تبلیغات
ویروس دستگاه ماینر استخراج

ویروس دستگاه ماینر | چگونه از ویروسی شدن ماینر ها جلوگیری کنم؟

  • توسط sheida
  • 17 دقیقه

در این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس قصد داریم تا اطلاعاتی در خصوص ویروس دستگاه ماینر به شما ارائه دهیم. با گسترش روزافزون ارزهای دیجیتال افراد بسیاری به سمت کسب درآمد در این حوزه کشیده شدند. یکی از راه های کسب درآمد، استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال است که حتما با آن آشنایی دارید.

به طور کلی استخراج ارز دیجیتال با در اختیار داشتن تعداد زیادی کامپیوتر با قدرت پردازش بالا امکان پذیر است. اما این در اختیار گرفتن تعداد زیادی کامپیوتر مستلزم داشتن مکانی مناسب مجهز به سیستم خنک کننده مناسب است. علاوه بر آن مصرف برق ماینر به دلیل فعالیت پیوسته و بدون وقفه آن ها هزینه های بسیاری را در پی خواهد داشت.

در این میان عده ای از هکر ها با تولید بدافزار ها و انتشار ویروس به فکر کسب درآمد از کامپیوتر دیگران بدون اجازه خودشان و استخراج ارز دیجیتال بدون صرف هزینه های فوق می پردازند.

ویروس دستگاه ماینر چیست؟

ویروس دستگاه ماینر چیست؟

قبل از بررسی ویروس دستگاه ماینر ابتدا به توضیحاتی در خصوص دستگاه ماینر می پردازیم. با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال و افزایش استفاده از رمزارزهایی چون بیت کوین در پرداخت، انتقال پول و سرمایه گذاری عده ای برای کسب درآمد بیشتر به فکر تولید یا استخراج آن ها افتادند.

در سال های اول عمل استخراج با کامپیوتر های استاندارد و کارت گرافیک های معمولی امکان پذیر بود اما امروزه برای استخراج ارزهای دیجیتال به دستگاه های ماینر پیشرفته نیاز است.

در حال حاضر دستگاه های ماینر (Asic) یا دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار دارای تنوع بسیار زیادی هستند. این دستگاه ها باید دارای سرعت و قدرت پردازش بالایی باشند تا بتوانند با سایر دستگاه های سخت افزاری که در شبکه استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارند رقابت کنند.

در نتیجه دستگاه ماینر سخت افزارهایی هستند که توان پردازشی شبکه استخراج را فراهم می کند. به افرادی که صاحبان این دستگاه های سخت افزاری هستند و کار استخراج ارزهای دیجیتال را انجام می دهند نیز ماینر گفته می شود.

امروزه با گسترش شبکه استخراج بیت کوین، ماینینگ یا استخراج آن فقط با تراشه‌ های مخصوصی که ای سیک (ASIC) نامگذاری شده اند، دارای صرفه اقتصادی است. ارزهای دیجیتال دیگری چون بیت کوین کش، لایت کوین، بیت کوین اس وی و زی کش از جمله ارزهای شناخته شده ای هستند که با ای سیک ها قابل استخراج هستند.

ASIC کوتاه شده عبارت “مدار مجتمع با کاربرد خاص” و به معنی سخت افزار هایی است که تنها برای یک کاربرد خاص طراحی و ساخته شده اند. در نتیجه تنها کاربرد دستگاه های ماینر فرآیند استخراج یا ماینینگ است.

آلوده شدن به ویروس ماینر اغلب به دلیل مراجعه استخراج کنندگان به سایت های آلوده بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزار آنتی ویروس و یا دانلود نرم افزار ها بدون اطمینان داشتن از منبع آن ها اتفاق می افتد. این ویروس ها پس از ورود و اجرا، پردازشگر دستگاه ماینر را تحت کنترل خود درآورده و یا با اثرگذاری بر روی شبکه ارتباطی دستگاه های ماینر را آلوده می کنند.

اغلب این ویروس ها با هدف حمله و اتصال به دستگاه های ماینر با تغییر دادن نام ورکر استخر ماینر، استخراج ارز دیجیتال را به نفع خود و با هزینه شما انجام می دهند.

چگونه از ویروسی شدن ماینر ها جلوگیری کنم؟

در بیشتر موارد آلوده شدن توسط ویروس، دارندگان دستگاه های ماینر ممکن است حتی متوجه این آلودگی نشوند زیرا بعضی ویروس ها آنقدر حرفه ای طراحی می شوند که در ساعت هایی مشخص اقدام به تغییر ورکر کرده و سپس به شکل اولیه آن برمی گردانند تا مالکین ماینرها متوجه وجود ویروس در سخت افزار خود نشوند.

کارآمدترین راه حل برای پیشگیری از ویروسی شدن دستگاه های ماینر استفاده از آنتی ویروس هایی است که می تواند این ویروس ها را شناسایی و مسدود کنند. یک نمونه از آنتی ویروس های موثر در شناسایی این ویروس ها، آنتی ویروس نود 32 شرکت eset است.

آنتی ویروس نود، این برنامه های ویروسی را تحت عنوان برنامه های ناخواسته (potentially unwanted application) و یا در صورتی که دارای خطر بیشتری باشند در گروه تروجان قرار می دهد. علاوه بر استفاده از این آنتی ویروس ها، راه حل های ساده دیگری نیز برای پیشگیری از آلودگی با ویروس دستگاه ماینر وجود دارند که در ادامه به مهم ترین آن ها می پردازیم:

پیشگیری از آلودگی با ویروس دستگاه ماینر

وارد نشدن به سایت های آلوده و مشکوک

یکی از راه های پیشگیری از ویروسی شدن دستگاه ماینر عدم ورود به سایت های مشکوک و مخرب است. قبل از ورود به هر سایتی از آلوده نبودن آن اطمینان کسب کنید و برای کم کردن اثر مخرب سایت ها حتما از برنامه های آنتی ویروس به روز شده استفاده کنید.

در صورت این که قصد آپدیت سخت افزار را دارید تنها از طریق سایت رسمی ماینر اقدام کنید

تنها از سایت رسمی و معتبر ماینر اقدام به دانلود و بروزرسانی سیستم خود کنید. به خصوص از منابعی که ادعای اورکلاک کردن دستگاه شما را دارند دوری کنید.

تعیین یک پسورد قوی

برای دستگاه های ماینر خود از پسورد های قوی استفاده کنید که به سادگی توسط نرم افزارهای کرکر (Cracker) قابل حدس زدن نباشند و در صورت امکان پسورد دستگاه های خود را هر چند وقت یکبار تغییر دهید.

اگر دستگاه استخراج ویروسی شود چه اختلالی در دستگاه رخ می دهد؟

چند مورد از اختلالاتی که در اثر آلودگی با ویروس در دستگاه ماینر اتفاق می افتد، کند شدن سیستم و هنگ کردن مداوم آن است. اگر با چنین مواردی مواجه شدید به ویروسی شدن دستگاه های خود شک کنید. همچنین در اثر آلودگی ویروسی دمای دستگاه ماینر شما ممکن است بیش ازحد بالا برود که در کنار عوامل دیگری چون کندی و هنگ کردن سیستم اختلالاتی هستند که در دستگاه های استخراج پس از ویروسی شدن رخ خواهند داد.

نحوه کارکرد یک ویروس یا بد افزار ماینر چگونه است که باعث بروز این اختلالات در دستگاه ها می شود؟ این ویروس دستگاه استخراج بعد از ورود به یک سیستم کامپیوتری با اجرای پیوسته و مداوم درپس زمینه، به کار محاسبات و استخراج ارز دیجیتال می پردازد.

در تنظیمات این ویروس های ماینینگ آدرس کیف پول الکترونیک سازنده آن قرار داده شده است و در واقع از کارمزد استخراج چیزی به شما نخواهد رسید. همان طور که می دانید برای استخراج ارزهای دیجیتال داشتن یک کامپیوتر شخصی مناسب و به صرفه نیست اما شخص سازنده این بدافزار های دستگاه های ماینر می تواند با آلوده کردن چند هزار سیستم به طور همزمان یک شبکه استخراج قوی بدون صرف هزینه های استخراج برای خود بسازد.

جدول اطلاعات

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویروس دستگاه ماینر و روش های پیشگیری از آلودگی دستگاه های ماینر توسط این ویروس ها بیشتر آشنا کنیم. در جدول زیر اطلاعاتی در این زمینه برای استفاده شما به طور خلاصه قرار گرفته است.

موضوعویروس دستگاه ماینر
تعریف دستگاه ماینردستگاه ماینر سخت افزار هایی هستند که توان پردازشی مورد نیاز برای شبکه استخراج ارزهای دیجیتال را فراهم می کند.
تعریف ویروس دستگاه ماینرعده ای از هکر ها این ویروس ها را با هدف کسب درآمد از کامپیوتر دیگران بدون اجازه خودشان و استخراج ارز دیجیتال بدون صرف هزینه تولید و منتشر می کنند. آلوده شدن دستگاه های ماینر به ویروس اغلب به دلیل مراجعه استخراج کنندگان به سایت های آلوده بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزار آنتی ویروس و یا دانلود نرم افزار ها بدون اطمینان داشتن از منبع آن ها اتفاق می افتد.
نشانه های تشخیص ویروسی شدن دستگاه های ماینرگرم شدن بیش از حد دستگاه های ماینر، کند شدن و هنگ کردن مداوم دستگاه ها، سرقت از کیف پول هایی که برای نگهداری ارز دیجیتال استخراج شده به آن ها اختصاص یافته و استخراج برای استخری دیگر با شناسه ای متفاوت از نشانه های تشخیص آلوده شدن دستگاه ماینر با ویروس هستند.
راه های پیشگیری از ورود ویروس به دستگاه های ماینربرای پیشگیری از ویروسی شدن دستگاه های ماینر از وارد شدن به سایت های آلوده و مشکوک مخصوصا بدون آنتی ویروس بروز شده و مناسب پرهیز کنید. درصورتی که قصد آپدیت سخت افزارهای خود را دارید تنها از طریق سایت رسمی ماینر اقدام کنید. برای سیستم های خود پسورد های قوی تعیین کنید.
مراحل حذف ویروس دستگاه ماینرمرحله اول ایزوله سازی یا قرنطینه کردن دستگاه های ویروسی از سایر دستگاه های شبکه است. در مرحله بعد Reset Factory یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه را برای دستگاه های ماینر آلوده انجام دهید. در صورت امکان پسورد دستگاه های خود را تغییر دهید.

نشانه های ویروسی شدن دستگاه استخراج چیست؟

این ویروس های دستگاه استخراج قابلیت تکثیر دارند و اگر به کامپیوتر یا دستگاه های ماینینگ نفوذ کنند تمام دستگاه ها را آلوده میکنند. این بدافزار ها به گونه ای طراحی می شوند که آدرس استخر های استخراج را به طور پنهانی به نفع هکر ها تغییر داده و در واقع برای آن ها عمل استخراج ارز دیجیتال را انجام می دهند.

آنچه در این میان اتفاق می افتد برای صاحب دستگاه های ماینر قابل شناسایی نیست زیرا در اعداد و منو دستگاه تغییری ایجاد نمی کند، تنها تغییر در هش ریت خروجی در استخر استخراج است که از میزان مورد انتظار کمتر خواهد بود.

شخیص ویروسی شدن دستگاه ماینر با چک کردن تنظیمات آن قابل انجام است چرا که در این صورت ماینر شما استخراج را برای استخری دیگر با شناسه ای مشخص انجام می دهد. این یکی از نشانه های آلودگی دستگاه ماینر شماست که در صورت مشاهده علایم و تغییرات دیگر در دستگاه ماینر شما قابل تشخیص است. نشانه های دیگری نیز به ویروسی شدن دستگاه ماینر اشاره می کنند که عبارتند از:

استخراج برای استخر دیگر

یکی از نشانه های ویروسی شدن که در واقع اغلب هدف هکر ها از انتشار ویروس است، انجام استخراج ارز دیجیتال برای استخری دیگر است. این تغییر نام ورکر یا استخر استخراج را با چک کردن تنظیمات دستگاه ماینر می توانید تشخیص دهید.

سرقت از کیف پول

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که از کیف پول شما سرقت می شود. سرقت از کیف پول یکی دیگر از نشانه های ویروسی شدن دستگاه استخراج شماست که باید بررسی شود.

گرمای بیش از حد سیستم

از نشانه های فیزیکی قابل تشخیص در دستگاه های ماینر گرمای بیش از حد سیستم است. در صورتی که شاهد بالا رفتن بیش از حد دمای دستگاه های ماینر خود شدید باید به این موضوع شک کنید زیرا این گرمای بیش از حد از دیگر نشانه های ویروسی شدن دستگاه ها است.

کند شدن شدید سیستم

از نشانه های دیگر ویروسی شدن دستگاه های استخراج، کند شدن شدید سیستم و هنگ کردن مداوم آن هاست که در کنار علایم دیگر در دستگاه ها رخ می دهند. در اثر استفاده زیاد این برنامه های ویروسی از cpu و کارت گرافیگ سیستم های شما این کند شدن و کاهش چشم گیر سرعت در دستگاه های استخراج شما اتفاق می افتد.

حذف ویروس دستگاه ماینر چگونه انجام می شود؟

حذف ویروس دستگاه ماینر چگونه انجام می شود؟

اگر پس از مشاهده نشانه های بالا و بررسی دستگاه های ماینر خود در خصوص ویروسی شدن آن ها مطمئن شدید باید کار هایی را برای از بین بردن این ویروس ها در دستگاه های خود انجام دهید. از جمله این کار ها ایزوله سازی یا قرنطینه کردن دستگاه های ویروسی از سایر دستگاه های شبکه استخراج است.

از دیگر کارهایی که پس از ایزوله سازی دستگاه های ماینر برای حذف ویروس دستگاه استخراج باید انجام دهید بازگرداندن دستگاه ها به تنظیمات اولیه کارخانه یا همان Reset Factory است. این کار را معمولا با نگه داشتن دکمه Reset دستگاه ماینر به مدت 2تا 10 ثانیه می توانید انجام دهید.

ممکن است بازگرداندن به تنظیمات کارخانه در دستگاه ها مختلف با روش هایی متفاوت نیز انجام گیرد، روش هایی چون بازگرداندن به تنظیمات کارخانه از طریق ورود به تنظیمات در صفحه status و یا با فشار دادن دکمه IP Reporter که در بعضی از مدل های ماینر قابل اجرا هستند.

بعد از Reset Factory دستگاه های ماینر بهتر است در صورت امکان اقدام به تعویض پسورد دستگاه های آلوده خود کنید. این نکنه را مورد توجه قرار دهید که حتما از پسورد هایی استفاده کنید که امنیت بالایی داشته باشند و قابل حدس زدن نباشند.

برای بالا بردن امنیت بهتر است پسورد های شما از تعداد کاراکتر های بیشتر و شامل عدد، حروف بزرگ، حروف کوچک و کاراکتر باشد. این تغییر پسورد را برای اطمینان از هک نشدن و عدم دستکاری شدن رمز عبور ماینر هر چند وقت یکبار نیز می توانید انجام دهید تا از بروز آلوده شدن دستگاه های ماینر به ویروس پیشگیری کنید.

منظور از ایزوله سازی برای حذف ویروس دستگاه استخراج چیست؟

یکی از کار هایی که باید برای حذف ویروس بیت کوین ماینر های آلوده انجام دهید، ایزوله سازی یا همان جدا کردن ماینر های آلوده از دیگر ماینر ها است. برای این منظور ابتدا تمام ماینر ها و کامپیوتر های خود را بررسی کرده و مشخص کنید که کدام یک ویروسی شده اند، سپس ارتباط آن ها را از سایر ماینر ها و شبکه اصلی استخراج قطع کنید. می توانید ماینر های خود را به سه منطقه ماینرهای آلوده، ماینر های تحت کنترل و ماینر های سالم تقسیم کنید.

ایزوله سازی در صورتی که تعداد دستگاه های ماینر زیاد باشد، برای حذف ویروس بسیار مهم است. برای ایزوله سازی مراحل زیر را انجام دهید.

  1. در ابتدای کار دستگاه های ماینر خود را به سه منطقه ماینر های آلوده، ماینر های تحت کنترل و ماینر های سالم تقسیم کنید.
  2. یک روتر مجزا برای هر منطقه در نظر بگیرید.
  3. برای هر روتر دو سوییچ قرار دهید تا ماینر ها را به آن سوییچ ها متصل شوند.
  4. از روتر اصلی توسط پورت WLAN در پشت آن ها به روتر های دومین لایه متصل شوید.
  5. در آخر توسط کابل LAN به سوییچ ها متصل شوید.

آیا گرم شدن بیش از حد دستگاه به دلیل ویروس دستگاه استخراج است؟

یکی از مشکلات عمومی دستگاه های ماینر گرم شدن آن ها به دلیل فعالیت پیوسته آن ها است. اهمیت این موضوع تا حدی است که اگر سیستم و برنامه ای برای خنک سازی دستگاه های استخراج خود نداشته باشید، در اولین روز انجام ماینینگ دستگاه های شما در اثر تحمل گرمای زیاد خواهند سوخت.

در صورتی که از تجهیزات خنک کننده مناسب برای دستگاه های ماینر خود استفاده می کنید و به طور ناگهانی در کنار گرم شدن زیاد دستگاه ها با مشکلات دیگری چون کند شدن و هنگ کردن مداوم دستگاه مواجه شدید به ویروسی شدن دستگاه های استخراج خود شک کنید.

یکی از مهم ترین عملیات در فرآیند استخراج ارز دیجیتال خنک کردن دستگاه های ماینینگ است. خنک کننده های ماینر انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع و میزان توان استفاده شده در دستگاه متفاوت خواهد بود. سه روش کلی برای خنک کردن این دستگاه ها و جلوگیری از سوختن دستگاه و همچنین افزایش طول عمر دستگاه ها وجود دارند که عبارتند از:

  • خنک کردن دستگاه های ماینر از طریق گردگیری یک یا دو بار در هفته بسته به خصوصیات منطقه
  • خنک کردن دستگاه های ماینر از طریق انتقال و دور کردن گرما از دستگاه ها با استفاده از کانال و فن های قوی
  • خنک کردن دستگاه های ماینر از طریق جایگزین کردن خمیر حرارتی سیلیکونی مناسب با رسانایی حرارتی بالا

سوالات متداول

ویروس ماینر چیست؟

عده ای از هکرها این ویروس ها را با هدف کسب درآمد از کامپیوتر دیگران بدون اجازه خودشان و استخراج ارز دیجیتال بدون صرف هزینه تولید و منتشر می کنند. آلوده شدن دستگاه های ماینر به ویروس اغلب به دلیل مراجعه استخراج کنندگان به سایت های آلوده بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزار آنتی ویروس و یا دانلود نرم افزارها بدون اطمینان داشتن از منبع آن ها اتفاق می افتد.

علایم ویروسی شدن دستگاه های ماینر چیست؟

گرم شدن بیش از حد دستگاه های ماینر، کند شدن و هنگ کردن مداوم دستگاه ها، سرقت از کیف پول هایی که برای نگهداری ارز دیجیتال استخراج شده به آن ها اختصاص یافته و استخراج برای استخری دیگر با شناسه ای متفاوت از نشانه های تشخیص آلوده شدن دستگاه ماینر با ویروس هستند.

راه های پیش گیری از ویروسی شدن دستگاه های استخراج چیست؟

برای پیشگیری از ویروسی شدن دستگاه های ماینر از وارد شدن به سایت های آلوده و مشکوک مخصوصا بدون آنتی ویروس بروز شده و مناسب پرهیز کنید. درصورتی که قصد آپدیت سخت افزارهای خود را دارید تنها از طریق سایت رسمی ماینر اقدام کنید. برای سیستم های خود پسوردهای قوی تعیین کنید.

بدافزار ماینینگ چیست؟

بدافزار همان ویروس ماینینگ است که عده ای از هکر ها به تولید و انتشار آن ها با هدف کسب درآمد از کامپیوتر دیگران بدون اجازه خودشان و استخراج ارز دیجیتال بدون صرف هزینه می پردازند.

برای حذف ویروس از دستگاه های ماینر باید چه اقداماتی انجام داد؟

اولین اقدام ایزوله سازی یا همان جدا کردن ماینر های آلوده از دیگر ماینر ها است. دوم بازگرداندن دستگاه ها به تنظیمات اولیه کارخانه یا همان Reset Factory است و در مرحله بعدی بهتر است در صورت امکان اقدام به تعویض پسورد دستگاه های خود کنید.

کارآمد ترین راه حل برای پیشگیری از ویروسی شدن دستگاه های ماینر چیست؟

راه حل کارآمد استفاده از آنتی ویروس هایی است که می تواند این ویروس ها را شناسایی و مسدود کند.

ایزوله سازی برای حذف ویروس دستگاه استخراج چگونه است؟

ایزوله سازی همان جدا کردن ماینر های آلوده از دیگر ماینر ها است. برای این منظور ابتدا تمام ماینر ها و کامپیوتر های خود را بررسی کرده و مشخص کنید که کدام یک ویروسی شده اند، سپس ارتباط آن ها را از سایر ماینر ها و شبکه اصلی استخراج قطع کنید. می توانید ماینر های خود را به سه منطقه ماینر های آلوده، ماینر های تحت کنترل و ماینر های سالم تقسیم کنید.

علت ویروسی شدن دستگاه های ماینر چیست؟

آلوده شدن دستگاه های ماینر به ویروس اغلب به دلیل مراجعه استخراج کنندگان به سایت های آلوده بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزار آنتی ویروس و یا دانلود نرم افزار ها بدون اطمینان داشتن از منبع آن ها اتفاق می افتد.

ویروس های دستگاه ماینر چگونه عمل می کنند؟

این ویروس ها پس از ورود و اجرا، پردازشگر دستگاه ماینر را تحت کنترل خود درآورده و یا با اثرگذاری بر روی شبکه ارتباطی دستگاه های ماینر را آلوده می کنند. اغلب این ویروس ها با هدف حمله و اتصال به دستگاه های ماینر با تغییر دادن نام ورکر استخر ماینر، استخراج ارز دیجیتال را به نفع خود و با هزینه شما انجام می دهند.

امتیاز دهید
sheida

sheida

شیدا حقی فوق لیسانس زبان و تولید کننده محتوا در سایت ارزهای دیجیتال بیستکس هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها