تبلیغات
UTXO مقالات آموزشی

UTXO چیست؟ مفهوم و 5 نکته مهم آن

  • توسط sara
  • 10 دقیقه

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار گسترده و پر از مفاهیم و اصطلاحات می باشد که برخی از آن ها ساده و کاربردی و برخی دیگر پیچیده و مفهومی می باشند. یکی از این اصطلاحات، واژه UTXO می باشد که به معنای خروجی خرج نشده تراکنش است. برای بسیاری از افراد این واژه یک واژه پیچیده و سخت می باشد که زیاد از آن سر در نمی‌ آورند.

البته باید گفت که دانستن این واژه فقط برای افزایش اطلاعات شما در زمینه ارزهای دیجیتال مفید می باشد و اطلاع از آن برای انجام معاملات در بازار هیچ ضرورتی ندارد. چرا که امروزه به لطف بهترین کیف پول ارز دیجیتال های پیشرفته و مدرن تمام فرآیندهای آن به صورت خودکار انجام می شود بدون آن که معامله گر متوجه انجام آن شود. پس با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

UTXO چیست و چه کاربردهایی دارد؟

UTXO اصطلاحی که در رابطه با ارز بیت کوین و سایر ارزهایی که مشابه آن ساخته شده‌ اند به کار برده می شود. به این معنی که UTXO به مقدار ارز دیجیتالی که از انجام یک تراکنش در حساب افراد باقی می ‌ماند گفته می‌شود که به معنای خروجی خرج نشده هر تراکنش می باشد. این UTXO ها فقط بخشی از یک مانده حساب نمی باشند بلکه بخش‌ های کوچک ‌تری از رمز ارزها می باشند که در فضایی به عنوان پایگاه داده ذخیره و نگهداری می‌شوند.

هر تراکنش بیت کوین با همین کوین هایی آغاز می ‌شود که در پایگاه داده یا در موجودی دفتر کل ذخیره شده است.UTXO ها همواره در حال پردازش هستند و وظیفه شروع و پایان هر تراکنش را برعهده دارد و مهمترین کاربرد آن ها جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن یا خرج کردن مضاعف در شبکه بیت کوین می باشد.

بلاکچین UTXO چیست؟

بلاکچین UTXO چیست؟

با بررسی مفهوم بلاک چین متوجه خواهید شد که بلاک چین از دو کلمه بلاک به معنای بلوک و چین به معنای زنجیره تشکیل شده است بنابراین ترکیب بلاک چین به معنای یک زنجیره از بلوک ها می باشد. هر یک از این بلاک ها هم یک ساختار ریاضی را شامل می شوند که در واقع جزئی از یک ساختار بزرگتر می باشند و این زنجیره از بلاک ها به همین صورت ادامه دارد تا اینکه به اولین بلاک ایجاد شده که همان بلاک جنسیس باشد می رسد.

UTXO ها که به معنای خروجی های خرج نشده هر تراکنش محسوب می ‌شوند که در پایگاه های داده ذخیره می‌ شوند. زمانی که یک تراکنش انجام شود از این خروجی ها استفاده می شود و هر میزان ارز از تراکنش باقی بماند دوباره در همان پایگاه داده ذخیره می شود. بنابراین این داده‌های خرج نشده به صورت زنجیره وار در دفتر کل پردازش می شوند و با از استفاده یک خروجی ورودی دیگر جایگزین آن می شود.

UTXO چگونه محاسبه می شود؟

UTXO چگونه محاسبه می شود؟

برای این که بهتر با روش محاسبه UTXO ها آشنا شوید با ذکر مثالی آن را برای شما بیان خواهیم کرد. تصور کنید شما در موجودی کیف پول خود ۴ بیت کوین ذخیره دارید و می خواهید ۱.۵ مقدار از آن را به حساب شخص دیگری انتقال دهید. ساختار بلاک چین بیت کوین و ارزهای مشابه آن به این شکل است که شما نمی ‌توانید دقیقاً همین مقدار ۱.۵ کوین را انتقال دهید، بلکه باید تمامی ۴ بیت کوین خود را خرج کنید و در مقابل با امضای دیجیتالی خود ۱.۵ به شخص مورد نظر انتقال دهید و ۲.۵ بیت کوین مابقی را به کیف پول خود بازگردانید که به این ارسال سرمایه باقیمانده به آدرس اول گفته می شود.

بنابراین هنگامی که تراکنش هایی در bitcoin صورت می گیرد دو UTXO به وجود می آید یکی UTXO که همان کوینی است که به دریافت کننده ارسال می شود و دیگر UTXO همان خروجی باقی مانده است که به کیف پول فرستنده باز می گردد و این همان خروجی خرج نشده می باشد. البته امروزه به خاطر وجود امن ترین کیف پول های مدرن معامله گران متوجه چنین فرآیند های نمی شوند چرا که تمامی آن تمامی این عملیات در پشت صحنه و توسط خود کیف پول انجام می شود.

جدول اطلاعات

از آن جایی که ممکن است عبارت UTXO برای شما کمی کیج کننده باشد، مفاهیم مرتبط با آن را به صورت خلاصه در این جدول ارائه کرده ایم:

موضوعUTXO
مفهوم UTXOخروجی خرج نشده تراکنش
UTXO مربوط به کدام ارز می باشد؟ارز دیجیتال بیت کوین
UTXO در کدام ارزها کارایی دارد؟ارزهایی از جمله بیتکوین کش، لات کوین و دوج کوین
روش های پرداخت در بلاک چین چه گونه است؟به  دو روش مبتنی بر UTXO  و روش مبتنی بر اساس حساب ها صورت می گیرد.
آیا اتریومUTXO دارد؟

آیا اتریومUTXO دارد؟

در دنیای ارزهای دیجیتال هر کدام از بلاک چین ها از روش های مختلفی برای پرداخت ارزش ها استفاده می کنند. به طور کلی روش های پرداخت به دو روش مبتنی بر UTXO و روش مبتنی بر اساس حساب ها صورت می گیرد. بلاک چین هایی مثل اتریوم و شبکه های وابسته به آن و پولکادات از روش مبتی بر حساب استفاده می کنند. در این پلتفرم ها با استفاده از حساب های افراد معاملات را انجام می دهند به این معنی که هر مقداری و به هر روشی انجام شود و در این روش مفهوم باقی مانده در آن وجود ندارد.

در این مدل با هر تراکنش دریافتی مبلغ مورد نظر به حساب فرد افزوده می شود و با انجام تراکنش پرداختی مبلغ تراکنش از حساب او کسر خواهد شد. به طور کلی روش مبتنی بر حساب یک روش آسان و قابل فهم است که پیچیدگی های مبتنی برUTXO ندارد و به همین خاطر در پلتفرم های بلاکچین های جدید به کار برده شده است.

UTXO برای ارزهای دیجیتال برتر

UTXO به عنوان یک روش پرداخت برای رمز ارز بیت کوین طراحی شده بود و پس از آن در پلتفرم بلاک چین های وابسته به بیت کوین از جمله لایت کوین، بیت کوین کش، دوج کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال به کار برده شده است. در این روش از نظر مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی خیلی بهتر از روش دیگر عمل می کند. البته به خاطر پیچیدگی که در این روش وجود دارد برخی از کیف پول ها از این روش دیگر استفاده نمی کنند.

نکات مهم در مورد خروجی خرج نشده تراکنش

همان طور که گفته شد خروجی خرج نشده به روشی برای پرداخت ارزش ها گفته می شود که برای انجام تراکنش ها در شبکه بلاک چین بیت کوین طراحی و ارائه شده است. مهمترین نکات در رابطه با این مدل وجود دارد عبارتند از:

  • UTXO به مقدار رمز ارزی گفته می شود که پس از انجام یک تراکنش باقی می ماند.
  • بر این اساس هر مقدار ارز دیجیتال که از یک تراکنش باقی بماند در یک فضا به نام پایگاه داده ذخیره می شود تا بعدا برای تراکنش های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
  • UTXO ها همواره در حال پردازش هستند و مسئول آغاز و پایان تراکنش ها می باشند.
  • هر مقدار خروجی که از یک تراکنش باقی بماند به عنوان ورودی در پایگاه داده ذخیره می شوند که پایان دهنده تراکنش می باشند و در تراکنش های بعدی با استفاده از آن به عنوان آغاز کننده تراکنش شناخته می شوند.
  • UTXO ها ورودی و خروجی داده هستند
  • هرگاه یک‌ تراکنش تکمیل شود هر UTXO به داخل پایگاه به عنوان ورودی باز می‌گردد و بعدا برای یک تراکنش جدید دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و فقط این UTXO ها هستند که به عنوان ورودی سایر تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

خروجی خرج نشده تراکنش بیت کوین روی الگو بوده‌اند؟

خروجی های خرج نشده بیت کوین در واقع روش یا مدلی است که توسط ساتوشی موسس بیت کوین طراحی شده است. در واقع این مدل را می توان به عنوان یک الگو برای روش های پرداخت در نظر گرفت که از یک سیستم امنیتی تبعیت می کند. تعریف خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO به بیان ساده:

اگر بخواهیم خروجی خرج نشده یا UTXO را به زبان ساده بیان کنیم، باید گفت که UTXO مخفف عبارت Unspent Transaction Output است و به معنای خروجی خرج نشده تراکنش می باشد. این اصطلاح برای اولین بار در پلتفرم بیت کوین مطرح شد و اشاره دارد به یک روش یا مدل برای پرداخت ارزش ها در یک سیستم.
بر این اساس هر UTXO به منزله یک اسکناس تلقی می شود که یک ارزش را در خود ذخیره می ‌کند و فقط یک بار امکان خرج کردن آن وجود دارد. بنابراین در هر یک از تراکنش های بیت کوین یک UTXO مصرف می شود و یا اینکه یک یا چند UTXO را به وجود می آورد.

سوالات متداول

UTXO به چه معنا می باشد؟

این واژه به معنای خروجی خرج نشده است.

UTXO در رابطه با چه ارزهایی به کار برده می شود؟

در رابطه با ارز بیت کوین و سایر ارزهایی که مشابه آن ساخته شده‌ اند به کار برده می شود.

در بلاک چین بیت کوین UTXO به چه معنا است؟

 UTXO ها که به معنای خروجی های خرج نشده هر تراکنش محسوب می ‌شوند که در پایگاه های داده ذخیره می‌شوند.

در هر تراکنش بیت کوین چند UTXO شکل می گیرد؟

 دو UTXO به وجود می آید یکی UTXO که همان کوینی است که به دریافت کننده ارسال می شود و دیگر UTXO همان خروجی باقی مانده است که به کیف پول فرستنده باز می گردد

آیا اتریوم نیز مبتنی بر UTXO است؟

شیوه پرداخت ارزش در اتریوم مبتنی بر اساس حساب است.

یکی از مهمترین نکته های مربوط به خروجی خرج نشده چیست؟

 UTXO ها همواره در حال پردازش هستند و مسئول آغاز و پایان تراکنش ها می باشند.

اصطلاح UTXO خلاصه چه عبارتی می باشد؟

 مخفف عبارت Unspent Transaction Output  است و به معنای خروجی خرج نشده تراکنش می باشد.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها