تبلیغات
توکن لوریج دار مقالات آموزشی

توکن لوریج دار چیست؟ + لیست توکن های لوریج دار در صرافی ها

 • توسط sheida
 • 23 دقیقه

معامله توکن لوریج دار با همان روش انجام معاملات ساده صورت می گیرد با این تفاوت که می توانید از انجام آن سودهای چندبرابری کسب کنید. علاوه بر کسب سودهای چندبرابری از افزایش قیمت ها در بازار ارزهای دیجیتال این معاملات روشی برای کسب سود در کاهش قیمت های بازار هم می باشند. این اعمال تحت عنوان توکن لوریج دار صعودی (Long) و توکن لوریج دار نزولی (Short) شناخته می شوند. در صرافی ارز دیجیتال بیستکس قصد داریم شما را با این توکن های لوریج دار و معاملات در قالب این توکن ها آشنا کنیم.

توکن لوریج دار چیست؟

قبل از تعریف توکن لوریج دار اجازه دهید تا شما را با مفهوم لوریج بیشتر آشنا کنیم. لوریج (Leverage) یا اهرم ضریبی است برای چند برابر کردن سرمایه شما در خرید ارزهای دیجیتال یا به عبارت دیگر نوعی وام گرفتن با هدف بالا بردن قدرت خرید و ورود به معاملات با سود بالاتر مانند معاملات مارجین و معاملات فیوچرز است.

مقدار لوریج یا اهرم در هر صرافی متفاوت است اما به طور کلی نسبت آن از 3 و 5 برابر تا 100 برابر قابل انجام است. با افزایش این نسبت ریسک معاملات نیز بیشتر می شود، زیرا همانطور که ممکن است سود بیشتری را نصیب شما کند، در صورتی که بازار بر طبق پیش بینی شما جلو نرود امکان ضرردهی شما نیز چندبرابر خواهد شد.

همانطور که گفتیم در معاملات توکن لوریج دار از کاهش قیمت های بازار نیز می توانید سود کسب کنید. در واقع در انجام معاملات برای هر ارز دیجیتال دو نوع توکن لوریج دار وجود دارد: یکی توکن لوریج دار صعودی که با رنگ سبز نشان داده می شود و دیگری توکن لوریج دار نزولی که با رنگ قرمز نشان داده می شود. این توکن های لوریج دار با یک عدد و علامت ضربدر نمایش داده می شوند که این عدد همان لوریج یا اهرم توکن است.

در پیش بینی رشد قیمت یک رمزارز باید توکن لوریج دار صعودی آن را خریداری کنید که با حرف L شناخته می شود. در بعضی صرافی ها این توکن های صعودی با نمادهای UP به معنی افزایش و یا BULL به معنی گاو که نمادی برای رشد بازار است نمایش داده می شوند. در مقابل برای پیش بینی کاهش قیمت یک رمزارز، توکن لوریج دار نزولی آن رمزارز که در صرافی های مختلف با حرف S و یا نمادهای DOWN به معنی کاهش و یا Bear به معنی خرس و نماد سقوط بازار نمایش داده می شود را خریداری کنید.

معرفی 5 توکن لوریج دار

معرفی 5 توکن لوریج دار

توکن های لوریج دار در چند سال اخیر و در پی افزایش محبوبیت معاملات فیوچرز در بین کاربران و در نتیجه آن استفاده معامله گران کم تجربه از آن پدید آمده است. ورود این افراد تازه کار بدون کسب مهارت و آموزش لازم در بازارهای پر ریسک فیوچرز باعث از دست دادن سرمایه آن ها در کوتاه مدت می شود. این ایده برای بار اول در صرافی FTX و پس از کسب موفقیت زود هنگام در رسیدن به هدف خود در دیگر صرافی های بزرگ چون بایننس و کوکوین پیاده شد. در ادامه به معرفی چند توکن لوریج دار برای آشنایی شما می پردازیم.

بیت کوین

اولین توکن لوریج دار در صرافی های گفته شده بیت کوین با نماد BTC است. این ارز دیجیتال همانطور که در ادامه گفته خواهد شد در هر صرافی دارای اهرم های متفاوت است.

اتریوم

دومین توکن لوریج دار لیست شده در صرافی های ذکر شده ethereum با نماد ETH است. در ادامه به بررسی این توکن لوریج دار در صرافی بایننس می پردازیم.

بیت کوین کش

یکی دیگر از توکن های لوریج دار در صرافی هایی که این قابلیت را پشتیبانی می کنند، رمزارز بیت کوین کش با نماد BCH است. این توکن لوریج دار را در ادامه در صرافی کوکوین مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ریپل

ریپل با نماد XRP ارز دیجیتال دیگری است که توکن لوریج دار آن در صرافی های ذکر شده موجود و قابل معامله است. در ادامه شما را با روش تشخیص این توکن اهرم دار در صرافی بایننس آشنا خواهیم کرد.

کاردانو

کاردانو از انواع دیگر توکن های لوریج دار است. این توکن با نماد ADA را در ادامه در صرافی ارز دیجیتال کوکوین مورد بررسی قرار خواهیم داد.

توکن لوریج دار در کوکوین

توکن های لوریج دار در کوکوین به صورت توکن های Long ,Short در سربرگ ETF یا Derivatives و در قسمت Leverage tokens قابل استفاده هستند. به عنوان مثال اولین توکن لوریج دار در کوکوین بیت کوین است که توکن صعودی آن به صورت BTC3L و توکن نزولی آن به صورت BTC3S نمایش داده می شود. میزان اهرم توکن لوریج در کوکوین 3 است. این توکن ها برای بیشتر رمزارزهای معروف وجود دارند اما تعدادی از توکن های لوریج دار در کوکوین را برای شما بررسی می کنیم.

کاردانو

کاردانو یکی از توکن های اهرم دار در صرافی کوکوین است که با نمادهای ADA3L و ADA3S مشخص می شوند. نماد ADA3L به معنی رمزارز کاردانو با اهرم 3 در پوزیشن لانگ یا صعودی است که با هدف به دست آوردن سود 3 برابری در صورت افزایش قیمت این رمزارز خریداری می شود. در مقابل ADA3S به معنی رمزارز کاردانو با اهرم 3 در پوزیشن شورت یا نزولی است که با هدف به دست آوردن سود 3 برابری در صورت کاهش قیمت این رمزارز خریداری می شود.

بیت کوین کش

بیت کوین کش توکنی دیگر از نوع لوریج دار در صرافی کوکوین است که با نمادهای BCH3L و BCH3S مشخص می شوند. نماد BCH3L به معنی رمزارز بیت کوین کش با اهرم 3 در پوزیشن لانگ یا صعودی است که با هدف به دست آوردن سود 3 برابری در صورت افزایش قیمت این رمزارز خریداری می شود. در مقابل BCH3S به معنی رمزارز بیت کوین کش با اهرم 3 در پوزیشن شورت یا نزولی است که با هدف به دست آوردن سود 3 برابری در صورت کاهش قیمت این رمزارز خریداری می شود.

لایت کوین

لایت کوین توکن اهرم دار دیگری در صرافی کوکوین است که با نمادهای LTC3L و LTC3S مشخص می شوند. نماد LTC3L به معنی رمزارز لایت کوین با اهرم 3 در پوزیشن لانگ یا صعودی است که با هدف به دست آوردن سود 3 برابری در صورت افزایش قیمت این رمزارز خریداری می شود. در مقابل LTC3S به معنی رمزارز لایت کوین با اهرم 3 در پوزیشن شورت یا نزولی است که با هدف به دست آوردن سود 3 برابری در صورت کاهش قیمت این رمزارز خریداری می شود.

توکن لوریج دار در بایننس

توکن لوریج دار در بایننس

توکن های لوریج دار در بایننس به صورت توکن های Up و DOWN در بازار اسپات این صرافی قابل دسترس هستند. یعنی علاوه بر توکن معمولی یک توکن با رنگ سبز و نماد Up در جلوی اسم توکن و یک توکن با رنگ قرمز و نماد DOWN در جلوی اسم توکن برای رمزارز در این صرافی لیست شده است. قیمت در هر کدام از این توکن ها با قیمت اصلی ارز خود تفاوت بسیاری داشته و میزان تاثیر آن ها از نوسانات قیمت بیشتر است. پس راه تشخیص این توکن های لوریج دار در بایننس را متوجه شدید.

اما اهرم در بایننس برای این توکن ها مقداری ثابت نیست و به صورت شناور در بازه ای در حال جابجایی است. این جابجایی را بایننس به دلیل تنظیم سودهی این توکن ها و یا به عبارتی برای کسب سود بیشتر بدون نیاز به مدیریت انجام می دهد. بایننس برای این مدیریت یا تنظیم سوددهی از کاربران کارمزد می گیرد. برای استفاده از این توکن ها در بایننس شما ابتدا باید در یک آزمون کوچک شرکت کنید تا با تمام جنبه های مختلف این معامله آشنا شوید. در ادامه تعدادی از توکن های لوریج دار در بایننس را معرفی می کنیم.

بیت کوین

اولین توکن لوریج دار در بایننس، بیت کوین با نمادهای BTCUP و BTCDOWN می باشند. معامله گر توکن بیت کوین UP را به منظور کسب سود چندبرابر در نتیجه افزایش قیمت بیت کوین و در مقابل بیت کوین DOWN را به منظور کسب سود چندبرابر در صورت کاهش قیمت بیت کوین خریداری می کند. این سودهای چندبرابر در بازه ای بین 1.25تا 4 برابر حالت عادی متغیر است.

اتریوم

دومین توکن لوریج دار در بایننس، اتریوم با نمادهای ETHUp و ETHDown هستند. اتریوم آپ این امکان را برای شما فراهم می کند تا با افزایش قیمت اتریوم شما با ضریبی که همان مقدار اهرم است، سود کنید و در مقابل اتریوم داون نیز در هنگام کاهش قیمت اتریوم این امکان را فراهم می کند تا از سود چندبرابری لوریج‌ دار استفاده کنید.

ریپل

یکی دیگر از توکن های لوریج دار در بایننس ریپل با نمادهای XRPUp و XRPDown هستند. خرید توکن ریپل آپ به منظور دریافت سود چندبرابری در صورت رشد قیمت ریپل و برعکس خرید توکن ریپل داون به منظور دریافت سود چندبرابری در صورت کاهش قیمت ریپل انجام می گیرد.

توکن های لوریج در کوینکس

حال به آموزش معاملات لوریج دار در کوینکس می پردازیم. در سمت چپ صفحه در جلوی هر رمزارز یک عدد به همراه حرف x در جلوی آن نوشته شده است. این علامت نشان دهنده حداکثر اهرمی است که در قراردادها می توان استفاده کرد.

ریپل

برای ارز دیجیتال ریپل با نماد XRP عدد 50x نوشته شده است. به این معنی که بالاترین میزان اهرمی که می توان استفاده کرد برابر با 50 است. همیشه توصیه می شود اهرم خود را در حالت ایزوله بگذارید. تفاوت روش isolated با حالت Cross در این است که در Cross موجودی داخل بهترین کیف پول ارز دیجیتال شما از لیکوئید شدن جلوگیری می کند. اما در حالت ایزوله صرافی خطر ضرر ما را تا حدی تحمل می کند و پس از آن کاربر را لیکوئید می کند و این به معنای از دست دادن تمام سرمایه است.

بیت کوین

در صرافی کوینکس در جلوی نماد بیت کوین عدد 100x نوشته شده است به این معنی که حداکثر اهرم مورد استفاده برابر با 100 است. همواره این نکته را مورد توجه قرار دهید که هر چه اهرم را عدد بالاتری انتخاب کنید ریسک بیشتری را پذیرفته اید. اما اهرم مناسب و توصیه شده برای افراد تازه کار اهرم های 3 و 5، پس از افزایش مهارت تا اهرم 10 می باشد.

اتریوم

برای ارز دیجیتال اتریوم با نماد ETH در صرافی کوینکس اهرم 50 در نظر گرفته شده است به این معنی که حداکثر میزان اهرم قابل استفاده برای آن 50 است. اما همانطور که در مورد بیت کوین و ریپل گفتیم باید ریسک این معاملات را پایین آورید و در ابتدای کار از لوریج های 3 و 5 و با کسب مهارت بیشتر نهایتا از لوریج 10در این نوع معاملات استفاده کنید.

توکن های لوریج دار چه مزیت هایی دارند؟

توکن های لوریج دار چه مزیت هایی دارند؟

مهمترین ویژگی لوریج یا اهرم این است که می تواند سود یا زیان شما را با توجه به نسبت اهرمی که انتخاب می کنید چند برابر کند. در صرافی های مختلف این معاملات به شکل های متفاوت و با ضریب های متفاوتی انجام می گیرند. امروزه استفاده از اهرم در معاملات بازار ارزهای دیجیتال یکی از متداول ترین و جذاب ترین ویژگی های این بازار است.

توکن های لوریج دار برای معامله گرانی که نگران لیکویید شدن معاملات خود هستند بسیار محبوب است. علاوه بر این توکن های اهرم دار مزیت های زیاد دیگری نیز دارند که استفاده از آن ها را برای کاربران جذاب می کند. از جمله این مزیت ها عبارتند از:

 • سهولت برای کاربران: با وجود توکن های لوریج دار، نگرانی بابت مدیریت فاندینگ ریت، نظارت بر معاملات باز برای کال مارجین نشدن و هزینه های وام گرفتن برای کاربران وجود ندارد.
 • تعدیل شدن روزانه توکن ها: این امر برای اینکه نسبت اهرم ثابت دارایی های پایه حفظ شود به صورت روزانه انجام می گیرد و از بروز لیکویید شدن مانند آنچه در استفاده از اهرم در فیوچرز اتفاق می افتد جلوگیری می کند.
 • کاهش یافتن خطر لیکویید شدن کاربر: توکن های اهرم دار در زمان مواجه شدن معامله با ضرر، با کاهش مقدار سرمایه گذاری معامله گر از خطر لیکویید شدن تا حد زیادی می کاهد.

توکن های لوریج دار چه معایبی دارند؟

در معاملات توکن اهرم دار به همان میزانی که احتمال سودهای چندبرابری برای کاربران وجود دارد، احتمال ضرر چندبرابری نیز وجود دارد. این احتمال ضرر چندبرابری می تواند یکی از مهمترین معایب این توکن های لوریج دار باشد. به عنوان مثال در خرید یک توکن با لوریج 3 اگر بازار 15% بر خلاف آنچه شما پیش بینی کرده اید پیش رود، در معاملات بدون اهرم معامله گر تنها به اندازه همان 15% ضرر می کند و در صورتی که شما 45% از سرمایه خود را از دست می دهید.

یکی دیگر از معایب این نوع توکن ها نامناسب بودن آن ها برای استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت است. زیرا در خرید یا فروش معمولی در واقع خود ارز دیجیتال را معامله کنید و می توانید به عنوان دارایی در امن ترین کیف پول خود نیز نگهداری کنید. اما در خرید و فروش توکن های اهرم دار، این توکن ها تنها در صرافی شما اعتبار داشته و قابل انتقال به کیف پول شخصی شما نیست. به علاوه نگهداری این توکن ها کارمزدی اضافی را برای شما در برخواهد داشت. اگر چه این کارمزدها در ظاهر عدد کوچکی به نظر بیاید اما در بلندمدت مقدار زیادی می شود.

جدول اطلاعات

در این مقاله هدف آشنایی بیشتر شما با توکن های لوریج دار در بازار ارزهای دیجیتال و بیان مزایا و معایب این توکن ها می باشد. این اطلاعات را به منظور استفاده شما بصورت خلاصه در جدول زیر گردآورده ایم.

موضوعتوکن لوریج دار
تعریف توکن لوریج دار ایده توکن های لوریج دار طی چند سال اخیر و با ورود معامله گران تازه کار به بازارهای فیوچرز و از دست رفتن سرمایه آن ها پیاده شد. این توکن ها روشی برای کسب سودهای چندبرابری از افزایش و یا کاهش قیمت های بازار ارزهای دیجیتال می باشند.
تعریف لوریج (Leverage) یا اهرم لوریج(Leverage) یا اهرم ضریبی است برای چند برابر کردن سرمایه شما در خرید ارزهای دیجیتال یا به عبارت دیگر نوعی وام گرفتن با هدف بالا بردن قدرت خرید و ورود به معاملات با سود بالاتر مانند معاملات مارجین و معاملات فیوچرز است.
مزایای توکن های لوریج دارمزایای این توکن ها عبارتند از: چندبرابر کردن سود در معاملات، سهولت در استفاده برای کاربران، تعدیل شدن روزانه توکن ها و در نتیجه نداشتن خطر لیکوئید شدن برای کاربران.
معایب توکن های لوریج دارمعایب این توکن ها عبارتند از: احتمال ضرر چندبرابری، نامناسب بودن آن ها برای سرمایه گذاری بلندمدت.

آموزش معامله با leveraged token

معامله توکن های لوریج دار در صرافی های مختلف با نمادهایی متفاوت نشان داده می شوند. این توکن ها در صرافی بایننس با عبارت های UP و DOWN در جلوی نماد توکن قابل تشخیص هستند. در صرافی کوکوین توکن های اهرم دار را با حروف L و S که به ترتیب حروف اول LONG و SHORT هستند نمایش داده می شوند. نحوه معامله این توکن ها را به صورت جداگانه در معرفی توکن های هر صرافی در گفته های پیشین بررسی کردیم.

این سبک توکن ها چگونه کار می کنند؟

این توکن‌ ها مانند دیگر توکن‌ ها در بازار‌ ارزهای دیجیتال معامله می‌ شوند تنها با این تفاوت که کاربر را در معرض لوریج قرار می‌دهد. اجازه دهید کاربرد توکن های اهرم دار را با یک مثال بیان کنیم. فرض می کنیم شما قصد دارید معامله لانگ خرید اتریوم با سرمایه 100 دلار انجام دهید، به این منظور شما 100 دلار سرمایه خود را وارد معامله می کنید و ارائه دهنده توکن یا همان صرافی یک پوزیشن لانگ با ارزش 300 دلار (اهرم یا لوریج 3) را برای شما باز می کند. حال اگر بخواهید معامله خود را لغو کنید، صرافی پوزیشن شما را می بندد و 100 دلار شما را پس می دهد.

توکن های لوریج دار چگونه بالانس خود را نگه می دارند؟

توکن های لوریج دار چگونه بالانس خود را نگه می دارند؟

اکنون می‌خواهیم بدانیم که توکن های اهرم دار چگونه موازنه خود را حفظ می کنند تا به لوریج هدف برسند؟ صرافی های ارائه دهنده این توکن ها هر روز در ساعتی مشخص به وقت جهانی اقدام به انجام موازنه و ایجاد تعادل مجدد می کنند. به این معنی که به انجام خرید و فروش دارایی ها در بازارهای آتی دائمی پرداخته تا به لوریج هدف آن روز برسند.

در صورتی که به سود برسند با سرمایه گذاری آن سود، لوریج خود را بالا می برند. در صورتی که ضرر کنند با فروش مقداری از پوزیشن خود لوریج را پایین می آورند. حال در صورتی که لوریج هدف بسیار بیشتر از لوریج مورد انتظار باشد، توکن ها به صورت اتوماتیک دوباره موازنه را انجام می دهند و در نتیجه خطر نقد شدن دارایی ها بسیار پایین می آید. این امر باعث محافظت دارایی ها در برابر نوسانات شدید بازار می شود.

پس این توکن ها در حالت عادی یک بار در روز کار حسابرسی و بالانس را انجام می دهند، اما در مواقعی که بازار نوسانات شدید را تجربه می کند و برای جلوگیری کردن از نقد شدن دارایی ها این تعداد افزایش می یابد. پس تفاوت ساز و کار این توکن های اهرم دار با توکن های دیگر در هنگام نوسانات بسیار شدید بازار است.

آیا لوریج همان اهرم است؟

لوریج (Leverage) در لغت به معنای اهرم نیرو است و در بازارهای مالی به امکان یا قدرتی اطلاق می شود که با آن معامله گران می توانند چندبرابر سرمایه اصلی خود را در معاملات وارد کنند. این اهرم نیرو را در بازارهای مالی با نام اهرم می شناسند که در واقع با مفهوم لوریج یکی می باشد.

چگونه می توان از اهرم ها سود بالا تری بدست آورد؟

در استفاده از اهرم در معاملات هر چه اهرم بیشتری برای معامله خود در نظر بگیرید سود بیشتری نصیب شما خواهد شد. اما همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید همان‌ قدر که این احتمال وجود دارد که با معامله یک توکن اهرم دار سود چند برابری کسب کنید، احتمال ضرر کردن شما در معاملات نیز به همان نسبت بیشتر خواهد بود پس در تعیین میزان اهرم معامله خود احتیاط کنید.

تحلیل توکن های لوریج دار

توکن های لویج دار روشی جذاب برای کسب سودهای چندبرابری از افزایش و یا کاهش قیمت های بازار ارزهای دیجیتال می باشند. این توکن ها برای استفاده معامله گرانی که سرمایه اندکی داشته و هنوز مهارت لازم را برای استفاده از بازارهای فیوچرز کسب نکرده اند به وجود آمد. با این هدف که به جای انجام معاملات فیوچرز و از دست دادن سرمایه خود در کوتاه مدت از این توکن ها استفاده کنند. البته این به این معنی نیست که این توکن های اهرم دار هیچ ریسکی ندارند. اما با به دست آوردن مقداری تجربه و کسب آموزش لازم می توان این ریسک را کاهش داد.

آیا استفاده از اهرم ها می تواند سرمایه ما را صفر کند؟

صفر شدن سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال تحت عنوان لیکوئید شدن شناخته می شود. در واقع لیکوئید شدن به مفهوم صفر شدن دارایی هاست که در بازار فیوچرز زیاد اتفاق می افتد. خطر لیکوئید شدن در استفاده از توکن های لوریج دار وجود ندارد اما این امکان وجود دارد که سرمایه شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در بازارهای فیوچرز در صورت پیش نرفتن بازار در جهت پیش بینی شما در نقطه لیکوئید صرافی برای جبران ضرر خود تمام سرمایه اولیه شما را بر می دارد. در توکن های لوریج دار با انجام ساز و کار بالانس در هنگام نوسانات شدید بازار جلوی ضرر 100 درصدی و لیکوئید شدن شما از بین می رود.

معامله ساده و مارجین چیست و چه ارتباطی با توکن لوریج دار دارد؟

معامله ساده و مارجین چیست و چه ارتباطی با توکن لوریج دار دارد؟

به طور کلی معاملات در بازارز ارزهای دیجیتال به سه روش انجام می گیرند. در ادامه به بررسی این سه روش می پردازیم:

 • معاملات معمولی یا اسپات که همان معاملات ساده یا خرید و فروش ساده رمزارزها در صرافی است.
 • معاملات مارجین که تحت عنوان معاملات اهرمی نیز شناخته می شوند و به این صورت هستند که شما برای انجام معامله چندبرابر سرمایه اولیه خود از صرافی پول قرض می گیرید یا به عبارت دیگر وام می گیرید. در این حالت صرافی سرمایه اولیه شما را به عنوان وثیقه پیش خود نگاه می دارد تا در صورت ضرر دهی معامله شما میزان قرض خود را از روی آن برداشت کند. اگر ضرر شما بیشتر از مقدار سرمایه اصلی تان باشد صرافی تمام سرمایه شما را برداشته و اصطلاحا لیکوئید می شوید.
 • معاملات بازار مشتقه (Derivatives) که شامل دو بازار فیوچرز و آپشن می شود. این بازارها برای معامله گران حرفه ای و با اهرم های بالا تا 125 برابر سرمایه اولیه کاربرد دارد.

ایده توکن های لوریج دار طی چند سال اخیر و با ورود معامله گران تازه کار به بازارهای فیوچرز و از دست رفتن سرمایه آن ها پیاده شد. این ایده اولین بار در صرافی FTX به دلیل پیچیدگی های معاملات فیوچرز برای افراد مبتدی اجرا شد و به دلیل موفقیت خیلی زود در صرافی های بزرگ دیگر مانند بایننس و کوکوین نیز اجرایی شد.

آیا استفاده از لوریج فقط در فیوچرز ممکن است؟

کاربرد لوریج یا اهرم تنها در معاملات بازار فیوچرز وجود ندارد. در حال حاضر اهرم در سه دسته از معاملات وجود دارد که عبارتند از:

 • معاملات فیوچرز یا آتی: در فیوچرز معامله طبق یک قرارداد بدون درگیر شدن اصل سرمایه انجام می گیرد. در معاملات فیوچرز از اهرم 1تا 125 می توانید استفاده کنید. این معاملات هم در ریزش بازار و هم در رشد بازار قابل اجرا هستند.
 • معاملات مارجین: در این نوع معامله که فقط از رشد بازار می توان سود کسب کرد، اهرم ضریبی است که سرمایه اصلی شما را چندبرابر می کند تا با سرمایه بیشتری وارد معامله شوید.
 • توکن های لوریج دار: این توکن ها که دارای دو نوع صعودی (لانگ) و نزولی (شورت) می باشند که امکان کسب سود در صعود و نزول بازار را فراهم می کنند. اهرم در این معاملات سود یا زیان شما را چندبرابر می کند.

سوالات متداول

توکن لوریج دار چیست؟

این توکن ها روشی برای کسب سودهای چندبرابری از افزایش و یا کاهش قیمت های بازار ارزهای دیجیتال می باشند.

لوریج چیست؟

لوریج (Leverage) یا اهرم ضریبی است برای چند برابر کردن سرمایه شما در خرید ارزهای دیجیتال یا به عبارت دیگر نوعی وام گرفتن با هدف بالا بردن قدرت خرید و ورود به معاملات با سود بالاتر مانند معاملات مارجین و معاملات فیوچرز است.

آیا توکن های لوریج دار لیکوئید می شوند؟

خطر لیکوئید شدن در استفاده از توکن های لوریج دار وجود ندارد اما این امکان وجود دارد که سرمایه شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

لیکوئید شدن چیست؟

در واقع لیکوئید شدن به مفهوم صفر شدن دارایی هاست که در بازار فیوچرز زیاد اتفاق می افتد.

توکن های Up , Down چیست؟

توکن های لوریج دار در صرافی بایننس با این عبارات در جلوی نماد توکن قابل تشخیص هستند. UP برای توکن هایی که با خرید آن ها در صورت افزایش قیمت سود چندبرابری و DOWN برای توکن هایی که با خرید آن ها در صورت کاهش قیمت سود چندبرابری کسب خواهید کرد.

توکن های Long , Short چیست؟

توکن های لوریج دار درصرافی کوکوین با حروف L و S در جلوی نماد توکن قابل تشخیص هستند. L ابتدای کلمه LONG به توکن های صعودی و S ابتدای کلمه SHORT به توکن های نزولی لوریج دار اشاره دارد.

مزایای توکن های اهرم دار چیست؟

مزایای این توکن ها شامل چندبرابر کردن سود در معاملات، سهولت در استفاده برای کاربران، تعدیل شدن روزانه توکن ها و در نتیجه نداشتن خطر لیکوئید شدن برای کاربران است.

معایب توکن های اهرم دار چیست؟

معایب این توکن ها احتمال ضرر چندبرابری، نامناسب بودن آن ها برای سرمایه گذاری بلندمدت می باشد.

توکن های لوریج دار چگونه توازن و بالانس خود را حفظ می کنند؟

صرافی های ارائه دهنده این توکن ها به انجام خرید و فروش دارایی ها در بازارهای آتی دائمی پرداخته تا به لوریج هدف آن روز برسند.

توکن های لوریج چگونه کار می کنند؟

این توکن‌ها مانند دیگر توکن‌ها در بازار‌ ارزهای دیجیتال معامله می‌شوند اما با این تفاوت که کاربر را در معرض لوریج قرار می‌دهد.

توکن های لوریج دار در صرافی بایننس کدام ها هستند؟

توکن های لوریج دار در صرافی بایننس به صورت توکن های Up و DOWN در بازار اسپات این صرافی قابل دسترس هستند. بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، آدا و … از توکن های لوریج دار این صرافی هستند.

توکن های لوریج دار در صرافی کوکوین کدام ها هستند؟

توکن های لوریج دار در کوکوین به صورت توکن های Long , Short در سربرگ ETF یا Derivatives و در قسمت Leverage tokens قابل استفاده هستند. بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین، ریپل و … از توکن های لوریج دار این صرافی هستند.

آیا توکن لوریج دار فقط در بازار فیوچرز استفاده می شود؟

از لوریج یا اهرم علاوه بر فیوچرز، در معاملات مارجین و توکن های لوریج دار نیز استفاده می شود.

روش کسب سود بیشتر از اهرم چگونه است؟

به طور کلی هر چه اهرم بیشتری در معاملات خود استفاده کنید، به این معنی است که سود خود را با مقدار بیشتری چند برابر می کنید. اما همانطور که در صورت سوددهی معامله، سود بیشتری نصیبتان خواهد شد در صورت ضررده بودن معامله نیز ضرر بیشتری متحمل خواهید شد.

میزان اهرم یا لوریج چقدر است؟

مقدار لوریج یا اهرم در هر صرافی متفاوت است اما به طور کلی نسبت آن از 3 و 5 برابر تا 100 برابر قابل انجام است.

امتیاز دهید
sheida

sheida

شیدا حقی فوق لیسانس زبان و تولید کننده محتوا در سایت ارزهای دیجیتال بیستکس هستم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها