تبلیغات
ترید و معامله گری

چگونه تریدر شویم؟ (معرفی معامله‌گر و تریدر + انواع تریدر)

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا در دنیایی که دسترسی به معاملات آنلاین و ابزارهای معامله ساده‌تر از همیشه است، تریدرهای موفق زیادی وجود ندارد؟ تریدر بودن مزایای زیادی دارد؛ هرکس رئییس خودش است و می‌تواند از منزل خود و با استفاده از یک کامپیوتر شخصی متصل به اینترنت کار کند. با این وجود، تعداد افرادی که واقعا در این مسیر موفق می‌شوند و درآمد خوبی دارند کم است.

فهرست محتوا

یک تریدر، کسی است که کلاس‌های متفاوت دارایی را خرید و فروش می‌کند تا از طریق تفاوت میان قیمت خرید و فروش، سود به دست آورد. تریدر باید بتواند به سرعت بسیاری از اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند و تحت فشار زیاد، تصمیمات آگاهانه بگیرد. اگر به معامله در بازارهای مالی علاقه دارید، شاید معامله‌گری حرفه مناسبی برای شما باشد. در این مقاله نگاهی به کار یک معامله‌گر خواهیم داشت، نحوه تبدیل‌شدن به یک تریدر موفق را توضیح داده و مهارت‌ها و توانایی مورد نیاز برای این کار را بررسی می‌کنیم.

معامله‌گر یا تریدر کیست؟

معامله‌گر یا تریدر کیست؟

قبل از پاسخ‌دادن به سوال «چگونه تریدر شویم؟»، ابتدا باید بدانیم تریدر یا معامله‌گر چه کسی است. معامله‌گر کسی است که به خرید و فروش دارایی در بازارهای مالی، برای خود، شرکت یا شخص دیگر، مشغول است. تفاوت اصلی بین معامله‌گر و یک سرمایه‌گذار مدت زمانی است که شخص دارایی را در اختیار دارد. سرمایه‌گذاران تمایل دارند به صورت بلندمدت یک دارایی را نگهداری کنند، در حالی که معامله‌گران دارایی‌ها را برای دوره‌های بسیار کوتاه‌تری نگهداری می‌کنند تا از این طریق سود ببرند.

هدف اصلی یک معامله‌گر کسب سود از طریق خرید به قیمت پایین و فروش به قیمت بالاتر است. تریدرها دارایی‌های مالی، که شامل سهام، اوراق قرضه، ارزها، کالاها و مشتقات است را خرید و فروش می‌کنند. سود از طریق رویکردهای مختلفی مانند تحلیل‌های تکنیکال حاصل می‌شود؛ زیرا این تحلیل‌ها به شناسایی روندها و فرصت‌های بازار کمک می‌کند. تریدرها همچنین باید ریسک‌های مرتبط با حرفه خود را مدیریت کنند.  از جمله آنها می‌توان به ریسک بازار و ریسک لیکوئید شدن اشاره کرد. تریدر می‌تواند از استراتژی‌های پوشش ریسک برای کاهش این خطرات استفاده کنند.

یک تریدر از انواع استراتژی‌ها و تکنیک‌ها برای تجزیه و تحلیل بازار، شناسایی فرصت‌ها و مدیریت ریسک استفاده می‌کند. معامله‌گران همچنین ممکن است از ابزارهایی مانند نمودارها، شاخص‌ها و اخبار مالی برای اطلاع از تصمیمات معاملاتی خود استفاده کنند. شخص تریدر می‌تواند برای یک موسسه مالی کار کرده و با پول شرکت معامله کند. با این حال، اغلب تریدرها برای خود معامله می‌کنند.

انواع متفاوت تریدر

انواع متفاوت تریدر

همه تریدرها سبک و روش معامله یکسانی ندارند. انواع متفاوتی از تریدر وجود دارد که از استراتژی‌های معاملاتی مختلفی استفاده می‌کنند. احتمالا درباره بازارهای مالی متفاوت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری آنها اطلاعاتی داشته باشید؛ اما ندانید چه زمانی خرید و فروش کرده و از چه استراتژی استفاده کنید. یا شاید اصطلاحاتی مانند «تریدر روزانه» یا «تریدر تکنیکال» را شنیده باشید.

مروری بر برخی از رایج‌ترین انواع استراتژی‌های معاملاتی، بینشی درباره اصطلاحات معاملات و استراتژی‌های مورد استفاده توسط تریدرهای مختلف به شما ارائه می‌دهد. درک این استراتژی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا راهبردی را پیدا کنید که با شخصیت شما مطابقت دارد. در ادامه انواع از تریدرها را بررسی خواهیم کرد.

تریدر روزانه

معامله‌گران روزانه ابزارهای مالی را در همان روز خرید و فروش می‌کنند و به دنبال فرصت‌های کوتاه‌مدت در بازار هستند. تریدرهای روزانه، معامله‌گرانی هستند که استراتژی‌های روزانه را اجرا می‌کنند تا از تغییرات قیمت در بازه زمانی کوتاه‌ یک دارایی معین، سود ببرند. معامله‌گران روزانه طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها را استفاده می‌کنند. در استراتژی این تریدرها، اغلب معاملات زیادی در طول یک روز انجام می‌شود و قبل از پایان روز معاملات، پوزیشن‌های خود را می‌بندند.

تریدر اسکالپر یا نوسان‌گیر

تریدر اسکالپر یا نوسان‌گیر

یک اسکالپر روزانه چندین معامله، ده‌ها یا صدها معامله، انجام می‌دهد تا از هرکدام کمی سود دریافت کند. اسکالپر، به شخصی اطلاق می‌شود که مقادیر زیادی از دارایی مورد تقاضا، را با قیمت معمولی خریداری می‌کند تا بتواند با قیمت بیشتر بفروشد. سپس اسکالپر دارایی خریداری شده را با قیمت بالاتری به فروش می‌رساند. سود او در هر معامله کوچک است و در پایان روز با انجام معاملات زیاد، سود می‌کند.

تریدر مومنتوم

معامله‌گران مومنتوم روی دارایی‌هایی تمرکز می‌کنند که به طور قابل‌توجهی در یک جهت با حجم بالا حرکت می‌کنند. آنها بعد از خرید این دارایی‌ها، زمانی که روند نشانه‌هایی از معکوس‌شدن نشان داد، از معامله خارج می‌شوند. این تریدرها از خرید دارایی‌های نوسانی خودداری می‌کنند.

تریدر تکنیکال

تریدرهای تکنیکال بر روی حرکات قیمت تمرکز می‌کنند. آنها از شاخص‌های تکنیکال مختلف استفاده کرده، نمودارها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به دنبال سیگنال‌های خرید یا فروش هستند. این تریدرها بر روی نمودار تمرکز می‌کنند و خطوط روی نمودارهای دارایی یا شاخص را تحلیل می‌کنند تا نشانه‌هایی از سیگنال‌های خرید یا فروش را پیدا کنند.

تریدر فاندامنتال

تریدر فاندامنتال بر اساس تحلیل فاندامنتال معامله می‌کند. او رویدادهای شرکت، گزارش‌های سود، ادغام‌ها و اکتساب‌ها، سازمان‌دهی مجدد و دیگر موارد موثر بر قیمت را بررسی می‌کند. معاملات فاندامنتال روشی است که از طریق آن یک معامله‌گر بر روی رویدادهای خاص شرکت تمرکز می‌کند تا مشخص کند کدام سهام را در  چه زمانی بخرد. این سبک معامله هم برای استراتژی‌های کوتاه‌مدت و هم بلندمدت استفاده می‌شود.

برای درک بهتر این سبک معامله، بیایید آن با یک مثال را بررسی کنیم. تصور کنید دو نفر به یک مرکز خرید می‌روند. در مرکز خرید، یک تحلیلگر تکنیکال به هر فروشگاهی که می‌رود، درباره محصول تحقیق کرده و سپس درباره خرید آن تصمیم می‌گیرد. در حالی که تحلیلگر فاندامنتال اغلب درباره کیفیت محصول و نظر دیگر خریداران درباره آن کنجکاو است.

تریدر نوسانی

معامله‌گران نوسانی اغلب پوزیشن‌های خود را بیش از یک روز نگه می‌دارند. آنها معمولا بر اساس روندها خرید می‌کنند. تریدر نوسانی از تحلیل تکنیکال برای پیدا کردن دارایی‌هایی با حرکت قیمت کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند.

چگونه تریدر شویم؟

چگونه تریدر شویم؟

فعالیت در بازارهای مالی می‌تواند بسیار سودآور باشد؛ اما همواره ریسک بالایی به همراه دارد. مردم به دلایل زیادی این مسیر شغلی را انتخاب می‌کنند. برخی به دنبال ساعت کاری انعطاف‌پذیر آن هستند، برخی از کار در محیطی پرهیجان و پر از تغییرات متفاوت لذت می‌برند، در حالی که برخی دیگر ریسک‌کردن و نتیجه دادن آن را دوست دارند.

شاید تا به حال به این شغل فکر کرده باشید، معامله در بازارهای مالی می‌تواند یک مسیر شغلی سودآور باشد. با این وجود، معامله در بازارهای مالی یکی از پرتنش‌ترین شغل‌های دنیاست و ریسک و استرس زیادی به همراه دارد. از این رو، باید قبل از شروع معامله با شرایط این کار و ویژگی‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک تریدر آشنا باشید.

1.    اصول معامله را بیاموزید

قبل از هرچیزی باید با اصول اولیه معامله و بازارهای مالی آشنا شوید. درک اصول معامله به شما کمک می‌کند تا دانش ابتدایی از شرایط بازار به دست آورید. اصول اولیه معامله و فعالیت در بازارهای مالی تقریبا در تمامی بازارها یکسان است؛ اما برای بررسی دقیق‌تر، بهتر است بازار مالی مد نظر خود را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات و تبدیل‌شدن به یک تریدر حرفه‌ای، می‌توانید از انواع متفاوتی از منابع مانند کتاب‌ها، مقالات، فیلم‌ها و بلاگ‌های آموزشی استفاده کنید. اصول معامله شامل موارد زیر است:

 • مقدار سرمایه مورد نیاز برای معامله موثر
 • بهترین بازارها برای معامله دارایی
 • بهترین روش‌ها برای مطالعه نمودارهای قیمتی
 • اطلاعات در مورد قیمت‌های عرضه و تقاضا
 • انواع سفارش و نحوه قرار دادن آنها
 • شیوه‌های مدیریت ریسک
 • بهترین ساعت‌ها برای معامله

مطالعه کتاب‌ در مورد معامله، مشاهده وب سایت‌های معاملاتی معتبر یا صحبت و مشاوره با یک تریدر موفق را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید از مطالب آموزشی موجود در سایت صرافی‌ها و بروکرها استفاده کنید. یادگیری این اصول در سرمایه‌گذاری و انتخاب بازار مالی مناسب کمک می‌کند.

اصول پیشرفته را بیاموزید

2.    اصول پیشرفته را بیاموزید

هنگامی که درباره زمینه فعالیت خود تصمیم گرفتید، می‌توانید اصول پیشرفته آن بازار را درک کنید. این اطلاعات بیشتر از اطلاعات عمومی معاملاتی بوده و با مطالعه و بررسی آنها، در زمینه بازار مالی انتخابی متخصص خواهید شد. همانند یادگیری اصول معامله، می‌توانید از کتاب‌ها، منابع اینترنتی و استادان برای یادگیری بازارهای تخصصی مورد نظر خود استفاده کنید. بازارهای مالی اصلی شامل موارد زیر است:

بازار سهام (Stock Market)

این بازار، که تحت عنوان بازار بورس سهام نیز شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین بازار مالی دنیاست. سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام به معنای مالکیت در درصدی از سهام یک شرکت است. سهام شرکت‌های متفاوت در این بازار خرید و فروش می‌شود. فروش سهام معمولا به منظور توسعه شرکت است.

بازار مشتقات (Derivative Market)

بازار مشتقه، یک قرارداد بین معامله‌گران است که بر روی ارزش یک یا چند دارایی، مانند کالا یا سهام، بسته می‌شود. در این بازار دارایی‌ خرید و فروش نمی‌شود. یک دارایی مشتقه به تنهایی ارزشی ندارد و ارزش آن به یک دارایی دیگر وابسته است.

بازار فارکس  (Foreign exchange)

بازار ارز خارجی یا بازار فارکس، بازار مبادله ارز رایج کشورهای متفاوت است. این بازار، بزرگ‌ترین بازار مالی است و در نظر بسیاری، بهترین شرایط را برای یک تریدر دارد. بیشترین حجم نقدینگی متعلق به بازار فارکس است و ارزهایی مانند دلار، پوند، ین، فرانک، کرون و غیره در آن معامله می‌شوند. تریدرها از طریق بروکرهای فارکس می‌توانند این ارزها را معامله کنند.

بازار کالا  (Commodities Market)

بازار کالا، محلی برای خرید و فروش کالا و دارایی‌های فیزیکی است. در این بازار از دارایی‌های کشاورزی گرفته تا فلزات گرانبها، انرژی و سوخت‌های فسیلی معامله می‌شود. همچنین برخی کالاها، مانند شکر، قهوه، پنبه و موارد دیگر نیز در بازار کالا معامله می‌شود.

بازار OTC

بازار OTC نوعی بازار مالی غیرمتمرکز است که معاملات آن بدون دخالت خریدار و فروشنده انجام می‌شود. بیشتر معاملات این بازار فیزیکی بوده و برخی سهام خاص، سهام کوچک یا پرریسک، در بازار OTC معامله می‌شود.

بازار ارز دیجیتال (Cryptocurreny Market)

بازار ارز دیجیتال یا رمز ارز یک بازار غیرمتمرکز با هزاران پروژه متفاوت است. این ارزها ماهیت فیزیکی ندارند و معمولا روی یک بلاک چین ذخیره می‌شوند. معروف‌ترین این دارایی‌ها بیت کوین است که در سال 2009 معرفی شد. امروزه پروژه‌های متفاوت زیادی در این زمینه وجود دارد که عمدتا بر تمرکززدایی در بازارهای مالی متمرکز هستند. دارایی‌های ارز دیجیتال از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال خریداری می‌شوند و می‌توان آنها را بر روی یک کیف پول ارز دیجیتال ذخیره کرد.

3.    سیستم‌ها و تکنیک‌های معاملاتی را بررسی کنید

با بررسی و تحقیق درباره تکنیک‌ها و سیستم‌های معاملاتی، منطقی‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای کسب سود در بازار را خواهید آموخت. برخلاف اصول اولیه، بهتر است برای پیداکردن استراتژی‌های معاملاتی از منابع معتبر استفاده کنید. به دنبال منابعی باشید که نمودارها و مثال‌هایی از نحوه عملکرد استراتژی‌های آنها در طول ماه‌ها یا سال‌ها را ارائه می‌دهند. به مواردی توجه کنید که در شرایط واقعی برای شما سودآور باشد.

یک تریدر حرفه‌ای پیدا کنید که آموزش ترید با استراتژی‌های معاملاتی را به دیگران آموزش دهد. برخی تریدرها کتاب‌ و وب‌سایت‌ خود را دارند یا میزبان وبینارها یا کنفرانس‌ها هستند. همچنین می‌توانید با آزمون و خطا روش‌های معاملاتی را یاد بگیرید؛ اما ممکن است بیشتر از کار با منابع موجود طول بکشد.

تجربه معامله کسب کنید

4. تجربه معامله کسب کنید

انجام معاملات در یک بازار واقعی ممکن است به شما در یادگیری و بهبود تکنیک‌های معاملاتی کمک کند. هدف از پیاده‌سازی یک سیستم جدید در عمل، موفقیت در هر معامله یا بی‌نقص بودن نیست، بلکه سودآور و سازگار بودن است. با استفاده از استراتژی‌های متفاوت برای انجام اولین معاملات خود، می‌توانید تئوری‌های خود را آزمایش کنید.

یکی از راه‌های مفید برای تمرین معامله استفاده از حساب‌های دمو است. معمولا این حساب‌ها توسط پلتفرم‌های معاملاتی در اختیار شخص قرار می‌گیرند. در حساب‌های آزمایشی یا دمو، شخص می‌تواند، بدون ریسک کردن بر روی پول واقعی، معامله در شرایط اصلی بازار تجربه کند. این ویژگی به شما امکان می‌دهد استراتژی معاملاتی خود را در یک محیط واقعی بازار با استفاده از پول مجازی امتحان کنید.

5. یک بروکر قابل اعتماد انتخاب کنید

انتخاب یک بروکر یا کارگزاری خوب یکی از اولین قدم‌ها در تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای است. شرکت کارگزاری سازمانی است که معامله‌گران را به فروشندگان متصل می‌کند و محیطی را برای انجام معامله آنها ایجاد می‌کند. برخی از بروکرها برای استفاده از خدمات خود کارمزد یا کمیسیون دریافت می‌کنند. انتخاب بروکر متناسب با نیازهای شما تاثیر زیادی در موفقیت معاملات و سود نهایی دارد.

6. تمرکز کردن را یاد بگیرید

تریدرهای حرفه‌ای هنگام خرید و فروش و سرمایه‌گذاری، عمیقاً بر روی کار خود تمرکز می‌کنند. این افراد تلاش می‌کنند تا تحت تاثیر عوامل اطراف خود قرار نگیرند یا محیط کاری خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که کارآمد و ساکت باشد. با تمرین مدیتیشن یا تکنیک‌های دیگر تمرکز، انجام اقداماتی برای به حداقل رساندن حواس‌پرتی در محیط خود یا استفاده از ابزارهای اضافی مانند برنامه‌های افزایش تمرکز تلفن یا رایانه، سعی کنید بیشتر روی معاملات تمرکز کنید.

7. اهمیت مدیریت ریسک را درک کنید

مدیریت ریسک فرآیندی است برای درک تهدیدهای بالقوه یک سازمان، کسب و کار یا موقعیت و ایجاد استراتژی‌ها و برنامه‌های احتمالی برای اجتناب از وقوع ریسک. برای معامله‌گران حرفه‌ای، درک و استفاده از روش‌های مدیریت ریسک، به تعیین بهترین بازارها و حرکت‌ها، زمان خرید و فروش و نحوه پیش‌بینی روند بازار در آینده کمک می‌کند.

به صورت کلی داشتن یک استراتژی مدیریک ریسک مناسب اهمیت بالایی دارد. یکی از ریسک‌های اصلی در معاملات میزان پولی است که در یک معامله از دست می‌دهید. درک ریسک‌هایی که در معاملات خود انجام می‌دهید ممکن است به شما کمک کند در فرآیندهای خود اطمینان بیشتری داشته باشید و با پول خود تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرید.

8. پتانسیل خود را درک کنید

مانند مدیریت سرمایه و ریسک، توجه داشته باشید که با چه میزان پول وارد یک معامله می‌شوید. رقم دقیق یا درصد پیش‌بینی شده ممکن است برای هر تریدر متفاوت باشد و به عواملی مانند بازار مالی، بازه زمانی و میزان سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. به یاد داشته باشید که هرگز با پولی معامله نکنید که توانایی از دست دادن آن را ندارید. بازارهای مالی معمولا با ریسک زیادی همراه بوده و ممکن است با یک اشتباه دارایی‌های خود را از دست بدهید.

9. یک منبع اطلاعاتی یا تریدر موفق را دنبال کنید

پیگیری معاملات به شما کمک می‌کند تا تصمیمات معاملاتی منطقی در استراتژی خود بگیرید. یک منبع اطلاعاتی یا تریدر موفق را در نظر بگیرید که نکات مهم هر معامله را در اختیار شما قرار بدهد. سعی کنید بعد از انجام معامله، نکات مربوط به آن را یادداشت کنید. برخی از معیارهای مهم در ادامه آورده شده است:

 • تاریخ: تاریخی که در آن معامله را شروع کردید
 • زمان و تایم فریم: چارچوب زمانی معامله
 • ستاپ: عواملی که باعث ورود شما به معامله شد
 • بازار: اطلاعات در مورد بازاری که در آن معامله می‌کنید
 • اندازه لات: میزان لات سفارش شما
 • لانگ یا شورت بودن: لانگ یا شورت بودن معامله را مشخص کنید
 • ارزش تیک: حداقل حرکت قیمت سرمایه‌گذاری
 • قیمت ورود: قیمت پرداختی هر سهم برای ورود به معامله
 • قیمت خروج: قیمت نهایی هر سهم برای خروج از معامله
 • توقف ضرر: قیمتی که در صورت لزوم از معامله خارج می‌شوید
 • سود و زیان: مقدار دلاری سود یا زیان حاصل از معامله
 • ریسک اولیه: مقدار دلاری پولی که می‌خواهید در معامله از دست بدهید                 

10. معاملات خود را مرور کنید

به طور دوره‌ای معاملات خود را بررسی کنید تا الگوهای موفقیت در استراتژی خود را شناسایی کنید. به دنبال مناطقی باشید که در آنها عملکرد خوبی داشته‌اید. سعی کنید این مناطق را بشناسید و درک کنید که چرا عملکرد شما خوب بوده است. ببینید آیا می‌توان آن استراتژی‌ها یا روش‌ها را در زمینه‌های دیگر اعمال کرد یا خیر.

11. کسب مدرک را به عنوان تریدر در نظر بگیرید

اگرچه برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای نیازی به مدرک خاصی نیست؛ اما اگر تصمیم دارید برای یک شرکت کار کنید یا خدمات معامله ارائه دهید، برای افزایش اعتبار خود، بهتر است مدرک داشته باشید. تهیه مدرک در زمینه‌هایی مانند امور مالی، حسابداری، مدیریت بازرگانی یا اقتصاد ممکن است به شما کمک کند مهارت‌های معاملاتی ارزشمندی در زمینه ریاضی، منطق معاملات و حل مسئله بیاموزید.

چند ویژگی مهم برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق

تبدیل شدن به یک تریدر موفق، مستلزم درک اقتصادی و امور مالی و ترکیبی از مهارت‌های تکنیکال و ویژگی‌های شخصیتی است. در ادامه، برخی از مهارت‌های مورد نیاز تریدر برای موفقیت در معاملات را بررسی خواهیم کرد.

مهارت‌های مورد نیاز تریدر، مهارت‌هایی است که معامله‌گران بازارهای مالی، برای موفقیت در معاملات روزانه خود به آنها نیاز دارد. این مهارت‌ها به آماده‌سازی معامله‌گران برای کار در محیط‌های پر استرس و رقابتی کمک کرده و آنها را از دیگر معامله‌گران متمایز می‌کند. معامله‌گران از این مهارت‌ها برای ایجاد روابط و خرید و فروش دارایی‌ها، اوراق قرضه و سهام استفاده می‌کنند. این مهارت‌ها همچنین به تریدر در توسعه استراتژی‌هایی برای کاهش ریسک و به حداکثر رساندن ضرر کمک می‌کند.

درک صنعت امور مالی، بازار سهام و شیوه‌های معامله برای همه تریدرها اهمیت دارد. با این حال، مهارت‌های مهم دیگری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. برخی از این مهارت‌ها عبارتند از:

مهارت‌های ریاضی

مهارت‌های عددی به توانایی شما در استفاده از علم ریاضیات برای حل مسائل دنیای واقعی اشاره دارد. این شامل تجزیه و تحلیل، استفاده، تفسیر و انتقال اطلاعات است. مهارت‌های عددی شامل درک از معادلات اولیه ریاضی، مانند جمع و تفریق و اعمال پیچیده‌تر، مانند تفسیر داده‌ها و کار با داده‌های آماری است.

مهارت کار گروهی

یک تریدر باید مهارت‌های کار گروهی خود را توسعه دهد. اگرچه ممکن است بیشتر فهالیت‌های خود را به تنهایی انجام دهید؛ اما ضروری است که بتوانید به خوبی با دیگران کار کنید. این توانایی به شما کمک می‌کند تا نیازهای مشتریان خود را بهتر درک کرده و معاملات بهتری برای آنها انجام دهید.

مهارت‌های ارتباطی

توسعه مهارت‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند تا معاملات را تکمیل کنید. ایجاد مهارت‌های ارتباطی قوی کلامی و نوشتاری بسیار مهم است. این مهارت‌ها در برقراری ارتباط با مشتریان، سایر معامله‌گران و همکاران خود ارتباط کمک می‌کند.

مهارت‌های فردی

مهارت‌های فردی به مهارت‌هایی اطلاق می‌شود که به شما در ایجاد و تقویت روابط با افراد دیگر کمک می‌کند. باید اعتماد مشتریان خود را به دست آورید و روابط مفیدی با سایر معامله‌گران ایجاد کنید. مهارت‌های فردی نیز ممکن است به شما در توسعه همدلی و درک کمک کند، که هر دو برای کمک در مشاوره دادن به مشتریان، در مورد مسائلی مانند امور مالی، مهم هستند.

مسئولیت‌پذیری

به عنوان یک معامله‌گر، باید مسئولانه و در راستای منافع مشتریان خود عمل کنید. مسئولیت‌پذیری همچنین به این معناست که شما مسئولیت هرگونه معامله بد را بر عهده می‌گیرید و استراتژی‌هایی برای اصلاح و بهبود وضعیت ایجاد می‌کنید.

مهارت‌های تفکر مستقل

تفکر مستقل به توانایی شما در ارزیابی اطلاعات و نتیجه‌گیری درست درباره آنها اشاره دارد. این مورد شامل شناسایی و تجزیه و تحلیل روندهاست. مهارت‌های تفکر مستقل برای تریدرها مهم است و به آنها در تعیین خوب یا بد بودن یک  ایده مالی کمک می‌کند.

توانایی کار تحت فشار

برای معامله‌گران مالی مهم است که بتوانند تحت فشار عملکرد خوبی داشته باشند. معامله‌گران اغلب در موقعیت‌های استرس‌زا قرار می‌گیرند. به عنوان یک تریدر، باید حتی در موقعیت‌های پرفشار قاطع باشید و قضاوت خوبی از خود نشان دهید.

2مهارت‌های تحلیلی

مهارت‌های تحلیلی به توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات یا ایجاد راه‌حل مناسب اشاره دارد. تریدر اغلب داده‌ها را برای شناسایی روند تجزیه و تحلیل می‌کند. تریدرها از این روندها برای ارائه توصیه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد معاملات خود استفاده می‌کنند.

مهارت‌های تحقیق

یک معامله‌گر موفق باید مهارت‌های تحقیقاتی را توسعه دهد تا با به بهترین شکل با آخرین روندها همراه شود. معامله‌گر باید درک کند که چگونه روندها بر معاملات آنها تأثیر خواهد داشت. همگام بودن با روندها به شما کمک می‌کند تا برای تغییرات بازار بهتر آماده شوید. این ویژگی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند شما را از سایر معامله‌گران متمایز کند.

توانایی تمرکز

یک تریدر موفق باید روی معاملات خود به خوبی تمرکز کند. توسعه توانایی تمرکز به شما کمک می‌کند تا داده‌های مهم موثر بر معاملات خود را شناسایی کنید. تمرکز همچنین به ایجاد مهارت‌های مفید کمک زیادی می‌کند.

خود کنترلی

معامله‌گران اغلب با موفقیت‌ و شکست سر و کار دارند. تریدر باید خودکنترلی و نظم و انضباط را تمرین کند تا بتواند به خوبی احساسات خود را کنترل کند. خودکنترلی به شما در پردازش میزان ضرر کمک کرده و باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکرد در شرایط استرس‌زا می‌شود.

نگهداری سوابق

ثبت سوابق معاملات به تریدر در پیگیری و اصلاح برنامه‌ها، استراتژی‌ها و معاملات کمک کنند. ثبت سوابق معاملات همچنین به افراد در تجزیه و تحلیل روندها کمک می‌کند.

تطبیق‌پذیری

بازارها دائماً در حال تغییر هستند و هیچ دو معامله‌ای شبیه هم نیست. یک معامله‌گر موفق باید بتوانند خود را با شرایط متغیر بازار وفق دهند. بسیاری از معامله‌گران نیز رویکرد خود را برای معاملات بهتر توسعه می‌دهند و اغلب رویکرد خود را بر اساس الگوها و روندها تغییر می‌دهند.

صبر

صبر شاید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های موجود برای یک تریدر باشد. به عنوان یک معامله‌گر، باید برای دیدن نتیجه کار خود صبر زیادی داشته باشید. همچنین، اغلب فرصت‌های معاملاتی جدیدی برای شما وجود دارد که باید آنها در نظر بگیرید.

3مهارت‌های مدیریت ریسک

مهارت‌های مدیریت ریسک به توانایی شما در تجزیه و تحلیل احتمالات و توسعه یک برنامه یا استراتژی برای جلوگیری از ضرر مربوط می‌شود. این مهارت‌ها تا حد زیادی در به حداقل رساندن ضرر به شما کمک می‌کنند. مدیریت ریسک همچنین در تصمیم‌گیری آگاهانه موثر است و شما را به یک تریدر موفق تبدیل می‌کند.

استقامت ذهنی

کار به عنوان یک تریدر مشکل بوده و با چالش‌های زیادی همراه است. در نتیجه، قبل از هرچیزی باید خود را از نظر ذهنی برای چالش‌های مختلف آماده کنید. یک تریدر خوب، استقامت ذهنی خوبی دارد تا در رویارویی با ضررهای زیاد به آنها کمک کند. استقامت ذهنی به تریدر کمک می‌کند تا استراتژی‌های خود را اصلاح کرده و با حس بهتری چالش بعدی را شروع کند.

چگونه مهارت‌های خود را به عنوان یک تریدر بهبود ببخشیم؟

چگونه مهارت‌های خود را به عنوان یک تریدر بهبود ببخشیم؟

بسیاری از معامله‌گران مهارت‌های خود را از طریق آموزش یا تجربه در حین کار می‌آموزند. با این حال، تریدرهای خوب همچنان به بهبود مهارت‌های تحلیلی و فنی خود ادامه می‌دهند. در ادامه چند راه برای کمک به بهبود مهارت‌های حیاتی یک معامله‌گر موفق را بررسی می‌کنیم:

1.    بر مهارت‌های خود تمرکز کنید

بیشتر به معامله به عنوان راهی برای بهبود مهارت‌های خود نگاه کنید. تمرکز بر روی معامله به عنوان راهی برای کسب درآمد، شرایط را برای تمرکز مشکل می‌سازد. این موضوع بر روی تسلط شما بر اصول اولیه موفقیت کمک خواهد کرد. پولی را که از طریق معامله موفق به دست می‌آورید به عنوان پاداشی برای مهارت‌های خود در نظر بگیرید.

2.    به یادگیری ادامه دهید

مهم نیست چقدر درباره بازارهای مالی اطلاعات دارید، سعی کنید همواره به یادگیری ادامه دهید. مقالات و کتاب‌های مرتبط را بخوانید، به پادکست‌های آموزشی گوش دهید و ویدیوهای آموزشی تماشا کنید. استمرار در یادگیری به شما کمک می‌کند تا همیشه در جریان آخرین روندها باشید.

3.    براساس دانسته‌های خود معامله کنید

توجه داشته باشید که معاملات شما باید بر اساس دانسته‌های خود شما باشد. این مورد به شما کمک می‌کند تا قبل از دنبال‌کردن ترندهای جدید، بر اصول اولیه تسلط پیدا کنید. قبل از درگیر‌شدن با ایده‌ها و تکنیک‌های جدید، تحقیقات کاملی انجام دهید.

4.    به دنبال یک استاد خوب باشید

کار با یک استاد حرفه‌ای ممکن است به شما در ایجاد مهارت‌های خوب کمک کند. آنها تجربه بیشتری دارند تا به شما در درک بهتر کار کمک کنند. یک استاد خوب همچنین بازخورد و توصیه‌های کارآمدی را به شما ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

تقریباً هر کسی می‌تواند تریدر شود؛ اما برای موفقیت در این مسیر، به چیزی بیش از باز کردن معامله نیاز دارید. افراد زیادی به دنبال کسب درآمد از بازارهای مالی هستند؛ اما تعداد بسیار کمی از آنها در این مسیر موفق می‌شوند. یک معامله‌گر موفق، باید مهارت‌های ضروری برای معاملات موفق را در خود ایجاد کند. به یاد داشته باشید که اگر واقعا برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای تلاش کنید، بازار به تلاش‌های شما پاداش می‌دهد. یکی از نکات مهم برای تبدیل‌شدن به یک تریدر موفق، آموزش کافی در زمینه اقتصاد فاندامنتال، بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال است. تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای آسان نیست؛ اما امکان‌پذیر است.

معامله‌گران مشتاق باید مراقب وب‌سایت‌ها و دوره‌هایی باشند که نوید موفقیت و سودهای بی‌پایان را می‌دهند. درصد محدودی از معامله‌گران موفق، با صرف زمان و تلاش برای ایجاد استراتژی‌های معاملاتی و پیروی از آنها، وجود دارند که حتی آنها نیز متحمل ضرر می‌شوند. قبل از اینکه شغل خود را برای تبدیل‌شدن به یک تریدر موفق رها کنید، مطمئن باشید که انگیزه یادگیری مداوم، طراحی استراتژی‌های معاملاتی و مسئولیت‌پذیری در زمینه تصمیمات و اقدامات خود را دارید. اگر به دنبال ورود به دنیای معاملات و بازارهای مالی هستید، ابتدا با پیدا کردن یک بروکر مناسب مسیر خود را شروع کنید.

سوالات متداول

چگونه معامله در بازار مالی را شروع کنیم؟

ابتدا یک حساب معاملاتی باز کنید، مبلغ مورد نظر خود را واریز کرده و از طریق پلتفرم آنلاین بروکر، شروع به معامله کنید. به خاطر داشته باشید که معامله در بازارهای مالی همواره با ریسک همراه است و باید با پولی سرمایه‌گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید.

برای معامله‌گر شدن به چه چیزهایی نیاز داریم؟

تریدرها معمولا معامله در بازار مالی را به صورت خودآموز یاد می‌گیرند. برای یادگیری معاملات، ابتدا با اصول اولیه بازارهای مالی شروع کنید و سپس بیشتر درباره معاملات، انواع سفارش‌های بازار، مدیریت ریسک و تحلیل فاندامنتال و تکنیکال بیاموزید.

چگونه تریدر شویم؟

یک پایه قوی از دانش در مورد بازارهای مالی کسب کنید؛ زیرا سطح ریسک و استراتژی مورد نیاز بین بازارها متفاوت است. بهتر است معامله‌ را با تحقیق درباره بازارهای مالی شروع کنید و مطمئن شوید که تفاوت‌های کلیدی بین آنها را درک کرده‌اید.

آیا معامله‌گری کار سختی است؟

معامله‌گران باید قدرت تحلیل خوب و مهارت‌های ریاضی عالی داشته باشند و بتوانند در ساعات مختلف معامله کنند. برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق، باید ماه‌ها و سال‌ها تلاش کنید. باید به درک خوبی از بازارهای مالی برسید، یک استراتژی خوب توسعه دهید و برنامه خود را به طور مداوم اجرا کنید. تریدر بودن  کار ساده‌ای نیست و بدون تلاش کافی، هیچ تضمینی برای کسب‌ درآمد ندارد.

امتیاز دهید

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها