تبلیغات
تفاوت مارجین و فری مارجین از زبان فعالان حوزه اقتصادی ایران مقالات آموزشی

تفاوت مارجین و فری مارجین در چیست؟

 • توسط sheida
 • 22 دقیقه

در این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس سعی ما بر این است تا شما را با تفاوت مارجین و فری مارجین آشنا کنیم. بسیاری از ما حداقل یک بار برای رفع نیاز های پولی به سراغ وام بانکی رفته ایم. وام بانکی یکی از مرسوم ترین شیوه های تامین مالی است. اگر به دنبال سرمایه گذاری باشید با گرفتن وام می توانید با قدرت بیشتری وارد بازار کسب و کار شده و متعاقب آن سود بیشتری از کسب وکار خود کسب کنید. حال اگر به عنوان یک سرمایه گذار حرفه ای به دنبال سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال هستید، خوب است بدانید که می توانید در این بازار هم به وسیله گرفتن وام بیشتر از حجم سرمایه تان معامله کنید. اما این کار چطور امکان پذیر است؟

معاملات مارجین همان جواب سوال شماست. تفاوت مارجین و فری مارجین در این است که مارجین در واقع به شما به عنوان یک معامله کننده این امکان را می دهد که با پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود وارد معامله خرید ارز دیجیتال و فروش رمز ارز شوید. این پول بیشتر را به صورت قرض از صرافی دریافت کرده و مالک آن نمی باشید، بلکه فقط می توانید ارزش این دارایی را معامله کنید. با این حساب آیا می‌ توان گفت معاملات مارجین می‌تواند باعث سودآوری بیشتر شود؟

بله درست است که معاملات مارجین بسیار جذاب بوده و باعث افزایش سود آوری می شود. اما همواره به یاد داشته باشید که فقط کسانی که به اصول حرفه ای معامله گری تسلط کامل دارند دست به این معاملات بزنند. زیرا این امکان نیز وجود دارد که کل سرمایه شخص را نابود کند.

تفاوت مارجین و فری مارجین در چیست؟

تفاوت مارجین و فری مارجین در چیست؟

برای پی بردن به تفاوت مارجین و فری مارجین باید بدانید که در معاملات مارجین صرافی در یک پوزیشن یا معامله مقداری از پول را به عنوان وثیقه نگهداری می کند، که این مقدار را نمی توانید وارد معاملات کنید. به این قسمت مارجين (margin) یا حاشیه اطمینان می گویند. مارجین آزاد (free margin) مقدار پولی است که در معاملات درگیر نیست. در این صورت در حالتی که شما هیچ پوزیشن بازی نداشته باشید هیچ مقدار پولی از حسابتان در مارجین استفاده نشده است، بنابراین همه پولی که در اکانتتان دارید آزاد است.

حال فرض کنید که شما یک حساب 2000 دلاری با تعدادی پوزیشن باز که در مجموع با مارجین 1000 دلار است، دارید. در این حالت با فرض اینکه معاملات شما در 400 دلار سود باشد، بنابراین اکوئیتی حساب شما مساوی است با میزان بالانس یعنی 2000 دلار به علاوه 400 دلار یعنی در مجموع 2400 دلار.

برای محاسبه مارجین آزاد کافی است 2400 دلار را منهای 1000 دلار مارجین درگیر شما کنیم. پس شما 1400 دلار مارجین آزاد خواهید داشت که می توانید بخشی از آن را حتی برداشت کنید یا برای بازکردن معاملات دیگر صرف کنید و یا برای پوشش ضرر در معاملات فعلی در همان حساب استفاده کنید.

 چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از مارجین استفاده شود؟

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از مارجین استفاده شود؟

قبل از اینکه در بازار ارزهای دیجیتال از این شیوه معاملاتی استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید درک دقیق و درستی از نحوه کارکرد حساب معاملاتی و استفاده از مارجین دارید. اگر معامله گری هستید که می توانید با استفاده از استراتژی های انتخابی خود همواره از بازار سود بگیرید، احتمالا به راحتی می توانید از معاملات مارجین استفاده کنید.

اما برای استفاده از معاملات مارجین قبل از هر چیز باید بدانید که با توجه به پتانسیل شدید ضرر و زیان موجود در این معاملات تعداد محدودی از صرافی ها این معاملات را ارائه می دهند. آن هم در صورتی که شروطی را که صرافی برای واجد شرایط بودن آن ها تعیین می‌کند دارا باشید. بنابراین تمام معامله گران با توجه به بستر معاملاتی خود می‌ توانند از این معاملات بهره بگیرند.

 • کریپتو چیست و گرفتن وام کریپتو چگونه است؟ کلیک کنید تا بدانید.
چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از فری مارجین استفاده شود؟

چه زمانی بهتر است در بازار کریپتو از فری مارجین استفاده شود؟

تا اینجا حتما متوجه شدید که معاملات مارجین نسبت به معاملات عادی و اسپات از مخاطرات و ریسک بیشتری برخوردار است اما با تسلط بر عوامل تاثیرگذار و تحلیل قیمت با استفاده از اهرم ها این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید سود قابل ملاحظه ای کسب کنید.

اما در صورتی که یک معامله گر مبتدی علاقه مند به معاملات مارجین هستید و البته همواره در حال آموزش و کسب تجربه می توانید با در نظر گرفتن نکات زیر زیان استفاده از معاملات مارجین را به حداقل برسانید.

 • این کار را با کوچک ترین اهرم ها آغاز کنید تا هم موفق به درک مفهوم معاملات مارجین شوید و هم در صورت زیان کل سرمایه خود را از دست ندهید.
 • برای این که لیکوئید یا مارجین کال نشوید، برای تمام معاملات خود حد ضرر قرار دهید.
 • سعی کنید هر لحظه نظاره گر موقعیت معاملاتی خود باشید تا در صورتی که بازار بر خلاف پیش بینی های شما حرکت کرد، بتوانید عکس العمل مناسبی در قبال آن انجام داده و سرمایه خود را حفظ کنید.

حال که با مفهوم و تفاوت مارجین و فری مارجین در معاملات مارجین آشنا شدید، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت این نوع از معاملات با معاملات فیوچرز در چیست؟

برای پی بردن به تفاوت مارجین و فیوچرز اجازه بدهید تا به تعریفی کلی از معاملات فیوچرز (futures) بپردازیم. در حالت کلی معاملات در بازار های مالی به دو صورت اسپات و فیوچرز انجام می شوند. در معاملات اسپات که به نام معاملات یک طرفه نیز خوانده می شوند و شما تنها در صورت رشد بازار به سود خواهید رسید.

اما در معاملاتی که با نام فیوچرز یا دو طرفه خوانده می شوند هم از بالا رفتن و هم از پایین آمدن قیمت می توانید سود کسب کنید. بدین صورت که شما می توانید با توجه به اطلاعاتی که از اخبار مختلف به دست آورده‌اید، قیمت را در آینده رمزارز حدس بزنید.

در واقع معامله گرانی که از مارجین در خرید و یا فروش رمز ارز خود استفاده می کنند، در قالب معاملات اسپات اینکار را انجام می دهند. به طور خلاصه تفاوت مارجین و فیوچرز این است که در دو بازار متفاوت انجام می شوند. شاید بخواهید بدانید کدام بهتر است. مارجین یا فیوچرز؟

بعد از در نظر گرفتن دانش اقتصادی و قدرت تحلیل اگر موجودی حساب قابل قبولی دارید، شاید فیوچرز گزینه مناسب تری برایتان باشد. در عوض اگر سرمایه کافی برای شروع معامله ندارید، معاملات مارجین گزینه مناسب تری برای شماست.

چگونه در انتخاب بهترین فری مارجین درست عمل کنیم؟

چگونه در انتخاب بهترین فری مارجین درست عمل کنیم؟

اگر تصمیم به استفاده از مارجین در معاملات خود گرفته اید، لازم است تا با مفاهیم مرتبط با این نوع معامله بیشتر آشنا شوید. با ادامه این مقاله با بیستکس همراه باشید.

 1. بالانس (balance)
 2. سود خالص یا اکوئیتی (equity)
 3. اهرم یا لوریج (leverage)
 4. سطح مارجین (margin level)

بالانس

وقتی شما برای شروع معامله گری اقدام به باز کردن حساب در یک صرافی می کنید، پس از تایید حساب شما توسط آن صرافی می توانید پول خود را به حساب صرافی واریز کنید. این همان مفهوم بالانس در حساب شماست که نشان دهنده این است که با چه مقدار سرمایه می توانید شروع به معامله کنید.

بالانس در واقع موجودی حساب معاملات شما که تنها شامل معاملات تکمیل شده و نه باز است، می باشد. بالانس حساب شما با عملیاتی چون باز کردن یا شروع یک معامله، انجام برداشت یا واریز تغییر می کند.

اکوئیتی

اکوئیتی میزان دارایی شما در حال حاضر در معاملات باز و بسته می باشد. به عبارت دیگر اکوئیتی برابر است با بالانس حساب به علاوه تمام سود و زیان های معاملات باز شما. پس با توجه به میزان سود یا زیان شما در معاملات مقدار اکوئیتی حساب شما تغییر خواهد کرد.

لوریج

معاملات مارجین با نام معاملات اهرمی نیز شناخته می شوند. در شروع مقاله مارجین و فری مارجین به زبان ساده مورد بررسی قرار گرفت. در توضیح مارجین گفتیم که به شما این امکان را می دهد که با پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود وارد معامله شوید.

مقدار این پول بیشتر بر اساس ضریبی که همان اهرم یا لوریج است مورد محاسبه قرار می گیرد. در معاملات مارجین، لوریج با نسبت های 1:50 و یا 1:100 و … مورد استفاده قرار می گیرد. این نسبت ها به این معنی است که ارزش سرمایه اولیه شما یا قدرت پول شما 50 برابر یا 100 برابر می شود.

برای این که بتوانید از اهرم یا لوریج به خوبی بهره ببرید، در ابتدای کار با ضریب اهرم های کمتر وارد معامله شوید. شاید عده ای قبل از شناخت کامل این مفهوم به تفاوت میان لات و لوریج پی نبرده باشند. در بازار فارکس معاملات در مقادیر مشخصی انجام می شوند که واحد تعیین شده برای اندازه گیری حجم معاملات، لات می باشد. اندازه استاندارد یک لات معادل 100000 واحد از ارز پایه می باشد.

مارجین لول

درک کردن مفهوم مارجین لول دارای اهمیت بسیار زیادی است زیرا در واقع صرافی یا کارگزاری با توجه به این درصد به شما به عنوان یک معامله گر اجازه معامله را می دهد. این درصد با تقسیم میزان اکوئیتی حساب شما بر مارجین و ضرب کردن حاصل آن در عدد 100 محاسبه می گردد.

به عنوان یک مثال درحسابی با بالانس حساب 2000 دلار با باز کردن یک معامله و ضرردهی آن به مقدار 400 دلار با کم کردن 400 دلار از 2000 دلار به عدد 1600 دلار می رسیم که همان میزان اکوئیتی حساب فوق می باشد. حال برای محاسبه مارجین لول این مقدار را بر مقدار مارجین حساب که در مثال ما 1000 دلار بود تقسیم و حاصل را در عدد 100 ضرب می کنیم.

در نهایت به عدد 160 می رسیم که همان عدد مارجین لول ماست. هر بروکر یا کارگزاری مارجین لول خاص خود را دارد اما معمولا مارجین لول صد در صد به عنوان محدودیت در نظر گرفته می شود. این محدودیت در معاملات مارجین با عنوان مارجین کال (margin call) شناخته می شود که در ادامه بیشتر با این محدودیت آشنا خواهیم شد.

چگونه از مارجین و فری مارجین استفاده کنیم؟

چگونه از مارجین و فری مارجین استفاده کنیم؟

برای بسیاری از معامله گران که در ابتدای راه سود بردن از بازار ارزهای دیجیتال هستند این سوال بوجود می آید که در معاملات خود چگونه از مارجین و فری مارجین استفاده کنیم تا به سودآوری بیشتر برسیم.

باز هم می رسیم به تفاوت مارجین و فری مارجین در ورود به معاملات مارجین پول شما به دو بخش تقسیم خواهد شد، یکی قسمتی از پول است که با نام مارجین شناخته شده به عنوان وثیقه نزد کارگزاری نگهداری می شود و نمی توانید از آن در انجام معامله استفاده کنید.

دیگری قسمتی از پول با نام مارجین آزاد یا فری مارجین که بخشی است که در معاملات مورد استفاده قرار می دهید. شما براساس لوریج یا اهرم مورد استفاده مشخص می کنید که با چه مقدار افزایش سرمایه اولیه خود می توانید وارد معامله شوید.

میزان حداقل یا حداکثر لوریج تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار می گیرد. اما این نکته ضروری است که در نظر داشته باشید که درست است که اهرم یا لوریج شما را با قدرت بیشتری وارد معاملات می کند اما به همان نسبت میزان ریسک و خطر معامله را نیز افزایش می دهد.

میزان بالای اهرم باعث می شود تا شما با مقدار پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود به انجام معاملات بپردازید و این مقدار پول بیشتر سود و همین طور ضرر بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

همان طور که در گفته های قبلی به آن پرداخته شد، بهتر است اگر در اوایل کار هستید و هنوز تجربه و مهارت کافی در معامله کسب نکرده اید از اهرم کمتری استفاده کنید که 10، 25 و یا 50 می تواند عدد مناسبی باشد.

جدول اطلاعات

برای درک بهتر تفاوت مارجین و فری مارجین با مفاهیم موجود در این حوزه آشنا شدید. حال برای جمع بندی بهتر این مفاهیم به طور مختصر به توضیح هر کدام از آن ها در جدول زیر می پردازیم:

موضوع تفاوت مارجین و فری مارجین
مفهوم مارجینمقداری از پول که به عنوان وثیقه نگهداری می شود و نمی توانید وارد معاملات کنید.
مفهوم فری مارجین مقدار پول آزادی است که در معاملات درگیر نیست.
بالانس در معاملات مارجینموجودی حساب معاملات شما که نشان می دهد با چه مقدار سرمایه می توانید شروع به معامله کنید.
اکوئیتی در معاملات تفاوت مارجین و فری مارجین بالانس حساب به علاوه تمام سود و زیان های معاملات باز شماست.
اهرم در مارجین و فری مارجیندرصدی که صرافی با توجه به این درصد به شما به عنوان یک معامله گر اجازه معامله را می دهد.
فرمول محاسبه فری مارجین چیست؟

فرمول محاسبه فری مارجین چیست؟

امید است مفاهیمی که تا این قسمت با آن آشنا شدید بتواند به شما برای استفاده از معاملات مارجین کمک کرده باشد و سوالات شما درباره تفاوت مارجین و فری مارجین را رفع کرده باشد. با توجه به توضیحاتی که در مورد این نوع معاملات ارائه شد، پی بردید که بخشی که می توانید از آن در انجام معامله استفاده کنید، میزان فری مارجین حساب شماست. فری مارجین با یک فرمول بسیار ساده محاسبه می شود، بدین ترتیب که فری مارجین برابر است با اکوئیتی منهای مارجین معامله های باز.

میزان اکوئیتی نیز همانطور که گفتیم برابر است با بالانس به علاوه سود و یا منهای ضرر معامله های باز شما. پس اکوئیتی حساب شما با توجه به میزان سود و ضرر شما در معاملات متغیر خواهد بود. در نتیجه تغییر اکوئیتی میزان فری مارجین نیز تغییر می کند.

شاید در ابتدای کار درک تفاوت مارجین و لوریج برای شما دشوار باشد اما با توجه به اهمیت و نقشی که این مفاهیم در معاملات دارند، سعی داریم تا جای ممکن با قرار دادن این مفاهیم در کنار هم شما را بیشتر با تفاوت مارجین و لوریج آشنا کنیم.

لوریج یا اهرم وسیله ای است که کارگزار برای این که معامله گر بتواند با پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود وارد معاملات شود، در اختیار شما قرار می دهد. حال آنکه میزان مارجین بر اساس لوریج مورد محاسبه قرار می گیرد.

آیا مارجین و فری مارجین در فارکس و ارز دیجیتال با هم تفاوت دارد؟

در ابتدا لازم است که با این دو بازار یعنی فارکس و بازار ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید. فارکس (Forex) بازار تبادل ارزهای خارجی است که نام آن از حروف ابتدایی عبارت Foreign Exchange Market گرفته شده است. فارکس بزرگ ترین بازار مالی دنیا بوده که علاوه بر ارزهای خارجی موارد دیگری چون طلا، نفت و سهام های کشور آمریکا نیز در آن مورد معامله قرار می گیرد.

بازار ارز دیجیتال، بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. نام هایی چون بیت کوین، اتریوم، تتر، ریپل حتی اگر در بازار ارز دیجیتال فعالیت نداشته باشید حتما به گوش شما خورده است.

باید متوجه این موضوع باشید که آن چیزی که در معاملات مارجین ایجاد جذابیت می کند، لوریج یا اهرم است. ضریبی که به شما این امکان را می دهد تا با پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود وارد معاملات شوید. چه این معاملات در قالب ارزهای دیجیتال باشد، چه در بازار فارکس. پس در واقع اهرم یک راه جذب سرمایه معامله گر در بازار های مالی است که معامله گر را به طمع سود بیشتر به خرید و فروش در بازار می کشاند.

آموزش مارجین و فری مارجین را از کجا دنبال کنیم؟

برای دنبال کردن آموزش درباره معاملات مارجین ابتدا نیاز بود تا با مفاهیم اساسی در معاملات مارجین آشنا شوید، اما بهترین راه برای کسب مهارت بیشتر این است که خود نیز به دنبال کسب تجربه در این حوزه باشید. اگر خود را فردی می دانید که می توانید با اتکا و اطمینان به استراتژی های خود از بازار سود بگیرید، در کنار این توانایی با بهره بردن از آموزش های مورد اطمینان که امروز تعداد آن ها نیز کم نیست به معاملات سودآورتری بپردازید.

تفاوت مارجین و فری مارجین از زبان فعالان حوزه اقتصادی ایران

می توانید برای دریافت آموزش های مناسب در زمینه معاملات مارجین از آموزش های افراد مورد اطمینانی که در حوزه بازار های مالی فعالیت دارند استفاده کنید.

محمد حسینی

یکی از اساتید فعال در زمینه ارزهای دیجیتال محمد حسینی است که در وبلاگ خود با نام حسینی فایننس با ارائه ویدیوهای آموزشی، مسیرهای درست کسب درآمد و سرمایه‌ گذاری در بازار های مالی و ارزهای دیجیتال را به علاقه مندان این حوزه معرفی می کند.

محمد هلاکوئی

همان طور که احتمالا می دانید محمد هلاکوئی یکی از فعالان اقتصادی قدیمی در حوزه ارزهای دیجیتال است که مطالبی را در زمینه تفاوت مارجین و فری مارجین در پیج اینستا و در وبلاگ آموزشی خود منتشر کرده است که می توانید از آن ها بهره ببرید.

احمد کلاته

یکی دیگر از فعالان کسب و کار اینترنتی که 10 سال است که در این حوزه فعالیت می کند، احمد کلاته است. او در وبلاگ خود دوره های آموزشی و مقالات متعددی در این زمینه منتشر کرده که به راحتی می توانید مورد استفاده قرار دهید.

علی حاجی محمدی

علی حاجی محمدی، مشاور و کارآفرین حوزه کسب و کارهای اینترنتی است که در زمینه ارزهای دیجیتال نیز مقالات مفیدی در وبلاگ خود منتشر می کند.

کالج اسپارک

گروه کالج اسپارک که به عنوان مجموعه‌ای قوی تشکیل شده از تحلیل‌ گران حرفه‌ ای در زمینه بازار های مالی به برگزاری دوره های صفر تا صد فارکس و ارزهای دیجیتال می پردازد، با ارائه جدید ترین اخبار بازار رمز ارزها و مقالات آموزشی پیرامون بازار های مالی کمک شایانی به علاقه مندان در این حوزه می کند.

دانستن تفاوت مارجین و فری مارجین برای افراد مبتدی لازم است؟

تریدر های تازه کار همواره باید به این نکته توجه داشته باشند که به علت سختی هایی که در انجام یک معامله مارجین سودده و داشتن پتانسیل ضرر و زیان در کنار سوددهی وجود دارد، این نوع معامله نسبت به معاملات عادی، حرفه ای تر بوده و از ریسک بیشتری برخوردار است.

حتی با وجود توانایی شما در انجام معاملات ممکن است بازار براساس پیش بینی های شما حرکت نکند. اما برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای سعی کنید همواره به دنبال آموزش مهارت های جدید در بازار باشید.

چه زمانی کال مارجین می شویم؟

یکی دیگر از مفاهیم مرتبط با معاملات مارجین، کال مارجین (margin call) می باشد. برای این که بدانیم چه زمانی کال مارجین می شویم باید بدانیم مارجین لول چیست؟ equity در فارکس چیست؟ مارجین لول یا سطح مارجین را به عنوان یکی از مفاهیم مرتبط با معاملات مارجین در بالا مورد بررسی قرار دادیم.

گفتیم که با تقسیم میزان اکوئیتی حساب شما بر مارجین و ضرب آن عدد در 100 به درصدی می رسیم که سطح مارجین نامیده می شود. به طور معمول سطح مارجین صد در صد به عنوان محدودیت در نظر گرفته می شود. با این مقدار مارجین لول احتمال اینکه فری مارجین منفی شود از بین می رود. این محدودیت در معاملات مارجین با عنوان مارجین کال (margin call) شناخته می شود.

اما این محدودیت نشانه چیست؟ وقتی سطح کال مارجین صد در صد برای حساب شما اتفاق می افتد، یعنی معامله شما ضررده شده، اکوئیتی و مارجین حساب شما با هم برابر شده است. پس این محدودیت سطح می خواهد به شما اطلاع دهد که معامله شما در حال ضرردهی است.

در صورتی که این روند ضرردهی ادامه پیدا کند، کارگزار اقدام به بستن معاملات ضررده شما خواهد کرد. این محدودیت سطح استاپ اوت می باشد.

در واقع تفاوت بین مارجین کال و استاپ اوت فارکس در این است که وقتی شما مارجین کال می شوید، فقط کارگزار به شما هشدار می دهد که به محدوده ریسک نزدیک شده اید اما در صورت ادامه ضرردهی معاملات و پیش رفتن بازار بر خلاف معاملات شما به سطح استاپ اوت می رسید که باعث بسته شدن معاملات شما توسط کارگزار خواهد شد. کارگزار برای جلوگیری از ضرر بیشتر از پولی که در حساب شماست، اقدام به بستن معاملات شما می کند.

اگر به دنبال این هستید که بتوانید به راهی سریع برای محاسبه مارجین مورد نیاز برای باز کردن یک معامله برسید، می توانید از ماشین حساب محاسبه مارجین استفاه کنید. این وسیله منحصر به فرد به شما این امکان را می دهد تا به حداقل میزان موردنیاز برای باز کردن و حفظ معامله جدید دست بیاید. برای استفاه از ماشین حساب محاسبه مارجین کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 • انتخاب گروه ابزار
 • انتخاب دقیق ابزار مورد معامله شما
 • انتخاب میزان لوریج یا اهرم موردنظر
 • تعیین حجم معامله مورد نظر
 • و فشار دادن دکمه محاسبه

سوالات متداول

معامله مارجین چیست؟

معاملات مارجین به شخص معامله کننده این امکان را می دهد که برای خرید و فروش رمز ارز با پول بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود وارد معامله شود.

فرمول محاسبه فری مارجین چیست؟

تفاوت اکوئیتی حساب و مارجین معاملات باز شما و به عبارتی میزان پول قابل استفاده برای باز کردن معاملات جدید می باشد.

آیا مارجین می‌تواند باعث سودآوری بیشتر برای ما شود؟

بله. سودآور بودن معاملات مارجین به این دلیل است که شما اگر با سرمایه بیشتری وارد معاملات شوید و به طور قطع می توانید سود بیشتری کسب کنید.

تفاوت اکوئیتی و بالانس حساب چیست؟

بالانس مقدار پولی است که در حسابتان دارید. زمانی که هیچ معامله بازی ندشته باشید، بالانس و اکوئیتی حساب شما با هم برابر می باشد. اکوئیتی برابر بالانس حساب به علاوه مقدار متغیر سود یا ضرر معامله های باز می باشد.

بین معاملات مارجین و فیوچرز کدامیک بهتر است؟

در واقع معاملات مارجین نوعی از معاملات است که در آن از ضریب اهرم استفاده می شود، حال آنکه شما در معاملات فیوچرز نیز می توانید از این ضریب استفاده کنید. اگر سرمایه و دانش کافی برای شروع معامله ندارید، معاملات مارجین گزینه مناسب تری برای شماست.

اهرم یا لوریج چیست؟

اهرم یا لوریج ضریبی است که به منظور افزایش سرمایه شما در معاملات مورد محاسبه قرار می گیرد. در واقع شما با استفاده از این ابزار از کارگزاری وام می گیرید.

اهرم یا لوریج چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای اهرم می تواند آزادی عمل بیشتر در انجام معاملات و افزایش سودآوری باشد. معایب اهرم شامل ضرردهی بیشتر و نابودی سرمایه، کاربرد بیشتر در سرمایه گذاری های کوتاه مدت می باشد.

معاملات فیوچرز چیست؟

در حالت کلی معاملات در بازار های مالی به دوصورت اسپات و فیوچرز انجام می شوند. در معاملات اسپات شما تنها در صورتی که بازار رشد کند به سود خواهید رسید. اما در معاملات فیوچرز با حدس زدن قیمت رمزارز می توانید هم از بالا رفتن و هم از پایین آمدن قیمت سود کسب کنید.

فرمول محاسبه مارجین لول چیست؟

سطح مارجین یا مارجین لول نسبت اکوئیتی به مارجین می باشد که به صورت درصد نشان داده می شود.

کاربرد سطح استاپ اوت (Stop Out Level) چیست؟

در صورتی که مارجین لول به پایین تر از سطح مارجین کال برسد و بازار هم بر خلاف روند معاملات شما پیش برود، بروکر اقدام به بستن معاملات ضررده شما می کند. این محدودیت، سطح استاپ اوت نامیده می شود.

چرا زمانی که سطح مارجین به سطح استاپ اوت می رسد، بروکر اقدام به بستن معاملات می کند؟

در واقع بروکر این اجازه را به شما نمی دهد تا بیشتر از پولی که در حسابتان دارید متحمل ضرر شوید.

مارجین مورد نیاز برای انجام معامله چقدر است؟

برای محاسبه مارجین مورد نیاز برای باز کردن یک معامله می توانید از ماشین حساب محاسبه مارجین استفاه کنید.

لات در فارکس چیست؟

در بازار فارکس معاملات در مقادیر مشخصی انجام می شوند که واحد تعیین شده برای اندازه گیری حجم معاملات یا لات می باشد. اندازه استاندارد یک لات معادل 100000 واحد از ارز پایه می باشد.

تفاوت لات و لوریج چیست؟

لات در واقع یک واحد تعیین شده برای اندازه گیری حجم معاملات و لوریج نسبتی است که ارزش سرمایه اولیه شما یا قدرت پول شما را چند برابر می کند تا در انجام معاملات آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

آیا می توانیم بعد از دریافت اهرم اقدام به معامله نکنیم؟

بله. اما با توجه به اینکه شما وثیقه ای برای استفاده از این اهرم پرداخت کرده اید، بهتر است با استفاده از این فرصت به انجام معاملات سودآور بپردازید.

آیا می توان میزان لوریج را تغییر داد و چگونه؟

به منظور تنظیم لوریج حسابتان وارد کابینه شخصی شده در قسمت حساب های معاملاتی من روی شماره حساب مورد نظر کلیک، پس از باز شدن صفحه در مقابل گزینه لوریج، ویرایش را انتخاب کنید و به انتخاب لوریج مورد نظر خوداقدام کنید.

امتیاز دهید
sheida

sheida

شیدا حقی فوق لیسانس زبان و تولید کننده محتوا در سایت ارزهای دیجیتال بیستکس هستم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها