تبلیغات
دامیننس بیت کوین آموزش ارزهای دیجیتال

دامیننس بیت کوین چیست؟ بررسی رابطه دامیننس بیت کوین و تتر

  • توسط behrouz
  • 8 دقیقه

در این مقاله قصد داریم تا به یکی از اصطلاحات بیت کوین بپردازیم. این اصطلاح دامیننس بیت کوین نام دارد و از نام دیگر آن می توان سلطه بیت کوین را نام برد. این اصطلاح یکی از پرکاربرد ترین و پر استفاده ترین ها است و معمولا برای پیش بینی روند بازار نیز از آن استفاده می شود که درک مفهوم آن در خصوص بازار های ارز دیجیتال بسیار پرکاربرد بوده و خیلی از جنبه های بازار را تحت پوشش خود قرار می دهد. بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال است و قطعا هر تاثیری که بر آن اعمال می شود به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی سایر ارزهای دیجیتال نیز اعمال می شود.

در دنیای ارزهای دیجیتال از این نوع تاثیر و اثر گذاری ارز دیجیتال بیت کوین تحت عنوان دامیننس بیت کوین یاد می شود که همان طور که حدس زده اید، اهمیت آن را بیان می کند. اما این مفهوم دارای پیچیدگی های فراوان است که ما قصد داریم در این مقاله به صورت کامل راجب آن صحبت کنیم. پس در ادامه با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید تا به صورت کامل با دامیننس بیت کوین آشنا شوید و دلایل اهمیت آن را دانسته و خیلی از مطالب دیگر را بیاموزید.

دایمننس بیت کوین چیست؟

دایمننس بیت کوین چیست؟

منظور از این اصطلاح قیمت و ارزش بازار بیت کوین نسبت به قیمت و ارزش بازار ارزهای دیجیتال دیگر است. دامیننس در لغت به معنای سلطه است که حتی تاکنون ربط این لغت را به بیت کوین کشف کرده اید. این اصطلاح و لغت، قدرت بیت کوین را می رساند و منظور سلطه ارز دیجیتال بیت کوین با سایر ارزهای دیجیتال و سایر بازار های ارز بوده و برای این که دامیننس بیت کوین را مشخص نمایید به راحتی می توانید نسبت ارزش بازار بیت کوین را به کل ارزش بازار های دیجیتال بسنجید تا بدست آید.

جالب است بدانید تا زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین تنها ارز دیجیتال این دنیا بود، قدرت و تسلط صددرصدی داشت و یکه تاز این بازار بود ولی با خلق و پیدایش سایر ارزهای دیجیتال مانند فورک های بیت کوین از قدرت و تسلط بیت کوین کاسته شد و رفته رفته سمت کاهش و از دست دادن قدرت و تسلط رفت ولی همچنان و هنوز یکه تاز دنیای ارزهای دیجیتال است.

ما در این مقاله قصد داریم تا مفاهیمی مثل قیمت و بازار را تحت بررسی قرار داده و همچنین صحبت کنیم که قدرت و سلطه یک ارز دیجیتال می تواند به عوامل زیادی وابسته باشد. اما ممکن است نمایش آن ها به صورت کمی، کمی سخت باشد ولی مفاهیمی مانند قیمت و بازار به صورت کمی به راحتی قابل نمایش هستند. اگر به وب سایت های مربوطه سری بزنید حتما متوجه این مسئله خواهید شد که مقادیر متغیری را برای قدرت و سطله ارزهای دیجیتال مختلف به نمایش می گذارد.

اهمیت دامیننس بیت کوین

اهمیت دامیننس بیت کوین

بهتر است تا در ادامه مقاله در خصوص اهمیت دامیننس بیت کوین و دلیل مهم بودن آن اندکی صحبت کنیم، همان طور که گفته شد این ارز دیحیتال پرچم دار دنیای ارزهای دیجیتال بوده و توسط فاکتور قیمت بر تمام پروژه های ارزهای دیجیتال اثر گذاشته و قدرت خود را نمایان می کند. در تمام دنیا فاکتور قیمت همیشه حرف اول را می زند، پس بهتر است تا در این صحبت اساس کار خود را قیمت در نظر بگیریم، قیمت یعنی قدرت و قیمت بیت کوین سلطه و رابطه مستقیمی با قیمت سایر ارزهای دیجیتال دارد ولی باید بدین نکته نیز توجه کنید که همه ارزهای دیجیتال این قدرت را نداشته و نمی توانند بر قیمت سایز ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند. در نهایت می توان گفت که میزان سلطه دارای تناسبی با میزان اثر گذاری است.

تغییر سلطه نیز مانند تمام اصطلاحات دیگر دنیای ارزهای دیجیتال دارای اصطلاح خاص خود است که به یکی از این موارد می توان به فلیپینگ اشاره نمود. به صورت کلی از این اصطلاح یا جابجایی تحت عنوان تغییر سلطه یک ارز دیجیتال نام برده می شود. اما جابجایی چه زمانی رخ می دهد؟ جابجایی زمانی اتفاق می افتد که ارزش بازار یک ارز دیجیتال از ارزش بازار یک ارز دیجیتال دیگر سبقت بگیرد. این جابجایی دارای اهمیت بالایی است زیرا ماهیت رقابتی بازار ارزهای دیجیتال را نشان می دهد.

در این میدان قدرت نمایی و سلطه هر ارز دیجیتالی در تلاش است تا تاثیرگذاری بیشتری داشته و حرفی برای سلطه داشته باشد. برای ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین و ethereum این قدرت نمایی در روش اجماع متفاوت این دو نمایانگر شده است. ارز دیجیتال بیت کوین از الگوریتم اثبات کار بهره گرفته و ارز دیجیتال اتریوم نیز به سوی الگوریتم اثبات سهام پیشنیاز شده است.

در بین طرفداران ارزهای دیجیتال مختلف، نگرش های متفاوتی وجود دارد. برای نمونه طرفداران ارز دیجیتال بیت کوین با این باور هستند که در آینده تمام ارزهای دیجیتال از بین خواهند رفت و این نابودی توسط بیت کوین انجام خواهد شد و این طرز تفکر و یا نگرش فقط مختص بیت کوین و طرفداران سایر ارزهای دیجیتال نیز همچنین نگرشی نسبت به ارز دیجیتال خود دارند‌. مثلا طرفداران ارز دیجیتال اتریوم نیز این نگرش را در خصوص این ارز دیجیتال دارند.

همان طور که دیدید دامیننس نمایانگر قدرت و نفوذ ارز دیجیتال بیت کوین در دنیای این ارزهاست. میزان نفوذ و محبوبیت اثبات کار و رابطه آن نیز با تمرکز زدایی، اصلی ترین عنصر در خصوص این طرز تفکر است. بد نیست که بدانید اثبات کار انرژی زیاد و مداومی مصرف نموده و در نتیجه برای محیط زیست بسیار زیان آور است که در نگاه اول می توان متوجه شد که این مسئله یک مسئله سیاسی بوده و بدین جهت از دامیننس بیت کوین می توان تحت عنوان معیاری برای سنجش پذیری این اصل مهم استفاده نمود.

اما یک شاخص رقیب نیز برای دامیننس بیت کوین وجود داشته و از آن می توان تحت عنوان شاخص سلطه واقعی بیت کوین یاد کرد. کار آن نیز این است تا ارزهای دیجیتالی که از شیوه اجماع اثبات کار استفاده می کنند را با هم مقایسه می نماید. ارز دیجیتال اتریوم نیز توسط این شاخص در برگرفته شده زیرا در حال حاضر اتریوم از اثبات کار استفاده می نماید و رفته رفته در حال انتقال به اثبات سهام بوده و طبق پیش بینی ها بعد از انجام شدن این کار تاثیری بزرگی بر روی سلطه بیت کوین حس خواهد شد.

بهره گیری از دامیننس در تحلیل ها

بهره گیری از دامیننس در تحلیل ها

اینک باید در خصوص نحوه بهره گیری از دامیننس در تحلیل ها صحبت کرد، برای این کار به مواردی نیاز دارید که در ادامه به شما معرفی خواهد شد. برای اولین قدم باید یک جدول مقایسه ای از دامیننس سالانه ارز دیجیتال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تهیه کنید. حال اگر این جدول را مورد بررسی قرار دهید خواهید فهمید که تغییر های سلطه از یک الگوی خطی پیروی نمی کنند و این بدین معنا نخواهد بود که قدرت سلطه بیت کوین رفته رفته کاهش خواهد یافت بلکه بدین معنی است که تاثیر بازار ارز دیجیتال گاوی و خرسی است.

اما منظور از بازار های گاوی چیست؟ منظور از این اصطلاح دوره هایی است که خوش بینی بر بازار احاطه داشته و به علت مشتاقانه بودن مشتریان به خرید ارز، بازار رشد می کند. اما در بین آلت کوین ها اوضاع کمی متفاوت است و در بازار آلت کوین ها به نسبت ارزهایی مانند ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم این حس اشتیاق توزیع نمی شود.

آلت کوین ها دارای انواع و تعداد فراوان هستند که بد نیست راجب آنان کمی تحقیق کرده و با آنان آشنایی بیابید. به عنوان نمونه می توان به یکی از این موارد به نام استیبل کوین ها اشاره نمود که به عنوان دروازه ورود از ارز فیات یا همان پول سنتی به ارزهای دیجیتال نقش کلیدی را ایفا می کنند. مانند این کوین، کوین های بسیاری وجود دارند که جز این دسته بود و همین عامل نیز نوسانات دامیننس آلت کوین ها را در بر خواهد داشت.

سلطه ارز دیجیتال بیت کوین کاهش یافته است ولی دلیل آن چیست؟ دلیل آن آغاز و ظهور آلت کوین ها و یا آلت سیزن است. تنها در یک صورت می توان انتظار رشد آلت کوین ها را داشت آن هم زمانیست که سلطه دامیننس ارز دیجیتال بیت کوین به محدوده ۴۰ درصد برسد.

از دلایل دیگر نوسانات آلت کوین ها می توان به معامله برای سرگرمی اشاره نمود که اکثرا در بین آلت کوین ها رخ می دهد. اما معامله برای سرگرمی به چه معناست؟ منظور از این اصطلاح ترکیبی از سوگیری واحد کامل و ترس از دست دادن یا همان فومو است. منظور از سوگیری واحد کامل این است که به مبنای نتیجه گیری غیرعقلانی ارز دیجیتالی که دارای قیمت اسمی پایینی هستند، ارزان تر از سایر ارزهای دیجیتال مانند ارز دیجیتال بیت کوین به شمار می روند.

فومو چیست؟ منظور از فومو زمانی است که سرمایه گذار به سمت یک پروژه جدید کشیده شده و در آن سرمایه گذاری می کند و برای مثال با شناخت زمان مناسب سرمایه گذاری بیت کوین امید دارد که رشد زیادی کند، که نتیجه می گیریم همان حس به جا ماندن و یا از دست دادن که فرد را مجبور به این کار می کند. طول کشیدن چرخه گاوی و خرسی حدودا ۴ سال طول می کشد و مقارن است با چرخه هاوینگ ارز دیجیتال بیت کوین ولی در خصوص قطعیت رخ دادن هماهنگ این دو نمی توان چیزی گفت و نمی توان نظر داد که ممکن است تکرار شوند یا نه؟!

اما مسئله ای که وجود دارد این است که آیا با افزایش یافتن دامیننس بیت کوین، دامیننس آلت کوین ها نیز دچار افزایش خواهد شد یا نه؟! و آیا رشد ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و بیت کوین، افزایش استقبال تمام آلت کوین ها را در پی خواهد داشت یا نه؟! و سوال دیگر این که بیت کوین پرچم دار و پادشاه ارزهای دیجیتال خواهد بود یا این که جای خود را به سایر آلت کوین یا و یا ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم خواهد داد؟! همه و همه سوال های بی پاسخی هستند که تنها زمان جواب آن ها را به ما خواهد گفت، پس تنها باید چشم به آینده دوخت.

سوالات متداول

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس یعنی قیمت و ارزش بازار ارز دیجیتال بیت کوین نسبت به قیمت و ارزش بازار سایر ارزهای دیجیتال.

فلیپینگ به چه معناست؟

منظور جابجایی تحت عنوان تغییر سلطه یک ارز دیجیتال است.

الگوریتم های ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم چیست؟

الگوریتم های ارز دیجیتال بیت کوین اثبات کار و الگوریتم ارز دیجیتال اتریوم اثبات سهام است.

اصطلاح نمایانگر قدرت و نفوذ ارز دیجیتال بیت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

از این اصطلاح تحت عنوان دامیننس بیت کوین یاد می شود.

منظور از اصطلاح بازار گاوی چیست؟

منظور دوره هاییست که خوش بینی بر بازار احاطه دارد و به دلیل مشتاقانه بودن مشتریان به خرید ارز دیجیتال، بازار ارز دیجیتال رشد می کند

چرا سلطه ارز دیجیتال بیت کوین کاهش یافته است؟

به دلیل آغاز و ظهور آلت کوین ها و یا آلت سیزن ها.

در چه صورتی آلت کوین ها رشد می کنند؟

تنها در حالتی رشد می کنند که سلطه دامیننس ارز دیجیتال بیت کوین به محدوده ۴۰ درصد برسد.

امتیاز دهید
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها