استیکینگ آموزش ارزهای دیجیتال

استیکینگ چیست؟ چگونه یک پلتفرم استیکینگ انتخاب کنیم؟

 • توسط behrouz
 • 24 دقیقه

حال بهتر است تا در ادامه مقالات قبلی به بحث استیکینگ بپردازیم. استیکینگ همان سرمایه گذاری بوده و در جهان رمزارزها به معنی اختصاص دادن ارزهای دیجیتال به شبکه به جهت به دست آوردن پاداش است. روش های استیکینگ بسیار کاربردی بوده و اگر جزء کسانی هستید که دوست دارید تا بدون صرف زمان و انرژی زیاد، درآمد قابل قبولی را کسب کنید، این روش می تواند برای بسیاری مفید باشد.

در این مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس قصد داریم تا در خصوص استیکینگ با شما صحبت کنیم و بررسی کنیم که استیکینگ چیست و چه کار هایی باید برای انجام آن انجام داد. همچنین بعد از این بحث در خصوص بهترین و پر سود ترین ارز دیجیتال برای استیکینگ صحبت خواهیم کرد و در آخر مقاله نیز به شیوه انجام این کار خواهیم پرداخت. در نتیجه تا آخر مقاله با ما همراه باشید تا به صورت حرفه ای با استیکینگ آشنا شوید.

استیکینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

خب در اولین قدم زمان آن است تا در خصوص استیکینگ صحبت کنیم. همان طور که گفته شد استیکینگ همان سهام گذاری بوده و منظور از آن فعالیتی بوده که در آن سرمایه گذار یا کاربر به جهت مشارکت در حفظ امنیت سیستم های بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام، سرمایه و دارایی های خود را در بهترین کیف پول ارز دیجیتال ویژه نگهداری کرده و نسبت به قفل کردن آنان اقدام می کند. دقیقا مشابه مراحل استخراج ارز دیجیتال، روش اثبات سهام نیز ضامن رسیدن شبکه به اجماع و در ادامه نیز تشویق کننده سرمایه گذارانی است که مشارکتی را برای حفظ شبکه به همراه داشته اند.

در شیوه اثبات سهام قدرت پردازش سخت افزاری کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و افراد باید این قدرت سیستم خود را به فرایند شبکه اختصاص دهند. با این کار افراد قادر هستند تا در کار ایجاد بلاک شرکت نموده ولی در روش اثبات سهام شیوه کار بدین صورت است  که کاربران امنیت شبکه را توسط دارایی های خود تامین می نمایند.

اما در اینجا یک سوال مطرح می شود و آن نیز این است که امنیت در روش اثبات کار به چه صورت است؟ در این روش امنیت بدین صورت است که افراد خرابکار یا همان هکر ها برای حمله و نفوذ به شبکه مجبورند تا قدرت پردازشی بیشتر از قدرت پردازش پنجاه درصد استخراج کننده ها را تامین کنند ولی در شیوه اثبات سهام هکر ها یا همان افراد مهاجم مجبورند تا بخش بزرگی از توکن های بازار را خریده که این عمل باعث می شود تا قیمت توکن ها زیاد شود که در ادامه اگر حمله رخ دهد، افراد مهاجم ارزش دارایی و سرمایه خود را از دست خواهند داد.

در ادامه باید این نکته را متذکر شد که در طی مراحل سهام گذاری یا همان استیکینگ، حق اعتبارسنجی تراکنش ها به تعداد کوین های قفل شده در امن ترین کیف پول ارز دیجیتال شما بستگی دارد. در ادامه مثل استخراج کننده ها نیز در پلتفرم های مبتنی بر روش اثبات کار، سهام گذار ها نیز به جهت یافتن بلاک جدید یا اضافه کردن تراکنشی به بلاک چین پاداش می گیرند. افزون بر این نیز پلتفرم های مبتنی بر blockchain اثبات سهام دارای مقیاس پذیری بوده و همچنین در پردازش تراکنش ها دارای سرعت بسیار بالا تری هستند.

استیکینگ باید بر روی چه چیز هایی انجام شود؟

استیکینگ باید بر روی چه چیز هایی انجام شود؟

 حال بدین موضوع می رسیم که باید بر روی چه چیزی سهام گذاری یا استیکینگ کنیم. خوشبختانه در این بحث گزینه های بسیار زیادی وجود دارد که توسط آن یک کاربر می تواند با دارایی خود اقدام به سهام گذاری کند. در ادامه بهترین و عظیم ترین ارزهای دیجیتال به شما عزیزان معرفی خواهد شد که توسط مشارکت در آنان می توانید با سهام گذاری در آنان پاداش دریافت کنید.

اتریوم 2.0

از بهترین و جذاب ترین گزینه های برای سرمایه گذاری می توان به اتریوم 2.0 اشاره نمود. اتریوم 2.0 نسخه دوم این پلتفرم دوست داشتنی و مشهور است که شما توسط سهام گذاری در این گزینه قادر هستید تا به یکی از نخستین اعتبارسنج های این شبکه تبدیل شوید و در رشد این سیستم مشارکت پر قدرتی داشته باشید. در ادامه اگر قصد دارید تا در این زمینه استیکینگ یا سهام گذاری کنید، باید حداقل 23 اتر و همچنین یک کلاینت شبکه اصلی اتریوم را دارا باشید.

در ادامه نیز می توانید به این پلتفرم رجوع کرده و فعالیت خودتان را آغاز کنید. اما توجه کنید که اگر 32 اتر ندارید، باید توسط سرویس های واسطه برای سهام گذاری اقدام کنید که از این واسطه ها می توان به صرافی بایننس اشاره کرد. در ادامه به معرفی سایر گزینه ها می پردازیم.

تزوس

حال نوبت به معرفی تزوس می رسد که در تاریخ تیر ماه سال 1397 خلق شد و بوسیله جمع آوری بیشتر از 230 میلیون دلار سرمایه موفق شد تا به یکی از مهم ترین و بزرگ ترین رویداد های عرضه اولیه کریپتوکارنسی تبدیل بشود و توسط این عمل در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار جلب توجه کند. این پلتفرم از اثبات سهام سیال که یکی از مدل های اثبات سهام است نیز استفاده می کند.

ارز بومی آن نیز XTZ نام داشته و baking به معنی پختن نیز نامی است که به فرایند سهام گذاری در این پلتفرم اختصاص داده شده است. سهام گذاران این پلتفرم نیز در قبال مشارکتشان به عنوان پاداش XTZ دریافت خواهند کرد. همچنین اگر سهام گذاران دارای دارایی هایی سهام گذاری شده باشند که عملکرد مخرب داشته باشند، مصادره خواهند شد.

به جهت این که بتوانید در این پلتفرم سهام گذاری کنید باید 8000 کوین تزوس داشته و همجنین یک فول نود تزوس را اجرا نمایید. اگر این مقدار کوین نداشته باشید، توسط شخص ثالث می توانید همان مقدار کوینی را که دارید به صورت نمایندگی شده در استخر های سهام گذاری به اشتراکت بگذارید. در ادامه این عمل نیز پاداش را در حالت اشتراکی با کاربران دیگر استخر سهام گذاری می گیرید. پنج تا شش درصد نیز بازده سالانه برای سهام گذاری تزوس می باشد.

الگورند

در ادامه نوبت می رسد به الگورند که هدف از خلق آن انجام پرداخت های بین المللی کم هزینه می باشد. الگورند برمبنای اثبات سهام کار کرده و در نتیجه نیاز به سرمایه گذارانی دارد که امنیت شبکه را تامین کنند و همچنین پردازش های تراکنش ها را نیز انجام دهند. الگورند از سازوکار اجماع اثبات سهام خالص با نام اختصاری PPos استفاده کرده که با این وجود نیز سهام گذار ها در این پلتفرم باید فول نود ها را اجرا کنند.

همچنین استخر ها و واسطه های سهام گذاری الگورند نیز هستند که از به اشتراک گذاری کوین های بومی این پلتفرم پشتیبانی می کنند. پنج تا ده درصد نیز سود سالانه حاصل از سهام گذاری در این پلتفرم است. این نکته نیز وجود دارد که پاداش هر پلتفرم ممکن است فرق داشته باشند. برای نمونه 8 درصد بازده سالانه مقداری است که کاربران پلتفرم بایننس استیکینگ سود می برند.

آیکون

این مورد نیز یکی از پروژه های پیچیده بلاک چین کره ای بوده که براساس سهام گذاری خلق شده است که از الگوریتم اجمع اثبات سهام نمایندگی شده با نام اختصاری DPos استفاده نموده که بدین جهت دارای تفاوت هایی با پلتفرم های الگورند و تزوس است. در این مورد نیز تعداد مشخصی از سهام گذاران به نمایندگی سایر کاربران بلاک های جدیدی را ایجاد کرده و تراکنش ها را تایید می نمایند.

اما بقیه کاربران نیز توسط سهام گذاری کوین هایی که دارند، قادر هستند تا به این نمایندگان رای بدهند و آن ها را گزینش بنمایند. ICX نامی است که برای تکون بومی این پلتفرم در نظر گرفته شده است و 6 تا 36 درصد نیز پاداش سالانه ای است که برای سهام گذاری در این پلتفرم در نظر گرفته شده است.

استیکینگ را در کجا می توانم انجام دهم؟

استیکینگ را در کجا می توانم انجام دهم؟

حال که با موارد بالا آشنا شدید و دیدگاهی وسیع تر نسبت به این مسئله پیدا کردید، بهتر است در این مورد نیز اطلاعاتی داشته باشید که توسط چه واسطه ها و پلتفرم هایی می توانید سهام گذاری را انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

صرافی

افراد بسیاری در صرافی ها مشغول فعالیت هستند و بدین جهت نیز صرافی ها از این فرصت بهره گرفته و توسط سهام گذاری، افراد بسیاری در صرافی ها مشغول فعالیت هستند و بدین جهت نیز صرافی ها از این فرصت بهره گرفته و سهام گذاری را نیز به فعالیت های خود اضافه کرده است. شما توسط این ویژگی نیز می توانید سهام گذاری را در صرافی ها انجام داده و از دارایی راکد خودتان درآمد قابل توجهی را کسب کنید. صرافی های نام برده شده در زیر نیز از فرایند سهام گذاری پشتیبانی می کنند:

 • بایننس
 • کوین بیس
 • بیت فینکس
 • کیوکوین
 • کراکن
 • پلونیکس

اما همان طور که می دانید ایران از سمت بسیاری از صرافی ها تحریم شده است و کاربران ایرانی ممکن است در فرایند احراز هویت به مشکل بخورند که در این لحظه قصد داریم تا تنها به صرافی بایننس بپردازیم. زیرا هم بزرگ ترین صرافی دنیا بوده و هم این که با کاربران ایرانی ملایم تر رفتار می کند. همان طور که اندکی قبل تر گفته شد بایننس یکی از بزرگ ترین صرافی های ارز دیجیتال دنیا بوده و دارای حجم بسیار بالایی از معاملات است که در نتیجه این صرافی انتخاب اولیه خیلی از سرمایه گذاران بوده که توسط پلتفرم های معاملاتی برای سهام گذاری اقدام می کنند.

همچنین خدمات سهام گذاری بایننس برای اتریوم 2.0 در دسامبر تا 2020 نیز فعال گشت. پلتفرم سهام گذاری بایننس قابلیت سهام گذاری 56 ارز دیجیتال گوناگون را در بازه های زمانی 30، 60 و 90 روزه برای کاربران خود فراهم کرده است و در ادامه نیز باید بگوییم که از سهام گذاری حوزه دیفای نیز پشتیبانی می کند و این قابلیت را در اختیار کاربران می گذارد تا کوین های نام برده شده در زیر را به این حوزه وارد کنند:

 • دای
 • تتر
 • بایننس یو‌ اس‌ دی
 • بیت کوین
 • بایننس کوین
کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری نیز نقش مهمی در سهام گذاری دارند. در این مدل نیز شما به عنوان یک سهام گذار باید دارایی خودتان را در کیف پول سخت افزاری شخص خودتان و به صورت سرد یا همان آفلاین قفل کنید. در این روش شما باید کوین های خودتان را در مدت بازه های زمانی تعیین شده ای، در همان آدرس کیف پول سخت افزاری نگهداری کنید.

دلیل این کار نیز این است که به علت جابجایی کوین ها ممکن است دوره سهام گذاری شده قطع شود که در نهایت باعث می شود که شما پاداشی دریافت نکنید. در ادامه قصد داریم تا چند مورد از کیف پول های سخت افزاری را به شما معرفی کنیم که در زمینه سهام گذاری دارای برتری خاصی هستند.

لجر: کیف پول سخت افزاری لجر یکی از بهترین و معروف ترین کیف پول های سرد دنیا است که قابلیت سهام گذاری را نیز برای کاربران خود فراهم نموده است و شما توسط رابط کاربری نرم افزاری این کیف پول می توانید به صورت مستقیم ارزهای دیجیتال ترون، کازماس، الگورند، تزوس و پولکادات را سهام‌ گذاری کنید. این کیف پول در دو مدل ساخته شده است که عبارتند از: لجر نانو اس و لجر نانو ایکس و هر دو با یک رابط نرم افزاری کار می کنند ولی از لحاظ پشتیبانی کوین ها و ویژگی های ظاهری باهم تفاوت دارند.

کول والت اس: حال نوبت به معرفی این کیف پول می رسد. از اولین کیف پول های بلوتوثی و قابل حمل می توان به این کیف پول اشاره نمود که توسط قابلیت wallet connect به سهام گذار این امکان را می دهد تا در پلتفرم های غیرمتمرکز دیفای مانند یونی سواپ را ارائه دهد. همچنین کول والت اس توسط ویژگی X-Savings امکان ارتباط با پلتفرم واسطه Bincentive را فراهم نموده است و همچنین از سهام گذاری درون نرم افزاری نیز به صورت استیبل کوین تتر پشتیبانی می نماید.

تِرِزور: در ادامه می رسیم به این کیف پول که یکی از با سابقه ترین و قدیمی ترین کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال است. خبر خوب این است که این کیف پول تقریبا از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی کرده و دارای دو مدل ترزور وان و ترزور تی می باشد. کیف پول ترزور این قابلیت را در اختیار شما می گذارد تا توسط نرم افزار شخص ثالث مثل اکسودوس بر روی بعضی از دارایی ها مثل تزوس، کاردانو، الگورند، کازماس، نئو، وی چین و اونتولوژی سهام گذاری کنید.

کیف پول نرم افزاری

در آخر نیز می رسیم به کیف پول های نرم افزاری که بسیاری از این کیف پول استفاده می کنند و دارای محبوبیت بالایی است. این نوع از کیف پول شامل کیف پول های دسکتاپ و نرم افزار های موبایل می شوند که در بیشتر اوقات می توانید به صورت رایگان، ارزهای دیجیتال خود را در آن نگهداری کنید. اما باید دقت کنید که چون دائما به اینترنت متصل هستند، همواره در معرض خطر حملات سایبری و هک قرار دارند.

از قابلیت های این نوع کیف پول ها می توان به پشتیبانی از سهام گذاری ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام نیز اشاره نمود. همچنین می توانید هم زمان برای سهام گذاری چندین ارز اقدام کنید. از بهترین کیف پول های نرم افزاری برای سهام گذاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تراست والت
 • اکسودوس
 • اتمیک
استیکینگ در دیفای

استیکینگ در دیفای

حال به بحث نقدینگی می پردازیم و مفهوم استخراج نقدینگی بدین معنیست که نقدینگی را به پلتفرم های دیفای تزریق کنید کنید. روش کار نیز بدین صورت است که شما به عنوان یک فرد داوطلب نقدینگی لازم پلتفرم های وام دهی یا صرافی های غیرمتمرکز را توسط سپرده گذاری سرمایه های خود در استخر های نقدینگی تامین می کنید و قسمتی از کارمزد معاملات یا قسمتی از سود وام ها را به عنوان پاداش دریافت می کنید. در ادامه به پنج مورد از پلتفرم های حوزه دیفای اشاره شده است:

میکردائو: این پلتفرم به شما این قابلیت را می دهد تا در قبال سپرده گذاری ارزهای دیجیتال ناپایدار، وام دریافت کنید. همچنین دای استیبل کوین اصلی این شبکه به شمار می آید.

سینتتیکس: این پلتفرم نیز یک پروتکل غیرمتمرکز برای صادر کردن سرمایه های مصنوعی، معروف به سینت بر روی بستر اتریوم بوده و در حقیقت ترکیبی از مجازی از سرمایه ها بوده که دارای ارزشی مشابه با سرمایه های حقیقی و فیزیکی مثل سهام، ارزهای فیات و کالا های ارزشمند است.

یرن فایننس: این پلتفرم به جهت تجمیع استراتژی های سپرده گذاری در پلتفرم های دیفای و بیشینه سازی خودکار درآمد کشت سود، بر روی بلاک چین پلتفرم اتریوم راه اندازی شد و شروع به کار کرد. شما می توانید توسط رابط کاربری پلتفرم یرن فایننس که بسیار راحت است، با مجموعه ای از پلتفرم های دیفای تعامل داشته باشید و به صورت کلی تمام سهام گذاری های خودتان را در زمینه کشت سود به صورت همه جانبه و یک جا مدیریت کنید.

در این پلتفرم توسط راهکار های از پیش تعیین شده، بهترین و پر سود ترین استراتژی های سرمایه گذاری در پلتفرم دیفای به صورت اتوماتیک شناسایی شده و به کاربران خود به صورت کاهش کارمزد، افزایش ریسک، کاهش ریسک و زمان تحقیق کمک خواهد شد.

کامپاند: در این پلتفرم هر کاربر می تواند تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال را وام گرفته یا وام بدهد. این پلتفرم توسط مشخص نمودن نسبت وام به وثیقه به شما این اجازه را می دهد تا توسط وثیقه گذاشتن توکن های پشتیبانی شده را در کامپاند، سایر توکن ها را وام بگیرید. شما نیز قادر هستید تا توسط سپرده گذاری سرمایه های خود در استخر های نقدینگی مورد نیاز به جهت وام دهی را تامین نموده و سودی را نیز از بهره وام های پرداخت شده بگیرید.

پنکیک سواپ: از قابلیت های این پلتفرم می توان به این اشاره کرد که شما می توانید با تامین نمودن نقدینگی در استخر ها، توکن های LP را دریافت کرده و در ادامه نیز می توانید این توکن های دریافت شده را در فارم های بهره سپرده گذاری کنید و توکن های حاکمیتی را به عنوان پاداش دریافت کنید. با سهام گذاری توکن های حاکمیتی نیز در استخر های Syrup نیز می توانید از توکن های دیگر اکوسیستم بایننس اسمارت چین هم درآمد به دست آورید.

چگونه یک پلتفرم استیکینگ انتخاب کنیم؟

چگونه یک پلتفرم استیکینگ انتخاب کنیم؟

باید سعی کنید که همیشه بهترین پلتفرم را برای سهام گذاری انتخاب کنید و ضمانت مطمئنی را برای پاداش ها و کوین های سهام گذاری شده خودتان ایجاد کنید. در ادامه چند مورد از موارد مهم و ضروری به جهت انتخاب یک پلتفرم سهام گذاری مناسب برای آورده شده است:

 • جستجو کنید در صفحات اجتماعی
 • بررسی سابقه و مدت فعالیت پلتفرم
 • دوری از سرویس‌های امانی
 • مطالعه شرایط سهام‌ گذاری

روش های استیکینگ ارزهای دیجیتال

حال بهتر است تا به روش های بحث سهام بپردازیم. فرایند این بحث به انتخاب شما بستگی داشته و متفاوت است. در ادامه به روش های استیکینگ می پردازیم و در آخر نیز به برخی سوالات متداول پاسخ می دهیم. این روش ها عبارتند از:

سهام‌ گذاری در صرافی: برای نمونه سهام گذاری در صرافی بایننس به صورت زیر است:

 • دارا بودن یک حساب بایننس
 • دارا بودن چند کوین
 • ورود به حساب کاربری خود، توسط سربرگ Finance و ورود به قسمت Binance Earn
 • کلیک بر روی گزینه سهام‌ گذاری اتریوم (ETH ۲.۰ Staking)
 • کلیک روی گزینه Stake Now و مشخص کردن میزان کوین های اتریوم برای سهام گذاری
 • انتخاب گزینه Confirm برای تایید این میزان
 • کلیک بر روی گزینه تأیید (Confirm) پنجره جدید باز شده به جهت تکمیل فرایند

سهام‌ گذاری در کیف پول سخت‌ افزاری: برای نمونه سهام گذاری در کیف پول سخت افزاری لجر نانو به صورت زیر است:

 • نصب‌کردن نرم افزار کوین اَلگو (ALGO) بر روی کیف پول لجر
 • ایجاد حساب جدید در این کیف پول
 • انتقال کوین ALGO به حساب خود
 • کلیک بر روی Staking از داشبورد حساب خود در لجر لایو

سهام‌ گذاری در کیف پول‌ نرم‌ افزاری: برای نمونه سهام گذاری ترون در کیف پول تراست والت بدین صورت است:

 • نصب کیف پول تراست والت
 • انتقال مقداری TRX به آن
 • انتخاب ارز دیجیتال TRX از سربرگ Finance
 • در صفحه باز شده، بر روی more کلیک کنید و گزینه Stake را انتخاب نمایید.
 • وارد کردن مقدار TRX مدنظر برای سهام گذاری
 • کلیک بر روی Continue و تایید سهام گذاری

سوالات متداول استیکینگ

روش های استیکینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

سه روش است که عبارتند از: صرافی، کیف پول سخت افزاری و کیف پول نرم افزاری

از بهترین کیف پول های سخت افزاری می توان کدامین را را برای استیکینگ نام برد؟

از بهترین های کیف پول سخت افزاری می توان به لجر و ترزور اشاره نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
behrouz

behrouz

فوق لیسانس کامپیوتر متخصص SEO و بهینه سازی وب سایت هستم. فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و در سال ۱۴۰۱ به تیم بیستکس پیوستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها