تبلیغات
تفاوت دوج کوین و شیبا اینو آموزش ارزهای دیجیتال

تفاوت دوج کوین و شیبا اینو؛ بررسی نظر ایلان ماسک و مقایسه سوددهی

  • توسط mrbtc
  • 17 دقیقه

تفاوت دوج کوین و شیبا اینو در چیست؟ اگر جزو فعالان بازار ارز دیجیتال باشید. حتماً شما از دوج کوین و شیبا اینو، این ارزهای دیجیتال پر داستان و پر فعالیت در شبکه های اجتماعی و داستان های آن ها و رقابت بین این دو میم کوین خبر دارید. ناباورانه است که کسی در دنیای ارزهای دیجیتال حضور داشته باشد و نام دوج کوین یا شیبا اینو به گوشش نخورده باشد.

یا این دو ارز دیجیتال را معامله نکرده باشد یا چیزی در مورد توئیت های ایلان ماسک و دوج کوین نشنیده باشد. در صرافی ارز دیجیتال بیستکس به بررسی تفاوت دوج کوین و شیبا اینو می پردازیم اما برای این که یک بررسی کلی به ماجراهای میم کوین دوج کوین داشته باشیم باید بگوییم که دوج کوین ارز دیجیتالی با نماد سگی از نژاد شیبا اینو (یک نژاد ژاپنی) است که سال‌ ها پیش صرفاً برای شوخی و خنده ایجاد شد و حتی پس از چند ماه توسعه ‌دهندگان و سازندگان آن هم آن را رها کردند.

حدودا 1 سال و نیم پیش بود که ایلان ماسک میلیاردر و مغز متفکر آمریکایی و مدیر عامل شرکت بسیار بزرگ تسلا و اسپیس ایکس شروع به حمایت از این میم ‌کوین ها کرد. در ابتدا تصور می‌ شد که این حمایت‌ ها و رسیدگی ها هم شوخی‌ ها و جوک هایی بیش نباشند اما رفته‌ رفته و پس از چند ماه مشخص شد که ماجرا شکل دیگری دارد.

گویی ایلان ماسک واقعاً قصد داشت که میم کوین دوج کوین را از یک شوخی به ارزی جدی با پروژه و پشتوانه قوی تبدیل کند که قادر است رقبای سرسخت این بازار همچون اتریوم و کاردانو را به چالش بکشد. قیمت دوج کوین در پی حمایت‌ های ایلان ماسک و با حمایت مجدد سازندگان آن پس از چند سال با افزایش چشمگیری رو به ‌رو شد و این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله جزو 100 ارز برتر بازار ارزهای دیجیتال از لحاظ حجم بازار و همچنین آپدیت دوج کوین دارای چندین پروژه پیش رو و آینده روشن است.

تفاوت دوج کوین و شیبا اینو در چیست؟

تا این بخش از مقاله به بررسی مختصر پروژه شیبا اینو و دوج کوین پرداختیم. حال به بیان تفاوت های این دو پروژه می پردازیم. در بیان اولین تفاوت چشم گیر این دو ارز دیجیتال باید بگوییم که نحوه بدست آوردن این دو میم کوین با هم فرق دارد. دوج کوین با استفاده از روش اثبات کار (PoW) یا همان ماینینگ توسط ماینر ها و شیبا اینو با روش اثبات سهام (PoS) یا همان استیکینگ کار می‌ کند.

تفاوت بعدی مربوط با روش اهدای آنها و پروژه های آن هاست. دوج کوین هنوز هم با وجود حمایت های ایلان ماسک اهداف بسیار کلی ای داشته و هدف کاملا مشخصی ندارد و امکانات جدیدی را به دنیای بلاک چین اضافه نمی‌ کند اما وایت پیپر شیبا اینو در ظاهر وضعیت بهتری نسبت به دوج کوین دارد و همچنین ورود این ارز به دنیای گیم و متاورس این میم کوین را از وضعیت خود خارج و تبدیل به یک ارز با پروژه و کاملا جدی خواهد کرد تفاوت بعدی این دو در این است که دوج کوین هیچ محدودیت عرضه‌ ای ندارد و توکن های این ارز نامحدود هستند اما شیبا اینو محدود است همین امر به پیشی گرفتن قیمت شیبا در آینده دور کمک می کند.

این میم کوین ها چرا معروف شده اند؟

این میم کوین ها چرا معروف شده اند؟

میم کوین ها به ارزهایی گفته می شوند که بیشتر جنبه سرگرمی داشته و در صورتی که در فضای دیجیتال و شبکه‌ های اجتماعی وایرال شوند می توان با معاملات آن ها و خرید این ارزها از آنها کسب درآمد کرد. این رمز ارزها به هیچ وجه پشتوانه و پروژه و آینده خاصی نداشته و قیمت آنها برخلاف رشد قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم به توجه و عرضه و تقاضا وابسته است و حتی امکان اصلاح های سنگین بالای 90 درصد در یک لحظه را دارند.

این نوع از میم کوین را می‌ توان روشی برای مبارزه و مخالفت جمعی مردم با کلیت های کنونی پول و ثروت در دنیا در نظر گرفت و از این رو افراد زیادی را با خود همراه می‌ کند. رشد انفجاری آلت کوین ها در اواخر سال 2020 و سال 2021 با انفجار قیمت ارز دیجیتال اتریوم و زیر مجموعه های شبکه اتریوم آغاز شد.

اما اوج این آلت سیزن صعودی با رشد قیمت رمز ارزهایی با نماد سگ و الهام گرفته از مهم ترین آن ها که دوج کوین بود همراه بود. این نوع توکن‌ ها که از پشتوانه‌ و پروژه و آینده قابل قبولی برخوردار نبوده و بیشتر یک شوخی در بازار رمز ارزها به حساب می‌ آیند با معرفی دوج کوین در سال ۲۰۱۳ آغاز شد.

شاید بتوان علت اصلی رشد دوج کوین را به جرات گفت که حمایت ها و توییت های ایلان ماسک از دوج کوین سبب رشد و محبوبیت دوج کوین شد و بدون ایلان ماسک هرگز دوج همچین رشدی نمی کرد تا جایی که این حمایت ها علت رشد بیش از ۱۵۰ برابر این ارز دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۱ گردید و گاها در یک شب قیمت این ارز تا 8 برابر رشد می کرد.

پس از دوج کوین و رشد انفجاری آن و پس از آن که ایلان ماسک اعلام کرد از این ارز دیجیتال هیچ مقداری ندارد نماد شیبا اینو SHIB و با شعار قاتل دوج کوین پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشته است و همچنین پروژه هایی نیز برای خود به تازگی ارائه کرده است. به هر حال شیبا نیز یک میم کوین است و می‌ توان آن را در این دسته قرار داد. مگر که پروژه های متاورس و گیمینگ که به تازگی شعار آن را سازندگان این ارز می دهند به عمل نشیند.

تفاوت دوج کوین و شیبا اینو از دید تریدر ها

با توجه به یکسان بودن وضعیت کلی چارت و نمودار ها و روند حرکتی و نبودن هیچگونه اختلاف فاحشی در بین این دو میم کوین تفاوت چندانی برای تریدر ها قائل نیستند. الا این که تریدر ها هنگامی که حجم معاملات هرکدام از این دو میم کوین کم شود از آن دوری می کنند.

تفاوت دوج کوین و شیبا اینو از نظر قیمتی؟

تفاوت دوج کوین و شیبا اینو از نظر قیمتی؟

در زمان نگارش این مقاله قیمت دوج کوین بیش از 17 سنت و قیمت شیبا در حوالی 0.0003 قرار دارد اما نکته حائز اهمیت در این مورد این است که شایعه فراگیری در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده که هدف قیمتی شیبا اینو را هم قیمت دانستن شیبا با دوج کوین یا هدف قیمتی شیبا را ۱ سنت اعلام کرده اند که این حرف شایعه ای بیش نیست و علت اصلی این امر نیز شاخص مارکت کپ و حجم معاملات می باشد که با توجه به میزان حجم معاملات شیبا و همچنین حجم کلی معاملات بازار ارزهای دیجیتال اتفاق افتادن این امر تا سال ۲۰۲۴ ممکن می باشد.

چرا که میزان پول و سرمایه کافی در بازار برای رساندن قیمت شیبا به ۱ سنت تا سال ۲۰۲۴ در بازار وجود نخواهد داشت و همچنین در آن زمان نیز می بایست تمایل معامله گران را سنجید که آیا تمایلی به خرید و نگهداری شیبا دارند یا خیر.

پس علل الحساب این شایعه که شیبا بزودی زود به قیمت ۱ سنت خواهد رسید قابل انجام نمی باشد. فلذا بهتر است از هرگونه معاملات و خرید های هیجانی این رمز ارز با اهداف رویایی و غیر قابل قبول بدون رعایت مدیریت سرمایه و استراتژی سرمایه گذاری دست نگه داشت و سرمایه خود را با مدیریت در پروژه ها و بخش های مختلف تقسیم نمود.

اظهار نظر ایلان ماسک درباره تفاوت دوج کوین و شیبا اینو

خوب یکی از بحث های مهم درباره این دو میم کوین نظر ایلان ماسک درباره آنها می باشد چون که علت اصلی رشد میم کوین هایی با سکه شبیه به سگ شیبا در ابتدا ایلان ماسک بوده و به نوعی این میلیاردر به یک شاخص اصلی در شناخت روند و ارزش میم کوین هایی با چهره سگ تبدیل گشته است که حمایت این شخص از دوج کوین و تلاش برای آپدیت دوج کوین و هدف دادن و پروژه دادن به این ارز دیجیتال  بطور کامل واضح و شفاف است.

اما همچنین چندی پیش یکی از طرفداران و هولدر های شیبا از ایلان ماسک پرسید که چه مقدار از این توکن را داشته و چقدر از آن را هولد می کند که او یک پاسخ جنجالی داد: هیچی!

همین امر نشان دهنده عدم اهمیت ایلان ماسک به این میم کوین و آینده آن است و به هر حال پس از این اظهار نظر جنجالی صفحه رسمی توئیتر شیبا اعلام کرد که هیچ نیازی به ایلان ماسک ندارد. اما به هر حال این عدم حمایت ایلان ماسک و گفتن این جمله باعث سقوط ارزش ارز دیجیتال شیبا از سقف تاریخی خود به میزان بیش از ۲۵ درصد گشت.

آیا دوج کوین و شیبا اینو هر دو توکن هستند؟

آیا دوج کوین و شیبا اینو هر دو توکن هستند؟

برای فهم این موضوع ابتدا می بایست به تعریف کوین و توکن بپردازیم:

کوین پولی در دنیای دیجیتال است که با استفاده از روش های رمزنگاری ایجاد شده و ارزش خود را در طول زمان ذخیره و حفظ می‌ کند. کوین در واقع یک معادل دیجیتالی پول است که دوج کوین مشهور ترین نمونه آن است. دوج کوین، مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است.

از مشخصات اصلی کوین ها می توان به موارد زیر اشاره نمود: قابل ‌تعویض ‌اند قابل ‌تقسیم ‌اند قابل ‌پذیرش‌ اند قابل ‌انتقال ‌اند ماندگار هستند و عرضه محدودی دارند.

مشخصه ‌های عمومی کوین ‌ها عبارتند از: به بلاک چین باز عمومی متصل ‌اند: به هرکسی این امکان داده می ‌شود که به شبکه بپیوندد و در آن شرکت کند. قابلیت های ارسال، دریافت و استخراج دارند.

توکن نیز نوعی پول و دارایی دیجیتال است که می‌ تواند به عنوان یک روش پرداخت عملکرد هایی مشابه با کوین‌ هایی همچون دوج کوین را انجام دهد اما تفاوت اصلی کوین و توکن در این است که کوین دارای شبکه مجزا و مختص به خود است و این حق را نیز به دارنده می‌ دهد که در شبکه مشارکت نماید.

توکن‌ ها معمولاً بر روی پلتفرم یک بلاک ‌چین دیگر ایجاد می‌ شوند و وابسته به آن پلتفرم هستند یکی از شباهت های رمز ارز و ارز دیجیتال توکن در میزان عرضه آنها است که هر دو می توانند محدود و نامحدود باشند اما اغلب کوین ها محدود هستند ارزهای دیجیتال یا کوین هستن و یا توکن برای مثال ما هرگز توکن بیت کوین نداشته و نخواهیم داشت.

خوب حال که تعریف کوین و توکن را دانستیم لازم به ذکر است که دوج کوین که از اسم آن پیداست یک کوین بوده و مجزا از بقیه شبکه ها دارای شبکه مجزای خود و قابلیت استخراج دارد اما شیبا اینو یک توکن می باشد هیچگونه بلاک چین مجزایی نداشته و تحت بلاک چین اتریوم اجرا گشته و در ابتدای ایجاد این توکن تعداد نصف توکن های آن به ویتالیک صاحب شبکه و ارز اتریوم اهدا شد که این شخص نیز این توکن ها را صرف نیازمندان به خدمات درمانی کرونا در کشور های فقیر همچون هند نمود. علی ایحال و در مجموع دانستیم که  تفاوت این دو میم کوین از حیث توکن و کوین بودن در چیست.

تفاوت خرید و فروش دوج کوین و شیبا اینو

در خرید و فروش این دو میم کوین از طریق صرافی ها هیچگونه تفاوتی وجود ندارد اما نکاتی که حائز اهمیت می باشد پشتیبانی صرافی از این دو میم کوین و داشتن قابلیت خرید و فروش این ارزها مهم می باشد. در کنار این امر نکته قابل توجه این است که دوج کوین مطابق توضیحات داده شده کوین مجزا بوده و هزینه انتقال آن در شبکه خود در حدود ۱۰ دوج کوین بوده که مساوی حدود ۱.۷ الی ۲ دلار می باشد.

اما شیبا اینو یک توکن زیر مجموعه اتریوم بوده و باید برای انتقال و فروش از شبکه اتریوم انتقال یابد که هزینه انتقال آن وابسته به شبکه اتریوم و در حدود ۲۰ دلار می باشد که بسیار بیشتر از دوج کوین بوده و این امر نیز باتوجه به ارزش بالای دلار برای سرمایه گذاران ایرانی باید در خرید و انتقالات این ارز مورد توجه قرار گیرد.

جدول اطلاعات

در این جدول اطلاعات مختصری را در این رابطه در اختیارتان قرار می دهیم.

موضوع تفاوت دوج کوین و شیبا اینو
شروع رشد اولیه و شناخته شدن میم کوین هااواخر آلت سیزن 2020
حامی اصلی و علت رشد بسیار این میم کوین هاایلان ماسک
از حیث کوین و توکن بودن این دو میم کویندوج کوین و شیبا توکن بر بستر اتریوم
علت رشد های انفجاری این میم کوین هااقبال و توجه عمومی و بالا رفتن حجم معاملات
کدام صرافی ها این دو میم کوین را پشتیبانی می کنند؟

کدام صرافی ها این دو میم کوین را پشتیبانی می کنند؟

اما در بحث صرافی هایی که از این دو میم کوین پشتیبانی می کنند لازم به ذکر است که صرافی های زیادی چه در داخل و چه در خارج ایران موجود می باشد اما چندین نکته مهم در مورد این صرافی ها موجود می باشد.

یک نکته مهم این است که اگر قصد معامله و ترید های کوتاه مدتی روی این ارزها را دارید حتما در صرافی هایی معامله کنید که دارای حجم معاملات بالا و قابل قبول و همچنین رتبه جهانی برتری باشند چرا که منابع مالی و حجم معاملات صرافی ها از یک دیگر جدا هستند و این امر باعث می شود در حرکات تند و سریع ارزهای دیجیتال چه در صعود و چه در نزول صرافی هایی که دارای حجم معاملات کمی هستند دچار دستکاری توسط نهنگ های مجرم ارز دیجیتال و بزرگان شده و این امر باعث نرسیدن قیمت به حد سود معامله گران و همچنین لیکویید شدن بسیار بیشتری از حساب معامله گران شود و برای جلوگیری از این امر بهترین کار معامله بر روی صرافی های دارای رتبه برتر در جهان همچون binance و kucoin که از هر دو این ارزها پشتیبانی می کنند می باشد.

اما در بحث خرید و هولد کردن و نگهداری این ارزها نکته دارای اهمیت این است که پس از خرید این ارزها از هر صرافی معتبری، اقدام به قبول هزینه نقل و انتقال و انتقال این ارزها به داخل امن ترین کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری نموده و از نگهداری این ارزها در صرافی های ارز دیجیتال برای بلند مدت بپرهیزید. علت اصلی این امر نیز سخت گیری های پیوسته و نا مشخص بودن قانون برای دنیای ارزهای دیجیتال و همچنین محدودیت ها و تغییر های بسیار زیاد این قوانین می باشد و برای نگهداری این ارزها می توانید از بهترین کیف پول ارز دیجیتال نرم افزاری معتبر همچون  تراست ولت استفاده کرده و همچنین از دادن رمز ۱۲ کلمه ای خود به دیگران به هر نحوی بپرهیزید.

تفاوت تحلیل دوج کوین و شیبا اینو

تفاوت تحلیل دوج کوین و شیبا اینو

اما در بحث تحلیل این ۲ میم کوین تفاوت بسیار زیادی وجود دارد به این علت که می توان دوج کوین را مطابق شرایط نموداری و تکنیکالی بررسی و تحلیل نمود و نسبت به شرایط آن با توجه به نمودار و روند قیمتی پیش رو اظهار نظر نمود.

اما تفاوت کلی ای که بین دوج کوین و ارز دیجیتال شیبا اینو است در این است که با این که این دو میم کوین هر دو دارای چارت و نمودار های مختص به خود می باشند اما با بررسی داده های درون شبکه و on chain در می یابیم که تفاوت بزرگی در این میان وجود دارد.

و آن هم بحث کیف پول های نگهدارنده شیبا و هولدر های این رمز ارز می باشد که نشان دهنده این است که حدود ۷۰ درصد از کل شیبا های موجود در جهان در دست حدود ۲۰ کیف پول می باشد و این امر بسیار مهم می باشد علت آن نیست این است که صاحبان این کیف پول ها می توانند به تنهایی و بدون توجه به شرایط بازار و نمودار و عرضه و تقاضا ایجاد پامپ و دامپ در این میم کوین نموده و قیمت ها را با درصد های بسیار زیادی کم و زیاد کنند که این امر بسیار نگران کننده و دارای اهمیت است از این حیث بهترین کار این است که درصد کمی از سرمایه خود را در این میم کوین دخیل کرده و با توجه به همین ویژگی میم کوین دوج دارایی امن تر و غیر قابل دستکاری تری محسوب می گردد.

با این که دوج کوین نیز دارای هولدر های مخصوص به خود می باشد اما هرگز این حجم از دوج کوین در دست افراد اندکی نبوده و قابل پامپ و دامپ هایی این چنینی نمی باشد هرکدام از ۲۰ هولدر اصلی شیبا در هر زمان که اراده کند می تواند با فروش دارایی های خود باعث اصلاح بیش از ۷۰ درصدی یک باره در این ارز دیجیتال بدون هیچگونه اعلام قبلی و در یک لحظه شود که این امر باعث افزایش ریسک این ارز دیجیتال می گردد.

چرا این دو میم کوین رشد زیادی کردند؟

علت اصلی رشد این دو میم کوین اقبال و توجه عمومی به شت کوین ها و میم کوین ها بوده و باعث به وجود آمدن تقاضای عمومی بوده است که این امر توجه بزرگان و نهنگ ها را جلب کرده که به هولد و نگهداری این ارزها بپردازند و مجموعه این عوامل باعث افزایش قیمت و رشد این میم کوین ها گشته است.

دوج کوین بهتر است یا شیبا؟

در مجموع و در یک بررسی کلی که انجام می دهیم به این نتیجه می رسیم که هر دو این رمز ارزها دارای محبوبیت ها و برتری های خاص خود بوده که در دیگری نیست اما هر دو این ها به نسبت در بحث فاندامنتال از دیگر آلت کوین های طلایی ضعیف تر می باشند علی ایحال بهترین کار انتخاب نکردن بین این دو سرمایه گذاری اندکی در هر دو این ها می باشد. در انتها پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت توکن و کوین را بخوانید.

سوالات متداول

هزینه انتقال شیبا بیشتر است یا دوج کوین؟

هزینه انتقال شیبا به دلیلی زیر مجموعه اتریوم بودن بیشتر از دوج کوین می باشد.

بهترین محل برای نگهداری در خصوص تفاوت دوج کوین و شیبا اینو کجاست؟

بهترین محل برای نگهداری این دو ارز دیجیتال کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری است.

آیا شیبا توکن می باشد؟

این ارز دیجیتال توکن و زیر مجموعه شبکه و بلاک چین اتریوم می باشد.

در یک سال اخیر کدام یک از این دو رمز ارز رشد بیشتری داشته اند؟

به نظر می رسد که شیبا رشد بیشتری از دوج کوین را تجربه کرده باشد.

علت اصلی رشد این 2 میم کوین چیست؟

علت اولیه و اصلی آن اقبال و توجه عمومی به این ارزها می باشد.

خطر ریزش کدام یک از این دو میم کوین بیشتر است؟

شیبا به علت نگهداری شدن حجم زیاد آن در دست چند نفر محدود است.

کدام یک از این دو میم کوین دارای شبکه انتقال اختصاصی است؟

دوج کوین به دلیل کوین بودن و داشتن شبکه بلاک چین اختصاصی.

کدام یک از این دو میم کوین در صرافی های داخلی و خارجی لیست شده است؟

هر دو این میم کوین ها در بسیاری از صرافی های داخلی و خارجی لیست گشته است.

عاملی که باعث تداوم رشد این دو میم کوین و تفاوت دوج کوین و شیبا اینو گشت چه بود؟

حجم معاملات و ورود پول های جدید خریدار به این ارزها.

ایلان ماسک طرفدار کدام یک از این دو میم کوین است؟

ایلان ماسک تنها طرفدار دوج کوین می باشد و شیبا کلا ندارد.

کدام ارز مطابق شایعات قرار است با ایلان ماسک به مریخ برده شود؟

مطابق گفته ها ایلان ماسک دوج را با خود به مریخ خواهد برد.

شروع رشد میم کوین ها از چه زمانی بود؟

از آلت سیزن در اواخر سال 2020 این امر شروع شد.

کدام یک از این دو میم کوین قابلیت استخراج با ماینر را دارند؟

دوج کوین به علت POW بودن این قابلیت را دارد.

از چه راهی می توان شیبا را استخراج نمود؟

از طریق استیکینگ و نگهداری این رمز ارز برای طولانی مدت.

حجم معاملات کدام یک از این دو رمز ارز بیشتر است؟

در حال حاضر حجم معاملات شیبا بیشتر می باشد.

امتیاز دهید
mrbtc

mrbtc

بهنام فارغ التحصیلان عضو گروه تولید محتوا ارزهای دیجیتال در بیستکس هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها