تبلیغات
تله گاوی مفاهیم پایه

تله گاوی در ارز دیجیتال چیست؟ علت وقوع و راه های رهایی از آن

  • توسط behrouz
  • 6 دقیقه

تله گاوی چیست؟ این سوال خیلی از شما عزیزان است که ممکن است برایتان مطرح شده باشد. در این مقله قصد بر این است تا به صورت کامل راجب این موضوع صحبت شود و بدانیم که دقیقا منظور از تله گاوی چیست و مفهومش را برایتان بیان کنیم. در ادامه با وب سایت تخصصی صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید تا به صورت کامل با این تله و مفهوم آن آشنا شوید.

منظور از تله گاوی چیست؟

منظور از تله گاوی چیست؟

حال زمان آن است تا به صورت تخصصی به معرفی آن بپردازیم. جالب است بدانید که تله گاوی یک سیگنال نادرست بوده و معمولا در تحلیل تکنیال معاملات رخ می دهد. این تله به گونه ای است که در زمان روند نزولی یک سهم سرمایه گذاران را متقاعد می کند که روند صعودی شروع شده اما چیزی که در انتظار سرمایه داران است، این است که مجددا نزولی شده و سطح حمایت قبلی را به پایین تر می کشد.

این وضعیت سرمایه گذاران را گول زده و بر روی مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال تاثیر گذار است و به عنوان یک تله برای آنان عمل می کند و ضرر و زیان را برای افرادی به همراه دارد که موقعیت های لانگ گرفته بودند. الگوی شلاقی نام دیگریست که از آن به عنوان الگوی گاوی نیز یاد می شود که درست برخلاف تله خرسی بوده و دقیقا معکوس آن عمل می کند.

خب در اندکی قبل تر در مورد تله گاوی مطالبی برایتان شرح داده شد. حال زمان آن است که به صورت تخصصی به مفهوم آن بپردازیم. زمانی می رسد که سرمایه گذار تصور می کند که روند نزولی بازار به انتها رسیده و در ادامه برای خرید سهام اقدام می کند. در ادامه دوباره روند نزولی بازار دوباره شروع شده و دوباره قیمت ها مثل قبل کاهش می یابد.

حال سرمایه داران که به امید افزایش قیمت و روندی صعودی خرید های خود را انجام داده اند، با شروع روند نزولی یا همان تله گاوی دچار ضرر و زیان می شوند. در ادامه و برای جلوگیری از وقوع چنین زیان هایی معامله گران باید دقت بالایی به خرج داده و توسط دریافت تاییدیه از نمودار سهم یا دارایی از گیر افتادن در تله های گاوی جلوگیری کنند.

به عنوان نمونه به مثالی که برایتان شرح می دهیم دقت کنید. فرض کنید شما به عنوان یک تریدر به جهت اطمینان از شروع روند صعودی باید به حجم معاملات توجه نموده که در ادامه باید ذکر کنیم که این حجم باید از میانگین حجم کندل های قبلی بیشتر باشد. عواملی وجود دارد که در این راه به شما کمک خواهد کرد که از این موارد می توان به استفاده از کندل استیک اشاره کرد.

در ادامه نیز باید به این نکته اشاره کنیم که به جهت اطمینان از روند صعودی باید به دنبال کندل های گاوی باشید. در ادامه بهتر است تا بدین نکته اشاره کنیم که احتمال وقوع تله گاوی چه زمانی بیشتر است؟ احتمال آن زمانی بیشتر است که مقاومت شکسته شده ولی حجم مبادلات به قدری نیست که الگوی شمعی غیرمنطقی مثل ستاره دوجی در نمودار رویت شود.

علت وقوع تله گاوی چیست؟

علت وقوع تله گاوی چیست؟

اصلا چرا تله گاوی رخ می دهد؟ دلیل آن چیست؟ این سوالات و کلی سوال دیگر ممکن است که برایتان مطرح شود که در ادامه به صورت کامل به آن پاسخ خواهیم داد. در ادامه باید گفت که تله گاوی زمانی رخ می دهد که پس از شکست ناحیه مقاومت رو به بالا سرمایه داران قادر نیستند تا با قدرت از روند صعودی حمایت کنند.

این عدم حمایت ممکن است به علت کاهش اندازه و قدرت حرکت قیمتی نیز باشد. حال در این اوضاع فروشندگان از فرصت استفاده کرده و دارایی و سرمایه خود را می فروشند. حال توسط این عمل قیمت رو به پایین کشیده شده و در نتیجه باعث افت بسیار شدید قیمت و همچنین فعال شدن حد ضرر برای خریداران و سرمایه گذاران می شود.

راه رهایی از تله گاوی چیست؟

راه رهایی از تله گاوی چیست؟

حال فرض کنید که در تله گاوی گیر افتاده اید. برای رهایی از آن چه باید کرد؟ فرض کنید که با تله گاوی مواجه شده اید، بهترین راه این است که علائم هشدار دهنده را قبل از وقوع آن تشخیص دهید. یکی از علائم آن نیز کاهش حجم معاملات است که در این هنگام ممکن است که تله گاوی رخ دهد و شما نیز به عنوان یک معامله گر باید خیلی زود از معامله خارج شوید. همچنین یکی از راه های دیگر که می تواند به شما کمک کند تنظیم حد ضرر در صرافی است. در ادامه نیز می توان به راهکار های زیر اشاره کرد:

  • بررسی نمودن اخبار: باید صحت اخبار را بررسی کرده زیرا نهنگ ها و حتی نهنگ های مجرم ارز دیجیتال قادر هستند تا از اخبار مثبت و منفی استفاده کرده و برای شما تله بگذارند.
  • تعریف حد ضرر: بازار طبق پیش بینی و خواسته شما قدم برنداشته و باید برای خود حدضرر را تعیین کنید.
  • تعیین حجم معاملات: تغییر ناگهانی در قیمت و بدون حجم معاملات ممکن است یک تله باشد و باید مواظب این وضعیت باشید و باید بدین نیز توجه کنید که برای رسیدن به قیمت واقعی، حجم معاملات قابل توجهی نیاز است.
  • استفاده از شاخص قدرت نسبی (RSI): نشان دهنده حرکت قیمت کند این است که یک سرمایه اندیکاتور RSI، در جهت مخالف هم حرکت کرده و واگرایی بین آن‌ها رخ دهد. شما توسط شاخص قدرت نسبی قادر هستید تا از گیر افتادن در تله گاوی جلوگیری کنید.

آموزش کامل اندیکاتور مک دی (MACD) با راهنمای تنظیمات و فیلترهای آن در این لینک که می توانید با به میان آمدن بحث اندیکاتور در اندکی بالاتر از آن استفاده کنید.

سوالات متداول

تله گاوی چیست؟

وضعیتی است که سرمایه گذاران را گول زده و در زمانی که تصور می کنند قیمت ها افزایش پیدا می کند، دوباره بازار نزولی شده و قیمت ها کاهش پیدا می کند.

توسط چه روش هایی می توان از گیر افتادن در تله گاوی جلوگیری کرد؟

توسط این روش ها می توان از تله گاوی جلوگیری کرد که عبارتند از: بررسی نمودن اخبار، تعریف حد ضرر، تعیین حجم معاملات، استفاده از شاخص قدرت نسبی (RSI).

امتیاز دهید
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها