تبلیغات
اسکیل نتورک آموزش ارزهای دیجیتال

بررسی آینده ارز اسکیل نتورک + قیمت و وایت پیپر آن

 • توسط sara
 • 28 دقیقه

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارید احتمالا نام اسکیل نتورک را شنیده اید. اسکیل نتورک یکی از رمز ارزهای فعال بازار می باشد که در طول مقاله در صرافی ارز دیجیتال بیستکس به صورت مفصل به آن اشاره شده است.

فهرست محتوا
معرفی ارز اسکیل نتورک

معرفی ارز اسکیل نتورک

شبکه SKALE یک شبکه بلاک چین «الاستیک» غیر متمرکز و منبع باز است که برای مقیاس‌ بندی برنامه‌ های Web3 طراحی شده است.  زنجیره‌ های SKALE، بلاک‌ چین‌ های قابل تنظیم و ویژه برنامه‌ ای هستند (اغلب به آن ها «شارد پویا» گفته می‌شود) که یک لایه بالای بلاک‌ چین اتریوم قرار دارند.

 توسعه‌ دهندگان می‌ توانند زنجیره‌ های SKALE را اجاره کنند که هر کدام به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند خصوصی سازگار با اتریوم با زمان بلوک سریع‌ تر و توانایی پردازش تراکنش‌ های بیشتر در ثانیه عمل می‌کنند.  به گفته توسعه‌ دهنده اصلی آزمایشگاه‌ های SKALE، زنجیره‌ های SKALE می‌ توانند قرارداد های هوشمند کامل را اجرا کنند، از ذخیره‌ سازی غیر متمرکز پشتیبانی کنند، قرارداد های جمع‌ آوری (یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه-2) و الگوریتم‌ های یادگیری ماشین را با استفاده از EVM (ماشین مجازی اتریوم) اجرا کنند. 

در ترکیب با اتریوم، شبکه SKALE قصد دارد به برنامه های Web3 اجازه دهد تا با برنامه های سنتی بر اساس هزینه و عملکرد رقابت کنند.

بنیانگذاران Stan Kladko و Jack O’Holleran در سال 2017 توسط دوستانی در Signia Venture Partners و Floodgate به هم متصل شدند. هر دو به دنبال ساخت برنامه‌ های غیر متمرکز بودند و با مشکلات مشابهی در مقیاس‌ بندی و ایجاد تجربه کاربری مواجه شدند که گلوگاهی برای رشد نباشد. استن معماری و مکانیک اولیه SKALE را به عنوان راهی برای مقیاس‌ بندی برنامه‌ های مختلف که روی آن کار می‌کرد، ارائه کرد.

 در طول همکاری های اولیه او با جک، آن ها متوجه شدند که یک فرصت بالقوه بازار برای ایجاد یک لایه جدید با توان عملیاتی بالا وجود دارد که می تواند در کنار اتریوم کار کند و به dApps های جدید اجازه می دهد بر گلوگاه های مقیاس بندی غلبه کنند. 

بلاک چین های موجود به یک راه حل مقیاس بندی نیاز داشتند زیرا بازار برای برنامه های غیر متمرکز جدید مانند صرافی های غیر متمرکز (DEX)، جستجو و تجارت الکترونیک به سرعت در حال رشد بود. در 1 ژانویه 2018 جک و استند به طور رسمی پروژه SKALE را راه اندازی کردند و از Signia Ventures و Floodgate پشتیبانی و حمایت اولیه دریافت کردند.

SKALE در ادامه از چندین سرمایه‌ گذار دیگر در حوزه کریپتو و بلاک چین پشتیبانی دریافت کرد از جمله Winkelvoss Ventures، Multicoin Capital، Hashed و Hashkey و …

 پس از دو سال و نیم توسعه و آزمایش SKALE برنامه راه اندازی مرحله ای شبکه اصلی خود را اعلام کرد.  بخشی از این طرح میزبانی فروش توکن عمومی SKL از طریق پلتفرم Activate ConsenSys Codefi بود.  SKALE اولین پروژه‌ ای بود که از چارچوب اثبات استفاده جدید Activate برای توکن‌ های ابزار استفاده کرد که به شرکت‌ کنندگان فروش که توکن‌ ها را می‌ خرند ملزم می‌ کند تا قبل از این که به آن ها اجازه داده شود، به طور فعال استفاده خود از توکن را ثابت کنند (یعنی سهام در شبکه). 

آن ها را منتقل یا باز خرید کنید. اسکیل نتورک فاز اول شبکه اصلی خود را در 30 ژوئن 2020 راه‌اندازی کرد که یک نسخه محدود بود که از هیچ گونه انتقال یا انتقال توکن پشتیبانی نمی‌ کرد.  پس از آن فروش توکن ConsenSys Activate انجام شد که در سپتامبر 2020 با نزدیک به 4000 شرکت کننده در 90 کشور به پایان رسید. 

آیا اسکیل نتورک ارزش خرید دارد؟

آیا اسکیل نتورک ارزش خرید دارد؟

آخرین قیمت SKL 0.321352 دلار است.  همان طور که توسط این تجزیه و تحلیل شبکه SKALE گزارش شده است، امروز سرمایه گذاری دارای رتبه ایمنی 3.8 از 10 و ROI انتظاری +184.6٪ است که قیمت به 0.914535 دلار در حال حرکت است. 

قوی‌ ترین عامل رتبه‌ بندی برای این دارایی رمزنگاری شده، ارزش بازار است. برای تخمین بازگشت سرمایه (ROI) که می توان از سرمایه گذاری شبکه SKALE در سال 2021 به دست آورد، الگوریتم قیمت های روزانه ارز دیجیتال را در 6 ماه گذشته تجزیه و تحلیل کرده است.

ماهیت ارزهای رمز پایه غیر قابل تحمل است به این معنی که فرصت زیادی وجود دارد که SKL بتواند بار دیگر در آینده به قیمتی نزدیک به بالا ترین قیمت تمام دوران برسد. می‌ توانید از این بررسی شبکه SKALE برای بررسی این که آیا ارزش سرمایه‌ گذاری در این ارز دیجیتال را دارد و این که چقدر این سرمایه‌گذاری قابل اعتماد یا مخاطره‌ آمیز است، استفاده کنید.

امروزه ابزار تجزیه و تحلیل SKL را در مکان شماره 418 از 4138 سکه توسط رتبه ایمنی درجه بندی کرده است.

آینده ارز اسکیل نتورک در سال 2024 چگونه پیش بینی می شود؟

طبق پیش‌ بینی قیمت و تحلیل فنی SKALE Network SKL، قیمت SKALE Network SKL به حداقل 0.42 دلار پیش‌ بینی می‌ شود.  قیمت شبکه SKALE SKL می تواند به حداکثر سطح 0.48 دلار برسد.  طبق پیش‌ بینی سکه شبکه SKALE میانگین ارزش در طول سال حدود 0.45 دلار خواهد بود.

این ارز دیجیتال در سال 2023 چگونه خود را نشان داد؟

این ارز دیجیتال در سال 2021 میلادی نوسانات زیادی داشت. مدل‌ های پیش‌ بینی قیمت ارزهای دیجیتال بر اساس داده‌ های تاریخی نشان می‌ دهد که قیمت SKALE Network SKL به میانگین قیمت معاملاتی 0.36 دلار خواهد رسید. 

بر اساس داده های طرح ریزی شبکه SKALE ما حداکثر و حداقل سطح قیمت SKL شبکه SKALE به ترتیب 0.40 و 0.32 دلار خواهد بود. پیش‌ بینی قیمت شبکه  SKALE در سال 2023 به حداقل قیمت مورد انتظار 0.50 دلار و حداکثر قیمت SKL 0.57 دلار در سال 2023 خواهد رسید. انتظار می‌ رود میانگین قیمت در طول سال بر اساس پیش‌ بینی ارز SKL ما حدود 0.52 دلار باشد.

طبق مدل های پیش بینی قیمت داده ها، حداقل سطح پیش بینی قیمت ارز در سال 2024 شبکه SKALE SKL 0.65 دلار خواهد بود.  حداکثر قیمت 0.70 دلار خواهد بود با میانگین قیمت حدود 0.68 دلار در سراسر سال 2024 طبق پیش بینی ارز SKALE است.

برای ماین کردن اسکیل نتورک چه کاری باید انجام داد؟

برای ماینینگ یک ارز دیجیتال مانند اسکیل نتورک راه های زیادی وجود دارد که یکی از راحت ترین راه ها را به اختصار توضیح میدهیم:

 •  یک حساب آنلاین باز کنید.  Coinbase از معاملات توکن SKALE پشتیبانی می کند، بنابراین اگر قبلا یک حساب Coinbase دارید، آماده شروع کار هستید. 
 •  خرید کیف پول (اختیاری). 
 •  خرید خود را انجام دهید.

ماینر های اسکیل نتورک کدامند؟

در قسمت زیر نام بهترین دستگاه ماینر ها برای استخراج این ارز ذکر شده است. همچنین اگر نمی دانید که ماینر چیست می توانید از لینک های مربوطه مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

ماینر ASIC Antminer S15

 ماینر نسل جدید اسکیل نتورک مبتنی بر تراشه های 16 نانومتری است که می تواند الگوریتم هش را با سرعت شکستن رکورد 28 TH/s محاسبه کند. از دیگر ویژگی های قابل توجه این تجهیزات باید به وزن و اندازه کم، تکنیک های پیشرفته و کیفیت ساخت عالی اشاره کرد.

 •      هش ریت استخراج رمزگذاری: 28 TH/s
 •      راندمان برق: 67 J/GHs
 •      مصرف برق: 1596 وات
 •      ولتاژ نامی: 16.00 ولت ~ 18.00 ولت
 •      الگوریتم هش: SHA256
 •      سطح نویز: 76 دسی بل
 •      نوع تراشه: BM1391

ماینر ASIC Antminer L3+

 قدرتمند ترین دستگاه برای استخراج اسکیل نتورک که  در حال حاضر این دستگاه رقیبی ندارد. این مدل که در سال 2017 طراحی شده است، از 288 ریز تراشه استفاده می کند که دو برابر نمونه اولیه است.  این بهبود به دلیل وجود 4 تخته asrock امکان پذیر شد که کارایی استخراج لایت کوین را دوچندان می کند.

 •      هش ریت استخراج رمزگذاری: 504 MH/s
 •      مصرف برق: 800 وات
 •      ولتاژ نامی: 11.6 ~ 13.0 ولت
 •      الگوریتم هش: SHA256
 •      سطح نویز: 70 دسی بل
 •      نوع تراشه: BM1485

ماینر +Bitmain Antminer S17

انت ماینر اس 17 هم یکی از بهترین ماینر ها برای استخراج این ارز دیجیتال است.

 • قدرت: ۷۳ تراهش بر ثانیه (73TH/S)
 • مصرف برق: ۲,۹۲۰ وات (2920W)
 • قیمت جهانی: حدود ۲,۶۰۰ دلار

استخراج skale network با گوشی امکان پذیر است؟

بله این کار امکان پذیر است اما به دلیل این که این کار پردازش قوی نیاز دارد نمی توان بازده ای بالا از آن را انتظار داشت.

جدول اطلاعات

در جدول اطلاعات قسمت زیر به مهم ترین نکات پیرامون اسکیل نتورک اشاره شده است.

موضوعاسکیل نتورک
بهترین صرافی های خارجی برای خرید اسکیل نتورک کدامند؟بایننس، هوبی گلوبال، کوین بیس پرو
بهترین صرافی های داخلی برای خرید اسکیل نتورک کدامند؟ اکس نوین، رمزینکس، اوکی اکسچنج
آیا این ارز دیجیتال قابل استخراج است؟بله
اسکیل نتورک در چه سالی ارائه شد؟2017 میلادی

قیمت لحظه ای اسکیل نتورک

قیمت زنده شبکه SKALE امروز 0.213358 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعته 22،455،000 دلار است.  ما قیمت SKL خود را در زمان واقعی به USD به روز می کنیم.  شبکه SKALE در 24 ساعت گذشته 6.76 درصد کاهش یافته است.  رتبه فعلی شماره 131 است با ارزش بازار زنده 563,522,311 دلار  دارای عرضه در گردش 2,641,203,115 ارز SKL و حداکثر عرضه 7,000,000,000 SKL ارز است.

کیف پول اسکیل نتورک

آیا اسکیل نتورک کیف پول مخصوص به خود را دارد؟

SKL یک توکن ERC-777 است که کاملاً با توکن های ERC-20 سازگار است. بنابراین می توان آن را در هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می کند ذخیره کرد.  نوع انتخابی شما احتمالاً به مقداری که باید ذخیره کنید و قصد دارید با آن انجام دهید بستگی دارد.

کیف پول های سخت افزاری یا کیف پول های سرد مانند Ledger یا کیف پول ترزور امن ترین گزینه را برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین ارائه می دهند.  با این حال آن ها می توانند به دانش فنی بیشتری نیاز داشته باشند و گزینه گران تری هستند.  به این ترتیب آن ها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از SKL برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

والت نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آن ها رایگان و آسان است.  آن ها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی های هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند نگهدارنده یا غیر حضانت باشند.  با کیف‌ پول‌ های نگهبانی، کلید های خصوصی از طرف شما توسط ارائه‌ دهنده خدمات مدیریت و پشتیبان‌ گیری می‌شوند.

کیف پول‌ های غیر قانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلید های خصوصی استفاده می‌کنند.  اگر چه راحت هستند اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌ های سخت‌ افزاری دارند و ممکن است برای تعداد کمتری از SKL یا کاربران تازه‌ کار بیشتر مناسب‌ تر باشند.

 کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند.  با این حال کیف پول‌ های داغ محسوب می‌ شوند و نسبت به جایگزین‌ های سخت‌ افزاری یا نرم‌ افزاری از امنیت کمتری برخوردار هستند.

 از آن جایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت SKL خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید.  به این ترتیب آن ها برای نگهداری مقادیر کمتر ارزهای دیجیتال یا برای کسانی که معاملات مکرر انجام می دهند مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل ذخیره سازی امن ارائه می دهد که به شما امکان می دهد توکن های SKL خود را بدون دردسر ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی SKL خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند.

خرید ارز دیجیتال و فروش SKL یا معامله آن با هر ارز دیجیتال دیگر تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

کدام صرافی های ایرانی این ارز دیجیتال را خرید و فروش می کنند؟

در قسمت زیر نام بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای خرید ارز دیجیتال اسکیل نتورک ذکر شده است که عبارتند از:

اکس نوین

اکس نوین یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی برای خرید ارز دیجیتال اکسیل نتورک می باشد که می توانید به آن مراجعه کنید.

رمزینکس

رمزینکس یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال داخلی برای خرید این ارز دیجیتال به شمار می رود که می توانید از آن استفاده کنید.

اوکی اکسچنج

از اوکی اکسچنج هم می توان به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال محبوب برای خرید ارز دیجیتال اکسیل نتورک اشاره کرد که می توان از آن استفاده کرد.

صرافی های خارجی برای خرید اسکیل نتورک

بهترین صرافی های خارجی برای خرید اسکیل نتورک کدام است؟

در قسمت زیر نام بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی برای خرید ارز اسکیل نتورک ذکر شده است که عبارتند از:

Binance

صرافی بایننس به عنوان بهترین و بزرگ ترین صرافی ارز دیجیتال شناخته می شود که از ارز اسکیل نتورک هم پشتیبانی می کند.

Huobi Global

صرافی ارز دیجیتال هوبی گلوبال هم یکی دیگر از صرافی های معتبر ارز دیجیتال می باشد که از این رمز ارز پشتیبانی می کند.

Coinbase pro

کوین بیس پرو هم یکی دیگر از صرافی های ارز دیجیتال معتبر برای خرید ارز دیجیتال و فروش ارز دیجیتال اسکیل نتورک می باشد.

آیا تعداد توکن های skale network محدود است؟

در حال حاضر 2,641,203,115 SKL در گردش است.  شبکه SKALE دارای عرضه کلی محدود است که به عنوان یک مکانیسم ضد تورم عمل می کند مگر این که در آینده از طریق مدل حاکمیت غیر متمرکز مورد استفاده در شبکه SKALE رأی دیگری صادر شود، پس از اتمام کل عرضه، هیچ SKL جدیدی تولید نخواهد شد.  حداکثر عرضه SKALE 7,000,000,000 SKL است.

تعداد ارزهای SKL در گردش ضرب در قیمت فعلی شبکه SKALE در بازار ارزش بازار شبکه SKALE را نشان می دهد.  ارزش بازار رتبه SKL را در مقایسه با سایر کریپتو های موجود در بازار تعیین می کند و همچنین سهم بازار و تسلط آن را مشخص می کند.

پاداش استخراج اسکیل نتورک چیست؟

بر اساس وایت پیپر اسکیل نتورک که در سال 2020 توسط پیپر اسکیل ارائه شد پاداش ماین کردن اسکیل نتورک یک سوم توکن های بدست امده است.

منظور از توکن سوزی اسکیل نتورک چیست؟

زمانی که یک شرکت تصمیم می گیرد توکن ها را بسوزاند، دو گزینه دارد.  می‌ تواند توکن‌ های موجود را از بازار خریداری کند (معروف به بای بک) یا می‌تواند ارز موجود را از گردش خارج کند. این می‌ تواند توکن‌ هایی باشد که در جای دیگری مانند کیف پول خزانه‌ داری یا تیم ذخیره شده‌ اند یا ممکن است توکن‌ های تخصیص‌ نخورده باشند.

 به عنوان مثال زمانی که OKEx OKChain را در فوریه سال جاری راه اندازی کرد، صرافی تصمیم گرفت 700 میلیون توکن OKB صادر نشده را بسوزاند تا آن را به یک ارز کاملاً کاهش دهنده تورم و اولین توکن پلتفرم کاملاً در گردش تبدیل کند. برای “سوزاندن” این نشانه ها، امضا های آن ها به آدرس سیاه چاله (یا “خورنده”) ارسال می شود.

 این یک کیف پول عمومی غیر قابل بازیابی است که برای هر کسی قابل مشاهده است و وضعیت سکه ها به بلاک چین پخش می شود.

موسس این ارز کیست؟

Stan Kladko و Jack O’Holleran موسسان این ارز هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از ویکی پدیا کمک بگیرید.

چه عواملی بر تعیین قیمت این رمز ارز تاثیر گذار است؟

حمایت سلبریتی ها، توکن سوزی و پذیرش عمومی عوامل تاثیر گذار در قیمت این ارز هستند و می توان گفت که در دسته اصلی ترین عوامل نیز قرار دارند.

این ارز دیجیتال از چه پروژه هایی حمایت می کند؟

این ارز دیجیتال تاکنون از هیچ گونه پروژه ای در حوزه رمز ارزها حمایت نکرده است. اگر مشتاق شده اید می توانید از منابع دیگر نیز کمک دریافت کنید.

مقایسه ارز دیجیتال اسکیل نتورک با دیگر ارزهای دیجیتال

در این قسمت ارز دیجیتال اسکیل نتورک با 4 ارز دیجیتال برتر بازار مقایسه شده است که عبارتند از:

بیت کوین

بیت کوین به عنوان بهترین ارز دیجیتال جهان شناخته می شود که این ارز از هر نظر برتر از اسکیل نتورک بوده و با این ارز قابل قیاس نیست.

اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم دومین رمز ارز برتر جهان و دنیا می باشد که این ارز دیجیتال هم از اسکیل نتورک بسیار برتر و بهتر است.

دوج کوین

دوج کوین یکی دیگر از رمز ارزهای برتر بازار می باشد که این ارز دیجیتال هم به نسبت ارز دیجیتال اسکیل نتورک کاملا برتر می باشد.

ترون

ارز دیجیتال ترون یکی از ارزهای دیجیتال برتر بازار می باشد که به نسبت اسکیل نتورک بسیار برتر و محبوب تر می باشد.

تحلیل تکنیکال اسکیل نتورک

 از راه اندازی SKALE در سال گذشته زمان زیادی نمی گذرد.  در ابتدای سال شاهد افزایش تدریجی قیمت شبکه SKALE طی ماه‌ ها بودیم که در مارس و آوریل 2021 با نوسانات بالا به بالاترین قیمت رسید.  از آوریل قیمت شبکه SKALE شروع به حرکت در یک روند نزولی جانبی در نوسانات بالا زیر میانگین متحرک نمایی 50 روزه کرد. 

قیمت فعلی شبکه SKALE کمتر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه است. می بینیم که شاخص انباشت/توزیع از ماه مارس روند نزولی داشته است.  این نشان می‌ دهد که توجه بازار پیش‌ بینی‌ شده وجود ندارد و میانگین قیمت شبکه SKALE در جلب توجه رسانه‌ های اصلی شکست خورده است. 

هیچ روند مناسبی وجود ندارد و قیمت شبکه SKALE حتی در نزدیکی منطقه ادغام بسیار غیر قابل پیش بینی است.  حجم قیمت شبکه SKALE کمتر از میانگین حجم معاملات است و به نظر می رسد حجم شبکه SKALE پس از مارس 2021 خشک شده است.

باند های بولینگر نشان می‌ دهند که پر نوسان‌ ترین دوره برای شبکه‌ های SKALE در مارس 2021 رخ داد. زمانی که قیمت SKL همچنان از سطح مقاومت بالا ترین قبلی عبور کرد.  یک روند نزولی نوسان دوباره تا جولای 2021 به دنبال این افزایش متوسط ​​قیمت چشم گیر بود.

از ماه جولای قیمت SKL شبکه SKALE شروع به افزایش سرعت خود کرده است و قیمت SKL بعداً افزایش یافت.  نشانگر RSI با ایجاد سیگنال های خرید یا فروش بیش از حد مناسب با نمودار SKL به خوبی کار نمی کند.  قابل درک است که RSI در یک بازار صعودی خوب کار نمی کند زیرا بازار روند صعودی دارد اما در این جا این طور نیست.

تحلیل فاندامنتال اسکیل نتورک

تحلیل فاندامنتال یکی از بهترین روش های تحلیل می باشد که در قسمت زیر تحلیل فاندامنتال اسکیل نتورک نوشته شده است.

 • قیمت لحظه ای: 0.18379910
 • میزان افت نسبت به دیروز: -8.99%
 •  عرضه در گردش: 2,641,203,115 skl
 •  کل عرضه: 4,591,497,998.86942 SKL
 •  حداکثر تامین: 7,000,000,000 SKL
 •  حجم معاملات: 18,118,168 €
 •  تسلط بر بازار: NO DATA
 •  رتبه بازار: 165
 •  ارزش بازار: 496,247,870 €
 • نماد این سهم: SKL

این ارز دیجیتال از چه پروژه هایی حمایت می کند؟

شبکه SKALE از  ارز Skale خود برای اجرای مکانیسم های حاکمیتی و ارائه مشوق ها استفاده می کند.  توکن بومی SKL عملکرد های زیر را در پلتفرم تسهیل می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
sara

sara

سارا مسعودی دانشجو رشته کامپیوتر هستم. از سال ۱۳۹۹ به تولید انواع محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می پردازم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها