تبلیغات
ترا آموزش ارزهای دیجیتال

آینده ارز ترا یا همان لونا بعد از ریزش 90 درصدی قیمت

  • توسط sara
  • 21 دقیقه

همان طور که حتما می دانید بازار ارزهای دیجیتال بازار گسترده و متشکل از رمز ارزهای متنوع و متعدد می باشد. از جمله این شبکه های ارز دیجیتال، پلتفرم ترا می باشد که دارای یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز است. پلتفرم ترا طوری طراحی شده است که برای تسهیل پرداخت های قابل برنامه ریزی و گسترش زیرساخت های مالی آزاد از ارز ذخیره خود یعنی لونا و همچنین الگوریتم های تثبیت شده استفاده می کند.

فهرست محتوا

بنابر این پلتفرم ترا پرداخت های سنتی در شبکه گسترده بلاک چین را دوباره ساخته است. از جمله قابلیت‌ های منحصر به فرد ترا می توان به طراحی توکن در این شبکه اشاره کرد. با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه باشید تا با این مورد آشنا شوید.

ارز دیجیتال ترا چیست؟

شبکه ترا در ژانویه ۲۰۱۸ طراحی شد و فعالیت خودش را در آپریل ۲۰۱۹ در بازار ارز دیجیتال آغاز کرد. توکن بومی این شبکه لونا می باشد که برای تثبیت قیمت استیبل کوین های پروتکل از این ارز استفاده می ‌شود. توکن لونا در شبکه ترا سه وظیفه عمده یعنی استخراج معاملات ترا در بخش اسپیکینگ، ایجاد انگیزه برای اعتبارسنج های بلاک چین و همچنین اطمینان از ثبات قیمت استیبل کوین های پلتفرم ترا بر عهده دارد.

شبکه ترا طوری طراحی شده است که با استفاده از الگوریتم اثبات سهام اجرا می شود به همین خاطر ماینر ها برای استخراج باید لونا خود را سهام کنند و کسی که تعداد بیشتری توکن لونا را در اختیار داشته باشد برای تولید بلوک بعدی ترا شانس بیشتری خواهند داشت.

بنابر این لونا قدرت اعتبار سنج ها را نشان می دهد و به همین خاطر توکن پشتوانه یا ذخیره پلتفرم ترا می باشد. یکی از ویژگی های این شبکه این است که مالکان لونا می توانند پیشنهاد های خود را در زمینه بهبود شبکه ارائه دهند و یا این که به ایده های جدید در این شبکه رای دهند.

آیا این ارز ارزش خرید دارد؟

این ارز از زمان ارائه تاکنون توانسته است به خوبی جایگاه خود را در بازار تثبیت کند و جزء ۱۶ ارز دیجیتال برتر در صرافی ها قرار گیرد. با بررسی نوسانات قیمت توکن لونا در بلند مدت خواهید دید که این توکن تا به الان از سابقه قیمت خوبی برخوردار بوده و با توجه به هدف و کارهایی که برای آن تعریف شده است برخی از تحلیلگران معتقدند که به طور کلی چشم انداز سرمایه گذاری برای بلند مدت در این ارز دیجیتال سود آور و مفید خواهد بود.

به همین خاطر برخی از سرمایه‌ گذاران به دنبال یافتن بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در این زمینه هستند. بنابراین برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال دارند توکن لونا می تواند گزینه مناسبی برای آن ها باشد.

آینده ارز ترا در سال ۲۰۲۲ چگونه پیش ‌بینی می‌ شود؟

آینده ارز ترا در سال ۲۰۲۲ چگونه پیش ‌بینی می‌ شود؟

آینده ارزهای دیجیتال برای کاربران بسیار مهم است. با بررسی نوسانات قیمت لونا از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۱ شاهد آن هستیم که در یک برهه از زمان قیمت این ارز افزایش چشمگیری داشت و در طی یک هفته قیمت آن از ۲۸ دلار به ۶۱ دلار افزایش پیدا کرد.

آن چه که مسلم است، در بازار ارز دیجیتال به طور قطعی و ۱۰۰% در رابطه با آینده و پیشرفت یک ارز دیجیتال نمی توان اظهار نظر کرد. همچنان که شاهد کاهش قیمت متعدد ارز لونا را در طی سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بوده‌ایم. اما به طور کلی روند افزایش قیمت در ارز لونا ایده‌آل بوده و می توان با توجه به قیمت آن در گذشته به آینده آن نیز امیدوار بود.

به خصوص اینکه لونا به تازگی در صرافی ارز دیجیتال اینجکتیو پذیرفته شده و در لیست رمز های آن قرار گرفته است. این به معنای این است که توسط Stader Labs برای سهام گذاری سیال پشتیبانی می شود. در مجموع گسترش لونا این نوید را می دهد که در سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش قیمت قابل توجه در این رمز ارز باشیم و برخی از تحلیلگران در طی سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ برای این ارز متوسط قیمت ۲۵ تا ۴۰ دلار را پیش بینی کرده اند.

این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ چگونه خود را نشان داد؟

مدت زمان زیادی از ارائه ارز دیجیتال ترا در بازار نمی گذرد. در ابتدای عرضه آن یعنی در سال ۲۰۱۹ شاهد تغییر چندان مهمی در قیمت این ارز نیستیم و این روند تا آغاز سال ۲۰۲۰ ادامه داشت تا این که در این سال شاهد کمی افزایش قیمت در ارز ترا هستیم و این افزایش قیمت در سال ۲۰۲۱ به صورت چشمگیری مشاهده می شود. طوری که قیمت توکن لونا در این سال و در کمتر از یک ماه هم گام با اوج گیری قیمت دیگر ارزهای دیجیتال به بیشترین حد خود تا آن زمان یعنی حدود نه دلار رسید.

جدول اطلاعات

مهم ترین نکات کلیدی در رابطه با پلتفرم ترا را در جدولی برای شما عزیزان به صورت خلاصه ارائه کرده‌ایم:

موضوعترا
شبکه ترا چیست؟یک بلاک چین مبتی بر گواهی اثبات سهام
سال تاسیسشبکه ترا در ژانویه ۲۰۱۸ طراحی شد و فعالیت خودش را در آپریل ۲۰۱۹ در بازار ارز دیجیتال آغاز کرد.
توکن بومی این شبکهتوکن لونا
مهمترین وظیفه توکن لوناتثبیت قیمت استیبل کوین های پروتکل
برای ماین کردن luna چه کاری باید انجام داد؟

برای ماین کردن luna چه کاری باید انجام داد؟

شبکه بلاکچین ترا که Columbus-4 نام دارد یک بلاک چین عمومی بر اساس گواه اثبات سهام می باشد. بر این اساس برای تولید و عرضه توکن آن نیاز به رای هر تایید کننده به حجم توکن لونا که به عنوان وثیقه استیک کرده وابسته است. در این شبکه ولیدیتور ها بلاک های جدید را تایید و به شبکه بلاک چین اضافه می‌ کنند و در قبال چنین عملیاتی از شبکه آن پاداش دریافت می کنند.

این ولیدیتور ها به عنوان نماینده افرادی که توکن های خود را استیک کرده اند نقش بسیار مهمی دارند و افراد برتر از نظر میزان حجم توکن استیک شده در شبکه شناخته می شوند و تعداد آن ها فقط به ۱۰۰ نفر می رسد. در واقع کار این ولیدیتور ها این است که نود کامل را اجرا کنند و برای به اجماع رسیدن در شبکه تمامی رای هایی که توسط اصول رمزنگاری شده امضا شده اند را تایید کنند و این گونه تراکنش های جدید در شبکه ایجاد می‌شود.

ماینرهای ترا کدامند؟

همان طور که گفته شد بلاکچین شبکه ترا مبتنی بر گواه اثبات سهام می باشد. بنابراین برای تولید هر بلاک جدید در این شبکه به رای و تایید اعتبار اعتبار سنج ها که به عنوان ولیدیتور ها شناخته می شوند نیاز است. در واقع این شبکه ها طوری طراحی شده است که برای ایجاد امنیت و عملکرد شبکه بلاک چین آن نیاز به نگهداری دارایی ها در کیف پول می باشد و استیک کردن به معنای قفل کردن دارایی‌ها در کیف پول است. به این منظور برخی از افراد حجم قابل توجهی از توکن های خود را برای پشتیبانی از شبکه در کیف پول خود نگهداری می کنند که به افراد برتر از نظر حجم توکن استیک شده ولیدیتور گفته می شود.

پروتکل شبکه به صورت تصادفی انتخاب می ‌کنند که کدام یک از ولیدیتور ها بلاک بعدی را تایید کند. به طور معمول انتخاب شدن یک ولیدیتور به میزان ارزی که استیک کرده بستگی دارد. پس هر چه این مقدار بیشتر باشد این امکان نیز بیشتر می‌شود. در نهایت در صورتی که ولیدیتور بتواند بلاک درست را تایید کند یک بلاک جدید به شبکه اضافه می‌شود. در نهایت باید گفت که برای تولید ارز جدید در این شبکه هیچ نیازی به محاسبات پیچیده ریاضی و استخراج به واسطه دستگاه های ماینر نمی باشد و فقط به میزان حجم توکن استیک شده بستگی دارد.

استخراج luna با گوشی امکان پذیر است؟

با توجه به این که فرایند استخراج لونا به صورت استیک کردن امکان پذیر می شوند و نیاز به دستگاه های سخت افزاری و ماینر ها نمی باشد. لذا در صورتی که افراد کیف پول خود را بر روی گوشی موبایل خود نصب کرده باشند و توکن خود را در این کیف پول نگهداری کنند در صورتی که بتوانند به جایگاه ولیدیتور برسند می ‌توانند در ارائه توکن جدید تاثیرگذار باشند.

قیمت لحظه ‌ای ترا

قیمت لحظه ‌ای ترا

لونا که توکن شبکه ترا می باشد با نما LUNA در بازار شناخته می شود و ارزش کل آن در بازار حدود ۲۷.۲۸ میلیارد دلار برآورد شده است. این ارز در جایگاه دهم بازار قرار دارد و سهم آن از کل معاملات بازار حدود ۱.۱۷ درصد می باشد. قیمت لحظه ای این رمز ارز در زمان نگارش مقاله حدود ۷۲.۷۳ دلار ثبت شده است که با احتساب نرخ تتر ۳۰.۳۱۲ تومان می شود معادل ۲.۲۰۴.۷۰۹ تومان که نشان از افزایش ۹.۴۶ درصد قیمت آن در طی ۲۴ ساعت گذشته بوده است. بالاترین قیمتی که تا به حال برای لونا ثبت شده است حدود ۷۸.۱۸ دلار و در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۲۱ بوده است.

آیا ترا را کیف پول مخصوص خود را دارد؟

همان طور که قطعاً می دانید برای حفظ و نگهداری هر ارز دیجیتال نیاز به یک کیف پول مناسب و مطمئن خواهید داشت. کیف پول های سخت افزاری و نرم‌افزاری متعددی در بازار وجود دارند که از ارز ترا پشتیبانی و حمایت می ‌کنند و سرمایه‌ گذاران این ارز می توانند توکن های خود را در این کیف پول ها ذخیره و نگهداری کنند.

معروف ترین کیف پول های نرم افزاری برای نگهداری ارز ترا کیف پول کوینومی می باشد و کیف پول هایی از جمله لجر نانو اس، کیف پول ترزور و کیف پول کیپ کی از جمله کیف پول های سخت افزاری مطمئن برای نگهداری ارز ترا هستند.

بهترین صرافی های خارجی برای خرید ترا کدام است؟

بهترین صرافی های خارجی برای خرید ترا کدام است؟

ارز دیجیتال ترا در حال حاضر توسط صرافی‌های مطمئن و متعددی پشتیبانی می شود. همین امر موجب شده تا حجم معاملات این رمز ارز گسترش قابل توجهی داشته باشد. نام معروف ترین صرافی های خارجی که کاربران برای خرید و فروش ترا می توانند از آن استفاده کنند در قسمت زیر آمده است.

صرافی بایننس

صرافی بایننس به عنوان معتبرترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان شناخته می‌شود. هر رمز ارزی که بخواهد به این بازار ورود کند ابتدا باید در صرافی بایننس لیست شود. در حال حاضر فعال ترین صرافی که توکن لونا در آن معامله می‌شود صرافی بایننس می باشد که سهم آن از حجم معاملات روزانه این توکن حدود ۲۶ درصد است.

صرافی کوکوین

صرافی کوکوین از دیگر صرافی های معتبر در بازار ارزهای دیجیتال می باشد که از ارزهای متعددی پشتیبانی می کند. یکی از ارزهایی که در این صرافی معامله می شود، توکن لونا می باشد و بخشی از معاملات روزانه ارز در صرافی کوکوین صورت می گیرد.

صرافی کوینکس

از دیگر صرافی های معتبری که ارز لونا در آن معامله می شود صرافی کوینکس می باشد که بخشی از معاملات این رمز ارز را به خود اختصاص داده است و کاربران این صرافی می توانند به ارز لونا دسترسی داشته باشند.

کدام صرافی های ایرانی این ارز دیجیتال را خرید و فروش می‌ کنند؟

کدام صرافی های ایرانی این ارز دیجیتال را خرید و فروش می‌ کنند؟

در مقایسه با صرافی های خارجی صرافی های ایرانی معدودی از ارز ترا پشتیبانی می کنند و هنوز هم در بسیاری از صرافی های ایرانی ارز لونا لیست نشده است. برخی از صرافی های ایرانی که می توان در آن ها ارز ترا را معامله کرد در قسمت زیر معرفی شده اند.

رمزینکس

رمزینکس یکی از صرافی های فعال و معتبر ایرانی می باشد که توکن لونا در آن قرار گرفته است. کاربران این صرافی می تواند ارز لونا را در حجم گسترده معامله کنند.

بیت ۲۴

در صرافی بیت ۲۴ علاوه بر دیگر ارزهای دیجیتال ارز ترا نیز معامله می شود. معامله گران ایرانی می توانند در حجم گسترده ای این رمز ارز را در صرافی بیت ۲۴ معامله کنند.

آبان تتر

صرافی آبان تتر یکی دیگر از صرافی های معتبر داخلی می باشد. این صرافی از ارزهای دیجیتال متعددی از معتبر ترین ارزها گرفته تا ارزهای کمتر شناخته شده پشتیبانی می کند در این صرافی ارز دیجیتال ترا نیز خرید و فروش می‌شود و در دسترس مشتریان قرار دارد.

آیا تعداد توکن های luna محدود است؟

تعداد توکن های در نظر گرفته شده برای لونا یک میلیارد می باشد. در صورتی که تعداد ارز در گردش آن از این مقدار بیشتر شود توکن های اضافی سوزانده می شوند تا به سطح تعادل که همان یک میلیارد است برسد. توکن های جدید نیز از طریق الگوریتم پروتکل با هدف حفظ قیمت استیبل کوین های ترا ساخته می شوند.

بنابراین می توان گفت که تعداد ارز در گردش لونا محدود می ‌باشد و در صورتی که از سطح مورد نظر فراتر رود فرایند توکن سوزی آن صورت خواهد گرفت.

پاداش استخراج ترا چیست؟

ولیدیتور ها برای ایجاد توکن جدید باید هر چند وقت یک بار و برای دوره‌ ای مشخص تمامی توکن خود را در کیف پول مخصوص نگهداری کنند. نکته قابل ذکر این است که برخی از این ولیدیتور ها به عنوان نماینده ‌ای از سرمایه ‌گذاران انتخاب می شوند، به این معنا که افرادی که می خواهند از پاداش شبکه بهره ببرند اما تعداد توکن آن ها در حد مورد نظر نیست توکن های خود را به ولیدیتور هایی که استخر استیک دارند می ‌سپارند و در صورتی که این ولیدیتور بتواند بلاک جدید ایجاد کند موفق به دریافت پاداش شبکه خواهد شد و این پاداش بین تمامی سرمایه‌ گذارانی که به او پیوسته اند تقسیم می‌شود.

چه عواملی بر تعیین قیمت این رمز ارز تاثیر گذار است؟

این رمز ارز را در طول سال های ارائه اش به بازار نوسانات قیمتی زیادی را داشته است. این نوسانات به عوامل متعددی از جمله میزان تقاضا و بازخورد های مثبت در رابطه با توکن آن در میان سرمایه گذاران بستگی دارد. همچنین شاخص های فاندامنتال در این زمینه نیز بسیار تاثیر گذار هستند طوری که منجر به افزایش قیمت این ارز در برهه ای از زمان شده‌ اند.

منظور از توکن سوزی ترا چیست؟

تعداد توکن در نظر گرفته شده برای ارز ترا یک میلیارد عدد می باشد. در صورتی که میزان آن از این مقدار افزایش پیدا کند برای حفظ ثبات و قیمت در شبکه توکن های اضافی سوزانده می‌شود تا این که به سطح تعادل برسد.

مقایسه ارز دیجیتال ترا با دیگر ارزهای دیجیتال

مقایسه ارز دیجیتال ترا با دیگر ارزهای دیجیتال

برای درک ارزش و جایگاه ارز ترا در میان دیگر رمز ارزهای دیجیتال در ادامه به مقایسه این ارز با برخی از ارزهای معتبر خواهیم پرداخت. این گونه بهتر بتوانیم ارزش این ارز را در بازار ارز دیجیتال نشان دهیم.

مقایسه ارز دیجیتال ترا با بیت کوین

بیت کوین به عنوان معتبرترین ارز بازار ارز دیجیتال و اولین ارزی که با این فناوری طراحی و ارائه شد شناخته می شود. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که ارز بیت کوین با ارز ترا دارد، در روش استخراج و ‏ماین آن می باشد. به این معنا که شبکه بلاکچین بیت‌کوین مبتنی بر اثبات کار است و برای استخراج ارز جدید نیاز به فناوری های سخت افزاری و دستگاه های ماینر می باشد. در حالی که ارز ترا مبتنی بر گواه اثبات سهام می باشد و برای ایجاد بلاک جدید در این شبکه فقط به دارایی‌های استیک شده بستگی دارد.

مقایسه ارز دیجیتال ترا با اتریوم

اتریوم به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال در جایگاه بعدی بعد از بیت کوین قرار دارد این بلاک چین نیز مبتنی بر گواه اثبات کار می باشد. اما به دلیل ویژگی هایی که گواه اثبات سهام دارد قصد دارد بلاک چین خود را به این روش تغییر دهد. در شبکه توکن ترا سرمایه گذاران می ‌توانند در مدیریت شبکه نقش داشته باشند و تاثیرگذار باشند و هر گونه تغییر جدیدترین شبکه به رای گذاری گذاشته می شود در حالی که در شبکه اتریوم این وضعیتی وجود ندارد.

مقایسه ارز دیجیتال ترا با دوج کوین

دوج کوین به عنوان یکی از آلت کوین های مبتنی بر بیت کوین می باشد که ساختاری مشابه بیت کوین دارد. در بازار تعداد نامحدودی از ارز عرضه و ارائه شده است. در حالی که بلاک چین ترا متفاوت از دوج کوین است و تعداد محدودی از ارز ترا در بازار ارائه شده است و اگر از سطح مورد نظر فراتر رود توکن های اضافی سوزانده می شود.

مقایسه ارز دیجیتال ترا با ترون

ارز دیجیتال ترون همچون ارز ترا ازجمله ارزهای نو ظهور در بازار ارزهای دیجیتال می باشد که مبتنی بر بلاکچین بیت کوین و اتریوم است. این ارز به دلیل عرضه نا محدود و گسترده قیمت بسیار پایینی دارد در حالی که ارز ترا تعداد محدودی از توکن های خود را عرضه کرده است و با مشاهده نوسان قیمت آن در بلند مدت شاهد افزایش قیمت قابل توجهی در توکن ترا هستیم.

موسس این ارز دیجیتال چیست؟

شبکه بلاک چین ترا برای اولین بار در ژانویه ۲۰۱۸ توسط دو نفر از صاحب نظران عرصه اقتصادی و مالی به نام های Daniel shin وDo Kwon طراحی و ارائه شده است. این ارز در سال ۲۰۱۹ به صورت رسمی فعالیت خود را در بازار ارز دیجیتال آغاز کرد. هدف طراحان این پروژه از ارائه توکن ترا این بوده است که از این توکن برای سوق دادن سریع فناوری بلاک چین و ارز رمزنگاری شده از طریق تمرکز بر ثبات قیمت استفاده کنند.

این ارز دیجیتال از چه پروژه هایی حمایت می کند؟

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ارز ترا این است که این پروتکل فقط محدود به ارز دیجیتال لونا نمی باشد. قابلیت های کاربردی دیگری نیز دارد و در پروژه های مهمی مشارکت داشته است. از مهم ترین این پروژه ها می توان به پروژه میرور، پروژه انکر و پروژه آلیس فایننس اشاره کرد.

سوالات متداول

نماد ترا چه می باشد؟

ارز ترا با نماد luna شناخته می شود.

ماینیگ ترا چگونه صورت می گیرد؟

 بلاک چین ترا بر اساس گواه اثبات سهام می باشد به این معنی که برای ماین توکن آن نیاز به رای هر تایید کننده به حجم توکن لونا که به عنوان وثیقه استیک کرده وابسته است.

دستگاه استخراج ترا چگونه است؟

برای استخراج این توکن نیازی به دستگاه ماینر نمی باشد.

جایزه ماین کردن ترا چگونه توزیع می شود؟

در صورتی که ولیدیتور بتواند بلاک جدید ایجاد کند موفق به دریافت پاداش شبکه خواهد شد و این پاداش بین تمامی سرمایه‌ گذارانی که به او پیوسته اند تقسیم می‌شود.

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت ارز ترا چه می باشد؟

تحلیل فاندامنتال ترا

وایت پیپر ترا چیست؟

سندی است که اساس نامه و هدف نهایی ساخت توکن ترا در آن توضیح داده شده است.

بالاترین و پایین ترین قیمت ترا تا به الان چقدر بوده است؟

بالاترین قیمت ۷۸.۱۸ دلار و کمترین آن سه دلار بوده است.

وظیفه اصلی توکن لونا چیست؟

توکن لونا در شبکه ترا سه وظیفه عمده یعنی استخراج معاملات ترا در بخش اسپیکینگ، ایجاد انگیزه برای اعتبارسنج های بلاک چین و همچنین اطمینان از ثبات قیمت استیبل کوین های پلتفرم ترا برعهده دارد.

مهمترین ویژگی شبکه ترا چیست؟

یکی از ویژگی های این شبکه این است که مالکان لونا می توانند پیشنهاد های خود را در زمینه بهبود شبکه ارائه دهند و یا این که به ایده های جدید در این شبکه رای دهند.

آیا ارز ترا ارزش سرمایه گذاری دارد؟

برخی از تحلیلگران معتقدند که به طور کلی چشم انداز سرمایه گذاری برای بلند مدت در این ارز دیجیتال سود آور و مفید خواهد بود.

ارز ترا در سال ۲۰۲۲ چگونه پیش بینی شده است؟

گسترش لونا این نوید را می دهد که در سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش قیمت قابل توجه در این رمز ارز باشیم.

ولیدیتور به چه کسی گفته می شود؟

 به افراد برتر از نظر حجم توکن استیک شده ولیدیتور گفته می شود.

مهمترین وظیفه ولیدیتور در شبکه ترا چیست؟

تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید.

بهترین صرافی خارجی برای خرید و فروش ارز ترا؟

بایننس، کوکوین و کوینکس.

موسس شبکه ترا چه کسی می باشد؟

 شبکه بلاک چین ترا برای اولین بار در ژانویه ۲۰۱۸ توسط دو نفر از صاحب نظران عرصه اقتصادی و مالی به نام های Daniel shin وDo Kwon  طراحی و ارائه شده است.

امتیاز دهید
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها