تبلیغات
تفاوت توکن و کوین مقالات آموزشی

تفاوت توکن و کوین در ارزهای دیجیتال به زبان ساده

  • توسط sara
  • 18 دقیقه

یکی از مباحث مهمی که قبل از ورود به بازار ارز دیجیتال باید به خوبی با آن آشنا باشید و درک درستی از آن به دست آورید تفاوت توکن و کوین می باشد. بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری در زمینه رمز ارزها و بازار ارز دیجیتال را دارند تصورشان این است که مفهوم و کارایی تمام ارزهای دیجیتال یکی بوده و هیچ تفاوتی میان آن ها وجود ندارد حال آن که بازار ارز دیجیتال متشکل از ارزهای متعدد و گسترده می باشد که هرکدام ویژگی ها و ماهیت متفاوتی از یکدیگر دارند.

برخی از آن ها در دسته کوین ها قرار دارند و برخی دیگر به عنوان توکن شناخته می شود، لایت کوین ها و شت کوین ها نیز هر کدام دسته بندی مخصوص به خودشان را دارند. بنابراین نمی توان گفت که تمامی ارزهای دیجیتال یکسان هستند پس اگر قصد سرمایه گذاری و شروع معامله گری در این بازار گسترده را دارید باید هر کدام از این دسته بندی ها را درک کنید تا بهتر و هدفمند در آن سرمایه گذاری داشته باشید و استراتژی سرمایه گذاری مناسبی نیز داشته باشید. با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید.

تفاوت توکن و کوین و دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

کوین Coin و توکن Token در دنیای ارزهای دیجیتال هر کدام دو مفهوم متفاوت و مجزا از یکدیگر هستند که در اغلب مواقع افراد این دو اصطلاح را به جای هم به کار می ‌برند. به این معنا که از کلمه توکن استفاده می کنند در صورتی که منظورشان کوین می باشد و بالعکس در حالی که در واقعیت این دو اصطلاح با یکدیگر فرق های اساسی و مهمی دارند. برای درک بهتر این تفاوت توکن و کوین بهتر است ابتدا با مفهوم هر یک از این اصطلاح آشنا شوید.

کوین که در اصل دیجیتال کوین می باشد در واقع یک دارایی دیجیتال است که شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد به این معنا که هر کوین بخشی از بلاک چین خود است. بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، کاردانو هر کدام کوین هایی هستند که بر روی شبکه بلاک چین خود به وجود آمده‌ اند به این معنی که ارز دیجیتال بیت کوین بر روی شبکه بلاک چین خود فعالیت می کند. تمامی کوین ها به صورت داده بر روی یک پایگاه داده گسترده ثبت شده‌ اند و این تراکنش‌ ها توسط کامپیوتر در سراسر دنیا انجام می شود.

توکن ها نیز در واقع رمز ارزهای هستند که بر روی یک شبکه بلاکچین دیگر ایجاد می ‌شوند و این امر به لطف قراردادهای هوشمند امکان پذیر شده است. بنابراین هر فردی می ‌تواند توکن مورد نظر خود را بر روی یکی از پلتفرم های موجود ایجاد کند. این توکن ها بر اساس خصوصیات و ویژگی هایی که برایشان تعریف می‌ شود دسته ‌بندی‌ ها و کاربردها متفاوتی از یکدیگر خواهند داشت. در حال حاضر اکثر توکن های موجود بر روی شبکه گسترده اتریوم ایجاد شده اند. حال که با مفهوم این دو اصطلاح آشنا شدید مهم ترین تفاوت های این دو به صورت خلاصه عبارتند از:

شیوه استخراج

یکی از مهمترین تفاوت های موجود میان کوین و توکن روش استخراج آن ها می باشد. به این معنا که برای استخراج و تولید کوین ها نیاز به ماینر ها و سیستم های کامپیوتری می باشد و فرآیند بسیار پیچیده و طولانی دارد. در حالی که شیوه تولید توکن ها بسیار راحت تر می باشد و هر کسی که با برنامه نویسی و کد نویسی کامپیوتری آشنایی داشته باشد به راحتی می تواند توکن خود را بر روی شبکه بلاک چین دیگر ایجاد کند.

شبکه بلاک چین

یکی دیگر از مهمترین تفاوت توکن و کوین در این است که کوین ها شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارند در حالی که توکن ها بر روی شبکه بلاک چین دیگری ایجاد می شوند. با توجه به این ویژگی این امکان وجود دارد که یک کوین توکن باشد اما یک توکن نمی تواند ارزش یک کوین را داشته باشد.

کاربری

کوین ها دارایی های دیجیتال هستند که برای پرداخت ها مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین با نگهداری آن ها در بلند مدت به تعداد آن افزوده نخواهد شد. اما توکن ها در واقع نوعی سهام مشارکتی هستند که کاربری های متعدد و متنوعی دارند بنابراین دیگر تفاوت توکن و کوین در کاربردی که هرکدام از آن ها دارند می باشد.

مدیریت زمان

یکی از مهمترین دلایلی که توکن ها به وجود آمدند این بود که به راحتی و با برنامه های کد نویسی و در مدت زمان کوتاهی تولید می شوند اما برای تولید کوین ها که توسط ماینر ها استخراج می شوند مدت زمان زیادی وقت لازم است و همین امر موجب تفاوت توکن و کوین شده است.

توکن معتبر تر است یا کوین؟

توکن معتبر تر است یا کوین؟

در رابطه با این که در بازار ارزهای دیجیتال توکن ها معتبر یا کوین؟ باید گفت از آنجایی که برای استخراج و تولید کوین ها نیاز به فناوری پیچیده و زمان طولانی می باشد لذا در بازار بسیار با ارزش تر از توکن ها هستند. کوین ها اگرچه در طول زمان ممکن است که قیمت آن ها دستخوش نوسانات بازار شود اما هرگز اعتبار خود را از دست نمی ‌دهند. در مقابل توکن ها به راحتی و از طریق برنامه های ‌کدسازی ظرف یک ساعت تولید می شوند بنابراین خیلی راحت در دسترس افراد قرار دارد.

برای اینکه توکن ها در صرافی های معتبر لیست شوند باید طی فرایند و مراحلی مورد تایید واقع شوند که آن هم کار آسانی نیست اما به دلیل اینکه تولید و عرضه آن بسیار راحت و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود زمینه را برای کلاهبرداری توسط کلاهبرداران ارز دیجیتال فراهم کرده است. چرا که بسیاری از توکن های تولید شده در بازار بدون هیچ هدف کاربری خاصی به وجود آمده اند و صرفاً موجب پر شدن جیب عرضه کنندگان آن شده است.

به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ پروژه های کلاهبرداری زیادی وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و هر کدام از آن ها با پیش فروش توکن های خود به سرمایه گذاران چندین میلیون دلار پول به جیب زدند. اما اغلب آنها در سال ۲۰۱۸ و با ترکیدن حباب بازار به فراموشی سپرده شدند و حتی نتوانستند به قیمت اولیه خود بازگردند. بنابراین این در بازار ارزهای دیجیتال اصلی ترین تفاوت توکن و کوین در همین است که کوین ها همواره آن ها ارزشمندتر و معتبرتر است توکن ها هستند.

توکن nft چیست؟

توکن nft چیست؟

یکی دیگر از نکاتی که باید در کنار تفاوت توکن و کوین بدانید این است که خود توکن ها نیز انواع مختلفی دارند که از انواع ان توکن های nft که به عنوان توکن های غیر مثلی هم شهرت دارند می باشند و به عنوان دارایی های دیجیتال منحصر به فرد و کمیاب شناخته می شود که قابل معاوضه نمی باشند به این معنا که نمی توان آن ها را با چیز دیگری معاوضه کرد.

این توکن ها بر روی دیگر بلاکچین ها ذخیره و منتقل می شود. هر واحد nft می ‌تواند با واحد دیگر تفاوت داشته باشد و ویژگی ها و خصوصیات خاص خود را داشته باشد. مهمترین مزیت هایی که این توکن ها دارند این است که دارای ویژگی مالکیت حقیقی و امکان انتقال و معامله آسان بر روی کیف پول های دیجیتال می باشند.

در حال حاضر اغلب توکن های nft بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد شده اند و بازار آن بسیار کوچک و نوظهور می باشد. کاربرد توکن های nft بیشتر در حوزه های مانند بازی‌های کامپیوتری، اقلام کلکسیونی، صدور بلیط، فروش نام و آثار هنری دیجیتال مشاهده می‌شود. اما در آینده با رشد زیرساخت های لازم امکان استفاده از این نوآوری در زمینه های متعدد و متنوع امکان پذیر خواهد شد.

چه صرافی هایی از توکن ها پشتیبانی می کند؟

امروزه بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازار به عنوان توکن شناخته می‌ شوند. در واقع حدودا از ۳۹۰۰ ارز دیجیتال موجود در بازار ۲۸۰۰ عدد آن توکن می باشد. از معروف ترین توکن های بازار می توان به تتر، دای، آوی، چین لینک، یرن فایننس و بت اشاره کرد. برای این که یک توکن در صرافی های معتبر لیست شود باید حتما کارایی و پروژه ای را که در نظر دارد مورد تایید قرار گیرد. معروف ترین صرافی هایی که از این توکن های پشتیبانی می کنند می توان به صرافی های زیر اشاره کرد:

بایننس

همانطور که حتما می دانید صرافی بایننس از معتبرترین و مطرح ترین صرافی در بازار ارزهای دیجیتال می باشد و هر رمز ارزی که به وجود می آید ابتدا باید در این صرافی لیست شود و مورد تایید قرار گیرد. در بایننس بسیاری از توکن های معتبر از جمله از جمله تتر، دای، چین لینک و بسیاری دیگر از توکن ها پشتیبانی و قابل معامله می باشد.

کوکوین

صرافی ارز دیجیتال کوکوین یکی دیگر از صرافی های ارز دیجیتال مطرح و پر مشتری در بازار ارز دیجیتال می باشد که از بسیاری از رمز ارزها از جمله توکن های معتبر پشتیبانی می شود.

کین بیس

کین بیس یک صرافی ارز دیجیتال معتبر آمریکایی می باشد که معامله گران می توانند توکن های معتبر و مورد نظر خود را در این صرافی ارز دیجیتال به سادگی معامله کنند.

چه صرافی هایی از کوین ها پشتیبانی می کند؟

با توجه به اینکه کوین ها رمز ارزهای معتبر و پر متقاضی در بازار ارزهای دیجیتال هستند لذا اغلب صرافی های فعال در زمینه ارزهای دیجیتال از این کوین ها پشتیبانی و حمایت می کنند و معامله گران می توانند در هر کدام از این صرافی ها توکن مورد نظر خود را معامله کنند برخی از معروفترین این صرافی ها بدین شرح می باشد:

کراکن

کراکن از جمله صرافی های است که تعداد زیادی از کوین ها در آن معامله می ‌شود و معامله گران توانند در صورتی که واجد شرایط باشند از امکانات این صرافی برای معاملات کوین های خود بهره ببرند.

نوبیتکس

نوبیتکس یکی از معروف ترین صرافی هایی است که معامله گران ایرانی می ‌توانند در آن معاملات خود را انجام دهند و خوشبختانه در این صرافی کوین های معتبر و بسیاری برای معامله لیست شده اند .

بای بیت

از دیگر صرافی های فعال در بازار ارزهای دیجیتال صرافی ارز دیجیتال بای بیت می باشد و معامله ‌گران می ‌توانند معاملات کوین های خود را در این صرافی ارز دیجیتال انجام دهند.

دوج کوین کوین است یا توکن؟

دوج کوین کوین است یا توکن؟

دوج کوین ارز دیجیتالی است که در یکی دو سال اخیر سرو صدای زیادی به پا کرد و با حمایتی که از سوی افراد معروف و ثروتمند جهان از جمله ایلان ماسک از آن صورت گرفت حجم زیادی از معاملات بازار را به خود اختصاص داد. استخراج و تولید دوج کوین همانند بیت کوین براساس الگوریتم اثبات کار که همان استخراج به شیوه ماینینگ می باشد است. به این معنی که برای استخراج آن به ماینرهایی احتیاج است که تراکنش های آن را تایید کند و با قدرت پردازش سخت افزارهای خود جلوی تقلب و دستکاری شبکه را می‌ گیرند.

بنابراین دوج‌کوین نیز شبکه بلاکچین مختص خود را دارد و از این نظر می ‌توان گفت که یک کوین محسوب می شود. اما نکته قابل ذکر این است که این ارز در استخراج خود به لایت کوین متکی است به این معنی که اگر کسی بخواهد دوج استخراج کند باید ابتدا به سراغ استخراج لایت کوین برود و ماینرهای لایت کوین در هنگام استخراج ‏لایت کوین، واحدهایی از دوج کوین هم استخراج می کنند.

جدول اطلاعات

یکی از مباحث مهمه در بازار ارزهای دیجیتال آگاهی و شناخت در رابطه با تفاوت توکن و کوین در ارزهای دیجیتال می باشد. چرا که این دو اصطلاح تفاوت های مهم و اساسی با یکدیگر دارند. به همین خاطر نکات مهم در رابطه با تفاوت توکن و کوین را در جدولی برای شما عزیزان ارائه کرده ایم:

موضوعتفاوت توکن و کوین
انواع ارزهای دیجیتالکوین، توکن، شت کوین، لایت کوین
انواع توکن هاتتر، دای، آوی، چین لینک، یرن فایننس و بت
انواع کوین هابیت کوین، اتریوم، کاردانو
تفاوت توکن و کوینکاربرد، روش استخراج، صرفه جویی در زمان و بلاک چین

توکن منقضی شده چیست؟

امروزه به دلیل بروز مشکلات مختلف امنیتی در زمینه های گوناگون فناوری اطلاعات متخصصان عرصه فناوری راه حل ها و روشهای مختلفی برای حفظ اطلاعات اقتصادی افراد ارائه کرده اند. یکی از این راه حل ها که با استقبال زیادی هم مواجه شده است استفاده از ابزارهای امنیتی می باشد یکی از این ابزارها توکن های هوشمند می باشند که به عنوان نسل جدیدی از ابزارهای امنیتی به عنوان ابزارهای امنیتی فراگیر مورد استفاده گسترده قرار گرفته اند.

به خصوص اینکه این که این توکن ها با قیمت های پایین عرضه می‌شوند. در حال حاضر در کشور ایران دو نوع توکن پرکاربرد استفاده می ‌شود، یکی توکن امضای دیجیتال رمز یاب و دیگری توکن رمزیاب می‌ باشد که هر کدام ویژگی ها و خصوصیات خاص خودشان را دارند. در حال حاضر در بانک های ملی، صادرات و کشاورزی به مشتریان خود توکن‌ های رمزیاب ارائه می دهند.

آلت کوین چیست و چه تفاوتی با توکن و کوین ها دارد؟

آلت کوین چیست و چه تفاوتی با توکن و کوین ها دارد؟

به هر رمز ارزی که پس از بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده است آلت کوین گفته می‌شود. در واقع آلت کوین با این هدف به وجود آمدند که محدودیت ها و مشکلاتی که در شبکه بیت کوین وجود داشت را برطرف کنند. بنابراین به هر رمز پایه غیر از بیت کوین آلت کوین گفته می‌شود. بر اساس آخرین برآوردهای انجام شده در سال ۲۰۲۰ حدود ۵ هزار رمز ارز پایه یا همان آلت کوین وجود دارد و چیزی حدود ۳۴ درصد از حجم معاملات بازار را این آلت کوین ها به خود اختصاص داده اند.

برخی از این موارد کوین‌ها با هدف اجرای پروژه های خاص راه اندازی می شوند و برخی دیگر مبنای کسب و کار قرار می‌ گیرند. بنابراین در این آلت کوین ها می توان قوانین موجود در بیت کوین را تغییر داد و عملکرد آن را نسبت به آن بهتر و کاربردی تر کرد.

در میان این آلت کوین ها هر کدام که بلاک چین اختصاصی خود را داشته باشند به ‌عنوان کوین شناخته می شود و هر کدام که بر روی شبکه بلاکچین دیگری به وجود آمده باشند توکن هستند و هر کدام از این کوین ها و توکن ها تفاوت‌های مشخص با یکدیگر دارند که در مطالب قبل به آن به طور مفصل اشاره شد.

شت کوین چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

شت کوین چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

شت کوین‌ها آن دسته از ارزهای دیجیتال هستند که در بازار ارزش بسیار پایین دارند. در واقع بی ارزش بودن این ارزها به این خاطر است که هیچ هدفی از ارائه آن ها وجود ندارد و تنها بار منفی در بازار به وجود می آورند. این اصطلاح برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ توسط هواداران بیت ‌کوین به تمامی رمز ارزها به غیر از بیت کوین اطلاق شد. بر این اساس تمامی رمز ارزها به غیر از بیت کوین، شت کوین تلقی می شوند. اما معامله‌ گران و سرمایه ‌گذاران به هر رمز ارزی که بدون اساسنامه و هدف خاصی ارائه می‌شود شت کوین می گویند.

برخی از معروف ترین شت کوین های حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال می‌ توان به دوج‌کوین، شیوا، سیف مون و بسیاری دیگر از ارزها اشاره کرد که بدون هیچ قاعده مشخصی ایجاد شده اند و اهداف آن به صراحت و روشنی مشخص نشده است.

این شت کوین ها در بازار ارزش بسیار کمتری نسبت به دیگر کوین ها دارند و با وجود این که برخی از آن ها ممکن است قیمت های صعودی را تجربه کنند اما به سرعت افول کرده و به فراموشی سپرده می شوند و در واقع اصلی ترین تفاوت توکن و کوین و شت کوین درمیزان ارزش و هدف آن می باشد .

شناخت تفاوت توکن و کوین برای افراد مبتدی

به طور مشخص برای سرمایه‌ گذاری در هر زمینه ‌ای باید با چشم باز و دانش کامل در آن اقدام کرد. با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال بازاری گسترده و پر از مفهوم می ‌باشد باید قبل از ورود به آن و شروع سرمایه گذاری باید با اصطلاحات و مفهوم آن به طور کامل آشنایی داشته باشید.

با وجود اینکه برخی از توکن های موجود در بازار بسیار با ارزش هستند و در رقابت با کوین ها یک رقابت پایاپای را دارند اما برخی از آن ها فقط با هدف کلاهبرداری و پر شدن جیب توسعه‌ دهندگان آن به وجود آمده اند. بنابراین برای اینکه یک سرمایه گذاری موفق در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید باید بدانید که کوین چیست و کدام ارزها توکن می ‌باشند و تفاوت های توکن و کوین و آیا این که ارزش سرمایه ‌گذاری در آن ها وجود دارد یا خیر؟

هدف توکن ها چیست؟

تمامی توکن هایی که در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند که هر کدام هدف خاصی دارند و برای کاربری خاصی تولید و ارائه شده اند. در واقع آنچه که موجب ارزشمندی و اعتبار یک توکن می شود هدف و کارایی که در عرصه تکنولوژی و فناوری دارد می باشد. بعضی از آن ها با هدف کاربردی بودن به وجود آمده اند برخی از آن ها توکن های حمایتی و برخی دیگر توکن‌ های اوراق بهادار هستند. بنابراین تفاوت توکن و کوین در این زمینه نیز می باشد.

امنیت توکن ها بیشتر است یا کوین ها

تمامی ارزهای دیجیتال در بازار چه آن هایی که جزء توکن ها هستند و چه آن هایی که به‌ عنوان کوین شناخته می شوند همگی به صورت دیجیتالی و در پایگاه های داده نگهداری می ‌شوند. با توجه به رشد فناوری و تکنولوژی که در هر زمینه چه مثبت و چه منفی شکل گرفته است امکان هک این رمز ارزها و سرقت آن ها هم وجود دارد. با این حال کوین ها به خصوص کوین های نسل دو و سه از امنیت بسیار بیشتری نسبت به توکن ها دارند شاید بتوان گفت یکی از تفاوت توکن و کوین در همین درصد امنیت باشد.

سوالات متداول در مورد تفاوت توکن و کوین

ارزهای دیجیتال به چند دسته تقسیم می شود؟

انواع آن شامل لایت کوین، کوین، توکن و شت کوین ها که در مقاله تفاوت توکن و کوین گفته شد.

آیا کوین ها و توکن ها به یک معنی هستند؟ تفاوت توکن و کوین در چیست؟

کوین و توکن در دنیای ارزهای دیجیتال هرکدام دو مفهوم متفاوت و مجزا از یکدیگر هستند.

کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال به چه معنا هستند؟

کوین که در اصل دیجیتال کوین می باشد در واقع یک دارایی دیجیتال است که شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد.

توکن به چه معنا است؟

توکن ها نیز در واقع رمز ارزهای هستند که بر روی یک شبکه بلاکچین دیگر ایجاد می ‌شوند.

ذخیره کوین ها به چه شکل می باشد؟

تمامی کوین ها به صورت داده بر روی یک پایگاه داده گسترده ثبت شده‌اند.

بیشترین توکن های موجود بر روی کدام شیکه ایجاد شده اند؟

بر روی شبکه بلاک چین اتریوم

استخراج کوین ها چگونه انجام می شود؟

برای استخراج و تولید کوین ها نیاز به ماینر ها و سیستم های کامپیوتری می باشد.

توکن ها از نظر کاربری چه ویژگی هایی دارد؟

توکن ها در واقع نوعی سهام مشارکتی هستند که کاربری های متعدد و متنوعی دارند.

کوین ها باارزش تر هستند یا کوین ها؟

از آنجایی که برای استخراج و تولید کوین ها نیاز به فناوری پیچیده و زمان طولانی می باشد لذا در بازار بسیار با ارزش تر از توکن ها هستند

مدت زمان استخراج توکن ها چقدر می باشد؟

توکن ها به راحتی و از طریق برنامه های ‌کدسازی ظرف یک ساعت تولید می شوند.

توکن nft چه توکنی می باشد؟

دارایی های دیجیتال منحصر به فرد و کمیاب شناخته می شود که قابل معاوضه نمی باشند.

ارز کاردانو کوین است یا توکن؟

با توجه به این که این شبکه بلاک چین مخصوص به خود را دارد کوین محسوب می شود.

توکن بانک ملت از کدام نوع می باشد؟

توکن منقضی

توکن ها را از کجا بگیریم؟

از صرافی های معتبر

چه صرافی هایی از توکن ها پشتیبانی می‌ کنند؟

بایننس، کوکوین و کوین بیس

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها