تبلیغات
توکن حاکمیتی مقالات آموزشی

بهترین توکن‌ های حاکمیتی 👑 بررسی دقیق آینده هر کدام

توکن حاکمیتی در شبکه‌های بلاکچینی، به‌عنوان یک ابزار اساسی برای کنترل و مدیریت شبکه استفاده می‌شود و کاربران را قادر می‌سازد تا در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با شبکه شرکت کنند و در توسعه و گسترش شبکه به‌طور فعال مشارکت داشته باشند. در این مقاله از بیستکس قصد داریم به بررسی کامل بهترین توکن های حاکمیتی و مزایا و معایب آن بپردازیم.

توکن حاکمیتی چیست

توکن حاکمیتی چیست؟

توکن حاکمیتی یک نوع توکن است که معمولاً در شبکه‌های بلاکچینی استفاده می‌شود. این توکن‌ها به‌عنوان واحد پایه‌ای برای محاسبه هزینه‌های تراکنش و هزینه‌های مرتبط با اجرای قراردادهای هوشمند و دیگر عملیات در شبکه بلاکچین استفاده می‌شوند.

گاورننس توکن  به‌عنوان واحد پولی داخلی شبکه بلاکچین، برای کنترل بودجه شبکه و نظارت بر تراکنش‌ها و تغییرات در شبکه استفاده می‌شود. با داشتن توکن حاکمیتی، کاربران می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با شبکه شرکت کنند و به‌طور فعال در فرآیند گسترش و توسعه شبکه مشارکت داشته باشند.

به‌عنوان مثال، در شبکه بلاکچینی اتریوم، توکن حاکمیتی با نام اتر (Ether) وجود دارد که به‌عنوان واحد پایه‌ای برای محاسبه هزینه‌های تراکنش و هزینه‌های مرتبط با اجرای قراردادهای هوشمند و دیگر عملیات در شبکه بلاکچین استفاده می‌شود. کاربران از طریق اتر، می‌توانند به‌عنوان مالکان شبکه، در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با شبکه شرکت کنند و به‌طور فعال در گسترش و توسعه شبکه مشارکت داشته باشند.

علت استفاده از این توکن ها چیست؟

استفاده از توکن حاکمیتی در شبکه‌های بلاکچینی اهمیت بسیاری دارد. این توکن‌ها به‌عنوان واحدهای پایه‌ای برای محاسبه هزینه‌های تراکنش و هزینه‌های مرتبط با اجرای قراردادهای هوشمند و دیگر عملیات در شبکه بلاکچین استفاده می‌شوند. علاوه بر این، دلایل دیگری نیز برای استفاده از گاورننس توکن  وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کنترل هزینه‌های تراکنش: با استفاده از این توکن ها در شبکه بلاکچین، هزینه تراکنش براساس ارزش توکن تعیین می‌شود. این به معنی این است که هزینه تراکنش به‌طور مستقیم با ارزش توکن حاکمیتی در شبکه بلاکچین مرتبط است. به این ترتیب، با افزایش ارزش توکن، هزینه تراکنش نیز افزایش می‌یابد و برعکس.
  • ایجاد تعادل اقتصادی: با استفاده از این توکن، شرکت‌کنندگان در شبکه بلاکچین مجاب به پرداخت هزینه تراکنش و هزینه‌های مرتبط با اجرای قراردادهای هوشمند می‌شوند. این امر به‌طور مستقیم به ایجاد تعادل اقتصادی و جلوگیری از سواستفاده از شبکه بلاکچین کمک می‌کند.
  • افزایش اعتماد: استفاده از توکن حاکمیتی در شبکه بلاکچین، تضمین می‌کند که تراکنش‌ها و عملیات مختلف در شبکه به‌طور قابل اعتمادی انجام می‌شوند. به‌علاوه، با استفاده از توکن حاکمیتی، اطمینان حاصل می‌شود که هر شخص در شبکه بلاکچین به‌طور مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند و همچنین هرگونه تغییر در شبکه تنها با رضایت اکثریت انجام می‌شود.
  • افزایش ارزش: با افزایش استفاده از شبکه بلاکچین و افزایش تقاضا برای این توکن، ارزش این توکن‌ها نیز افزایش می‌یابد. این امر به‌طور مستقیم به افزایش سرمایه‌گذاری در شبکه بلاکچین و افزایش اعتماد به‌طور کلی در بازارهای ارز دیجیتال می‌انجامد.

در کل، استفاده از توکن حاکمیتی به دلایلی از جمله کنترل هزینه‌ها، ایجاد تعادل اقتصادی، افزایش اعتماد و افزایش ارزش، در شبکه بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن‌ها به‌طور کلی به عنوان واحدهای پایه‌ای برای محاسبه هزینه‌ها و ارزش‌های مرتبط با شبکه بلاکچین استفاده می‌شوند و به افزایش اعتماد و ایجاد تعادل اقتصادی در شبکه کمک می‌کنند.

تاریخچه توکن حاکمیتی

تاریخچه توکن حاکمیتی

استفاده از توکن‌های حاکمیتی نسبتاً جدید است، اما در سال‌های اخیر، رشد چشمگیری را در این زمینه شاهد بوده‌ایم. ابتدای این راه، در سال 2015، شرکت شناسایی هویت الکترونیکی استرالیا (Digital iD) با هدف ایجاد یک جامعه الکترونیکی در این کشور، به دنبال صدور یک توکن حاکمیتی بود.

در سال 2016، شرکت ها BTL Group و Blockchain Intelligence Group طرحی را برای استفاده از تکنولوژی بلاکچین در نظام مالی حکومتی کانادا (GovCoin) مطرح کردند. این طرح اولین اجرایی در جهان بود که از توکن حاکمیتی استفاده می‌کرد. در سال 2017، بانک مرکزی تونس اعلام کرد که در حال بررسی امکان استفاده از توکن حاکمیتی برای بخش مالی است. در همین سال، دولت دبی برنامه‌ای را با نام “Smart Dubai” معرفی کرد که به دنبال ایجاد سیستم نظام مالی الکترونیکی برای این شهر بود. در این طرح نیز استفاده از توکن حاکمیتی مورد بررسی قرار گرفت.

در سال 2018، دولت برزیل یک تحقیق برای پیاده‌سازی این توکن‌ها در بودجه دولتی آغاز کرد. همچنین، در همین سال، بانک مرکزی سنگاپور اعلام کرد که در حال بررسی استفاده از توکن حاکمیتی برای پرداخت‌های تجاری است.

در سال‌های اخیر، بیشتر کشورها به کاربرد توکن‌های حاکمیتی علاقه‌مند شده و در حال تحقیق و پیاده‌سازی آن‌ها هستند. این توکن‌ها به دلیل قابلیت‌هایی مانند کاهش هزینه‌ها، افزایش شفافیت و برقراری زیرساخت‌های جدید برای اقتصاد دیجیتال، به عنوان یک ابزار مالی مورد توجه دولت‌ها جهانی است.

مزایای توکن حاکمیتی چیست ؟

در ادامه مطالب چند مزیت مهم توکن های حاکمیتی را بررسی خواهیم کرد:

  • کاهش هزینه های تراکنش: استفاده از توکن های حاکمیتی می تواند با کاهش هزینه های تراکنش مرتبط با استفاده از ارزهای ملی کمک کند. با استفاده از این پلتفرم، هزینه های مرتبط با پرداخت های الکترونیکی، تراکنش های بانکی، پرداخت های بین المللی، و … قابل کنترل هستند و می توانند کاهش یابند.
  • بزرگنمایی اقتصاد: یکی از مزیت های توکن های حاکمیتی بزرگنمایی اقتصاد است. این توکن ها به دولت امکان می دهند تا به شهروندان خود مستقیما هزینه کنونی و بدهی های خود را پرداخت کنند. این اقدام به افزایش درآمد دولت منجر می شود.
  • افزایش امنیت و ردیابی: استفاده از این توکن ها به دولت امکان می دهد در تراکنش های الکترونیکی امنیت بیشتری فراهم کند. همچنین به دلیل وجود سیستم بلاکچین، ردیابی پرداخت های الکترونیکی و تراکنش های مالی ساده تر و دقیق تر می شود.
  • سرعت بیشتر در تراکنش های پرداخت: توکن های حاکمیتی به شهروندان امکان می دهند در مدت زمان کمتری از تراکنش های پرداخت استفاده کنند. تراکنش های پرداخت توکن های حاکمیتی را می توان در چند ثانیه انجام داد و مقایسه با تراکنش های بانکی سنتی، که ممکن است تا چند روز طول بکشد، سرعت بسیار بیشتری دارند.
بهترین توکن‌ های حاکمیتی

معرفی بهترین توکن‌ های حاکمیتی بازار کریپتو

در حال حاضر چندین کشور در حال توسعه و عرضه این توکن ها هستند. در زیر به برترین توکن های حاکمیتی بازار کریپتو می پردازیم:

توکن COMP

توکن COMP یک توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که در سال 2020 توسط شرکت Compound Labs Inc راه اندازی شد. ارز دیجیتال Compound یک پروتکل دیفای (DeFi) است که به کاربران اجازه می دهد تا با نگهداری و سپرده دادن توکن های خود، به عنوان وام به کاربران دیگر ارائه دهند و در عوض به عنوان سود حاصل از وام‌های دیگر کسب درامد کنند. توکن COMP برای تشویق کاربران به شرکت در پروتکل Compound و تأمین لایه امنیتی برای شبکه استفاده می شود.

توکن LEND

توکن LEND یک توکن ERC-20 است که توسط شرکت Aave ایجاد شده است. شرکت Aave یک پلتفرم اعطای وام است که بر اساس فناوری بلاکچین کار می کند و به کاربران امکان می دهد تا وام های خود را با دارایی های دیجیتالی به عنوان تضمین دریافت کنند. توکن LEND از دو جنبه مهم در پلتفرم Aave بهره می برد:

  • پرداخت هزینه کاربری: هر کاربری که از پلتفرم Aave استفاده می کند باید مبلغی به عنوان هزینه کاربری پرداخت کند. این مبلغ به صورت توکن LEND دریافت می شود و از طریق خرید و فروش توکن LEND در بازار انجام می شود.
  • رای دهی: صاحبان توکن LEND می توانند در تصمیم گیری های مهم پلتفرم Aave برای مثال انتخاب ارز دیجیتال برای اعطای وام یا تعیین نرخ بهره شرکت کنند.

توکن حاکمیتی KNC

توکن حاکمیتی KNC یک توکن ERC-20 است که برای حاکمیت و رای دادن در پروتکل Kyber Network استفاده می‌شود. این توکن یک پروتکل تبادل دهنده‌ی توکن‌های دیجیتال است که برای تسهیل تبادل توکن‌های دیجیتال با استفاده از شبکه‌های مختلف ایجاد شده است. با استفاده از Kyber Network، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را با سرعت بالا و با کمترین هزینه‌های ممکن تبدیل کنند.

توکن MKR

توکن Maker یک توکن حاکمیتی است که برای اجرای پلتفرم DeFi با نام MakerDAO ایجاد شده است. MakerDAO یک سامانه اعتباری غیر متمرکز است که رمزارز دلخواه Dai را به صورت پشتیبان دارایی‌های دیجیتالی مانند اتریوم، به وجود می آورد.

آینده این توکن ها چگونه رقم خواهند خورد؟

با توجه به این که بسیاری از دولت ها هنوز به تازگی در حال بررسی استفاده از توکن های حاکمیتی هستند، نمی توان به راحتی پیش بینی کرد که چگونه رقم خواهد خورد. با این حال، با توجه به این که توکن های حاکمیتی به عنوان ارز دیجیتال دولتی عمل می کنند، می توان انتظار داشت که به طور عمده توسط دولت ها و بانک های مرکزی به کار گرفته شوند.

سوالات متداول

توکن حاکمیتی چیست؟

این توکن‌ها به‌عنوان واحد پایه‌ای برای محاسبه هزینه‌های تراکنش و هزینه‌های مرتبط با اجرای قراردادهای هوشمند و … استفاده می‌شوند.

برترین توکن‌های حاکمیتی بازار کریپتو کدامند؟

توکن COMP، توکن LEND، توکن KNC و …

توکن COMP چیست؟

توکن COMP یک توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که در سال 2020 راه اندازی شد. این توکن برای تشویق کاربران به شرکت در پروتکل Compound و تأمین لایه امنیتی برای شبکه استفاده می شود.

امتیاز دهید

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها