تبلیغات
مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال مقالات آموزشی

راهنمای مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با بهترین استراتژی های 2022

  • توسط mrbtc
  • 17 دقیقه

ارزهای دیجیتال حرکات بسیار تندی دارند و همچنین ریزش های این ارزها بسیار ضرر رسان هستند. همانطور که شاهد هستید. در هر بار ریزش این ارزها میلیارد ها دلار از سرمایه معامله گران نابود می گردد. پس مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال امری واجب بوده و در این بازار با این خطرات داشتن استراتژی هایی برای مدیریت سرمایه و کاهش ریسک از واجب ترین امور می باشد.

بسیاری از ارزهای دیجیتال در یک سال اخیر به بالاترین قیمت های خود رسیده اند و رشد هایی بسیار چشم گیری داشته اند. به طور مثال ارز دیجیتال شیبا در 1 سال اخیر بیش از 100 برابر شده است و باتوجه به این رشد قیمتی ارزها می تواند سرمایه گذاران را تحریک به افزایش حجم معاملات خود کند که می تواند عواقب مرگباری برای حساب معاملاتی شما ایجاد نماید. در ادامه در صرافی ارز دیجیتال بیستکس به بررسی استراتژی ها و روش های مدیریت ریسک و سرمایه در این بازار می پردازیم.

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی HODL

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با این استراتژی مختص سرمایه گذاران با صبر می باشد و کلیه معاملات آن در حالت اسپات و بدون هیچ گونه اهرمی انجام می گیرد و معامله گران در این استراتژی اقدام به خرید ارزهای دیجیتال در قیمت های پایین و ارزنده نموده و سپس اقدام به نگهداری ان برای بلند مدت می نمایند. از نکات مهم این استراتژی نقطه ورود طلایی داشتن می باشد و نمی توان در هر قیمتی به دید نگهداری بلند مدت ورود کرد. چرا که ورود در قیمت های بالا باعث به وجود امدن ضرر های سنگین می گردد.

به طور مثال معامله گرانی که در سال 2017 اقدام به خرید بیت کوین در حوالی قیمت 18 هزار دلار نموده اند مجبور به صبر 3 ساله برای باز پس گیری اصل سرمایه خود گشته و حتی در بعضی مواقع در این 3 سال سرمایه آن ها به کمتر از یک سوم نیز کاهش پیدا کرده بود پس نقطه ورود طلایی با استفاده از علم تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و داده های درون شبکه اصل اساسی این استراتژی می باشد. همچنین بعضی خریداران و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال اقدام به ترکیب این استراتژی با استراتژی های استیکینگ دیفای و میانگین کم کردن نیز می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است پس از پیدا کردن نقطه ورود طلایی داشتن صبر و عدم نگرانی بابت نوسانات کوتاه مدتی اصل بعدی پیش روی سرمایه گذاران در این استراتژی می باشد و سرمایه گذارانی که از این استراتژی بهره می گیرند عموما خود را به نوسانات کوتاه مدتی بازار وارد نکرده و به دنبال حرکات اصلی و بزرگ بازار می باشند پس هرگز نگران درصد های ناچیز سود یا ضرر و یا کم و زیاد شدن آن نمی باشند.  

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی میانگین کم کردن

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی میانگین کم کردن

زمانی که سرمایه گذاران و سهامداران شروع به خرید یک ارز می کنند حتما باید برای ارز مورد نظر یک حد ضرر مشخص کنند که اگر ارز به آن عدد حد ضرر رسید، باید از ارز خارج شوند و ارز را به فروش برسانند. به منظور پاسخ دادن به سوال مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی میانگین کم کردن در ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟ باید گفت که زمانی که یک سرمایه گذار یا تریدر فعال ارز دیجیتال یک ارز یا نماد را مد نظر دارد و با تحلیل بنیادی و تکنیکال متوجه می شود که ارزش ذاتی این نماد به طور مثال 350 دلار است اما قیمت آن را 200 زده اند پس سرمایه گذار با استراتژی که برای ارز و معامله خود دارد متوجه می شود که این ارز دیجیتال خوب است و ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری می کند.

این ارز دیجیتال پس از خرید قیمتش افت پیدا کرده و از 200 به 150 می رسد. سرمایه گذار با خرید ارز دیجیتال با قیمت 150 سعی در میانگین کم کردن معاملات خود دارد. پس از این واقعه ارزش و قیمت سهام از 150 به 180 می رسد و صعود را تجربه می کند و در این مورد سرمایه گذار یا دارنده ارز دیجیتال میانگین را کم کرده و از مجموع دو معامله سود برده است.

البته که میانگین کم کردن به همین سادگی نبوده و دارای اصولی می باشد و می بایست هر پله روی حمایت های معتبر و با بررسی وضعیت فاندامنتال ارز مورد نظر انجام گیرد و به صرفا داخل ضرر رفتن دلیل درستی برای خرید مجدد نمی باشد.

لازم به ذکر است که حتی با خرید پله ای و پایین آمدن امکان ضرر نیز نباید مدیریت سرمایه را فراموش کرد و هرگز نباید بیش از 5 درصد سرمایه در یک پوزیشن وارد گردد. همچنین این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که نهنگ ها و بزرگان بازار ارز دیجیتال نیز اعتقاد راسخی به خرید پله ای و ترکیب این استراتژی با استراتژی هودل کردن داشته و حتی الگوی معروف THREE DRIVERS نیز علت پیداش آن خرید پله ای نهنگ ها می باشد.

داده های ON CHAIN و تکنیکال

همانطور که می دانید تحلیل تکنیکال به دانش و مهارت نیاز دارد، یادگیری اصول اولیه و کلی آن می تواند برای کسانی که به دنبال برتری و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال هستند مفید باشد. این بدان معنا نیست که فرد باید معاملات سنگین و پر حجم انجام دهد یا فقط زمانش را صرف معاملات کوتاه مدت کند. با این وجود دانستن چند شاخص کلیدی مانند اندیکاتور ها میانگین‌های متحرک و پرایس اکشن برای اطلاع‌رسانی تصمیم ‌گیری‌ هایی مانند زمان کسب سود می‌تواند مفید باشد.

بسیاری از ابزارها همچنین راه هایی را برای تجزیه و تحلیل فعالیت های دورن شبکه ای مانند حرکت نهنگ و نرخ های بودجه و فاندینگ ریت ارائه می دهند. انواع دیگر تحلیل تکنیکال شامل یافتن “ارزش منصفانه” دارایی ها با توجه به قیمت خرید نهنگ ها در داده های آن چین است. همچنین تحلیل تصویر کلی بازار از منظر کلان و رفتار هولدر های اصلی می تواند مفید باشد زیرا عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بازار تأثیر بگذارد اما مهم ترین عامل عرضه و تقاضای ایجاد شده توسط نهنگ های بازار می باشد.

ذخیره سازی و دیفای

یکی از بهترین روش های مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال، مربوط به ذخیره سازی های نوع دیفای است. استفاده از امن ترین کیف پول های مناسب و محافظت از کلیدهای خصوصی 12 کلمه ای بسیار مهم است. کیف پول های فیزیکی مانند کیف پول های سخت افزاری و کاغذی برای بخش قابل توجه و زیادی از ارزهای دیجیتال توصیه می شود، در حالی که کیف پول های داغ مانند کیف پول متامسک یا RONIN WALLET معمولا بهترین مکان برای ذخیره ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نمی شوند اما کم هزینه ترین مکان ذخیره سازی می باشند.

در حالی که خریداران و هولدر ها اغلب ارزهای دیجیتال مانند ETH را در قراردادهای هوشمند دیفای قفل می کنند تا از فرصت های آن استفاده کنند، روش هایی برای محافظت در برابر هکر ها و از دست رفتن ها و سرقت ها و سایر خطرات وجود دارد. پروژه‌هایی مانند Nexus Mutual که مثل بیمه برای قرارداد های هوشمند دیفای است و راه‌ هایی را برای مدیریت سرمایه و حفاظت از آن در بازار ارزهای دیجیتال بر روی سبد کریپتو با فروش پوشش در برابر هک‌ های مبادلاتی یا مشکلات قرارداد هوشمند ارائه می‌ دهد.

همچنین لازم به ذکر است که پروژه های OASIS و همچنین OCEAN نیز اقدام به ارائه خدمات دیفای از جمله وام های غیر متمرکز و غیره نیز می کنند و کارمزد های بسیار کمتری از بانک ها دریافت می کنند کارمزد این شبکه ها بسته به نوع ارز در حدود سالیانه نیم الی 5 درصد می باشد که بسیار کمتر از بانک ها بوده و اینده سیستم وام دهی غیر متمرکز می باشند.

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال استیک کردن و کسب سود قطعی

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال استیک کردن و کسب سود قطعی

اگر به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال ورود کرده باشید حتما نام استیک یا استیکینگ ارزهای دیجیتال و دریافت سود های قطعی از این کار را شنیده اید. استیکینگ ارزهای دیجیتال در اصل یکی از روش های استخراج ارزهای دیجیتال می باشد در این روش اشخاص با استیک کردن و نگهداری بدون هیچگونه جا به جایی و معامله ارز دیجیتال برای مدت مشخص سود مشخصی را دریافت می کنند که البته لازم به ذکر است این سود در مورد بعضی ارزهای خاص به اعداد بسیار بالا و سود های بالای 100 درصد در سال نیز می رسد.

استیک کردن در صرافی ها و کیف پول ها انجام می گیرد. همچنین استیک کردن دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله لاکد استیکینگ، استیکینگ منعطف و استیکینگ سرد از این جمله موارد می باشد و می توان پس از خرید ارزهای دیجیتال به دید هولد و بلند مدت با استفاده از استیک کردن آن به سود های ان افزود از ضرر های این امر کاست که این امر نیز باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری خواهد شد.

حال به توضیح مختصر انواع استیکینگ پرداخته تا شما متناسب با نوع سرمایه گذاری خود و نوع دارایی و کیف پول خود بتوانید مدل مناسب خود را انتخاب نمایید

لاکد استیکینگ

به نگهداری ارز‌های دیجیتال درون کیف پول صرافی یا ولت های نرم افزاری در جهت حمایت از یک شبکه ارز دیجیتال است. بنابراین تا زمانی که ارز‌های دیجیتال شما در والت صرافی لاکد شده باشد، پاداش دریافت می ‌کنید. در رابطه با این ارز‌های دیجیتال به محض برداشت از والت، سود دهی نیز متوقف خواهد شد. هر کدام زمان انتظار مختص به خود را دارد. توجه کنید که با قفل نمودن دارایی مد نظرتان در کیف پول صرافی، قابلیت ترید و معامله تا زمان برداشت دیگر امکان‌ پذیر نیست.

استیکینگ سرد

استیکینگ کولد یا همان سرد مثل روش قفل شده است. این روش استیک شامل ذخیره کردن دارایی ارز‌های دیجیتال در یک والت سخت افزاری است. منظور از والت سخت افزاری، یک کیف پول فاقد اتصال به اینترنت نظیر کیف پول فیزیکی است. هر چه ارز‌های دیجیتال یک نفر زیادتر باشد علاقه به استیک‌ کردن بیشتر است و تمایلش به استفاده از روش سرد بیشتر خواهد شد. علت این امر هم امنیت این روش می باشد. از ولت های سخت افزاری می توان لجر نانو اس و کیف پول ترزور را نام برد.

استیک قابل انعطاف

مثل استیکینگ قفل شده است اما راهکار منعطف نیز شامل نگهداری ارز‌های دیجیتال در یک والت ارز دیجیتال برای پشتیبانی از عملیات شبکه‌ ارز‌های دیجیتال است. تفاوت این روش با استیکینگ قفل شده ارز دیجیتال عدم نیاز به قفل شدن ارز‌های دیجیتال است. در این حالت، سرمایه گذار قادر خواهد بود با وجود استیک کردن ارز‌های دیجیتال، با آن ترید کند. اما در این روش سود کمتری دریافت خواهید کرد.

در مجموع بهترین روش حال حاضر برای کاهش ریسک و مدیریت سرمایه خرید ارزهای دیجیتال با دید هولد بلند مدتی و به صورت پله ای می باشد که پس از خرید اقدام به استیکینگ این ارز‌های دیجیتال خواهیم نمود.

ایجاد پرتفو کامل

ایجاد پرتفو کامل

ایجاد پرتفو از دیگر بخش های مهم مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال است. برگزیدن ارزهای دیجیتال برای خرید و در حد چه میزانی از هرکدام این ارزها می تواند تاثیر بسیاری بر ریسک کلی یک سبد داشته باشد. در نظر داشتن میزان خرید در ارزهای دیجیتال نسبت به سایر دارایی ها و اموال و پس انداز بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر این ها انتخاب ارزهای دیجیتال مناسب و دارای فاندامنتال قوی برای سرمایه‌گذاری بخش مهمی از مدیریت سبد در بازار ارز دیجیتال است. به طور کلی برای کسانی که ارزهای دیجیتال را معامله می کنند، مهم است که نسبت یک پرتفو را که می توان به طور فعال برای معامله استفاده کرد، متمایز کرد.

به عنوان یک اصل کلی در نظر گرفتن میزان دارایی و میزان یک سبد در هر مارکتی بسیار مهم است. در حالی که ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و اتریوم پایدار و حذف نشدنی هستند اما بسیاری از پروژه‌های با حجم پایین‌تر، ریسک بیشتری دارند چرا که نقدینگی کمتری دارند اما توان سود سازی بیشتری دارن. با این حال پروژه هایی با ارزش بازار بالاتر نیز می توانند بازده خوبی داشته باشند. ساخت سبد ها در نهایت به ریسک پذیری، اهداف درامدی و صبر هر فرد بستگی دارد. داده های قدیمی نشان می دهد که سرمایه گذاری در پروژه های بزرگتر، می تواند در افق زمانی طولانی سودآور باشد.

ایجاد سبد یا پرتفوی به انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال ها مربوط می شود. NFT امسال برای بسیاری از هولدرهایی که در مارکت شرکت کردند، سود بسیار خوبی را به همراه داشت اما NFT ها نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، نقدینگی کمتری دارند. همچنین NFT ها قابل تعویض نیستند در حالی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم تقریباً با قیمت یکسان در هر صرافی معامله می شوند.

همچنین می‌تواند پیدا کردن خریدار با قیمت تعیین ‌شده را زمانی که علاقه در بازار کاهش می‌یابد و ترس زیاد می شود دشوارتر کند. از آنجایی که NFTها یک فناوری نوظهور در فضایی نوظهور هستند سرمایه گذاری روی آن ها هنوز هم بسیار دارای ریسک می باشد پس باید استراتژی سرمایه گذاری مناسبی داشته باشید.

جدول اطلاعات

در این جا درباره مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال اطلاعاتی را با هم مرور خواهیم کرد.

موضوع مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال
کم ریسک ترین استراتژی مدیریت سرمایهاستراتژی هولد کردن
نکته طلایی در استراتژی هولد کردنداشتن نقطه ورود طلایی
روش خرید بزرگان بازاربصورت پله ای و میانگین کم کردن
بدست آوردن سود قطعیاستیک کردن ارز پس از خرید
در این جدول به یک بررسی کلی از مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال و خلاصه بعضی نکات مهم این مقاله پرداخته ایم
موقعیت های اختیار معامله

موقعیت های اختیار معامله

اختیار معامله نوعی قرارداد اپشن است که به دارندگان ارزهای دیجیتال این موقعیت را می دهد تا یک ارز دیجیتال را با قیمت تعیین شده معامله کنند. برای کسانی که مدت زیادی از پرتفو ارزهای دیجیتال استفاده می‌ کنند و همچنین هولدر نیز هستند موقعیت های معاملات اپشن، می‌ تواند راهی موثر برای مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال باشد. اختیار فروش معامله اپشن نیز حق فروش ارزهای دیجیتال را با ارزشی از پیش تعیین شده در یک زمان از پیش تعیین شده ارائه می دهد. این به سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا در صورت نزول در بازار از سبد سهام خود با اختیار معامله فروش محافظت کنند.

برعکس اختیار معامله فرصتی را برای خرید ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی با قیمت تعیین شده در آینده ارائه می دهد و در واقع نوعی قرارداد طولانی است. اگر خریداران ارزهای دیجیتال در صورت کاهش قیمت زودتر سود کند، نگه داشتن اختیار معامله می‌ تواند به آن ها اجازه دهد تا با قیمت معینی دوباره ارزهای دیجیتال را خرید کنند را در صورتی که معتقد باشند بازار احتمالاً در آینده افزایش می‌ یابد.

گزینه ها معاملات اپشن پیچیده هستند که فقط برای معامله گران و سرمایه گذاران حرفه ای توصیه می شوند اما می توانند بازدهی سودآوری را برای کاربران به همراه داشته باشند. در مجموع خرید در ارزهای دیجیتال می‌ تواند بازدهی بزرگی را ارائه دهد. در تاریخ نیز مشاهده و دیده شده، کریپتو توانای و قدرت بالایی برای سود سازی را ارائه کرده است که با هیچ یک از اموال دیگری در جهان قابل مقایسه نیست. اگر چه اساساً سود های بیشتر با ریسک بیشتری همراه است. استفاده از انواع استراتژی های مدیریت ریسک می تواند به کاهش ریسک و افزایش سود هایی که این مارکت ارائه می دهد کمک کند.

مزایای مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال

مزایای مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال

در مجموع می توان مزایای مدیریت ریسک و سرمایه را بطور کلی بدین شرح بیان نمود:

  • جلو گیری از ضرر های سنگین
  • جلو گیری از نابودی و لیکوئید شدن کامل حساب
  • کاهش ریسک و ضرر در کنار کاهش جزئی سود ها
  • کمک به عملکرد بهتر سبد و پرتفو

سوالات متداول

ارزش و اهمیت مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال چقدر است؟

بر طبق گفته تمام بزرگان بازار های مالی این مورد مهم ترین بخش سرمایه گذاری می باشد.

آیا می توان استراتژی های مدیریت سرمایه را ترکیب کرد؟

بطور کلی بله و این استرا تژی ها با ترکیب شدن با یکدیگر ریسک را تا حد بسیار زیادی پوشش می دهند.

آیا با رعایت مدیریت سرمایه باز هم امکان نابودی و از بین رفتن حساب هست؟

با رعایت این امر مهم بصورت حرفه ای و دست نکشیدن از آن در هیچ حالتی حساب معاملاتی شما هرگز کال مارجین نمی شود.

آیا مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال و سرمایه سود را کاهش می دهد؟

بطور کلی مدیریت سرمایه باعث جلوگیری از دریافت سود های غیر منطقی می شود و مقدار کمی سود را کاهش می دهد.

معاملات اپشن برای چه افرادی مناسب است؟

این معاملات برای سرمایه گذاران کلان و تیم های سرمایه گذاری بزرگ و همچنین در کنار این امر به تریدر های حرفه ای پیشنهاد می شود.

چه نوعی از استیکینگ پیشنهاد می شود؟

در مجموع با وضعیت کلی ارزهای دیجیتال و حرکات تند این بازار استیکینگ منعطف بدلیل توانایی تبدیل ارزها در هر زمانی پیشنهاد می گردد.

چرا باید حتما یک سبد کامل ارز دیجیتال داشت؟

به این علت که سرمایه گذاری سنگین روی یک ارز ریسک را افزایس داده و می بایست بین ارزهای مختلف تقسیم و از سود کل ارزها بهره برد.

بدون رعایت مدیریت سرمایه چه اتفاقی می افتد؟

بطور کلی افراد دیر یا زود بدون رعایت این امر مهم با ضرر های سنگین حذف می شوند حتی اگر در ابتدای امر سود خوبی دریافت کنند.

داده های درون شبکه نشان دهنده چیست؟

این داده ها بطور کلی نشان دهنده حرکات بزرگان و میزان تمایل معامله گران به خرید و فروش می باشد.

برای استیکینگ حجم زیادی پول چه روشی مورد پیشنهاد است؟

با توجه به اهمیت حفظ امنیت برای پول های زیاد استیکینگ های سرد پیشنهاد می شود به علت امنیت بالای این روش.

چگونه می توان از هک شدن کیف پول جلوگیری کرد؟

با رعایت امنیت دستگاهی که کیف پول در ان فعال است و ندادن 12 کلمه خصوصی به دیگران.

ایا امکان ضرر کردن در استیکینگ وجود دارد؟

بطور کلی خیر سود استیک قطعی می باشد اما نوسانات ارز ممکن است باعث کاهش ارزش دلاری دارایی ما شود.

چگونه در هنگام استیک از نوسانات ارز در امان بمانیم؟

با استیک کردن استیبل کوین ها میتوان از این نوسانات در امان ماند.

هزینه ها و سود های پروژه های دیفای چقدر می باشد؟

این مبالغ بسیار کمتر از بانک ها و سالیانه برابر با نیم تا 5درصد کارمزد می باشد بطور حدودی.

میزان خرید در هر پله چقدر می باشد؟

این مورد بستگی به میزان سرمایه شخص دارد اما پیشنهاد می شود پله های پایین تر حجم خرید ها هم بیشتر گردد.

امتیاز دهید
mrbtc

mrbtc

بهنام فارغ التحصیلان عضو گروه تولید محتوا ارزهای دیجیتال در بیستکس هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها