تبلیغات
اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال مقالات آموزشی

10 مورد از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال

  • توسط behrouz
  • 10 دقیقه

در دنیای ارزهای دیجیتال همیشه ترس و موفقیت وجود دارد و این بستگی به شما دارد که جز کدام دسته باشید. این دنیا دارای گستردگی و وسعت بسیار است و شما به عنوان یک معامله گر باید اطلاعات کافی راجب آن داشته باشید و بدون آگاهی دست به اقدام نزنید‌ و بهتر است تا با اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال آشنایی داشته باشید.

همچنین دنیای ارزهای دیجیتال دارای جذابیت بسیار بوده و همین جذابیت خیلی ها را به سمت آن کشیده و باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال نیز می شود. در ادامه نیز اگر دارای مهارت کافی نباشید مانند یک ماهی کوچک در دریایی پر از نهنگ های مجرم ارز دیجیتال بلعیده خواهید شد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال آشنا کنیم تا نسبت به آنان آگاهی یافته و بدون دانش دست به اقدام نزنید. پس با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

فومو از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال

منظور از فومو همان ترس از دست دادن است که با عبارت انگلیسی fomo نیز شناخته می شود. این عبارت یکی از اصطلاحات مهم دنیای ارز دیجیتال بوده و باید با آن به صورت کامل آشنا شوید. همچنین منظور از این اصطلاح تمایل به خرید ارز دیجیتال در زمان پامپ شدن است با وجود این که افزایش و زیاد شدن قیمت ارزهای دیجیتال به حدی رسیده است که خیلی از معامله گران در پی کسب سود بالا و خروج از بازار ارزهای دیجیتال هستند و کار عقلانی این است که جهت ورود به بازار در انتظار کاهش قیمت های ارزهای دیجیتال باشیم. در نتیجه در این لحظه یکی از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال این است که صبر پیشه نکرده و به دام فومو می افتند و با یک حرکت غیرعقلانی خود را در گیر فومو و از دست رفتن سرمایه می کنند.

هیجان از مهم ترین اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال دارای هیجان و ریسک بالایی است و بسیاری از تازه وارد ها با دیدن اولین کندل قرمز بزرگ کنترل خود را از دست داده و عملیات فروش را انجام می دهند. کاربران ارزهای دیجیتال توسط استاپ لاس یا همان حد ضرر می توانند جلوی زیان بیشتر خود را گرفته و اوضاع اندکی تحت کنترل بگیرند. جهت این کار یک کاربر باید از تصمیم خود مطمئن شده و راهکار و نقشه خود را مشخص سازد.

شما در زمان از بین رفتن سرمایه خود باید آرامش خود را حفظ کرده و عملی سنجیده و دقیق را انجام دهید و قطعا انجام کاری نسنجیده به ضرر شما خواهد بود. باید به این مورد توجه کنید که ارزهای دیجیتال دارای ثبات نبوده و همواره در حال نوسان و تغییر هستند و اگر نمی توانید با این مسئله خو بگیرید بهتر است تا از ورود به این بازار خودداری کنید. پس متوجه شدید که آمادگی تریدر ها برای نوسانات کوین ها از مهم ترین نکات است.

بهتر است بدانید که هیچ ضمانتی در مورد این مسئله وجود ندارد که روند نزولی یک ارز دیجیتال صعودی شود ولی در تاریخ در مورد ارز دیجیتال بیت کوین این مورد رخ داده است که بعد ار نزولی شدید، صعودی باور نکردنی را به همراه داشته اشت. این مورد نیز یکی از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال بود که با آن آشنا شدید.

توجه ویژه به نوسانات

توجه ویژه به نوسانات

خب بد نیست تا اندکی در خصوص نوسانات و کاهش ارزش ارزهای دیجیتال صحبت کنیم. نوسانات ۵ تا ۱۰ درصدی ارزهای دیجیتال امری طبیعی است و جز موارد معمولی و روزانه بازار ارزهای دیجیتال به شمار می آید. ارزهای دیجیتال ثبات نداشته و دارای نواسانات بسیاری هستند. جالب است بدانید که ارز دیجیتال بیت کوین یک بار و تنها در عرض چند روز ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داد ولی دوباره به حالت قبل خود بازگشت.

پس همان طور که متوجه شده اید همیشه نوسانات در بازار های ارز دیجیتال رخ می دهند ولی نباید به این راحتی ها از کنار آنان گذشت‌ همیشه باید بدین موارد توجه نمود. ممکن است بازار یک روز بالا رفته و یک روز پایین بیاد و همچنین ممکن است گاهی برای یک مدت طولانی در حال نزول باشد.

در نتیجه اگر جزوه افراد تازه وارد در این بازار هستید بهتر است بدین نکته توجه کنید. یکی از نکات و اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال این است که این نکته را در نظر نگرفته و به بازار ارزهای دیجیتال اعتماد نمی کنند.

عدم چک کردن قیمت و تمرکز بر روی اعصاب خود

جالب است بدانید که وقتی سود می کنید بسیار خوشحال شده و احساس بهتری می کنید و برای تجربه دوباره این حس به صورت پی در پی و فاصله زمانی های کوتاه همواره قیمت ها را چک می کنید. اگر یک معامله گر روزانه نیستید پس توصیه بسیار مهمی برای شما داریم. زمانی که به صورت پیوسته و پی در پی قیمت ها را چک می کنید ممکن است قیمت ها نزولی شوند و دیگر حس خوشحالی همراه شما نخواهد بود بلکه حس ناامیدی و بدی به وجود شما رخنه خواهد کرد زیرا بازار های ارز دیجیتال دارای نوسانات بالایی بوده و بر روی احساسات تریدر ها تاثیر گذار است و همواره قیمت ها افزایش و کاهش می یابند. پس توصیه می شود که قیمت ها را در طولانی مدت چک کنید تا دچار حس بد و انجام کار های اشتباه نشوید.

محافظت از کلید های خصوصی

محافظت از کلید های خصوصی

کلید خصوصی یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که باید بدان توجه ویژه نمایید. زیرا امنیت ارز دیجیتال شما بسیار به این فاکتور وابستگی دارد و مانند کلید خانه شماست. حال کلید خصوصی چیست؟ این کلید یک کلید طویل حاوی کاراکتر ها بوده و توسط آن می توانید به ارزهای دیجیتال خود دستیابی پیدا کنید.

گاهی از کلید خصوصی تحت عنوان کلید بازیابی نیز یاد می شود. برای دسترسی به ارزهای دیجیتال خود باید کلید بازیابی را داشته باشید و بدون این کلید ارزهای دیجیتال شما از بین خواهد رفت، عبارت بازیابی معمولا دارای ۱۲ تا ۲۴ کلمه است. این دو کلید از سرمایه شما در مقابل هکر ها محافظت خواهند کرد و در نتیجه برای هیچ کسی و هیچ مکانی و هیچ خدمتی هرگز آن را فاش نکنید.

عدم نیاز به خرید یک واحد کامل از یک ارز دیجیتال

از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال می توان بدین اشاره کرد که وقتی وارد بازار می شوند می خواهند بسیار هزینه کرده و یک واحد کامل از یک ارز مانند ارز دیجیتال بیت کوین را بخرند که چنین عملی غلط بوده و دارای تفکری اشتباه است.

توحه کنید که برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و ‌‌… هم می توانند تعویض شوند و هم می توانند به واحد های کوچک تر تقسیم شوند. البته دقت کنید که این مسئله توکن های غیرمثلی را در بر نمی گیرد. کوچک ترین واحد ارز دیجیتال بیت کوین ساتوشی نام دارد و هر بیت کوین می تواند به ۱۰۰ ساتوشی تقسیم شود. اگر دوست دارید تا توسط بیت کوین به بازار ارزهای دیجیتال وارد شوید، می توانید از ترید چند صد ساتوشی بیت کوین شروع کنید.

ذخیره سازی کد های بازیابی دو عاملی

شما توسط احراز هویت دو عاملی می توانید از سرمایه و دارایی خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنید که صرافی های ارز دیجیتال و برنامه های مورد استفاده و حتی امنیت شخصی نیز شامل این موارد هستند و این سیستم امنیتی به امنیت حساب های متمرکز شما کمک بسیاری خواهد کرد.

اما یکی از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال این است که به این نوع حفاظت توجه نکرده و همچنین از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه نمی کنند که در نتیجه ممکن است بر اثر سرقت گوشی، گم کردن گوشی و ‌… دستگاه و اطلاعات خود را از دست بدهند که در نتیجه این موارد دیگر به گوشی و اطلاعاتشان دسترسی نخواهند داشت و حتی ممکن است که بر اثر ارتقا یک نرم افزار تلفنشان مسدود شود که در نهایت اگر از احراز هویت دو عاملی استفاده کرده باشند مشکلی برای آن ها پیش نیامده و اطلاعاتشان محفوظ خواهد ماند.

دقت کنید که باید اطلاعات احراز هویت دو عاملی را داشته باشید تا قادر باشید ثابت کنید که صاحب واقعی و حقیقی این حساب ها هستید و اگر این طور نباشد و اطلاعات کافی نداشته باشید قطعا با مشکلاتی مواجه خواهید شد. اما برای احراز هویت مجدد چه باید کرد؟ برای این کار باید یک فیلم ضبط کنید و در دست خود یک متن دست نویس داشته باشید و تاریخ آن روز را گفته و گذرنامه خود را نیز در دست داشته باشید. همان طور که دیدید این کار زحمت و دردسر زیادی دارد و برای جلوگیری از این کار باید از عبارت های بازیابی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در زمان بروز مشکل از آنان استفاده کنید.

آدرس های اشتباه از رایج ترین اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال

آدرس های اشتباه از رایج ترین اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال

باید توجه کنید که تراکنش های blockchain برگشت پذیر نیستند و اگر اشتباهی مبلغی را به آدرسی اشتباه بفرستید دیگر قابل برگشت نخواهد بود و ارزهای دیجیتال خود را از دست خواهید داد. اما بنابر یک قانون فرد سوم نیز می تواند آن مبلغ را برای خود نگه دارد و هیچ اجباری نیست تا مبلغ را برگرداند. در نتیجه در زمان آدرس دهی مواظب باشید تا آن را اشتباه وارد نکنید که اشتباه وارد کردن آدرس مساوی است با از دست رفتن ارزهای دیجیتال شما و همچنین به جهت خطای کمتر می توانید از برچسب های آدرس استفاده کنید و همین طور این عادت را در خود پرورش دهید که از تگ های آماده یا memo به جهت تشخیص درست دقیق آدرس های مقصد استفاده کنید و دلیل آن این است که برخی از ارزهای دیجیتال مانند ایکس آرپی، استلار و ایاس برای تشخیص هویت گیرنده تراکنش به آن احتیاج دارند. دقت کنید که به جهت انتقال هر یک از این ارزهای دیجیتال مجبورید تا یک برچسب مقصد را وارد کنید‌ و اگر این کار را انجام ندهید این احتمال وجود دارد که تراکنش از دست برود و یا با مشکل رو به رو شود.

اول دانش بعد عمل

لازمه فعالیت در بازار های ارز دیجیتال این است که باید با آن به صورت کامل آشنا شوید. زیرا این بازار روز به روز در حال رشد است و به طوری که قوانین مرتبط به آن به صورت دائم در حال تغییر هستند‌. توجه کنید که بازار ارز دیجیتال دارای تفاوت بالایی با بازار مالی سنتی بوده و باید برای فعالیت در آن اول نسبت به افزایش دانش خود اقدام کنید.

خیلی از افراد بدون این که راجب ارزهای دیحیتال تحقیق کنند نسبت به خرید و سرمایه گذاری در آن اقدام می کند که در نهایت ممکن است دچار ضرر بشوند، پس توصیه می شود که حتما قبل از اقدام به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال حتما مقالات و تحقیقات مربوط به آن را مطالعه فرمایید. یک قانون مهم و مرتبط با این موضوع وجود دارد و آن نیز این است که حتما راجب یک چیزی خودتان تحقیق کنید که تحت عنوان DYOR از آن یاد می شود.

مواظب کلاه برداران باشید

طبق معمول در جایی که ثروت و سرمایه زیاد باشد قطعا ردپایی از کلاهبرداران نیز پیدا خواهد شد، آن هم بازاری مثل ارزهای دیجیتال که هم اکنون چیزی حدود دو تریلیون دلار دارای ارزش بوده و طعمه بسیار لذیذی برای کلاهبرداران ارز دیجیتال است. بهتر است آگاهی داشته باشید که که در بازار های غیرمتمرکز پشتیبانی برای حمایت از سرمایه شما وجود ندارد و با یک اشتباه کوچک ممکن است تا سرمایه خود را به باد دهید. این کلاهبرداری ها عبارتند از:

  • کلاه برداری سرمایه گذاری
  • کلاه برداری اهدای رایگان
  • کلاه برداری فیشینگ
  • کلاه برداری های مرتبط با عرضه اولیه سکه
  • گول پامپ ها و دامپ ها را نخورید

اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت دارید حتما دیده اید که برخی از افراد یا گروه ها سیگنال هایی برای خرید و فروش ارز دیجیتال را منتشر می کنند. باید دقت کنید که این سیگنال ها صحت نداشته و بدرد نمی خورند و دلیل آن نیز این است که بازار ارزهای دیجیتال دارای ثبات نبوده و ممکن است هر اتفاقی بیوفتد و برای همین نیز قابل پیش بینی نیست.

سوالات متداول اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال

آیا فومو یکی از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال است؟

بله این مورد به دلیل ایجاد ترس یکی از اشتباهات مهم است.

یکی از اقدامات لازم برای جلوگیری از اشتباهات تازه کار های دنیای ارز دیجیتال چیست؟

برای حفظ سرمایه و جلوگیری از ضرر می توان از احراز هویت دو عاملی استفاده نمود.

امتیاز دهید
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها