تبلیغات
چگونه حد ضرر را فعال کنیم؟ مقالات آموزشی

بررسی مفهوم حد ضرر و فرمول محاسبه آن

  • توسط farhad
  • 20 دقیقه

حد ضرر از ابزار مهم در بازار سرمایه می باشد که هر معامله گری باید از مفهوم این ابزار با خبر باشد و بتواند از آن به خوبی استفاده کند. حد ضرر قیمتی است که سرمایه گذار برای برای بستن معامله خود در صورت افت قیمت استفاده می کند. فرمول های محاسبه و روش های استفاده از حد ضرر روش های متنوعی می باشد که در ادامه در صرافی ارز دیجیتال بیستکس با آن ها آشنا خواهیم شد. در بسیاری از معامله ها رفتار های هیجانی و احساسی دخیل می باشد که می تواند تمام دارایی ها را از بین ببرد. با کنترل این هیجانات می توانید ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهید. یکی از ابزار کنترل این هیجانات استفاده از حد ضرر می باشد.

مفهوم حد ضرر در ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم حد ضرر در ارز دیجیتال چیست؟

یکی از استراتژی های مهم در معاملات ارز دیجیتال زمان مناسب برای خروج از معامله برای حفظ اصل سرمایه می باشد. این زمان مناسب برای خروج و تعیین کردن آن را حد ضرر می گویند. اینگونه معاملاتی که برای آن حد ضرر تعیین می شود اغلب برای معاملات کوتاه مدت و میان مدت می باشد زیرا برای این گونه معاملات مناسب تر است و از کاهش اصل سرمایه جلوگیری می کنند. دقت داشته باشید که ضرر همیشه کاهش سرمایه نمی باشد، گاهی کاهش سود نیز جز ضرر محسوب می شود.

حد ضرر و فرمول محاسبه آن در صرافی های مختلف

حد ضرر و فرمول محاسبه آن در صرافی های مختلف

در این بخش حد ضرر را در صرافی های مختلف بررسی می کنیم و از چگونگی استفاده صرافی ها با این ابزار آشنا می شویم.

حد ضرر در بایننس

صرافی بایننس یکی از بزرگترین صرافی های حال حاضر می باشد که در زمینه ارز دیجیتال خدمات به کاربران بی شماره خود می دهد. در این صرافی قابلیتی وجود دارد به عنوان ثبت سفارشات حد توقف که معاملات را به میزان مشخص تا رسیدن به حد ضرر ادامه می دهد. حد ضرر به کاربران این امکان را می دهد تا زمانی که به حساب کاربری خود دسترسی ندارند، معاملات به صورت اتوماتیک و خودکار صورت گیرد و درصورت ضرر از معامله خارج شوند و میزان ضرر وارد شده به دارایی خود را مدیریت کنند.

برای استفاده از این ابزار در بایننس اول باید یک میزان مشخص را برای قیمت تعیین کنید. سپس نوبت به شرطی می‌ رسد که زمانی که واحد دارایی افراد به حد معینی برسد مشخص می‌ کنند. در آخر زمانی که قیمت به آن میزان برسد شرط کاربران قابل اجرا می باشد.

حد ضرر در کوکوین

کوکوین یکی از برترین صرافی های ارز دیجیتال در سطح جهانی می باشد. در این صرافی معاملات متنوعی صورت می گیرد که همین امکان کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. نحوه کار این صرافی این است که فروشندگان و خریداران در آن جمع می شوند و سفارش خرید ارز دیجیتال و فروش خود را ثبت می کنند و این صرافی به سرعت سفارشات را در صرافی قرار داده و معاملات را صورت می دهد.

استاپ لاس یا حد ضرر زمانی به کار می آید که شما معامله رو فعال کرده و رمز ارزی را خریداری کرده اید و تحلیل شما این بوده که این رمز ارز رشد خواهد کرد. اما برخلاف تحلیل شما بازار رمز ارز مورد نظر شما ریزش می کند و شما دچار ضرر می شوید.

برای جلو گیری از این کار حد ضرر تعیین می کنید و این حد ضرر اجازه نمی دهد که شما ضرر کنید. در صرافی کوکوین با تعیین کردن حد ضرر می توانید به راحتی جلوی ضرر خود را بگیرید.

حد ضرر در کوینکس

صرافی کوینکس از صرافی هایی که دارای امنیت بالایی می باشد، در هنگ کنگ را اندازی شده است. استفاده حد ضرر در این صرافی کمی متفاوت نسبت به صرافی های دیگر می باشد. برای معاملاتی که می خواهید در آن حد ضرر مشخص کنید، ابتدا یک قیمت را در بخش استاپ (stop) به عنوان شرط و یک قیمت را در بخش لیمیت (limit) به عنوان محدود کننده قیمت خرید یا فروش وارد می‌ کنید و سپس در بخش Amount  میزان خرید یا فروش که می خواهید را وارد می کنید.

استاپ اردر یا همان استاپ لیمیت به این صورت عمل می‌ کند که تا وقتی‌که قیمت ارز مورد نظر شما که قصد خرید یا فروش آن را دارید، به قیمت شرطی (Stop) که گذاشتید نرسیده باشد، معامله ای صورت نمی‌ گیرد و در نمودار عمق بازار شما به عنوان خریدار یا فروشنده نمایش داده نمی‌ شوید.

حد ضرر در هات بیت

صرافی هات بیت توسط یک گروه متخصص در زمینه ارزهای دیجیتال در سال 2018 در هنگ کنگ و استونیا تاسیس شد. دفتر اصلی این صرافی در شانگهای قرار دارد. به دلیل تحریم نبود این صرافی کاربران زیادی را به خود اختصاص داده است.

تاکنون تعداد کل کاربران هات بیت بیش از ۵۰۰ هزار نفر و تعداد کل تراکنش‌ ها حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ هزار  دلار  گزارش‌ شده است. برای استفاده از حد ضرر در این صرافی می توانید مانند صرافی های دیگر عمل کنید و هیچگونه نکته خاصی ندارد و راحت قابل دسترس می باشد. ابتدا باید حد ضرر را تعیین کنید. بعد از تعیین حد ضرر مقدار قیمتی که می خواهیم معامله کنیم را وارد می کنیم.

 آموزش حد ضرر و فرمول محاسبه آن را از کجا دنبال کنیم؟

آموزش حد ضرر و فرمول محاسبه آن را از کجا دنبال کنیم؟

امروزه با پیشرفت بازار سرمایه گذاری و ارز دیجیتال ابزار های زیادی برای ارتقای سطح این بازار ها به وجود آمده اند که یکی از آن ها حد ضرر می باشد. برای استفاده از حد ضرر باید یک سری مباحث را در نظر گرفت تا هنگام تعیین حد ضرر سود سرمایه خود را از دست ندهیم. برای استفاده از حد ضرر در ارز دیجیتال باید مهارت لازم را کسب کرد. مهارت لازم را می توانید با آموزش دیدن و تجربه به خوبی کسب کنید و دارایی های خود را افزایش دهید.

امروزه افراد زیادی برای آموزش دادن به افرادی که علاقه مند هستند وجود دارند که می توانید برای شروع کار به آن ها مراجعه کنید و کسب مهارت کنید. شما می توانید با استفاده از نرم افزار حد ضرر در بورس معاملات خود را انجام داده و از آموزش های آن بهره مند شوید.

چگونه حد ضرر را فعال کنیم؟

برای فعال کردن حد ضرر دو عامل مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت. یکی از این عوامل حجم معامله و یکی دیگر آن قیمت سهام می باشد. هنگامی که حجم معامله به مقدار مشخصی برسد و قیمت از یک حد تعیین شده ای کمتر شود، حد ضرر فعال می شود. درنتیجه برای فعال شدن حد ضرر تنها رسیدن به حجم مشخصی یا رسیدن قیمت به محدوده حد ضرر کافی نبوده و این دو شرط باید به‌ صورت هم‌ زمان برقرار شود.

حد سود و ضرر اتوماتیک

حد سود و ضرر به صورت اتوماتیک به شما این امکان را می دهد که در زمانی که دسترسی دارید بصورت خودکار معاملات شما قابل کنترل باشد. از معایب حد ضرر و سود اتوماتیک این است که ممکن است حد ضرر با نوسان خیلی کمی و کوچکی در قیمت فعال شود و به صورت خودکار و ناخواسته معامله شما را ببندد و شما را از معامله خارج کند.

تعیین حد ضرر در فارکس چگونه است؟

تعیین حد ضرر در فارکس چگونه است؟

اگر بخواهیم در بازار سرمایه فارکس بدون هیچ برنامه ای بمانیم ریسک بسیار بالایی را پذیرفته ایم. برای موفق بود در این بازار باید از حد ضرر استفاده کنیم تا جلوی ضرر را بتوانیم بگیریم. در تعیین حد ضرر در فارکس عواملی زیادی نقش دارند که از جمله می توان به حجم معاملاتی اشاره کرد. بیشتر معامله گران تمایل دارند که از حد ضرر کوتاه استفاده کنند تا نسبت سود به زیان آن ها توجیه بیشتری داشته باشد.

برای تعیین حد ضرر شما می توانید با تحلیل کافی بازار حد ضرر را تا جایی ببرید که معامله به اصطلاح سر به سر شود که به این روش فری ریسک هم گفته می شود. اگر شما حد ضرر خود را بلند تر انخاب کنید بازار به اندازه کافی فضا برای نوسان دارد. پس شما می توانید با کاهش حجم معاملاتی و بلند تر کردن حد ضرر عملکرد بهتری در بازار داشته باشید.

نکته خیلی مهم در تعیین حد سود و حد ضرر، تعیین نسبت ریسک به ریوارد برای هر معامله است. نسبت ریسک به ریوارد، آن قدر اهمیت بالایی دارد که خود می تواند مقاله ای جداگانه باشد اما با توجه به اینکه به مبحث حد سود و حد ضرر مرتبط است و به صورت کوتاه و مختصر به آن اشاره می شود.

نسبت ریسک به ریوارد یعنی من در ازای کسب  X  مقدار سود، حاضرم تا  Y  مقدار ضرر را به جان بخرم. حد ضررتان نباید بیشتر از ۱۰ درصد باشد. یعنی طوری نباشد که ۱۰ درصد از مبلغ خریدتان را از دست بدهید و هم چنین در یک معامله نباید حد ضررتان بیشتر از ۲ درصد کل سرمایه تان باشد مثلا اگر ۱۰۰ ملیون سرمایه دارید و از طرفی یک معامله ۵۰ میلیونی دارید انجام می دهید نباید حد ضررتان بیش از ۴ درصد باشد چون ۴ درصد ۵۰ میلیون می شود ۲ میلیون که ۲ درصد کل سرمایه شماست.

همان طور که پیش‌ تر گفتیم هیچ چیز در بازار سرمایه قطعیت ندارد و هر آن ممکن است تحلیل و تفسیر برترین تحلیل گران و مفسران با انتشار اخبار و اتفاقاتی اشتباه از آب در بیاید. نسبت ریسک به ریوارد نسبتی است که هر شخص با توجه به دیدگاه و استراتژی معاملاتی اش برای خود تعیین می کند و یک قانون خاص یا از پیش نوشته شده ای نیست.

جدول اطلاعات

در جدول زیر خلاصه حد ضرر و فرمول محاسبه آن را مرور خواهیم کرد:

موضوع حد ضرر و فرمول محاسبه آن
مزایای استفاده از حد ضرر راهی می باشد که بتواند جلوی ضرر را بگیرد.
در صورت در دسترس نبودن مشکلی ندارد.
معایب استفاده از حد ضرر ممکن است شما را خیلی زود از معامله خارج کند.
حد ضرر برای افراد مبتدی لازم است؟ افراد مبتدی و تریدر های تازه کار باید روش کار با حد ضرر را یاد بگیرند.
حد ضرر چیست؟ به طور خلاصه یعنی جلو ضرر را گرفتن.
 نرم افزار محاسبه حد ضرر

نرم افزار محاسبه حد ضرر

با پیشرفت ابزار های سرمایه و ارز دیجیتال ابزار های گوناگونی برای راحت تر کردن معاملات به وجود آمده اند که با کمک آن ها می توانید بهترین عملکرد را داشته باشید. از جمله این ابزار ها نرم افزار محاسبه حد ضرر می باشد. این ابزار به کاربران کمک می کند تا قبل از فعال کردن سفارش خود تصمیم بگیرد کدام حد ضرر را تعیین و انتخاب کند که یکی از اصلی ترین استراتژی ها در معامله می باشد.

حد ضرر شناور در بایننس هم جز قابلیت های می باشد که این امکان را می دهد که معامله همواره سود را در بر داشته باشید. به طوری که وقتی حد ضرر شناور را فعال می کنید حد ضرر نسبت به سود شما افزایش می باید.

حد ضرر در معاملات فیوچرز

در معاملات ضرر نکردن و یا حداقل ضرر بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. زمانی که وارد یک معامله می شوید، باید حد ضرر برای خود انتخاب کنید تا سرمایه شما کاهش و نیابد. بدون داشتن استراتژی مناسب، انتخاب حد ضرر اشتباه هست و سرمایه شما را به خطر می اندازد. در معاملات فیوچرز نیز با در نظر نگرفتن انتخاب درست احتمال دارد تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

برای استفاده از حد ضرر در معاملات فیوچرز باید مهارت لازم را داشته باشید تا بتوانید از ضرر های احتمالی جلوگیری کنید.

مزایا و معایب حد ضرر گذاشتن چیست؟

حد ضرر دارای مزایای و معایب خاص خود می باشد که با در نظر گرفتن مزیت و معایب آن می توانید تصمیم بگیرید که از حد ضرر استفاد کنید یا نه.

مزایا

حد ضرر به عنوان راهی می باشد که بتواند جلوی ضرر را بگیرد. از دیگر مزایای این ابزار این است که می تواند سود را قفل کند. مزیت دیگر حد ضرر این است که اگر در زمان معامله شما دسترسی به آن را نداشته باشید می توانید با فعال کردن حد ضرر در زمان نبود شما دارای شما را مدیریت کند.

با فعال کردن حد ضرر در معاملات خود میزان ضرر در هر معامله را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید و از ضرر های احتمالی جلو گیری می کنید. در مواقعی که دسترسی به حساب خود ندارید به عنوان مثال در تعطیلات و یا مسافرت هستید اگر حد ضرر را فعال کرده باشید و در آن زمان به سمت ضرر پیش بروید، معامله شما را تا حد ضرری که انتخاب کرده اید می بندد.

معایب

از معایب حد ضرر این است که با کوچک ترین نوسان در بازار معامه شما را می بندد و شما از معامله خارج می کند و یا در مواردی سهم شما را بفروش می رساند. در صورتی که شاید این نوسانات در جد چند ثانیه باشد و بازار دوباره به روند رشد خود ادامه دهد.

علاوه بر ضرر مالی، رعایت نکردن حد ضرر یا استاپلاس منجر به صدمات و لطمات روحی و ناامیدی و سلب اطمینان سهامدار از بازار خواهد شد. به همین دلیل شاید بهتر است سهامدار پس از این که سهمش را در موقعیت ضرر دید با رعایت حد ضرر آن را بفروشد و مدتی وارد بازار نشود.

حد ضرر و فرمول محاسبه آن برای افرادی مبتدی لازم است؟

حد ضرر به منظور کاهش ضرر در معاملات به وجود آمده است و استفاده از آن بسیار به معاملات کمک می کند. اما اگر مهارت کافی و دانش کافی را نداشته باشید، دچار ضرر بیشتر خواهید شد. افراد مبتدی ابتدا باید بصورت کامل طرز استفاده از این ابزار را آموزش ببینند و بعد از آن حتما از این ابزار استفاده کنند تا بتوانند ضرر های خود را کاهش دهند. در کل برای افراد مبتدی توصیه نمی شود زیرا با خطا در تعیین حد ضرر منجر به ضرر های بیشتری خواهند شد.

فیلم حد ضرر و فرمول محاسبه آن

یکی از روش های یادگیری تماشای فیلم های آموزشی می باشد. با تماشای فیلم های آموزشی درباره حد ضرر و فرمول محاسبه آن می توانید تسلط خود را در این موضوع بیشتر کنید. می توانید این فیلم ها را از سایت ها و کانال های مختلف تماشا کرده و به اشتراک بگذارید.

پیج های اینستاگرامی در مورد حد ضرر و فرمول محاسبه آن

پیج های اینستاگرامی در مورد حد ضرر و فرمول محاسبه آن

در دنیای ارتباطات بستر های زیادی برای آموزش بازار های سرمایه و ارز دیجیتال وجو دارد. از جمله بستر مناسب برای این آموزش اپلیکشن اینستاگرام است که افراد با تولید محتوا در آن آموزش های زیادی را در اختیار کاربران می گذارند. شما می توانید با دنبال کردن فعالان اقتصادی در این حوزه ها در اینستاگرام مطالب خوبی در این باره کسب کنید.

سوالات متداول

حد ضرر (Stop Loss) چیست؟

حد ضرر که به اختصار SL نیز نامیده می‌ شود، عددی است که در صورت رسیدن قیمت سهم به آن با هدف جلوگیری از زیان بیشتر باید از آن دارایی خارج شد.

حد‌ ضرر با یک عدد ثابت چگونه تعیین می‌ شود؟

در این حالت معامله‌گر عدد ثابتی را مشخص می‌ کند. در صورتی که قیمت سهم به اندازه آن عدد کاهش پیدا کرد سهم را می‌ فروشد.

میزان حد‌ ضرر چگونه باید تعیین گردد؟

حد ضرر باید به‌ گونه‌ ای تعیین شود که نوسانات عادی قیمت سهم موجب فعال شدن حد‌ ضرر‌ نشود. به عبارت دیگر حد‌ ضرر نباید اختلاف خیلی کم یا زیادی با قیمت خرید سهم داشته باشد.

آیا در سامانه‌ های معاملاتی کارگزاری‌ های ایران حد‌ضرر به صورت خودکار تعریف شده است؟

خیر در سامانه‌ های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ های بازار سرمایه ایران، حد‌ ‌ضرر اتوماتیک تعریف نشده است. خود شخص باید زمانی که قیمت سهم به حد ضرر رسید، سفارش فروش را ارسال کند.

چه عواملی در تعیین حد ضرر تاثیر گذار هستند؟

خط روند حمایت مهم یا کف قیمتی سهم
‌فیبوناچی
‌امواج الیوت
‌الگوهای نموداری
‌کف دوقلو
‌الگوی سروشانه
‌جابه‌جایی حد ضرر

مهم‌ ترین روش‌ های تعیین حد ضرر کدام اند؟

حد ضرر ثابت‌، حد ضرر متحرک یا تکنیکال و ترسیمی

مزایای حد ضرر چیست؟

با تنظیم حد ضرر دیگر نیاز ندارید به طور مداوم بازار را رصد کنید و از ضرر بیش از حد جلو گیری می شود.

معایب حد ضرر چیست؟

بعضی اوقات بازار سرمایه دچار نوسان های شدید مقطعی می شود و این امر باعث فعال کردن حد ضرر می شود. ممکن است این نوسانات در حد چند ثانیه باشد و دوباره به سمت هدف شما حرکت کند. اما دیگر شما از سرمایه گذاری در ان ارز خارج شده اید و ضرر کرده اید.

حد سود چیست؟

حد سود به محدوده ای بالاتر از قیمت خرید گفته می شود که شما قبل از خرید یک سهم آن را مشخص می کنید و آن محدوده را نهایت سودی که می توانید از این سهم کسب کنید می پندارید و تصمیم می گیرید که وقتی قیمت سهم به آن محدوده رسید، آن سهم را فروخته و از آن خارج شوید.

راه حلی برای جبران ضرر هست؟

یکی از راه های جبران ضرر این است که به محض فعال شدن حد ضرر از سهم خارج شد و آن سهم را به دقت زیر نظر گرفت و به محض دریافت سیگنال های بازگشتی از این سهم، مجدد سوار آن شد و ضرر متحمل شده را جبران کرد

برای این‌ که بتوانیم علاوه بر جلوگیری از ضرر، سود های خود را هم مدیریت کنیم کدام استاپ‌ لاس را پیشنهاد می‌ کنید؟ چرا؟

استاپ‌ لاس شناور. چون که با رشد ارزش دارایی، حد ضرر یا استاپ‌ لاس بالا می‌ رود و این مقدار می‌ تواند از راهبرد مبادله‌ پله‌ ای نیز موثرتر واقع گردد.

وب‌ سایت بایننس تاکنون امکان استفاده مستقیم از حد ضرر شناور یا تریلینگ استاپ‌ لاس را اضافه نکرده، برای درج این آستانه چه راهکاری را پیشنهاد می‌ کنید؟

استفاده از اپلیکیشن‌ های هشدار دهنده نظیر Blockfolio برای پایش ارزش دارایی‌ ها و دریافت هشدار برای تغییر استاپ‌ لاس.

آیا راهی به جز تعیین حد ضرر شناور برای حداکثرسازی سود ناشی از معاملات خود در نظر دارید؟ فکر می‌ کنید که این روش از درج تریلینگ استاپ‌ لاس بهینه‌ تر است؟ چرا؟

راه تقسیم کردن دارایی‌ ها و مبادله‌ آن ها به صورت پله‌ ای. خیر، بهینه‌ تر نیست. زیرا اگر سود پیش‌بینی شده را پایین در نظر بگیریم، امکان دارد در صورت رسیدن به استاپ‌ لاس دچار ضرر بیشتری نسبت به سود شویم و تراز سود ما منفی شود.

افراد مبتدی برای استفاده از حد ضرر چه باید انجام دهند؟

افراد مبتدی قبل از یادگیری کامل نباید از حد ضرر استفاده کنند چرا که امکان دارد دارایی خود را از بین ببرند.

تعیین حد ضرر به روش مکانیکال چگونه است؟

در این روش برای تعیین حد ضرر از اندیکاتور ها استفاده می‌ شود. اندیکاتور ها از طریق محاسبات ریاضی که بر روی یک سهم انجام می‌ شود و به‌ وسیله نرم افزار های تحلیل تکنیکال محاسبه و رسم می‌ شوند.

2/5 - (1 امتیاز)
farhad

farhad

محقق حوزه ارزهای دیجیتال و از تولید کنندگان محتوا وب سایت بیستکس هستم. مطالب من را از صفحه من در بیستکس می توانید بخوانید.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها