سیستم معاملاتی تحلیل و سرمایه گذاری

آموزش ساخت سیستم معاملاتی به زبان ساده

 • توسط behrouz
 • 7 دقیقه

در این مقاله قصد بر این است تا به صورت کامل راجب سیستم معاملاتی صحبت کرده و اگر در دسته تازه کاران بازار های مالی هستید به شما پیشنهاد می شود که این مقاله را از دست نداده و تا انتها همراه ما باشید. در ادامه باید گفت که حوزه سیستم معاملاتی بسیار گسترده بوده و می توان آن را در طیف های گسترده ای طبقه بندی کرد. برخی از این سیستم ها دارای قواعد و قوانین بسیار سختی بوده و برخی نیز بسیار ساده و بی قاعده هستند.

در ادامه باید بدین نکته اشاره کرد که نمی توان یک نسخه ثابت برای تمام معامله گران در رابطه با سیستم های معاملاتی تهیه کرد. اگر شما در دسته تازه کاران بازار های معاملاتی هستید، این مقاله بسیار به شما کمک خواهد کرد تا نظم و سازماندهی را به روش های معاملاتی خود هدیه بدهید و عملکرد بهتر در رابطه با اصول معاملاتی خود داشته باشید. پس در ادامه با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید

سیستم معاملاتی چیست؟

حال می رسیم به بحث اصلی و بهتر است بدانیم که سیستم معاملاتی چیست؟ در ادامه باید گفت که سیستم معاملاتی مجموعه ای از قوانین است که در زمانه معامله یک تریدر در بازار های مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال بر روش معامله آن تریدر نظارت دارد. در ادامه باید گقت که این سیستم موارد زیر را مشخص می نماید:

 • انواع معاملاتی که یک معامله گر قادر است تا انجام می دهد.
 • بازار هایی که ممکن است یک تریدر در آنان مشارکت داشته باشد.
 • تنظیمات و یا ساختار های خاصی که معاملات با توجه به آن ها صورت می گیرند.
 • مدیریت ریسک
 • قوانین و ضوابط مربوط به تعداد روز ها و یا به صورت کلی تر تایم فریم معاملات و خرید و فروش
 • مدیریت معاملات

شما برای این که در روش های معاملاتی خود چه کار هایی انجام دهید تا احتیاط کرده و محافظه کارانه تر عمل کنید، راه های بسیاری در پیشرو دارید. در خصوص سیستم های معاملاتی وقتی که می خواهند به شما کمک کنند می توان این طور گفت که گاهی راه های ساده و بی دردسر را جلوی پای شما می گذارند و ادامه ماجرا را به عهده شما می گذارند و برخی مواقع نیز جزئیات بیشتری را دخیل کرده و در نتیجه راه های تخصصی تری را پیش روی شما می گذارند.

دلیل استفاده از سیستم معاملاتی چیست؟

دلیل استفاده از سیستم معاملاتی چیست؟

حال بهتر است تا بررسی کنیم که چرا اصلا باید از این سیستم استفاده کنیم. در ادامه باید گفت که اگر یک سیستم معاملاتی خوب و دقیق باشد به شما کمک می کند تا توسط آن احتمال موفقیت را بالا برده و در نتیجه سود خوبی را کسب کنید و فضایی را برای شما ایجاد می کند تا موفقیت شما با درصد بیشتری به وقوع بپیوندد و همچنین به شما آموزش می دهد که چگونه از این فضای ایجاد شده نهایت استفاده را ببرید.

اگر یک سیستم معاملاتی به بهترین شکل ایجاد شده باشد به شما این دیدگاه را می دهند تا متوجه شوید که ساختار های معاملاتی به چه شکل باید باشد و همچنین بیان می کند که کجا و چه زمانی باید صورت پذیرد و چگونه آن را مبنایی برای انجام معاملات خود قرار دهیم. در ادامه باید گفت بدین نکته نیز اشاره می کند که در چه زمانی و در کجا و چگونه باید از معامله پرهیز کنیم و برای نمونه بهترین زمان خرید بیت کوین را بدانیم و برای این کار اقدام کنیم.

شما تنها توسط استفاده از سیستم های معاملاتی می توانید متوجه شوید که معامله و کاری که انجام داده اید دارای بازدهی و سود بوده و صرفا بخاطر شانس نبوده است. فهمیدن این موضوع بسیار دشوار است که آیا سیستم معاملاتی شما در برد شما نقش داشته است یا نه؟! شما اگر می خواهید که به یک تریدر برتر و موفق تبدیل شوید باید نظم و قوانین لازم را داشته و رسیدن به موفقیت بدون این موارد ممکن نیست. پس در نتیجه اگر به فکر جدی در خصوص انجام معاملات و فعالیت خود هستید، پس باید یک سیستم معاملاتی خوب برای خودتان ایجاد کنید تا مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال خود را به بهترین شکل انجام دهید.

آموزش ساخت سیستم معاملاتی به زبان ساده

آموزش ساخت سیستم معاملاتی به زبان ساده

اکنون زمان آن است تا بررسی کنیم و بدانیم که برای ایجاد و ساخت یک سیستم معاملاتی چه باید کرد؟! در ادامه باید گفت که از اهمیت بالایی برخوردار است اگر از یک نسخه ثبت شده سیستم معاملاتی به صورت دقیق نگهداری کرده و همچنین تمام جزئیات به صورت کامل نیز در آن ثبت شود و در حالت عامیانه تر می توان گفت که این سیستم باید چیزی شبیه به یک گزارش شخصی باشد.

جالب است بدانید که برای ایجاد یک قالب و طرح اولیه از سیستم معاملاتی نیاز نیست تا از اول آن را ایجاد کنید و یا حتی آن را بازنویسی کنید. برای ساخت یک سیستم معاملاتی عالی باید آن را براساس سیستم های معاملاتی تریدر های موفق و با تجربه ایجاد کنید و باید دقت کنید که برای انتخاب سیستم معاملاتی یک تریدر باید بررسی کنید که آیا روش وی با اصول معاملاتی شما تطبیق دارد یا نه؟!

بهتر است که مطابقت داشته باشد. حال در ادامه باید آن را شخصی سازی کرده و با توجه اصول و اولویت های خود جزئیات آن را تغییر دهید. سپس در ادامه باید به انجام کار هایی که تا حال حاضر می کردید، ادامه داده و سپس معاملات خود را ثبت کنید و شیوه معاملاتی (که برایتان سودده است) خودتان را که در حال حاضر نیز از آن استفاده می کنید را در حالت قوانین و ضوابط تعیین شده برای خود یادداشت کنید.

اما باید بگوییم که ریسک این روش بالا بوده و دلیل آن نیز این است که تصور می شود شیوه شما خوب بوده و همچنین از آن انتظار می رود تا سود بالایی را حاصل کند. اما اگر این چنین نباشد شما در حال استفاده از یک سیستم معاملاتی هستید که بدرد نمی خورد. اما چرا بدرد نمی خورد؟ دلیل آن این است که چیزی ثبت شده و در نتیجه سندی و مدرکی نمی توان یافت که دقیقا مشکل کار از کجاست! که در نتیجه نمی توان بدون هیچ مدرکی عمکرد را بهبود داد.

در ادامه اگر می خواهید که یک سیستم معاملاتی خوب و درست داشته باشید باید اشکلات روش خود را پیدا کرده و آنان را اصلاح کنید. همچنین باید نسبت به ثبت معاملاتی که در یک بازه زمانی مشخص انجام داده اید، اقدام کرده و در نهایت یک سیستم معاملاتی منطقی برای خود ایجاد کنید. در نهایت توسط این موارد می توان فهمید که آیا این سیستمی که طراحی کرده اید کارکردی درست داشته و آیا سود برای ما به ارمغان خواهد آورد یا ضرر!

همان طور که اندکی قبل تر گفته شد، شما قادر هستید تا با توجه به الگو و ساختار سیستم های معاملاتی سایر تریدر ها برای خود یک الگو و یک ساختار برای سیستم معاملاتی خود بسازید و در ادامه تاریخچه معاملاتی را که انجام داده اید را ثابت نگه داربد و سپس اطلاعات لازم را به تدریج اعمال کرده و براساس نیاز ها و اولویت های خود سیستم معاملاتی خودتان را شخصی سازی نمایید.

اگر در دسته معامله گران تازه کار هستید و نمی دانید که باید چکار کنید بهتر است تا از این روش گفته شده استفاده نمایید تا یک سیستم معاملاتی خوب برای خودتان طراحی کنید. عمل بدین روش این مزیت را برای شما به ارمغان می آورد که دیگر نیازی نیست تا چیزی را از اول و ابتدا طراحی کنید و با گزینش یک منبع خوب و استفاده از آن قادر هستید تا یک سیستم معاملاتی براساس اصول درست به تدریج برای خود بسازید.

اما اگر منایع خوبی پیدا نکنید یعنی ریسک بزرگی کرده اید و ممکن است از سیستم معامله گران استفاده کنید که بدرد شما نمی خورند که در نتیجه یعنی سیستم شما توسط قوانین نادرستی تشکیل گردیده است. در ادامه باید سعی کنید که تریدر های قابل اطمینان را یافته و سپس از سیستم معاملاتی آنان برای معاملات خود استفاده کنید و منطق خود را حاکم قرار داده تا روش درست را پیدا کنید. در پایان نیز می توان مطالب را در چند متن زیر خلاصه کرد:

 • شما توسط این سیستم قادر هستید تا جنبه های مختلف را در گستره ای وسیع و با جزئیات کامل بررسی کنید.
 • گاهی سیستم معاملاتی با توجه به تجربه یک شخص و یا با بهره گیری از سیستم های معاملاتی موجود و یا تجربه سایر معامله گران و اعمال نمودن برخی تغییرات بر روی آنان، شخصی سازی و ایجاد می شود.
 • دارا بودن یک سیستم معاملاتی معتبر و خوب و پایبند بودن به آن و براساس روش های منظم و اصولی به جهت انجام معاملات بیشتر باعث می شود تا نتایج قابل قبول تری را کسب کنید.

در نهایت باید بدین موضوع آگاه باشید که سیستم معاملاتی شما حتما سودده باشد و هر روشی که برای ساخت آن به کار برده اید، باید جوری باشد که تریدر را به سود برساند.

چگونه با سیستم معاملاتی کار کنم؟

حال زمان آن است تا اندکی راجب مقدمات کار با این سیستم صحبت کنیم و بدانیم که دقیقا برای کار با آن باید چه کرد؟! توجه کنید که در این قسمت راجب تریدر های تازه کار صحبت خواهیم کرد و در ادامه قصد بر این است تا یک چارچوب کلی در این خصوص برای شما ارائه دهیم و صرفا برای سیستم های معاملاتی پیشرفته مناسب نیست.

شما برای کار با سیستم معاملاتی باید ببینید که چقدر با احساسات تریدر ها آشنا بوده و انعطاف پذیر هستید و چقدر می توانید ریسک کنید. همچنین باید بررسی کنید که چگونه می توانید برای خود چارچوب تعیین کنید و تمام این موارد بستگی به این دارد تا اولویت خود را در نظر بگیرید. شما برای کسب موفقیت باید در ابتدا قوانین سختی برای خود در نظر گرفته و سپس شروع به اقدام کنید و در ادامه کامل با کسب تجربیات بیشتر محدودیت های خود را کاهش داده و در نتیجه به اختیارات خود بیفزایید. عمل کردن بدین رویکرد شما را به موفقیت خواهد رساند.

تاثیر مدیریت ریسک برای این سیستم

تاثیر مدیریت ریسک برای این سیستم

مدیریت ریسک یکی از مهم ترین نکات در زمینه بهره گیری از سیستم های معاملاتی بوده که در ادامه قصد بر این است تا این نکات را به شما عزیزان معرفی کنیم و با در نظر گرفتن این نکات می توانید عملکرد بهتری داشته باشید. این نکات عبارتند از:

 • باید توجه که چه مقدار سرمایه می توانید برای انجام معاملات خود در نظر بگیرید و باید بررسی کنید که ایا اگر سرمایه خود را از دست بدهید از نظر روانی و مالی می توانید آن را تحمل کنید؟
 • باید در نظر بگیرید که اگر مقدار از سرمایه شما کم شود و یا ضرر کنید چه عکس العملی از خود نشان خواهید داد؟ اگر به صورت متوالی در معاملات خود شکست بخورید چه واکنشی از خود نشان خواهید داد؟ به صورت کلی چه عملی از خود نشان خواهید داد؟
 • آیا نرخ موفقیت شما قادر است تا اصول و قوانینی که برای سیستم خود تنظیم کرده اید را برآورد کند یا نه؟
 • در نهایت نیز باید ببینید که محدودیت های ریسک شما در مقابل تایم فریم های متفاوت چقدر چطور خواهد بود؟ و انداره ریسک شما چقدر خواهد بود؟ همچنین ریسک شما در بازه زمانی های متفاوت چگونه خواهد بود؟

اگر بتوانید پاسخ خوب و دقیقی به سوالات بالا بدهید، قطعا می تواند کمک خوبی برای شما باید تا بتوانید اساس بسیار محکمی را برای سیستم معاملاتی خود بسازید. همچنین به دلیل این که تازه کار هستید بهتر است تا مدتی را به صورت محافظه کارانه عمل کنید و برای شروع این مورد بهترین گزینه برای شماست.

سولات متداول

سیستم معاملاتی چیست؟

مجموعه ای از قوانین است که در زمان ترید یک تریدر در بازار های مالی بر روش معامله آن تریدر نظارت دارد.

چرا باید از سیستم معاملاتی استفاده کنیم؟

سیستم معاملاتی به شما کمک می کند تا ریسک را کاهش داده و سود خود را افزایش دهید و همچنین بتوانید عملکرد بهتری بر روی معاملات خود داشته باشید.

چگونه می توان یک سیستم معاملاتی ساخت؟

می توان توسط تجربه شخصی و یا تجربه دیگران یک سیستم عالی ساخت و همچنین می توان از سیستم های معاملاتی موجود نیز استفاده نمود.

5/5 - (2 امتیاز)
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها