین شده است.

موضوع وایت پیپر
white paper در بازار های مالی ارزهای دیجیتال
white paper به معنایاوراق سفید
قبل از خرید ارزهای دیجیتالمطالعه white paper نیاز است
white pape خلاصهدر سایت بیستکس

white paper هر ارز را چه کسی می نویسد؟

طبیعتا وایت پیپر هر رمز ارز توسط سازنده یا تیم سازنده نوشته می شود. این وایت پیپر در واقع مانند یک پروپوزال از طرحی است که سازندگان می خواهند آن را اجرا کنند. برای نوشتن آن دقت بسیاری خرج داده شده است تا اطلاعات مفیدی را بدهد.

آیا می توان به white paper ارز ها اطمینان کرد؟

آیا می توان به white paper ارزها اطمینان کرد؟

مطالعه وایت پیپر یک رمز ارز قبل از آن که شروع به استفاده و معامله آن کنیم بسیار حیاتی می باشد. با این حال از آن جا که وایت پیپر توسط تیم سازنده نگارش می شود می توانند در مزیت های آن اغراق کنند و طبیعتا نقاط ضعف یک رمز ارز در وایت پیپر آن مطرح نمی شود. پس بهتر است که معامله گران دقت نمایند و تنها از با مطالعه white paper اقدام به تصمیم گیری نکنند. شاید مناسب باشد دیگر منابع منتقد را نیز بررسی نمایند.

یا white paper تقلبی هم وجود دارد؟

معمولا در دنیای رقابت تقلب هم وجود دارد. با این حال چون منبع همه white paper ها مشخصا خود وب سایت آن ارز دیجیتال مورد نظر می باشد مشکلی برای تهیه نسخه اصلی وجود نخواهد داشت. ولی همان طور که گفته شد باید دقت بالایی به خرج داد.

در هر white paper چه مواردی را باید بررسی کنیم؟

در هر white paper در صورت لزوم سازندگان، اهداف و شرکت های وابسته که با آن کار می کنند موارد مهمی می باشند. همچنین موارد دیگری نیز هست که در متن توضیح داده ایم. بهتر است تا برای سرمایه گذاری در یک رمزارز از منابع دیگر نیز تحقیق کنیم.

اهمیت یک white paper در چیست؟

اهمیت یک وایت پیپر از آن جایی حاصل می گردد که اطلاعات خام در مورد رمز ارز مورد منظر ما را در خود جای داده است. در واقع مابقی مواردی که ما از دیگران و تحلیل گران دریافت می کنیم نظر شخصی آن ها در مورد این متن است و طبیعتا می تواند درست یا غلط باشد. پس استفاده از سرچشمه در کنار نظر دیگران بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است.

آموزش کامل روش مطالعه وایت پیپر

برای مطالعه یک وایت پیپر باید اطلاعات جانبی خوبی در مورد رمز ارزها داشت‌. به عنوان مثال در مورد بلاک چین ها و نیز دیگر فناوری ها که در رمز ارز بستر سازی می کنند، می توانند در فهم یک وایت پیپر کمک کنند. پس بهتر است بدین موضوع نیز اهمیت دهید.

چگونه می توان وایت پیپر نوشت؟

نوشتن یک white paper بیش از این که مهم باشد چه اصولی رعایت شود، مهم است که در مورد چه چیزی است. در واقع اگر شما سازنده یک رمز ارز هستید باید هدف از ایجاد رمز ارز خود را توضیح دهید و این که چرا به رمز ارز شما نیاز داریم و برنامه شما برای آینده آن چیست.

سوالات متداول

وایت پیپر به چه کار می آید؟

همان طور که در متن به طور مفصل توضیح داده شده white paper اطلاعات خام مربوط به یک ارز دیجیتال است که توسط تیم سازنده آن منتشر می شود و در دست عموم قرار می گیرد. این سند برای قبل از هر خرید و فروشی باید مطالعه شود.

قبل از خرید بیت کوین باید وایت پیپر آن را بررسی کنیم؟

قبل از خرید هر ارز دیجیتالی از جمله بیت کوین باید اطلاعات خود را از طریق white paper آن شروع به افزایش دهیم.

هر ارز دیجیتال چند وایت پیپر دارد؟

هر ارز دیجیتال یک وایت پیپر دارد که در زمان انتشار آن ارز دیجیتال مورد نظر نیز معرفی و توسط صرافی ها برای معامله گران عرضه می شود.

آیا خواندن همه وایت پیپر نیاز است؟

معمولا وایت پیپر متن مفصلی می باشد که خواندن آن ممکن است از حوصله تحلیل گر مبتدی خارج باشد. با این حال وب سایت های معتبری وجود دارند که خلاصه آن را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند. اما اگر امکان برای شما وجود داد بهتر است که خود متن اصلی را به طور کامل مطالعه نمایید‌.

آیا تنها با خواندن وایت پیپر می توان شروع به معامله کرد؟

همان طور که در متن به طور مفصل توضیح داده ایم خیر.

وایت پیپر بیت کوین چیست؟

وایت پیپر بیت کوین که نخستین وایت پیپر منتشر شده است نقشه راه بقیه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

آیا ارز دیجیتال بدون وایت پیپر هم داریم؟

خیر. در واقع تمامی ارزهای دیجیتال در ابتدای عرضه خود با یک white paper برای خریداران احتمالی منتشر می شود.

وایت پیپر قابل اعتماد است؟

چون واست پیپر توسط سازندگان آن رمز ارز مورد نظر نگارش شده ممکن است کمی خوشبینانه نوشته شود. البته این دلیل برای مطالعه نکردن white paper نمی باشد و باید حتما مورد مطالعه قرار گیرد.

ارز دیجیتال ترون از کدام کشور است؟

این ارز از کشور سنگاپور می باشد.

شالوده وایت پیپر بیت کوین چیست؟

در واقع عصاره این white paper مفصل را از جهتی می توان حذف واسطه قابل اعتماد سوم برای تراکنش ها می باشد.

طبق وایت پیپر کدام ارز هدف آن انسان دوستانه است؟

در واقع این ارز دیجیتال دوج کوین می باشد.

اولین ارز دیجیتال که موفق شد از قرار داد های هوشمند پشتیبانی کامل کند کدام است؟

اولین ارز دیجیتال که توانست رقبا را کنار بزند و به موفقیت اجرای کامل قراردادهای هوشمند برسد رمز ارز اتریوم می باشد.

nft چیست؟

به توکن های غیر مثلی nft گفته می شود.

امتیاز دهید
zahra

zahra

از سال ۱۳۹۶ به بهینه سازی وب سایت مشغول هستم. سال ۱۴۰۰ به تیم ارز دیجیتال بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها