جدول اطلاعات آموزش ارزهای دیجیتال

شاخص ارز دیجیتال چیست؟ تحلیل نمودار شاخص ارز های مهم

  • توسط asie
  • 18 دقیقه

درباره شاخص ارز دیجیتال باید گفت ابتدا برای پیدا کردن نام هر چیزی و یا ماهیت کار آن باید به معنا لغوی آن پی ببریم‌. شاخص در کل به معنا نماینده و یا گل سر سبد یک موضوع می باشد. به فرض مثال شاخص شرکت ایران خودرو ماشین های دنا می باشد. در واقع در ارزهای دیجیتال از شاخص به عنوان یک نماد برای بهترین یا بدترین حالت ممکن استفاده می شود.

فرض مثال استفاده از کلمه شاخص به معنای این است که بیشترین احتمال برای نزول توسط چه اندیکاتوری داده شده است و یا توسط چه خط روندی سیگنالش داده شده است. پس شاخص ارز دیجیتال در کل در تمامی اندیکاتور ها و همچنین کلمات کاربرد دارد و شما می توانید کاربرد آن را بسیار زیاد در بازار ببینید. در ادامه همراه صرافی ارز دیجیتال بیستکس باشید تا با این بحث آشنا گردید.

منظور از شاخص ارز دیجیتال چیست؟

منظور از شاخص ارز دیجیتال چیست؟

همانطور که گفته شد منظور از شاخص به صورت لغوی به معنای ممتاز یا نماینده می باشد و باید دقت کنید که اگر از این کلمه در هر جایی از دنیا گسترده ارزهای دیجیتال استفاده شد باید بدانید که به دنبال بهترین عملکرد آن باشید و یا ضعیف ترین عملکرد آن. به طور مثال اگر استفاده از کلمه شاخص نزولی در بازار ارزهای دیجیتال زیاد باشد باید به دنبال بیشترین احتمال از یک اندیکاتور و یا یک الگو برای نزول باشیم که از همه احتمالش را بیشتر می دهد.

به همین سبب باید بدانید کلمه شاخص می تواند در بعضی از موارد در بسیاری از مقاله ها شما را برای آینده بازار مطلع کند و بهترین و مناسب ترین روش برای الگوی نزولی و یا صعودی را پیدا کرده و با تحلیل بر روی آن ادامه بازار را تشخیص دهید.

در کل بازار به شاخص های بسیار زیادی تقسیم می‌ شود که هر کدام می توانند به نوبه خود سیگنالی برای ورود و خروج شما باشد فقط باید بدانید که از کدام شاخص استفاده می کنید.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

یکی از اسیلاتور ها و اندیکاتور های بسیار محبوب ارزهای دیجیتال شاخص ترس و طمع بیت کوین می باشد. این شاخص ترس و طمع می‌ تواند به خوبی نشان دهد که وضعیت مردم در حال حاضر با طمع می باشد و یا با ترس. اگر شما این اندیکاتور را بشناسید می‌ توانید با تحلیل بر روی این اندیکاتور ادامه بازار را تشخیص دهید. البته همه این اندیکاتور ها به تنهایی پاسخگو نیستند.

در نتیجه شما باید از ترکیب چندین اندیکاتور و روش‌ های مختلف تحلیلی به درک درستی از بازار برسید. ولی در کل باید بدانید که استفاده از این اندیکاتور می تواند نقطه قوت بسیار زیادی را برای شما فراهم کند تا تحلیل خود را درست تر از قبل به نمایش بگذارید. با جرات می‌ توان گفت یکی از بهترین شاخص‌ های بازار شاخص ترس و طمع بیت کوین و آلت کوین ها می باشد.

تحلیل شاخص ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

تحلیل شاخص ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

همانگونه که گفته شد شاخص ارز دیجیتال به تعداد بسیار زیادی تقسیم می‌ شود که هر کدام تحلیل مخصوص به خود را دارد. ابتدا باید ببینیم که هر فرد با چه تحلیلی آشنا تر است و بر روی چه شاخصی می تواند تحلیل بهتری داشته باشد. اگر شما بر روی شاخص‌ های نزولی و یا شاخص های صعودی بازار تاکید دارید باید از این شاخص های بسیار مهمی که به شاخص‌ های اندیکاتوری و به شاخصه های خطوط کانال و روند تقسیم می شوند تمرکز کافی را داشته باشید که بتوانید به درستی تحلیل کنید. لذا با تمرین و تکرار بر روی شاخص‌ های مختلف بازار شما می‌ توانید به عملکرد درستی برسید.

شاخص فاندامنتال ارز دیجیتال چه چیزی را مشخص می کند؟

شاخص فاندامنتال یا شاخص خبر ها یکی از بهترین شاخص ها برای تحلیل بلند مدت بازار می باشد. می توانید با این تحلیل بدون داشتن یک تحلیل دیگری بر روی نمودار تشخیص دهید که بازار به چه سمتی حرکت می‌ کند زیرا اخبار تاثیر بسیار زیادی بر روی بازار دارند و افرادی که اینگونه تحلیل‌ ها و شاخص‌ ها را دنبال می‌ کنند می‌ تواند در بسیاری از موارد سود های بسیار بیشتری را از افرادی که با نمودار درگیر هستند را به دست بیاورند‌.

در واقع باید بدانید که تحلیل نموداری و تحلیل فاندامنتال دو شاخص بسیار متفاوت می باشند که هر کدام کار خود را انجام می‌ دهند.

اما کسی که تحلیل تکنیکالی را بدست بیاورد باید حتماً شاخص فاندامنتالی را نیز دنبال کند ولی برعکس این قضیه امکان ندارد. یعنی اگر کسی تحلیل تکنیکال را نمی داند ولی با تحلیل فاندامنتال آشنایی دارد می‌ تواند به تنهایی از بازار کسب سود کند.

تحلیل‌ های فاندامنتال خود به چندین نوع تقسیم می شوند که افراد مختلف با توجه به تخصصی که دارند شاخص‌ های مربوط به خود را جدا می کنند و با توجه به این شاخص ها اقدام به تحلیل بر روی بازار می‌ کنند که می‌ تواند این تحلیل ها درست و یا غلط باشد اما شاخص فاندامنتال یکی از مهم‌ ترین شاخص‌های بازار است.

کانال تلگرام تحلیل شاخص ارز دیجیتال

کانال تلگرام تحلیل شاخص ارز دیجیتال

در واقع کانال های تلگرامی و همچنین کانال های اینستاگرامی که اصطلاحاً به آن ها پیج های اینستاگرامی می گویند، در حال حاضر بسیار زیاد می باشد و تشخیص اینکه کدام کانال و یا پیج به درستی این تحلیل را ارائه می‌ دهد آسان نیست. اما باید بدانید که شما با داشتن یک کانال مناسب برای تشخیص شاخص‌ های بازار ۹۰ درصد راه رفته اید و می توانید به تنهایی با استفاده از این کانال‌ ها شاخص‌ های مختلف را تحلیل و با توجه به این تحلیل ها به بازار ورود کرده و اقدام به کسب سود کنید. البته بسیاری از کانال ها وجود دارند که این شاخص‌ ها را به درستی انتقال نمی دهند و باعث ضرر شما می شوند‌ لذا توصیه می‌ شود که به درستی کانال ها را تشخیص دهید و از شاخص های آن ها استفاده کنید.

شاخص ارز دیجیتال به چه عواملی وابسته است؟

همانطور که گفتیم شاخص ارز دیجیتال به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و شما می توانید این عوامل را به چندین بخش بسیار بزرگ تقسیم کنید. اما این شاخص هر کدام به زیر مجموعه های یکدیگر درآمده و می توانند در حالت کلی به چند شاخص مهم تقسیم شوند که این شاخص های مهم را می‌ توانیم به بخش های زیر تقسیم کنیم و هر کدام به نوبه خود در چند جمله توضیح دهید.

اما فراموش نشود که هر شاخص کاربرد خود را دارد و نمی تواند به تنهایی به شما سیگنال درستی دهد و باید با ترکیب چندین شاخص به درک درستی از بازار برسید.

شاخص تکنیکالی

مقوله تکنیکال از زمان های بسیار دور در کنار ما می باشد و توانسته با اطلاعاتی که از سوی خود به ما می دهد، بسیاری از افراد را به سود برساند. فلسفه تکنیکال به صد سال گذشته نیز بر می‌ گردد و گاهی دیده شده که برخی افراد از تکنیکال در ۱۵۰ سال پیش استفاده می‌ کردند.

هنوز هم تحلیل تکنیکال جایگاه خود را دارد و بدون تحلیل تکنیکال شما همیشه در بازار های مالی دچار ضعف می باشید و از همین جهت نباید شاخصه های تحلیل تکنیکال را فراموش کنید.

شاخص فاندامنتال

شاخص فاندامنتال نیرومند شاخص تکنیکال از شاخص های بسیار مهم بازار می باشد. البته می‌ توان گفت این شاخص به نوعی مهم‌ تر از شاخص تکنیکال است زیرا خبر های مستقیم از کشورهای مختلف می تواند تاثیر بسیار زیادی را بر بازار بگذارد که تحلیل تکنیکال از پیش بینی آنها عاجز است.

از همین جا پیشنهاد می‌ شود که این دو تحولی که شاخصه های اصلی بازار می باشند را فراموش نکنید و حتماً این دو تحلیل را در کنار یکدیگر جلو ببرید.

جدول اطلاعات

در این جا درباره شاخص ارز دیجیتال چند فاکتور مهم را با هم بررسی می کنیم.

موضوع شاخص ارز دیجیتال
مفهوم لغت شاخص در دنیای ارز دیجیتال نماینده و ممتاز
شاخص ارز دیجیتال در سال 2021 صعودی و نزولی
شاخص ارز دیجیتال به چه عواملی وابسته است؟ تکنیکال و فاندامنتال
شاخص فاندامنتال ارز دیجیتال چه چیزی را مشخص می کند؟ جهت بازار
مفهوم لغت شاخص در دنیای ارز دیجیتال

مفهوم لغت شاخص در دنیای ارز دیجیتال

همانطور که مشخص است شاخص در لغت به معنای نماینده و ممتاز می باشد و هر جا که ما اسمی از نماینده و ممتاز می شنویم به دنبال بهترین محصول و یا حالت آن می باشیم‌. به این شکل که اگر ما به شرکت های بزرگ دنیا وارد شویم با شاخص های مهم آن شرکت باید به دنبال بهترین محصول شرکت باشیم. پس با این حال در رابطه با بازار باید بدانیم که شاخص های بازار که بسیاری از آن ها استفاده می کنند و به عنوان بهترین ها نیز شناخته می شوند، به چندین نوع تقسیم می شوند. اما باید بدانیم که چگونه از این شاخص ها استفاده کنیم و این شاخص‌ ها که به چندین نوع مختلف تقسیم شده اند، در چه زیر شاخه ای می باشند و در چه شاخصی تقسیم شده اند که هر کدام نیز شاخص های مرتبط با خود را دارند.

شاخص های صعودی

وقتی نام شاخص های صعودی بر زبان‌ ها می‌ افتد به معنای این است که تمامی ارزها به سمت سود حرکت می‌ کنند و شاخص‌ های بسیاری صعود را نشان می‌ دهند. به این شکل که بسیاری از اندیکاتور ها که برای مردم مهم می باشند و مردم از آن استفاده می کنند و یا بسیاری از خطوط روند کانال ها در اطلاعاتی که از خود می دهند، شاخص های صعودی را نشان می‌ دهند.

به این شکل که در اندیکاتور ها نماینده و شاخص بارز آن ها الگو سود را نشان می‌ دهد و این باعث می‌ شود که شاخص‌ های بازار بیشتر به سمت سود بروند. یکی از شاخص‌ های مهم دیگر نمودار ترس و طمع است که می‌ تواند به عنوان یک شاخص برای صعود و یا نزول مورد توجه قرار گیرد.

شاخص های نزولی

اگر جز افرادی باشید که در بازار تجربه زیادی دارید و از گذشته بسیار دور با این بازار ها آشنا می باشید به جرأت می‌ توان گفت که درک کرده‌ اید که شاخص ها چگونه نمایان می شوند. برخی از افراد که به تازگی وارد این بازار شده اند دچار احساسات می‌ شوند و شاخص های نزولی در قله ها را تشخیص نمی دهند.

اما اگر بخواهیم منطقی باشیم باید بگویم که در امیدوارانه ترین حالت باید ارز را بفروشیم و در زمانی که همه مردم دچار ترس شده اند و اقدام به فروش ارزهای دیجیتال خود می کنند اقدام به خرید ارز دیجیتال کنید و شاخص های نموداری را نیز دست کم نگیرید.

شاخص RSI

اندیکاتور rsi یکی از مهم ترین اندیکاتور های بازار می باشد که معامله‌ گران بسیاری از آن استفاده می‌ کنند. این اندیکاتور دارای سه ناحیه می باشد. اگر بخواهیم به صورت خلاصه به آن بپردازیم باید بگویم که محدوده زیر سی ناحیه فروش بیش از حد توسط مردم است که شما باید اقدام به خرید کنید.

محدوده ۳۰ تا ۷۰ در این اندیکاتور تعادل بازار را نشان می دهد و محدوده ۷۰ به بالا نشان از فشار بالا خرید مردم می دهد که شما در این ناحیه باید ارز تان بفروشید. البته صحبت هایی که در رابطه با فروش و خرید این اندیکاتور زده شد سیگنال خرید و فروش نمی باشد شما می توانید از آن به عنوان یک شاخص استفاده کنید.

شاخص بلند مدت

بسیاری از افراد که وارد بازار های مالی می‌ شوند با دیدگاه بلند مدت به این بازار ورود می‌ کنند و در برخی از موارد دیده شده که افراد با خرید مقدار قابل توجهی از ارزها به صورت مرتب در هر سال قصد دارند آینده فرزندان خود را در بازار تامین کنند و با دیدگاه بلند مدت می آیند‌.

در برخی نیز دیده شده که دیدگاه ها به صورت ۵ ساله است و در برخی نیز به صورت یک ساله اما باید بدانیم که تمامی این دیدگاه ها در مجموعه دیدگاه بلند مدت می باشند و شاخص‌ های مربوط به خود را دارد و اگر شما چنین دیدگاهی دارید باید با چنین شاخص هایی اقدام به خرید و فروش رمز ارزها مانند خرید و فروش بیت کوین کنید.

شاخص کوتاه مدت

امروزه و در حال حاضر با توجه به رشد فزاینده ارزهای دیجیتال بسیاری از افراد طمع بسیار زیادی را به این بازار دارند و قصد دارند با ورود به این بازار یک شبه خود را به پول برسانند و در این میان بسیاری از افراد با استفاده از طمع های که در درون این افراد وجود دارد شروع به زدن کانال های سیگنال می‌ کنند و بابت آن مقداری پول را دریافت می کنند و سرمایه افراد را به باد می دهند.

باید بدانید که اگر دیدگاه معامله گری شما به صورت کوتاه مدت در این بازار می باشد استفاده از شاخص های کوتاه مدت مناسب است. اما هیچ بازاری یک شبه شما را میلیاردر نمی‌ کند و باید درک کنید که اگر از شاخص های کوتاه مدت استفاده می کنید امکان ضرر شما از شاخص های بلند مدت بسیار بالا تر می‌ رود و باید قدرت ریسک آن را داشته باشید.

شاخص قیمت

در واقع شاخص قیمت که یکی از مهم ترین عوامل در بازار های مالی می‌ باشد به این شکل است که اگر قیمت ها را نینید نمی توانید هیچ تصمیمی در رابطه با آینده قیمت‌ ها داشته باشید. یعنی این که اگر شما شاخص ها و گذشته قیمتی بازار را ندیده باشید نمی توانید در رابطه با آینده بازار تصمیمی را به درستی بگیرید.

به همین دلیل استفاده از شاخص قیمت برای ورود به معاملات با حجم های مختلف می تواند بسیار مناسب باشد و اگر این شاخص ها وجود نداشته باشد معامله گری عملاً غیر ممکن می‌ شود و شما نمی توانید اقدام به معامله کنید‌.

شاخص ارز دیجیتال در سال 2021

شاخص ارز دیجیتال در سال 2021

در سال ۲۰۲۱ یکی از سال های بسیار جالب برای بازار ارزهای دیجیتال بوده است. شاخص های صعودی و هم شاخص‌ های نزولی قیمت به درستی روند بازار را تشخیص داده بودند. در ابتدا سال ۲۰۲۱ بازار به شکل عجیبی به یکباره در تمامی ارزهای برتر رشد های بسیار فزاینده را تجربه کردند. به این شکل که در سال ۲۰۲۱ در اوایل سال پر سود ترین ارز دیجیتال یعنی بیت‌ کوین در قیمت ۱۶ هزار معامله می شد که این قیمت در اواسط سال ۲۰۲۱ به ۶۵ هزار دلار رسید و یک رشد بسیار عجیب بود.

این رشد بیت کوین و نوسان بیت کوین در محدوده ۶۵ هزار دلار باعث شد که بسیاری از ارزهای دیگر را که در مجموعه آلت سیزن ها می باشند روش های بسیار زیادی را تجربه کند که تا به این جا کار شاخص های صعودی در رابطه با صعود بازار به درستی این قضیه را اعلام کرده بودند و بسیاری از افراد نیز توانستند با کسب سود های بسیاری از بازار خارج شوند.

اما در اواسط سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین نتوانست حدود ۶۵ هزار دلار را بشکند و با ریزش عجیب تا محدوده ۴۰ هزار دلار و سپس تا محدوده بیست و هشت هزار دلار تمامی صعود خود را اصلاح کرد و بسیاری از سرمایه داران با ترس از بازار خارج شدند.

به طور کلی می توان گفت که در سال ۲۰۲۱ هم شاخص صعودی و هم شاخص نزولی هر دو در مقاطع زمانی مختلف روند بازار را درست تشخیص دادند.

پیش بینی شاخص ارز دیجیتال در سال 2022

پیش بینی شاخص ارز دیجیتال در سال 2022

در حال حاضر پیش بینی هایی که برای سال ۲۰۲۲ در رابطه با ارزهای دیجیتال وجود دارد و بسیاری از اساتید و استادان تحلیل از آن یاد می کنند رشد سنگین بازار می باشد. به این شکل پیش‌ بینی می‌ شود که در سال ۲۰۲۲ مانند سال ۲۰۲۱ سال پر فراز و نشیبی برای بازار بیت کوین باشد و این رمز ارز بتواند در این سال تا حدود ۳۰۰ هزار دلار برود. همچنین پیش‌ بینی می‌ شود که پس از تاچ و یا لمس کردن این محدوده دوباره به قیمت های ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار بازگردد و سناریو سال ۲۰۲۱ تکرار شود. اما این تحلیل ها می تواند به درستی به سرانجام نرسد و شما ضرر کنید. همانگونه که در محدوده ۶۵ هزار دلار بیت کوین در سال ۲۰۲۱ بسیاری معتقد بودند که بازار هنوز جای صعود را دارد.

سوالات متداول

اکثر لیست ارزهای دیجیتال در کدام صرافی موجود می باشد؟

با جرات می توان گفت در صرافی بایننس تمامی ارزهای معتبر و مشهور بازار لیست شده‌ اند.

قیمت بیت کوین به یورو چقدر است؟

قیمت این رمز ارز معتبر و پرطرفدار به یورو 55,972.30 EUR است.

جایگاه دوج کوین در بازار چیست؟

همانطور که می دانید این ارز دیجیتال با توجه به ارزان بودنش از جایگاه بسیار بالایی در بازار برخوردار است و اکنون جایگاه پنجم را از آن خود کرده است و گفته شده است برای سرمایه‌گذاری در بلند مدت بسیار پیشنهاد می‌ شود.

شاخص ارز دیجیتال امروز چیست؟

در رابطه با شاخص ارز دیجیتال باید گفت این شاخص ثابت نمی باشد و هر روز یک شاخص معینی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد اما بهترین و معتبر ترین شاخص ارز دیجیتال شاخص ترس و طمع می باشد.

شاخص ترس ارز دیجیتال چیست؟

با توجه به اسم آن می توان متوجه شد که منظور از این شاخص چیست باید بدانید که عده‌ ای از سرمایه‌ گذاران و تریدر ها در بازار ارز دیجیتال از روی ترس ارزهای دیجیتال خود را می‌ فروشند که در این بازه زمانی شاخص ترس در بازار ارز دیجیتال وجود دارد، عده‌ ای از این شرایط استفاده می کنند و ارزهای دیجیتال را خریداری می‌ کنند که منجر به سود کلان می شود.

یکی از شاخص‌ های مهم ارز دیجیتال چیست؟

یکی از مهم ترین و معتبر ترین شاخص های ارز دیجیتال بازار کریپتوکارنسی شاخص ترس و طمع می باشد‌.

شاخص 10 ارز دیجیتال برتر چیست؟

بیت کوین، اتریوم، کاردانو، بایننس کوین، ریپل، سولانا، بی یو اس دی و … .

مفهوم لغت شاخص در دنیا ارز دیجیتال چیست؟

شاخص در معنای لغوی به معنا نماینده و ممتاز می باشد‌.

شاخص RSI چند ناحیه دارد؟

سه ناحیه که هر سه آن ها کاربردی می باشد. ‌

از شاخص بلند مدت چه افرادی استفاده می کنند؟

افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بلند مدت هستند.

مهم ترین تحلیل های بازار کدامند؟

تحلیل های تکنیکالی و فاندامنتالی.

شاخص فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

منظور از خبر هایی می باشد که تاثیر بسیاری بر روی قیمت ارز دیجیتال می گذارد.

قیمت بیت کوین در اواسط سال ۲۰۲۱ چقدر بود؟

در محدوده ۴۰ هزار دلار بود.

مهم ترین شاخص‌ بازار ارز دیجیتال چیست؟

شاخص قیمت از مهم ترین ها می باشد زیرا تا قیمت مشاهده نشود خرید و فروش صورت نمی گیرد.

بهترین اپلیکیشن خرید و فروش ارز دیجیتال چیست؟

بایننس که در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد.

امتیاز دهید
asie

asie

آسیه پناهلو دانشجو رشته کامپیوتر دانشگاه فردوسی هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید محتوا پرداختم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها