تبلیغات
استریوم مفاهیم پایه

استریوم چیست؟ راهنمای آماده‌ سازی سرور برای شروع کار توسط استریوم

 • توسط behrouz
 • 54 دقیقه

خب پس از اتریوم بهتر است تا در مورد استریوم نیز اندکی صحبت کنیم. همان طور که می دانید اتریوم از پروتکل اثبات کار استفاده می کرد که رفته رفته پروتکل خود را تغییر داده و از پروتکل اثبات سهام استفاده نمود. همچنین ظهور اتریوم 2.0 باعث شد تا خیلی از کاربران در فرایند سرمایه گذاری اتریوم 2.0 سرمایه گذاری کنند و به فکر تامین امنیت نیز بیوفتند و بدین وسیله برای خود درآمد کسب کنند.

اما تنها یک عامل بازدارنده و مانع برای تحقق این کار وجود داشت آن هم پیچیدگی های فنی و هزینه های راه اندازی نود اعتبارسنجی و نگهداری از آنان بود. اما یک پلتفرم برای تسهیل این کار خلق شد و آن چیزی نبود جز استریوم که با نام انگلیسی stereum نیز شناخته می شود.

اما استریوم دقیقا چیست؟ این پلتفرم ارائه دهنده خدمات تخصصی مرتبط با شبکه اتریوم است. این پلتفرم به شما این قدرت را می دهد تا توسط یک اپلیکیشن ستاپ بسیار ساده بتوانید گره اتریوم خود را راه اندازی نموده و توسط رابط کاربری گرافیکی مرکز کنترل، فعالیت هایی مانند فعالیت های زیر را انجام دهید:

 • سرمایه گذاری
 • انتخاب کردن کلاینت دلخواه
 • بررسی داده های درون زنجیره ای

حال در این بین یکی از مواردی که بسیار مورد استقبال کابران و تریدر ها قرار گرفته است، استفاده از واسطه ها است که از واسطه ها می توان به صرافی ها و استخر های سهام گذاری اشاره نمود. خبر خوش برای سرمایه گذاران این است که این واسطه ها به شما این امکان را می دهند که بدون نیاز داشتن به حداقل مبلغ سهام گذاری، که حدودا ۳۲ اتر است در سپرده گذاری امانی هر مقدار از سرمایه های اتر خود در سهام گذاری شبکه شرکت کنید.

اما در نهایت باید توجه کنید که قسمتی از کارمزد سهام گذاری به واسطه ها رسیده و همچنین نگهداری سرمایه ها به صورت امانی نیز دارای خطرات خاص خود است. تمام سعی و تلاش استریوم بر این بود تا مانع های فنی ورود اشخاص را به جامعه فعال اعتبارسنج های اتریوم کاهش داده و همچنین باعث شود تا شبکه اتریوم دارای تمرکز زدایی بیشتری شود.

در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل راجب روش های سهام گذاری استریوم که از آن تحت عنوان استیکینگ نیز یاد می شود صحبت کنیم. همچنین بد نیست که بدانید این روش سهام گذاری در شبکه اتریوم ۲.۰ انجام شده است که در آن از راهکار های پلتفرم استریوم نیز استفاده می شود که در ادامه به بررسی های بیشتر و مطالب بیشتری راجب آن خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مقاله با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

داستان مهاجرت به پروتکل اثبات سهام و پیدایش استریوم

داستان مهاجرت به پروتکل اثبات سهام و پیدایش استریوم

نمی دانیم که شما کی پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشتید، ولی جالب است بدانید که اتریوم هنوز جزء فناوری های نو حساب شده و خیلی از بیت کوین جوان تر است.‌ اما دلیل این جوانی چیست؟ دلیل آن این است که اتریوم در حال تغییر است، به تغییر بنیادین فناوری، اتریوم در حال تغییر بنیادین فناوری خود به چیزی است که مکانیسم اجماع بهبود یافته تلقی می شود.

در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی شبکه اتریوم تغییر طراحی و برنامه ریزی شده ای را به یک مکانیسم اجماع جدید شروع نمود که به عنوان اثبات سهام شناخته می شود، در انگلیسی نیز به نام proof of stake معروف است. توجه کنید که در این مکانیسم مواردی مثل مسئولیت پردازش تراکنش ها و اجماع شبکه بر عهده استخراج کننده ها نبوده و این کار ها بر عهده اعتبارسنج های شبکه که فورجر نام دارند، است.‌

اما برای انجام این کار به آنان پاداشی تعلق می گیرد؟ بله به ازای نسبت مقدار سرمایه هایی که سهام گذاری کرده اند، از اتر های تازه توزیع شده پاداش دریافت خواهند کرد. قطعا هر اقدامی دارای موارد مهمی است که در ادامه قصد داریم به معرفی آنان بپردازیم، نخستین مورد مهم برای این مهاجرت، شروع به طراحی و پیاده سازی زنجیره جانبی بیک چین در سال ۲۰۲۰ و ماه دسامبر بود.

اما بیک جین چیست و چه کاری انجام می دهد؟ بیک چین مدیریت دفتر ثبت اطلاعات اعتبارسنج ها را برعهده دارد و همچنین پیاده سازی مکانیسم اجماع اثبات سهام اتریوم ۲.۰ را نیز بر عهده دارد. همچنین زنجیره فعلی اتریوم هنوز در حال استفاده از مکانیسم اثبات کار بوده و تا زمانی که مهاجرت کامل به مکانیسم اثبات سهام انجام نشود، همچنان از اثبات کار استفاده خواهد کرد و دلیل این کار نیز این است که در حین این مهاجرت اتفاقی در حین کار و برای پیوستگی داده ها نیوفتد.

سهام گذاری در اتریوم

سهام گذاری در اتریوم

خب در ادامه می رسیم به بحث این که آیا این که سهام گذاری چگونه بوده و مزایا و معایب آن چیست؟ در ادامه در خصوص تمام این موارد به صورت کامل توضیح خواهیم داد. اگر ذهنیتی در خصوص سهام گذاری داشته باشید یا قبلا در این زمینه فعالیت کرده باشید، حتما می دانید که سهام گذاری یا به عبارت دیگر استیکینگ، شما تبدیل می شوید به یک اعتبارسنج که قفل کردن و گرو گذاشتن قسمتی از سرمایه های خودتان در این شبکه را به همراه دارد. شما توسط این کار نقش مهمی را در شبکه ایفا کرده و به خاطر همین نیز پاداش دریافت خواهید کرد.

این کار توسط شبکه مبتنی بر اثبات سهام و همچنین اتریوم 2.0 ممکن شده است و بدین صورت نیز شما قادر هستید تا توسط اتریوم برای سرمایه گذاری اقدام کنید. این سرمایه گذاری به گونه ای خاص است که شما قادر هستید آن را در منزل خود و حتی توسط سرویس های ابری نیز مدیریت کنید.

اما مانند سایر سرمایه گذاری ها و مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال، حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری چقدر است؟ حداقل مبلغ برای این سرمایه گذاری 32 اتر در نظر گرفته شده است ولی جالب است که حتی با مقادیر کمتر نیز می توانید برای سرمایه گذاری اقدام کنید ولی نکته ای نیز در میان است و آن نیز این است که خودتان به صورت مستقیم نمی توانید سهام گذاری کنید و برای این کار باید از یک واسطه استفاده کنید.

اما استفاده از واسطه مسائلی را نیز به همراه دارد و آن نیز این است که شما کلید های خصوصی خودتان را در اختیار نداشته و در صورتی که برای این واسطه اتفاقی بیوفتد، تمام اتر های شما را خطر تهدید کرده و حتی ممکن است دیگر به آنان دسترسی پیدا نکنید.

ولی با یک دید کلی اگر به بحث امنیت نگاه کنیم، باز هم سهام گذاری شخصی و مستقیم نیز دارای خطراتی بوده و همواره تهدید برای شما وجود دارد. در ادامه چگونگی سهام‌ گذاری در اتریوم ۲.۰ با استفاده از استریوم را به‌ صورت کامل توضیح خواهیم داد.

آماده‌ سازی سرور برای شروع کار توسط استریوم

دقت کنید که اولین قدم جهت سرمایه گذاری در اتریوم، آماده سازی سرور است که مراحل آن در ادامه به شما توضیح داده خواهند شد.

اتصال به سرور

توسط یک کلاینت SSH به سرور اوبونتو خود وصل شوید، در اینجا ما از نرم افزار پوتی با نام انگلیسی putty که بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می شود استفاده کرده ایم، از این نرم افزار برای اتصال به سرور اوبونتو استفاده شده است. اگر از سیستم عامل دیگر اسفاده می کنید، می توانید از سایر ابزار های کلاینت SSH نیز استفاده کنید.

اگر این نرم افزار را بر روی سیستم خود نصب ندارید، ابتدا آن را دانلود و سپس نصب نمایید و سپس بعد از نصب به محل نصب نرم افزار رفته و سپس فایل .exe را اجرا نمایید. سپس ip سرور خود را در بخش host name یا ip address و نام session خود را در بخش saved session وارد نمایید و در ادامه گزینه ذخیره را زده تا اطلاعات وارد شده به طور کامل ذخیره شوند. بدین صورت شما تمام اطلاعات مورد نیاز را به جهت اتصال بعدی به سرور ذخیره نموده اید.

بعد از این مراحل گزینه open را زده و شناسه کاربری و پسورد خود را وارد نمایید تا بدین صورت بتوانید به سرور خود وارد شوید. بعد از انجام این کار به صورت موفقیت آمیزی به سرور خود وارد شده اید و در دفعات بعد قادر خواهید بود تا session خودتان را از بخش saved session انتخاب نموده و با زدن گزینه open وارد سرور خودتان شوید.

تغییر شیوه احراز هویت از «پسورد» به «کلید»

هک کردن پسورد بسیار ساده بوده هر کسی که دارای اندکی از دانش برنامه نویسی باشد می تواند برای هک کردن اقدام کند. پسورد های امنیتی به راحتی قابل حدس بوده و با چند بار تست می توان به پسورد اصلی دست یافت. به همین جهت و برای اطمینان بیشتر توصیه می شود که در زمان دسترسی به نود خود توسط پروتکل SSH حتما بجای پسورد از احراز هویت توسط کلید استفاده نمایید، این عمل به راحتی باعث افزایش امنیت سرور شما شده و امنیت را تا حد بالایی افزایش می دهد.

حال با این وجود اگر پورت SSH شما در معرض دسترسی به اینترنت نیست و یا اگر کلا از SSH استفاده نمی کنید و برای نمونه تنها از دسترسی فیزیکی استفاده می نمایید، این کار لازم نبوده و توصیه نمی شود. ولی اگر در صدد آن هستید تا شیوه احراز هویت خودتان را تغییر دهید، باید طبق دستورالعمل زیر عمل نمایید:

در اول کار puttygen.exe را که همراه نرم افزار پوتی نصب کرده اید را اجرا نمایید. در ادامه نوع کلید را در حالت RSA قرار دهید و سپس بر روی دکمه Generate کلیک نمایید و سپس موس خود را بر روی پنجره تکان داده تا یک جفت کلید برایتان ایجاد گردد.

سپس کلید SSH برای شما ساخته شده که در ادامه باید کلید خصوصی و عمومی خود را ذخیره نمایید. دقت کنید که امنیت کلید خصوصی شما دارای اهمیت فراوان بوده و بهتر است تا از آن به بهترین شکل محافظت کنید. همچنین آن را در اختیار کسی قرار نداده و همچنین در محل هایی که دارای امنیت بالایی است از آن نگهداری کنید.

همچنین در پنجره یک متن به شما نشان داده می شود که اول آن با ssh-rsa شروع می شود که از این متن نیز باید محافظت کرده و در مکانی امن ذخیره کنید. پس از تمام این کار ها حال می توانید نرم افزار را بسته و با نام کاربری خود به سرور وصل شوید.

در ادامه فایل ssh/authorized_keys./~ را با اجراکردن nano ~/.ssh/authorized_keys ویرایش کرده و متنی که در خصوص آن در اندکی قبل تر گفته شد را در یک خط جدید کپی کنید. توسط دکمه های Ctrl+X فایل را ذخیره کرده و سپس ببندید و دستور زیر را اجرا نمایید تا بدین وسیله فایل تنها توسط حساب کاربری شما قابل دسترس باشد:

chmod 600 /.ssh/authorized_keys

بعد از این شما قادر خواهید بود تا برای وصل شدن به سرور خود از پوتی و روش احراز هویت توسط کلید استفاده نمایید. از تنظیمات فایل کلید خصوصی برای احراز هویت» (Private key file for authentication) و «جستجو» (Browse) استفاده نموده و در ادامه فایل کلید خصوصی که اندکی قبل تر ایجاد شده و ذخیره کرده اید را فرا بخوانید. لازم به ذکر است که در بخش session یک ip وارد کرده و گزینه open را نیز بزنید.

نرم افزار پوتی نیز مانند همیشه از شما درخواست می کند که نام کاربری خود را وارد نمایید. دقت کنید که دیگر لازم نیست تا پسورد خود را وارد کنید و تنها وارد کردن نام کاربری کفایت می کند و تنها چیزی که برای ورود بدان نیاز دارید نام کاربری است.

شاید دوست داشته باشید که به جای پوتی از دستور SSH ویندوز 10 استفاده کنید که برای این کار باید در پوشه home خود یک دایرکتوری با پسوند نام .ssh ساخته و سپس کلید خصوص خودتان را در آن کپی نمایید. حتما به یاد داشته باشید که نام فایل کلید خصوصی خود را به id_rsa تغیید دهید.

اگر از سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس یا مک استفاده می کنید، می توانید دقیقا همین کار را برای آنان انجام دهید. اکنون که ورود خودتان را توسط کلید فعال کرده اید، این امکان را دارید تا احراز هویت توسط پسورد را غیرفعال نمایید. به جهت این کار باید دستور زیر را اجرا نمایید تا این اجازه به شما داده شود تا فایل مدنظرتان را ویرایش کنید:

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

پس از اجرای این دستور، خط های زیر را به ترتیب ویرایش کنید:

 • ابتدا علامت شارپ # را از کنار کد PubkeyAuthentication Yes بردارید.
 • خط PasswordAuthentication را پیدا کرده و آن را به PasswordAuthentication no تغییر دهید.
 • سپس فایل کانفیگ را ذخیره کرده و ببندید <Ctrl+X> و SSH را با وارد کردن این کد ریاستارت کنید:

sudo systemctl restart sshd

حال می توانید درست بودن عملکرد تغییرات انجام شده را با اتصال مجدد SSH session تست نمایید.

ایجاد یک حساب کاربری جدید

دقت کنید که به صورت پیشفرض حساب کاربری روت یا همان root در سرور اوبونتو غیرفعال بوده ولی بعضی از ارائه دهندگان سرویس های ابری نسبت به فعال کردن آن اقدام کرده اند و آن را فعال ساخته اند. بهتر است بدانید که استفاده نمودن از حساب کاربری root به جهت وارد شدن به سرور دارای خطرات و ریسک های ویژه خود بوده و باید دقت کافی به خرج دهید.

اگر برای ورود از یک حساب root استفاده می کنید، باید یک اکانت کاربری تازه با تمام ویژگی های ادمین ساخته و سپس آن را جایگزین نمایید. اگر روش ساخت حساب را یاد ندارید ما در ادامه به شما آموزش خواهیم داد. برای ساخت یک حساب جدید مراحل زیر را طی کنید:

کد adduser را بیابید و سپس یک پسورد و اطلاعات دیگر مورد نیاز را که از شما درخواست می شود، وارد نمایید. در آخر ایجاد حساب، Y یا y را به معنای yes وارد نمایید تا تایید شود که تمام اطلاعات وارد شده توسط شما درست است. حال بر روی سرور اوبونتو شما یک حساب کاربری جدید توسط شما ساخته شده است. حال شما باید دسترسی های ادمین را به حسابی که تازه ساخته اید، بیفزایید و به جهت این کار باید در ابتدا کد زیر را اجرا نمایید:

زمانی که تحت عنوان your-username وارد می شوید، این امکان را دارید تا sudo را قبل از اجرا نمودن دستورات تایپ کرده تا بتوانید به توانایی های ادمین دسترسی پیدا کنید.

نکته: توجه کنید که اگر از کلید های SSH به جهت وصل شدن به سرور اوبونتو خود توسط اکانت کاربری root استفاده می کردید، اکانت کاربری جدید خود را باید با کلید SSH حساب root مطابقت دهید. به جهت این کار باید دستور زیر را اجرا نمایید:

حال شما قادر هستید تا از حسال root خود خارج شده و تحت عنوان your-username وارد شوید. حال شما موفق شده اید تا اکانت کاربری جدید خود را ساخته و از آن استفاده نمایید.

بروزرسانی مرتب اوبونتو خود

توسعه دهندگان می توانند به سرعت و خیلی سریع خیلی از آسیب پذیری ها را تشخیص داده و برای رفع آنان اقدام کرده و آنان را برطرف سازند و نکته بسیار مهم این است که سرور اوبونتوی خودتان را توسط اجرای کد زیر همواره بروزرسانی کنید:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

بد نیست بدانید که لازم نیست این بروزرسانی را خیلی پیوسته و به حالت خودکار انجام دهید، چون که بعضی از آپدیت ها به راهنمایی و اجرای تنظیمات به حالت دستی نیاز دارند. پیشنهاد می شود که هفته ای یک بار سرور خود را آپدیت کنید، زیرا این کار آسان بوده و زیاد زمان بر نیست ولی باعث می شود تا سیستم کاربر همیشه با ثبات بوده و ایمن نگه داشته شود.

تنظیم فایروال

خب در ادامه می رسیم به بحث فایروال، معمولا فایروالی که استفاده می شود، ufw نام داشته و به جهت محدود سازی ترافیک داخلی به سرور استفاده می شود. اما دقت کنید که قبل از این که برای اجرای آن اقدام کنید، باید در آغاز ترافیک داخلی SSH را فعال نموده که در نتیجه این کار اتصال به سرور توسط SSH ممکن می شود.

بهتر است تا به دلایل امنیتی پورت پیش فرض 22 تغییر داده شود. به جهت این عمل یک شماره پورت بین 1024 و 49.151 انتخاب نموده و سپس دستور زیر را اجرا کنید، دلیل اجرای این کد نیز این است که مطمئن شویم تا انتخاب ما در سرور در حال استفاده نباشد:

‘ : ‘ sudo ss -tulpn | grep

دقت کنید که اگر پورتی که انتخاب نموده اید در حال استفاده باشد، متن به رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد که در این حالت شما باید یک پورت دیگر را گزینش کنید. آپدیت فایروال یه جهت فعال سازی ترافیک داخلی به پروتکل انتقال یا همان پروتکل TCP نیاز دارد.

sudo ufw allow /tcp

در ادامه نسبت به تغییر پورت پیش فرض SSH اقدام کرده و آن را تغییر دهید.

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

سپس خطPort ۲۲ # را بیابید و سپس آن را به port تغییر داده و اگر علامت # در کنار خط بود آن را بردارید. حال فایل کانفیگ را ذخیره کرده و سپس از آن خارج شوید (توسط دکمه های Ctrl+X) و SSH را توسط دستور زیر ریاستارت نمایید:

sudo systemctl restart ssh

حتما اطمینان حاصل کنید که تمام دستورات با صحت تمام اجرا شوند. در این آموزش ما از پورت شماره 1234 به عنوان پورت SSH استفاده کرده ایم.

sudo ufw status numbered

در آخر کار نیز مجددا توسط سرور خود وصل شوید، ولی این دفعه از your-port-number در عوض پورت شماره 22 که پیش فرض SSH بوده استفاده نمایید. حال session ذخیره شده خودتان را از مراحل قبلی انتخاب نموده و شماره پورتی را که انتخاب کرده اید را در داخل your-port-number بگذارید.

ایجاد اعتبارسنج برای ادامه کار با استریوم

برای انجام این مرحله می توانید قبل از این که گره خود را راه اندازی نمایید و یا این که بعد از آن انجام دهید. به جهت راه اندازی یک اعتبارسنج در شبکه اتریوم 2.0 در آغاز باید یک اکانت اعتبارسنج ایجاد کنید که در این لحظه قصد داریم تا در آغاز روش ساخت یک حساب اعتبارسنج را در شبکه آزمایشی گوارلی برای شما آموزش دهیم. برای ایجاد یک حساب اعتبارسنج در شبکه آزمایشی اتریوم باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ساخت یک کیف پول در شبکه آزمایشی گوارلی
 • اخذ توکن های آزمایشی شبکه گوارلی
 • ساخت کلید اعتبارسنج در شبکه گوارلی
 • راه اندازی اکانت اعتبارسنج
 • کنترل نمودن وضعیت اعتبارسنج

خب این هم از این موارد، حال به معرفی کامل تمام این مراحل می پردازیم. به جهت ساخت یک اکانت اعتبارسنج در شبکه اصلی اتریوم تنها کافیست تا همین مراحل را برای شبکه اصلی نیز انجام دهید و این نیز بدین معنیست که کیف پول mainnet اتریوم ساخته و 32 اتر واقعی نیز به آن واریز نمایید و سپس در شبکه mainnet کلید های اعتبارسنج را بسازید.

ساخت کیف پول در شبکه آزمایشی گوارلی و اخذ توکن‌ های آزمایشی

بد نیست بدانید که اگر از قبل یک کیف پول دارید، دیگر نیازی نیست تا یک کیف پول جدید ایجاد کنید و می توانید از همان کیف پول قبلی خود استفاده نمایید. در ابتدا مرورگر خود را باز کرده (به صورت پیش فرض در این آموزش از مرورگر گوگل کروم استفاده کرده ایم) و سپس به بخش ابزار های بیشتر یا همان more tools بروید و افزونه ها یا همان Extensions را انتخاب کنید و در ادامه بر روی گزینه Chrome Web Store کلیک نمایید.

حال کیف پول متامسک را جستجو کرده و سپس، پس از پیدا کردن آن بر روی آن کلیک کنید. همان طور که می دانید متامسک یکی از امن ترین کیف پول های معروف است که به جهت تعامل با شبکه اتریوم طراحی و راه اندازی شده است. این کیف پول، بهترین کیف پول ارز دیجیتال بوده در نسخه های مختلف طراحی و منتشر شده است.

به صورت کلی هم به صورت افزونه و هم به صورت اپلیکیشن تلفن های هوشمند که به جهت تعامل با نرم افزار های غیرمتمرکز نیز بسیار کاربری است. حال پنجره جدیدی برای شما باز می شود که باید بر روی Add to Chrome یا همان اضافه کردن به کروم و سپس بر روی Add Extension یا همان اضافه کردن افزونه کلیک نمایید، به صورت مدت زمانی که این کار از شما می گیرد تنها چند ثانیه است و به سرعت انجام می شود.

اکنون این افزونه کیف پول بر روی مرورگر شما نصب شده است و برای اجرای آن بر روی آیکون متامسک کلیک کنید و سپس گزینه شروع یا Get Started را بزنید.

حال برای ساخت یک کیف پول جدید بر روی گزینه Create a Wallet به معنی تولید کیف پول جدید کلیک کنید. اگر قصد دارید تا از کیف پول از پیش ساخته خود استفاده کنید، از گزینه Import Wallet استفاده کنید. در ادامه از شما درخواست می شود تا پسورد را برای کیف پول متامسک خود انتخاب کنید که بعد از انجام این کار باید گزینه ایجاد یا همان Create را انتخاب کنید.

سپس پنجره جدیدی برای شما باز می شود که می توانید عبارت بازیابی خصوصی یا همان Secret Backup Phrase را ببینید. در ادامه نیز قسمتی به نام Tips به معنی توصیه ها وجود دارد که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه کنید، حتما این کار را قبل از ذخیره عبارت بازیابی انجام دهید.

بعد از این که این قسمت را مطالعه کردید و عبارت بازیابی را ذخیره کردید بر روی دکمه Next کلیک کنید و به مرحله بعد منتقل شوید. در مرحله بعدی باید عبارت بازیابی خودتان را وارد کرده تا اطمینان حاصل کنید که با صحت تمام آن را ذخیره کرده اید.

خب اگر تمام مراحل را به صورت کاملا درست و کامل رفته باشید، بر روی صفحه نمایش خود یک پیام تبریک مشاهده خواهید کرد. بعد تمام شدن تمام این مراحل گفته شده، شما قادر هستید تا وارد کیف پول متامسک خود شوید و همچنین شبکه ای که می خواهید از آن استفاده کنید را انتخاب نمایید که ما در این آموزش همان طور که در اندکی قبل تر گفته شد از شبکه آزمایشی گوارلی استفاده خواهیم کرد.

در ادامه بر روی گزینه Account بزنید تا بتوانید آدرس کیف پول شبکه گوارلی خود را کپی نمایید. سپس شما قادر هستید تا اتر های آزمایشی شبکه گوارلی را از کامل request-goerli-eth# در دیسکورد ethstaker اخذ نموده و آنان را به این آدرس ارسال نمایید. همین طور در حالتی که تمایل دارید تا در شبکه اصلی اتریوم سهام گذاری کنید، می توانید کیف پول خود را بر روی شبکه mainnet قرار داده و اتر های واقعی خود را نیز به آن واریز نمایید.

ساخت کلید‌ های اعتبارسنج

جالب است بدانید که کلاینت اعتبارسنج از کلید های مختلفی پشتیبانی می نماید که در اصل باید بگوییم که هر کلید اعتبارسنج یک حساب اعتبارسنج است. ما در این آموزش از لانچ اتریوم 2.0 برای شبکه آزمایشی پریتر یا همان prater به جهت تولید کلید اعتبارسنج استفاده کرده ایم. به جهت این کار نیز در ابتدا باید به آدرس https://prater.launchpad.ethereum.org/en مراجعه کرده و سپس از گزینه become a validator وارد شوید.

در ادامه صفحه ای جدید برای شما باز می شود که در آن مجموعه ای از نکاتی که باید در خصوص سهام گذاری و تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در اتریوم نیاز است بدانید، آورده شده است که باید آنان را مطالعه نموده و در ادامه و بعد از مطالعه کامل گزینه Continue به معنی ادامه را در انتهای صفحه بزنید.

در صفحه بعدی نیز باید یکی از کلاینت های تریوم 1.0 را گزینش کنید که ما در اینجا از کلاینت Geth به عنوان کلاینت اتریوم 1.0 استفاده نموده ایم که در نتیجه گزینه Geth را انتخاب کرده و به صفحه بعد می رویم. مرحله بعد در خصوص انتخاب کلاینت اتریوم 2.0 بوده که این مرحله بیشتر به جهت آشنایی ما با کلاینت های اتریوم 2.0 در نظر گرفته شده است زیرا هر کدام از کلاینت هایی را که گزینش می کنیم کار مدنظر ما را انجام خواهند داد.

حال باید تعداد اعتبارسنج های خود و همچنین سیستم عاملی را که می خواهیم کلید اعتبارسنج بر روی آن تولید شود، گزینش می کنیم که در این آموزش ما از سیستم عامل ویندوز استفاده کرده ایم که در ادامه تعداد اعتبارسنج ها را نیز بر روی 2 تنظیم کرده ایم.

گزینه دانلود اپلیکیشن یا همان Download CLI app و سپس دانلود از گیت هاب یا همان Download from Github را انتخاب کرده و در ادامه در بخش دارایی ها یا همان assets، اخرین نسخه یا همان Latest release اپلیکیشن CLI را برای سیستم عامل خود دانلود می نماییم. در ادامه فایل zip. را در هر جایی که تمایل داریم کپی می نماییم و سپس به قسمت deposit.exe رفته و مسیر deposit.exe را کپی می نماییم.

سپس خط فرمان یا همان Command Prompt یا cmd را در سیستم عامل ویندور باز کرده و سپس deposit.exe را اجرا نمایید و توسط خط فرمان ویندوز با توجه به تصویر زیر به قسمت deposit.exe‌ بروید.

حال در ادامه باید دستور زیر را اجرا کرده تا کلید های اعتبارسنج برایتان ایجاد گردد، num-validator– نیز تعداد اعتبارسنج هایی را نشان می دهد که قصد داریم آنان را تولید کنیم.

زبان یادآور یا همان نمونیک را انتخاب کرده و همچنین زبانی را که دوست دارید از آن استفاده کنید را تایپ کنید که در این آموزش ما از زبان انگلیسی استفاده کرده ایم.

حال پسورد کلید اعتبارسنج را وارد کرده و آن را مجددا تکرار کنید.

بعد از این کار با صفحه زیر مواجه خواهید شد. همچنین ممکن است صفحه نمایش داده شده مشابه صفحه زیر باشد.

با توجه به تصویر بالا و با توجه به آنچه که نوشته شده است. این کلمات عبارت بازیابی شما بوده و باید آنان را در جای مطمئنی نوشته و در جای مطمئنی ذخیره کنید. در مرحله بعد نیز عبارت بازیابی خود را باید مجددا وارد کرده تا اطمینان حاصل شود که آنان به درستی ذخیره شده اند.

حال اگر عبارت بازیابی خود را به صحت وارد کرده باشید، با صفحه ای مانند صفحه زیر مواجه خواهید شد.

خب حال با دقت بالا به این صفحه نگاه کنید، قطعا متوجه می شوید که کلید های اعتبارسنجی که ایجاد شده اند به همراه اطلاعات سهام گذاری شما، همه و همه در جایی قرار دارند که باید باشند. همچنین فایل keystore-m_123…json کلید های امضای رمزگذاری شده را در خود دارد. همچنین به ازای هر اعتبارسنج نیز یک keystore-m وجود خواهد داشت.

از این فایل ها به جهت تولید نمودن کیف پول کلاینت اعتبارسنج استفاده می شود. همچنین فایل deposit_data-123….json کلید های عمومی اعتبارسنج ها و اطلاعات پیرامون سهام گذاری کاربر را نیز در خود دارد. از این فایل نیز به جهت کامل شدن فرایند سهام گذاری در قسمت های بعدی نیز استفاده می شود. در ادامه به مرورگر خود برگشته و به انتهای صفحه بروید و سپس گزینه ادامه یا Continue را بزنید.

حال با توجه به این که کلید های اعتبارسنج بر روی سیستم عامل ویندوز ایجاد شده اند، در ادامه باید آنان را به سرور اوبونتو انتقال داده و برای این کار باید بر روی Network Connections در بخش پایین و سمت راست تسک بار کلیک نماییم. در ادامه گزینه Open Network & Internet Settings را زده و سپس Sharing Options را انتخاب نمایید.

حال در پروفایل فعلی خود گزینه هایی را که در تصویر زیر نمایش داده شده اند را انتخاب کرده و سپس در ادامه تغییرات را توسط گزینه Save Changes ذخیره نمایید.

حال توسط نوار ابزار File Explorer خودتان را باز نموده و سپس به دایرکتوری کلید های اعتبارسنج رفته و در ادامه بر روی فولدر مدنظرتان کلیک کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب نمایید. حال از پنجره Properties تب sharing را باز کرده و Advanced Sharing را انتخاب نمایید. در ادامه تیک Share this Folder را فعال کرده و سپس گزینه Apply را بزنید و در ادامه نیز بر روی Ok کلیک نمایید. سپس کامند پرامپت ویندوز را باز کرده و کد زیر را اجرا نمایید.

حال تنها کافیست تا فایل های keystore-m_123…json را به سرور انتقال می دادیم ولی انجام این عمل نیز برای فایل deposit_data-123….json ضروری نخواهد بود. اکنون کلید های اعتبارسنج شما بر روی سرور بوده و در مرحله بعدی نیز از آنان بهره گرفته خواهد شد.

راه اندازی کردن حساب اعتبارسنج

خب در خصوص این مرحله نیز باید اندکی صحبت کنیم. این مرحله شامل مراحل ارسال میزان اتر مورد نیاز به قرارداد سهام گذاری بوده و در آغاز کار باید فایل deposit_data-123….json را که در اندکی قبل تر ایجاد شده بود را آپلود نمایید. این فایل را می توانید از طریق browse یا drag آپلود کرده و سپس بر روی گزینه ادامه یا همان Continue کلیک نمایید.

همان طور که در اندکی قبل تر گفته شد، ما در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده کرده ایم پس در نتیجه در قسمت Connect Wallet هم باید متامسک را انتخاب کرده و مجددا بر روی گزینه ادامه یا Continue کلیک کنید. همچنین اگر دوست داشته باشید، قادر هستید تا یک کیف پول دیگر برای خود انتخاب نمایید.

در این قسمت نیز موجودی کیف پول متامسک شما قابل مشاهده بوده و اگر در کیف پول شما به اندازه کافی ارز باشد و به اندازه کافی داشته باشید، وب سایت به شما این اجازه را خواهد داد تا به ادامه فرایند بپردازید و همچنین بهتر است تا به یاد داشته باشید که GöETH برای شبکه آزمایشی و ETH برای شبکه اصلی است.

قسمت Summary یا همان قسمت خلاصه که در قسمت بعد به معرفی آن می پردازیم، تعداد اعتبارسنج ها و همچنین مقدار Goerli ETH را که لازم داریم نشان خواهد داد. در آغاز تمام مواردی را که نوشته شده است، مطالعه فرمایید و در ادامه نیز و بعد از مطالعه نیز تیک تایید بندی های هشدارآمیز را بزنید و سپس برای انجام مراحل بندی اقدام کنید.

در ادامه بر روی گزینه Initiate All Transactions کلیک کرده که در این کار به ازای هر کلید اعتبارسنج، تراکنش جداگانه ای در کیف پول متامسک فراخوانی خواهد شد که هر کدام با درخواست تراکنشی به ارزش ۳۲ GöETH یا به قرارداد سهام گذاری همراه خواهد بود.

حال باید برای هر کدام از تراکنش ها گزینه تایید یا confirm یا بزنید. حال پس از هر confirm یا تاییدی که برای هر تراکنش می فرستید، باید پیام Transaction Successful به معنی تراکنش موفقیت‌ آمیز بود را دریافت کنید و باز هم باید گزینه تایید یا همان Continue را بزنید.

حال خبری خوش برای شما داریم، شما موفق شده اید تا اعتبارسنج خودتان را پیاده سازی و راه اندازی نمایید. در آخر و بعد از انجام تمام این مراحل در اختیار شما فهرستی قرار داده می شود تا کارهایی که باید از آغاز تا کنون انجام می دادید را برای یادآوری به شما بگوید. حال شما می توانید به این فهرست نگاه کرده تا اطمینان حاصل پیدا کنید تا تمام مراحل را با صحت تمام طی کرده اید.

کنترل وضعیت اعتبارسنج

اعتبارسنج های تازه اضافه شده برای فعال شدن معمولا از چند ساعت تا چند روز زمان لازم دارند شما در سایت https://beaconcha.in/validators می توانید وضعیت اعتبارسنج خود را مشاهده نمایید و همچنین برای شبکه های آزمایشی در نسخه ویژه شبکه های آزمایشی در همین سایت برای کنترل نمودن اقدام کنید. حال اگر در این سایت آدرس کیف پول خود را جستجو نمایید، کلید به شکل زیر برای شما نمایش داده خواهند شد:

خب تا بدین لحظه آموزش های لازم برای روش آماده سازی سرور و همین طور ایجاد اکانت اعتبارسنج را در شبکه اتریوم 2.0 دریافت کردید. اندکی جلوتر در خصوص روش راه اندازی گره اعتبارسنج توسط پلتفرم استریوم صحبت خواهید شد و این مورد را نیز به صورت کامل به شما توضیح خواهیم داد.

راه اندازی نود اتریوم مبتنی بر CLI استریوم

احتمالا برایتان سوال پیش آمده که CLI چیست؟ این مورد همان رابط خط فرمان که به انگلیسی Command-Line Interface یا به صورت مختصر به نام CLI نیز نامیده می شود، مکانیزمی است به جهت برقراری ارتباط توسط سیستم عامل یا برنامه ها و انجام دادن دستورات ویژه توسط تایپ کردن دستور ها به صورت متنی که این مکانیزم نقطه مقابلی است برای رابط کاربری گرافیکی که با نام انگلیسی Graphical User Interfaces و به صورت مختصر GUI نامیده می شود. اگر زیاد با سیستم سروکله زده باشید حتما این موارد و نام ها را می شناسید.

در رابط خط فرمان شما کاملا مبتنی بر دستورات متنی و کدها بوده ولی در رابط گرافیکی شما بیشتر با آیکون، منو و پنجره ها سروکار دارید و این در حالی است که رابط کاربری گرافیکی دارای طرفداران بسیاری بوده و کاربرپسند تر است ولی با این حال خط فرمان بسیار قدرتمند بوده و ابزاری بسیار پیشرفته است که در بیشتر مواقع برای توسعه یا نگهداری از آن استفاده می شود.

در این آموزش در آغاز کار راه اندازی گره اتریوم مبتنی برای رابط خط فرمان استریوم را به شما آموزش خواهیم داد و سپس برای رابط کاربری گرافیکی آن نیز اقدام خواهیم کرد. در ابتدا با اجرا نمودن یک دستور در خط فرمان یا همان command line به سرور خود متصل شده و قادر هستید تا گره اتریوم 2.0 را نصب نمایید و سپس برای راه انداری آن مراحل لازم را طی کنید. پس از تمام شدن نصب، سرویس نام برده شده در زیر در اختیار شما قرار داده خواهند شد:

 • نود اتریوم ۱ یا Geth به صورت اختیاری
 • نود بیکن یا همان Beacon
 • اعتبارسنج یا همان Validator
 • پرومتئوس یا همان Prometheus که ابزاری است به جهت جمع‌ آوری داده‌ها و اطلاع‌ رسانی در مورد رویداد‌ها به صورت اختیاری
 • گرافانا یا همان Grafana که ابزاری است به جهت تجسم بصری تحلیل ها، به حالت نموداری، گرافی و اعلان‌ به صورت اختیاری

همچنین امکانات اولیه مورد نیاز عبارتند از:

 • واحد پردازنده مرکزی یا همان چهار هسته‌ ای مجازی (cpu)
 • هشت گیگابایت رم
 • ۱۵۰ گیگابایت حافظه + ۶۰۰ گیگابایت حافظه اضافی برای نود اتریوم ۱.۰ به صورت اختیاری
 • وصل نمودن اینترنت پهنای باند
 • سیستم‌ عامل اوبونتو، از نسخه ۱۸.۰۴ به بعد که ۲۰.۰۴ LTS را به شما توصیه می کنیم.

مزایای راه اندازی گره اتریوم مبتنی بر خط فرمان عبارتند از:

 • راه اندازی آن ساده است.
 • از همه کلاینت ها پشتیبانی خواهد کرد.
 • استفاده از نود اتریوم یا سرویس های خارجی بسیار آسان است.
 • دارای تیم توسعه فعال
 • متن باز بود و همچنین دارای مجوز از MIT
 • هیچ اطلاعاتی در هیچ یک از مراحل در اختیار هیج واسطه ای قرار نخواهد گرفت.

آموزش نصب و راه‌ اندازی رابط خط فرمان استریوم

در ابتدا باید دستور زیر را در سرور اوبونتو خود اجرا نمایید:

حال که این کد را اجرا نموده اید، اتریوم مبتنی بر خط فرمان استریوم به سادگی بر روی سرور شما نصب می شود که در ادامه می توانید به ادامه کار بپردازید. حال توسط دستور زیر به جهت دسترسی به مرکز کنترل، مشاهده فهرست پورت ها و وارد نمودن کلید های اعتبارسنجی استفاده نمایید.

سهام‌ گذاری

حال به جهت وارد نمودن کلید های اعتبارسنجی که اندکی قبل تر توسط این لینک https://launchpad.ethereum.org/ آن را ایجاد نمودیم، به مرکز کنترل خط فرمان استریوم وارد شده و سپس گزینه import-wallet را گزینش می نماییم. در آغاز کار باید به فولدری وارد شوید که کلید ها در آن نگهداری و ذخیره شده اند، این مرحله بسیار مهم است پس سعی کنید که حتما پوشه را با دقت بالایی انجام دهید، زیرا به جهت انتخاب نمودن کلید های اعتبارسنج، زیر پوشه ها اسکن نخواهند شد، در ادامه شما می توانید کلید ها را آپلود کنید.

پس از آپلود نمودن کلید ها، حال واردکننده کلید ها یا همان ایمپورتر از شما درخواست می کند که پسورد را وارد کرده تا بدین وسیله کلید های اعتبارسنج ها رمزگشایی شوند و سپس آن ها را وارد نمایید. پس از وارد نمودن پسورد، حال فرایند ایمپورت کردن کلید ها شروع شده و مدتی کوتاهی زمان می برد. در این میان همه سرویس های نود متوقف می شوند و پس از وارد کردن کلید ها، مجددا راه اندازی خواهند شد.

اعلان ها و نظارت

حال باید برای دسترسی به سرویس های Grafana که به عبارتی بهتر ابزاریست برای تجسم بصری تحلیل، به حالت نموداری و گرافی و اعلان، بر روی پورت SSH یک تونل SSH ایجاد نمایید. این کد به جهت دسترسی به Grafana در زیر آمده است:

حال اگر از نرم افزار پوتی با نام انگلیسی Putty استفاده می نمایید، با توجه به تصویر زیر اقدام نمایید.

پس از این که تونل SSH باز شد، آدرس http://localhost:3000/ را در مرورگر خود وارد کرده و در ادامه با نام کاربری admin و پسورد admin به گرافانا دسترسی پیدا خواهید کرد. حال اگر تمایل دارید که کلاینت prysm را اجرا نمایید، رابط کاربری کلاینت prysm را توسط پورت 7500 لوکال هاست با نام انگلیسی local host قابل دسترسی بوده و شما قادر هستید تا به جای استفاده از وارد کننده ها، از این رابط کاربری استفاده نمایید. حال اگر می خواهید از prysm استفاده کنید، حتما باید یک تونل SSH ایجاد کنید. (این کار را باید بر روی پورت 7500 انجام داده و دقیقا مشابه آنچه است که برای گرافانا اموزش دادیم)

کد دستور SSH به جهت اجرای کلاینت Prysm UI برای شما آورده شده است:

بروزرسانی‌

به جهت اطلاع از آخرین و جدید ترین آپدیت ها می توانید در سرور دیسکورد استریوم عضو شده و در توییتر و ردیت، استریوم را دنبال کنید. در ابتدا به جهت بروزرسانی، مرکز کنترل خط فرمان استریوم را باز نموده و سپس از منو بر روی گزینه آپدیت یا همان update کلیک نمایید و در ادامه شماره نسخه بروزرسانی موردنظر خودتان را وارد نمایید تا فرایند آپدیت شروع شود که اندکی زمان لازم خواهد داشت که معمولا چند دقیقه بیشتر نیست و در این بین همه سرویس ها متوقف شده و سپس بعد از بروزرسانی مجددا راه اندازی می شوند.

راه اندازی نمودن گره اتریوم مبتنی بر رابط گرافیکی استریوم

حال اگر تایپ کردن دستورات متنی خط فرمان برایتان زجرآور است، در نتیجه شما می توانید برای اجرای دستورات از ابزار رابط کاربری گرافیکی استریوم استفاده نمایید که برای این کار تنها کافی است تا ستاپ گره استریوم را دانلود کرده و سپس لانچر را راه اندازی نمایید و سپس با وصل شدن به سرور اوبونتو یا Cent OS به سادگی می توانید مراحل نصب و راه اندازی را طی کنید.

رابط کاربری گرافیکی استریوم به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز داشتن به نیاز فنی و حتی بدون نیاز داشتن به مهارت های لینوکس به راحتی بتوانید گره استریوم خودتان را شخصی سازی کرده و سپس آن را راه اندازی نمایید و در ادامه نیز در فرایند سهام گذاری شرکت کنید. برای این کار به یک سری از موارد نیاز دارید که عبارتند از:

 • CPU یا همان واحد پردازنده مرکز 2 هسته ای به صورت مجازی
 • چهار گیگابایت رم
 • 100 گیگابایت حافظه بعلاوه 600 گیگابایت حافظه اضافه برای گره اتریوم 1.0 به صورت اختیاری
 • اتصال اینترنت پهنای باند
 • سیستم عامل اوبونتو ترجیحا نسخه 20.04 LTS و یا سیستم عامل Cent OS ترجیحا نسخه هفت یا هشت
 • بهره گیری از قابلیت سودو لینوکس
 • اندکی شکیبایی برای همگام سازی گره با زنجیره

همچنین دارای مزایایی است که عبارتند از:

 • راه اندازی آن بسیار ساده و آسان است.
 • از تمام کلاینت ها پشتیبانی می کند.
 • استفاده نمودن از نود اتریوم یا سرویس های خارجی بسیار ساده و آسان است.
 • دارای تیم توسعه دهنده فعال است.
 • متن باز بوده و دارای مجوز از MIT است.
 • نیاز داشتن به مهارت های کمی از لینوکس.
 • در کمتر از 30 دقیقه همگام سازی با شبکه انجام خواهد شد.
 • قرار نگرفتن هیچگونه اطلاعاتی در اختیار واسطه ای در هیچکدام از مراحل.

دانلود لانچر استریوم

خب در ادامه می رسیم به دانلود لانچر استریوم، جهت این کار می توانید در اینترنت جستجویی ساده کرده و ستاپ متناسب با سیستم عامل خودتان را دانلود و نصب نمایید. در ادامه در خصوص اجرای لانچر ستاپ استریوم صحبت خواهیم کرد.

اجرا نمودن لانچر ستاپ استریوم

خب حال به بحث اجرا نمودن لانچر ستاپ استریوم می پردازیم. پس از این که ستاپ را دانلود کردید، فایل exe مربوط به لانچر استریوم را اجرا نمایید. توسط این لانچر می توانید به سادگی به گره خود وصل شده و همچنین امنیت این اتصال توسط رمزنگاری SSH برقرار خواهد شد و توسط پسورد یا کلید SSH تحت حفاظت قرار خواهد گرفت. در ادامه این لانچر همچنین جدید ترین نسخه های نرم افزار را بررسی نموده و مناسب ترین نسخه های مناسب برای سیستم شما را به جهت نصب کردن توصیه می نماید.

در نخستین صفحه لانجر استریوم، نام کاربری و آدرس آی پی سرور خودتان را باید وارد نمایید و همچنین حالت احراز هویت خودتان را باید بر روی کلید SSH قرار داده و در ادامه در بخش Keyfile Location آدرس محل ذخیره سازی کلید های SSH را که در مرحله آماده سازی سرور ایجاد شده اند را وارد نمایید و در ادامه این کار ها بر روی دکمه next کلیک نمایید.

در صفحه بعدی که برایتان باز می شود، از بین نسخه های استریوم باید آخرین نسخه را انتخاب کرده و سپس بر روی GO کلید نمایید. در ادامه این کار لانچ پد اقدامات لازم برای آماده سازی سازی سرور برای گره انجام داده و چند پکیچ اولیه را نیز نصب می نماید که ممکن است این عملیات ها چند دقیقه به طول بینجامد.

اجرا نمودن ستاپ نود استریوم

پس از این که اقدامات لازم برای آماده سازی سرور انجام شد، حال وارد ستاپ نود اتریوم خواهیم شد. در بخش Network باید نوع شبکه مدنظرتان را برای فعالیت خودتان مشخص نمایید و در حالتی که تمایل داشته باشید تا گره خود را بر روی شبکه آزمایشی اتریوم راه اندازی نمایید، باید گزینه Prater و در حالتی که تمایل دارید تا بر روی شبکه اصلی اتریوم فعالیت نمایید، باید گزینه Mainnet را انتخاب نمایید.

حال در مرحله بعد باید کلاینت مرنظرتان را انتخاب کرده که در این آموزش ما از کلاینت Lodestar استفاده کرده و آن را انتخاب می نماییم و سپس به مراحل بعدی می رویم. حال در بخش Client Customization باید تنظیمات مخصوص ستاپ کلاینت را مشخص نموده و اگر تمایل دارید تا تنظیمات پیکربندی گره لدون تغییر باقی بماند، باید گزینه نخست را انتخاب نموده و اگر تمایل دارید تا به جای خط فرمان Geth از یک خط فرمان خارجی گره اتریوم 1 مثل Infura.io استفاده نمایید باید دومین گزینه را انتخاب نمایید (Configuration without geth).

سپس در مرحله بعد قادر هستید تا URL گره اتریوم 1 را تغییر داده و آن را حذف نمایید که به جهت حذف URL خط فرمان Geth تنها کافیست تا بر روی علامت تعیین شده که در تصویر زیر مشخص شده است کلیک نمایید.

در ادامه اگر تمایل دارید تا از یک خط فرمان خارجی گره اتریوم 1 مثل (Infura.io) استفاده نمایید باید URL پروژه خودتان را در (Infura.io) مثل تصویر زیر کپی نمایید و در ادامه نیز در کادر تعیین شده که در تصویر بالا مشخص شده است، درج نمایید و در ادامه نیز بر روی + کلیک نمایید. حال دقت کنید که این بخش مخصوص توسعه دهندگان اتریوم بوده و اگر قصدتان از راه انداری گره، توسعه نیست، نیازی ندارید تا URL جدید را وارد نمایید.

در ادامه در بخش آپدیت ها یا Updates باید گزینه Check for updates automatically را انتخاب نموده تا در صورتی که تمایل دارید تا نرم افزار به صورت اتومات آپدیت شود، باید گزینه Install updates automatically را انتخاب نمایید تا به صورت کامل این فرایند نیز انجام شود. در ادامه مراحل میز مسیر نصب را تعیین نمایید. در بخش Verify & Instal نیز همه تنظیمات را دوباره چک کرده و در صورت صحت تنظیمات، روی دکمه Start Instalation کلیک نمایید.

پس از این کلیک، فرایند نصب آغاز شده و همه اطلاعات نیز به صورت مجزا قابل مشاهده خواهند بود. حال پس از گذشت چند دقیقه فرایند نصب به اتمام رسیده و توسط کلیک بر روی گزینه Open Control Center به رابط کاربری گرافیکی مرکز کنترل گره وارد خواهید شد.

کنترل کردن گره از رابط کاربری گرافیکی مرکز کنترل

حال به بحث کنترل نمودن این مورد می پردازیم، مرکز کنترل استریوم به شما این قدرت را می دهد تا وضعیت های گوناگون گره را دیده و همچنین بتوانید آنان را کنترل نمایید و همچنین به جهت نظارت نمودن بر عملیات ها به رابط کاربری Grafana یا Prysm نیز دسترسی پیدا کنید. با توجه به آنچه که در تصویر زیر می بینید، در تب Services همه سرویس های قابل دسترسی در اپلیکیشن استریوم، در مرکز کنترل استریوم قابل رویت بوده و همچنین از بخش State نیز شما قادر هستید تا فعال یا غیرفعال بودن آنان را مشاهده نمایید و همچنین در بخش Actions نیز قادر خواهید بود تا سرویس ها را فعال یا غیرفعال نمایید، همچنین شما می توانید لاگ ها و پورت های مربوط به آنان را مشاهده کرده و آنان را مجددا راه اندازی نمایید.

در ادامه در تب آپدیت ها یا Updates نیز قادر هستید تا نسخه گره استریوم خودتان را آپدیت کرده و در ادامه نیز قادر هستید تا روش بروزرسانی آن را بر روی حالت خودکار نیز قرار دهید. در تب Validator Keys این قابلیت را دارید تا کلید های اعتبارسنجی که قبلا تولید کرده بودید را وارد یا import کرده و بدین صورت نیز گره شما به صورت کامل و اصول راه اندازی می شود. در تب Miscellaneous نیز شما قادر هستید تا بعضی از توانایی های متفرقه گره استریوم خودتان را تنظیم نموده که عبارتند از:

 • Graffiti: در این قسمت شما قادر هستید تا متنی را به عنوان امضای خصوصی و شخصی گره خودتان تعیین کرده که این متن در همه بلاک هایی که شما اعتبارسنجی خواهید کرد به صورت عمومی ثبت می شود.
 • Ethereum ۱ Connections: در این بخش نیز با تعیین نمودن URL ها، مشخص می نمایید که قصد دارید تا از کدام گره های اتریوم 1 استفاده کنید که قبلا در قسمت ستاپ نیز برای انجام این کار اقداماتی را انجام داده ایم.
 • Restart Host: از این قسمت نیز می توانید در صورت رخ دادن مشکل و متوقف شدن بعضی از قابلیت ها استفاده کنید و هاست خودتان را ریاستارت کنید.
 • API BIND Address: اگر تمایل داشته باشید که از سرور دیگری مثلا خارج از سروس اصلی بر روی فعالیت های گره خود نظارت داشته باشید، در آغاز باید در این بخش آدرس آی پی سرور جدید را تعریف نمایید.
 • Geth Prune: اگر از کلاینت Geth استفاده می نمایید، اطلاعات بسیاری زیاد بوسیله گره شما گردآوری می شود که پس از مدت زمانی قادر خواهید بود تا قسمتی از این اطلاعات را توسط Geth Prune از حافظه پاک نمایید.
 • OS Update: توسط بروزرسانی سیستم عامل نیز قادر هستید تا قابلیت های جدید توسعه داده شده را به گره خودتان بیفزایید که در نتیجه باید دقت کنید که در مدت زمان انجام آپدیت، حتما سیستم خودتان را روشن نگه داشته و از خاموش شدن آن جلوگیری کنید.

و اما در آخر نیز تب Grafana همه اطلاعات مربوط به گره، شبکه و وضعیت سهام گذاری را در حالت های آماری و نموداری در اختیار شما خواهد گذاشت. همچنین شما قادر هستید تا در این محیط اعلان هایی که لازم دارید را تنظیم نمایید، توسط این کار شما در زمانی پر سرعت و سریع از تمام اعلان با خبر خواهید شد.

نکات پایانی

حال به یک جمع بندی کلی راجب این موضوع می پردازیم، در این آموزش سعی بر آن داشتیم تا در خصوص موارد مورد نیاز به جهت راه اندازی گره اعتبارسنج در شبکه اترویم 2.0 توسط پلتفرم استریوم صحبت کنیم و آن را آموزش دهیم. اگر شما یکی از سرمایه گذاران یا هولدر های اتر هستید، در حال حاضر توسط آنچه که در این مقاله گفته شده قادر هستید تا به سادگی حساب اعتبارسنج و گره شخصی خودتان را راه اندازی نمایید و همچنین قادر خواهید بود تا توسط سهام گذاری در شبکه اتریوم 2.0 درامد خوبی را کسب کنید.

لازم به ذکر است که بگوییم همه ابزار ها و پلتفرم های گفته شده در این آموزش رایگان بوده و همچنین غیرامانی و مبتنی بر حفظ حریم خصوصی نیز هستید. ولی قبل از انجام هر کاری به خصوص سرمایه گذاری در اینجور زمینه ها، حتما یه صورت دقیق در خصوص مزایا و معایب سهام گذاری در شبکه اتریوم پرس و جو های لازم را انجام دهید و با دقت کافی دست به اقدام بزنید.

سولات متداول استریوم

استریوم چیست؟

استریوم که با نام انگلیسی stereum نیز شناخته می شود، یک پلتفرم است که برای تسهیل اعتبارسنجی خلق شده است.

کار دقیق استریوم چیست؟

ارائه دهنده خدمات تخصصی مرتبط با شبکه اتریوم بوده و این پلتفرم به کاربران این قدرت را می دهد تا بوسیله یک اپلیکیشن ستاپ بتوانند گره اتریوم خود را راه اندازی نموده و بوسیله رابط کاربری گرافیکی مرکز کنترل، فعالیت هایی مانند سرمایه گذاری، انتخاب کردن کلاینت دلخواه و بررسی داده های درون زنجیره ای را انجام دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها