چه زمانی از فرمول حد ضرر استفاده کنیم؟ مقالات آموزشی

آموزش حد ضرر در بایننس و روش تغییر آن

  • توسط farhad
  • 20 دقیقه

صرافی باینننس یکی از معروف ترین صرافی های جهان با حجم معاملاتی بالا جهت جابه جایی ارز رمز ها می باشد. این صرافی ارز دیجیتال انتخاب بسیاری از تریدر های جهان می باشد. زیرا این صرافی بیش از 100 ارز مجازی را از جمله بیت کوین،  اتریم، لایت کوین و بایننس کوین پشتیبانی می کند. این صرافی دارای کیف پول الکترونیکی می باشد تا افراد بتوانند وجه الکترونیکی خود را ذخیره سازند. نحوه کار صرافی بایننس این است که فروشندگان و خریداران در آن جمع می شوند و سفارش خرید و فروش خود را ثبت می کنند و این صرافی به سرعت سفارشات را در صرافی قرار داده و معاملات را صورت می دهد. معمولا کاربران این صرافی حساب بایننس خود را با ارز دیجیتال بیت کوین شارژ کرده و به معامله با ارزهای دیجیتال دیگر می پردازند. در ادامه در صرافی ارز دیجیتال بیستکس با قسمتی از شیوه کار صرافی بایننس و تعریف حد ضرر در بایننس آشنا می شویم.

فهرست محتوا
منظور از حد ضرر در بایننس چیست؟

منظور از حد ضرر در بایننس چیست؟

قیمت هر کالایی به دلایل گوناگون می تواند دچار کاهش شود و خرید و فروش آن کالا باعث شود شما در حال ضرر باشید و شما با ضرر مواجه شوید. معامله گر های برای ضرر کمتر در معاملات ارز دیجیتال از نوعی سفارش به نام Stop Loss استفاده می کنند که به معنی حد ضرر می باشد. هر معامله گری باید قبل از ارز دیجیتال مورد نظر خودش قیمتی را به عنوان حد ضرر برای خودش مشخص کند تا از ضرر بیشتر جلو گیری کند.

روش های تعیین حد ضرر در بایننس کدامند؟

برای تعیین حد ضرر هر کسی یک نوع استراتژی خاص به خود را دارد. به چند روش مرسوم در بین معامله گران می پردازیم، بعد از انتخاب یکی از این روش ها می توانید برنامه های معاملاتی خود را بر اساس آن تعیین کنید.

تعیین استاپ لاس طبق درصدی از سرمایه

یکی از ابتدایی ترین و راحت ترین روش های ممکن برای تغییر حد ضرر احتمالی می تواند باشد که حد ضرر را مبتنی بر درصدی از قبل تعیین‌ شده از حساب معاملاتی مشخص می‌ کنند. افرادی که ریسک کمتری دارند دو یا سه درصد از سرمایه خود را در هر معامله در معرض ریسک قرار می دهند.

افرادی نیز هستند که ریسک پذیری بالایی دارند، حتی تا ده درصد موجودیشان را در هنگام معامله در معرض ریسک قرار می دهند. بسیاری نیز هستند که ریسک گریز هستند و ممکن است یک درصد و یا حتی کمتر از آن را وارد ریسک کار کنند. این نکته حائز اهمیت این است که هر چه میزان وارد شده کمتر باشد، احتمال خروج سریع تر نیز افزایش می یابد.

 رعایت حد ضرر بر اساس آخرین سقف و کف قیمت

برای معامله گران در صرافی ها نموداری وجود دارد که چرخش های قیمت که به صورت سقف ها و کف ها قابل مشاهده است. این نمودار ها در تعیین بهترین نقطه حد ضرر کمک شایانی به معامله گران می کند. به طور معمول بسیاری از تریدر ها از این نوع حد ضرر استفاده می کنند که جزو ابتدایی و ساده ترین روش تنظیم حد ضرر می باشد.

 تنظیم حد ضرر طبق سقف و کف پیشین قیمت

در برخی مواقع استفاده از روش قبلی پاسخگو نیست. به دلیل کوچک بودن حرکات قیمت بر اساس آخرین سقف و یا کف معاملات پیدا کردن حد ضرر مناسب مشکل می شود. روش بهتر استفاده از داده مربوط به سقف و یا کف قبلی قیمت است.

مشخص کردن استاپ لاس با میانگین متحرک

اگر معاملات خود را پیرو روند انجام می دهید این روشی مناسب برای شما است. این روش بصورت پویا، سطوح مقاومت و حمایتی را با توجه به حرکات قیمت در بازار در اختیار معامله گران می گذارد. این روش به این صورت کار می کند که ابتدا چند دوره زمانی مختلف از گذشته و حال را بررسی می کنید و بهترین حالت آن را پیدا می کنید.

تعیین حد ضرر بر اساس سطوح حمایت و مقاومت

در این روش با استفاده از سطوح حمایت و نقطه تعیین می توانید حد ضرر را مشخص کنید. به این دلیل که این سطوح به شکل خطوط دقیق نیستند و بیشتر اوقات به صورت نواحی حمایت و مقامت مشاهده می شوند. برای بهتر شدن کار خود در هنگام مشخص کردن حد ضرر برای نوسان قیمت در حوالی آن ها مقداری فضا در نظر بگیرید. قسمت هایی که قیمت واکنش شدیدی به آن ها نشان می دهد جزو بهترین مکان ها برای ترسیم سطح می باشند.

تنظیم استاپ لاس از طریق اندیکاتور پارابولیک سار

این روش بسیار دقیق تر نسبت به روش های بالایی می باشد و به همین جهت سخت تر است. این روش بسیار حرفه ای و دقیق می باشد. اصلی ترین کاربرد اندیکاتور پارابولیک سار نمایش تغییرات شتاب یا همان تکانه حرکت تایید صعودی یا نزولی بودن روند می باشد.

پارابولیک سار به تنهایی کفایت نمی کند و بر خلاف دیگر اندیکاتور ها مکمل حرکات قیمت برای دیگر اندیکاتور ها می باشد. این اندیکاتور پاسخگوی هر دو نوع استراتژی پیرو روند و چرخش روند است.

تعیین حد ضرر با در نظر گرفتن زمان

از متفاوت ترین روش های تعیین حد ضرر می تواند باشد. عملکرد این روش بر اساس زمان به جای پارامتر های قیمت است. به طور مثال یک سرمایه گذار و یا معامله گر بعد از اتمام بازه زمانی مشخص شده به عنوان مثال در انتهای روز باید موقعیت را ببندد و از بازار خارج شود، بدون این که توجهی به نتیجه داشته باشد.

جدول اطلاعات

در این جا اطلاعاتی درباره حد ضرر در بایننس را با هم مرور خواهیم کرد.

موضوعحد ضرر بایننس
روش های تعیین حد ضرر کدامند؟تعیین مقدار ثابت عددی، تعیین مقدار ثابت درصدی
مزایای تعیین حد ضرر در بایننس چیست؟جلوگیری از ضرر مالی سنگین، جلوگیری از خواب سرمایه، عادت به استراتژی معاملاتی
مهم ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین حد ضرر کدامند؟فیبوناچی، امواج الیوت، ریسک پذیری و …
فرمول محاسبه حد ضرر چیست؟حد ضرر فرمول قاعده خاصی برای محاسبه ندارد.
نرم افزار حد ضرر بایننس

نرم افزار حد ضرر بایننس

یکی از ویژگی های بارز صرافی بایننس استفاده از نرم افزاری که در سایت طراحی شده و به نام حد ضرر نام گذاری شده که می توانید بعد از خرید یک سفارش Stop loss (جلوی ضرر را بگیر‌) ثبت کنید که در هنگام نزولی شدن روند قیمت ارز ضرر کمتری متحمل شوید.

آموزش حد سود و ضرر در بایننس را چگونه فرا بگیریم؟

آموزش حد سود و ضرر در بایننس را چگونه فرا بگیریم؟

پیدا کردن سود و ضرر در هر معامله بسیار کار تخصصی است و به همین راحتی و خواندن مطالب مربوط به این موضوع صرفا نمی شود انجام داد. جدای از این که شما باید مطالعه زیادی داشته باشید، باید بصورت تجربی نیز هم مهارت کسب کنید. از این رو می توانید در صرافی بایننس حساب دمو و آزمایشی فعال کنید و به صورت آزمایشی روش های سود دهی و حد ضرر را امتحان کنید تا به صورت کامل مسلط شوید. همچنین می توانید از حد سود و ضرر اتوماتیک استفاده کنید و به صورت اتوماتیک سیستم برای شما حد سود و ضرر مشخص کند. برای این که بدانیم چگونه حد ضرر را در بایننس فعال کنیم با ما تا پایان همراه باشید.

مزایای تعیین حد ضرر در بایننس چیست؟

تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال مهم ترین روش های برای جلوگیری از ضرر زیاد می باشد. با فعال کردن حد ضرر در معاملات خود میزان ضرر در هر معامله را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید و از ضرر های احتمالی جلو گیری می کنید.

در مواقعی که دسترسی به حساب خود ندارید به عنوان مثال در تعطیلات و یا مسافرت هستید اگر حد ضرر را فعال کرده باشید و در آن زمان به سمت ضرر پیش بروید، معامله شما را تا حد ضرری که انتخاب کرده اید می بندد. تنها عیبی که حد ضرر دارد این است که شاید بازار دچار نوسان شدید چند ثانیه ای شود و دوباره شروع به رفتن به هدف کند اما با فعال شدن حد ضرر شما را از سرمایه گذاری در آن ارز خارج کند.

آیا تعیین حد ضرر در بایننس با اندیکاتور ها امکان پذیر است؟

اندیکاتور های یکی از مهم ترین ابزار های تحلیل تکنیکال می باشند که با استفاده از محاسبات ریاضی و معادلات پیچیده بر روی قیمت سهام شما و حجم معاملاتی آن اطلاعات بسیار مفیدی می تواند در اختیار معامله گر ها قرار دهد. تعیین حد ضرر با استفاده از اندیکاتور ها یک روش حرفه ای محسوب می شود که می توانید با یاد گرفتن این روش با ریسک کمتری حد ضرر خود را تعیین کنید.

فرمول محاسبه حد ضرر در بایننس چیست؟

فرمول محاسبه حد ضرر در بایننس چیست؟

فرمول محاسباتی حد ضرر از روش های بالا بده بدست می آید و به میزان زیادی نیاز به مهارت و تجربه دارد. برای به دست آوردن حد ضرر مناسب باید یک روش را به صورت دائمی دنبال کرده و سعی در بهبودی عملکرد خود در آن روش باشید.

چگونه حد ضرر بایننس را خودمان فعال کنیم؟

اگر در حال خرید ارز دیجیتال و فروش و ترید کردن ارزهای دیجیتال هستید به شما پیشنهاد می شود حد ضرر خود را فعال نموده تا از ضرر های وارده جلو گیری کنید. برای فعال کردن حد ضرر خود کافی است وارد وب سایت بایننس شده و حساب کاربری خود را باز کنید. سپس ارز مورد نظر خود را انتخاب نمایید و به قسمت نمودار و بخش معامله بروید.

در آنجا بر روی گزینه Stop-Limit بزنید و پنجره ای برای شما باز خواهد شد. در فیلد Stop حد ضرر خود را وارد کنید. در فیلد Limit قیمت فروش را وارد نمایید. قیمتی را وارد کنید که مطلوب ترین قیمت شما باشد. در فیلد بعدی به نام amount مقدار ارزی را که می خواهیم بفروشیم را وارد نمایید و در نهایت در بخش Total مجموع قیمت دریافتی و یا پرداختی را وارد کنید.

چه عواملی بر تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال تاثیرگذار است؟

چه عواملی بر تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال تاثیرگذار است؟

عوامل زیادی بر تعییر حد ضرر دخیل می باشد که بسیاری از آن ها باعث خطا نیز می شود. برای تعیین حد ضرری مناسب به نکات زیر توجه کنید.

  • استراتژی معاملاتی خود را تعیین کنید.
  • آزمودن استراتژی معاملاتی
  • استراتژی معاملاتی خود را بهبود ببخشید و دوباره بیازمایید.
  • به‌ دنبال راه‌ هایی برای تقویت استراتژی‌ های معاملاتی خود باشید.

بسیاری عوامل باعث می شود حد ضرر انتخابی شما باعث خطا شود از جمله عامل های متداول می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • انتخاب حریصانه
  • حجم نادرست معاملات
  • نداشتن راهبرد حد ضرر آزمایش‌شده

چه زمانی از فرمول حد ضرر استفاده کنیم؟

حد ضرر در خرید و فروش ارزهای دیجیتال بسیار دارای ارزش است. چرا که جلوی ضرر را هر وقت بگیرید منفعت به حساب می آید. بسیاری از معامله گر ها بعد از خرید ارز یا سهمی، زمانی که قیمت آن روند کاهشی را دنبال می کند و کاهش می یابد، تنها نظاره گر هستند و امید دارند که قیمت آن برخواهد گشت و به تماشای از بین رفتن سرمایه خود می نشینند. حد ضرر و یا در اصطلاحات ارز دیجیتال به آن Stop Loss می گویند، یک واکنش طبیعی برای جلوگیری از افزایش زیاد در سرمایه است.

تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال مناسب افراد مبتدی است؟

این جمله که تعیین ضرر برای افراد مبتدی است بسیار اشتباه است. به دلیل این که هر معامله گری در نوسانات بازار احتمال ضرر را دارد و نمی تواند تشخیص داد بازار چگونه پیش می رود.

تعیین حد ضرر در بایننس برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

تعیین حد ضرر در بایننس برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

سرمایه گذاری به معنی تشخیص منابع به امید کسب سود است که می تواند شامل استفاده از پول برای تامین بودجه و شروع یک کسب و کار یا خرید کالا، ملک و غیره باشد. سرمایه گذاری های کوتاه مدت می توانند سریع تر به نتیجه برسند و از سود دهی و یا ضرر آن سرمایه گذاری سریع تر مطلع شویم. اما این سرمایه گذاری نوسان های زیاد و شدیدی را می تواند به همراه داشته باشد و باید تحلیل زیادی روی آن صورت گیرد.

تعیین حد ضرر در بایننس برای سرمایه گذاری بلند مدت

یکی از مهم ترین اهداف در سرمایه گذاری کسب سود است. اما قبل از آن باید سرمایه خود را بتوانیم حفظ کنیم. سرمایه گذاری بلند مدت حفظ دارایی شما را به همراه دارد. از این رو با استرس و فشار بر سرمایه کمتر و کنترل احساسات خود در برابر تصمیم های اشتباه می توانید به کار خود ادامه دهید.

معنی استاپ لاس در ارز دیجیتال

استاپ لاس (Stop Loss) وسیله ای که با آن ریسک معامله خود را مدیریت می کنید. این ابزار از بهترین ابزار موجود برای جلو گیری از ضرر می باشد. از آن جایی که بازار سرمایه درحال نوسان است و سود و ضرر در این بازار یک مشخصه است، می توانید با استفاده این ابزار ضرر خود را به حداقل برسانید.

TP در ارز دیجیتال به معنای تعیین هدف قیمتی می باشد که مخفف کلمه TAKE PROFIT می باشد. با استفاده از تعیین هدف می توانید به معاملات خود نظم دهید. TP ها را به دقت تعیین و تلاش کنید در هر صورت به آن متعهد باشید.

SI در ارز دیجیتال وظیفه دارد که به شما اطلاعاتی درباره خرید و فروش بیش از حد یک سرمایه ارزشمند بدهد. می توانید این ابزار را در هر صرافی به گزینه های نمودار خود اضافه کنید.

حد ضرر در صرافی بایننس

هر کالا در بازار قیمت خود ممکن است دچار افت قیمت شود و معامله گر را با ضرر مواجه کند. در بازار سرمایه ارز دیجیتال و در صرافی بایننس برای کم کردن این نوع ضرر ها ابزار هایی وجود دارد به نام حد ضرر و یا Stop Loss که می توانید ضرر خود را با مهارت خود به کمترین مقدار برسانید.

گذاشتن حد سود و ضرر در Binance

با گذاشتن حد سود و حد ضرر در بایننس باید چند نکته را رعایت کنید. برای خود سیو سود مشخص کنید. حد ضرر یعنی نمی خواهیم بیشتر از این ضرر کنم. حد ضرر باعث حفظ سرمایه شما می شود. بیشتر از این که به فکر سود کردن باشید، باید به فکر این باشید که ضرر نکنید. حد ضرر را اندکی پایین تر از حد احتمالی قرار دهید.

صفر شدن پول در ارز دیجیتال

گاهی اوقات وارد کیف پول می شوید و می بینید که موجودی شما برخلاف واریز صفر نشان داده می شود. اگر با این مشکل مواجه شدید نیازی به وحشت نیست زیرا تمام ارز رمز های شما بر روی بلاک چین ذخیره شده است. این مشکل به دلیل این است که بسیاری از شرکت های ارائه دهنده کیف پول ارز دیجیتال در ایالات متحده آمریکا واقع شده اند و به دلیل قوانین تحریمی مجبور به پیروی از آن هستند و خدمات رسانی را برای کاربران ایرانی محدود می کنند.

علت دیگر صفر شدن پول در ارز دیجیتال ضرر های پشت سر هم از سر ندانستن و مبتدی بودن است. بستر ارز دیجیتال نیاز به مهارت و تجربه نیاز دارد و نمی شود به صورت احساسی عمل کرد و یا هنگامی که سود کردیم دچار طمع شویم.

این ها باعث می شود که به راحتی پول خود را از دست بدهیم و سرمایه خود را صفر کنیم. برای به وجود نیامدن این کار باید اول مهارت خود را بالا برد و بعد در بازار سرمایه و ارز دیجیتال ورود کنیم.

سوالات متداول

حد ضرر چیست؟

حد ضرر یا Stop Loss یعنی بازه ای از قیمت که شما انتخاب می کنید. تا معاملات ضررده بسته شوند تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنید. البته گاهی اوقات دستور Stop Loss می تواند در نقطه صفر به صفر و یا حتی در سود نیز عمل کند.

حد سود Stop Profit چیست؟

حد سود قراردادن برای معامله ای به معنی این است که معامله را از بالا ببندیم و در صورت رسیدن مارکت به قیمت بالایی ما معامله با سود بسته می شود.

صرافی ارز دیجیتال بایننس چیست؟

بایننس یک صرافی مخصوص رمز ارزها است و خرید، فروش و تبادل آن‌ ها توسط کاربران را امکان‌ پذیر می‌ کند.

برای این‌ که بتوانیم علاوه بر جلوگیری از ضرر، سود های خود را هم مدیریت کنیم، کدام استاپ‌ لاس را پیشنهاد می‌ کنید؟ چرا؟

استاپ‌ لاس شناور. چون که با رشد ارزش دارایی، حد ضرر یا استاپ‌ لاس بالا می‌ رود و این مقدار می‌ تواند از راهبرد مبادله‌ پله‌ ای نیز موثر تر واقع گردد.

وب‌سایت بایننس تاکنون امکان استفاده مستقیم از حد ضرر شناور یا تریلینگ استاپ‌ لاس را اضافه نکرده، برای درج این آستانه چه راهکاری را پیشنهاد می‌ کنید؟

استفاده از اپلیکیشن‌ های هشدار دهنده نظیر Blockfolio برای پایش ارزش دارایی‌ ها و دریافت هشدار برای تغییر استاپ‌ لاس.

آیا راهی به جز تعیین حد ضرر شناور برای حداکثرسازی سود ناشی از معاملات خود در نظر دارید؟ فکر می‌ کنید که این روش از درج تریلینگ استاپ‌ لاس بهینه‌ تر است؟ چرا؟

راه تقسیم کردن دارایی‌ ها و مبادله‌ آن ها به صورت پله‌ ای. خیر، بهینه‌ تر نیست. زیرا اگر سود پیش‌ بینی شده را پایین در نظر بگیریم، امکان دارد در صورت رسیدن به استاپ‌ لاس دچار ضرر بیشتری نسبت به سود شویم و تراز سود ما منفی شود.

آیا می‌ توان در سفارش OCO هر دو سفارش را همزمان انجام داد؟ چرا؟

خیر. زیرا کارکرد سفارش‌های OCO بدین‌ صورت است که اگر یکی از دو سفارش محدود یا دارای حد ضرر انجام شد، دیگری به صورت خودکار باطل شود.

معنی اصطلاحات Stop، Limit و amount چیست؟

Stop : حد ضرر. سفارش در این قیمت یا پایین تر اجرا می شود.
Limit : قیمت فروش. قیمتی که می خواهیم ارزمان را به فروش برسانیم.
amount : مقدار ارزی که می خواهیم به فروش برسانیم.

حد‌ ضرر با یک عدد ثابت چگونه تعیین می‌ شود؟

در این حالت معامله‌ گر عدد ثابتی را مشخص می‌ کند. در صورتی که قیمت سهم به اندازه آن عدد کاهش پیدا کرد، سهم را می‌ فروشد.

میزان حد‌ ضرر چگونه باید تعیین گردد؟

حد ضرر باید به‌ گونه‌ ای تعیین شود که نوسانات عادی قیمت سهم موجب فعال شدن حد‌ ضرر‌ نشود. به عبارت دیگر حد‌ ضرر نباید اختلاف خیلی کم یا زیادی با قیمت خرید سهم داشته باشد.

آیا در سامانه‌ های معاملاتی کارگزاری‌ های ایران حد‌ضرر به صورت خودکار تعریف شده است؟

خیر در سامانه‌ های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ های بازار سرمایه ایران، حد‌ ‌ضرر اتوماتیک تعریف نشده است. خود شخص باید زمانی که قیمت سهم به حد ضرر رسید، سفارش فروش را ارسال کند.

مدریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه به معنی این است که استفاده از مهارت و نظم در معاملات که منجر به حفظ سرمایه شما شود که یکی از مهم ترین اصل های معامله گری می باشد.

مزایای حد ضرر چیست؟

با تنظیم حد ضرر دیگر نیاز ندارید به طور مداوم بازر را رصد کنید و از ضرر بیش از حد جلوگیری می شود.

معایب حد ضرر چیست؟

بعضی اوقات بازار سرمایه دچار نوسان های شدید مقطعی می شود و این امر باعث فعال کردن حد ضرر می شود. ممکن است این نوسانات در حد چند ثانیه باشد و دوباره به سمت هدف شما حرکت کند. اما دیگر شما از سرمایه گذاری در ان ارز خارج شده اید و ضرر کرده اید.

راه حلی برای جبران ضرر است؟

یکی از راه های جبران ضرر این است که به محض فعال شدن حد ضرر از سهم خارج شد و آن سهم را به دقت زیر نظر گرفت و به محض دریافت سیگنال های بازگشتی از این سهم مجدد سوار آن شد و ضرر متحمل شده را جبران کرد.

امتیاز دهید
farhad

farhad

محقق حوزه ارزهای دیجیتال و از تولید کنندگان محتوا وب سایت بیستکس هستم. مطالب من را از صفحه من در بیستکس می توانید بخوانید.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها