تبلیغات
برنامه معاملاتی آموزش ارزهای دیجیتال

برنامه معاملاتی چیست؟ آموزش و دلیل استفاده از برنامه معادلاتی

 • توسط behrouz
 • 13 دقیقه

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای بی رحمی است که به هیچکس رحم نکرده و مانند یک اقیانوس در صورت نداشتن برنامه معاملاتی و مهارت های خاص شما را در خود غرق خواهد کرد و دیگر هیچ راه نجاتی نخواهید یافت. در نتیجه شما باید تمام سعی خود را کرده تا از غرق شدن در این اقیانوس جلوگیری کرده و یک راه نجات به عنوان برنامه ترید برای خود تنظیم کنید.

در ادامه نیز باید بدانید که چطور یک برنامه معاملاتی را ایجاد و تنظیم کنید و این روش را به گونه انجام دهید تا این که از ضرر و زیان خود جلوگیری کرده و از موقیعت های خطرناک جان سالم بدر ببرید و همچنین بیشترین سود را از آن خود کنید. در ادامه به صورت کامل شما را راهنمایی خواهیم کرد. پس تا انتها با وب سایت تخصصی صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

برنامه معاملاتی چیست؟

شما وقتی در بازار های ارز دیجیتال یا هر بازار مالی دیگری اقدام به سرمایه گذاری و معامله می کنید باید یک ابزار جامع به جهت تصمیم گیری در زمینه های مختلف مالی خود داشته باشید. شما در ابتدا باید قبل از شروع معامله در برنامه معاملاتی خود تصمیمات قبل و بعد از معامله را بنویسید تا با توجه به این نوشته بتوانید تصمیمات درست تری گرفته و بدانید تا در زمان ها و موقعیت های مختلف جه تصمیماتی را بگیرید.

توجه کنید که رفتار و دیدگاه هر شخصی متفاوت بوده و باید با توجه به شخصیت خود برنامه ترید خود را تنظیم کنید، زیرا هر شخص دارای ویژگی های شخصیتی خاص خود است. شما برای تنظیم یک برنامه معاملاتی باید ببینید که چه چیزی برای شما مفید و مثبت خواهد بود و سپس برای نوشتن برنامه ترید خود اقدام کنید تا بتوانید مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال خود را به بهترین شکل انجام بدهید. ولی در ادامه باید بگوییم که برنامه معاملاتی شما حتما باید شامل موارد زیر باشد که به شرح زیر هستند:

 • باید شامل نگه داری مراحل سوابق معاملاتی شما باشد.
 • باید شامل راهبرد و راهکار های شما باشد.
 • باید شامل بازار هایی باشد که قصد دارید تا در آن ها معامله کنید.
 • باید شامل قوانین شخصی برای مدیریت ریسک باشد.
 • باید شامل سرمایه ای که برای معامله دارید باشد.
 • باید شامل نگرش و دیدگاه شما نسبت به ریسک باشد.
 • باید شامل اهداف شما برای معاملاتی که می کنید، باشد.
 • باید شامل تعهد زمانی شما نیز باشد.
 • و در آخر باید شامل انگیزه شما از یک معامله نیز باشد.

دلیل استفاده از یک برنامه معاملاتی چیست؟

بهتر است تا با تنظیم یک برنامه معاملاتی همیشه یک قدم جلو باشید و از خطای تصمیمات لحظه ای و احساسی دوری کنید. همان طور که اشاره شد این برنامه ترید به شما کمک می کند تا بتوانید در لحظه بر احساسات خود غلبه کرده و درست ترین تصمیم را بگیرید. بهتر است تا آنچه که در ذهن دارید را بر روی کاغذ پیاده کرده تا به صورت جدی تر به آن پایبند باشید. پس همان طور که دیدید احساسات تریدر ها از مهم ترین نکاتی است که باید بدان توجه شود.

مهم ترین مزایا و ویژگی های بهترین برنامه های ترید

مهم ترین مزایا و ویژگی های بهترین برنامه های ترید

در اندکی قبل تر اشاره هایی به مزایای استفاده از برنامه معاملاتی شد. حال قصد داریم تا اندکی دقیق تر بدین موضوع پرداخته تا با مهم ترین مزایا و ویژگی های آن آشنا شویم. این موارد عبارتند از:

 • اخذ تصمیمات درست: این برنامه به شما کمک خواهد کرد تا تصمیمات درستی بگیرید.
 • دور کردن احساسات: همان طور که می دانید احساسات در معاملات نقش موثری دارند ولی این برنامه به شما کمک خواهد کرد تا تصمیمات درستی را گرفته و در دام احساسات غلط نیوفتید.
 • آسان سازی معامله: توسط برنامه چندین قدم جلو بوده و از قبل برنامه های لازم را ریخته اید و به آسانی می توانید به معاملات خود بپردازید.
 • واقع بینی در اهداف: شما از قبل در جریان سود و زیان خود هستید و به راحتی می توانید آینده را پیش بینی کرده و از احساسات لحظه ای رهایی یابید.
 • نظم دهی به معاملات: شما توسط برنامه ترید می توانید به معاملات خود نظم دهید و راجب کارساز بودن معاملات خود اطلاعات دقیقی را کسب کنید.
 • بهبود و ارتقاء عملکرد: شما توسط سوابق معاملات خود به همراه این برنامه قادر هستید تا با توجه به اشتباهات گذشته، عملکرد خود را بهبود و ارتقاء دهید.
آموزش حرفه ای تنظیم یک برنامه معاملاتی به زبان ساده

آموزش حرفه ای تنظیم یک برنامه معاملاتی به زبان ساده

در ادامه بهتر است تا به شما عزیزان یاد دهیم که چگونه یک برنامه معاملاتی تنظیم کنید و از آن استفاده کنید. این آموزش شامل چند مرحله است که در ادامه به صورت ساده و بسیار حرفه ای آموزش داده خواهد شد. این مراحل عبارتند از:

1.اولین قدم در مورد انگیزه شماست و باید بدانید که انگیزه شما از معاملات و انجام این گونه فعالیت ها چیست؟! این مرحله بسیار مهم بوده و در نتیجه باید جواب خوبی برای آن داشته باشید. پس از آن که جواب آن را دادید بهتر است تا آن را برای خودتان مشخص کنید تا همیشه در ذهن داشته باشید.

2.در دومین مرحله باید زمانی را که می خواهید و می توانید برای انجام معاملات اختصاص دهید را مشخص کنید. همچنین مشخص کنید که در چه مکانی یا در چه زمانی می توانید معاملات خود را انجام دهید. همچنین برای آماده سازی معاملات نیز باید وقت بگذارید که شامل آموزش و تمرین راهبرد ها هم می شود.

3.در سومین قدم باید اهداف خودتان را مشخص کنید و تعیین کنید که برای انجام معاملات چه چیزی در ذهن دارید. توجه کنید که هدف شما مانند اهداف بچگی نباید یک جمله یا عبارت ساده باشد بلکه باید هوشمندانه بوده و مشخص باشد. همچنین باید قابل اندازه گیری بوده و بتوان به آن دسترسی پیدا کرد و با معامله و ترید نیز ارتباط داشته باشد و همچنین دارای محدودیت زمانی نیز باشد.

به زبان ساده تر بگوییم که باید دارای زمان بندی بوده و طبق آن زمان بندی به چیزی که می خواهید، برسید و همچنین باید مرتبط با ترید نیز باشد. در ادامه باید گفت که تریدر ها دارای انواع مختلفی هستند و شما باید تعیین کنید که جزء کدام یک از این دسته تریدر ها بوده و سپس برای برنامه خود با توجه به شخصیت خود هدفتان را مشخص نمایید. انواع تریدر ها عبارتند از:

 • معامله‌ گری با استراتژی تیغ‌ زنی
 • معامله‌ گری با استراتژی روزانه 
 • معامله‌ گری با استراتژی نوسان‌ گیری
 • معامله‌ گری با استراتژی

4.در مرحله چهارم و قبل از این که معامله خود را شروع کنید باید مشخص گردد که حاضر هستید چقدر ریسک کنید و باید نسبت سود به ریسک را مشخص کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا در بازار های مالی به خصوص بازار ارزهای دیجیتال قیمت به صورت لحظه ای در حال نوسان شدید هستند. جالب است بدانید که حتی ابزار های مالی نیز با درجه ای از ریسک همراه هستند و فعالیت در این جور بازار ها کامل بستگی به شخصیت شما دارد زیرا برخی حاضر هستند کمتر ریسک کرده و کمتر سود کرده و برخی نیز دل به دریا زده و برای کسب سود بیشتر، ریسک بیشتری می کنند.

5.حال باید ببینید که چقدر سرمایه اولیه دارید و چقدر را می خواهید برای معامله اختصاص دهید. باید بدانید که بازار های مالی رحمی نداشته و ممکن است تمام دارایی شما از بین برود. همچنین بابد با توجه به سرمایه خود دست به فعالت های اقتصادی بزنید. زیرا همان طور که گفته ش، این جور سرمایه گذاری ها دارای ریسک بسیار بوده و ممکن است شما تمام سرمایه خود را از دست بدهید. اگر سرمایه کمی دارید و می خواهید وارد بازار های مالی شوید، پیشنهاد ما به شما این است تا از نسخه های تستی استفاده و تمرین کنید.

6.در مرحله ششم باید خود را در این زمینه افزایش دهید و آن را ارزیابی کنید زیرا بازار های مالی بسیاری در دنیا وجود دارد و هر کدام نیز دارای ویژگی های خاص خود بوده و با هم متفاوت هستند و جزئیات برنامه معاملاتی شما تحت تاثیر نوع بازار خواهد بود. همان طور که گفته شد دانش و تخصص خود را افزایش دهید و در خصوص چیزی که می خواهید معامله کنید، اطلاعات بسیاری را کسب کنید. در ادامه در مورد بازاری که می خواهید در ان فعالیت کنید باید موارد زیر را ارزیابی و بررسی کنید:

 • زمان بسته یا باز شدن بازار
 • نوسانات بازار
 • میزان سود
 • میزان ضرر

موارد بالا تا حدودی حقایق را برایتان اَشکار خواهد کرد و اگر حقایق تلخ بود و رضایت شما را به همراه نداشت، می توانید بازار خود را برای معاملات عوض کنید.

7.در آخرین مرحله باید معاملات خود را به صورت منظم ثبت کنید. می توانید از یک دفترچه یا نرم افزار های کامپیوتری برای این کار استفاده کنید. زیرا مستند سازی به شما کمک خواهد کرد که بدانید چه چیزی درست است یا چه چیزی غلط است. همچنین باید اساس تصمیمات خود و احساسات خود را نیز ثبت کرده تا در وضعیت مشابه بدانید که چه کاری انجام دهید. همچنین دلیل های انحراف از برنامه معاملاتی خود را نیز یادداشت کنید تا دارای جزئیات بیشتری بوده و بیشتر به شما کمک کند.

آشنایی با برنامه های معاملاتی بازار های بورس و مالی

آشنایی با برنامه های معاملاتی بازار های بورس و مالی

خب در اندکی قبل تر با آموزش تنظیم یک برنامه معاملاتی آشنا شدید. حال باید گفت که بازار های معاملاتی دارای انواع گوناگون بوده و برای مثال برنامه ترید بازار بورس با برنامه بازار ارز دیجیتال متفاوت است و این تفاوت در جرئیات آنان مشخص خواهد شد. پس در نتیحه اول باید مشخص گردد که در چه بازاری قصد فعالیت دارید و سپس در خصوص آن بازار و محصولش اطلاعاتی را کسب کرده و سپس دست به تنظیم برنامه معاملاتی مرتبط با آن بازار بزنید. برخی از بازار های مالی عبارتند از:

 • بازار معاملاتی forex
 • بازار معاملات ارز دیجیتال
 • بازار معاملات بورس

همچنین با توجه به موارد موجود می توانید برنامه های زیر را هم برای بازار و هم برای کارگذاری ها تنظیم نمایید که عبارتند از:

 • برنامه معاملاتی فارکس
 • برنامه معاملات ارز دیجیتال
 • برنامه معاملات بورس
 • برنامه معاملات فارکس
 • برنامه معاملاتی مفید
 • برنامه معاملاتی آگاهی

برنامه معاملاتی را از کجا تهیه کنیم؟

جواب این سوال بسیار راحت است. خودتان! شما با توجه به شناختی که از خود دارید، می توانید برای خودتان برنامه تنظیم کنید. این برنامه کاملا و کاملا شخصی بوده و باید به توجه به روحیات و شناخت شما از خود تهیه گردد. البته می توانید از برنامه دیگران استفاده کنید ولی برای بهره وری بیشتر بهتر است تا خودتان آن را به صورت شخصی تهیه کنید. آموزش های لازم برای تهیه برنامه ترید در بالاتر برای شما شرح داده شده است که به راحتی می توانید از آن استفاده کنید و پر سود ترین ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری گزینش کنید.

استفاده از برنامه معاملاتی برای کاربران هزینه دارد؟

در این مورد باید جواب منفی داد زیرا برنامه معاملاتی یک برنامه شخصی بوده و هر کس باید با توجه به شخصیت و شناخت خود برنامه خود را تنظیم کند. البته در صورت تمایل نیز می توانید از برنامه دیگران استفاده کنید. ولی باید بدین نکته توجه کنید که استفاده از برنامه شخصی خودتان بسیار مفید تر خواهد بود. اگر در این خصوص مهارت و تجربه کافی ندارید، می توانید از افراد با تجربه کمک گرفته تا شما را راهنمایی کنند. البته شاید از شما هزینه ای را به عنوان مشاوره دریافت کنند و این قضیه کاملا بستگی به طرف مقابل دارد ولی با توجه به آموزشی که دادیم شما به راحتی می توانید برنامه ای برای خودتان تهیه و تنظیم کنید.

سوالات متداول

برنامه معاملاتی چیست؟

یک برنامه یا راهکار است که تریدر به صورت شخصی برای خود تهیه می کند تا این که بتواند در مواقع ضروری از آن استفاده کرده و جلوی ضرر های بیشتر را گرفته و سود بیشتری را برای خود کسب کند.

برای چه باید از برنامه معاملاتی استفاده کنیم؟

استفاده از این برنامه باعث می شود تا زیان های ما کاهش یافته و سود به بیشترین میزان برسد و همچنین تمرکز بیشتری بر روی مدیریت ریسک داشته باشیم.

برنامه ترید چگونه تهیه می گردد؟

این برنامه باید توسط خود شما و با توجه به روحیات و شخصیت شما تهیه گردد که در این مقاله به صورت کامل به آموزش آن پرداخته ایم.

5/5 - (1 امتیاز)
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها