خنک کردن دستگاه ماینر استخراج

خنک کردن دستگاه ماینر با روش های ساده و کاربردی

  • توسط sara
  • 21 دقیقه

اگر شما دستگاه استخراج بیت کوین دارید حتما با مشکل خنک کردن دستگاه روبرو بوده اید که می بایست در ابتدای کار برای آن چاره ای بیندیشید. ما در سایت صرافی ارز دیجیتال بیستکس سعی می کنیم اطلاعات و روش های مناسب و بهینه برای خنک کردن ماینر را به شما آموزش بدهیم تا بتوانید بهترین و مناسب ترین دما را برای دستگاه ماینر خود ایجاد کنید.

خنک کردن دستگاه ماینر چگونه انجام می شود؟

همان طور که در ابتدا گفتیم، شما در ابتدای کار می بایست برای خنک کردن دستگاه ماینر برنامه داشته باشید. اگر هنوز اطلاعات کافی و برنامه ریزی در این خصوص ندارید فعلا دست نگه دارید. روش های برای خنک کردن ماینر ها و تنظیم بهترین دما برای ماینر وجود دارد که ما سعی می‌ کنیم در این پست شما را با بهترین و کار آمدترین روش ها آشنا کنیم.

راه های خنک کردن دستگاه ماینر

راه های خنک کردن دستگاه ماینر

در این جا با هم پنج مورد از اصلی ترین راه های خنک کردن دستگاه ماینر را بررسی می کنیم که بهتر است آنان را به صورت دقیق در ذهن داشته باشید که عبارتند از:

خنک کردن دستگاه با استفاده از کولر گازی

یکی از روش های خنک کردن دستگاه ماینر استفاده از کولر گازی می باشد. استفاده از دستگاه کولر گازی در دراز مدت به دلیل مصرف بالای برق هزینه بر خواهد بود و صرفه اقتصادی ندارد و چون باید دستگاه ماینر به صورت شبانه روزی فعال باشد.

لذا باید از دستگاهی برای خنک کردن ماینر استفاده کنیم که مصرف برق را به حداقل برساند پس در اینجا استفاده از کولر گازی به صرفه نیست و روش مناسبی برای خنک کردن دستگاه محسوب نمی شود.

خنک کردن دستگاه ماینر با استفاده از سیستم های خنک کننده روغنی

اگر در مناطق شرجی یا همان مرطوب زندگی می کنید یکی از مشکلات شما رطوبت محیط می باشد. میزان رطوبت محیط یکی از گزینه های مهم در هنگام خرید یک سیستم خنک کننده برای دستگاه ماینر می باشد و حتما باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

معمولا یک سیستم خنک کننده دستگاه ماینر به خودی خود تولید رطوبت می کند و این رطوبت برای دستگاه ماینر ضرر دارد و باعث خرابی و از بین رفتن دستگاه ماینر شما می شود. لذا پیشنهاد ما خرید سیستم های خنک کننده روغنی یا بادی می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد هزینه خرید سیستم های بادی و روغنی است که معمولا بالاتر از بقیه سیستم ها می باشد. ولی چون این سیستم توانایی انتقال گرما و همچنین کاهش درجه دما را دارد در دراز مدت به صرفه می باشد.

خنک کردن دستگاه ماینر با به کار گیری سیستم انتقال گرما

در این روش خنک کردن دستگاه ماینر که از ساده ترین و تا حدودی به صرفه ترین روش ها می باشد. با استفاده از لوله های فنری و یا نصب و تنظیم کامل های آماده در محل دستگاه ماینر اقدام به خروج گرما و دما به خارج از محیط می کنیم. در این روش به سادگی گرمای تولید شده به بیرون هدایت می شود.

خنک کردن دستگاه ماینر با تعویض دوره ای خمیر سیلیکون

یکی از کار های مراقبتی دوره ای که هر ۶ ماه یا بیشتر نیاز است که برای دوام دستگاه ماینر انجام بدهید، تعویض خمیر سیلیکون ماینر می باشد. علاوه بر این هم برنامه ای برای گردگیری و نظافت دستگاه ماینر به صورت هفتگی و ماهیانه داشته باشید. لذا اگر از شروع کار دستگاه ماینر شما ۶ ماه گذشته است به فکر تعویض خمیر سیلیکونی یا همان خمیر حرارتی در آن باشید و در نظر داشته باشید که خمیر سیلیکونی را تهیه کنید که انتقال حرارتی بالایی داشته باشد.

خنک کردن دستگاه ماینر با کمک دستگاه واتر کولینگ

دستگاه واتر کولینگ عمل کردی مشابه با سیستم خنک کننده در موتور خودرو ها دارد. این روش یکی از کارآمدترین و پر طرفدارترین روش های خنک کردن دستگاه ماینر می باشد. چون کارایی بالایی دارد فقط تنها مشکل آن هزینه خرید آن می باشد که نسبتا بالا است ولی با توجه به عملکرد خوب آن نسبت به بقیه موارد طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

خنک کردن دستگاه ماینر چه مزایایی دارد؟

ماینینگ یا همان دستگاه ماینر برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شود. نحوه کار این دستگاه به این صورت می باشد که به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است و چون مداوم در حال کار کردن هست دمای دستگاه افزایش می یابد و این بالا رفتن دما باعث آسیب به سیستم و قطعات دستگاه ماینر می شود و همچنین این بالا رفتن سطح دما در دراز مدت باعث کاهش راندمان کار و کم شدن سطح پردازش اطلاعات می شود.

در نتیجه سطح درآمد پایین می آید و صرفه اقتصادی ندارد. لذا باید در هنگام خرید دستگاه ماینر برای خنک کردن دستگاه و خرید تجهیزات خنک کننده برنامه ریزی دقیق داشته باشید تا بتوانید از خراب شدن و از کار افتادن دستگاه جلوگیری کنید.

آیا با خنک کردن دستگاه استخراج صدای ماینر هم کم می شود؟

آیا با خنک کردن دستگاه استخراج صدای ماینر هم کم می شود؟

یکی از دغدغه های مالکین دستگاه استخراج رمز ارز‌ یا همان ماینر صدای زیاد این دستگاه می باشد. ممکن است شما پس از مدت زمانی بتوانید با این صدا کار کنید و برای شما آزار دهنده نباشد. اما قطعا برای دیگران آزار دهنده است و حتما باید اندیشه ای برای آن داشت تا بتوان با پیدا کردن راه حل های صدای ممکن را به حداقل کاهش بدهید.

صدای زیاد ماینر‌ ها به دلیل فن در ماینر ها می باشد. هر دستگاه ماینری به صورت نرمال دارای دو فن می باشد که عملکرد این دو فن ورود و خروج هوا می باشد. این فن ها برای خنک کردن دستگاه دارای سرعت بالایی می باشند و این سرعت بالا که گاهی به بیش از ۴۰۰۰ دور در دقیقه می رسد باعث تولید صدای زیادی می شود و این سرو صدا زیاد اگر سیستم تهویه یا همان فن درست کار کند کاهش پیدا می کند.

برای کاهش و کم کردن صدای محیط راه های زیادی وجود دارد یکی از راه ها کم کردن دمای محیط است. اگر بتوانید دمای محیط را با استفاده از یک سیستم خنک کننده مرغوب پایین بیاورید به طبع آن سرو صدا نیز کاهش می یابد.

نحوه عملکرد به این صورت است که هر چه دمای محیط پایین تر باشد سرعت فن ها به صورت اتوماتیک کم می شود. پس حتما برای خنک کردن دستگاه ماینر با کارشناسان خبره مشورت کنید. در نظر داشته باشید با قرار دادن دستگاه ماینر در محیط باز برای کاهش دمای دستگاه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که قرار گرفتن دستگاه در فضای باز باعث ورود گرد و غبار به دستگاه می شود و در مدت کمی دستگاه از کار می افتد. نتیجه این که اگر بتوانید با استفاده از سیستم های خنک کننده دمای دستگاه ماینر را پایین بیاورید صدا کاهش می یابد.

قیمت باکس خنک کننده ماینر

باکس خنک کننده ماینر همان طور که از اسمش پیداست یک جعبه از پیش ساخته شده است که درون آن کاملا عایق بندی شده است. لوله های فن به درستی تعبیه شده تا از بیرون رفتن صدا جلوگیری شود. همچنین یک لوله از جنس گالوانیزه برای خروج گرمای ماینر از باکس در آنجا قرار گرفته تا بتواند گرما را به بیرون هدایت کند. برای کاهش صدا نیز درون لوله ها توسط فوم های نسوز عایق بندی شده است.

این باکس علاوه بر سادگی و کارایی بالا در کاهش صدای دستگاه ماینر، دقت بالایی برای نصب و اجرای آن لازم است. چرا که کمی سهل انگاری در نصب و اجرای آن ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دستگاه ماینر شما وارد بشود. قیمت این باکس ها با توجه به روش انتخابی شما و ظرفیت آن متفاوت می باشد. برای یک دستگاه کوچک خانگی هزینه کمتر لازم هست و معمولا برای باکس های با ظرفیت شش و هشت قیمت تقریبی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون برآورد می شود.

جدول اطلاعات

در اين جدول اطلاعات خلاصه و كاملی در خصوص خنک کردن دستگاه ماینر و راه های خنک کردن دستگاه آورده شده است.

موضوعخنک كردن دستگاه ماينر
راه های خنک كردن دستگاه ماينركولر آبی سلولزی، فن، تعويض، خمير سيليكون و روغن ماینر
بهترين روش خنک كردن دستگاه ماينربهترين روش با توجه به نوع دستگاه و محيطی که دستگاه قرار دارد انتخاب می شود
در اغلب نقاط ايران بيشتر از كدام روش خنک كننده استفاده می كنند؟ كولر آبی سلولزی
روش مورد استفاده در مناطق با رطوبت بالا كدام است استفاده از روغن ماينر
راهنمای خنک کردن دستگاه ماینر

راهنمای خنک کردن دستگاه ماینر

خنک کردن دستگاه ماینر بسیار مهم است. معمولا بعد از خرید یک دستگاه ماینر بزرگ ترین نگرانی که ممکن است مالکین دستگاه داشته باشند این است که چگونه می توانند دستگاه ماینر خود را خنک کنند با توجه به اهمیت این موضوع ما در این قسمت سعی کردیم راهنمای خنک کردن دستگاه ماینر را به شما آموزش دهیم.

کسب سود از دستگاه ماینر اگر برق ارزان داشته باشید برای شما سود فراوان به همراه خواهد داشت. اما کسب سود با استخراج ارزهای دیجیتال باعث تولید گرمای زیاد و همچنین سر و صدای زیاد می باشد. بخصوص اگر این کار را شما بخواهید گسترش بدهید.

چالش تولید گرمای زیاد و سرو صدای زیاد دستگاه ماینر شما را به سمت کسب اطلاعات در این مورد و راه های رفع آن سوق می دهد. راه های متنوع و زیادی تاکنون برای رفع این معضل پیدا شده است. شما با مطالعه هر کدام و مقایسه آن با شرایط خود می توانید بهترین و به صرفه ترین راه را برای کار خود انتخاب کنید.

همان طور که در بالا هم گفته شد روش های بسیاری ابداع شده که در این پست ما به چند مورد اشاره می کنیم:

رفع گردگیری و غبار از دستگاه ماینر به صورت دوره ای هفتگی یا ماهیانه باعث کاهش دمای دستگاه می شود. در برخی مناطق به دلیل وجود باد و گرد و غبار فراوان لازم است چندبار در هفته دستگاه را گردگیری کنید چرا که نقش بسزایی در عملکرد و کارایی دستگاه دارد.

یکی دیگر از روش های خنک کردن دستگاه ماینر انتقال گرما به بیرون از محیط است. در این روش انتقال گرما از طریق کانال ها و یا لوله های آماده انجام می گیرد. روش خنک کننده دیگر دستگاه ماینر، تعویض خمیر سیلیکون یا همان خمیر حرارتی است که باید شش ماه بعد از شروع به کار دستگاه تعویض گردد. در چنین مواقعی باید نکاتی را برای خرید خمیر سیلیکونی رعایت کرد مانند منبع تامین قابل اطمینان و رسانایی بالا در خمیر سیلیکونی که تاثیر بسزایی در کارآیی دستگاه دارد.

خنک کردن دستگاه ماینر با استفاده از تجهیزات خنک کننده در مناطق مختلف و با توجه به نوع آب و هوا و رطوبت متفاوت است. به طور مثال در مناطق خشک و کم رطوبت که اغلب نقاط کشور را شامل می شود کولرهای آبی سلولزی برای خنک کردن دستگاه ماینر پیشنهاد می شود. این کولرها علاوه بر جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه ماینر رطوبت محیط را هم کاهش می دهد.

در مقابل در مناطقی با رطوبت بالا چون میزان رطوبت بیشتر از ۶۵ درصد است، بهتر است از دستگاه ماینر استفاده نشود. ولی چنانچه تمایل به استفاده از این سیستم را دارید برای خنک کردن دستگاه ماینر از روغن ماینر استفاده کنید، چرا که کولرهای آبی پاسخگو نمی باشند.

فیلم کارکرد دستگاه ماینر را در کجا ببینیم؟

دستگاه ماینر همان دستگاه‌ استخراج کریپتو می باشد و تاکنون دارای تنوع بسیاری در سراسر دنیا هستند و هر فردی با توجه به شرایط محیطی و بودجه ای که دارد وسوسه می شود تا رمزارز استخراج نماید. به افرادی که با این رمز ارزها و دستگاه ها کار می کنند ماینر می گویند. شما برای آشنایی با نحوه کار کرد این دستگاه ها می توانید به گوگل یا یوتیوب مراجعه کنید و بدون اطلاعات وارد این حوزه نشوید.

آموزش خنک کردن دستگاه ماینر

آموزش خنک کردن دستگاه ماینر

همان طور که قبلاً نیز گفتیم، خنک کردن دستگاه ماینر یک رکن اساسی در نگهداری از دستگاه ماینر است. اگر به آن توجه ای نکنید و اقدامات لازم را از پیش تعیین نکنید، اقدام به خرید دستگاه ماینر نکنید. در این جا ما به شما آموزش های ضروری جهت خنک نگه داشتن دستگاه ماینر را ارائه می دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

برای خنک نگه داشتن ماینر در ابتدا باید موقعیت و یا محیطی که ماینر را در آن نگه داری می کنید را ارزیابی کنید. ماینر هایی که در مناطق مرطوب قرار گرفته بدلیل رطوبت بالای محیط کارایی چندانی ندارند و اگر رطوبت بیشتر از ۶۵ درصد باشد به هیچ عنوان نصب دستگاه ماینر توصیه نمی شود.

برای رفع مشکل خنک کردن دستگاه ماینر در مناطقی که رطوبت آن جا کمتر از ۶۵ درصد هست خنک کننده های روغنی پیشنهاد می شود که البته باید از جای مطمئن خریداری کنید و برخی کاربران چون روغن ها باعث صدمه به دستگاه در دراز مدت می شود استفاده نمی کنند. روش های رایج استفاده از کولر های آبی یا گازی می باشد.

بهترین و صحیح ترین روش برای خنک سازی ماینر استفاده از خنک‌کننده‌ های آبی یا روغنی می باشد. البته باید در نوع روغن و مایع خنک کننده دقت نمایید و نوعی که مناسب دستگاه شما هست را خریداری کنید. چرا که نوع نامطلوب آن به دستگاه ماینر صدمه می زند.

بهترین دما برای محیطی که دستگاه ماینر در آن قرار گرفته است ۲۰ تا ۳۰ درجه سلسیوس است. تفاوت دمای برد هش را ۱۰ درجه نگه دارید چنان چه دما بیشتر از این بود، حتما علت را بررسی کنید. البته ابتدا دستگاه را خاموش کنید تا از صدمه به دستگاه جلوگیری شود. در فصل تابستان به علت افزایش بیشتر دما حتما دما را تحت نظر داشته باشید و راه های کاهش دما در این فصل را اجرا کنید.

معایب خنک کاری ماینر با روغن چیست؟

روغن ماینر یا (Mineral Oil) یک روغن بی رنگ، شفاف و غیر سمی می باشد. این روغن عایق الکتریسیته است و در مصارف صنعتی و خانگی مثل شوفاژ برقی کاربرد دارد و امروزه نیز برای خنک کردن دستگاه های ماینر که گرمای زیادی تولید می کنند از روغن ماینر استفاده می شود.

اما برخی از کاربران به دلیل پر هزینه بودن از این روش برای خنک کردن دستگاه ماینر استفاده نمی کنند. لذا از معایب خنک کاری ماینر با روغن ماینر می توان به هزینه بالای آن اشاره کرد.

بهترین روش خنک کردن دستگاه ماینر چیست؟

بهترین روش خنک کردن دستگاه ماینر چیست؟

به طور طبیعی کاربرانی که از دستگاه ماینر استفاده می کنند. برای خنک کردن دستگاه ماینر از روش های متفاوتی مانند کولر های آبی و گازی و یا فن ها استفاده می کنند. به جز این موارد برخی افراد از روغن ماینر هم برای خنک کردن دستگاه ماینر استفاده می کنند که در ادامه به کاربرد هر روش می پردازیم.

قبل از توضیح تخصصی در خصوص روش های خنک کردن دستگاه های ماینر دو نکته را باید مدنظر داشته باشید. اولا به صورت مرتب گرد و غبار روی دستگاه را پاک کنید چون انجام این کار تاثیر زیادی بر کاهش مصرف برق و خنک شدن دستگاه ماینر دارد و همچنین انتقال گرمای دستگاه ماینر به محیط خارج با استفاده از کانال های مخصوص که بزرگتر از فن می باشد نیز تاثیر بسزایی در خنک کردن دستگاه دارد.

  • کولر آبی: استفاده از کولر آبی در مناطق کم رطوبت گزینه مناسبی برای خنک کردن دستگاه ماینر می باشد و باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه می شود.
  • کولر گازی: کولر گازی برای خنک کردن دستگاه ماینر توصیه نمی شود چون برق زیادی را مصرف می کند و هزینه بر می باشد.

فن های خنک کننده: فن خنک کننده یا aricooler یکی دیگر از روش های خنک کردن دستگاه ماینر است. این فن ها به دو قسمت تقسیم می شوند. یک قسمت روی دستگاه نصب می شود و قسمت دیگر فن روی هسته اصلی پردازنده نصب می گردد. البته این روش در موارد غیر حرفه ای کاربرد دارد.

روغن ماینر: استفاده از روغن ماینر امروزه بدلیل کاربرد زیاد طرفداران زیادی دارد. به خصوص در مناطق دارای رطوبت بالا چون کولر آبی کارایی ندارد اما تنها مشکلی که این روش دارد هزینه بالای تهیه آن می باشد.

در رابطه با مصرف برق پیشنهاد می شود تا مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

راه های دیگری هم برای خنک کردن دستگاه ماینر وجود دارد ولی مواردی که در بالا ذکر شد رایج ترین روش های موجود می باشد. نتیجه این که بهترین روش برای خنک کردن دستگاه ماینر بستگی به شرایط محیطی و همچنین نوع دستگاه شما دارد.

تفاوت خنک کردن دستگاه ماینر در مناطق رطوبتی چیست؟

در ایران اغلب مناطق دارای آب و هوای خشک و رطوبت نسبی می باشد. با توجه به این نوع آب و هوا بهترین گزینه برای خنک کردن دستگاه های ماینر استفاده از کولر های آبی به خصوص از نوع سلولزی می باشد.

تفاوت کولرهای سلولزی با پوشالی این است که کولر های سلولزی مانع از ورود گرد و غبار و همچنین رطوبت به داخل فارم می شوند. در صورتی که در کولر های آبی پوشالی این موارد کمتر مشاهده می شود.

در مناطق با رطوبت بالا کولر آبی کارآیی ندارد. چون رطوبت بالاتر از ۶۵ درصد می باشد دستگاه زود تر آسیب می بیند هر چند که در این مناطق دستگاه ماینر توصیه نمی شود ولی برای علاقمندان روش‌ هایی وجود دارد یکی از این روش ها استفاده از روش روغن ماینر است، این روش نیز هزینه های زیادی دارد و اگر از نوع مرغوب روغن استفاده نشود دستگاه به شدت آسیب می بیند.

در مصارف حرفه ای که تعداد دستگاه ها زیاد می باشد به کار گیری روش خنک کننده با استفاده از روغن مینرال توصیه می شود. در این روش دستگاه را داخل روغن قرار می دهند. روغن مینرال بدلیل نارسا بودن مشکلی برای دستگاه ایجاد نمی کند. لذا علاوه بر کاهش صدا باعث افزایش کارایی دستگاه ماینر می شود.

سوالات متداول

آیا دستگاه ماینر دارای خنک کننده است؟

دستگاه دارای خنک کننده یا فن مخصوص خود است.

در چه صورت برای خنک کردن دستگاه ماینر از خنک کننده های جانبی استفاده می شود؟

اگر تعداد ماینرها زیاد باشد فن دستگاه جوابگو نیست و نیاز به خنک کننده های جانبی دارد.

مزایای دستگاه خنک کننده برای ماینر چیست؟

باعث کاهش صدای ماینر و کاهش دما می شود و کارایی دستگاه را افزایش می دهد.

انواع دستگاه خنک کننده را نام ببرید؟

کولر آبی سلولزی، کولر گازی، فن، روغن ماینر

چه کارهایی برای کاهش دمای دستگاه ماینر توصیه می شود؟

نظافت و گردگیری دوره ای دستگاه، تعویض خمیر سیلیکون هر شش ماه، استفاده از باکس ماینینگ

برنامه نظافت دستگاه ماینر به چه صورت است؟

به طور طبیعی هفته ای یکبار ولی اگر در محیط پر از گرد و غبار قرار گرفته چند بار در هفته توصیه می شود.

بهترین روش خنک کننده دستگاه ماینر در محیط های مرطوب چیست؟

استفاده از روغن ماینر در محیط های مرطوب بهترین گزینه می باشد.

در اغلب مناطق ایران از چه روشی برای خنک کردن دستگاه ماینر استفاده می کنند؟

در اغلب مناطق ایران به دلیل آب و هوای گرم و خشک از کولر آبی سلولزی برای خنک کردن ‌‌‌دستگاه استفاده می کنند.

نحوه عملکرد سیستم خنک کننده روغن ماینر چگونه است؟

در این روش دستگاه ماینر در یک آکواریوم پر از روغن قرار می‌ گیرد.

ویژگی های روغن ماینر چیست؟

شفاف، بی رنگ، نارسایی، بی بو و بی مزه

آیا استفاده از کولر گازی به عنوان خنک کننده به صرفه است؟

بدلیل مصرف بالای برق در کولر گازی این روش توصیه نمی شود.

سازندگان دستگاه ماینر چه میزان رطوبت را برای دستگاه مضر می دانند؟

میزان رطوبت بالای ۶۵ درصد را برای دستگاه مضر می دانند.

آیا قرار گرفتن دستگاه ماینر در فضای باز مضر است؟

بله چون گرد و غبار وارد دستگاه می شود و باعث آسیب به دستگاه می شود.

بهترین روش خنک کننده دستگاه ماینر چیست؟

بهترین روش با توجه به نوع دستگاه و محیطی که دستگاه ماینر در آن قرار گرفته انتخاب می شود.

تفاوت خنک کننده ها در محیط های مرطوب و خشک چیست؟

در محیط های مرطوب کولر های آبی سلولزی جوابگو نمی باشند و باید از خنک کننده روغن ماینر استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها