تبلیغات
هش ریت مفاهیم پایه

هش ریت چیست؟ بررسی دلیل نوسان و آموزش محاسبه هش ریت

  • توسط sajjad
  • 19 دقیقه

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، تاکنون ممکن است نام هش ریت را شنیده باشید. hash rate یکی از مهم ترین پروتکل ها در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال می باشد که تمامی افرادی که در این زمینه فعالیت دارند با این پروتکل آشنا هستند. هش ریت در واقع یک متد اندازی گیری در زمان استخراج ارزهای دیجیتال توسط سخت افزار های ماینر می باشد.

به صورت کلی hash rate کاربرد مهمی در شبکه های ارز دیجیتال دارد و می تواند کاربران را به سود زیادی هم برساند. اگر قصد آشنایی با هش ریت را دارید حتما این مقاله را تا پایان مطالعه کنید. به مطالعه این مقاله می توانید از هر سوالی که در رابطه با هش ریت وجود دارد بی نیاز شوید.

هش ریت چیست؟

hash rate اندازه گیری قدرت محاسباتی در ثانیه است که در هنگام استخراج استفاده می شود. به صورت ساده تر، سرعت ماینینگ است. هش ریت در واحد هش/ثانیه اندازه گیری می شود، به این معنی که در هر ثانیه چند محاسبه قابل انجام است. ماشین هایی با قدرت هش بالا بسیار کارآمد هستند و می توانند داده های زیادی را در یک ثانیه پردازش کنند. در مورد بیت کوین، هش ریت نشان دهنده تعداد دفعاتی است که مقادیر هش برای Pow در هر ثانیه محاسبه می شود.

hash rate معمولاً در واحدهای k (کیلو، 1000)، M (مگا، 1 میلیون)، G (گیگا، 1 میلیارد)، یا T (ترا، 1 تریلیون) اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، 1 Mhash/s نشان می دهد که 1 میلیون محاسبه هش در هر ثانیه انجام می شود. هش ریت بیت کوین از سال 2016 تا پاییز 2018 افزایش یافت درست زمانی که قیمت ارز مجازی در بازار کاهش یافت. در آن زمان برخی از شرکت ها مجبور شدند از تجارت معدن کنار بکشند.

هش ریت بیت کوین چیست؟

هش ریت بیت کوین چیست؟

هش ریت یک پروتکل مهم در شبکه ارزهای دیجیتال است. هش ریت برای یک ارز دیجیتال اثبات کار مانند بیت کوین، هش ریت برای اندازه گیری کل قدرت محاسباتی مورد استفاده برای پردازش تراکنش ها و استخراج سکه های جدید استفاده می شود. هر تراکنش در یک شبکه ارز دیجیتال باید به دفتر کل دیجیتال یا بلاک چین اضافه شود.

قبل از این که داده ‌های یک تراکنش در بلاک چین ثبت شود، ماینرها (رایانه‌ های قدرتمندی که برای مدیریت شبکه استفاده می‌شوند) باید یک کد الفبایی (به نام هش) را حدس بزنند که نشان ‌دهنده داده‌ های تراکنش است. هر هش تصادفی و پیچیده است. بنابراین انرژی قابل توجهی برای تامین انرژی این کامپیوتر ها مصرف می شود. هنگامی که ماینر ها هش را حل کردند، یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه می شود و یک واحد جدید ارز دیجیتال به ماینر موفق پاداش داده می شود.

علاوه بر بیت کوین، لایت کوین، دوج کوین و مونرو همگی از روش اثبات کار برای تأیید تراکنش ها و مدیریت شبکه بلاک چین استفاده می کنند. اتریوم همچنین قبل از تغییر به اثبات سهام از اثبات کار استفاده کرد. یک مدل اثبات سهام از الگوریتم هش برای مدیریت شبکه ارزهای دیجیتال استفاده نمی کند. در عوض قدرت محاسباتی و توانایی کسب جوایز را براساس میزان مالکیت یک ماینر رمزنگاری اعطا می کند.

یکی از سوالات رایج کاربران این است که برای کریپتو هایی که از الگوریتم هش استفاده می کنند چرا هش ریت تا این اندازه مهم است. این معیاری است که نشان می دهد چند ماینر در مدیریت شبکه نقش دارند و از آن جایی که بیت کوین و سایر رمز ارزها غیرمتمرکز هستند، هر چه ماینر های بیشتری درگیر شوند امنیت شبکه بلاک چین بیشتر می شود. بنابر این هش ریت به طور کلی از قیمت یک ارز دیجیتال تبعیت می کند. هرچه قیمت بالا تر باشد پاداش کریپتو ارزشمند تر است که ماینر های بیشتری را به تجارت مدیریت بلاک چین ترغیب می کند.

هش ریت یک معیار مهم برای ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار است. این براساس تعداد ماینر هایی است که در مدیریت یک رمزنگاری دخیل هستند که به نوبه خود با قیمت کریپتو مرتبط است (ارزش بالاتر به معنای پاداش بیشتر برای استخراج) اما پیامد های دیگری مانند تأثیرات زیست محیطی نیز دارد. برای کسانی که به صنعت کریپتو علاقه مند هستند، هش ریت یک معیار ضروری برای یادگیری و دنبال کردن است.

هش ریت کارت های گرافیک به چه صورت است؟

هش ریت کارت های گرافیک به چه صورت است؟

همان طور که می دانید هش ریت یکی از مهم ترین موضوعات در رابطه با استخراج ارزها می باشد. حتما اطلاع دارید که برخی از ارزهای دیجیتال به وسیله کارت های گرافیک هم قابل استخراج هستند و این کارت های گرافیک به نوعی وظیفه ماین ارزها را بر عهده دارند.

هش ریت در واقع سرعت و عملکرد کارت های گرافیک در هنگام استخراج را به کاربر نشان می دهد و هرچه میزان hash rate بالاتر باشد میزان سودآوری در تایم فریم کوتاه مدت هم بیشتر خواهد بود. حال با توجه به این موضوع در قسمت زیر به بهترین مدل های کارت گرافیک برای ماین اشاره شده است.

مشخصات پردازنده گرافیکی  rx580

Sapphire Radeon RX 580 هش 27.5 مگاهش بر ثانیه را برای اتریوم ارائه می کند. در حالی که 150 وات مصرف می کند. کارت گرافیک آر ایکس 580 یکی از بهترین کارت های گرافیک برای استخراج می باشد. AMD Radeon RX 580 یک کارت گرافیک ساخته شده توسط کمپانی بزرگ AMD است. این سخت افزار دارای حافظه GDDR5 و رابط حافظه 256 بیتی یا عرض گذرگاه است.

مشخصات پردازنده گرافیکی  rx5700

AMD Radeon RX 5700 XT این مدل هم یکی دیگر از برترین کارت های گرافیک برای استخراج است. این دستگاه می تواند درآمد ماهانه بیش از 95.67 دلار آمریکا با هش ریت 50.50 MH/s در الگوریتم ETH – Ethash (ققنوس) ایجاد کند.

مشخصات پردازنده گرافیکی  rx590

کارت گرافیک آر ایکس 590 هم یکی از پر کاربرد ترین کارت های گرافیک برای ماین ارز است. این دستگاه که سری Radeon RX 590 می باشد می‌تواند بیش از 48.90 دلار درآمد ماهانه با هش ریت 25.81 MH/s در الگوریتم ETH Ethash (ققنوس) ایجاد کند.

نرخ هش بیت کوین چقدر است؟

نرخ هش بیت کوین به میزان توان پردازشی و محاسباتی اشاره دارد که از طریق استخراج به شبکه کمک می کند. استخراج بیت کوین فرآیندی حیاتی است که شبکه ارز دیجیتال را حفظ می کند. این از طریق یک شبکه جهانی عظیم از ماشین‌ های استخراج (کامپیوتر های قدرتمندی که برای این کار ساخته شده‌اند) اتفاق می‌افتد. این ماشین ها با حل محاسبات پیچیده ریاضی که تراکنش های بیت کوین را تأیید می کند، بیت کوین را استخراج می کنند.

برای حل این مشکلات هر ماشین باید میلیون ها حدس در ثانیه انجام دهد و این نیاز به برق زیادی دارد. براساس شاخص مصرف برق بیت کوین دانشگاه کمبریج، استخراج کنندگان بیت کوین حدود 129 تراوات ساعت انرژی مصرف می کنند که حدود 0.6 درصد از کل انرژی جهان است.

این شبکه استخراج پر انرژی همچنان در حال رشد است. برای به روز نگه داشتن شبکه بلاک چین برق زیادی نیاز است. نرخ هش بیت کوین تعداد دفعاتی است که رایانه های موجود در شبکه بیت کوین داده ها را برای تأیید تراکنش ها و رمزگذاری ایمن شبکه انجام می دهند. نرخ هش نشانگر میزان سلامت شبکه بیت کوین در هر زمان است و اساساً توسط سختی استخراج و تعداد ماینر ها هدایت می شود.

چرا نرخ هش برای ماینرها اهمیت دارد؟

چرا نرخ هش برای ماینرها اهمیت دارد؟

برای ماینر های فردی محاسبه نرخ هش می تواند به آن ها کمک کند تا سودآوری خود را پیش بینی کنند. انواع مختلفی از ماشین‌ های ماینینگ وجود دارد و دستگاه‌ های جدید دائماً در حال عرضه هستند. هر ارز دیجیتال با ماشین‌ های مختلفی استخراج می‌ شود و همه آن‌ ها نرخ هش یکسانی ندارند زیرا استخراج به قدرت، حافظه و پهنای باند پردازش متفاوتی نیاز دارد.

تغییرات در قدرت هش نیز به سختی استخراج، تعداد ماینرهای شبکه و در نهایت سودآوری برای ماینر ها مرتبط است. اگر ماینر های جدید به شبکه بپیوندند، دشواری استخراج افزایش می‌یابد زیرا استخراج‌ کنندگان اکنون باید هر ثانیه حدس‌ های بیشتری بزنند تا محاسبات را حل کنند و پاداش بلوک را ببرند. اگر سختی شبکه بیت کوین افزایش یابد نرخ هش نیز افزایش می یابد.

هش ریت شبکه بیت کوین دارای چه شرایطی است؟

در قسمت قبل اشاره شده که در شبکه بیت کوین هر چه سختی استخراج بیشتر باشد نرخ هش ریت هم افزایش پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر تغییرات در قدرت هش ریت هم به سختی استخراج در شبکه بیت کوین بستگی دارد.

جدول اطلاعات

در رابطه با هش ریت موارد و مسائل بسیار مهمی وجود دارد. آگاهی از هر کدام از این موارد می تواند کمک ویژه به کاربران در رابطه با فراگیری موارد مربوط به hash rate کند که در جدول اطلاعات قسمت زیر به برخی از مهم ترین موارد در رابطه با هش ریت اشاره شده است.

موضوعهش ریت
هش ریت چیست؟هش ریت یک واحد اندازه گیری می باشد که در زمان استخراج سرعت و عملکرد ماینر را نشان می دهد.
هرچه میزان هش بیشتر باشد سودآوری آن چگونه است؟هرچه هش ریت بالاتر باشد سود آن هم بیشتر خواهد بود.
hash rate در چه زمینه ای کاربرد دارد؟استخراج ارزهای دیجیتال
هش ریت با چه واحد هایی اندازی گیری می شود؟کیلو بایت، مگا بایت، گیگا بایت و ترا بایت

هش ریت ماینر چیست؟

در قسمت های قبل توضیحاتی زیادی در رابطه با hash rate ارائه شد. هش ریت در واقع میزان عملکرد و سرعت ماینر ها را در هنگام عملیات استخراج به کاربران نشان می دهد که اهمیت بسیار زیادی دارد. کاربران با هش ریت ها میزان سودآوری را محاسبه کنند زیرا هرچه میزان هش بالاتر باشد سودآوری آن در بازه زمانی کوتاه مدت هم بیشتر خواهد بود. همین موارد از مهم ترین دلایلی هستند که باعث شدند تا hash rate از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود.

ماینر های فردی می توانند با استفاده از ماشین حساب نرخ هش، نرخ هش شخصی خود را محاسبه کنند. با وارد کردن اطلاعات مربوط به تجهیزات ماینینگ، مصرف برق، هزینه‌ های استخراج و سایر اطلاعات مرتبط، محاسبه‌ گر نرخ هش می‌ تواند تخمین درآمد را به دست آورد.

هنگامی که تجهیزات ماینینگ با ماشین‌ های قدرتمند تر ارتقا می ‌یابد، ممکن است در نتیجه نرخ هش شبکه افزایش یابد. با این حال یک شبکه قدرتمند تر لزوما منجر به استخراج بیت کوین با سرعت بیشتری نمی شود زیرا شبکه برای انتشار مقدار مشخصی در یک زمان ساخته شده است.

معرفی 3 ماینر با بالاترین hash rate

معرفی 3 ماینر با بالاترین hash rate

میزان هش یا هش ریت در هر دستگاه ماینر متفاوت است. به طور مثال ممکن است هش ریت برخی ماینر ها 1 گیگا هش در ثانیه باشد و ماینری دیگر بسیار پایین تر از این میزان، قدرت هش داشته باشد. همان طور که در قسمت های قبل هم اشاره شد هرچه میزان هش بیشتر باشد به مراتب سودآوری آن در تایم فریم های کوتاه مدت و بلند مدت هم بیشتر خواهد شد و به همین دلیل این موضوع برای ماینر ها و افرادی که در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت دارند بسیار مهم است. حال با توجه به این موضوع در این قسمت به بهترین ماینر هایی که بیشترین و بالاترین مقدار هش ریت را دارند اشاره شده است.

BitMain AntMiner S9

انت ماینر اس 9 به عنوان یکی از معروف ترین دستگاه های ماینر جهان شناخته می شود. این دستگاه در میان تمام سخت افزار های استخراج کننده ارزهای دیجیتال بالاترین مقدار هش ریت را دارد به طوری که در هر ثانیه می تواند 14 تراهش را محاسبه کند. این دستگاه دارای 3 مدار می باشد و در مجموع دارای 189 چیپ است که باعث شده این دستگاه قدرت بسیار زیادی داشته باشد.

BitMain AntMiner S5

دستگاه انت ماینر اس 5 یکی از بهترین ماینر های جهان به شمار می رود. این ماینر در میان تمامی ماینر های جهان پس از انت ماینر اس 9 بالاترین مقدار هش ریت را دارد به طوری که این دستگاه برای هر 0.51 وات انرژی که مصرف می کند، می تواند 1 گیگاهش در ثانیه را محاسبه کرده و از این نظر در رده دوم قرار دارد. میزان مصرف انرژی این دستگاه 115 ولت ی باشد و حدود 560 وات هم مصرف برق آن می باشد.

BitMain AntMiner S7

انت ماینر اس 7 هم یکی دیگر از دستگاه های ماینز با هش ریت بالا می باشد. این دستگاه در سال 2015 میلادی یعنی حدود 7 سال پیش ساخته شد و با توجه به مصرف برق کمی که دارد بسیار محبوب شد. این دستگاه ماینر نیز پس از انت ماینر اس 5 و اس 9 به عنوان سومین دستگاه برتر از نظر بالاترین مقدار هش ریت شناخته می شود و استفاده زیادی از این دستگاه صورت می گیرد.

با توجه به مطالب بالا پیشنهاد می شود تا مقالات زیر را مطالعه فرمایید:

محاسبه هش ریت چگونه است؟

محاسبه هش ریت چگونه است؟

بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر با استفاده از فناوری بلاک چین ساخته می شوند. بلوک‌ ها شبیه فایل‌ هایی هستند که داده‌ های مربوط به آخرین تراکنش‌ های انجام‌ شده در سراسر شبکه را در خود نگهداری می‌کنند و در یک بلاک چین، یک زنجیره می‌ سازند که هر کدام به دیگری وابسته است.

هر بار که شخصی بیت کوین را خریداری می کند یا از آن به عنوان پرداخت استفاده می کند، تراکنش در بلاک چین ثبت می شود. همه تراکنش ها را می توان به صورت عمومی مشاهده کرد (هر چند به صورت ناشناس) و نمی توان آن ها را تغییر داد. بلاک چین بیت کوین یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز است که شامل رکوردی از تمام تراکنش های گذشته است. شبکه آن تراکنش‌ ها را تأیید می‌کند و از آن جایی که شبکه غیرمتمرکز است، سابقه دفتر کل امن است.

از آن جایی که بلوک ها مانند فایل های داده هستند، بلوک های بزرگ تر به قدرت بیشتری برای تأیید نیاز دارند. این جاست که هش وارد تصویر می شود. “هش کردن” یک بلوک فرآیند اطمینان از اعتبار تراکنش های شبکه است. به عنوان پاداش برای هش کردن ماینر ها بیت کوین دریافت می کنند. برای استخراج موفقیت آمیز یک بلوک و دریافت بیت کوین یک ماشین باید هدر بلوک را هش کند که خلاصه ای از اطلاعات موجود در یک بلوک معین (شبیه به ابرداده) است.

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت در شبکه بیت کوین دارای نموداری می باشد که براساس آن می توان میزان هش ریت شبکه را مشاهده کرد. این نمودار هش ریت کاربرد های زیادی دارد. با استفاده از این نمودار علاوه بر مشاهده میزان هش ریت می توان نوسانات و قدرت آن را تحلیل و پیش بینی کرد.

مزایا و معایب هش ریت

به طور خاص برای بیت کوین سختی الگوریتم هش بسته به میزان هش ریت بالا و پایین تنظیم می شود. این به این دلیل است که ایجاد بیت کوین جدید برای کنترل در طول زمان طراحی شده است. هر چه ماینر ها بیشتر به شبکه برق کمک کنند احتمال اضافه شدن بلاک های جدید به بلاک چین بیشتر می شود. بنابراین سختی ماینینگ با افزایش نرخ هش افزایش می یابد تا ایجاد بیت کوین جدید پایدار بماند.

افزایش هش برای بیت کوین و سایر رمز ارزهای اثبات کار نیز مصرف انرژی و پیامد های زیست محیطی قابل توجهی دارد. بر خلاف ارز سنتی، ارز دیجیتال به قدرت محاسباتی نیاز دارد که انرژی (مانند یک شبکه انرژی محلی که توسط یک شرکت خدمات شهری مدیریت می شود) برای مدیریت شبکه و ایجاد بلوک های جدید در زنجیره بلوک مصرف می کند.

با پیوستن بیشتر ماینرها به مبارزه و افزایش نرخ هش، مصرف انرژی جهانی بیت کوین نیز افزایش می یابد. تخمین زده شده است که مدیریت و ایجاد بیت کوین در حال حاضر نسبت به برخی از کشور های کوچک برق بیشتری مصرف می کند که باعث می شود برخی تاثیر ارز دیجیتال بر محیط زیست را در صورتی که فرآیند محاسباتی الگوریتم را تنظیم نکند یا استخراج کنندگان به منابع انرژی تجدید پذیر بیشتری تغییر ندهند، محکوم کنند.

میزان هش ریت کارت گرافیک ها

در قسمت های قبل گفته شد که مقدار hash rate در هر کارت گرافیک متفاوت است. به طور مثال ممکن است قدرت hash rate یک ماینر 14 ترا هش بر ثانیه باشد و یک ماینر دیگر مقدار هش کمتری داشته باشد. در حال حاضر ماینر های انت ماینر اس 9، اس 5 و اس 7 به ترتیب بالاتری مقدار هش ریت را دارند.

سوالات متداول

هش ریت چیست؟

هش ریت یک واحد اندازه گیری می باشد که در زمان استخراج سرعت و عملکرد ماینر را نشان می دهد. در طول مقاله به صورت مفصل به هش ریت و موارد مربوط به آن اشاره شده است.

هرچه میزان هش بیشتر باشد سودآوری آن چگونه است؟

 هرچه هش ریت بالاتر باشد سود آن هم به مراتب بیشتر خواهد بود.

hash rate در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

این پروتکل در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.

hash rate با چه واحد هایی اندازی گیری می شود؟

 کیلو بایت، مگا بایت، گیگا بایت و ترا بایت واحد های اندازی گیری هش ریت هستند.

میزان هش کارت گرافیک ها چقدر است؟

میزان هش ریت در کارت های گرافیک با یک دیگر متفاوت است.

بیشترین میزان هش را کدام دستگاه های ماینر دارند؟

انت ماینر اس 9، انت ماینر اس 5 و انت ماینر اس 7 بالاترین مقدار هش را دارند.

hash rate چه چیزی را به کاربران نمایش می دهد؟

میزان سرعت و عملکرد استخراج ارز دیجیتال

بیشترین میزان هش در ثانیه چقدر و برای کدام ماینر است؟

14 تراهش و مربوط به ماینر انت ماینر اس 9 می باشد.

چرا نرخ هش برای ماینر ها مهم است؟

برای ماینرهای فردی، محاسبه نرخ هش می تواند به آن ها کمک کند تا سودآوری خود را پیش بینی کنند.

شرایط هش ریت شبکه بیت کوین چیست؟

هر چه سختی استخراج بیشتر باشد نرخ هش ریت هم افزایش پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر تغییرات در قدرت هش ریت هم به سختی استخراج در شبکه بیت کوین بستگی دارد.

hash rate از چه سالی بر سر زبان ها افتاد؟

این متد از سال 2016 میلادی بر سر زبان ها افتاد.

رابطه هش ریت و سختی شبکه چیست؟

هر چه میزان هش ریت بیشتر باشد سختی استخراج هم بیشتر خواهد شد.

برای استخراج ارز بیت کوین به چه مقدار هش ریت نیاز است؟

برای این کار نیاز به 2.7 کوادریلیون هش نیاز است تا بیت کوین استخراج شود.

آیا می توان میزان hash rate را به صورت دقیق تخمین زد؟

به صورت دقیق نمی توان میزان هش ریت یک شبکه را تخمین زد.

هر چه تعداد ماینر های یک شبکه بیشتر باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟

هر چه تعداد ماینر ها بیشتر باشد میزان هش ریت هم بیشتر خواهد شد.

امتیاز دهید
sajjad

sajjad

سجاد نوری عضو گروه seo و بهینه سازی بیستکس هستم. شما می توانید مطالب من را از صفحه من دنبال کنید.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها