تبلیغات
ارز دیجیتال فیات آموزش ارزهای دیجیتال

ارز فیات (پول بدون پشتوانه) و تفاوت های آن با ارز دیجیتال

 • توسط sara
 • 29 دقیقه

ارز فیات (Fiat Currency) در واقع یک پول قانونی محسوب می شود که دولت ها آن را منتشر می کنند و در برخی موارد بعضی از کشور ها از سیستم ارز فیات برای خرید و فروش های قانونی خود مانند خدمات، سرمایه گذاری و سپرده گذاری استفاده می کنند. این سیستم پولی در واقع جایگزین استاندارد طلا و پول کالایی شده است. با صرافی ارز دیجیتال بیستکس همراه شوید تا با این موارد نیز آشنا شوید.

فهرست محتوا
ارز دیجیتال فیات چیست؟

ارز دیجیتال فیات چیست؟

چیزی به اسم رمز ارز فیات یا ارز دیجیتال فیات وجود ندارد. رمزارزها گونه های جدیدی از پول هستند که فرق زیادی با پول فیات دارند. اما آن ها را می شود به یکدیگر تبدیل کرد. یعنی در صرافی‌ ها و بروکر های بزرگی مثل بایننس با استفاده از جفت های ارزی می شود ارزهای دیجیتال را به پول Fiat یا بالعکس تبدیل کرد. که این را در اصطلاح فیات ارز دیجیتال می گویند.

بنابراین منظور از ارز فیات چیست؟ ارز فیات (Fiat Currency) به پول رسمی کشور ها گفته می شود و این پول رسمی هیچ گونه اتکایی به نقره، طلا و … ندارد. چون پشتوانه آن دولت همان کشور است یعنی دولتی که Fiat Currency را صادر کرده به طور مثال فیات در ایران، ریال یا تومان می باشد.

در واقع بیشتر ارزهای کاغذی مهم دنیا مثل دلار، یورو و … همگی نوعی فیات محسوب می شوند و ریال ارز فیات ایران است. انواع ارز فیات می تواند به صورت کاغذی و اسکناس به صورت الکترونیکی، پی پال، کارت های اعتباری و … باشد.

آیا این کریپتو ارزش خرید دارد؟

اکثر دولت ها در ابتدا با ماهیت ارزهای دیجیتال مخالفت کردند چرا که هر دولتی ترجیح می دهد به جای استفاده از یک ارز غیرمتمرکز (مثل ارزهای دیجیتال) از ارزی استفاده کند که بر آن کنترل کامل دارد، می تواند استفاده از آن را ردیابی کند و تغییرات لازم را بر آن پیاده سازد (مثل فیات یا ارزهای متمرکز).

به همین دلیل حالا دولت ها برای بهره بردن از برخی مزایای ارزهای دیجیتال و حفظ کردن مزایای فیات به CBDC ها (ارزهای دیجیتال بانک مرکزی) روی آورده اند که ارزهای دیجیتالی متمرکز با اختیار دولت هستند. لذا از بین رفتن پول فیات کاغذی بسیار محتمل است اما مسلما جایگزین آن ارزهای دیجیتالی متمرکز خواهند بود. البته رمزارزها نیز به طور مستقل وجود داشته و احتمالا گسترش آن ها نیز روزافزون خواهد بود.

آینده ارز فیات در سال 2022 چگونه پیش بینی می شود؟

آینده ارز فیات در سال 2022 چگونه پیش بینی می شود؟

آینده‌ هر دو شکل این نوع ارزها (یعنی هم ارزهای دیجیتال و هم ارزهای فیات) به هیچ عنوان مشخص نیست. از یک طرف ارزهای دیجیتال راه طولانی برای طی کردن دارند و در این مسیر با چالش های مختلفی مواجه خواهند شد و از طرفی دیگر گذشته ی ارزهای Fiat به ما می گوید که این نوع پول آسیب‌ پذیری بالایی دارد.

این مهم ترین دلیلی است که باعث شده بسیاری از مردم احتمال حرکت به سمت سیستم ارزهای دیجیتال (به جای سیستم ارزهای فیات) را برای تراکنش های مالی آینده‌ی خود بررسی کنند.

این ارز دیجیتال در سال 2021 چگونه خود را نشان داد؟

سال 2021 را می توان سال چرخش به سمت بیت کوین، اتریوم و رمزارزها (و به تعبیری مرگ فیات) دانست. بطور مثال بیت کوین، بالاترین قیمت های خود را شکست و به کل ارزهای دیجیتال بار ها و بار ها رکورد های قیمتی جدید را ثبت کردند.

اما با این وجود پول های فیاب از جمله دلار آمریکا از لحاظ ارزش برتری خود را به عنوان ارز پرداختی برای تجارت جهانی و ارز بین منطقه‌ای حفظ کرده است.

برای ماین کردن فیات چه کاری باید انجام داد؟

در خصوص ماینینگ فیات باید گفت که Fiat یک ارز دیجیتال نیست و لذا ماین کردن در مورد آن صدق نمی کند. در واقع فیات پولی است که توسط دولت ها و بانک های مرکزی چاپ و منتشر می شود.

ماینر های فیات کدامند؟

این روز ها بازار فروش انواع ماینر (دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال) و دریافت مجوز ماینینگ در ایران بسیار داغ است. شاید کمتر کسی باشد که درباره استخراج بیت کوین و … چیزی نشنیده باشد. اما همانطور که گفته شد با توجه به این که Fiat یک پول واقعی است که توسط دولت ها چاپ می شود لذا امکان چاپ و انتشار آن توسط مردم عادی نیست و عملا چیزی به اسم دستگاه استخراج فیات یا ماینر های فیات وجود ندارد.

استخراج Fiat Currency با گوشی امکان پذیر است؟

همانطورکه گفته شد با توجه به این که فیات ارز دیجیتال نیست لذا امکان استخراج آن چه با گوشی و چه با دستگاه های دیگر وجود ندارد و عملا ماین کردن در مورد آن ها صدق نمی کند. در واقع Fiat همان پول واقعی است که توسط دولت ها و بانک های مرکزی چاپ و منتشر می شود.

قیمت لحظه ای فیات به چه صورت است؟

ارزش رمز ارز‌ها را میزان عرضه و تقاضا و به طور‌ کلی استقبال عمومی از آن معین می کند و اعمال سلیقه در آن وجود ندارد. در طرف دیگر ارزش پول های فیات (از جمله قیمت Fiat Currency) بستگی مستقیم به قوانین و بازار دارد و امکان اعمال سلیقه هر چند جزئی در آن وجود دارد.

ماشین حساب فیات چیست؟

ماشین حساب فیات چیست؟

یکی از مهم ترین دغدغه‌ های ایرانیان فعال در حوزه کریپتوکارنسی تبدیل قیمت دلاری رمزارزها به ریال و تومان است. برای انجام این کار راه‌ های متعددی پیش روی افراد قرار دارد. برای مثال شما می توانید قیمت لحظه ای بیت کوین را در قیمت لحظه ای تتر ضرب کنید و معادل تومانی بیت کوین را به دست بیاورید.

اما اگر بخواهید معادل تومانی کسری از بیت کوین را محاسبه کنید، این فرآیند برای شما سخت خواهد بود. اینجاست که استفاده از ماشین حساب ارز دیجیتال می تواند به شما کمک کند.

ماشین حساب ارز دیجیتال سرویسی است که به کمک آن می توانید معادل ریالی رمزارزها را محاسبه کنید. از آن جایی که پول رایج کشور ما ریال است، تریدر های ایرانی حوزه رمزارزها نیاز دارند قیمت رمزارزهای خود به ریال و تومان را محاسبه کنند و در جریان سود و زیان خود بر حسب تومان باشند.

ماشین حساب ارز دیجیتال فقط محدود به چند رمزارز نیست یعنی شما می توانید علاوه بر تبدیل بیت کوین به تومان، تبدیل اتریوم به تومان و تبدیل تتر به تومان و … یعنی معادل تومانی تمام رمزارزها را به دست بیاورید.

آیا فیات کیف پول مخصوص به خود را دارد؟

کیف پول فیات یک برنامه آنلاین یا تلفن همراه است که نسخه مجازی پول Fiat را که در آن قرار داده شده ذخیره می کند. از سوی دیگر پول Fiat ارزی است که مردم هر ملتی برای خرید کالا و خدمات از آن استفاده می کنند.

به عبارت دیگر کیف پول فیات به کاربران این امکان را می دهد تا وجوه خود را به یک حساب آنلاین منتقل کرده و سپس در هر لحظه امکان خرید ارز دیجیتال شده را داشته باشند.

اکثر مبادلات رمزنگاری دارای ویژگی Fiat Wallet هستند که به شما امکان می دهد پول را در حساب رمزنگاری خود واریز کرده و در هر زمان برای خرید ارزهای رمز پایه در دسترس داشته باشید. همچنین می توانید ارزهای رمزنگاری شده را به کیف پول فیات خود بفروشید و در هر زمان پول نقد را برداشت کنید. این به شما امکان می دهد بدون توجه به زمان پردازش روش های پرداخت، سریع به بازار واکنش نشان دهید.

در حال حاضر این کیف های اصلی فیات موجود است:

 • یورو (یورو)
 • دلار آمریکا (USD)
 • فرانک سوئیس (CHF)
 • پوند استرلینگ (GBP)
 • لیر ترکیه (TRY)

بررسی نمودار فیات

در نمودار مربوط به دلار آمریکا (یکی از فیات) در سال های اخیر دیده می شود، کسانی که منتظر این کاهش ارزش جهانی هستند، پول خود را نه تنها بر روی طلا و نقره بلکه بر روی بیت کوین (ارزهای دیجیتال) نیز گذاشته اند.

دلار آمریکا از لحاظ ارزش برتری خود را به عنوان ارز پرداختی برای تجارت جهانی با سهم 79.5 درصدی از میزان استفاده به عنوان ارز بین منطقه‌ای حفظ کرده است.

اما شاید در آینده ای نه چندان دور شاهد چرخش به سمت بیت کوین، اتریوم و رمزارزها باشیم و این یعنی مرگ فیات.

بهترین صرافی های خارجی برای خرید فیات کدام است؟

بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایجاد حساب فیات و همچنین خرید ارزهای دیجیتال از طریق ارزهای فيات عبارتند از:

1. صرافی GDAX برای خرید ارزهای دیجیتال با ارز فیات

جدیدا X به دسته‌ صرافی‌ های با کارمزد پایین اضافه شده است. این شرکت به Coinbase تعلق دارد ولی به دلیل این که عملکرد آن مانند یک صرافی همتا به همتای سنتی می باشد، به شرکت اصلی خود شباهت ندارد. با GDAX این امکان را دارید که مستقیما با بهره‌گیری از اطلاعات حساب بانکی خود پول فیات خود را تبدیل به ارزهای دیجیتال نمایید.

حساب های بانکی در آمریکا به منظور ارسال پول قادر به استفاده از ACH هستند و حساب‌ های اروپایی امکان استفاده از SEPA را دارند. GDAX کارمزد ۰/۲۵ درصد برای بیت کوین و ۰/۳ درصد برای اتریوم و لایت کوین را مدنظر قرار داده است و برای مبادلات دیگر هیچ کارمزدی از کاربران گرفته نمی شود.

در GDAX این امکان را دارید که با استفاده از دلار آمریکا بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بیت کوین کش خریداری کنید. در اروپا و با استفاده از یورو امکان خرید بیت‌ کوین، اتریوم و لایت کوین وجود دارد و همچنین بالعکس آن نیز امکان پذیر است یعنی خرید ارز فیات (دلار و یورو…) با استفاده از ارزهای دیجیتال (بیت کوین و اتریوم و…).

2. صرافی Bitfinex برای خرید ارزهای دیجیتال با ارز فیات

در این صرافی نیز همانند GDAX قادر به تبدیل فیات به ارز دیجیتال هستید. تنها تفاوتش این است که این صرافی برای همه ی مبادلات و خارج نمودن پول کارمزد ۱٪ و ۲٪ مدنظر قرار داده است. امکان خرید ارزهای دیجیتال بسیاری در این صرافی به طور مستقیم وجود دارد که می توان از جمله این ارزها به بیت کوین، اتریوم، ریپل (XRP)، بیت کوین کش و آیوتا اشاره نمود. تراکنش های پرطرفدار در این صرافی تبدیل بیت‌ کوین/یورو و آیوتا/یورو می باشند.

3. صرافی Bitstamp برای خرید ارزهای دیجیتال با ارز فیات

Bitstamp گزینه دیگری جهت خریداری ارز دیجیتال می باشد. این صرافی دلار آمریکا و یورو را مورد پشتیبانی قرار می دهد و همچنین تراکنش مستقیم بانکی، خریداری کارت‌ های اعتباری یا ACH را برای کاربران آمریکایی و اروپایی امکان پذیر می کند.

Bitstamp به صورت انحصاری با BTC، BCH، ETH، LTC، و XRP کار می کند . کارمزدی که برای معاملات در این صرافی در نظر گرفته شده ۰/۲۵ درصد می باشد ولی هزینه های خارج نمودن پول اندکی سخت تر می باشد و مطابق واحد پولی که رایج است و شیوه ی تخلیه آن فرق دارند.

4. صرافی Kraken برای خرید ارزهای دیجیتال با ارز فیات

در این صرافی می توانید دلار، ین، یورو، دلار کانادا را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنید. با توجه به منطقه، واسطه های SEPA، SWIFT، EFT و انتقال به صورت مستقیم امکان پذیر است. هیچ گونه کارمزدی به منظور ایجاد سپرده در نظر گرفته نشده و هزینه های خروج پول برای هر ارز و درگاه فرق دارد . پرطرفدارترین تبدیل‌ ها شامل دلار و یورو، بیت‌کوین ، اتریوم، ریپل، بیت کوین کش و لایت کوین می باشند.

کدام صرافی های ایرانی این ارز دیجیتال را خرید و فروش می کنند؟

صرافی ها به دو روش به معامله گران (تریدر ها) امکان می‌ دهند که تراکنش های خود را انجام دهند: 1. تبدیل پول فیات مثل دلار و ریال به ارز دیجیتال 2. تبدیل رمز ارز به رمز ارز حال به معرفی چند مورد از برترین صرافی‌ های ارز دیجیتال در ایران می پردازیم:

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس خود را اولین بستر دانش بنیان تبادل رمز ارزها با تاییدیه معاونت فناوری ریاست جمهوری معرفی می کند. یکی از مزایای این صرافی پشتیبانی از ریال ایران (ارز فیات به تومان) و حداقل 26 ارز برتر است که انتخاب شما را برای خرید و فروش آزاد می کند.

این صرافی هر هفته مسابقه های متنوعی در شبکه های اجتماعی برگزار می کند. موجودی نقدینگی این صرافی بسیار بالاست و می تواند در صورتی که حساب تان از بانک سپه باشد، مبالغ بالا را هم مبادله کنید.

صرافی تبدیل

صرافی تبدیل از جمله صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است که به منظور خرید و فروش و انتقال رمز ارزها ایجاد شده است. این صرافی دارای دو مارکت بوده و امکان خرید ارز دیجیتال را هم با تتر و هم با تومان فراهم کرده است. در این صرافی شما هم می توانید به صورت همتا به همتا مانند بازار بورس با معامله‌گران دیگر معامله کنید و هم به صورت آنی از خود صرافی ارز بخرید را به آن بفروشید.

صرافی آبان تتر

آبان تتر به دلیل طریقه استفاده راحت و تعداد بالای کاربران توانسته یک بستر مناسب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال فراهم کند. این صرافی فعالیت خود را از عرضه تتر آغاز و سپس ارزهای دیگری را نیز به لیست خود اضافه نمود. امروزه سایت آبان تتر بیش از 100 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند.

جدول اطلاعات

در این مقاله به بررسی اپول فیات و تفاوت های آن با ارزهای دیجیتال می پردازیم و چنانچه شما هم علاقه مند به این حوزه هستید حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید و سایت بیستکس و شبکه های اجتماعی آن را دنبال کنید.

آیا فیات کیف پول مخصوص به خود را دارد؟
 • یورو (یورو) دلار آمریکا (USD) فرانک سوئیس (CHF) پوند استرلینگ (GBP) لیر ترکیه (TRY)
 • بهترین صرافی های خارجی برای خرید فیات کدام است؟ 1. صرافی GDAX و 2. صرافی Bitfinex و 3. صرافی Bitstamp و صرافی Kraken
  کدام صرافی های ایرانی این ارز دیجیتال را خرید و فروش می کنند؟ صرافی نوبیتکس، صرافی تبدیل، صرافی آبان تتر
  مقایسه ارز دیجیتال فیات با دیگر ارزهای دیجیتال 1. تفاوت در نحوه ایجاد پول های جدید 2. تراکنش ها 3. عمومیت 4. تورم 5. امنیت
  تحلیل فاندامنتال فیات به چه صورت است؟ 1. کمیابی 2. هزینه 3. واکنش پذیر 4. مبادلات بین المللی 5. راحتی

  آیا تعداد توکن های Fiat Currency محدود است؟

  همانطور که گفته شد دولت‌ ها اختیار انتشار و چاپ پول فیات را دارند. به‌ همین دلیل آن ها می توانند میزان نقدینگی را به دلایل مختلف بالا ببرند. در نتیجه قدرت خرید مردم ابتدا بالا رفته اما قیمت اجناس نیز به مرور بالا خواهد رفت که به این پدیده تورم می گویند.

  در نتیجه این عدم وجود محدودیت برای چاپ و انتشار پول فیات (میزان نقدینگی) یکی از معایب اصلی ارزهای Fiat است. اما گاهی اوقات دولت ها با استفاده از همین ویژگی بسیاری از بحران‌ های اقتصادی را بهبود می ‎بخشند.

  به‌ طور مثال دولت ایالات متحده آمریکا در سال 2008 با کنترل ارزش واحد پولی خود توانست این کشور را از یک رکود اقتصادی شدید نجات دهد. به‌ همین دلیل این ویژگی در مواقع خاص ممکن است یک حسن تلقی گردد.

  پاداش استخراج فیات چیست؟

  همانطور که گفته شد با توجه به این که Fiat یک ارز دیجیتال نیست، عملا موضوع استخراج کردن در مورد آن ها صدق نمی کند و طبیعتا چیزی به اسم پاداش استخراج فیات یا جایزه ماین کردن فیات هم وجود ندارد. در واقع Fiat همان پول واقعی است که توسط دولت ها و بانک های مرکزی چاپ و منتشر می شود.

  چه عواملی بر تعیین قیمت این رمز ارز تاثیر گذار است؟

  ارز Fiat یا فیات کارنسی (Fiat Currency) که به آن پول بی پشتوانه یا حکمی نیز گفته می شود، پولی است که ارزش ذاتی ندارد و نشأت گرفته از اقدامات دولتی چاپ و تکثیر است. بنابراین بستر شبکه انتقال فیات نیز شبکه بانکی دولت است.

  ارزش پول Fiat یا قیمت ارز فیات به عرضه و تقاضا و ثبات دولت بستگی دارد و به هیچ وجه به ارزش کالای فیزیکی (مانند ارزش پول) وابسته نیست.

  منظور از توکن سوزی فیات چیست؟

  توکن سوزی در بازار ارزهای دیجیتال خبر خوبی تلقی می شود و در واقع با کاهش تعداد توکن یا کوین های موجود، مقدار عرضه نیز کاهش می یابد و در نتیجه قیمت آن ها افزایش می یابد. اما توکن سوزی در بازار ارزهای فیات وجود ندارد و به همین دلیل است که فیات ها تورم زا هستند. (چون توکن سوزی مقوله ای ضد تورمی است).

  مقایسه ارز دیجیتال فیات با دیگر ارزهای دیجیتال

  تنها مشابهت بین ارز فیات و ارز دیجیتال در نداشتن پشتوانه فیزیکی آن هاست. ارزهای Fiat توسط دولت ها و بانک های مرکزی کنترل می شوند (یعنی ماهیت متمرکز دارند) اما ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکزی دارند. با مقایسه ارز فیات با ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین کش، اتریوم کلاسیک، دوج کوین، ریپل و … در می یابیم که:

  تفاوت های ارز فیات و ارز دیجیتال شامل:

  1. تفاوت در نحوه ایجاد پول های جدید: به طور مثال بیت کوین (به عنوان نمونه برتر ارزهای دیجیتال) عرضه و تعداد سکه محدودی دارد، در حالی که پول های فیات در کنترل بانک ها هستند و اساسا می توانند بدون هیچ پایه و اساسی به وجود آیند.

  2. تراکنش ها: تراکنش در ارزهای دیجیتال برگشت ناپذیر است در حالی که در ارزهای Fiat این گونه نیست.

  3. عمومیت: شما با داشتن هر نوع ارز فیات تنها قادر به انجام معامله در یک محدوده جغرافیایی خاص خواهید بود. اما با داشتن ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین می توانید در سراسر دنیا معامله کنید چرا که یک واحد پول بین‌ المللی است.

  4. تورم: ارزهای دیجیتال در ذات خود ضد تورم هستند. در حالی که ارزش پول Fiat معمولا با تورم تغییر می کند.

  5. امنیت: به دلیل استفاده از رمزنگاری در رمزارزها می توان گفت که سپرده ها و تراکنش ها با استفاده از رمزارزها بسیار امن تر از Fiat هستند و این امنیت با پیشرفت این تکنولوژی بیشتر نیز خواهد شد. اما در هر صورت فعلا پول فیات در مقابل ارز دیجیتال میزان پذیرش بیشتری دارد.

  تحلیل تکنیکال فیات

  ارزش پول فیات و قیمت های آن بستگی مستقیم به قوانین و بازار دارد و امکان اعمال سلیقه هر چند جزئی در آن وجود دارد. چه برسد به ایجاد بالاترین و پایین ترین قیمت فیات آن هم به صورت سلیقه ای و مصنوعی.

  تحلیل فاندامنتال فیات به چه صورت است؟

  درباره فیات به لحاظ بنیادی و فاندامنتال می توان به موارد زیر اشاره کرد که به نوعی وایت پیپر فیات یا وایت پیپر Fiat Currency را نیز شامل می شود:

  مزایای فاندامنتال فیات:

  1. کمیابی (Scarcity): پول‌ فیات از کمیابی کالا یا دارایی فیزیکی مانند طلا تاثیر نمی پذیرد.

  2. هزینه: خلق پول فیات از نظر اقتصادی نسبت به پول کالایی به‌ صرفه تر است.

  3. واکنش‌ پذیر: پول فیات این قدرت را در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار می دهد که نسبت به بحران های اقتصادی انعطاف کافی را داشته باشند.

  4. مبادلات بین‌ المللی: ارزهای Fiat توسط تعداد زیادی از کشور ها در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. این باعث ارائه فرم قابل قبولی از پول برای مبادلات تجاری شده است.

  5. راحتی: برخلاف طلا، پول Fiat به ذخایر فیزیکی که نیازمند نگهداری، محافظت، نظارت و دیگر امور هزینه زا باشد، نیست.

  معایب فاندامنتال فیات:

  1. نبود ارزش ذاتی: ارزهای فیات فاقد ارزش ذاتی هستند. این به دولت ها امکان «خلق پول از هیچ چیز» را می دهد که می تواند به ابر تورم و در نهایت سقوط سیستم اقتصادی یک کشور منجر شود.

  2. سابقه تاریک: از نظر نمونه های تاریخی، پیاده سازی سیستم‌ ارزی فیات معمولاً به سقوط نظام‌ های مالی ختم شده است که بیانگر خطرناک بودن استفاده از این سیستم پولی است.

  موسس این ارز دیجیتال کیست؟

  سیستم ارزی فیات قرن ها پیش در چین ابداع شد. ایالت سوچوان آغاز کننده‌ استفاده از پول کاغذی در قرن یازدهم بود. در ابتدا از این پول ها برای مبادله‌ ابریشم، طلا و نقره استفاده می شد اما پس از به قدرت رسیدن کوبلای خان (از نوادگان چنگیزخان) در قرن سیزدهم سیستم جامع ارز Fiat رسمی شد.

  براساس ادعای مورخان پیدایش این پول با هزینه های زیاد و تورم بیش از اندازه‌ ای که ایجاد کرد، نقش مهمی در «سقوط امپراتوری مغول» داشته است. ارز فیات در طول قرن هفدهم با پذیرش توسط کشور هایی از جمله اسپانیا، سوئد و هلند وارد قاره اروپا شد.

  این سیستم در سوئد شکست خورد تا دولت استفاده از فلز نقره را جایگزین کند. اما طی دو قرن بعد فرانسه نو (کانادا)، مستعمرات سیزده‌ گانه ایالات متحده و در نهایت حکومت فدرال ایالات متحده نیز به استفاده از پول بی ‌پشتوانه روی آوردند.

  در حدود قرن بیستم ایالات متحده به صورت محدود مجددا به استفاده از ارز مبتنی بر کالا ها روی آورد. دولت آمریکا در سال 1933 میلادی سرانجام به استفاده از پول کاغذی برای مبادله طلا پایان داد. تا سال 1972 و در دوره ریاست جمهوری ریچارد نیکسون، ایالات متحده به طور کامل استفاده از استاندارد طلا به عنوان ارز را کنار گذاشت و تصمیم به استفاده از سیستم پولی فیات گرفت.

  این کار با استقبال جهانی همراه بود و باعث شد استفاده از پول بدون پشتوانه در سراسر کشور ها رواج پیدا کند.

  استخر مالی فیات چیست؟

  ماینر ها در محلی مجازی، قدرت پردازشی دستگاه های خود را با هم ادغام می کنند تا این گونه بتوانند شانس بیشتری برای سودآوری در ماینینگ داشته باشند. به این محل مجازی استخر استخراج می گویند.

  اما چون فیات یک ارز دیجیتال نیست، عملا موضوع استخر مالی در مورد آن ها صدق نمی کند و آن ها توسط دولت های مرکزی هر کشور چاپ و منتشر می شود.

  این ارز دیجیتال از چه پروژه هایی حمایت می کند؟

  پول فیات پولی است که دارای ارزش ذاتی نبوده و تنها ناشی از دستور دولتی یا قانون می باشد. این نوع پول با پول کالایی متفاوت است که در آن یک کالا (معمولاً فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره) به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  بنابراین دولت ها و حکومت های مرکزی از پول فیات برای حمایت از پروژه های دولتی و حکومتی استفاده می کنند.

  به دلیل این که ارزش پول فیات تنها وابسته به حکومت تولید کننده آن است در صورت از بین رفتن آن حکومت این نوع پول نیز بی‌ ارزش خواهد شد. به طور مثال پول کشور عراق بعد از حمله نیرو های بین‌ المللی سقوط ارزش بسیار شدیدی را تجربه کرد.

  سوالات متداول

  ارزهای فیات کدامند؟

  پول فیات همان پول کاغذی مرسوم هر کشور است که پشتوانه فیزیکی مانند طلا ندارد. اکثر ارزهای مشهور کاغذی جهان مانند دلار آمریکا، یوان چین، یورو، پوند انگلیس، ریال ایران و… پول فیات هستند.

  فیات در بایننس چیست؟

  فیات در بایننس یعنی قابلیت تبدیل ارزهای دیجیتال به پول فیات در صرافی بایننس است. مثلا تبدیل بیت کوین به دلار آمریکا در صرافی یاد شده.

  فرق رمز ارز با ارز دیجیتال چیست؟

  هیچ فرقی ندارند و هر دو به یک مفهوم است. ارز دیجیتال ترجمه برگردان واژه انگلیسی Digital currency و رمزارز هم ترجمه برگردان واژه cryptocurrency می باشد. اما در کاربرد و مفهوم این دو یکی هستند و فرقی ندارند.

  تفاوت رمزارزها و پول فیات چیست؟

  پول های فیات به طور مستقیم توسط دولت ها کنترل می شوند و تصمیم های دولت ها روی این پول ها تاثیر مستقیم می گذارند. اما رمز ارزها کاملا غیرمتمرکز عمل می کنند و هیچ نهاد واسطی آن ها را کنترل نمی کند.

  آیا ارزهای دیجیتال نوعی پول فیات هستند؟

  ارزهای دیجیتال مثالی از پول فیات نیستند و در موارد زیادی مثل قدمت فعالیت، مجازی بودن، فعالیت خارج از کنترل دولت‌ ها، انتقال آسان و بدون واسطه، عرضه محدود و امنیت بالا با هم تفاوت دارند.

  آیا فقط پول های کاغذی ارز فیات محسوب می شوند؟

  کارت های اعتباری، چک ها، کارت های هدیه و مواردی از این دست مثال هایی از پول فیات به شمار می روند.

  اولین استفاده کنندگان از پول فیات؟

  اولین حرکت برای استفاده از پول بدون پشتوانه (پول فیات) در شرق و به دست خاندان یوآن چین صورت گرفت.

  ۵ ارز دیجیتال برتر تاریخ با بیشترین میزان بازده؟

  ارز دیجیتال NXT با سود 1،265،555 ٪
  ارز دیجیتال Etherum (اتریوم) با سود 779،843٪
  ارز دیجیتال IOTA (آی ا تی ای) با سود 424،084٪
  ارز دیجیتال Neo (نئو) که قبلاً Antshares نام داشت با سود453،178 ٪
  ارز دیجیتال Spectrecoin (اسپکر کوین) با سود 149،806٪

  آیا حمل کیف پول فیات ایمن است؟

  کیف پول فیات مانند یک سرویس بانکی آنلاین است و تراکنش ها را روی سرور ذخیره می کند. این وجوه توسط شخص ثالثی نگهداری می شود که از روش های ایمنی داخلی و خارجی برای حفظ امنیت آن ها استفاده می کند.

  معتبرترین صرافی ارزهای دیجیتال کدام است؟

  معتبرترین صرافی ایرانی در حوزه رمز ارزها می توان به صرافی ایرانی: نوبیتکس، رمزینکس، آبان تتر، والکس، بیت 24، بیت پین و … اشاره کرد.

  برای ترید صرافی ایرانی بهتر است یا صرافی خارجی؟

  به دلیل تحریم های موجود در صرافی های خارجی پیشنهاد ما به شما این است که حتی الامکان از صرافی های ایرانی استفاده نمایید.

  ماشین حساب ارز دیجیتال برای تبدیل چه رمزارزهایی قابل استفاده است؟

  از ماشین حساب ارز دیجیتال می توانید برای تبدیل بیت کوین به ریال، تبدیل اتریوم به ریال و تبدیل تمام ارزهای دیجیتال دیگر به ریال استفاده کنید. در واقع این ماشین حساب هیچ محدودیتی در تعداد رمزارزها ندارد.

  مهم ترین تفاوت فیات با استیبل کوین ها چیست؟

  مهم ترین تفاوت فیات با استیبل کوین ها در این است که صادرکننده و گیرنده معاملات ارز فیات را می توان به راحتی ردیابی و شناسایی کرد چرا که تراکنش ها در سیستم سنتی بانکی صورت می گیرد، در حالی که در دنیای ارزهای دیجیتال و استیبل کوین ها تراکنش ها معاملات کامپیوتری، رمزگذاری شده و شناسایی ناشر و دریافت کننده پول نقد قابل شناسایی نیست.

  مزایای پول فیات چیست؟

  پول فیات اگر بتواند نقش های مورد نیاز اقتصاد یک کشور در واحد پولی خود را حفظ کند، می تواند به عنوان واحدی عمل کند که در تمام کشور ارزش یکسانی دارند و تمام مردم آن را معیار اصلی برای سنجش همه چیز قرار می دهند و تمام این ها فقط به شرطی است که نظام اقتصادی کشور عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

  گزینه های جایگزین پول فیات چیست؟

  ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین در دهه گذشته به عنوان چالشی برای تورم ماهیت ارزهای فیات ظهور کرده اند.

  امتیاز دهید
  sara

  sara

  سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

  0 نظر

  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها